Eerste Kamer welwillend tegenover het nieuwe Kabinet Adenauer wil verdrag met Frankrijk Verrassing op filmfestival te Cannes: de Russen zijn gekomen DAMPÖ Prins Bernhard naar Chili Het Belgisch elftal DE MINISTERS KONDEN TEVREDEN ZIJN Beoordeling naar zijn m Uiterste zuinigheid GROMYKO IN VERLEGENHEID Westelijke plaatsvervangers zwegen Ontvangst in Argentinië was hartelijk Westduitse kanselier komt heden naar de Franse hoofdstad Laatste besprekingen overhet plan-Schuman Na enige strubbelingen is thans de vrede weergekeerd BOMAANSLAG TE ROME Mooi succes voor Nederland De heer L. Götzen na»* de West Huis der schone slaapsters WOENSDAG 11 APRIL 1961 e 9 s (Van onze parlementaire redacteur) anti-revolutionnaire Eerste Kamerfractie is bereid het 'nieuwe Kabinet te steunen, voor zover dat in haar ver mogen ligt. Het is zelfs mogelijk, dat het van ons meer pieizier beleeft dan van zijn eigen aanhang", zo sprak de oude prof. Anema met zijn markante grijze snor Dinsdag middag in do Eerste Kamer, waar de vijftig volksvertegen woordigers begonnen zijn met de behandeling van de Rijks begroting voor 1951. „Wij treden deze regering met welwil lendheid tegemoet; onze intenties zijn goed. Het hangt van de handeling van de regering zelf af, in welke mate wij haar onze steun verlenen zullen," liet de fractievoorzitter van de CHU, mr. dr. Kolff, er even later op volgen. De fractieleider van de WD, prof. mr. Molenaar, zegde toe bij zijn critiek PROF. ANEMA op het financiële en economische beleid van de regering de ....zuinig. redelijkheid in het oog te houden. Met vreugde begroette mr. Kropman, de voorzitter van de fractie van de KVP, de teruggekeerde ministers en met belangstelling naar wat zij zullen presteren de nieuwe. Aan het Kabinet schonk hij zijn vertrouwen. De fractievoorzitter van de PvdA wilde niet achter blijven en volgde het voorbeeld van zijn RK collega. De gezamenlijke bewind - lieden zij waren bijna allen aanwezig mogen niet ontevreden zijn. Zij zijn door deze eerste ronde in de Eerste Kamer uitstekend heengekomcn. speciaal voor internationale aangele genheden en kon de houding van de regering in het incident met Ierland niet waarderen. Hij betwijfelde het voorts of het Nederlandse volk wel voldoende bereid is de tanden op el kaar te zetten. Om tot een drastische bezuiniging te komen, leek hem een buiten-departementale commissie van bedrijfseconomen, financiers en andere deskundigen wenselijk. IJET was natuurlijk niet alles rozen geur en maneschijn. De heer Schal- ker van de C. P. N.. bijvoorbeeld had niet veel goeds. Volgens hem is de be groting precies zestig cent waard, de prijs die een oud-papier-handelaar er voor geeft. Niet de regering, maar Eisenhower heeft de begroting samen gesteld, aldus de heer Schalker, die de bewering, dat de Sowjetunie klaar staat om ons te bedreigen een fabel noemde. Volgens hem gaan wij massale armoe de, harder werken, minder woningen, achteruitgang der sociale voorzie ningen en verdere belastingverho gingen tegemoet. Prof. Anema wilde tegenover de hoge uitgaven voor onze defensie de allergrootste zuinigheid be tracht zien, waarbij de overheid het voorbeeld dient te geven. De heer Kropman van de KVP was het daar mee geheel eens. Hij opperde het denk beeld van de benoeming van een twee de minister van buitenlandse zaken. Dankbaar jegens Romme. MR- KOLFF, die dankbaar was jegens prof. Romme, die z.i. het beste denk bare kabinet had samengesteld, schonk bijzondere belangstelling aan de Bene lux en de kwestie Nieuw Guinea, 'n het eerste geval zeide hij. dat Belgie moge bedenken, dat de liefde niet van één kant kan komen en wat Nieuw Guinea aangaat, verzocht hij om een pertinente verklaring van de regering, dat zij alvorens overleg met de volks vertegenwoordiging te plegen geen an- kele toezegging zal doen, aan wie dan ook. De doelverdediger van Sao Paulo, Mario Olivera. vierde gisteren in Noordwijk zijn 28ste verjaardag, maar bepaald vrolijk scheen h(j niet te zijn. Hij zat in zijn regenjas aan tafel en keek melancholiek naar de onstuimige Noordzee en de stortregens, die tegen het raam sloegen. Eerst toen