56 cl 56 cl 35 cl 45 cl ",oe 25 cl Eenheid van de Noordpool tot Kaap Hoorn Graan voor India Lichfinq 1951—1 onder de wapenen Tsjech ontvluchtte uit uraniummijn Er Transvaalse Bantoekoningin laat de regens vloeien lag een doos met geld in een verwarmingskelder leciaalzaak Tel. 4793 neentepolitie KESSELAAR )IT BLAD II! PAN-AMERIKAANS STREVEN: De conferentie van Washington behandelde politieke en militaire vraagstukken Er zijn nog zeer vele ge- en verschillen LAND- EN TUINBOUW IN FISCALE GREEP Oosf - Duitser getuigde tegen Engels soldaat MONTY IN NEDERLAND Oostenrijk in financiële moeilijkheden Betere treinverbinding met Limburg Parijse staking ten einde Meer Britse vliegtuigen naar Duitsland en Oostenrijk Diep in het bos bewaart zij haar medicijn regering „e 25 km van Duivelskloof gelegen er aan Moejaja gevraagd het grote aantal gegeven dat haar t aanzien onder bouwt een stuwdam Been voor een niets vermoedende hond.... En een blaam op een fatsoenlijke familie ES en 10 Sparzegels exira HELS itroen en 10 Sparzegels exira EE sparing ïxtrel en 7 Sparzegels extra „My darling" voor ONBEEST GRATIS! i/AAr voor VAM POLITIE AM p voor de be- idse nationaliteit; lengte (zonder eter; flink voor sgedrag. 1EVEN, GEZE- richten aan de tie te Amster- en, o. Nr. NH 1. 2 uur Alkmaar, drogist). (Van een correspondent te New York) JBf PLAATS van het champagneglas, dat de Amerikaanse minister van Buiten- landse Zaken Marshall na de afsluiting van het Interamerikaanse Verdedigings- pact in Rio de Janeiro op 2 September 1947 in Hotel Quitandinha ter ere van EvKa Perón ophief, heeft men Argentinië gedurende de laatste dagen vóór de op 26 Maart in Washington bijeengeroepen conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der 21 Amerikaanse Republieken de volle maat van zijn democratische toorn toegereikt. Het geval „La Prensa" werpt zijn schaduwen over deze conferentie. charter. Het is minder sterk verplich tend dan het regionale Veiligheidspact van de staten der Arabische Liga. Senator Vandenbcrg noemt het een „zonnestraal in een donkere wereld". Een lange weg. |?EN LANGE WEC moest worden af gelegd, eer deze hoeksteen in het gebouw van de Pan-Amerikaanse Unie gemetseld kon worden. De eerste Pan- Amerikaanse conferentie is reeds in 1889 gehouden. Kort na de eerste we reldoorlog werd besloten, dat bij de regeling van geschillen tussen de Ame rikaanse staten onderling een onafhan kelijke commissie van onderzoek zou worden ingeschakeld. In 1928 werd de Pan-Amerikaanse Unie als permanent instituut geïnstalleerd en in de tweede wereldoorlog hebben de leden hiervan, met uitzondering van Argentinië en Chili, prompt aan de zijde van de Ver enigde Staten eveneens de oorlog ver klaard of in ieder geval de diploma tieke betrekkingen met Duitsland, Ita lië en Japan afgebroken. Daar Canada en de Verenigde Staten door het ver drag van 1940 en het Noordatlantische Pact verbonden zijn, is practisch de eenheid van het contingent „van de Noordpool tot aan Kaap Hoorn" tot stand gebracht. Nog grote verschillen. Weliswaar ontbreekt er ook thans nog veel aan de innerlijke eenheid Als één staat alleen meer macht en in vloed heeft dan de overige twintig staten samen, is er een grotere poli- tiek-diplomatieke buigzaamheid nodig dan Washington bezit, om een zeker gevoel van gelijkgerechtigheid te doen ontstaan. Er bestaan diepgaande tegen stellingen in de kwestie