zH ndel Vraagstukken, voortvloeiende uit de Woonruimtewet Nachtelijk avontuur op de Seine ndel Auriol bezocht de V. N. fruitf per busje 50 Ontwerp Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen oogst critiek raat 6 Voorjaarsvergadering coniact-orgaan Noord-Holland te Bussum Woningnood neemt nog toe Merkwaardig proces om een schrijffout en vol van smaak. Die knagende Bhenmatische pijnen In al Uw leden moet ge In de oorzaak aantasten Verhoging uitkeringen niet mogelijk De RVD is een kostbaar apparaat Atoomfieis VRIJDAG 6 APRIL 1951 t op het feit, 1 een product en uiterlijk, zelfs in deze de moderne beschikking gebleven is. Nederlandse vitaminen, t en... ook ijn doet, kan profiteren RLAMOS tIT OM jaar) erk. ide (16-18 jaar) Distillateur*, 1. 5 uur. BERHAKKEN jaar !5, 55, 48, 38, rart en bruin. NLEREN ZOLEN 1 285, 265, 230, 190 150, 130, 12oj 105 ;ren 165, 120, 100, 80 FEN ZOOLLEER tijdige inkoop nog voordelig. ■fLEER en CHALMRANDEN hakkenbouw, 00 gram 20 Nadat op 7 December jJ. de najaars bijeenkomst was gehouden van de Commissie Noord-Holland inzake het woonruimte vraagstuk, bij welk orgaan practisch alle gemeenten in Noord- Holland zijn aangesloten, vond giste ren de druk bezochte voorjaarsvergade ring plaats te Bnssum. De afgevaardig den, waaronder ook de vertegenwoor digers der provincies Gelderland, Drente en Overflse!, werden verwel komd door de heer A. W. H. de Kok, wethondeT voor Volkshuisvesting der gemeente Bussnm. De heer P. v. d. Broek, chef van het Bureau Huisvesting te Vlaardingen sprak over het onderwerp „Drie jaren Woonruimtewet 1947". Spreker be toogde, dat in Noord- en Zuid-Holland de woningnood ondanks alles is toe genomen. In de praktijk zien wij, dat woningwetwoningen meer dan voor heen worden verhuurd aan hen, die vroeger een ander genre woning zou den hebben betrokken. Zij die vóór 1 October 1947 onrecht matig woongelegenheid in gebruik na men, worden dit geacht te hebben ge daan na het van kracht worden der wet. Wanneer iemand reeds lange tijd zonder vergunning in een woning verblijft, dient soepelheid te worden be tracht. Het opmaken van proces-ver baal kan preventief werken zonder dat men en masse hier toe moet over gaan. Vrijwilligheid moet de basis blij ven voor doelmatige verdeling der woongelegenheid Huisvesting gerepatrieerden Vrijwel alle gemeenten gaven gevolg aan de wens van de regering om hu wende gerepatrieerde gedemobiliseer de militairen in te schakelen bil de toewijzing. De gedemobiliseerde dient zijn aanvrage binnen één jaar na zijn demobilisatie in te dienen onder over legging van een bewiis van onder trouw. De medische indicatie dient te geschieden door de GGD. Urgentie dient voor te gaan bij prioriteit. Niet genoeg kan de nadruk er op worden gelegd, dat er een taak bestaat bij de huisvesting van zieken en zwakken. In negentig procent gelukt bet met de eigenaar tot een accoord te komen Slechts bij abrunte weigering dient vordering te worden overwogen. Ts de wens van de eigenaar de richtlijnen in acht genomen redelijk en zijn candidaat aanvaardbaar, dan dient een accoord te volgen. Wanneer er bij bejaarden generlei medische indicatie bestaat, kan mm een groot huis niet uitsluitend in ge bruik laten bij een echtpaar, terwijl zoveel anderen zonder woongelegen heid zitten. In de praktijk is mogelijk gebleken bejaarde echtparen uit een grote naar een kleinere woning te ver plaatsen. Zorg dient te worden besteed aan de gerepatrieerde en aan de nog actief dienende militairen van het vroegere KNIL. al dienen hier de algemene richtlijnen in het oog te worden ge houden. Gerepatrieerden dienen niet in een afzonderlijk blok te worden ge huisvest doch zo spoedig