de Hol landse kok met een knaap van een feesttaart kwam aandragen klaarde zijn gezicht wat op, want de Braziliaanse traditie wil. dat de jarige al dat zoets alleen op eet. Wat Mario prompt deed. De Brazilianen kennen maar één tegenstander: het weer. Voordat zij met hun training begonnen kochten ze witte, wollen sportkousen, die tot over de knie gedragen kunnen worden, dik ke truien entot grote verbazing van de winkelierijsmutsen. On danks het water op het terrein lieten de Zuidamerikaanse voetballers zien. dat zij een buitengewone goede balcon- tröle hebben. Voor de wedstrijden gewichtheffen om het kampioenschap van Nederland le klasse hebben zich 24 athleten ge meld. Bra'rn Charite heeft wel inge schreven voor het zwaargewicht, doch het is niet waarschijnlijk, dat hij zal deelnemen, omdat hij nog steeds last heeft van zijn oude blessure. Uit de deelnemers aan deze kampioenschap pen zal een selectie worden gemaakt voor de voorbereiding der Olympiscne Spelen. Op het Haarlpmterrein speelde Dinsdagavond een elftal van de N°- derlandse luchtstrijdkrachten tegen Haarlem. De wedstrijd eindigde in eet. 5—3 overwinning voor de Haarlem mers. De bloesemrit, een betrouwbaar- heidsrit, die door het Zuid-Limburgs- land voert, zal ca 220 km lang zijn en gedeeltelijk als kaartlees- gedeeltelijk als pijlenrit worden verreden. Op 29 April vindt de start plaats te Maas tricht, Italië. Zwitserland en Belgie zul len niet deelnemen aan het internatio naal concours hiooique. dat Zaterdag te Nice begint. De paarden van deze Mario ai een hele iaart Sao Paulo irainde mei ijsmuisen op 12de pariij tweekamp afgebroken drie ploegen zijn nog te vermoeid van het concours te Cairo op 4 April. Prof. Molenaar (VVD) had het ge troffen, dat er bij deze regering geen eenstemmigheid bestaat over Nieuw Guinea. Hij hoopte dat de zaak in deze zitting niet ter sprake zou komen. Dat het kabinet uit een verworpen motie zo vérgaande consequenties had ge trokken. achtte hij bedenkelijk voor de zelfstandigheid van de fracties. Dienende functie. DE socialistische heer Van de Kieft vond het noodzakelijk, dat de over heidsdiensten en instellingen doortrok ken zijn van de gedachte, dat zij een dienende functie hebben te vervullen. De gewone man moet weten waar hij terecht kan. Ten aanzien van het tele- visievraagstuk zei spr., dat de regering verder is gegaan, dan het parlement kon verwachten. Het ware goed, dat de regering zich hierover uitsprak. De kabinetscrisis besprekende, verklaarde de heer Van de Kieft. dat zijn fractie weinig enthousiast is over de oplossing van de crisis. Hoe het tot samenwer king in het kabinet is kunnen komen, is hem nog niet recht duidelijk. Hij zegde evenwel loyale steun toe. De heer Jonkman (P. v. d. A.) be-, sprak tenslotte de kwestie-Nieuw Gui nea en vroeg of er geen begin van een' uitweg zou zijn te vinden. Hij vroeg hoe de regering zich voorstelt, dat thans de ontwikkeling moet geschie den. Tijdens het verblijf in Argentinië bezocht Z.KH. Prins Bernhard de sociale instellingen van Mevrouw Peron, o.a. het kinderdorp. Z.K.H. Prins Bernhard en Mdvrouw Peron temidden der kinderen, die de hoge gasten met enthousiasme be groetten. Na een uur vertraging tengevolge van de hevige regen, is prins Bernhard gistermorgen met een speciaal vlieg tuig van de KLM uit Buenos Airesnaar Santiago vertrokken. De prins werd uitgeleide gedaan door de chef van het protocol, de adjudant van president Peron en talrijke Argentijnse en Ne derlandse autoriteiten, s Ou het vliegveld van Santiago werd de Nederlandse gast verwelkomd dooi de Chileense minister van buitenlandse zaken en leden van het diplomatieke corps. De speciale verslaggever van het ANP. die de reis van de Prins naar Zuid-Amerika meemaakt, schrijft in een overzicht van het bezoek aan Ar- getinie dat het gezelschap, nadat het Uruguay had verlaten, in onzekerheid verkeerde omtrent de ontvangst dis het in het land van generaal Peron zou genieten. De spanning was echter spoe dig geweken. Hartelijkheid, gastvrijheid en enthousiasme namen toe, naarmate de dagen van 's Prinsen verblijf in Ar gentinië verstreken. Reeds