van het Euro pese koloniale bezit in Midden- en Zuid-Amerik i. Door de veelal zeer on democratische „regeringsveranderin gen", vooral in Midden-Amerika, le vert de diplomatieke erkenning vaak moeilijkheden op. De tegenwoordige Wel heeft een spreker van het State Department op 7 Maart verklaard, dat de Amerikaanse regering zich niet in het conflict wil mengen, dat formeel lussen de vakbonden en het grote on afhankelijke Argentijnse blad, doch in werkelijkheid tussen de eegerting- perón en het recht op critiek van een vrije pers uitgebroken is. Onderstaats secretaris E. Miller, die ter voorberei ding van de conferentie een bliksem- rei- door de Ztüdamerikaanse hoofd steden heeft ondernomen, liet er ech ter geen twijfel over bestaan, dat de Verenigde Staten zich „in hun streven naar een politiek van wederzijdse te gemoetkoming met Argentinië ernstig belemmerd" gevoelen. De betrekkin gen tussen Washington en Buenos Aires hebben een laagtepunt bereikt, dat doet denken aan de kritieke perio de der „strikte neutraliteit" van Argen tinië en vooral aan de tijd, dat Byrnes in functie was. Reeds eerder strubbelingen. Nadat op de Pan-Amerikaanse con ferentie van Mexico in 1945 in de zo genaamde Acte van Chapultepee ook een regionaal verdedigingspact in het vooruitzioht gesteld was en reeds in November van dat jaar een conferentie ter afsluiting van dit Pact zou worden bijeengeroepen, weigerden de Ver enigde Staten hieraan deel te nemen met het oog op de gespannen verhou ding met Argentinië. De nauwelijks verhulde interventie van de Ameri kaanse gezan Braden bij de Argen tijnse presidentsverkiezingen eindigde met de verkiezing van Perón, wat een zware diplomatieke nederlaag voor Washington betekende. Pas toen Perón de Verenigde Staten de verzekering van „absolute solidariteit" in geval van een niei we oorlog gaf, was de weg voor de conferentie in Rio de Janeiro geëffend. Truman reisde zelf naar de Braziliaanse hoofdstad om de afsluiting van het Verdedigingspact te vieren, waardoor „een gewapende aan val op een Amerikaanse staat als een aanval op alle staten beschouwd" en naar vrije beslissing van de ver schillende regeringen met diploma tieke en economische sancties of met bewapend ingrijpen beantwoord zal werden. Het Pact van Rio. dat inmiddels door 19 van de 21 Amerikaanse Republieken geratifioeerd is Argentinië is hier toe pas overgegaan na het uitbreken van het conflict in Korea is een re gionaal Verdedigingspact in de zin van de artikelen 51 tot 54 van het U.N.O.- De Belasting-Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Nrd.- Holland heeft overleg gepleegd met de inspecteurs der belastingen in Noord- Holland over enkele punten, welke voor de aanslagregeling inkomstenbe lasting 1950 en 1951 (boekjaren 1949/50 en 1960/51) van belang zijn voor de land- en tuinbouwers Deze richtlijnen zijn vastgesteld door de be lasting-inspecties in overleg met de georganiseerde landbouw en zullen dienen als maatstaf voor de aanslag- regeJmg van de gehele agrarische be volking in Noord-Holland. Normen voor eigen gebruik. Voor uit eigen bedrijf geproduceer de producten, welke ten behoeve van het huisgezin zijn besteed, worden de volgende bedragen bij het inkomen geteld: a. veehouders per gezinslid 75.b. akkerbouwers en gemengde bedrijven, per gezinslid 90.In deze bedragen is niet opgenomen de waarde van huisslachting. Indien huis slachting is geschied, worden boven genoemde bedragen verhoogd per ge zinslid met 35.