fERIE Truman roept McArthur tot de orde Verzet van Ch inezen wordt weer feller »ordiger VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wij groot verkeren in gevaar Prins Bernhard vandaag naar Chili Geen licht in de kindermoord te Castricum Douane te Bonn krijgt instructies odmaaftïjd n met een eciiag tam Dfnsüag 10 April 1951 148e Jaargang No. 84 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Generaal dient zich van politieke uitspraken te onthouden Geen disciplinaire maatregelen De oliebesprekingen te Washington begonnen Zaak Bertha Hertogh Maandag voor het Hof Kleurenfoto's met de hox-camera Nieuwe perspectieven voor amateurs PETAIN ERNSTIG ZIEK Jongeman overviel postkantoorhouder Joego-Slavie vraagt het Westen om wapenen De Amerikanen vallen Tsjorwon aan Franse regering bezorgd Attenties van Peron KoJii Bz&ieJh Worden atoombommen in Lybie opgeslagen? V.S., Frankrijk en Engeland zouden bergplaatsen maken Besprekingen over lonen en prijzen De Marshall-hulp aan België opgeschort Slechte dag in Pari js De export van groenten en uien naar West-Duitsland W|' ::.MP men: ezamet». Zo t de minste htm porta l« Voedingsraad. E HAAS, leien te Alkmams ireofct van verlangd salaris i lar. BLAD TREFT DOEL gingen naar de zijkamer mijn zusje Janny. V toneelvoorstelling ge- kwam, waren Frank en Dit briefje lag op tafel". ocnote-velletje, leest teeft Frank dit géschre- even met de Lange mee lerikaanse vliegtuigbou- „Het is beslist het n De Lange zijn van dat ïkeerd en ik heb niets valt een diepe stilte in se zegt: „Het spijt me, ernstig. We hebben al >t. wil je me assisteren levensgeluk is er mee >gel mat. Maar dan, met ogen: „We zullen doen ;6»r!" BUKEAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achter dam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur! A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Sam Rayburn: r\£ Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, die Maandag in Tokio V ,s aangegomen, heeft volgens gewoonlijk betrouwbare kringen een monde linge boodschap van president Truman aan generaal MacArthur overgebracht. Aan MacArthur wordt opgedragen zich verder te onthouden van politieke uit spraken over Korea. J^AAR in Washington verluidt heeft president Truman besloten geen en kele disciplinaire maatregel te nemen, die Mae Arthurs status als opperbevel hebber in het Verre Oosten zou kun nen sehokken. Aan de terugroeping van de opperbevelhebber wordt niet gedacht. De president heeft Mac Arthur ech ter meegedeeld, dat zijn (Mae Arthurs) positie précair is geworden als gevolg van zijn verklaring, waarin hij een volledige oorlog tegen China voorstei- De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Ray- bum, heeft Maandag op een perscon ferentie gezegd, dat de Sowjetunie „op vele plaatsen" troepenconcentraties op bouwt. Hfj voegde hieraan toe: „Wij verkeren in groot gevaar". Over de troepenconcentraties ze: Rayburn: „Waar deze troepen worden samengetrokken kan ik niet precies vertellen. Ik heb mijn inlichtingen een- ter uit de beste bron". Rayburn heeft een bespreking met president Truman gehad. Hij heeft vo rige week het Huis van Afgevaardig den meegedeeld, dat niet alle troepen die in Mandsjoerije worden samenge trokken, Chinese troepen zijn, maar hij identificeerde de overige niet. \merikanen ioi compromis bereid? Te Washington zijn Maandag de aan gekondigde geheime oliebesprekingen tussen Amerika en Engeland begon nen. Deze hebben ten doel, te verzeke ren, dat de aanvoer van Perzische olie naar de Westelijke landen doorgaat, ondanks de nationalisatie van de bui tenlandse oliebelangen. De Ameri kaanse delegatie zal waarschijnlijk bij de Engelsen aandringen op een ver- «oeningsgezinde houding. Een Ameri kaans voorstel wordt verwacht, vol gens hetwelk Engeland zal instemmen met de nationalisatie van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij. Voorts