nu kan- worden gezegd, dat dit bezoek het hoogtepunt is geworden van de rei» naar Latijns-Amerika. Het zal van de Nederlanders afhan gen, of deze reis inderdaad de ver langde resultaten zal afwerpen. Neder landers daarginds zijn van mening, dat de vaderlandse industrie tot samenwer king moet geraken en zich dient t« verdiepen in de mentaliteit van de vol keren in Zuid-Amerika. Dan pas zullen de gewenste resultaten kunnen worden behaald. De twaalfde party in de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Eronstein cn Botwin- nik is na scherpe strijd afgebroken. Botwinnik. die met zwart speelde, staat op winst. De 27ste zitting van de plaatsver vangers van de ministers van buiten landse zaken te Parijs was de kort ste, welke tot nu gehouden is. Zij stond onder leiding van Gromyko en duurde één uur en 45 minuten. Er werd geen voortgang gemaakt, Gromyko stelde verdaging voor, omdat hij op het stuk van de bewape ning, waarover de besprekingen gin gen, niets meer te zeggen had. De Fransman Parodi zeide, dat het na deze verklaring moeilijk was om voort te gaan. De westelijken konden vol gens hem geen agenda aanvaarden die op zich zelf reeds critiek op de westelijken inhoudt. Nadat de Ame rikaan Jessup had gesprqken, vroeg Gromyko wie nog het woord wenste. De westelijke gedelegeerden keken elkaar aan, doch zeiden niets. Gro myko toonde zich in verlegenheid toen hij zeide geen andere keuze te hebben, dan de zitting te verdagen. Beptoefde hulp bij verkoudheid voor V». der. Moeder en kind y.ANDAAG wordt de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, in Parijs verwacht voor de laatste besprekingen over het plan Schuman met de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Italië, Belgie, Nederland en Luxemburg. Dit eerste bezoek in vredestyd sedert twintig jaar van een Duitse kanselier, wordt in Parös verderreikend geacht dan het afhandelen van het verdrag. Dr. Adenauer wordt In Parijs beschouwd als leidende Duitse voorstander van een Frans- Duitse toenadering. Reeds heeft de kanselier gisteren in een radiorede mede gedeeld, dat hij met de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, wil spreken over de wyziging van het Bezettingsstatuut in een tweezijdig verdrag. een zekere ontroering de reis naar Pa rijs ondernam. Hij geloofde, dat de bijeenkomst in Parijs werkelijk een ge schiedkundige betekenis voor de vrede in Europa zal hebben. „Een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland zou een be slissende voorwaarde zijn voor de ver- In een radiotoespraak op de voor avond van zijn vertrek naar de Franse hoofdstad zei Adenauer, dat hij met (Van onze medewerker Jan Koomen) CANNES, April J|ET INTERNATIONAAL FILMFESTIVAL te Cannes, aan die prachtige Cöte d'Azur, gekoesterd in een zonnewarmte, die je als Nederlander om deze tijd van het jaar telkens opnieuw verstomd doet staan, wordt tot nu toe vooral be heerst door het feit, dat voor het eerst de Sowjetunie en enkele andere staten van achter het IJzeren Gordijn, Polen, Hongarye en Tsjeclioslowakije, vertegen woordigd zijn. Er was sprake van geweest, dat zy wellicht zouden komen, maar niemand geloofde daar erg in, tot plotseling op het laatste ogenblik het festivalcomité de zekerheid kreeg, dat „ze" er inderdaad zouden zyn. Rusland verscheen zelfs met een vrij grote delegatie, onder leiding van-de onderminis ter voor filmzaken, Semenow, en voorts o.a. gevormd door de vermaarde regis seur Pudowkin en Ruslands eerste acteur, Nicolaas Tsjerkassow, die een reus is, zowel naar zijn uiteriyk als naar zijn actcurscapaciteiten. Een eonflict „Vier in een Jeep" kwam nu de tweede dagveroorzaakte prompt een ernstig Russisch protest: de natio- Het Belgische elftal dat Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (F. C. Tilleur). Achter: Valet (Anderlecht) en Vail- lant (Anderlecht). Midden: Van der Auwera (R. C Mechelen), Carre (F. C. Luik) en Vic tor Mees (Antwerp F. C.) Voor: Lemberechts (F. C. Mechelen), se), Mermans (Anderlecht), Anoul (F- Freddy Chaves d'Aguilar (La Gantoi- C. Luik) en Sermon Anderlecht). Reserves: Bogaerts (Standard C. L.). Van Brandt (Lierse