Het „Selskip Friso" had een uitstekende toneelavond Stad en Omgeving Algemene vergadering Openbare Leeszaal en Bibliotheek Tijdsomstandigheden maken het de penning- meester bijzonder moeilijk Er zal een bescheiden leesgeld gevraagd worden AGENDA Berging van gaskolen uit „Skogau" mogelijk? Madame Marletto declameerde voor Genootschap Nederland-Frankrijk Sublieme voordracht Opvoering van Hwet toarby isvan J. Bosgra VVV Groet-Camperduin protesteert tegen uitbreiding kampeerterrein HEILOO Het 1 Mei-feest wordt op de 2e Mei gevierd Koedijk Schoolverbond besprak vacantieplannen Egmond aan Zee Grote plannen voor de viering van de nationale feestdag Berg WOENSDAG 11 APRIL 1951 In het gebouw der Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de Langestraat Is een algemene ledenvergadering gehouden waarin de moelUtke positie waarin de leeszalen in deze periode verkeren uitvoerig werd uiteengezet. De voorzitter, de heer Tj. N. Ade- ma, wees op de steeds stijgende prij zen van boeken, couranten en tijd schriften, alsmede van het onder houd- en bindwerk, de salarissen die in de algemene loonsverhogingen betrokken moeten worden de verho gingen van huur, vuur en licht en daartegenover op de nog steeds onge wijzigde subsidies van Rijk, Provincie en Gemeente. Gedeelde smart is halve smart en hoewel dit niet tot vreugde stemt en evenmin verbetering in de toestand brengt, kan geconstateerd worden, dat diverse leeszalen in den lande in dezelfde of nog ernstiger fi nanciële moeilijkheden verkeren. Er wordt een beseheiden lees geld geheven. Ofschoon de contributie, welke thans 3.50 bedraagt, tot 5.per jaar verhoogd mag worden, werd besloten dit voorshands niet te doen, maar een bescheiden leesgeld van 3 cent per boek te vragen, waardoor zg, die veel boeken komen lenen iets meer dan anderen in het tekort zullen bijdra gen, wat algemeen billijk werd geoor deeld. De instelling houdt zich tevens aanbevolen voor eventuele giften en schenkingen, welke men haar in deze omstandigheden wil doen toekomen. Rekening en begroting. De rekening over 1950, door de pen ningmeester, de heer H. Lind, over gelegd en door de kascommissie bestaande uit de heren De Man en Kloos in orde bevonden werd goed gekeurd, evenals de begroting voor 1952. De rekening sluit in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 24.802.62 en een nadelig slot van 3279.53. De begroting wijst in inkomsten en uit gaven een bedrag van 24.326 aan. Plannen voor een nieuw gebouw. Mededeling werd gedaan van de plannen en inzicht gegeven in de teke ningen, welke een algehele restaura tie beogen van het gebouw De Nieuwe Doelen door de architect C. W Royaards uit Schoorl. De bedoeling zit daarbij voor het gebouw en de daar bij op het Doelenveld aan te leggen tuin voor de Leeszaal beschikbaar te stellen, daar het gebouw in de Lange straat reeds geruimen tijd te weinig ruimte biedt. Of de overheid in deze tijd hiervoor de benodigde grote be dragen beschikbaar zal stellen is een grote vraag. Bovendien zou ook het gerestaureerde pand nog enige uitbrei ding moeten ondergaan daar het on practischer in het gebruik wordt en spoedig eveneens te klein zal blijken, terwijl het rovendien meer personeel zou eisen. Vóór deze restauratie tot stand zou zijn gekomen is wellicht ook het nieuwe geprojecteerde leeszaalge bouw in het plan-Dudok aan bod ge komen, een plan, dat in alle opzichten een aan de .noderne eisen voldoende in richting zou brengen en daarom te pre fereren zou zijn. Het tegenwoordige gebouw in de Langestraat zal op 28 April 25 jaar in gebruik van de Leeszaal zijn. Zoals bekend is dit fraaiste gebouw in Alk maars hoofdstraat eigendom der ge meente, die het blijkbaar ook zeer goed voor de algemene dienst zal kun nen gebruiken. üit het jaarverslag. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer W. v. d. Pol, stippen wfl de benoeming aan als bestuurslid van de heer mr. H. Lesterhuis die thans door de voorzitter hartelijk welkom werd geheten. De vaste kern van het personeel bleef aanwezig. Melding werd gemaakt van diverse schenkin gen van boekwerken, mede door lega ten van de heren Blokker en Kohnert. De bibliotheek werd in 't afgelopen jaar aangevuld met 407 banden, de jeugd bibliotheek met 80 banden en de Nuts- bibliotheek met 20 banden. In totaai werden in 1950 72537 boeken uitge leend, in de jeugdbibliotheek 12.812. Naar de correspondentschappen in Bergen, Castrioum, Spanbroek en W.- Graftdijk werden resp. 1274, 1352, 339 en 1367 boeken verzonden. Het ledental daalde van 2030 in 1949 tot 1976 in 1950 en gevreesd werd, dat dit nog meer in dalende lijn zal gaan wanneer de nieuw opgerichte R.K. Leeszaal hier ter stede haar deuren zal openen. Een beroep werd daarom ge daan op allen, die van lezen houden om de openbare instelling door hun lid maatschap zo krachtig mogeljjk te steunen. Nog te veel komt het ook voor, dat onder hen, die dageljjkg de lees- en studiezaal vullen, mensen zijn, die niet hun morele plicht gevoelen door een lidmaatschap financieel bij ce dragen voor alles wat hun daar wordt geboden. Het aantal bezoekers bedroeg het vorig jaar niet minder dan 19549 mannen en 8966 vrouwen, in totaal 28.515, wel een bewijs, dat deze instel ling in een grote behoefte voorziet. Het jaarverslag maakt melding van diverse kleine lectuurtentoonstellingen, welke in 1950 in het gebouw werden gehouden. Een agentschap. In Bergen is, evenals vóór de oorlog, met alleszins te waarderen medewer king van B. en W. dier gemeente weer een agentschap opgericht waai één der assistenten een middag in de week voor uitlening beschikbaar is. De directrice, mej. M. Kaan, heeft zich veel moeite gegeven dit agentschap weer in die gemeente te kunnen ves tigen. Ten sotte kan geconstateerd wor den, dat het bestuur om weder zijdse verspilling van geld en arbeids kracht te voorkomen overweegt wat tot stand gebracht zou kunnen worden om de Openbare en de pas opgerichte R.K. bibliotheek te doen samenwerken op de wijze zoals dat in Heemstede geschiedt, waar deze samenwerking niet alleen mogelijk, maar in beider belang is gebleken. IJsbereider voor de balie Gisteren stond voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar terecht de ijsberei- der Willem L. uit Heiloo, die er van verdacht werd de warenwet te hebben overtreden. De directeur van de Keu ringsdienst van Waren, dr. Berk, gaf als getuige-deskundige een toelichting op de voorschriften, die voor de ijsbe- reiding in het leven zijn geroepen. De officier van Justitie requireerde f 80 subs. 20 dagen. Uitspraak over veer tien dagen. ALKMAARSE SMALFILMCLUB Vrijdagavond organiseert de Alk- maarse Smalfilmclub 40+ een propa- ganda-avond in het Landbouwhuis, waar enkele nationaal bekroonde ama teurfilms worden vertoond. FAILISSEMENTEN Uitgesproken is het faillissement van Th. J. Kueter, Laat 138 te Alkmaar. Rechter-commissaris is mr. J. N. Alblas, curator mr. A. V. M. L esberg. (Ontleend aan onzo Advertentie-rubriek) WOENSDAG