De jongste loonsverhoging wordt niet doorberekend Politici belemmeren strijd in Korea VN-troepen openen massale aanval op centrale front Israëlisch bombardement op Syrisch grondgebied Prins Bernard bij Eva Peron VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oorlogsdreiging is nog steeds groot Verhoging van de P.T.T.-tarieven? Stakingsdreiging in de hoofdstad Chinese nationalisten naar Korea, eist MacArthur Vrijdag 6'April 195! 148e Jaargang No. 81 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WERKGEVERSBONDEN BESLUITEN: Prijsstijgingen moeien worden geremd Vliegtuig neergestort te Rilland-Bath Grote bezwaren tegen prijsbeheersing 38ste parallel over gehele breedte overschreden Klacht tegen Syrië bij Veiligheidsraad -■ Spanning om Dhoelehgebied sterk gestegen Presidentsvrouw sprak over haar sociaal werk Weerbericht MONTGOMERY NAAR KOPENHAGEN mptenf- KRASSE TAAL VAN MACARTHUR Zij moeten realiteit onder ogen zien Ik sta in een oorlog zonder bepaald doel KoJit (SjeAh&k Europa's oorlog wordt in Azië uitgevochten Congreslid leest brief van generaal voor BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAFTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De vier grote werkgeversorganisaties in ons land hebben een oproep aan hun leden gepubliceerd, waarin zij er op aandringen, al het mogelijke te doen. opdat de huidige ongunstige prijsontwikkeling zoveel doenlijk wordt geremd. Zij hopen op deze wijze een loonstijging te voorkomen, zodat de kosten van levensonder houd min of meer worden gestabiliseerd in afwachting van een prijsdaling op de wereldmarkt, waarvan zekere tekenen reeds zijn waar te nemen. Voorkomen moet ook worden, dat ons land een gedetailleerde prjjsbeheersing moet invoeren. Daardoor zon het immers ln een geïsoleerde positie geraken met alle nadelen van dien. Truman verklaart: President Truman heeft Donderdag te Washington verklaard, dat de drei ging van een derde wereldoorlog op het ogenblik even groot is als ooit in de afgelopen vier jaar. Truman weigerde commentaar te ge ven op de uitlating van de voorzitters van het Huis van Afgevaardigden, Ray- burn, dat „niet-Chinese communisti sche troepen" zich zouden samentrek ken in Mandsjoerije. Naar de Tel. meldt, overweegt het hoofdbestuur van de PTT vrij drasti sche tariefsverhogingen. Volgens de be staande plannen zou het tarief voor ge drukte stukken tot en met 500 gram van 2 op 3 cent per 50 gram gebracht wor den. Briefkaarten in locaal verkeer zou den met 6 in plaats van met 5 cent ge frankeerd moeten worden en in het in- terlocaal verkeer met 8 i.p.v. met 6 ct. Voorts bestaat het plan het tarief voor locale brieven tot en met 20 gram van 6 op 8 cent en voor interlocale brieven van 10 op 12 cent te stellen. Piloot slechts licht gewond Te Rilland-Bath op Zuid-Beveland is Woensdag een vliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht neergestort up een stuk geploegd land aan de Hoge- dijk. Het toestel vloog erg laag en toen de piloot het wilde optrekken, raakte het de grond en ging over de kop. De piloot kon uit het vliegtuig komen. Hij bleek slechts een hoofd wond te hebben opgelopen. Het toe stel is zwaar beschadigd. In de oproep, welke is uitgegeven door het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werk geversverbond, het R.K. Verbond van Werkgevers-vakverenigingen en het bond van Prot. Chr. Werkgevers in Ne derland, wordt gezegd, dat de Neder landse ondernemerswereld zich voor het te voeren prijsbeleid mede verant woordelijk voelt. Het wenst daarom met alle beschikbare middelen de voor ons land ongunstige prijsontwikkeling te remmen. Deze wordt zowel be ïnvloed door de noodzakelijke invoer van in het buitenland in prijs gestegen hulp- en grondstoffen als door binnen landse factoren. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft zich onlangs bereid verklaard, ten volle zijn deel te dragen in de verhoogde las ten welke op ons volk drukken. Daar om gevoelen de organisaties de nood zaak er bij hun leden op aan te drin gen, om als op korte termijn effect sorterende maatregel zich beperkirfgen op te leggen ten aanzien van de vol ledige doorberekening van de thans werkende prijsverhogende krachten. Zij doen daarom op hun leden het dringen de beroep, er van af te zien om pp grond van de jongste loonsverhoging hun prijzen te verhogen. De industrie dient de prijsvaststelling van zijn producten te baseren op de periode 1 Juni 1949 t.e.m 31 Mei 1950, waarop ook de beschikking inzake de handelsmarges berust. Rekening dient echter te worden gehouden met de in September 1950 toegestane loonsver hoging en de inmiddels gestegen ver vangingswaarde van hulp- en grond stoffen. De organisaties wijzen voorts op de bezwaren, verbonden aan invoering van prijsbeheersing en distributie. Het zal de Europese handel belemmeren, on machtig zijn, de doorwerking van buitenlandse prijsstijgende invloeden te keren en elke mogelijkheid tot prijs verlaging belemmeren. Het strijdt bo vendien met de noodzakelijke versobe ring. Onrust ondêr straatmakers en taxi-chauffeurs In Amsterdam is weer een zekere neiging merkbaar, om tot „daadwer kelijke actie" over te gaan. Reeds heeft de helft van de in gemeente dienst werkzame straatmakers hel werk neergelegd. De bedoeling is, op deze wijze een herclassificatie en een loonsverhoging van vijf procent af te dwingen. Ook onder de taxichauffeurs spant het, nu de werkgevers in deze be drijfstak dispensatie hebben aange vraagd van de uitbetaling der vijf pro cent loonbijslag. De chauffeurs hebben twee vergaderingen gehouden waarin zij hebben geprotesteerd tegen dit ver zoek en met „actie" hebben gedreigd. De werkgeversorganisaties hebben dit optreden „ongelukkig" genoemd en uiteengezet, dat de toestand in het be drijf verdere loonsverhoging niet toe laat. Van achterstelling der taxichauf feurs bij andere groepen is nog geen sprake. De verbonden troepen, die Donder dag de 38ste breedtegraad over de ge hele frontbreedte hebben overschreden, zijn thans over zestien kilometer op Noordkoreaans gebied doorgedrongen. Hun opmars is op de eerste belangrijke doelen ten Noorden van de grens tussen beide Korea's gericht. Een Amerikaanse gevechtsgroep is de belangrijke Noordkoreaanse stad Tsjorwon tot op elf kilometer genaderd. Het grensgeschil tussen Israel en Syrië over de Dhoelehmoerassen bii Hamma heeft plotseling een vrij ernstig karakter aangenomen, doordat Syrische troepen het gebied van El Hamma zijn binnengetrokken. Er ontstond 'tl schiet partij, waarbij zeven Israëlische politic agenten zijn gedood. De Israeli's heb ben bij wjjze van represaille Syrische versterkingen in dit gebied gebombar deerd. Voorts is een klacht tegen Syrië bij de Veiligheidsraad ingediend, waar bij behandeling van deze zaak als een „dringende kwestie" is verzocht. Enige maanden geleden is Israel be gonnen met de drooglegging van de Dhoelehmoerassen langs de grens met Syrië. Aanvankelijk deden zich geen moeilijkheden voor. Enkele weken ge- Prins Bernhard heeft Woensdag een bezoek gebracht aan mevrouw Eva Perón, de echtgenote van de president van Argentinië. Het onderhoud dnurde ruim een uur en werd bijgewoond door het hele gevolg van de Prins. Toen de Prins de dertig meter lange zaal van het ministerie van openbare werken binnentrad, werd hij