wordt uitgebreid Materiaal van Berger brandweer Subsidies aan jeugdverenigingen Ook dit jaar 2 pet toeslag De goede naam van het verzet Het carillon De rapporten van het Ned. Ec. Instituut Zwaluwen gezien? NIEUWS UIT HEER-HUGOWAARD Burgerlijke Stand Loop der bevolking Oudorp Kind gewond bij aanrijding Schermer Raad besloot gymnastieklokaal te slopen Craft Burgerlijke Stand Li m men Oranje-viering Tegenvoorstellen van het Westen te Parijs? Marktberichten INGEZONDEN STUKKEN Een Chinees bataljon vecht in Tonkin Nederlands-Noorse atoombesprekingen t i.iAANDAG U APRIL 1951 Er is geen agendapunt voor een ge meenteraadsvergadering, dat zich zo uitstekend leent voor uitgebreide dis cussies als de begroting. De gemeente raad van Bergen heeft daarvan een dankbaar gebruik gemaakt om eens uit voerig van gedachten te wisselen over verschillende zaken. Om ons, na de verslagen van de mid- dagzitting in ons nummer van Zaterdag, tot de hoofdzaken van de avondver gadering te bepalen, was daar in de èerste plaats het verzoek van de KVP en de Kath. Bond voor het Gezin, die het vermenigvuldigingscijfer bij het schoolgeldbelasting niet hoger gesteld wilden zien dan 1. Bij deze gelegenheid stelde de burgemeester in het licht, dat de schoolgelden toch waarlijk niet hoog zijn en het niet gewenst is deze te ver lagen. Dr. Hemelrijk zou het Ideaal vin den als er in het geheel geen school geld geheven werd, doch dit is helaas niet mogelijk. Wel achtte hij het onbe hoorlijk. dat men met de inning bijna vier jaar achter is. De burgemeester deelde daarop mede, dat thans gepoogd wordt de achterstand zo spoedig moge lijk in te lopen. Het R.K. verzoek werd met 5 tegen 8 stemmen afgewezen. Vóór stemden de leden van de KVP. Als uiting van waardering voor het werk der jeugdverenigingen werd een subsi die van 70 cent per lid verstrekt. Op de lijst komen re- ds voor St. Lidwina met 84 leden, Padvindersgroep 35, R.K. Jongerengroep 113, Stichting Dorpshuis 277. RK Verkennersbeweging 85, VCJC 10 en KJVO 108. Ook andere jeugdver enigingen kunnen hiervan profiteren, mits zij een onderdeel vormen van een landelijk verbond en voorkomen op de lijst van de voor subsidie in aanmer king komende verenigingen, welke het departement van O. K. en W. heeft sa mengesteld. Mr. Sluis was van mening, dat men de jeugd beter opvoedt, indien men haar zelf voor het geld laat zor gen. De gemeente dient niet ongevraagd subsidies te verstrekken en zeker niet in deze tijd. Hij stelde voor het bedrag van f 600.in zijn geheel terug te ne men. Wethouder Oldenburg hield een warm pleidooi voor steun aar de jeugd verenigingen en ook de burgemeester was van oordeel, dat een dergelijk klein blijk van sympathie op zijn plaats was. Dr. Hemelrijk wees er op, dat goed jeugdwerk veel waard is en dat de be langeloze arbeid van de jeugdleiders geprezen dient te worden. Het voorstel van de heer J. Broersma om subsidie niet te versnipperen, maar hiervan een kapitaaltje te vormen voor een jeugd huis was onuitvoerbaar, waarna met de stem van de heer Sluis tegen het voor stel van B. en W. werd aanvaard. Het K.O.B. De subsidie-aanvrage van 't Kunste naar sCentrum Bergen bleek niet op de gebruikelijke wijze te zijn ingediend. Men had aanvankelijk vergeten de sub sidie schriftelijk aan te vragen. Latei- was de fout hersteld en de subsidie van f 150 zou zeker zonder meer verstrekt zijn, ware 't niet, dat de heer Broersma bezwaren maakte tegen de gezellige avonden van het KCB. Voor dergelijke dingen moest men zi. geen financiële steun uit de gemeentekas verlenen. Ver schillende afgevaardigden betoogden, dat het KCB zeer belangrijk werk