Cinema Americain, 2,30 en 8 uur: Bit tere rijst (18 jaar); Victoria Theater, 2,30 en 8 uur: Vrouwengevangenis (18 jaar); Rex Theater, 2,30 en 8 uur: Zo jong, zo slecht? (18 jaar); Harmonie Theater, 2,30 en 8 uur; Omar de woes tijnhavik (14 jaar). DONDERDAG Bioscopen als Woensdag; aanvang der voorstellingen 8 uur (Rex Theater 2.30 uur matinée). Hotel Victory, 8 uur: Lezing voor „Oud-Alkmaar". Valk's Lunchroom, 8 uur: Lezing voor de ver eniging „Bellamy". In de Kerstnacht 1947 liep het Noorse kolenschip „Skogau" tussen Castricum en Egmond op een mijn en zonk vrij wel onmiddellijk. Van de bijna 30 op varenden kon slechts één man gered worden. Het schip zelf is in tweeën ge broken en rust met zijn (thans wel zeer kostbare) lading op de bodem van de zee. Deze lading moet naar alle waarschijnlijkheid nog te vinden z0n en voor degeen, die een poging in die richting wil wagen zal er ongetwijfeld wat te verdienen zijn. Momenteel zoekt men naar een mogelijkheid om de la ding gaskolen, die ongeveer 2800 ton moet bedragen te bergen. Een deskun dige op dit gebied heeft zich ter plaatse van de toestaqjl op de hoogte gesteld en hoewel er nog weinig vaststaat is hij van oordeel, dat ber ging mogelijk moet zijn. Er is sedert de tijd van het „Lutine-goud" heel wat veranderd.... Eindexamen Landbouwschool Voor het eind-examen Rijkslandbouwwinter- school te Alkmaar slaagden-. C. Blokhuis, Pur- merend; J. M. de Boer, Landsmeer; J. Booij, Starremeer; P. J. Butter, Hauwert; W. Davids, Wijde Wormer; J. P. de Dood, Alkmaar; K. J, Doornbos, Middenmeer; C. J. Donker, Iwisk; H. Groeneveld, Beverwijk; H. Hemko, Oterleek; P. de Heer, Wijde Wormer; M. Hoog- schagen, Alkmaar; J. Lakeman, Akersloot; J. Pauw, Beets; T. Schermerhom, Noordeinder- meer; P. Sevenhuizen, Warmenhuizen; K. Slag- ter, Hoogwoud; J. van Splunter, Beemster; A. Struving, Hoorn; N. P. Stuijt, Berkmeer; J. H Swaan, Bergen; M. M. Waal, Midden-Boem- ster; W. J. van Weenen, Castricum; J. ten Wolde, Beemster; A, J. Zwagerman, Hens broek. Afgewezen: twee leerlingen. Bevorderd paar de 2e klasse werden: J. Appelman, Stompetoren; J. Bakker, Hauwert; C» K. Bakker, Koedijk; H. Bakker, Heiloo; H- Balk, Opmeer; J. P. Blauw, Stompetoren; P. H. Blom, Oudorp; P. J. Bijman, Oudorp; H. van de Bremen, Bergen; C. L. Conijn, Oter- laek; L. van Dam, Z.- en N.-Sohormer; S, P. Doets, Noord-Beemster; P. de Dood, Alkmaar; P, Fijen, Overveon; K. van Graft, Heerhugo- waard; K. Jongert, Westwoud; J. Jonker, Oost woud; P. Kesteloo, Venhuizen; Jb. Kooij, Hens broek; D. Koene, Oostknollendam; J. C. Ko nijn, Stompetoren; C. Kos, Bergen; J. Koste lijk, Broek op Langendijk; G. Kraaij, Zaan dam; D, Laan, Venhuizen; Joh. Langedijk, Abbekerk; J. Liefaart, Hoorn; J. van Meerveld, Nieuwendam; A. Th. Mul, Stompetoren; J. C. Mulder, Noord-Beemster; W. E. Muts, Mid- delie; W. J. Muijlwflk, Halfweg; M. Nauta, Opperdoes; W. Noome, Midden-Beemster; M. Otter, Hoorn; C. J. van de Pol, Broek op Lan gendijk; A. Poot en D. Poot, Middenmeer; Jb Posch, Sijbekarspek K, H. Sehagen, Twisk; Joh. Schenk, Koog aan de Zaan; G. J. Smit, Zaandam; J, R. Swart, Akersloot; C. Vis, Berk hout; F, Wagter, Amsterdam; P. Wonder, Ber gen; C. Wijdenes, Sijbekarspel. Afgewezen: drie leerlingen. Volgende week Dinsdag zullen de ongeveer honderd leerlingen der eerste en tweede klassen van de Middelbare Meisjesschool te Bergen in het Gulden Vlies nogmaals een opvoering geven van de operette „Himp, hamp, hou vast". De leden van