r aatsle PHILIPS C30ÊO Koopkrachtige President Truman publiceert enige geheime richtlijnen De Haringvangst begint 22 Mei In Zandvoort school men aulo's in de luchl -':k V: "tï;> Broek op Langedijk Kinderoptocht, muziek concours, fakkeloptocht Heer-Hugowaard Kastelein Groenland nam afscheid Warmenhuizen Oudorp Aanrijding Limmen Onvoorzichtig Groot-Schermer Z.- en N. Schermer Beemster Dalende wolprijzen in Australië Marktberichten Te koop aangeboden: Te koop gevraagd: SINGER 'SELECTEERT INDISCHE KRUIDEN 1 0ntvettings- i pillen i tabletten 1 100 stukfl 14.50. I in krulden f2.81. temoelawak I gig PETIT-FOURS BEETSTRA-ELZINGA voor RADBO Handel en Service electro-monteurs en hulp-monteurs Zuivere Terpentijn Wrijfwas Drogisterij LABORI" PAKHUISJE Abonneert U op dit blad Alkmaarsche Courant m 5 Mei-plannen: In de zaal van de heer J. de Boer te Broek op Langendijk kwam gisteravond de Oranjevereniging in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer Jac. Slot, 6prak zijn leedwezen uit over de ge ringe opkomst. Vervolgens herdacht hij de overleden schrijver Jan van Alphen, die zoveel voor de vereniging heeft ge daan. De vergadering besloot aan de muziekvereniging „Advendo" in ver band met het te houden concours op a.s. Hemelvaartsdag een bijdrage van 25.te verlenen. Jaarverslag De secretaris, de heer J. C. Oyevaar, deelde in zijn jaarverslag mede dat de vereniging momenteel 450 leden telt. In het centraal oranje-comité wordt zij vertegenwoordigd door de heren C. Wit en H. Wagenaar. De kas heeft een batig jaldo van 16.16. Vervolgens werd de eontributie in bespreking gebracht. Deze bedraagt thans 1.voor het gezinshoofd en voor leden boven de 18 jaar. Voor som- tnige gèzinnen* is deze contributie te hoog. Besloten werd de leeftijdgrens voor betalende inwonende kinderen te verlagen tot 16 jaar, maar de contribu tie voor deze categorie te verlagen tot 0 50 per jaar. In de plaats van de heer C. Wit (niet herkiesbaar werd tot bestuurslid ge kozen de heer T. Kostelijk. De heer C. Wit zal als adviserend lid in het bestuur zitting houden en even eens als lid van het centraal Oranje- eomité gehandhaafd blijven. Nadat de heer C. Wit de plannen van het centraal Oranje comité had uiteen gezet werd besloten op 5 Mei a.s. 's morgens een kinderoptocht met ver sierde fietsen te houden en daaraan ver bonden een wedstrijd op het terrein van de brandweerkazerne, 's Middags zullen op dit terrein wedstrijden wor den gehouden voor de oudere jeugd. In verband met het muziekconcours in de zelfde week zal dit jaar het gebruike lijke concert in het bollengebouw ko men te vervallen. In plaats daarvan zal „Advendo" worden uitgenodigd 's avonds een tocht door het dorp te ma ken. Verder staat er een fakkeloptocht op het programma, eventueel besloten met een stoelendans op het parkeerter rein. Dezer dagen kwamen de besturen van de diverse verenigingen, die gewoonlijk hun plaats van samenkomst hebben in de lokalen van de heer Groenland, in de grote zaal bijeen om afscheid te nemen van de vertrekkende, die dertig jaar ach ter de tapkast heeft gestaan. Tevens werd de nieuwe eigenaar, de heer Bleeker, voor gesteld. Het woord werd gevoerd namens de LTB, Hugo-Boys, de rijwielclub „St. Pau- lus", de harddraverij vereniging, de toneel club „Pius XI", de „Soos" en de kernclub. Ten slotte sprak pastoor Borsboom. Allen betuigden hun dank aan de heer Groenland