doet ten behoeve van de kunstenaars en van grote invloed is op de zomergasten. Het KCB is de band tussen publiek en kun. stenaar en stimuleert de ve koop van kunstwerken. De heer Broersma wilde er geen misverstand over laten bestaan, dat ook hij dit werk zeer belangrijk vond en daarom kreeg deze subsidie aanvrage ten slotte ook zijn stetm. Als reserve voor het „Oude Hof" werd 6000.uitgetrokken. Dr. He melrijk verzocht het college op geen enkele wijze aan dit bedrag te tornen, hetgene werd toegezegd. Zesduizend gulden werd gevoteerd voor sociale bijstand aan beeldende kunstenaars. Daar dit bedrag vorig jaar f 10.000 had bedragen, sprak de heer Ellis hierover zijn verwondering uit. Dr. Huygens deelde mede, dat het rijk al leen die werken koopt, die belangrijk genoeg zijn. De werken worden met een zeer citrisch oog bekeken. De heer Driessen vroeg of het mogelijk was, dat het bedrag niet ten volle zou worden besteed. Wethouder Oldenburg beves tigde dit. Het vorig jaar werd -5000.- nitgegeven. Dit hangt geheel af van het rijk. Dr. Hemelrijk was van oordeel dat een critische keuze goed is, maar dat men niet moet pingelen op de prijzen. Goede kunst dient ook behoorlijk be taald te worden. Van de kunst naar de Volkscrediet- bank was slechts een kleine stap. Wet houder Den Das had alle waardering voor de bank. Hij wekte de middenstand van Bergen op om ook interesse te tonen en aan dit werk deel te nemen. Dit zou tot resultaat hebben, dat be langrijke somm»n in Bergen bleven. Thans gaan zij naar de zaken in Alk maar. WV krijgt drie mille De heer Driesen bepleitte met suc ces de opvoering van de subsidie aan de WV tot 3000.-. Hij deelde daarbij mede, dat de VW er zelf in geslaagd is de baten aan contributies van 3300 tot t 7000 op te voeren, terwijl het WV werk thans nog geïntensiveerd zal wor den door de benoeming van een direc- wïir. De heer EUis vond de verdeling van de inkomsten van de VW niet juist. De contributies zijn nog te laag hetgeen komt doordat verschillende personen op de VW parasiteren. Dr. Huygens hoopte op een nog betere en nauwere samenwerking met de WV, waarbij gemeente en vereniging ieder op eigen terrein nog veel goeds voor Bergen tot stand zullen kunnen bren gen. Over de dancing van de „Rustende Jager" schreven wij reeds. Vermeld dient nog te worden, dat een commis sie uit de gemeenteraad met B. en W. de kwestie van de bioscoop nader zal bezien. Rapporten van het NEI De 4000, die B. en W. dachten nodig te hebben voor de werkzaam heden van het Nederlands Economisch Instituut brachten Dr. Hemelrijk in het geweer, die gaarne een opgave zag van de kosten welke het vorig jaar aan het NEI zijn besteed. Hij kreeg ten ant woord, dat toen 5000.- geraamd was, doch 7500.- was uitgegeven, voorna melijk als gevolg van het verkeersrap- port. Volgens dr. Hemelrijk had het NEI echter het verkeersvraagstuk niet opgelost. Indien het zich tot de tram bepaald had, was het rapport veel goed koper geweest. Hij zag de dringende noodzaak van de N.E.I.-adviezen niet in en waarschuwde voor te grote allu res en het inschakelen van het NEI bij alle mogelijke dingen. Men diende zich tot zeer concrete gevallen te beperken. Dr. Huygens was een andere mening toegedaan. Volgens hem zijn rapporten over de toekomst van het dorp gewenst. Hierdoor weet men in welke richting men moet sturen en welk beleid het beste is. Het NEI kan waardevolle wen ken geven over de aanleg van wegen, de bouw van scholen, woningen, de be hoefte aan winkels e.d. Tevens is het een tegenhanger van en controlemiddel op eventuele plannen van le provinaie. Dr. Hemelrijk betoogde nogmaals met klem, dat men zich moest bepalen tot gevallen van practisch nut. Eenzelfde geluid kwam uit de mond van mr. Sluis. Dezt afgevaardigde verwachtte er ook niet veel van, doch ook hij wilde B. en W. een kans geven, De 4000.