de afdeling Alkmaar van het Genootschap Nederland Frankrijk zijn gisteravond in de Ma- rijkezaal van hotel Victory verrast, met een subliem voordrachtprogramma, dat werd verzorgd door madame Ma rie Marletto. Als er één Westeuropese taal is, waarin de muziek van de poëzie door klinkt in elk woord, ja in bijna elke letter, dan is dat zeker we) de Franse taal, de taal, welks gehele constructie ondergeschikt is gemaakt en wordt ge richt door de eisen, die schoonheid en zuiverheid van klank en rbythme stel len. Wanneer het Franse gedicht wordt gezegd op de juiste manier, dan is het beluisteren ervan niet alleen een gees telijk beleven, maar bovendien een auditief genot van de eerste rang. Deze hoge eisen vergt van degene, die zich aan het zeggen van Franse poëzie waagt, een bijzondere instelling en wij kunnen volmondig toegeven, dat madame Marletto zich bij haar decla matie van dat alles zeer bewust is ge weest. Vóór de pauze stonden Charles Bau delaire, de dichter van stilte, eenzaam heid en serene contemplatie, welke men in bepaalde opzichten zou kunnen vergelijken met de Nederlandse dich ter J. C. Bloem, en Paul Verlaine, eveneens een der groten, op het pro- grampia. Van beide meesters, in ver beelding en uitbeelding, werden enkele zeer schone gedichten gezegd. Wij noe men van Baudelaire: „Recueillement". „La Beauté" en het sprookjesachtige .Paysage" en van Paul Verlaine „Sa Jesse". Na de pauze droeg madame Marletto in de eerste plaats voor Georges Duhamels enigszins ondeu gende „Suite Hollandaise", waarvoor zij een extra applausje in ontvangst had te nemen en vervolgens o.a. enkele gedichten van de existentialist Jacques Prevère. De kennismaking met het werk van deze moderne poëet, die voor velen onzer tot dat ogenblik nog een onbekende was, heeft zeker indruk gemaakt, mede ook weer door de sug gestieve wijze waarop de declamatrice dit heeft weten te brengen. Schoonheid (Au hasard des oiseaux), realisme (Chez la fleuriste) en ook het komi sche (Chanson des escargots qui vont a 1' enterrement) weet deze dichter ,van nu" op dikwijls rake en treffende wijze in woorden uit te drukken. Terecht bracht mr. F. A. Josephus Jitta, die de leiding der bijeenkomst had, madame Marletto aan het slot van de avond de oprechte dank en bewon dering der jehoorders over, voor de prachtige voordracht, die bij allen de eerbied en liefde voor de poëzie van Frankrijk opnieuw heeft vergroot en verdiept. Jeugd van Noord Holland tegen Zaanse junioren Zaterdagmiddag om half vijf wordt in Den Helder een selectie-wedstrijd gespeeld tussen een Noordhollands jun.- elftal en een Zaans junioren elftal. Het Noordhollands jeugdelftal werd als volgt samengesteld: doel: Somerdijk (Geelzwart); achter: Krauwel (Scha gen) en Boersen (SRC); midden: Goudsbloem (DTS)Koster (Helder) en Huigen (WGW); voor: Lafere (Hel der). Van Mullem (Watervogels), Van de Berg (HRC), Holboom (HRC) en Langerak (HRC). Als reserves werden aaneewezen: Poelman (Helder). Pom- pert (HRC), Van de Haas (HRC) en Nieuwenburg (WGW). De wedstrijd wordt op het terrein van Helder of op het terrein van Wa tervogels gespeeld. De entreeprijs be draagt vijf en twintig cent, voor jon gen» tien cent Regisseur M. van der Ploeg nam afscheid Het iqkt ons voor een Friese vereni ging moeilijk, op het ogenblik een be hoorlijk speelbaar toneelstuk te vinden. Wat we hierover de laatste jaren in gesprekken met insiders en door eigen aanschouwing te weten zijn gekomen, stemt bepaald niet