Bouwstop wordt 1 Juni opgeheven KoJit B-eMeJk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Beperking van bouw dringend nodig Iedere Hollander is onze vriend Binnenkort kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Egypte vraagt tussenkomst van Engeland en Frankrijk Zal West-Duitsland binnenkort invoer hervatten? Grote onenigheid tussen de Ver. Staten en Engeland Moskou ontkent concentratie van Sowjet-troepen in Mandsjoerije Zaterdag 7 Aprfl 1951 148e Jaargang No. 82 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MINISTER IN 7 VELD DEELT MEDE: Tweede huurverhoging is voorshands onmogelijk Kaas goedkoper? De eerste aardbeien President Peron tot de Prins Weerbericht Van je familie moet je 't maar hebben Tweede Kamer aanvaardf de noodregeling Binnen twee jaar komt de definitieve wet Syrië doet beroep op de Veiligheidsraad Israel schond het wapen- stilstandsaccoord Financiële toestand beter dan verwacht werd O E E S werkt aan een oplossing Over verklaring inzake doeleinden in Korea Zij sprongen in de nacht" Pioniers naar Nw-Guinea Doodstraf voor Collazo „Het Radioprogramma" weer in beslag genomen Hevige tegenstand in de centrale sector BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCRE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. ra IS THANS gramma gereed, HET LIGT in de bedoeling, de thans geldende bouwstop tegen 1 Juni geleidelijk op te heffen, heeft minister mr. dr. J. In 't Veld gisteren op een persgesprek in Den Haag medegedeeld. De minister had zich ten doel gesteld, in 1950 55.000 woningen te bouwen en in 1951 50.000. Deze aantallen zijn vrijwel bereikt. Op het ogenblik is een groot aantal woningen in uitvoering. Deze zullen uiteraard worden afgebouwd. De reden voor de bouwstop was het grote aantal vragen om «en bouwvergunning, maar ook de noodzaak, om op een bouwprogramma van 1700 millioen gulden 300 millioen te bezuinigen. wordt besteed voor voltooiing van hel geen reeds is begonnen. Het is de be doeling, de woningbouw zo regelmatig mogelijk over het hele jaar te verdelen. Vandaar, dat de bouwstop is afgekon digd. Het veel te hoge niveau van 53.000 woningen in uitvoering moet zo snel mogelijk zakken. Gedacht is aan een doorlopende uitvoering van 40.000 wo ningen. Zodra ei- ontspanning intreedt, zal men niet veel moeite hebben, de ach terstand van enkele duizenden wonin gen in te lopen. Op 1 Juni zal voor rang worden verleend aan woningen voor gerepatrieerden, aan urgente wo ningbouw vanwege vestiging van indu strieën en aan een aantal individuele gevallen, die juist voor de invoering van de bouwstop werden getroffen. Ook zal rekening worden gehouden met de belangen van de systeembouw. Men is het eens geworden over een gelijke verdeling van deze en de traditionele bouw. Wanneer geleidelijk aan de bouwstop wordt afgeschaft zal in de eerste plaats rekening worden gehouden met die provincies, waar als gevolg van de re geringsmaatregelen de werkloosheid m de bouwvakken het ergst is geworden. Daar zal men vermoedelijk weer het eerst aan de slag kunnen gaan. een nieuw bouwpro- waarover de mi nisterraad nog een uitspraak moet doen. Ongerept kan ook de woningbouw niet blijven, omdat de industriebouw een be lang van de eerste orde is. Bovendien moet de scholenbouw doorgang vinden teneinde een catastrofe in 1952 te voor komen. Men verwacht dan n.l. een grote toevloed van leerlingen. Een tekort aan scholen zou een ongewenst rouleersy steem noodzakelijk maken. Voorts moet de bouw in de Noord- Oostpolder doorgaan, verwoeste boer derijen moeten worden hersteld, de aanleg van straten en rioleringen en het maken van militaire bouwwerken gedogen evenmin uitstel. Dit jaar is 560 millioen uitgetrok- voor d e woningbouw. 