halver wege tegemoet getreden door mevrouw Perón. die vergezeld was van de mi nisters van financiën en economische zaken en de waarnemend minister van buitenlandse zaken. Mevrouw Perón bracht het gesprek direct op haar so ciale werkzaamheden, waaraan zij zich geheel wijdt. Zij vestigde de aandacht op de sociale stichting „Fundacion so. eial", waarvoor het geld geheel door arbeiders bijeengebracht was. „Vergeet u niet, dat ik echtgenote ben van Pe rón, de leider der Peronisten. Perón is een groot leider, maar heeft ook een groot volk getroffen". Mevrouw Perón bracht in herinnering, dat jaren gele den geen ministeries van sociale zaken en openbare werken bestonden en dat deze door Perón zijn ingesteld. Verder Verwachting tot Zaterdagavond: Over 't algemeen veel bewolking met aanvankelijk op vele plaatsen enige regen of motregen en later enkele plaatselijke buien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen ais vandaag. vertelde mevrouw Perón over ouder domspensioenen en kinderbewaarplaat sen. Evenals bij de aankomst vormden bij het vertrek van de Prins vrouwe lijke leden van de Peronistische partij in blauw uniform een erewacht. President Peron heeft Donderdag een decreet ondertekend, waarbij aan prins Bernhard het grootkruis van de Orde van Verdienste wordt verleend Voorts is de Prins bij een demonstra tie met een nieuwe Argentijnse straal jager de eretitel van „militair vlieger' verleend. leden echter deed zich het eerste inci dent voor; dit werd gevolgd door enkele andere en de reeks werd besloten door de bezetting van het omstreden gebied door Syrische strijdkrachten. Daarbij verloren, gelijk gezegd, zeven Israëli sche politiemannen het leven. In een brief aan de waarnemende stafchef der V.N., de Belgische kolonel De Ridder, verzocht Israel, maatregelen te willen nemen, zodat Syrië het bezette gebied zou ontruimen en het vuren zou staken. Anders zou Israel niet langer aan de besprekingen van de gemengde wapen stilstandscommissie deelnemen. Pogin gen ,om de lijken der slachtoffers over gedragen te krijgen, stuitten af op de houding der Syriers, aldus de Joodse lezing van het geval. Van Syrische zijde verluidt, dat Is raëlische manschappen met geweld het gebied van El Hamma zouden zijn bin nengetrokken en de wachtposten van een Svrisch legerkamp op Syrisch ge bied hadden aangevallen. Syrië heeft voorts drie dagen geleden bij de Veilig heidsraad een klacht ingediend wegens het feit. dat Israel de Arabische bewo ners van een dorpje in het gebied van Dhoeleh had geëvacueerd. Het is nog niet bekend, wanneer de zaak in de Veiligheidsraad zal worden behandeld. De voorzitter, onze landge noot Von Balluseck, zal dienaangaande nog overleg met de delegaties plegen. Veldmaarschalk Montgomery is gis termorgen van het vliegveld Valken burg vertrokken met bestemming Ko penhagen. De val van Tsjorwon zou de Chinezen kunnen dwingen verdedigingsstellingen in de centrale frontsector en nabij de breedtegraad prijs te geven; zouden zij dit niet doen. dan lopen hun strijdkrach ten in dit gebied het gevaar van elkan der te worden gescheiden. Donderdag is vooral in de westelijke frontsector hevig gevochten. Op de rechter flank van de door de troepen van het Britse gemenebest ingenomen positie bieden de communisten over een vrijwel aaneengesloten front ter breed te van zestien kilometer tegenstand. Uit Londen wordt gemeld, dat de be richten, volgens welke niet-Chinese strijdkrachten in Mandsjoerije worden samengetrokken, m geen enkele hoofd stad konden worden bevestigd, evenmin als het gerucht dat generaal MacArthur ■machtigd zou zijn deze troepen te bombarderen, indien de Chinezen