- werden met algemene stemmen verleend. De brandweer. Voor de aankoop van brandblus- en reddingsmiddelen werd een bedrag ge raamd van f 20.800. Dit bedrag zal ech ter zeer waarschijnlijk teruggebracht kunnen worden tot f 11.000, daar de brandweer geen complete mistblus- auto zal kopen, doch een beep en ver der de benodigde onderdelen. Hierdoor is het mogelijk het corps met een uit stekende spuit te verrijken, zonder het volle bedrag te gebruiken. De heer EUis vroeg of het niet mo gelijk was bij ernstige branden een be roep te doen op Alkmaar. Dr. Huygens wilde dit risico niet lo pen. Hij deelde mede, dat de brand weerinspectie van oordeel is, dat de Bergense brandweer met een bluseen- heid moet worden uitgebreid. Overi gens wilde dr. Huygens nief tegen Alk maar aanleunen. Hij betreurde het zelfs, dat verschillende kleine gemeen ten dit wel doen en de gehele brand bestrijding aan Alkmaar hebben over gedaan. Bergen moet in zijn eigen be hoefte voorzien. Wethouder Den Das vroeg de raadsleden of zij de verant woordelijkheid durfden te dragen voor de gebouwen waar vele mensen opeen gepakt zijn. „Neen" dacht de raad en stelde de brandweer in het bezit van een tweede bluseenheid. Burgerlijke verdediging. Op een vraag van mr. Sluis hoe het staat met de burgerlijke verdediging, antwoordde de voorzitter, dat de voor lichting zal beginnen op het moment, waarop de regering het wenselijk acht. Wel is men in Bergen reeds bezig met de versterking van het E. H. B. O.- korps. De heer Ellis zag zijn vraag wanneer het grondbedrijf tegemoet gezien kan worden, beantwoord met de medede ling, dat het bedrijf in een vergevor derde staat van voorbereiding is. De vereniging „Paal 33" die f 4000 wil lenen om in Bergen aan Zee twee urinoirs en drie W. C.'s te bouwen, vond in de heer Maasen een uitstekend pleitbezorger. Op kiese wijze overtuig de hij zijn mede-raadsleden van de noodzakelijkheid van deze nuttige in stellingen. Na een middag-, avond- en nacht vergadering had geen der raadsleden meer behoefte om van de rondvraag gebruik te maken. Wij konden het ons voorstellen. De bekencU natuurliefhebber, de heer J. Ivangh, Loudelsveg 99 te Ber gen, verzocht onze lezers hem te wil len mededelen, wanneer zij dit jaar de komst der zwaluwen hebben opge merkt. Gebleken is dat er zwaluwen op enkele plaatsen dezelfde dag terugko men, maar meerdere waarnemingen moeten dit bevestigen. OOST VAN DE WEG Gevonden: want, kinderwant, lederen handschoen, muntbiljet, een paar sportkousen, een paar regenpijpen, nylonkousen, kinderjasje, tol. autoped, padvindersnies, gebreide kinder want, alpinomuts, kinderwantje, vulpen, kinder sandaaltje en schop- Verloren: bruine damesportemonnaie met inhoud, bruin lederen poitemonnaie, bruine lederen hondenriem, gouden trouwring, bruine handschoen (linker), rubber kniesteun voor motorrijwiel, rode autoped op luchtbanden, zij den shawl, tabakspijp en donkerblauwe daraes- handschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Groepi- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. DUITS-NEDERLANDSE TUINBOUW- DAGEN Op de volkshogeschool „De Zand- hoeve" te Bergen zullen van 1519 Mei Duits-Nederlandse tuinbouwdagen worden gehouden. Deze dagen zullen aan gezamenlijke studie en besprekin gen worden gewijd. Geboren: Johannes A. J„ z. van W. A. Does en C. Schoon. Jacobus P. C„ z. van J. Beers en C. M. Groen, land. Catharina A. A., d. van J Snoek en