—. Indien boter en kaas van eigen bedrijf wordt gebruikt moeten bovenstaande bedragen nog maals worden verhoogd met de waar de dezer producten; e. tuinders en fruitkwekers per gezinslid ƒ50.—; d. voor kwekers van sierteeltproducten werd geen norm vastgesteld, daar eigen gebruik geen regel is. Voor ge zinsleden beneden de leeftijd van 12 jaar geldt de helft van bovengenoem de bedragen, terwijl voor grote gezin nen naar omstandigheden de norm la ger wordt gesteld. Waarde van de veestapel voor de vermogensbelasting. Voor de aanslagen Vermogensbelas ting 1950 en 1951 geldt voor de vee stapel de volgende waardering: melk koeien en vaarzen 500.pinken 200.kalveren 59.schapen 75.lammeren 40.paarden f 500.veulens 150.zeugen ƒ200.mestvarkens ƒ125.biggen ƒ50.kippen ƒ4. Deze bedragen gelden voor normaal veebesiag, dus niet voor stamboek vee. Houders van stamboekvee zullen zelf de waarde van hun veestapel die nen te berekenen. strijd met Argentinië over het ware wezen van de democratie bewijst, dat er ook „ideologische" tegenstellingen bestaan. Men mag achter niet verge ten, dat de PAU gedurende de laatste twee jaren gevaarlijke spanningen tussen verschillende aangesloten sta ten met succes heeft kunnen wegne men en dat ze in de UNO meestal als een eenheid optreedt. f"|P DE negende Pan-Amerikaanse conferentie in Bogota in Maart 1948, die „beroemd" werd, doordat een plot selinge poging tot omverwerping van de regering ook de gedelegeerden dagenlMig in levensgevaar bracht, vond het charter van de organisatie der Amerikaanse staten zijn definitieve vorm. De Paas-t anferentie in Washing ton werd gehouden in het kader van het Verdedigjpgspact. Er werden kwesties van de militaire organisatie behandeld: wapenleverin gen, standaardisering van wapenen en opleiding, lucht- en marinesteunpun ten. Maar men hield zich ook bezig met de grote politieke problemen; juist daarom heeft het „geval Prensa" zo'n diepgaande betekenis. „Een aanval op één staat is een aanval op alle, zegt het Interamerikaanse Pact, waarop de vei ligheid van et Westelijk halfrond be rust", zo schrijft de „New York Times". „Maar het is niet minder waar, dat een aanval op de vrijheid van één volk een aanval op de vrijheid van alle volke ren is". Aanbod van Rusland en China De regeringen van Rusland en com munistisch China hebben in totaal 1,5 millioen ton graan aangeboden aan India. Het aanbod wordt echter door de Indiase regering nog in overweging gehouden, want de Sowjets vragen in ruil voor hun graanleveranties van 500.000 ton allerlei producten, die in India schaars zijn of waarvoor dit land reeds andere verbintenissen heeft aan gegaan. Wat het Chinese aanbod be treft zal de verscheping van het graan grote moeilijkheden opleveren. Zoals men weet is bij het Amerikaanse con gres een voorstel aanhangig om het hongerende India 2 millioen ton graan te verstrekken, waarvoor speciaal een aantal Liberty-schepen in de vaart zal worden gebracht. Generaal Montgomery, vice-opper- bevelhebber van het centrale Europese commando, is gistermiddag om vier uur op 't vliegveld Valkenburg aange komen. Gedurende zijn tweedaags routine-bezoek aan Nederland zal hij Nederlandse militaire autoriteiten ont moeten, namelijk de chef van de ge nerale staf, de chef marine staf en de chef van de luchtmachtstaf. De