500 millioen In verband met de sluiting van de Duitse grens voor de Nederlandse ex port zijn gisteren op de markten te Alkmaar en Leeuwarden de prijzen van enkele zuivelproducten belangrijk gedaald. Met name bij kaas trad een scherpe prijsdaling in van 1314 cent per kilogram. Naar wij van bevoegde zijde vernemen verwachten insiders, dat deze daling zich nog meer zal voort zetten. In zuivelkringen is men er van overtuigd, dat dit een funeste invloed zal hebben op de handel, maar aan de andere kant is er toch ook nog een lichtpuntje aanwezig voor de consu menten, die. naar men aanneemt, bin nen niet te lange tijd dertig tot veertig cent per kilogram kaas minder zullen behoeven te betalen. jyjINISTER In 't Veld heeft voorts medegedeeld, dat er geen sprake kan zijn van een tweede huurverho ging. Compensatie is onmogelijk Gisteren zjjn aan de veiling „Ons Belang" te Castricum de eerste aardbeien aangevoerd. De op brengst was 1.10 per doosje. Eva Peron ontving hef Grootkruis Oranje Nassau Prins Bernbard heeft Vrijdagochtend in een plechtigheid op het paleis van de Argentijnse president het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau overge reikt aan mevrouw Eva Peron. De plechtigheid werd bijgewoond door president Peron en door alle ministers Na afloop hiervan overhandigde Peron de Prins de versierselen van het groot kruis van de Orde van Verdienste. Ook werd prins Bernhard benoemd tot Argentijns vlieger honoris causa. De Prins verklaarde in een korte toespraak tijdens de plechtigheid, dat deze onderscheiding voor mevrouw Pe ron het bewijs vormde van de grote vriendschap tusen Argentinië en Neder land en een getuigenis van het grote werk, door haar verricht voor het Ar gentijnse volk. Mevrouw Perón aanvaardde de on derscheiding „niet voor mijn nederige persoon, maar voor ons prachtige Ar gentijnse volk. Zij zei, dat het groot kruis voor haar een getuigenis zal zijn dat een volk, een koningin en een prins hebben besloten in haar te eren het volk. het vaderland en de leider der Argentijnen. President Perón overhandigde ver volgens de prins de versierselen van het grootkruis in de Orde van Ver dienste, dat voor de eerste maal werd uitgereikt. ,.Wij Argentijnen", aldus Perón, „hebben vaak vooringenomen heid tegen hoge personages, want meestal gaat hoogheid gepaard met trots. Wij zijn een nederig volk van arbeiders en er is niets dat ons meer in opstand brengt dan hoogvaardij. Maar uw eenvoud, openhartigheid, cordiali teit, oprechtheid en nederigheid heb ben ons hart voor goed veroverd. Zeg aan uw land, aan koningin, regering en volk, dat onze regering en het Ar gentijnse volk in iedere Hollander een vriend zien, want zij zijn de verper soonlijking van arbeid en humaniteit Het Argentijnse volk is bereid zich met het Hollandse te verenigen in welk deel van de aarde ook, waar gevochten zal worden voor het belang van het volk". Prins Bernhard dankte voor de hoge onderscheiding en de ontelbare bewij zen van sympathie, welke hij mocht ontvangen. De prins sprak zijn beste wensen uit voor het welzijn van me vrouw en de heer Perón en voor de toekomst van het gehele Argentijnse volk. Vrijdagmiddag woonde de prins een demonstratie van de Pulqui-straaljager bij. De 30 jarige verpleegster Ria Pe tiet reisde 400 km van Mar del Plata naar Buenos Aires om de prins te zien Verwachting, geldig tot Zondag avond: Over het algemeen veel be wolking met nu en dan buien waarvan sommige met hagel en on weer. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets kouder vooral in de nacht. ZONDAG: Zon op 6.02 ondei 19.24. Maan op 6.18, onder 22.21 MAANDAG: Zon op 5.59. onder 19.26. Maan op 6.35, onder 23 37 STALINPRIJZEN De internationale Stalinprijs is o.m toegekend aan de Franse atoomgeleerde Prof. Joliot Curie en aan dr. Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canter bury, aldus radio-Moskou. zonder compensatie zou zijn het loon- beleid van de regering doorkruisen. Pas wanneer de kosten van levensonder houd duidelijk merkbaar dalen, valt hierover nog eens te denken. Bij de laatste huurverhoging heeft men de huiseigenaren verplicht tot het ver richten van onderhoudswerk. Nu de kosten hiervan aanzienlijk zijn geste gen, is de vraag gewettigd, of aan deze verplichting nog streng de hand ge houden zal worden. Het toezicht erop is thans overgelaten aan de gemeente besturen, die deze zaak met redelijk heid moeten bekijken. De bouwkosten zijn door de duurde re materialen en de hogere lonen sinds Maart 1950 gestegen met twintig pro cent De aanbestedingscijfers zijn efch ter slechts met twaalf procent opgelo pen. Er wordt dus tegenwoordig ratio neler en zuiniger gebouwd dan enige tijd geleden. In een café te Rotterdam ont stond dezer dagen ruzie tussen familieleden. De twistenden Wer den het niet eens en gingen uit elkaar. Toen een jong echtpaar nog maar nauwelijks in zijn woning was aangeland, versche nen de andere verwanten, die zich versterkingen hadden aange meten in de vorm van een „zware jongen". Eerst sloopten de indringers op deskundige wijze de gehele inboedel, daarna maak ten ze aanstalten, om hun on vrijwillige gastgevers een stevige tuchtiging toe te dienen. Het echtpaar vluchtte daarom op een platje.Vandaar trachtten zij de begane grond te bereiken, ivaar- bij zij vrij ernstig werden ge wond. De politie heeft zich op hun verzoek over de verniel zuchtige familieleden ontfermd. (Van onze parlementaire redacteur) JJE TWEEDE KAMER heeft Vrijdagmiddag het op de Rijksbegroting voor 1951 uitgetrokken bedrag voor de Nationale Spaarraad niet met f 1,verminderd. Zij verwierp namelijk met 41 tegen 35 stemmen een desbetreffend amendement van de heer Ritmeester van de V.V.D., die daarmee bedoelde te kennen te geven, dat hij aan deze Spaarraad weinig of geen betekenis toekent. Vóór stemden de V.V.D., de C.P.N., de A.R. en de C.H. Het wetsontwerp betreffende de toekenning van een kinderbijslag aan kleine zelfstandigen verwierf de instemming van de Kamer met 60 tegen 19 stemmen. De A.R. en de V.V.D. waren er tegen. ^/OORAF wees de Kamer een amen dement van de communistische heer Haken om de inkomensgrens, waar beneden de kleine zelfstandigen voor een kinderbijslag in aanmerking komen te verleggen van f 2400 naar f- 4.000 af met 71 tegen 6 stemmen Al leen de fractie van de C.P.N. stemde voor. De heer Hooy van de K.V.P. ver anderde een amendement om de wet in werking te doen treden op 1 April 1951 in deze zin, dat zij zal ingaan op de eerste dag van het kalenderkwar taal, volgend op die van haar afkon diging. Minister Joekes nam het over. Een tweede amendement van de heer Hooy om de werkingsduur van de wet op twee in plaats van op drie jaar te stellen, nam de Kamer aan met 54 tegen 24 stemmen. Tegen waren de P v. d. A. en de V.V.D. Korte tijd is in deze vergadering ge discussieerd over een wetsontwerp tot het treffen van enkele voorzieningen aangaande het perswezen. Hierbij wor den de commissie voor de perszuive ring en de raad van beroep opgeheven en vervallen de voorlopige „certifi caten van geen bezwaar", doch worden de