C. A. Laan. Catharina Th. W„ d. van S. J. Groot en M, Th. Dui- vestein. Gerardus N„ z. van P. Borst en D. M. P. Stoop. Afra A„ d. van P. N. Borst en A, A. Schoenmaker, Maria G. J„ d, van A. Luken en J. G Wokke. Cornells, z. van J. Pluister en J. Berghuis. Ariën S„ z. van P Koster en F. Jongstra. Cornells H„ z. van G. Spaans en J. M. de Waard. Petrus M,, z. van als voren. Martinus J„ z. van J. Kuiper en C. J. Quant. Petrus A. J.. z. van J. Zwemmer en P. Komen. Alexander A. M„ z. van Th. Groot en B. B. Stoop. Simon J. J„ z. van N de Groot en G. M. Mosch. Jacobus Th. J., z. van Th. P. Hoogland en A. A. Bleeker. Geessien J„ d. van H. Gertis en G. Klasens. Laurentius M. M„ z. van M. C. Klaver en A. C, Roozendaal Divera M„ d. van .l! de Wit en E. J. Duin. Anna M„ d! van A. Snoek en A. E Oudhuis. Pe trus A„ z. van J. Hoebe en G. M. Sijs. Divera C„ d. van S. Buis en A. Beerse. Ondertrouwd: Wilhelmus Duijs, Langedijk en Agatha G. Doodeman. Adwrianus R. Verzijlenberg, Velsen en Catharina Munster. Theodoras A. de Goede, Oudorp en Maria Groot. Ja cobus Sehrama en Geertje Hes. Getrouwd: Johannes Koster, Wognum en Dieuwertje Leegwater. Johannes N. Bleeker en Johanna A Baars. Hendrik R. Jonker, Winkelen Roeberta J Bosch. Gerrit Jonge- bloed. Ontorp en Grietje Talsema. Overleden: Anna M. Bosma, ge huwd met Jacobus H Ranzijn, 74 jaar. Antje Kruijer, weduwe van Pieter Groen. 84 jaar. Kaatje Floris, ge huwd met Georgius J. van der Heijden, 881 jaar. Jan Vader, wedr van Aaltje Smit, 83 jaar. Abram Bart. gehuwd met Beatrix Stem, 75 jaar. HOUDT HONDEN VAST. Ook in onze gemeente is het verbo den honden los te laten lopen. Het is nog niet zolang geleden dat .er vijf mo torongelukken in deze gemeente veroor zaakt werden door honden. Dezer dagen was een boer de gedupeerde. Toen hij des morgens zijn schapen telde, kwam hij er één te kort. Na een onderzoek bleek dat honden dit schaap de sloot ingejaagd hadden. Aangespoord wordt alle honden aan de lijn te houden. Ingekomen: Cornells J. Koenis van Beemster naar Huygendijk 3. Riepko Boukema van Oudorp naar Middenweg 200. Cornelia Maijer van Koedijk naar Middenweg 1. Elisabeth Th. Biersteker van Oude Nie- dorp naar Veenhuizerweg 5. Petru3 N. Strooper van Hoogwoud naar Kerk- weg 1, George W. de Boer van Hoog woud naar Kerkweg 13. Johannes P. Stoop van Texel naar Ruygendijk 11, Geertje Hes van Alkmaar naar Middenweg 481. Gerardus J. Veld man van Nieuwe Niedorp naar Veen huizerweg 4. Anna C. van Straaten van 's Gravenhage naar Middenweg 422. Elbertha J. Verhagen van Haar lem naar Middenweg 163. Wilhelmus L. Heijmans van Weert naar Midden, weg 243. Maria Groot van Alkmaar naar Veenhuizerweg 50. jan Slot van Broek op Langendijk naar Westerweg 12. Sierk de Boer van Kollumerland naar Stationsweg 49. Vertrokken: Dieuwertje Leegwa- tre van Molenweg 8 naar Wognum. Margaretha Floris van Schapenweg H naar Alkmaar. Hendrik Wagenaar van Westerweg 12 naar USA. Geor gius van der Heijden van Hugendijk 12 naar Alkmaar. Geertruida J. Doode man van Veenhuizerweg 34 naar Alk maar. Petrus Smit van Oostdijk 61, naar Hoogwoud. Grietje Talsma van Hasselaarsweg naar Oudorp. Roe berta J. Bosch van Oostdijk 57 naar Winkel. Andreas Groen van Mid denweg 557 naar Australië. Gerrit Wijnker van Middenweg 9 naar Wor- merveer. Catharina J. A. Wolters van Middenweg 61 naar Rotterdam. Johannes P. van Straaten van Midden weg 442 naar Vught. Zaterdagmiddag omstreeks half drie reed de heer Puit Slootdorp als bestuurder ven een luxe bestelauto over de Nieuwe Schermerweg in de richting Alkmaar, toen ter hoogte van het voormalig Ouderperlandpad plotseling de vier jarige