hoopvol. Er komt in Friesland op het gebied van het amateurtoneel heel wat aan de markt, dat er eigenlijk, artistiek en technisch bezien, niet mee door kan. Dit wetende, zal men zich kunnen voorstellen, dat we met niet al te hoge verwachtingen de „bütengewoane gear- komste" van het „Selskip Friso", gis teravond in het Gulden Vlies gehou den, zijn gaan bezoeken. En laten we er dan meteen maar bij vertellen, dat wat we gezien en gehoord hebben ons in belangrijke mate is meegevallen. De heer J. Bosgra heeft in zijn blijspel „Hwet foarby isin wezen niets nieuws gebracht. Zijn stuk verloopt volgens de bekende voorschriften de typen kan men in vele andere stuk ken tegenkomen hier en daar wordt er zelfs wat veel gepraat naar onze smaak en toch is dit blijspel het bewijs, dat de heer Bosgra toneel kan schrijven. De typeringen zijn tenmin ste behoorlijk volgehouden en ver antwoord en meer dan eens krijgt men plotseling een alleraardigste, levendige cène te zien. Er zaten dus stellig nog wel moge- ukheden in „Hwet foarby is. De heer M. van der Ploeg, die gis teravond voor hét laatst een voorstel ling van Friso's toneelclub regisseer de, heeft die mogelijkheden behoorlijk weten te benutten. Zijn strakke, doel bewuste leiding, gecombineerd met het enthousiasme en de routine van zijn spelers, hebben een frisse, op zeer goed peil staande voorstelling geschapen. Daarbij dient te worden opgemerkt, dat de toneelploeg van Friso tamelijk homogeen van samen stelling is. Daardoor krijgt men geen sterrengedoe, maar een evenwichtig optreden van mensen, die plezier heb ben in hetgeen ze doen en dit uiter aard goed doen. Dat maakt het moeilijk, uitblinkers aan te wijzen. Of men nu een koml sche rol als Klaes Hylkema (H. van der Werf), dan wel een Aeltsje (me vrouw Dokter) een echte koppe laarster, maar een van de goede soort overigens een in het leven verbit terde Feikje (mej. Greydanus) of een pittige, vlotte verschijning als Anna (mevrouw Van der Meer) neemt ze waren allen goed van uitbeelding Hans (G. J. Sytsema) had misschien hier en daar nog wel wat sterker in zijn vertolking kunnen zijn, maar paste zich over het geheel toch bij het algemene peil aan. Verder verdienen nog vermelding de bijrollen, bezet door de dames Hei buurt en Bos en de heren J. van der Meulen en R. Jellema. Opvallend veel zorg had de regis seur voorts besteed aan de toneelaan kleding, waarbij hem meubelen waren verschaft door V. en D. Lof en dank die hem aan het slot van de voorstel ling namens bestuur en spelers over vloedig werden gebracht, waren ten volle verdiend. Voor Friso was het een zeer goede avond, die veel belang stelling had getrokken voor de heer Van der Ploeg een waardig slot van zijn toneelloopbaan. Wgn. Motie aan Gemeentebestuur De V.V.V. Groet-Camperduin hield een druk bezochte voorjaarsvergade ring in „De staande leeuw". In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer D. Duin Wz. erop dat 1950 ondanks het slechte v/eer, een goed jaar was geweest met veel gasten en nog meer kampeerders. Er was een batig saldo van f 672,08. Het jaarverslag maakte melding van een stijgend ledenaantal en wijdde waarderende voorden aan de nage dachtenis van het overleden bestuurs lid J. Minkema. Bij het samenstellen van een zomerprogramma voor 1951 werd aan de oude beproefde attracties als strandfeest, duinwandelingen, con cert enz. nog toegevoegd een vuur werk te Camperduin. Door goede samenwerking wordt het mogelijk geacht een mooie feestdag