mogelijk in de andere bevolking op te gaan, zulks echter met uitzondering van de Am bonezen. Bij de huisvesting van hen die nog in pensions of woonoorden verblijven, zegde de regering een pre mie van 25 procent van het toegewe zen bouwvolume toe. In geval van verschil van mening bij de huisvesting van politieke delin quenten, dient dit bij de minister van Binnenlandse Zaken aanhangig te wor den gemaakt. Spr. wees op de groep van nijveren, die oud van jaren van een welver diende rust zouden willen genieten, derhalve hun zaakje zouden willen overdoen en vervolgens andere woon ruimte zouden willen betrekken, ook al konden zij geen woningruil tot s' and brengen. Voor dit probleem be pleitte de inleider aandacht en cle mentie. Het Rijk bedingt voor zich tien pro cent van de door de gemeente te stich ten woningen. Bij de toewijzing dien' dan rekening te worden gehouden met de belangen van de ambtenaren, die nog op grote afstand van de werkge- meente wonen. Wanneer een klein gezin in aanmerking zou komerr voor een grote voorkeurswoning, dient een vervangingsobject beschikbaar te wor den gesteld en de grote woning aan een groot gezin te worden toegewezen Indnstriewoningen. Landelijk gezien is de grote ge meenschap gebaat bij het stichten van z.g. .industriewoningen". Huisvesting van leiding gevende personen speelt hierbij een belangrijke rol. Een tél- kens terugkerende vraag is of de woon- danwel de werkgemeente met huisvesting behoort te helpen. De wet spreekt niet over laatstgenoemde. Het is niet redelijk een gezin af te schui ven met de dooddoener, dat het zich maar tot de werkgemeente moet wen den. Onderzocht dient te worden op welke wijze een gezin door opschui ving of ruil is te helpen. Wat het eigendomsrecht betref*, dit impliceert nog geen recht van be woning. Wij hebben nog wel eens te maken met ledig komende woningen, die de eigenaar zelf zou willen be trekken, Als de eigenaar woonge- legenheidbehoevend is en de grootte van zijn gezin zulks gebiedt, is er geen bezwaar hem een woonvergunning te verstrekken. Overigens dient het ge meentebestuur de richtlijnen in acht te nemen en alle belangen tegen elkaar af te wegen. Ten slotte besprak spr. nog de Huur wet 1950. Na de pauze werden diverse vragen beantwoord. Mr. F. Zeiler (Bergen) vroeg te wil len nagaan of in het Oos'en en Zuiden van het land wel voldoende gerepa trieerden waren gehuisvest. Voorts wilde hij woningruil zoveel mogelijk inwilligen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Teitsma (Heiloo) zeide de in leider, dat men met verkoop van een woning feitelijk niets te maken heeft en het vrij gekomen perceel bes'emd moet worden voor een urgent geval. Anders dient tot vordering te wordèn overgegaan. De heer J. Spaans (Alkmaar) v-oeg naar de bereikte resultaten van de Stichting Interlocale Woningruilcen- *rale. Deze bleek in de eerste drie maanden van dit jaar 129 woningrui- len tot stand te hebben gebracht. Na een dankwoord van de voorzit ter bezochten de afgevaardigden de gebouwen van de AVRO te Hilversum. Vrijlating geëisi van een gearresteerde dienstbode In Amsterdam is een dezer dagen een dienstbode gearresteerd en opge sloten, teneinde een straf te onder gaan, die haar aanvankelijk voor waardelijk was opgelegd. Zy was op 27 Januari 1947 veroordeeld tot een gedeeltelpk voorwaardelijke straf. Zy maakte zich in haar proeftyd aan geen enkel strafbaar feit schuldig, doch onttrok zich door verhuizing naar België in 1948 aan het toezicht, waarop executie van de voorwaarde- ïyke straf werd gelast. In het proces verbaal werd echter abusievelijk ver meid, dat het een omzetting van een vonnis van 27 Maart 1947 betrof. De officier van