Jacobus Busch de weg overstak. De be stuurder remde uit alle macht en trachtte nog het kind te ontwijken. Hij kon echter niet voorkomen, dat het knaapje tegen het rechter spatbord terecht kwam en op de weg werd g'eworpen. Een passerende auto verleende de eerste hulp. Het kind werd met een zware hersenschudding naar de ouderlijke woning i do Tienenwnl nr 22 gebraoht. De politie stelde terstond een onderzoek in. Vorige week kwam de Raad van de gemeente Schenner in vergadering bijeen. Burgemeester Driessen opende de vergadering en kon de verheugen de mededeling doen, dat van de mi nister van Financiën bericht was ont vangen, dat over het jaar 1947 nog een uitkering zal worden verstrekt van f 6.50 per inwoner. Een wijziging in de politieverordening inzake het houden van kippen bepaalt, dat deze dieren voortaan niet meer vrg mogen rondlopen. Met ingang van 1 Augus tus zal het tevens verboden zijn niet door de N.A.K.G. goedgekeurde poot- aardappelen te verbouwen. Dit geldt ook voor volkstuinders. In Driehuizen zal een aanzienlijke wegverbetering uitgevoerd worden; bij café Slooten zal in de waterafvoer worden voorzien door de bouw van een put. De nieuw te bouwen brug nabij Urk ter ver vanging van de rolbrug zal vermoede lijk bestaan uit twee landhoofden met een los dek. Bij de brug te Driehui zen, die eveneens in zeer slechte staat verkeert, zullen waarschuwingsbor den worden geplaatst. Naar aanleiding van een vraag van de heer K, Schermerhorn over het schilderen van het schoolgebouw met gymnastieklokaal, kwam de burge meester met een voorstel het gym nastieklokaal te laten slopen. Dit werd aangenomen. De heer F. Wiedijk sprak tenslotte de wens uit, dat er in de toekomst een degelijk gymnastiek lokaal voor in de plaats zou komen. Op de plaats van het af te breken gebouw zal op verzoek van het hoofd der school vermoedelijk een school tuintje worden aangelegd. Hierna ging de Raad in comité. Geboren: Sonja. d. v. W. van der Hoff en W. Glasatschewa. Ondertrouwd: Maarten Stolp en Albertha Wit. Gehuwd: Adrianus Sehrama en Vokeltje d Leeuw. Overleden: Anna Petronelïa Kos ter, 82 jaar, wed. v. Gerrit Ruiter. Maarten Leegwater, 87 jaar, weduwn. van Maartje de Bakker. I n g o k o m en: H. Schans, van Beemster naar Oost-Graftdijk 31; J. Suk en gezin van Schermerhorn naar Schermeer 10: D. D. Voorthuijzen, van Schermerhorn naar Schermeer 10. Vertrokken: J. H. Kaandorp en gezin van Graft 19 naar Zijpe. De komende feest- en herdenkings dagen zijn weer in 't zicht. Evenals in andere jaren wil het Oranje Comité op gepaste wijze deze dagen vieren en wei op 30 April speciaal voor de kinderen en op 6 Mei voor de ouderen. Te dien einde zullen de leden van het Oranje Comité binnenkort een col lecte houden, waarvan de opbrengst voor de feestviering bestemd is. Naar H.V.V, verneemt, zal het Col lege van Rijksbemiddeiaars ook voor dit jaar toestemming geven tot het uitkeren van een gratificatie van twee procent op de Ionen. Deze gratificatie kan ook in de vorm van een verplichte vacantie-toeslag worden verwerkt in de collectieve ar beidsovereenkomsten en bindende loon regelingen. In kringen der westerse delegaties te Parijs achtte men f Zaterdagavond waarschijnlijk dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten tegenvoorstel len zullen indienen met betrekking tot de door de Sowjetunie en de Komin- form gesloten verdragen met Oost- Europese landen, indien Gromyko op zijn ontwerp-agenda het punt „be spreking van het Noordatlantische verdrag en de Amerikaanse bases in het buitenland" handhaaft. De Wes terse plaatsvervangers hebben hun uiterste best gedaan om bespreking van dit een week geleden door hun Russische collega ter sprake gebracht punt te vermijden, daar zij het als een loutere uitdaging van Russische zijde beschouwen. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 9 April. 3500 kg uien 6,50—7,70 en grove 5,30-6,80; 600 kg bieten A 6,90; 14.000 kg gele kool 6—9,80; 22.000 kg witte kool: Deen- te 5,50—7,20. Doorgedraaid: 1500 kg gele kool en 1200 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND, - 9 April. - 3500 kg uien 6,50-7,40, grove 5,90-6,80 en drie lingen 0,60-1,00; 7000 kg rode kool 13,10- 24,90; 15.000 kg gele kool 6-9,10; 30.000 kg witte kool: Deense 5,30—9,20. Doorge draaid: 1000 kg gele kool ea 5700 kg witte kool: Deense. WARMENHUIZEN, 6 April. - 11.600 kg gele kool 6—6,20i 9200 kg witte kool: Deense 5,50; 1700 kg uien 4,50-6,70. GROOTEBROEK, 6 April 1951 1.750 kg aardappelen: BI. Eigenhei mers 11.60, Meerlander 8.209.80, 1.200 kg gele kool 6.30—7.50, 1.000 kg rode kool 18.60, 100 kg witlof B D 24—80, 200 kg prei 7, 8.500 kg uien, grof 4.00, groot 5.905.60. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Het is bekend, dat „illegaal te zijn geweest" thans geen aanbeveling meer is. De jaarlijkse herdenking can de bevrijding van ons vaderland uit de klauwen van een barbaarse bezet ter wordt dooor velen overbodig ge acht. Het leed en de ellende uit de jaren 1940—1945 is vergeten. Zij, die voor de vrijheid van hun medebur gers hun leven in de waagschaal stel den, worden verguisd en door het slijk gesleurd. Maar zulk een schande lijke en onsmakelijke praat als in on derstaand ingezonden stukje in de Alk- maarse Courant van 7 April j.l. heb ik sedert de bevrijding nog niet openlijk horen verkondigen. Leest, geachte lezers maar zet vooraf Uw deuren wijd open, opdat de kwalijk lucht van 's heren Wastervals geestelijk product U niet zal verstikken. Het luidt: HET VERZET Na zes jaar bevrijding krijgen wij dan toch eindelijk te horen, dat jongens van 17 a 18 jaar volkomen op eigen houtje strijdorganisaties konden oprichten om o.a. mensen, die toevallig voor bewaking van gemeentehuizen of distributiekantoren waren aangesteld zonder pardon neer te knallen. De heren haalden daarmee stunts uit die anderen het leven hebben gekost. Hoe durft iemand zichzelf nog door middel van een dagblad naar voren te schuiven als hij zijn medemens zonder noodzaak heeft doorgeschoten? Als voor beeld noem ik o.m. de drie landwachters te Zwaag. Nee, heren, ik hield me maar stil en ging mij schamen. Met dank voor de plaatsing. W. WASTERVAL Jr. Heiioo. Naschrift: De schrijver is wel bijzon der eenzijdig. Stunts, die anderen het leven hebben gekost? Inderdaad: als het nodig was en als het niet anders kon. En soms ook wel uit overmoed. Maar de schrijver vergeet de „stunts" die duizen den het leven hebben gerea, de stunts" die „jongens van 17 a 18 jaar" met inzet van eigen leven hebben uitgehaald om Joden, piloten, vervolgden en opgejaag- den te redden uit de klauwen van Rau- ter, Lagas en Sehreieder. Waren hun levens niet minstens zoveel waard als die van de Jan-Hagel-lieden der landwacht? Redactie. Ik onderschrijf volkomen het na schrift van de redactie der „Alkmaar- sche Courant" op dat schoons. Daaruit blijkt, dat er gelukkig ook nog men sen zijn, die het werk van de verzets beweging waarderen. Uit het ingezonden stukje van deze heer Wasterval laat ik hem het praedieaat „heer" maar niet onthou den spreekt dezelfde geest als waarmee de Duitsers behept waren, die zes jaar geleden uit ons land wer den verdreven. Of heeft de grote strijd voor recht en vrijheid, welke aan de bevrijding' vooraf is gegaan, hem volkomen