zou Engeland zijn aangeraden, in te stem men met een overeenkomst tussen de maatschappij en de Perzische rege ring, volgens welke de maatschappij de olie zal winnen, raffineren en ver kopen en Perzie de helft van de op brengst krijgt. de als China niet tot een regeling in zake Korea wilde komen. Truman heeft Mac Arthur laten we ten, dat hij hem niet kon blijven steu nen als hij een „internationaal storm- oentrum" bleef in deze kritieke tijd. Volgens welingelichte Bron heeft Truman er op gewezen, dat hij Mac Arthur al meer dan eens had verzocht geen politieke verklaringen af te leg gen. Desondanks was hij daarmee voort gegaan. Truman kon deze houding niet langer door de vingers zien met hst oog op de invloed er van op Amerika's bondgenoten. Steun voor resolutie. TOSEPH MARTIN, republikeins lei- der in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat hij een resolutie zal steunen, welke heden door de republikeinse afgevaar digde Van Zandt, zal worden inge diend. In de resolutie wordt voorge steld, dat president Truman, als opper bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten, generaal Mac Arthur instruc tie zal geven naar de V. S. te komen en aan het Congres verslag uit te brengen. De politie oefent reeds De politie te Singapore heeft oefe ningen gehouden, teneinde voorbereid te zjjn bij mogelijke onrust tijdens de behandeling van de zaak-Bertha-Her- togh voor het Hof van Appel op Maan dag a.s. Maandag zal de raadsman van de „echtgenoot" en de pleegmoeder van Bertha Hertogh om uitstel verzoeken tot de derde week in Mei, opdat de zaak zou kunnen worden behandeld door een vooraanstaand advocaat, sir Roland Braddell, die nog in Engeland vertoeft. In Mei zal het elke amateurfotograaf mogelijk zijn opnamen in natuurlijke kleuren te maken. Het (Agfacolor) procédé is thans zover gevorderd, dat in tal van forma ten rolfilms in de handel kunnen en zullen worden gebracht, waarop niet een diapositief maar in een drie voudige kleurgevoelige laag van totaal zesduizendste milimeter dikte het negatief wordt opgenomen, waarvan men op een eveneens drievoudige „om gekeerd evenredige kleurgevoelige emulsielaag van tezamen 25 tienduizend ste millimeter evenveel plaatjes op papier kan (laten) afdrukken als men wil. Plaatjes in kleur maar ook desge wenst afdrukken in zwart wit. Naar dr. Karl Ulm, fototechnicus uit Leverkusen, Maandag te Amsterdam mededeelde, zijn voor de amateur na- Ex-maarschalk Petain, gewezen hoofd van de regering van Vichy, lijdt thans aan longcongestie. De toestand is de laatste 48 uur verergerd. Zijn tempe ratuur is 38. Isorni, Petains voornaam ste verdediger heeft te Parijs verklaard dat de toestand in verband met Petains D4-jarige leeftijd, ernstig is. De arts en Petains echtgenote zijn de gehele nacht aan het bed van de zieke ge bleven. Een oude wisseltruc Gistermorgen om kwart over elf ver voegde zich aan het postkantoor Stads kanaal een jonge man, die aan de kan toorhouder vroeg hem voor vier bank biljetten van honderd klein geld te ge ven. Hij nam een portefeuille uit zijn zak om daaruit de biljetten te voor schijn te halen, terwijl de kantoorhou der hem voor honderd gulden klein geld uittelde. De jonge man vroeg daarop of de kantoorhouder hem nog voor f 1 postzegels wilde geven. Toen de man zich omdraaide deed de jonge man een greep in het geld en nam de benen. Hij verloor onderweg enkele bankbiljetten, maar zag nog kans met f 225 buiten te komen. Daar stapte hij in een personenauto, waarmee hij wegreed in de richting van Nieuw-Pekela. genoeg alle problemen bij voorbaat weggenomen. Het enige waarop hij moet letten is de belichting. Onder belichting is de ernstigste fout, die hij kan maken. Van een zelfs viervoudig overbelicht negatief daarentegen zijn nog zeer goede afdrukken te maken. Overigens is hier geenszins