en zeiden te hopen dat de heer Bleeker in de voetsporen van zijn voor ganger zou treden. Ruimschoots werden de aanwezigen door de twee caféhouders ont haald, terwijl de dames Bleeker en Blank met accordeonmuziek voor een uiterst ge- ïelligo sfeer zorgden. OOGST VAN DE STRAAT Gevonden: roodbruine wollen shawl, «en hond, wit-zwart gevlekt, teef. Verloren: een bruine glacé heren- handschoe-»: een wegenbelastingkaarteen zilveren ring met bruine steen; een paar rubberlaarzen met klompsokken en een hacö-sleutel. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie te Heerhugowaard-Zuid. KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER Het kantoor van de gemeente-ontvanger, de heer Kootker, is gevestigd in het ge meentehuis. Voor alle gemeentebelasting zaken dient men zich dus van heden af daar te vervoegen. PR RAAD BIJEEN Donder ond komt de gemeente raad in vergadering bijeen voor de be handeling van een korte agenda. in oo:i enmiddag een demonstratie plaats met ppro- technische luchtreclame. Door mid del van een bom werden pamflet ten of reclamevoorwerpen van Japans zijdepapier de lucht inge schoten. In Berlijn schoot men hiermee van de West- naar de Oost-sector! Rechts: De bom wordt j» de loop van het „kanon" ge stopt. Links: Voor de ogen van de verbaasde toeschouwers hangt er plots een auto in de lucht. Toen de heer V. d. G. Dinsdagmiddag omstreeks half twee op zijn motorrijwiel van het erf van zijn ouderlijk huis de Heerenweg opreed, werd hij door een passerende personenauto, bestuurd door de heer L. uit St. Pancras, aangereden. De heer V. d. G. werd enige meters meege sleurd en kwam met zulk een kracht tegen het stenen erfhek terecht, dat dit brak. Buiten verwachting was hij niet ernstig gewond en klaagde alleen over pijn in de knie. De motor werd ernstig beschadigd. De auto had geen schade van betekenis. Naar de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. Indonesische verdragen niet naar de Kamers Op vragen van het Tweede Kame- lid Weiter (KNP) inzake toezending aan de Kamers van een tussen de Re publiek Indonesië en de Verenigde Sta ten van Amerika gesloten verdrag over het verlenen van economische steun en het geven van adviezen, heeft minister Peters geantwoord, dat ieder der deelgenoten in de Nederlands-In donesische Unie zijn eigen politiek bepaalt. Het is niet gebruikelijk, dat verdragen en overeenkomsten met derden aan de Kamers worden toege zonden, aldus de minister, die geen reden ziet om in dit geval van deze gedragslijn af te wijken. Een inwoner van Heiloo, die gister middag te Limmen, zonder uit te kij ken, de Rijksstraatweg overstak, werd met fiets en al door een naderende auto gegrepen en tegen de grond ge smakt. Hij liep slechts enkele schaaf wonden op, maar zijn rijwiel werd deerlijk gehavend. GECOMBINEERDE FEESTAVOND Onder auspiciën van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de Plat telands Jongeren-gemeenschap, afdeling Groot Schermerhorn, werd Maandagavond in café „De Jonge Ruiter" een feestavond gehouden. Medewerking werd verleend door mevr. K. van TielBeets, die enkele liederen zong, en het orkest „Onder Ons" onder leiding van de heer P. de Geus uit Stompetoren. Enkele heren van Wessanens Koninklijke Fabrieken N.V. te Wormer- veer waren bereid gevonden een tweetal kleurenfilms over Denemarken en Neder land te vertonen. Vooral voor de veehou ders bevatten