S. K.), A. de Buck (Eendracht Aalst) en A. de Hert 'Ber- ehem Sp.) In de kantoren van een communis tisch weekblad te Rome tegenover het Viminale paleis en in de onmiddellijke nabijheid van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken is gisteravond een bom ontploft. Een vrouw werd licht gewond. De politie trok onmid dellijk een cordon om het Viminale, waarin ook het bureau van de eerste- minister is gevestigd. erkentelijktelijkheid koestert als je gens de andere geallieerde soldaten. Daarmee was het incident gesloten en keerde de rust weer, met de brede glimlach op de gezichten der Russen, die zich meteen weer van juin zonnige kant lieten zien. Misschien kwam er ook in technisch opzicht politiek om de hoek kijken: hoewel de projectie van films in het fraaie Palais du Festival altijd perfect is, was er tweemaal een of ander mankement bij het begin der verto ning van „Vier in een Jeep", waardoor men tot tweemaal toe opnieuw moest beginnen. Eenzelfde euvel deed zich toevallig voor bij de vertoning van een Joegoslavische documentaire. Nederlands succes. Om nu van de politiek op de cine matografie over te gaan: het is na nau welijks vier dagen film uiteraard moeilijk reeds een oordeel te geven over de inzendingen der verschillende landen als geheel. Er zijn 29 deelne mende landen, waarvan sommige uit sluitend .documentaire films inzonden. Dat deed ook Nederland. „Spiegel van Holland", het filmpje van Bert Haan J^IE DELEGATIE heeft niet te klagen nale waardigheid van het Sowjetvolk stra. dat Nederlandse steden en land- over gebrek aan belangstelling: zij werd bij haar aankomst aan het station verwelkomd door het gemeentebestuut van Cannes, zij is de volgende dag ontvangen in het stadhuis, zij wordt door de zwermen persfotografen meer gefilmd en gefotografeerd dan de hier ook in groten getale aanwezige mooie actrices (en dat zegt wat!) en by elke voorstelling, elke bijeenkomst wordt er gefluisterd: Zijn de Russen er al? Er wordt veel gepraat, officieel en niet-offieieel. over vriendschap tussen de volkeren en over de verbroedering, die de film kan scheppen. Zo lijkt Cannes dus op de Verenigde Naties maar ook in die zin. dat er moeilijkheden zijn geweest.... Als openingsfilm was „Vier in een Jeep gekoqen. een Zwitserse film van Leo- po ld Lintberg, welke regiseur men door „De laatste Kans" en „Marie- Louise" ook bij ons kent. Zijn uiterst menselijke, sympathieke en bovendien goed-gemaakte film speelt in Wenen en de „vier" in de jeep zijn leden van de internationale politie, die in de ge meenschappelijke sector optreedt: een Fransman, een Engelsman, een Ameri kaan en een Rus- De Rus is heel wal minder sympathiek voorgesteld dan de anderen en vooral dan de Amerikaan, zodat het festivalcomité voor alle zekerheid ijlings een andere film voor de openingsvoorstelling koos: de Ame rikaanse „A Place in the Sun", naar Theodoor Dreissers roman „An Ameri can Tragedy." was aangetast. Het festivalcomité vond na langdurig en nerveus beraad een zeer diplomatieke oplossing: het sprak uit. dat het de vertoning niet zou heb ben toegelaten, als het voorzien had, dat men de film als een aanval op een der deelnemende landen zou beschou wen en het verklaarde voorts, dat Frankrijk jegens de Sowjetsoldaat cie- zrlfde gevoelens van hoogachting en schappen toont, zoals het water ze weerspiegelt, vond van alle documen taire films tot nu toe verreweg de meeste waardering. Tweemaal tijdens de vertoning' ervan hoorde men be wonderend handgeklap en aan het slot was er een extra-langdurig, zeer hartelijk applaus. Men sprak algemeen enthousiast over het filmpje, zowel over de originaliteit van de opzet als Het Palais du Festival te Cannes, waar nu de vlaggen van 29 naties van de gevel hangen. over de technische en artistieke kwa liteiten, men overlaadde Bert Haan stra met felicitaties. De journalisten hebben zelfs om een tweede verto ning van „Miroir de Hollande" ge vraagd en daarop hebben de weinige hier aanwezige Nederlanders werke lijk geen invloed uitgeoefend hoe goed dit belangstelling hun ook deed.' Men is met regisseur Haanstra en producer Van Mook