veldmaarschalk heeft gister avond in gezelschap van de Britse am bassadeur sir Philip Nicholls, een bezoek gebracht aan de door de „Old Vic" gegeven opvoering van „Captain Brassbound's Conversion". Deze voor stelling werd gegeven in de Konink lijke Schouwburg. Montgomery was in burger. Via Belgie in Nederland terechtgekomen Een lid van de Wegenwacht werd op zijn dagelijkse patrouilletochten tussen Amsterdam en Utrecht aangehouden door een jongeman, die om een lift vroeg. De Wegenwachter voldeed aan het verzoek, maar vertrouwde de zaak Oostenrijk ziet zich gesteld voor de noodzakelijkheid, over te gaan tot drastische beperking van zijn invoer, verhoging van de belastingen en be perking van de binnenlandse crediet- verstrekking. Het wil op deze wijze de betalings balans met de landen van de Europese Betalingsunie, die thans een tekort aanwijst van 30 millioen dol lars, weer sluitend maken. Voorts heeft het daartoe een speciaal cre- diet van 15 millioen dollars gevraagd Het bestuur van de E.B.U. zal op 10 April dit verzoek overwegen. De Oos- tenrijkse delegatie zal vóór die datum I mededeling doen van de maatregelen j die Oostenrijk denkt te nemen om zijn betalingsbalans met de landen van de E.B.U. weer sluitend te ma ken. niet, weshalve hij zijn passagier in Am sterdam aan de politie overleverde. De ze kwam te weten, dat de jongeman een Tsjech was, die via Belgie clan destien ons land was binnengekomen. Hij vertelde, dat hij een maand ge leden was ontsnapt uit de uraniummij- nen op de Duits-Tsjechische grens na bij Eibenstock ten Zuiden van Leipzig. Via Duitsland en Oostenrijk kwam hjj in Belgie terecht en daar poogde hij te monsteren op een schip. Dat lukte niet en toen poogde hij naar Amsterdam te komen, in de hoop, dat hij daar meer succes zou hebben. De jongeman was aan het eind van de oorlog in Russische krijgsgevangenschap geraakt en sinds dien niet meer vrijgekomen. Hij zal vermoedelijk worden teruggezonden naar Belgie. Een Oost-Duitser getuigde Maan dag j.l. voor een militair gerechts hof in Berlijn, dat de 21-jarige korporaal John Keith Walter op een communistische persconferen tie in de Sowjet-sector verteld had, dat hij zich „schaamde" in zijn geallieerd uniform. Walter, dia afgelopen November een Duits meisje trouwde, was naar de Oost sector gegaan en keerde in Maart j.l. met zijn vrouw weer terug. De naam van de Oost-Duitser wordt veiligheidshalve verzwegen. De Kamer van Koophandel te Alk maar, die zich tot de Nederlandse Spoorwegen heeft gewend met het ver zoek te willen bevorderen, dat trein 2402, die des ochtends om 6.11 uur van Alkmaar naar Amsterdam vertrekt, voortaan enigszins eerder zou gaan vertrekken opdat de aansluiting met trein 31 (expresse-trein van Amster dam naar Maastricht) nog gehaald zou kunnen worden, heeft tot haar ge noegen heden mogen vernemen, dat in de ontwerp-dienstregeling van 20 Mei de vertrektijd van trein 2402 op 6.04 u. is gesteld (alleen op werkdagen), zo dat hierdoor inderdaad een belang rijke verbetering voor het personen verkeer uit dit gewest is verkregen. MAN DOOR AUTO GEDOOD De 50-ja'rige brievenbesteller F. van Hamersveld uit Hooglanderveen is bij het oversteken van de Rijksstraatweg onder de gemeente Amersfoort door een passerende luxe auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. De staking bij de Parijse Metro- en busdiensten is ten einde. Hef personeel heeft