persraad en zijn samenstelling en bevoegdheden gehandhaafd. Het voorstel is z. h. st. aangenomen. ISRAEL EN SYRIË Vrijdag heeft Egypte aan Engeland en Amerika verzocht, tussenbeide te komea om de „aggressie" van Israel tegen Syrië tot staan te brengen. Dit verzoek is ge daan in overeenstemming met de verklaring, die Amerika, Engeland en Frank rijk verleden jaar hebben afgelegd aangaande de veiligheid in het Midden- Oosten. Syrië heeft voorts de Veiligheidsraad verzocht, spoedig bijeen te komen, teneinde het conflict tussen Israel en Syrië te bespreken. Het neemt thans alle noodzakelijke voorzorgsmaatregelen, om zijn grenzen te beschermen, zo verluidt te Damascus. heidsraad bericht. Hangende een on derzoek werden de droogleggingswerk zaamheden stopgezet, maar Israel her vatte ze, voordat het onderzoek ten einde was. De aanwezigheid van Israë lische troepen in dit gebied is gecon stateerd. Kolonel De Ridder heeft zulks tegenover de Israëlische stafchef een flagrante schending van de wa penstilstandsovereenkomst genoemd. Het Israëlische lid van de wapen stilstandscommissie heeft Vrijdag ver klaard, dat alle contact met de waar nemers der V.N. is verbroken. De V.N. van welke verondersteld werd, dat zij gezag in het omstreden gebied zou den hebben, hebben hier elke con trole verloren, zei hij. Ben Goerion. de Israëlische premier, achtte een vergeldingsactie dan ook onvermijde lijk, temeer, omdat twee dorpen in de omstreden zóne de Syriers hadden ge holpen bij hun aanvallen op Israel Het ligt niet in de bedoeling, zo zei hij een conflict met Syrië te beginnen, maar de moordenaars van zeven politie-agenten dienen te worden ge straft- Van Israëlische zijde wordt voorts verklaard, dat het Vrijdag in het grensgebied rustig was. Men merk te echter nieuwe concentraties Syri sche troepen en artillerie op, om en nabij de stad El Hamma. Het droogleggen van de Dhoeleh- moerassen en geruchten over het aan leggen van versterkingen in dit gebied door Israel waren de aanleiding voor het jongste conflict, zo heeft kolonel De Ridder, de waarnemende stafchef der V.N. in Palestina aan de Veilig Berichten uit verschillende bron mel den, dat de positie van West-Duitsland in de Europese Betalingsunie momen teel beter blijkt te zijn dan aanvanke lijk was verondersteld. Dat is gebleken bij de besprekingen, in het kader van de OEES over deze kwestie te Parijs gevoerd. Men verwachtte Vrijdagavond laat, een oplossing te zullen kunnen vinden voor de moeilijkheden, die een gevolg zijn van de stopzetting van de invoer in le Bondsrepubliek De ECA- missie in Nederland heeft gevraagd, IN AMERIKAANSE persberichten wordt melding gemaakt van grote onenigheid tussen de Verenigde Staten en Engeland over een door Truman af te leggen verklaring over de oorlogsdoeleinden en vredesverwachtingen ten aanzien van Korea. Deze verklaring schijnt niet door te zullen gaan. Men acht het thans waarschijnlijker, dat Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zeer spoedig een rede zal houden, waarin hij de politieke problemen en doeleinden in Korea zal uiteenzetten, aldus deze berichten. Engeland, zo wordt gezegd, is er voor, dat de Chinezen worden uitgenodigd om deel te nemen aan vredesonderhandelingen. Daarentegen staat Amerika op het standpunt, dat er voor China reeds vele deuren zjjn opengezet; de landen der Verenigde Naties zullen niet verder komen, wanneer zij zich politiek zwak tonen, meent Washington. JN SJANGHAI is het ook niet alles. Onlangs zijn er 149 employé's van de gemeente gearresteerd, verdacht van corruptie. De vroegere rechter en de openbare aanklager