meteen in onder handeling getreden over de rechten voor het buitenland, hetgeen wel een verblijdend verschijnsel is. „Bali. Eiland der Goden" en de documen taire over Walcheren zijn andere Ne derlandse films, die men hier nu met spanning tegemoet ziet. Behalve „Vier in een Jeep", die ook door haar artistieke kwaliteiten op merkelijk, is, heeft van de hoofdfilm;, voorts de Zweedse „Fröken Julie" van Alf Sjoberg, naar Strindbergs toneel stuk, een gunstig onthaal gehad, even als de Franse politiefilm „Identite Judieiaire", waarmee Hervé Bromber ger, als regisseur debuteerde. Een Rus sische kleurenfilm over Moussorgsky toonde, dat de Russen zich steeds ver der verwijderen van de cinegrafische ideëen van de Eisenstein en de Pu dowkin der twintiger jaren, die de Russische film wereldvermaard maak ten. Moussorgsky. bovendien nog vrii traag, bleek meer gefotografeerd ioneel en opera dan film. De zang eh de kleuren zijn prachtig, het acteren opmerkelijk, maar dat kan een film niet redden. Beroemdheden Er is een heel legertje van filmbe roemdheden te Cannes. Er zijn ver maarde producenten uit alle delen van de wereld, want er is tegelijkertijd een congres van de internationale or ganisatie der filmproducenten: er zijn bekende regisseurs en er zijn veel actrices en acteurs. De -ook bij one bekende Franse actrice Michèle Mor gan, aanwezig met haar echtgenoot (de acteur Henri Vidal). behoort met de Russen tot de duidelijkste slacht offers van de jacht naar „stuff van de verslaggevers en fotografen: alleen al bij de openingsplechtigheid verleende ze negentien verschillende bliksem- interviewtjes! „En nu spreek ik geen woord meer over film!", zei ze daarna resoluut. Op de openingsavond was er een galadiner, opgeluisterd door een pro gramma van musichall-artisten, onder wie de 3 Charlivels. zoons van de be roemde Spaanse clown Charlie Rivel Toen ze voor hun acrobatische grollen iemand op het toneel nodig hadden kozen ze prompt een parlementslid, dat maar goedig aan zich liet sjorren De fotografen sprongen van alle kan ten toe. maar de kranten werd later verzocht, geen fotog' van deze opluis tering van het diaer to plaatsen! cniging van Europa. De moeilijkheden zouden overwonnen kunnen worden, als beide landen een gedeelte van hun nationale souvereiniteit overdragen aan een bovennationale federatie. Het plan-Schuman verwerkelijkt een derge lijke oplossing", aldus Adenauer. Voorts verklaarde Adenauer, dat hrj niet naar Parijs zou reizpn, wanneer hij niet geloofde, dat de Bondsdag het plan-Schuman zou ratificeren. ..Het DR. ADENAUER a Paris Duitse volk hoopt, na de misslag van een nationalistische politiek, op een tijdperk van vrede in een Europese federatie", aldus Adenauer. Nederland zal op de conferentie over het plan-Schuman vertegenwoordigd worden door de minister van buiten landse zaken, mr. D. U. Stikker. De heer L. Götzen, staatssecretaris van het. ministerie van Overzeese Rijks delen en Uniezaken, die oorspronkelijk enige tijd geleden reeds een reis naar de West zou maken, zal nu op 20 April a.s. vertrekken. ïn het Snouck van Loosen ziekenhuis te Enkhuizen wordt goed voor het personeel gezorgd. Elke middag staan er voor de Zusters, naast een goed maal, drie vitamine-tabletten ter con sumering gereed- Gisteren liet zich dit alles ook goed smaken, maar kort na het maal kregen tien Zusters, die tabletten hadden geslikt, plotse ling een loom gevoel in de benen en de oogleden werden voor hun gevoel duizend kilo's zwaar. Zou de boze fee, die eens Doorn roosje en haar familie in slaap suste, nu door het ziekenhuis rondwaren? Hoe of wat ook, feit. was dat de Zusters het „niet op de been konden houden". De een koos de trap als slaapplaats, de ander streek in een gemakke lijke stoel neer en een derde voelde zich heel niet lekker. Het eind van de geschiedenis was, dat de Zusters tot in de vroege avond hebben geslapen De oorzaak? Inplaats. van vitamine-tabletten hadden de verpleegsters ditmaal (per abuis) slaaptabletten gekre gen. Vandaag is men in het zieken huis wat men noemt „goed uit geslapen"!

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5