onverschillig gelaten? Hebben recht en vrjjheid voor deze heef Wasterval dan geen enkele waar- de! Hoe het ook zij, hem past een diepe schaamte. Hij oordeelt het een schande, dat „jongens van 17 a 18 jaar" op eigen houtje strijdorganisaties konden op richten. Welke jongens bedoelt de heer Wasterval eigenlijk? Vóór Sep tember 1944 telde de KP-Noord-Hol- land „de strijdorganisatie", welke dis tributiekantoren overviel, twee groe pen: de KP-Alkmaar en de KP-Pur- merend. De gemiddelde leeftijd van de leden dier groepen was ongeveer 23 jaar. Eerstgenoemde groep is opge richt door een twintig-jarig laatst genoemde door een circa dertig-jarige jongeman. En indien deze jongelui nu eens 17 of 18 jaar oud geweest wa ren, wat dan nog? Ontzegt de heer Wasterval jongelui van 17 a 18 jaar soms het onderscheidingsvermogen tussen recht en onrecht, vrijheid en slavernij? Het is zielig voor de hoer Wasterval, dat hij dat vermogen op die leeftijd niet gehad heeft, het verschil tussen democratie en dictatuur ook thans niet blijkt te kennen. Wat dat op „eigen houtje oprichten van strijdorganisaties" betreft, hadden zij zich om toestemming daarvoor dan tot de Duitsers moeten wenden, tot de Gestapo?! Hoe naïef! Of hadden zij de heer Wasterval misschien om permissie moeten vragen? Toe nou, mijnheer Wasterval. Franse vaischermtroepen en Marok kaanse versterkingen zijn Zondag per vliegtuig naar N.W-Tonkln gebracht om Chinezen, die de grens overstaken en twee steden innamen, te bestrijden. Men gelooft, dat het ongeregelde troe pen zijn, behorend tot benden die ge durende de opiumoogst altijd actief zijn in het betrokken gebied. De Chi nezen zouden ongeveer een bataljon sterk zijn. Op 1 April veroverden zij de grensstad Bannacoum en de vol gende dag Phong Tho, aldus verluidt uit Franse bron te Hanoi. Volgens een verklaring in het Noor se blad „Aftenposten", afgelegd door de leider van het Noorse atoomonder zoek, Gunnars Randers, zullen 14 April Noors-Nederlandse besprekingen beginnen over onderzoekingswerk zaamheden in de reactor te Kjeller, ten Noorden van Oslo. Het is nog niet uitgemaakt, welke Noorse geleerden deel uit zullen maken van de oommis sie van zes. De heer Wasterval verwijt de KP- ers, dat zij mensen, toevallig ergena geplaatst voor bewaking, zonder par don neerknalden. Dit is een pertinente, een schandelijke leugen! Een bona fide illegale werker, een KP-er schoot iemand niet zo maar neer. Maar hoe moet ik dat de heer Wasterval, aan wie al het leed van de oorlogsjaren voorbij schijnt te zijn gegaan, aan het verstand brengen! Misschien heeft de heer Wasterva» wel eens van onderduikers gehoord. Dit waren mensen, mijnheer Waster val, die niet wilden, dat een op ter reur en barbaarsheid gebaseerd sy steem de vrachten van hun arbeid plukte en daarom spoorloos voor de Duitsers verdwenen. Door dit spoor loos verdwijnen, onderduiken ge noemd, hielden zij ieder voor zich min stens één Duitser af van een directe strijd tegen onze bondgenoten, van een strijd aan het front dus. Noord-Hol land telde medio 1944 bijna 40.000 van die onderduikers. Ik veronderstel, dat de heer Wasterval niet van de wind kon leven; welnu, die onderduiker» ook niet. Zjj hadden voedsel, kleding en schoeisel nodig. Geloof mij, mijn heer Wasterval, de Duitsers waren werkelijk niet bereid die zaken aan de onderduikers te verschaffen. In tegendeel, zij maakten jacht op de onderduikers en hun verzorgers, had den zelfs concentratiekampen om hen in te stoppen. En toen stonden er man nen op, mijnheer Wasterval, in het be gin enkele, later meer, bezield met een geest tegenovergesteld aan die van u! Mannen die