van vliegtuigen gebruik zouden maken bij een offensief in Korea. Morgen beginnen wij met de publicatie van een nieuw stripverbaal: „Rikki en het Slavatsky-mysterie". De be faamde inspecteur Barendse zal men daarin aantreffen temidden van velerlei geheimzinnige moeilijkbeden en om geven door allerhand vreemdsoortige lieden. Het gaat om spionnen, die gevaarlijke plannen ontvreemdenbet gaat om Frank Vogel, die ontvoerd is; bet gaat om een paniek stemming in vele landen, waar millioenen zich bedreigd voelen door monsterachtige straalpijlen. En dwars door al die spannende avonturen wandelen een wonderlijke professor, een zonderlinge juffrouw en het zéér aparte hoofd van een radiografische dienst. Het nieuwe Rikki-verhaal zal sterk de aandacht geboeid houden. Morgen begint bel POLITICI belemmeren het optrekken van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea, zo heeft Generaal MacArthur in een officieus persgesprek met de militaire correspondent van de Daily Telegraph te Tokio, luitenant-gene raal H. G. Martin, verklaard. Mijn strijdkrachten, zo vervolgde de generaal, zijn omringd door een net van kunstmatige omstandigheden. Het wordt tijd, dat de politici de werkelijkheid onder ogen zien. er doekjes om te winden, zouden de verbonden legers de Chinese commu nisten gemakkelijk genoeg kunnen verslaan. De tegenwoordige toestand zou lachwekkend zijn, indien er niet zoveel mensenlevens mee gemoeid wa ren. De Zuidkoreanen hebben echter reeds '230.000 doden en gewonden, de Amerikaanse troepen reeds 60.000. De Cbine7.en hebben geen industrie van betekenis. Zij hebben geen rubber, geen olie en onvoldoende voedsel. Zij hebben te kampen met een wijdver spreide guerrillabeweging. De verbon den legers behoeven slechts hun kus ten te blokkeren en hun pover spoor wegnet te vernietigen, om hen spoedig jyjacArthur ontkende, dat de militair zich op het terrein van de politicus had begeven, zoals hem wel is ver weten. Integendeel, de politicus heeft het gebied van de soldaat betreden. Het is voor het eerst in mijn militaire loopbaan, zo vervolgde hij, dat ik sta in een oorlog zonder een bepaald doel. Het enige doel van een bevelhebber in een strijd is immers de vernietiging van de tegenover hem geplaatste strijd krachten. Daarvan is hier- echter geen sprake. Het wordt tijd dat de politici deze werkelijkheid onder ogen zien. aldus verder de opperbevelhebber van de VN-striidkrachten. Indien zij ophielden £INDELIJK weer eens een verstrooi de professor. Dit gaat over een ge leerde. die zijn overhemd in zijn retor ten, reageerbuizen, kolven en filters deponeerde om te kijken wat he' wor den zou. Het werd een grauw papje, dat hij tussen de middag bij vergis sing op zijn boterham smeerde Nee, dan meneer Brown in Kaapstad. Die J"-ir li iTitiiiiii'i'iiriiiiiiirtiiiifiiiiW verbonden. Dit publiek verwachtte een lezing van een zendelinge. -f- fOSEPH REDIC1, de houder van een benzine-station in New-York is ook zorgde dat de linnenkast gevuld bleef, niets gesteld op gewaagde conversa- tn drie maanden tijd bezorgde hij zijn 'les- Laatst ontsloeg hij een lid van echtgenoten vijf en twintig azuur blauwe, met fijn kantwerk afgezette stukken dameslingerie. Laat zijn vrouw nu echtscheiding aangevraagd hebben. Het bleek dat de spullen af komstig waren van een vriendinnetje van de goedgeefse man. Martha Schieck, een Oostenrijkse zangeres van geweldig stemvolume en een ge waagd repertoire kwam eveneens op de koffie. Ze trad op in Linz en over viel het publiek onmiddellijk met een tweetal pikante liederen- Na het tweede vers werd ze door het (uit da mes bestaande) publiek van het po- „Ais nu de