hedenmorgen het werk hervat. De stakers krijgen een loonsverho ging van 12"/: procent inplaats van de 25, die zij haddengeëist, en zullen in de loop van vijf maanden de loonder ving door de staking moeten inlopen Het kabinet van de minister-presi dent heeft voorts de ambtenaren ge waarschuwd, niet te gaan staken. De regering zal credieten aanvragen voor verhoging van hun salarissen. In La Pallice is een havenstaking begonnen. De arbeiders eisen hogere lonen. Voorts hebben de bus- en tram conducteurs in Lyon het werk neerge legd. Ook is tegen vandaag een staking van 24 uur in alle marine-arsenalen afgekondigd. De Britse minister van luchtvaart, Arthur Henderson, heeft verklaara. Jat het aantal Britse gevechtsvliegtui gen in Duitsland en Oostenrijk aan zienlijk groter zal worden. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. Manége; 6. Etalon: 11. Ale: 12. Arena: 14. Ara; 15. Titel: 17. Klant; 19. Nes; 20. Les; 22. Dra; 23. Wel, 24. Kalot; 26. Sas; 28. Ra; 29. Mak; 30. Min; 32. T.T.; 33. Dam; 34. Rad; 35. El, 37. Lek; 39. Dar; 40. Po; 41. Dik; 43. Ro man; 45. Kap; 46. Vos; 48. Pot; 49. Erg, 50. Erker; 52. Odeon; 54. Lee; 55. Edele: 58. Ede; 59. Sirene; 60. Krekel. Verticaal: 1. Mat; 2. Alinea; 3. Ne tel; 4. Gal; 5. Er; 6. En; 7. Tak. 8. Laars 9. Ornaat; 10. Nat; 13. Edel; 16. Es; 18. L.D.; 20. Lak; 21. Som; 23. Weerd; 24. Kamer: 25. Tiran; 27. Strop; 29. Mal; 31. Nar; 36. Livrei; 38. Kop; 39. Dat; 40. Pago de; 42. Koker; 44. Mode; 45. Kreek; 47. S.E.; 49. e.d.; 50. Els: 51. Ren; 52. Oer. 54. Nel: 56. De; 57. D.K. Dezer ilaaèn zullen in vele p'aatsen de dienstplichtigen van de lichting 1951-1 opkomen voor hun eerste oefening. Vóór alles worden de recruten in de kleren gestoken. Boven: „Wie de schoen past, trekke hem aan". Vol aandacht zoeken de jongens een paar geschikte „kistjes" uit de grote stapel. Onder: De fourier is behulpzaam met het passen van de kleren. regen. „Moejaja ergerde zich aan de pappenheimers. Kortgeleden heeft hij slimme witte man," zeggen de Balobe- dan ook een oplossing gevonden, does en de Bantoes. „Zij was ontstemd Hij nodigde Moejaja, de regenmaak- en de geesten der voorvaderen zijn erg ster, een Bantoevrouw van 78 jaar, bij boos. Daarom kwam er geen regen." zich uit. Zij kwam, om weer nieuwe plannen van de slimme, witte man te lmme m vernemen en.haar maatregelen dien- Die slimme, witte man is de heer E. overeenkomstig te treffen. Maar zij 'i V. C. Liefeldt de deskundige naturel verrast geworden! 71 li A afrllrasnea does in de Wolowedi-heuvels, een klei- lencommissai-is van Letaba. Hij had D h Liefeldt heeft haar de eer aan toe. Daar had men water, doordat hutten langs de heuvelglooungen te h voleelineen toekomt Hii heeft geensceneerd in de verwachting de wolken en de mist in deze hoog ge- verwijderen, omdat deze belangrijk op- haar verm0Bea om reeen te maken u"i+ 4~ lnXnn o4»nntr rfftvnrtrtlei wi-inxoln/e ïtovoav 23 ...nón« l\Tnt Jif Blij begin, droevig einde (Van onze correspondent te New York) QP 10 MAART 1947 ging Ben Lieberman de trap af naar de kelder van zijn bescheiden woning, nummer 2131 Zuid Vierde straat !n Philadelphia, om er een lamp te zoeken, die hq in de huiskamer wilde gebruiken. Plotseling klonk er een luide kreet in de kelder. Ben Lieberman had „het ding" gevonden, een geheimzinnige doos. Toen hq hem openmaakte zat er liefs4 98.200 in. Mevrouw Lieberman ijlde de trap af