en eigen lijk minder dan in de zwart-wit foto grafie de persoon van de fotograaf uit geschakeld. Zijn routine, feeling, ar tisticiteit en bovenal kleurgevoelig heid (ons bewoners van het land van Rembrandt en zovele grote schilders aangeboren, aldus dr. Ulm) spelen wel degelijk een rol bij het bereiken van meer dan gemiddelde resultaten. Ter modernisering van zijn uitrusting Joego-Slavie heeft Engeland, Frank rijk en Amerika niet-officieel verzocht om levering van wapenen en andere militaire uitrusting. De drie Westerse mogendheden hebben een gemeen schappelijke commissie gevormd, om het Joegoslavische verzoek te bestu deren. Het is vrijwel zeker, dat Ame rika Tito's verzoek zal inwilligen. Tato wil de uitrusting van zijn uit 34 divi sies bestaande leger, dat thans over Russische, Duitse en Tjechoslowaakse wapenen beschikt, moderniseren. Tijdens zijn officiële bezoek aan het Argentijnse staatshoofd gaf Prins Bernhard president Peron een vuurtje. Belangrijke economische resultaten in Argentinië Hedenmorgen is Prins Bernhard geheel hersteld van zijn bronchitis-aanval per vliegtuig naar Santiago in Chili vertrokken. Zijn bezoek aan Argentinië heeft tót resultaat gehad, dat onmiddellijk belangrijke invoervergunningen zij" ver" leend, waarover reeds maandenlang vruchteloze besprekingen zijn gevoerd. Van Argentijnse zijde stelde men veel belang in de onderzeeërs, die op Nederlandse werven vervaardigd worden. Een order hiervoor moet tot de mogelijkheden gerekend worden. Tegenover de verslaggever van het ANP zei de Prins, dat als voortekenen niet bedriegen, het bezoek zal bijdragen 'at het m evenyvicht brengen van de Nederlandse handelsbalans -n Argentinië. De Prins is ér verder in geslaagd de levering van spoorwegmateriaal van Werkspoor ter waarde van f 200.000.000 te bespoedigen. Na een bespreking met Perón had laatstgenoemde persoonlijk geïntervenieerd in gerezen moeilijkheden, zodat nog Maandagmiddag het handelsdecreet getekend werd. Tegen het einde van het jaar zal met de levering van zes rijtuigen per week begonnen worden. veel goed heeft gedaan. De koorts week en de Prins was in staat, gevolg te ge- Inundaties in Korea De Chinezen verzetten zich steeds feller tegen het opdringen van de ver bonden troepen in de centrale sector van het Koreaanse front. Bij wijze van verdedigingsmaatregel hebben zij thans de sluizen van het Hwatsjonreser- voir geopend, teneinde de hoofdwegen naar het Noorden onder water te zet ten. Overigens is er in sommige fron tbc richten nog sprake van terugtrekken de troepen. De Amerikanen kanten zich thans echtstreeks tegen Tsjorwon, dat wordt oeschouwd als het centrale punt voor de voorbereidingen van het communis tische voorjaarsoffensief. Zij bestookten de plaats Maandag met zwaar geschut. Volgens generaal Ridgway, de bevel hebber van het achtste leger, is de Ame rikaanse infanterie gestuit op wat men als de zuidelijkste verdedigingslinie van deze bevoorradingsbasis beschouwt. Tsjorwon ligt op 27 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Verwacht wordt, dat de communisten deze plaats krachtig zullen verdedigen. Ook uit de lucht zijn aanvallen op Tsjorwon en omgeving ondernomen. De wegen, die van Pjongjang naar de stad leiden en de terreinen rondom de stad werden zwaar bestookt, teneinde het samentrekken van troepen en het aan leggen van voorraden door de vijand te dwarsbomen. Aan de Oostkust blijven de Zuidko- reanen oprukken. Daarbij stuitten zij hier en daar op tegenstand. De Franse regering heeft aan de Ver. Staten medegedeeld, dat zij met be zorgdheid kennis heeft genomen van de berichten, dat generaal MacArthur bevoegdheid zou hebben gekregen, Chi nese verbindingslijnen in Mandsjoerije te bombarderen. De gezondheid van Prins Bernhard ging gister snel vooruit. De Argentijn se minister van onderwijs, prof. Mendez San Martin, diende