justitie van de Am sterdamse rechtbank is thans wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving in kort geding gedagvaard. De advocaat van de dienstbode eiste haar vrijla ting, aangezien haar nimmer een von nis is opgelegd op de in het proces verbaal vermelde datum van 27 Maart 1947. Bovendien achtte hij de omzet ting van de straf op zeer losse gron den geschied. De officier van justitie verweerde zich met op te merken dat de dienstbode van woonplaats is ver anderd zonder overleg met de toe zichthouder, zodat zjj een der voor waarden, haar opgelegd, heeft overtre den. Ten aanzien van de gewraakte datum zei spr., dat het hier een tik fout betrof, die in het extractvonnis was rechtgezet. Ook de griffier was gedagvaard. Hjj had n.l. het procesverbaal met de foutieve datum geschreven, maar later een extractvonnis met de juiste datum opgesteld. De raadsman van de dienst bode vorderde van hem, dat hy een extractvonnis zou opmaken, waarvan de gegevens geiykluidend waren aan die van de oorspronkelijke acte van de zitting, waarin de uitvoering van het vonnis werd gelast. De griffier weigerde zulks. Luchtlanding in Korea Een veld vol reuzenpaddenstoelen lijkt dit heuvelterrein in Korea tijdens een massale landing van het 187ste regiment Luchtlandings troepen van het Amerikaanse leger. Met de parachutes worden gelijktijdig uitrustingsstukken neergelaten. De Franse president, Vincent Auriol, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de VN en een banket aangeboden aan de voorzitters van de Assemblée en de Veiligheidsraad en de leiders der delegaties. Auriol zei in een toespraak, dat d.e VN de hoop der mensheid ble ven. Hij werd beantwoord door de voorzitter van de Assemblée, de Pers Entezam en de voorzitter van de Vei ligheidsraad, de Nederlander Von Bal- luseck. Deze roemde Frankrijks bij drage tot het streven naar vrijheid en betrok met name de Franse gedele geerde Jean Chauvel in zijn hulde. Tevoren had Trygve Lie, de secre taris-generaal van de VN, aan Auriol een lunch aangeboden. Hier waren de vertegenwoordigers van de Sowjet- groep, hoewel uitgenodigd, niet ver schenen. President Auriol heeft zich Donder dag naar Ottawa begeven, waar hij vijf dagen zal blijven als gast van de Canadese regering. Hij heeft in het Frans een rede gehouden in een ver enigde vergadering van Lagerhuis en Senaat van Canada. Daarin verklaar de hij o.m., dat Frankrijk ter wille van de eenheid van Europa bereid is zijn vijandschap met Duitsland te be graven. De reep voor echte chocolade liefhebbers. (Van onze correspondent te Parijs) JN een millioenenstad als Parijs springt gemiddeld bijna iedere dag een wanhopig mens in de Seine, om in dat groene, traag stromende water te vluchten voor een ondraaglijk gewor den leed. Om deze ongelukkigen tegen zichzelf te beschermen heeft de Franse politie een goed georganiseerde dienst van snelle motorboten, die 's nachts §e vrouwen, die met meer verder wil- Met de politieboot op zoek naar drenkelingen Di© oorzaak is als regel onzulvei bloed Begin daarom een Kruschen-kuur. Wonderlijk - die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kmschen beval en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever. ui. '21 4" ingewanden weer op volle toenf, bun fracties verrichten, kun. nen onzuiverheden In het bloed zich niet meer vastzetten an daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen Regelmatig! En hoe eerdei hoe beter (Advertentie, Ing. Med.) met reusachtige schijnwerpers het don kere water afzoeken. Deze politie- bootjes zien kans ongeveer de helft van de wanhopigen tegen hun wil te redden. De ervaring leert, dat zij dan vrijwel nooit meer een tweede keer