de onderduikers, Joden afgeschoten geallieerde piloten en an dere vluchtelingen voor de dictatuur niet aan hun lot wilden overlaten. Mannen wie het geweten voorschreef geweld tegenover geweld te stellen. Zij overvielen distributiekantoren en gemeentehuizen, soms bewaakt door betrouwbare politie-agenten, soms door geüniformeerde nazi-handlangers. Maar geen kogel verliet hun pistool voordat de bewaker aanstalten maak te om te schieten! Dit was hun goed recht. Was het leven van hen die andere mensen trachtten te redden, soms minder waard dan dat van ieder ander? Stel het absurde geval, mijn heer Wasterval, dat u in hun positie verkeerd hadzou u zich dan heb ben laten neerschieten of zelf gescho ten hebben? Als voorbeeld noemt de heer Was terval het neerschieten van drie land- wachters te Zwaag. Indien de heer Wasterval tijdens de bezetting niet als een struisvogel geleefd had, zou hij de verontwaardiging bemerkt hebben, die de schanddaden, het onmenselijk op treden en de gedisciplineerde wreed heden van deze lieden hebben opge wekt Indien de heer Wasterval de moed had gehad om naar de Engelse zen der te luisteren, zou hij geweten heb ben, dat die lieden vogelvrij waren verklaard door onze wettige regering. Ieder Nederlander begreep, dat de liquidatie van een landwachter de redding betekende van diverse goede vaderlanders. Iedere ware Nederlan der juichte het uit de weg ruimen van landwachten toe. De heer Wasterval, die deze lieden zo medelijdend zijn medemensen noemt, blijkbaar niet! Aan welke leant stond de heer Waster, val tijdens de bezetting? Ten slotte, mijnheer Wasterval, u gooit met slijk naar dodenDoden, wier daden door anderen te boek zijn gesteld. Van de oude KP-Alkmaar zijn nog slechts twee personen in leven. Ik heb de leden van de KP-Alkmaar, die voor de goede zaak hun leven ga ven, van nabij gekend. Zij waren prachtkerels! U ken ik slechts uit uw onsmakelijk stukje, dat u echter ken schetst als een man, die zich beter stil kan houden en schamen' U, geachte redactie, hartelijk dan kend voor de verleende olaatsruimte, J. M. P. DE BIE, Alkmaar. Uw interessante beschrijving van het carillon van de Grote Kerk geeft mij aanleiding om door middel van uw blad met het voorstel te komen om in Alkmaar een earillonvereniglng op te richten ter behartiging van de belangen van de beide carillons en de bespe lingen en uiteraard met de eerste doel stelling: bespeelbaarmaken van het carillon van de Groote Kerk. Als voorbeeld van de grote moge lijkheden op dit gebied hebt u Hoorn genoemd en zeer terecht. Vele jaren ben ik daar penningmeester van de ea rillonvereniglng geweest en ik heb dut medegemaakt, hoe het carillon er in 1939 tot stand gekomen en in 1943 ge roofd is. Slechts enkele jaren na de be vrijding is er door het onvermoeide werken van de carillonvereniging en met gebruikmaking van wat van de oude beiaard overgebleven en terugge vonden was, een nieuw uitgebreid ca rillon in de toren geplaatst. Met dit voorbeeld voor ogen moet het ook in Alkmaar mogelijk zijn een veel kleiner werk zoals het bespeelbaar maken ven een reeds aanwezige beiaard tot stand te brengen. Het gaat in deze tijden niet aan, al le lasten op de gemeenschap af te wen telen. Door middel van een carillon- verenigng kan ieder, die voor onze ty pische oud-Hollandse torenmuziek iets gevoelt, het zijne tot instandhoudingen verbetering daarvan bijdragen. Van daar mijn voorstel. Graag ontvang Ik adhaesiebetuigmgen aan mijn kantoor adres: Oudegracht 301. Met vriendelijke dank voor de afge stane plaatsruimte, hoogachtend, J. A. DOORN.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3