en was stom van verbazing. Zq was aanvankelijk zo opgewonden, dat zij voorstelde de doos met inhoud in de kachel te gooien. Maar Ben weerhiei.i haar daarvan. Zq besloten de politie om advies te vragen. En het resultaat was, dat aan het einde van die ddg een aantal detectives „het ding" (met inhoud) in een gepantserde wagen meenamen naar het hoofdbureau en het daar in een veilige kluis opsloten. Staat Pennsylvania een eis indiende om zich het geld te mogen toeëigenen. Men kon dit doen op grond van een archaisch wetje, dat de Staat Pennsylvania auto matisch tot eigenaar bestempelde van alle gevonden voorwerpen, die niet aan de rechtmatige eigenaars of hun na latenschap konden worden teruggege ven. jyjIDDEN in dat proces liet zich op eens de „stem van een geest" horen. Een advocaat uit een boerendorpje, op tredende voor een aantal landbouwers, eiste de schat op namens zijn cliënten, die vreselijk gedupeerd waren bij het faillissement van een melkfabriek, waarvan Lieberman administrateur was geweest lang vóór deze gehele affaire was gaan „spelen". D rechter wees ook deze poging om op de buit beslag te leggen van de hand en verklaarde, dat het gehele bedrag aan de staat zou vervallen. Tegen dit vonnis kwam iedereen in hoger beroep: de Liebermans, de ande re gegadigden, inclusief de „stem van de geest". De rechter, die de zaak ech ter in hoger beroep aanhoorde kwam tot geheel andere conclusies dan zijn voorganger. Rechtstreeks bewijs van eigendomsrecht, zei hij, kon niemand leveren. Ook de staat niet. Maar er waren volgens hem een aantal logische conclusies te trekken. De schat bestond uit 20.800 in 50 biljetten, 69.880 in 20 biljetten en het restant in lapjes van tien dollar. Een detective, die de levensgang van Lieberman was nage gaan, had inmiddels ontdekt, dat de „eerlijke vinder" van de „schat" in de dagen, toen hij administrateur van de melkfabreik was geweest iedere week naar de bank ging en de dollars, kwart jes en stuivers van de kas steeds had gewisseld voor briefjes van 50, 20 en 10. De rechter concludeerde daaruit, dat de gehele „vondst" van het geld in Liebermans kelder door het echtpaar LJOE KWAM een bedrag van bijna 100.000 in een kelder van een be woond huis, zonder dat de bewoners daarvan ook maar het minste begrip hadden? Ja, het was waar: gedurende 1946 waren de Liebermans van huis ge weest. Ben was een tijd lang in het zie kenhuis opgenomen en zijn vrouw en kinderen hadden gedurende die tijd bij familieleden gelogeerd. Maar het vWs toch wel twijfelachtig of sindsdien de kelder nooit zo was schoongemaakt, dat de merkwaardige doos verborgen had kunnen blijven. De plaatselijke bladen verhaalden het gebeurde in geuren en kleuren en plaatsten foto's van het gezin Lieber man de eerlijke vinders en aanstaan de eigenaars van een groot fortuin. Het resultaat van al deze publiciteit was echter, dat tal van lieden uit de om geving een fikse gooi gingen doen naar een paar klonten uit deze pap. Tijdens al deze ontwikkelingen toon den de Liebermans zich uitermate on gelukkig. Zij haatten de publiciteit. Ben werd ziek en verloor zijn baan; de belasting diende een eis in voor de op de 98 200 (die de Liebermans nog niet in handen haddenf) verschuldigde be lasting. Maar het ergste was, dat de (Van een correspondent in Zuid-Afrika) legl" StTk g?regeld vanggebied van water vormen. Met dit zeer hoog aangeslagen en erran