proberen een einde aan hun leven te maken. Dezer dagen kwam ik een Ameri kaanse journalist tegen, die mij ver telde, dat hij die nacht met zo'n poli- tie-bootje mee zou gaan om een foto reportage over dit nuttige, maar lugu bere werk te maken. En hij haalde me over hem die nacht op zijn wonder lijke Seinetocht te vergezellen. Eerlijk gezegd vond ik het bijzonder griezelig om mee te gaan. Ik had er eigenlijk spijt van de afspraak gemaakt te hebben Maar als journalist heb je dan tegelijkertijd ook iets van een mis- len leven, omdat „hij" haar heeft ver laten. Hij vertelt ook, dat ongeveer een kwart van deze zelfmoordenaars in de Seine springt vlak bij de plek, waar zij weten, dat de bootjes van de politie gemeerd liggen onbewust mis- Hij herhaalde, dat net zo lang tot wij medelijden met hem kregen. Wij von den het zielig, dat hij de volgende morgen onverrichter zake naar zijn blad zou moeten terugkeren. Daar had hij kennelijk op gewacht. Want toen kwam hij met een duister plan. Wan neer er die nacht niets gebeurde, moes ten we de zaak maar ensceneren. Of ik niet voornu ja, hij wist niet goed hoe hij het noemen moest, zou willen spelen. Langs de kaden van de Seine had hij balken gezien, die even boven het water waren aangebracht. Of ik daar niet op wilde gaan liggen, liefst met mijn schoenen in het water „Schriele aalmoes" zegt de heer Stapelkamp (Van onze parlementaire redacteur) r)E TWEEDE KAMER aanvaardde Donderdagmiddag een wetsontwerp, Inhou dende een noodregeling voor het verlenen van kinderbijslag aan kleine zelf standigen, dat haar allerminst bevredigde en dat slechts een magere overbrug ging vormt naar de definitieve, op de verzekeringsgedachte steunende wet, dio over drie jaar zal worden ingevoerd. Volgens de noodregeling gaat de kinder- büslag voor zelfstandigen in van het derde kind af. Uitgekeerd zal worden vijf en twintig cent per dag voor het derde kind beneden zestien jaar en dertig cent voor elk volgend kind beneden zestien jaar. kist komen verzette spreker zich tegen verhoging van de voorgestelde uitke ringen. Het Rijk kan niet meer missen. Bij de replieken verdedigde de heer Haken (CPN) een motie, waarin een regeling wordt gevraagd op dezelfde voet als de kinderbijslag voor loon- trekkenden, met een limiet van f 4000 inkomen per jaar. De minister ver klaarde deze onaanvaardbaar. Ook ver zette hij zich tegen het amendelnent- Hooij, waarin verhoging van de bijslag voor het vierde en volgende kind (eren) werd gevraagd. Dit werd ten slotte ingetrokken. De beide andere hand haafde deze afgevaardigde echter. Minister Joekes verzette zich nadruk kelijk tegen verkorting van de z.i. re delijke term.jn, en had tegen de datum van 1 April j.l. administratieve bezwa ren. Hij zou trachten, de wet vóór 1 Juli in het Staatsblad te krijgen. Van daag wordt er over wet en amende menten gestemd. schien toch nog. ondanks zichzelf, re- Hij zou er dan de schijnwerper op zet. kenend op een laatste redding. ten en hy zou <je „drenkeling" van De machtige stralenbundel van onze aue kanten fotograferen. Men moet schijnwerpers strijkt zoekend over het wat V00r een collega over hebben en wafer en ik moet u eerlijk bekennen, <je opbrengst van deze plaatjes zou zo dat ik niets liever wilde dan dat er die nacht niets zou gebeuren. Dat die stille lentenacht niet door een plons verstoord zou worden en dat we tegen de morgen naar huis zouden kunnen gaan zonder de inspecteur en zijn mannen aan het werk gezien te hebben. De foto moest gemaakt jyjAAR mijn Amerikaanse collega dacht schien ongezonde belangstelling voor nacht meegegaan om plaatjes van een dit nachtelijk avontuur. En zo werd het avond en de Ameri kaanse