deze films veel aantrekke lijke bijzonderheden. PARTIJ V. D. ARBEID VERGADERDE In een dezer dagen in café „De Jon- ge Ruiterte Groot Schermer gehou- den huishoudelijke vergadering van de Partij van de Arbeid, werd de voor zitter, de heer F. Wiedijk, herkozen De heer C. van Iwaarden werd be noemd in de plaats van de heer B. La- geweg. Als afgevaardigden naar de gewestelijke vergadering van de Par tij van de Arfcteid te Alkmaar werden aangewezen de heren Rijnberg, Jb. Wiedijk en C. van Iwaarden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Reindert, zv A. Zwer ver en G. Barneveld; Adriana A., dv J. Plaisier en A. N. Blauw; Jacob, C. A., zv C. Tromp en M. Madderom. Getrouwd: K. Buntsma en J. Lan- gendoen. Overleden: G. v. Zijp, 83 jr. echtgenote van J. Kuijn; W. Plugboer, 3 maanden, dv D. Plugboer en M. Tromp. Ingekomen personen; P. Roozendaal van Harenkarspel; C. J. van den Hoek van Bennebroek; F. Ahlers van Bergen. Vertrokken personen: J. Kuijn naar Oostzaan; K. Wilkes naar Driebergen: J. J. De Klippelaar met gezin naar Wieringen. OUD-GEK" iCRETARIS OVERLEDEN In een der ziekenhuizen te Haarlem is, op 76-jarige leeftijd, overleden de heer W. Molenaar, oud-gemeentesecre taris en commandant van de vrijwilli ge brandweer te Beemster. DOODVONNISSEN VAN NEGERS VERNIETIGD. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het over twee negers uit Florida uitgesproken doodvonnis wegens ver krachting van een blanke vrouw in 1949 vernietigd. De betrokkenen anfien opnieuw terechtstaan. Tegen dentist hechtenisstraf geëist De officier van justitie bij de Am sterdamse Arrondissementsrechtbank heeft tweemaal twee weken hechtenis en verbeurdverklaring van het in be- slaggenomene geëist tegen de 48-jarige Amsterdammer A. R. K., die zich heeft schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. De verdachte is in het bezit van buiten landse diploma's en heeft onlangs zijn deskundigheid bewezen door het afleg gen van een examen onder auspiciën van de Ned. Ver. van Tandtechnici. Ook op de wolveiling te Adelaide zijn de wolprijzen thans aanzienlijk ge daald. De prijzen zakten gistermorgen vijftien procent. De Amerikaanse lo pers hebben zich thans geheel van de Australische wolveilingen teruggetrok ken. Zij verwachten, dat de wolconfe rentie te Washington de prijzen zal doen dalen. Kastelen van de kruisvaarders worden gerestaureerd De regeringen van Syrië en Libanon hebben gelden beschikbaar gesteld voor de restauratie vfin de kastelen, die de kruisvaarders destijds gebouwd hebben ter bescherming van de toegangswegen naar het Heilige Land. Voor het herstel van het acht eeuwen oude fort Beau fort aan de weg van Damascus naar Si don is 200.000 gulden uitgetrokken. Vrijstelling van betaling van radioluisterbijdragen Personen, die blijkens een door de Inspecteur van de geneeskundige dienst der Kon. Landmacht af te geven be wijs behoren tot de ernstige militaire oorlogsinvaliden behoeven geen radio luisterbijdrage te betalen. Ook scho len, voor zover de ontvanginrichting uitsluitend dient voor onderwijsdoel einden, zullen van betaling worden vrijgesteld. Voor deze ontheffing dient een met redenen omkleed verzoek te worden ingediend bij het hoofd van de dienst luistervergunningen. Petains toestand beter Mevrouw Petain heeft medegedeeld, dat de toestand van haar echtgenoot, de ex-maarschalk, bevredigend voor uitgaat. „Hij voelt