hem Zondag een penicilline-injectie toe, die hem zeer In de trieste kindermoord te Castri- oum was gisteravond nog geen licht gekomen. De omschrijving moord is hier op zjjn plaats, want een officiële verklaring van de politie bevat de me dedeling, dat uit het onderzoek is ge bleken dat het kindje, een meisje, na de geboorte moet hebben geleefd. Gisteren is het lijkje door de officier van justitie te Alkmaar vrijgegeven voor teraardebestelling. Hoewel aan vankelijk een spoor naar een bepaalde wijk in Castricum leidde, heeft het zeer nauwkeurige onderzoek tot nu toe geen resultaat gehad. Ieder die inlich tingen kan verschaffen wordt verzocht zich te wenden tot de groepscomman dant der Rijkspolitie te Castricum. Dorpsstraat la, telefoon 208. In dit verzoek deelt de politie voorts mede, dat het lijkje was verpakt in enkele oude kranten, waaromheen een stuk bruin pakpapier was gespeld. Het is slechts door toevallige omstandighe- Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond: Nu en dan flinke opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook enkele buien. Krachtige tot ma tige wind hoofdzakelijk tussen Noordwest en Zuidwest. In de nanacht voornamelijk op tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. den gevonden. Tijdens het ophalen van het huisvuil met de nieuwe roltrom- melwagen wordt de bak af en toe au tomatisch rechtstandig gedraaid, waar door het vuil naar voren wordt ge worpen. Nadat de emmer, die het lichaampje nevatte was geleegd, is deze handeling niet meer uitgevoerd. Was dit wel het geval geweest, dan zou het pakje zeer waarschijnlijk niet zijn opgemerkt. Prins Bernhard m een geanimeerd gesprek met mevrouw Peron. UOE verhittend het nieuws in onze dagen is, werd Zaterdag in Nijme gen bewezen. Een familie luisterde (be daard) naar de nieuwsberichten, toen plotsklaps enorme rookwolken uit het toestel opstegen. Direct werd het toe stel naar buiten gebracht en met em mers water bewerkt. De oorzaak was de aanwezigheid van een nest jonge muizen, die gezellig tussen generator- tjes, lampen en trimknoppen gevleid lagen. Tijdens het nieuws hadden ze de geest gegeven. Tweede radiobericht! Nederland telt ruim twee millioen luis tervinken. In de maand Maart kwamen er ruim tienduizend bij. Tweede muizenbericht: In Forli (Italië) heeft een tweejarig kind een muis ingeslikt. Dit muisje zal geen staartje hebben, want de ouders lieten het kind water drinken tot het dier de verdrinkings dood gestorven was. Vermoedelijk heeft de baby de muis bij het drinken aan de melkfles binnen gekregen. O De Franse meneer Debril uit Duinker ken voelde ook iets merkwaardigs in zijn lichaam. Een onderzoek bracht aan hot licht, dat hij vier nieren had. Q De politie te Houston arresteerde een dozijn andere (schadelijker) ham steraars. Deze heren verzamelden de verdovende stof Hasjisj. Ze hadden al 25 kilogram; genoeg om heel Houston een paar dagen vergetelheid te bezorgen. te staat ar getofawd oft, fhsodoot! Suttee |£EN TRIESTE betoging had Zaterdag in Brussel plaats. Daar demonstreer den 700 Belgische oud-strijders voor hogere pensioenen. Velen marcheerden met de broekspijpen opgerold, om hun kunstbenen te laten zien. Het verkeer werd langer dan een uur opgehouden, toen de demonstranten op een plein hun kunstledematen opstapelden. Op de weigering van de regering tot pen sioenverhoging trokken Zondag ruim vijfduizend oorlogsweduwen, wezen en invaliden door de straten van Brussel. Zaterdag loeiden in Brussel de sire nes. Niet om de bovengenoemde beto ging kracht bij te zetten, maai' bij wijze van oefening. Onheilspellend. En nu majeur. Volgens het verslag van een jubileum bij de Swift-fabrieken in Nij megen is elke arbeider op die fabriek in staat binnen de twee uur een paar schoenen te vervaardigen. O Om nog even bij des schoenmakers leest te blij ven. een Sowjetrussische