fotograaf en ik werden aan de zocht speurend in de grote, witte inspecteur voorgesteld, die bijna iede- lichtbundel, die voor ons uit over de re nacht met een van die snelle motor. Seine schoot en ik kon zien dat zijn beten over de Seine kruist. Een rusti- medelijden voor zijn eventuele slacht- ge man, die dit werk niets vreemd offer het moest afleggen tegen zijn be vond, die ai dozijnen mensen uit de Seine heeft gehaald, maar die voor do zijnen anderen te laat is gekomen Terwijl het bootje start en wij het donkere, gladde water opvaren, ver telt hij toch wel op een gevoelige ma. nier over ai die drama's, die zich ach groot zijn. dat hij me een paar nieuwe schoenen zou kunnen aanbieden. Ik vond het bar vervelend, maar ik heb het toch maar gedaan. Ben in die koude nacht uit de boot geklommen om half liggend op die balk mijn schoe nen in het water hangend, voor dren keling te spelen. Schandalig zult u het vinden en dan ben ik het met u eens Maar stelt u zich een moment in mijn daar heel anders over. Hij was die plaats. Bovendien vond ik, dat dit spel toch altijd nog beter was dan de even tuele werkelijkheid. Toen ik op mijn balk hing stelde de fotograaf zich op om enkele bijzonder originele plaatjes te maken. Hij klom ook op de balk, bukte zich en terwijl de schijnwerper me akelig duidelijk verlichtte, wilde hij afdrukken. Maar hij had zich zo origineel opgesteld dat hij zijn evenwicht verloor en zelf drenkeling te maken en daarom moest er ook iets te fotograferen zijn. Hij roepsijver. Maar er gebeurde (geluk- kig) niets. De inspecteur bleef met een eentonige stem zijn sombere verhalen in de Seine viel. Door zijn jas en zijn voort zetten en' ondanks de heldere zware fototoestel met statief was hij tentenacht huiverden wij in onze zo zwaar, dat hij zijn hoofd maar met jassen. /de grootste moeite boven water kon Tot mijn vriend ongeduldig werd. houden, zodat wij hem er toch nog ter zo'n wanhoopssprong in de grote Hij moest een serie plaatjes voor zijn heelhuids uit hebben kunnen trekken rivier verbergen. Hoeveel jonge men- krant maken; hij kon onmogelijk met Maar daarna heeft hij niet meer over «en daarbjj zijn en vooral hoeveel jon- lege handen op zijn redactie komen. plaatjes maken gesproken. J^EZE BIJSLAGEN worden slechts verleend aan de kleine zelfstandi gen, die een inkomen hebben van niet meer dan f2400,per jaar bij drie kin keren. ,Voor ieder kind meer wordt deze grens met f 200.verhoogd. De uitkeringen zijn premievrij. De totale kosten, die vijftien millioen gulden be dragen, komen geheel voor rekening van 's Rijks schatkist. De wet gaat- in op een nader te bepalen dag. Ver onvoldoende vonden de meeste sprekers, die er het woord over voer den, deze bijslag. De kleine zelfstan digen, die steeds het gevoel hebben, dat zij slechter behandeld worden dan de loontrekkenden, krijgen een schriele aalmoes toegeworpen, aldus liet de heer Stapelkamp (AR), zich uit. Bo vendien had deze afgevaardigde er be zwaar tegen, dat de wet aan de be trokkenen een deel van hun zelfstan digheid ontneemt en hen aan de Staat uitlevert. Ais men wat voor dez% men sen wil doen, dan zoeke men naar mid delen ih de economische sector, zo gaf hij de minister in overweging. Daarbij dacht hij aan verlichting van lasten, belastingfaciliteiten enz. De Christelijk-TTstorische heer Krol sprak van een soort armenzorg en gaf de voorkeur aan dé definitieve rege ling, waarin de verzekeringsgedachte belichaamd zal worden. Drie amendementen. QOK de heer Hooy (KVP) was niet enthousiast; met name stelde hem de hoogte van de bijslag teleur. Hij diende een drietal amendementen in en wel om bet bedrag van 30 cent te verhogen tot 34 cent, om de wet