te organiseren; 's avonds eerst gecos- tumeerd voetbal op het strand, dan vuurwerk en vervolgens bal. TE VEEL KAMPEERDERS? De voorzitter oefende felle critiek op het beleid van B. en W. inzake het kamperen. Door het steeds meer ver strekken van vergunningen voor het inrichten van kampeerterreinen, ver nietigt het gemeentebestuur het le venswerk van de beide V.V.V.'s. Reeds nu zijn er vreemdelingen die weg blijven, omdat ze menen hier niet de rust te kunnen vinden, die ze zoeken. De voorzitter legde er de nadruk op, dat hü niet tegen het kamperen is, maar wel tegen een „te veel". Schoorl mag geen tentenkamp worden. De heer v. d. Garde Jr., voorzitter van V.V.V. Noord-Kennemerland, liet eenzelfde geluid horen, maar de heer Kos, voorzitter van de vereniging van kampeerterreinhouders, was van het tegendeel overtuigd. Pensions en meubileerde huizen kunnen de steeds toenemende stroom van vreemdelingen niet bergen, zei hij. Er moet veel r eer kampeergelegenheid komen. Het gaat om de welvaart van Groet-Camperduin en Schoorl. In het vorige jaar kwam er van de kampeerders f 17000 in de gemeentekas en f 24000 bij de kampeer terreinhouders. De zakenmensen zullen er zeker een paar ton beter van zijn geworden. De heer Oldenburg meende, dat door het steeds uitbreiden van Jeugd-wandeltocht op 5 Mei Op de nationale feestdag organiseren de Alkmaarse jeugdverenigingen in samenwerking met de plaatselijke wandelsportorganisaties een attractieve wandeltocht voor de jeugd van 10 tot 17 jaar. Onder leiding van onderwij zers en jeugdleiders uit Alkmaar zal de jeugd een tocht van ongeveer acht kilometer afleggen. Er moeten ver schillende controleposten worden ge passeerd, terwijl verder een eenvoudi ge opdracht moet worden uitgevoerd De deelnemers, die de tocht goed vol brengen, ontvangen een zwaar zil veren medaille met inscriptie. Om ongeveer negen uur wordt ge start op het Waagplein. De tocht ein digt in het sportpark, waar een „ere rondje" wordt gemaakt en de prijzen worden uitgereikt. Deelnemerskaarten zijn op verschillende adressen tegen de prijs van 25 ct. verkrijgbaar, 's Avonds zal de jeugd beneden de twaalf jaar een lampion-optocht hou den. De ouderen zullen dan met fak kels rondtrekken. De Boer onttroondde Hout koper als titelhouder bij DSS In het gymnastieklokaal van de Von delschool werd Zondag gekampt om het bezit van de titel clubkampioen van de tafeltennisvereniging D.S.S. Er werd met élan gespeeld en voor al de eindstrijd tussen B. de Boer en W. Piederiet was zeer spannend. Door het wat onzekere spel van W. Piede riet kreeg B. de Boer verschillende kansen, waardoor hij ten slotte win naar werd en.... „Kampioen van D.S.S." De kampioene van vorig jaar van de dames-afdeling mej. H. Krab was in uitstekende conditie en hoe moeilijk het haar ook in de voorronden werd gemaakt, ze bleef haar titel behou den. De finale in deze afdeling tussen de dames Krab en Henke was niet bijzonder spannend, maar gaf wel veel goed spel te zien. AANRIJDING OP DIRK DUIVELSWEG Gistermiddag omstreeks half één kwam op de Dirk Duivelsweg een per sonenauto in aanrijding met een vrachtwagen. Beide auto's werden ern stig beschadigd. Het ongeluk ontstond, doordat de bestuurder van de perso nenauto, die van de Friesebrug kwam de andere wagen te laat opmerkte. Er 1* proces-verbaal opgemaakt. Burgerlijke Stand Ge h u w dC. J. Ooijevaar en A. J. Oost. Overleden: C. Dekker, oud 56 jaar, wed. v. A. G. B. Beemsterboer; H. Jansma, oud 68 