georganiseerde stakers- dïum getrokken. Martha was verkeerd bonden maar niet gaan staken!" het personeel, omdat dit vreemdelin genlegioen-termen uitbraakte tegen een cliënt. In zijn plaats nam hij een teer meiske in dienst. Na een week vloog zij echter eveneens de s'raat op om dezelfde reden De benzineman ontdekte na enige lijd. dat de twee man en vrouw waren Of man en vrouw ook één kunnen zijn. Een andere (gevaarlijke) eenheid werd aangeduid door het Perzische blad „Sjorresj" De redacteur Karim Pon' beschudigde twee zusters van nie mand minder dan de Sjah van inmen ging in Perzische aangelegenheden, in combinatie met haar in het buitenland vertoevende echtgenoten Karim Pout zit reeds in de kerker. Het zetfouten duiveltje neemt de schuld niet op zich. D Een kleine vergissing was wei oorzaak van veel narigheid in het ge val van een meneer wiens auto-num merplaat niet met de officiële papie ren klopte. Op de plaat stond „611969 en in het nummerbewijs las men „696.119". Na diepgaande studie kwam men tot de ontdekking, dat de num mereplaat op zijn kop stond. machteloos te maken. In dergelijke om standigheden zou de interventie van de Sowjetunie onwaarschijnlijk zijn, aldus MacArthur. De opperbevelhebber verklaarde ten slotte, dat de verbonden legers de Chi nezen uit hun evenwicht hadden ge bracht en hun plan voor een tegen offensief hadden vertraagd. MacArthur sprak de verwachting uit. dat dit in Mei zou worden ingezet. Uit Washington verluidt, dat gene raal MacArthur toestemming zon heb ben gekregen, bases in Mandsjoerije te bombarderen. Hoge officieren van Mac Arthurs hoofdkwartier en van de lucht macht in het Verre Oosten weigerden hierop commentaar. Slechts heeft ge neraal Stratemeijer, opperbevelhebber van dc luchtmacht in het Verre Oosten herhaald, dat het besluit om het ope ratiegebied van de luchtstrijdkrachten uit te breiden tot buiten Korea moet worden genomen door de regering en de VN en niet ,/oor de opperbevelheb ber. Generaal MacArthur staat het gebruik van Chinese nationalistische troepen in Korea voor. Dit heeft Joseph Mar tin, de leider der Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Donderdag medegedeeld tijdens de de batten over het voorstel tot invoering der algemene dienstplicht in de Ver enigde Staten. Martin had de generaal gevraagd, licm zjjn inzichten dienaan gaande mede te delen. In zijn antwoord schreef MacArthur o.m., dat zijn voorstellen aangaande het gebruik van Chinese nationalisten op Korea de Amerikaanse regering tot in finesses bekend waren. Hij achtte dit noch met de logica noch met de tradi ties der Verenigde Staten in strijd. In het verleden, aldus de brief van MacAr thur. hebben wij tegenover een vijand immer het maximum aan strijdkrach ten gesteid, waarover wij konden be schikken. Dit beginsel is algemeen be kend en aanvaard. Het is vreemd, doch sommigen schij nen zich moeilijk voor ogen te kunnen stellen, dat wij hier in Azie Europa's oorlog met de wapenen voeren, aldus de brief .terwijl de Europese diploma ten hem nog steeds met het woord uit vechten. Indien wij deze oorlog tegen het Aziatische communisme verliezen, is de val van Europa onvermijdelijk. Winnen wij hem, dan zal Europa waar schijnlijk voor een oorlog worden ge vrijwaard en zijn vrijheid behouden. Martin herinnerde in zijn rede aan de uitspraak van Rayburn, dat de V.S. groot gevaar lopen, in een derde we reldoorlog te worden betrokken. Spr. maakte hieruit op, dat de regering over inlichtingen beschikt, die zij niet aan het Congres en aan het volk verstrekt. Hij drong er op aan, hiertoe alsnog over te gaan.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1