op 1 April 1951 in werking te doen tre den en om haar na twee in plaats van na drie jaar te doen vervallen. De heer Schilthuis (PvdA) drong aan op verhoging van de uitkeringen, zodra 's lands financien dit maar enigs zins toelaten. Nadat nog verschillende andere spre kers het woord hadden gevoerd heeft minister Joekes uiteengezet, waarom deze regeling zo en niet anders is op gezet Men is uitgegaan van de stelling, dat een deel van het to*ale inkomen van deze bevolkingsgroep behoort ten goede te komen aan de leden dezer groep, die grote gezinnen hebben. Aan gezien de biidagen geheel uit de sehat- „Uitgave is verantwoord'' zegt dr. Drees (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer nam Donderdag middag zonder hoofdelijke s'emminp enkele hoofdstukken van de Rijksbe groting voor 1951 aan. Bij een daarvan dat betreffende Algemene Zaken maakte de heet Welter van de K.N.P. bezwaar tegen het uittrekken van een bedrag van 1 1.700.000,voor de Regerings Voor- lichtings Dienst. Hij vond dit, in ver houding tot de werkzaamheden van de R.V.D.. een zeer hoge som. De minister-president dr. Drees gaf een rechtvaardiging van het bedrag door er de aandacht op te vestigen dat de R.V.D. veel en nuttig werk verricht, dat niet s'eeds naar buiter. uit blijkt. Veel doet de R V.D. bijvoor beeld aan de propaganda voor ons land. Mar EEN GELAAT waarvan het zelf beklag afdroop gelijK het loog langs de ketel van een zeepziederij, fietste Zeeger Smit langs. Zijn rijwiel bleef onder zijn breed-uitgebouwd bovenlichaam het langst zichtbaar, Zeeger is zielig. Hij gaat gebogen on der het bezit van een achtjarige zoon, die een teveel aan kinderliefde over Zeegers persoon uitstort. „Elk huis heb nou ienmaal ze kruis", zegt Zee ger zelfberustend, „al hew ik 'n kemplete kamelebult van 't kruis drager Wat is het gevalVan een over- schepje oorlogswinst heeft Zeeger zich in 1946 een rijwiel aangeschaft, voor zien van trommelremmen, versnel lingsnaaf, chroom-velgen en een zoek licht van een lamp. Het voertuig 'was onmiddellijk de trots der familie en het prijkte dan ook na gedane dag taak in de voorkamer van zijn woning. Nu bleek de liefde tot het familiebezit het sterkst te leven in Kees ie, de jongste telg van het geslacht Smit. En deze Het de verering voor het rijwiel ten duidelijkste en ten stof lelijkste blijken door bij elke gelegenheid een accessoire voor het rijwiel ter be schikking te stellen. Met Sinterklaas kreeg Zeeger zodoende een bel, die via een touwtje en een klein radertje op de voorban* kan worden geplaatst en dan hevig klingelt Uit piëteit be vestigde de vader het geschenk aan zijn fiets. Op zijn verjaardag werd hem een kilometerteller overhandigd, alsmede een stel richtingaaniviizers en een ingenieus uitgedachte spiegel. Bij de zilveren bruiloft van Zeeger en Aagt gaf Keesie een extra-schijnwer per cadeau. En Zeeger aanvaardde alles dankbaar en plaatste het op zijn f iets, die sedert lang niet meer spoor de door de vreemde gewichtsverdeling. Op het stuur kwam een soort bal- con, waarin een klokje, een asbakje en een schakelaar waren gemonteerd, welke laatste bestemd was voor het naar believen inschakelen van de lam pen. „Iénmaal hew ik 'probeerd die richtingwaizers d'r-of te slope", kloeg Zeeger, „maar 't wier gelaik 'n hille haibel thuis. Ik mot altaid maar net doen asof 'k 't puur fain vind-al die rotzooi an met fielesepee, aars kraige we trammelant met Keesie" En mon- nerend peuterde hij dan aan de scha kelaar. Iedereen staart hem na en de buren noemen hem „de atoomfabrjek". Zeeger zal wel een zenuwinzinking krijgen. Overmorgen is hij méér jarig. TOM

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9