jaar, geh. m. B. van Houten; F. liöhne, oud 77 jaar, wednr v. J. Willig. Heiloo GEHELE VLOOT ALKAAR PACKET TE ZAANDAM De gehele vloot van de Alkmaar Packet in liquidatie ligt nu in de Voorzaan te Zaandam. Het zijn de Alk maar, Stierop, Koningin Wilhelmina en de dezer dagen uit Alkmaar gekomen Oranje. Van verkoop is op het ogen blik nog geen sprake. GESLAAGD Voor het Basisexamen van de Ne derlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Gra- venhage slaagden de heer Pieter Kol les te Alkmaar en mej. Frieda A. Wie- ring te Sint Pancras. Pvd A -vergadering Maandagavond werd in de Rustende Jager de jaarvergadering van de P. v d. A. gehouden, onder voorzitterschap van de heer Olivier. De heer Joh. de Vries gaf na de gebruikelijke inlei ding een overzicht van het werk, dat in het afgelopen jaar doof de P. v. d A.-raadsfractie op verschillend terrein is verricht. Hoewel niet alle wensen vervuld konden worden, was een woord van hulde op zijn plaats. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer Roggeveen, de heer A Hauer gekozen. De aftredende be stuursleden werden allen herkozen. Er werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over de motie Nederhorst en de intrekking daarvan. Tenslotte wer den besprekingen over het 1 Mei-feest gevoerd. Deze feestdag zal op de 'ze Mei worden gevierd. Als spreker wordt uitgenodigd de heer Thomassen burgemeester van Zaandam. Verder zal de cabaretgroep „De Wekker' de dag opluisteren. Sans Atout bood grafsteen aan Voorafgaande aan de wekelijkse brfdgecompetitie, hield „Sans Atout" een ledenvergadering, tijdens welke de voorzitter, de heer Van der Meer, me dedeelde, dat de grafsteen, die „Sans Atout" ter nagedachtenis aan de heer W. de Zwijger aan mevr. de wed. de Zwijger heeft aangeboden, dankbaar was aanvaard. In de vacature, door het overlijden van de heer De Zwijger ontstaan werd als bestuurslid gekozen de heer Van den Berg. Verder werd medegedeeld, dat er Zaterdag een autobus zal worden ingeschakeld om de leden, die aan de bridge-drive ten bate van de Kanker bestrijding zullen deelnemen, naar Alk maar te vervoeren. VERBOUWING BEETS-SCHOOL GOEDGEKEURD De plannen tot verbouwing van de Beets-school zijn door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. De gun ning is echter nog niet door B. en W. verleend. kampeergelegenheid het natuurschoon in gevaar zou komen. De eer H. Mee- dendorp wees er op, dat niemand, cok 't gemeen ebestuur niet, 25 jaar gele den had kunnen voorzien, dat het kam peren zo'n hoge vlucht zou nemen Z.i. is dit niet te keren, maar wel in goede banen te leiden, wat B. en W. dan ook doen. Wat het natuurschoon betreft, dat vinden de vreemdelingen niet langs de weg, maar in 't duingebied en aan 't strand. De heer Duin merkte nog op, dat het niet de bedoeling is, iemand in zijn brood te benadelen, maar om in deze kwestie een „tot hier toe en niet ver. der" te laten horen. Nadat nog anderen een pro of contra hadden laten horen, diende voorzitter een motie in, waarin wordt aange drongen op het beperken of althan» niet uitbreiden van het aantal kam- peervergunningen, aangezien de omge ving en het aanzien der gemeente door het te groot aantal kampeerterreinen worden geschaad en benadeeld. In stemming gebracht, werd deze motie, die ter kennis van B. en W. zal worden gebracht, met grote meerder heid van stemmen aangenomen. Onder voorzitterschap van het hoofd der school, de heer Rijnders, hield het „Schoolverbond" zijn