toege- Het is alles goed en wel om op grond f ®n' althans verklaart de nuch- water, zo had hq haar verteld, kan het voegd dat hij het jammer vond, dat van het beroemde Punt Vier van de ïf® Europeaan de vruchtbaarheid van droge gedeelte van het reservaat be- de resultaten van haar toverkunst zo verklaring van Truman hulp te ver- stuk* reservaat. De Balobedoes vloeid worden, zodat men ook daar vol- verloren gingen. hadden er een andere verklaring voor. op maïs zal kunnen oogsten. Ais alle '®"enJ*a" -riullron 8 ÏT"- Zii geloofden onvoorwaardelijk aan de inwoners van het reservaat medewr ..Wanneer j« de regens brengt loopt "u wonderlijke macht van een regenmaak- king verleenden bij het bouwen van fhet weg "aar..df 2ee' lqke bewoners het nut van beschavmg ster. „koningin Moejaja" Deze koningin een stuwdam, was de Zuidafrikaanse Wat het nut daarvan?" Hq kwam of van yertetermg n,et inzien? Met Moejaj die oyer hagl 26mK) volgelin. bereid 6r 100.000.- voor uit met zijn nieuwe voorste Jq gaat «en heerst, beschikt volgens de Balo- te trekken. Dit zal de beste verzeke- ™°rt met 3e kunst; jq maakt de regens a bedoes over geheimzinnige medicijnen, ring zijn voor een voldoende water- e g ze p met een van zqn Bantoe-reservaten te die zij in dg donkere bogsen be. voorraad en voor e9n regelmatige be- Met de langzame phflosofische ma- kampen gehad. In dit reservaat, Letaba waart r,aar hebben slechts enkele be. vioeiing van de iaag gelegen landerijen, nier van de bantoe gaf zq haai hoofd- genaamd, is de laatste maisoogst van genadigde voelingen deze medicijnen, zo heeft de heer Liefeldt aan konin- knik. Dit was wat anders: „Het zal zo a! «sroo ^5. waa™ede Moejaja regen en dus gi Moejaja gzegd. geschieden." ae ïya.vuu h moes een voisiagen m s vruchtbaarheid, mais en rijke oogsten Moejaja was daarvoor niet te vinden. De stuwdam wordt eerstdaags met lukking geworden, wal dit o e ent, is te voorschijn tovert, gezien. Haar volgelingen stelden meer vertrou- medewerking van de reservaat-Bantoes duioelqk als men weet, dat grote on - De Bantoes in Letaba hebben konin- wen in haar „medicijnen" dan in het in Letaba gebouwd. De bewoners van beteringen uit een misoogst Kunnen gjn Moejaja te hulp geroepen. Zij had „overbodige" werk van de aanleg van Letaba en de Balobedoes zullen hun voortspruiten. nog voldoende medicijnen, doch haar een stuwdam. geloof in de wondere krachten van de Gelukkiger waren de 26.006 Balobe- toverkunsten mislukten. Ei- kwam geen De heer Liefeldt kent echter ztjn regenkoningin Moejaja behouden. na een jaar of vier de buit te kunnen opstrijken. De rechter besliste derhalve, dat de gedupeerde boeren over het be drag konden beschikken. Om de pil voor Lieberman te vergulden ontsloeg hij hem van rechtsvervolging, wegens gebrek aan bewijs. Heel Philadelphia houdt zich met deze bezig; er staan glinsterende nieu we auto's op het erf van de boeren, die dit buitenkansje hebben gehad. Op hun clubs bespreken de juristen de me rites van het geval. Naar het schqnt is er, behalve de boeren en hun advo caat, vrijwel niemand, voor wie de af loop juridisch geheel bevredigend is. De Liebermans hebben inmiddels Phi ladelphia verlaten. De aantijging, dat Ben als administrateur van de melk fabriek het geld van eenvoudige lieden achterover zou hebben gedrukt, konden zij sM verdragen verluidt het.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5