zich zo goed als een oud man van bijna 95 zich kan voelen" aldus mevrouw Petain. Teke nen wijzen er op, dat de toestand van de „gevangene van Ycu" niet levens gevaarlijk is. Acht personen omgekomen bij vliegtuigongeluk Acht personen zijn omgekomen als gevolg van het verongelukken van een Skymaster" transportvliegtuig, bij landing op het vliegveld van Fair banks in Alaska, een vliegbasis van de Amerikaanse luchtmacht. De vijftigduizend er uit In de 512e Staatsloterij, 5e klasse, tiende lijst, is de f 50.000 gevallen op 17231. Plannenmaker had geen geld Kortelings dook een Deense kunst schilder in Amsterdam op, die de Ne derlandse hoteliers wilde interesseren voor wat hij een „levende wegwijzer" noemde; een plattegrond van een stad, waarop door middel van lichtjes werd aangegeven, hoe men van een bepaald punt uit langs de kortste weg een an der punt zou kunnen bereiken. In Stockholm had hij al zulk een kaart aangebracht. Het denkbeeld was goed en de belangstelling groot. De construc teur bleek echter een slecht financier en zo had hij al spoedig zoveel schul den, dat de vreemdelingenpolitie het wenselijk oordeelde, hem naar zijn va derland terug te zenden, teneinde gro- er onheil te voorkomen. Grote trek naar N.O.-Polder Voor de uitgifte van 178 boerderijen in de Noordoostpolder, die in de herfst van dit jaar zal geschieden, hebben zich niet minder dan 4800 gegadigden ge meld. Candidaat-pachters moeten echter aan allerlei voorwaarden voldoen, zo dat evenals verleden jaar, velen der gegadigden waarschijnlijk zullen afval len, maar in elk geval hebben zij ge solliciteerd en hieruit blijkt, dat er gro te belangstelling voor de Noordoostpol der blijft bestaan. NOORDER MARKTBOND. 22.000 kg. uien 7.40—8.30, grove uien 6,80 7.20; drielingen 2.60—3; 1300 kg peen B 8; 19.000 kg rode kool 18.10—34; 14.000 kg .gele kool 6—10.50; 19.000 kg. Deense witte kool 5.50—8.50. Doorgedraaid 2000 kg. gele kool, 1000 kg. Deense witte kool. L'DLJKER GïtOENTENCENTKALE, 11 April. 9000 kg. uien 7,40—8,40, grove 6,20—7,30 5000 kg. gele kool 6— 10.80; 12.000 kg. Deense witte 5,90—T,80. Doorgedraaid 1675 kg. witte kool WARMENHUIZEN, tl April 21.400 kg. rode kool 16.50—21,30; 3400 kg. gele kooi 810; 11,300 kg. Deense witte MO 6.10; 8300 kg. »km 8-70-6.40. Nederlandse rijwielen naar New York In Amerika begint het rijwieltoeris- me op dreef te komen, nu ook daar het autorijden vaak te duur is voor de ge middelde man. Nederland heeft nim mer rijwielen naar de V.S. kunnen ex porteren. Een combinatie van Neder landse fabrikanten heeft nu een proef zending fietsen, gelakt in kleuren, die het over de grote haringvijver „doen", per vliegtuig naar New York gezonden. De prijzen liggen niet ongunstig, zodat men hoopt op een flinke versterking van de deviezenpot. PRINSES WILHELMINA KRIJGT EN GEEFT NIEUWE REDDINGBOOT De Stoomvaartmaatschappij „Neder land" zal aan Prinses Wilhelmina een reddingboot ten geschenke geven. Zij heeft te kennen gegeven de boot over te dragen aan de Kon. Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij. De boot wordt zodanig uitgerust, dat zij bij de hevigste stormen niet kan kantelen. Het ontslag van MacArthur Tokio was totaal verrast Truman heeft thans een aantal voor heen geheime richtlijnen bekend ge maakt om aan te tonen, dat MacArthur zich niet heeft gehouden aan de buiten landse politiek van de regering. Zo droe gen de gezamenlijke stafchefs generaal MacArthur en andere bevelhebbers op 6 December 1950 op grond van een or der van de president op „geen redevoe ring, persbericht of andere openbare aMNMMNM< -'lilllllHIlilHlllilllllHIIHtthlItllWiHtlHtif^ illlllliIhlIlllllllillllllllllllllilülOIIHIIilWIl verklaring over de buitenlandse politiek te publiceren, voordat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hier op een toelichting heeft gegeven". Daar het opperbevel der geallieerde strijdkrachten het gouverneurschap van Japan impliceert, is MacArthur dus ook van dit gouverneurschap ontheven. Naar verluidt bereidt MacArthur een verklaring te zijner verdediging voor Men wist te Tokio niet direct, hoe de onverwachte wijziging uitgevoerd zal worden, doch men acht het waarschijn lijk, dat MacArthur zo spoedig mogelijk naar de V.S. zal worden teruggeroepen. Toen het nieuws zich door Tokio ver spreidde, verzamelde zich een aantal Ja panners voor het hoofdkwartier De meeste hoge officieren en woordvoer ders van MacArthur te Tokio bekend als „de paleiswacht" bevonden zich op een ontvangst van de Japanse mi nister-president Josjida, toen het nieuws Tokio bereikte. Enkele minuten voor de bekendmaking verklaarden zij, niet op de hoogte te zijn van ongewoon nieuws. MacArthur verrichtte Woensdag na Trumans bekendmaking zijn gewone plichten. De order van het Witte Huis heeft het hoofdkwartier te Tokio blijk baar verrast. De twee voornaamste woordvoerders van MacArthur waren onmiddellijk na het bekend worden van het ontslag niet bereikbaar. TOT ONDERHANDELEN BEREID? In een ander geheim memorandum, dat 20 Maart door de gezamenlijke staf chefs aan MacArthur werd gezonden en thans door Truman is bekend gemaakt, werd verklaard, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken binnenkort wilde bekend maken, dat, nu het gros van de aanvallers is teruggeslagen, de Verenig de Naties bereid zijn de voorwaarden van een regeling in Korea te bespre ken". Dit memorandum vervolgde: „De Ver enigde Naties zijn sterk van gevoelen, dat verdere diplomatieke pogingen om tot een regeling te komen gedaan moe ten worden, voordat de strijdkrachten in groten getale de 38ste breedtegraad overtrekken". NEDERLAND WAS BEZORGD Wij vernemen van officiële' zijde, dat de Nederlandse regering de grote mi litaire verdiensten van generaal Mac- Arthur ten volle erkent, doch, gezien de gebeurtenissen van de laatste tijd, met groeiende bezorgdheid heeft ken nis genomen van de uitlatingen van ge neraal MacArthur, die het zuiver mi litaire terrein te buiten gingen en het politieke beleid der Verenigde Natie» raakten. Zij heeft van dit gevoelen te genover de regering der Verenigde Staten reeds doen blijken en acht de beslissing, waartoe president Truman zich genoopt heeft gezien, een wijs be sluit. Behoudens goedkeuring van het Be drijfschap voor Visserijproducten is door de redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij besloten de eerste helft van de vissersvloot der zouteharingvisserij te doen uitvaren opi Dinsdag 22 Mei a.s. De tweede helft zal een week later mogen vertrekken. Het aantal netten zal beperkt worden en de schepen zullen voorlopig met 79 netten mogen worden uitgerust. DE STAKING BIJ VERKADE De staking bij Verkade's fabrieken te Zaandam heeft zich hedenmorgen niet uitgebreid, ondanks de vernieuwde propaganda van de E.V.C.. Het aantal stakende