jaarvergadering. Buiten het bestuur en de commissaris sen waren slechts zeven leden aan wezig, over welke matige opkomst da voorzitter zijn teleurstelling uitsprak. In zijn openingsrede ?eide de heer Rijnders, dat het afgelopen jaar niet slecht is geweest. De nieuwe school voldoet uitstekend en verschillende deskundigen hebben reeds waarde rende woorden over het nieuwe ge bouw gesproken. Het jaarverslag meldde, dat er slechts éénmaal is ver zuimd. Het schoolverbond telt momen teel 200 leden. In de plaats van de heren Jn. Lek en D. Butter werden tot lid-commis saris gekozen de heren A. Riekwel en J. de Waal Cz. De grote schoolavond zal op 19 Mei worden gehouden. De schoolkinderen zullen dan het spel „De Gouden Kroon" opvoeren. Van half Juli tot half Augustus zul len de leerlingen grote vacantie krij gen. Het schoolreisje voor de leerlin gen der laagste klassen zal dit jaar gemaakt worden naar Wijk aan Duin en omstreken. De oudere leerlingen zullen het eiland Texel bezoeken. Zaterdag 5 Mei, de Nationale Feestdag, zal Egmond aan Zee de gehele dag in hel teken van de feesten s'aan. Des morgeni om 9 uur zal voor het raadhuis een grote kinder-zanghulde worden gebracht, waar na onmiddellijk de kinderspelen een aan* vang nemen, waarvoor het Comité het on derwijzend personeel om medewerking zal verzoeken. Om twee uur nam. zullen wed strijden worden gehouden voor de niet- schoolgaande jeugd, tot en met 17 jaar. Des middags om drie uur wordt een ..zeepkisten wedstrijd" gehouden, alleen voor inwoners van Egmond aan Zee en onmiddellijk daarna een „race" voor jon gens uit de omgeving. 's Avonds zijn er op de verlichte Voor straat volksfeesten voor de groteren. Ieder kan daaraan meedoen; levende stoelen dans. potslaan en wat verder geboden wordt. Herdenking gevallenen Het bevrijdingscomité te Egmond aan Zee heeft het volgende programma opge steld voor de herdenking der gevallenen op Vrijdag 4 Mei a.s. 6 uur nam. uitsteker van de vlaggen halfstok. Het comité verzoekt alle inwo ners hieraan mede te doen. Evenals het vorig jaar zal aan alle ker kelijke gemeenten (Oud-Katholieke, B. Katholieke, Ned. Hervormde en Gerefor meerde Kerk) worden verzocht om zeven uur een korte herdenkingsdienst in do kerken te houden. Daarna om 7,30 uur verzamelen bij het Emmaplein voor een stille gang naar het Monument on het brengen van een bloemenhulde. 7.45 tot 8 uur: luiden van de klokkon. Om acht uur twee minuten stilte. Egmond haakt ook in In Egmond aan Zee heeft zich een co mité gevormd voor de inzameling van gel den voor de „Haak-in-actie", ten behoeve van de kankerbestrijding. Het comité zal in het laatst van deze en in het begin van de volgende week een huis-aan-huis-col* lecte houden. Men is er van overtuigd, dat ieder met milde hand zal geven voor de bestrijding van de gevreesde volksziekte. Ook onder de arbeiders is een actie gaande om één uur over te werken en die gelden te storten in de kas van de com missie. len BURGERLIJKE STAND Geboren: Gijsbertus, z. v. G. Dekker en J. P. van Driel. Hendri- 'ca. d. v. E. van Boekei en A. Sterk. Ondertrouwd: Adrianus Cor nells Wortel (Wormerveer) en Cor nelia A. P. Zeewoester. Eise Israel (Alkmaar) en Barbara Lubach. Theodorus Joseph Nanne (Jisp) en Maria Johanna BijL Josephus Jo hannes Maria Crolman en Geertruida Catherina de Groot. Thijs Pieter Wildeboer (Schoorl en Clasina Annie Kloosterboer. Gehuwd: Geen. Overleden: Jacobus Apeldoorn, 76 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2