zijn op de zelfde grond ter dood veroordeeld. LI Gelukkig, dat in Chinese universiteits kringen de bekering op til is. De Pe- kingse Yenching-universiteit had laatst IIIIIH te gaan. Doe me een lol en arrestee) me £)E DEELNEMERS aan het Plan- Schuman zijn van plan innig te een vergadering, waarbij professoi na gaan samenwerken. Ze leveren nu al professor en student na student van gezamenlijk het materiaal waarvan de zetel oprees om zelfbekentenissen te doen. Professor Huang Chi-ehung sprak geroerd: „Ik studeerde op twee Amerikaanse zendings-scholen en heb bij het Amerikaanse leger als tolk dienst gedaan Ik was er trots op, dat men mij als Amerikaan beschouwde Daar heb je nu de verderfelijke invloed van de imperialistische aggressie" Student Li Ping-ning sprak droevig: .Amerika bedierf mijn morele denken met boeken als „Hoe win ik vrienden en invloedrijke personen" en „De kortste weg naar het succes". Het denken van Fred Wilson uit Terre Haute (U.S.A.) was ook onderhevig aan schokken. Deerlijk beangst belde hij de politie op en stotterde: „ik heb zes biertje in drie uur tijd gedron ken. Ik ben bang om naar mijn vrouw het verdragsdocument zal worden ver vaardigd. Nederland levert het pa pier, Frankrijk de lettertypes, Belgie „Dat is kaassie voor het baassie!" de leren band, Italië het garen om het geheel in te binden, Luxemburg de lijm en de Duitse bondsrepubliek de drukinkt. Of er een speciale docu menten-commissie, met drie sub commissies voor het samenstellen is benoemd, is nog niet bekend. In de Verenigde Staten weten ze anders ook van ambtenarij. Op elke 24 zonen van het land werkt er één in een over heidsbetrekking. Dit legertje, dat zes millioen vierhonderdduizend stijders telt, verslindt anderhalf milliard dol lar per maandOp de New Yorkse arbeidsbeurs zijn 118 ambtena ren ontslagen, maar dat zal niet veej verschil maken. De op straat gezetten sloten zich onmiddellijk aan bij de file van werkzoekenden, die aan de voor deur stond Toch werkt men m Amerika efficiënt en nauwkeurig. Charles Steines ontving kort geleden zijn oproep voor de militaire dienst Charles is 88. De Amerikaanse Tante Pos is ook vasthoudend. Ze stuurde de brief, die mevrouw Biddle in 1944 aan haar echtgenoot-in-mili taire-dienst zond, eerst naar Fort She ridan (waar de man opgeleid werd) vervolgens naar Japan (dat was in 1946) en ten slotte naar Korea. bijzondere aandacht te besteden aan de belangen van ons land in deze. Het feit, dat Duitsland er financieel beter voor blijkt te staan dan was ver wacht, zal het waarschijnlijk mogelijk maken, aanvullende exportvergunnin gen te verstrekken aan die landen, die plotseling hun uitvoer naar Duitsland tot stilstand hebben zien komen. Over de maand April zal men zich dus waarschijnlijk geen zorgen behoeven te maken. Men verwacht ook voor de maand Mei een redelijke oplossing te kunnen vinden. Prof. dr. F. A G Kee sing, raadsadviseur van 't departement van Financiën, die deze inlichtingen verstrekte, zei voorts, dat verlichting kan worden verkregen, wanneer Enge land en Frankrijk de aan bederf onder hevige goederen kopen van die lan den, die te lijden hebben gehad van het stopzetten van de Duitse invoer Engeland voelt hiervoor wel, doch Frankrijk vreest moeilijkheden met zijn boeren. Ook is voorgesteld, de export van Engeland en Frankrijk iets te be perken en andere landen te laten pro fiteren van de aldus vrijkomende in voervergunningen. Hiervoor voelt Zwit serland niet. De N.C.R.V. zal op Vrijdag avond 20 April van 8.05 tot 9 uur een hoorspel uitzenden, dat ge baseerd is op het bekende boek van kolonel