contrölecom- missie heeft in Oost-Duitsland alle voorraden schoenleer in beslag geno men. Het is bestemd voor de laarzen van het Russische leger en de Oost- voUcspoKtie ven aan een uitnodiging van president Peron en zijn echtgenote voor een diner op Zondagavond. Een bezoek aan een Argentijnse estancia is echter afgelast. President Peron heeft de Prins alle denkbare faciliteiten verleend, om zijn verblijf in Argentinië zo aangenaam mogelijk te maken. Zo is een speciale telefoonlijn te zijner beschikking gesteld voor gesprekken met Nederland. Hier van heeft de Prins een paar maal ge bruik gemaakt orr met de Koningin en de Prinsesjes te spreken. Voorts heeft Peron zijn villa in het Argentijnse me rengebied bij Bariloche aan de Prins en zijn gevolg aangeboden Deze zal daar na zijn bezoek aan Chili een paar dagen welverdiende rust kunnen genieten. Voor de tocht er vandaan naar Buenos Aires heeft de president zijn eigen vliegtuig afgestaan. De Prins heeft dit aanbod aangenomen. Amerika, Engeland en Frankrijk tref fen voorbereidingen voor het aanleggen van grote ondergrondse atoombomop slagplaatsen in Lybie, aldus meldt het partijloze Egyptische blad „Al Ahram". „Een Amerikaanse basis zal worden aangelegd in de marmergroeven van Sidi Nassar", aldus hot blad. Er zou zich reeds een belangrijk aantal straal vliegtuigen in Lybie bevinden. De Franse militaire autoriteiten waren be zig met de aanleg van bases in Fezzan, terwijl Engeland en Amerika onderhan delingen voeren over de aanleg van een weg van Fezzan naar Westsoedan, aldus het blad. Naar schatting 20.000 Lybiërs zouden bij de uitvoering van de Amerikaanse militaire projecten be trokken zijn. Regering hervat Maandagmorgen is onder leiding van de minister-president een bespreking gehouden tussen een delegatie uit de ministerraad en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid. De bespreking had betrekking op de vraagstukken betreffende prijzen en lonen. De discussie zal begin volgende week worden voortgezet. De Verenigde Staten hebben aan België medegedeeld, dat de Marshall hulp aan dat land zal worden opge schort en niet zal worden hervat, al vorens er een bevredigende regeling tot stand zal zjjn gekomen met be trekking tot een gerechtelijke beslag legging door een particuliere Belgische onderneming op een bedrag van 7 mil lioen dollars aan gelden, die bestemd waren voor het herstel van de Griek se spoorwegen. Deze zeven millioen dollar, bestaan de uit zes millioen dollars aan Mars- hallgelden en één millioen dollars van de Europese Betalings Unie, waren bij een Belgische bank gedeponeerd voor de betaling van aan Griekenland ta leveren rails. De Belgische maatschap pij had op deze gelden beslag laten leggen in verband met een 25 jaren oude schuld van de Griekse regering aan deze maatschappij. De Joegoslavische regering heeft aan 120 Duitse oorlogsmisdadigers gra tie verleend. De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der Grote Vier te Parijs hebben Maandag hun agendabesprekingen voortgezet. Een Westelijk woordvoerder verklaar de. dat de bijeenkomst onvruchtbaar was geweest en dat het „een slechte dag" was geweest. Geen der partijen diende nieuwe voorstellen in. De be sprekingen concentreerden zich op nieuw op de kwestie der verminde ring der bewapening. yANDAAG zullen de douane-ambtenaren in Bonn instructies ontvangen met betrekking tot de invoer van Nederlandse groenten en uien tot een bedrag van een millioen dollar. Hiermede «al de Westdnitse grens voor aan bederf onderhevige voedingsproducten heropend zijn. Het bedrag van een millioen dollar is in anticipatie aan Nederland beschikbaar gesteld. Over het resterende aan ons land toekomende aandeel in de te verdelen dertig millioen dollar voor de maand April aai deze week nader worden onderhandeld.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1