meisjes is practiseh hetzelfde gebleven. Voor de E.V.C. en de leiders van de staking bij Albert Heljn, die het personeel van Verkade aan het station Zaandam opwachtten moet dit een teleurstellend resultaat hebben be tekend. Bij een bewoner van de P. J. Troel- stralaan te Zaandam heeft men van nacht de voorramen van het huis met stakingsleuzen beschilderd. De daders moeten zich in het huis hebben vergist, want de bewoner werkt noch bij Ver kade, noch bij Albert Heijn. Met de buurman is dit achter wel het geval.. In het maatkledingbedrijf is op nieuw een collectieve arbeidsovereen komst tot stand gekomen. tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Prima hut- of kastkoffer, ka mer-closet, Columbia koffer-gra- mofoons (het beste merk). Zeer goedkoop. Dekker, Spoorstraat 5, Alkmaar. Bureau. Nassauplein 7. Vóór 7 uur. Van particulier: v.p. DKW- motor in prima staat. Inl.: J. Schoenmaker, Z.-Scharwoude 178 Z. g. a. n. motorhandschoenen f 7,50 en een keukentafeltje f2,— Comansstraat 45. Eysink, 150 cc, met JLO-motor en beste banden f 230,—. Dijk graafstraat 45. Een grote pitrieten wieg op wie len in prima staat. Blaeustraat 13 Een grote kastkoffer f 50,— en modem wit heren tropen-eostuum f 35,—. Oudegracht 177. Pracht zomermantel mt 42 f 50,— en 2-pits gasstel f 10,—. Jan v. Scorelkade 33. Na 6 uur. AJS, 500 cc, kk, prima banden Te bevr.: H. Kooyman, Omval 64 In pr, staat zijnde dressoir, 4 stoelen en tafel. Butterlaan 12, Heiloo. Z. g. a. n. winterjas mt 46, leren jack, mil. jas en prachtig bureau met stoel. Houtweg 3. Motor DKW, 350 cc, in prima staat, nwe banden, nwe accu enz. Joh. Stam, Noordervaart D 40, Stompetoren. Aquarium, pracht uitzwembad, 1 meter lang, met beun f 17,50. Nic. Beets weg 40, Heiloo. Antieke marmeren klok. Nic. Beetskade 44. Harley Davidsofci, in g'oede staat. Kanaalweg 48, Heiloo. Kinderwagen f 20,-, kinder wagen f 35,— en donkerblauw mantelpakje mt 38-40 f 10,—. - Wolf Carius, Stationsstraat SS. Weckflessen, dressoir, 2 arm stoelen, tafeltje en lamp. Luttik Oudorp 5. Lederen jas mt 96. Co man- straat 45. Autoped op luchtbanden in prima staat. Br. met prijs onder nr A 212, Bur. van dit blad. Naaimachines, ongeregelde goe deren, piano of pianola enz. tegen goede prijs. Dekker, Spoorstraat 5, Alkmaar. Ongeregeld» en gebruikte goederen en zolderopruimingen „De Kleine Beurs**, Koningsweg 44, Alkmaar. f wordt V te zwaar? Heem ^onscbadeldke 1 40 stuks 11.15; 120 stuks f 3.- (KOEMIB kobtjing) 1 rem0ekdj0en6 Urtne-atdrijvend Vleverwerk£lf door" 1 Bloedzuiverend, jacht laxerend la tabletten 2J et. 'L- I 100 «tuks f 4.10. I In krulden TELEFOON 5547 TE KOOP) Motorrijwiel Eysink 125 ec. 1949, In prima staat. Motorrijwiel Simplex met 78 o.o. Sachs motor. G. DE GRAAF, Café „Halfweg", Ursem. Onze bekende specialiteit U BELT 2316 Wfl bezorgen. SPOORSTRAAT 8, ALKMAAR. Speciale rep. inr. voor alle electr apparaten RITSEVOORT 37 Gevraagd JOS. GOOSSENS, Fa. J. M. ZUURE Electro-Technisch Bureau Binnen Brouwerstraat 30-38 Amsterdam VOOR DE SCHOONMAAK met uitsluitend Ame- rik. Terpentijn bij Laat 78, naast de Kapelkerk. Te huur: en fl. zolder met gtookgel. Te bevr. Kooltuin 6. wwwwwwwww Br zét met alleen stijging m om abon nemen ten- aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand riet rijn belang et> ad verteert in steeds toenemende mate in de

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3