dr. J. Somer: „Zij sprongen in de nacht". De voor malige leider van het Bureau Inlichtingen beschrijft hierin het werk van de Nederlandse ge heime agenten, die in bezet gebied geparachuteerd toerden om hun gevaarlijk, maar uiterst belang rijk spionnagewerk te doen Kolonisatie in coöperatief verband Een groepje ondernemende mannen en vrouwen is naar Nieuw Guinea ver trokken, met de bedoeling, daar in coöperatief verband verschillende on dernemingen op touw te zetten, /ij heb ben van de regering twee concessies gekregen, een van tweeduizend hectare aan de kust en een van achtduizend hectare ongeveer 70 km. landinwaarts, bij de z.g. Vogelkop. Om te beginen wil men met behulp van een motorboot handel in klapper olie, cocosnoten, aardappelen, groenten, sago, rijst, mais e.d. gaan drijven op Manokwari. Voorts zal er een houtza gerij worden opgezet. Ook wil men aan de kust een kleine scheepswerf opzet ten, die kleine boten zal leveren voor handel en transport. Op de concessie in het binnenland wil men op de duur een landbouw- en veeteeltbedrijf stich ten. Het geheel is gebaseerd op de werkkracht van veertig mannen. De deelgenoten krijgen vrij voeding, kle ding en huisvesting en bovendien een aandeel in veertig procent van le winst. De rest wordt in het bedrijf ge stoken. Poogde aanslag op Truman te plegen In November hebben twee Fortori- canen, Oscar Collazo en Grisello Tor- resola, gepoogd een aanslag te plegen op president Truman in diens tijde lijke ambtswoning Blair House te Washington. De poging, om het huis binnen te dringen, strandde op het krachtige verzet van twee bewakers, die een vuurgevecht met de overval lers aangingen. Aan beide zijden viel een dode, twee bewakers werden ge wond. Collazo is thans door een fede raal gerechtshof wegens moord ter dood veroordeeld. Hij zal op 26 Octo ber door middel van de electrische stoel terecht worden gesteld. Tijdens de zitting weigerde hij voor zijn leven te pleiten. Hij zei alles te hebben ge daan voor zijn vaderland. Vrijdagavond is te Amsterdam op nieuw beslag gelegd op een deel van de oplaag van „Het Radioprogramma". Men was nog bezig, het vel met de Nederlandse programma's in de bla den te vouwen, toen een deurwaarder en enige ambtenaren zich ten kantore, waar dit werk werd verricht, ver voegden. De Stichting Het Radiopro gramma heeft tegen deze inbeslag neming geprotesteerd. Koningin gaat half Juni naar Luxemburg Naar het Hndbld. verneemt koestert H.M. de Koningin het voornemen medio Juni een meerdaags bezoek te brengen aan de Groothertogin van Lu xemburg. Het officiële Russische persbureau Tass heeft verklaard, dat in Mands joerije geen Sowjetrussiehe troepen worden samengetrokken. Uit Washing ton wordt gemeld, dat de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Mandsjoerije een beduidende uitbreiding van de Chine se luchtmacht heeft opgemerkt. Twee leden van het Amerikaanse congres, die een bezoek aan het from hadden gebracht, gaven een verklaring uit, waarin zij erop aandrongen dat MacArthur bevrijd zal worden van het reusachtige nadeel, dat het hem met geoorloofd is zijn luchtmacht over de Mandsjoerijse grens te zenden. De verbonden troepen in de centra le sector, ten noorden en ten noord westen van Tsjoentsjon, stuitten Vrijdag op hevige tegenstand Op verscheidene punten werden de Amerikaanse stellin gen door Chinees geschut beschoten. Aan het westelijk front werd minder tegenstand ondervonden Bevelhebber» aan het front menen dat de commu nisten het evenwicht voor een ijnte- offensief hebben verloren.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1