r f 200.000.000 Chinezen overzee lopen naar Tsjang Kai Sjek over Pil. Pan, Pon en de Paashaas Viervoudige... zéér krachtige werking. Chefariiu>4 1 DE SLEUTEL,^ 37» PCT NEDERLANDSE STAATSLENING 1951 Inflatie - schrikbeeld van regeerder en onderdaan Mevrouw Mussert overleden Kerk en kaas in donkerAmsterdam JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Het Radioprogramma PRESIDENT AURIOL IN PARIJS TERUGGEKEERD Tij!0 Tal van mogelijkheden VJ kunt weer volop gemeten van de geionde en 11 APRIL Positie van Mao Tse Toeng is zeer verzwakt (Van onze correspondent te Hongkong) Hoewel men zeer goed beseft dat het communistische regime in China in de laatste maanden, gedeeltelijk door dras tische maatregelen, zijn positie in het binnenland belangrijk heeft versterkt, heeft Mao Tse Toeng buiten China sinds zijn interventie in Korea zware tegenslagen ondervonden. Kenmerkend daarvoor is de verandering in de hou ding van de „overzee-Chinezen" in ge heel Zuidoost-Azië. Nog in de vorige zomer waren de grote en economisch invloedrijke Chinese koloniën in dc Zuidoost-Aziatische landen belangrijke factoren in het spel van Mao Tse Toeng, of ze hadden in ieder geval hun hou ding nog niet duidelijk bepaald. Thans verlenen zij merendeels steun aan Tsjiang Kai Sjek. Deze kentering in de opvattingen dei- in het buitenland levende Chinezen komt bijzonder duidelijk tot uiting in Malakka. De propaganda, die Peking tegen de regering van Malakka voert wegens de beweerde „vervolging" van de daar levende Chinezen, blijkt een misslag te zijn. De Chinese organisa ties hebben eenstemmig verklaard, dat de beweringen van Peking uit de lucht gegrepen zijn en zich verzet tegen de toelating van een commissie van on derzoek uit Peking. Bovendien komen uit Burma en Indo-China berichten binnen, volgens welke ook daar de Chinese organisaties in toenemende mate Tsjiang Kai Sjek en zijn leger met grote geldmiddelen ondersteunen en de uitzending van delegaties naar Formosa hebben aangekondigd. Uit Su matra, Siam en de Phillippijnen komen eveneens rijke giften voor Tsjiang Kai Sjek's schatkist binnen, die door depu taties overhandigd worden. Daaronder bevinden zich ook symbolische giften, zoals een gouden landkaart van China en vaandels voor de regimenten van Tsiang Kai Sjek en ook voor de poli tieke propaganda zo belangrijke voor werpen als kleine radiotoestellen en zakken rijst, die veelvuldig door natio nalistische vliegtuigen boven Rood- China worden uitgegooid. Als redenen voor deze opvallende verandering in de houding van de overzee-Chinezen worden de volgende feiten genoemd. 1. Door hun onverbiddelijke zui veringsmaatregelen hebben de commu nisten bewezen, dat zij het bestaan van zogenaamde kapitalisten in China niet dulden. De meesten, waaronder alle po litiek vooraanstaande Chinezen buiten China zijn echter kooplui, zakenmen sen en winkeliers, d.w.z. ze behoren tot de standen, die door de communisten vervolgd worden. 2. Door hun interventie in Korea hebben de communisten getoond, dat ze niet slechts een eenvoudige Chinese ..volksregering" wensen, die alleen her vormingen in China op zijn programma heeft, maai dat zij ook andere, verder reikende aspiraties hebben. Door deze eenzijdige houding van Rood-China zijn de nationaleelementen onder de Chi nezen buiten China bondgenoten van de Westelijke machten geworden, waar mede zij in nauwe economische relatie staan. 3. De Chinezen buiten China hebben meer vertrouwen gekregen in het ver mogen van de nationalisten op For mosa om in China hervormingen in te voeren. Inderdaad heeft Tsjiang Kai Sjek op Formosa een voorbeeldig modern be stuur ingericht en zichvan alle ele menten ontdaan, die dc ondergang van zijn macht in China veroorzaakt heb ben. Een rehabilitatie van Tsjiang Kai Sjek en de Kwomintang in de ogen dei- Chinezen zal voor de toekomst gróte psychologische betekenis hebben. Overigens blijkt uit alle berichten uit Formosa, dat daar typische stemming heerst, die voor de aanvang van een invasie voelbaar is. Catalogus van Braille- tijdschritten is gereed De blinde heer Albert Klep te Breda is klaar gekomen met de samenstel ling van een catalogus van Braille- tijdschriften over de hele wereld. Drie jaar heeft hij over dit werk gedaan. De heer Klep stichtte tevens een correspondentieclub voor blinden, die door middel van Braille-schrift elkaar kunnen schrijven. Tweehonderd blin den uit verschillende landen, die met elkander regelmatige briefwisseling onderhouden, is het resultaat van dit initiatief. Mede uit deze correspondenticclub kwamen do contacten tot stand, die hem zijn internationale catalog-us hielpen opbouwen. Dertig exemplaren in zwartdruk (ter onderscheiding van de Braillc-druk) zijn reeds verkocht. Nog deze week konten de exemplaren in Brailleschrift gereed, daarvan zijn er ongeveer 80 besteld. Volgens een algemene kennisgeving is op 3 April in het Diaconessenhuis te Utrecht overleden, mevrouw Maria MussertWitlam, weduwe van ir. A. A. Mussert. Het stoffelijk overschot is reeds ter aarde besteld. Waar De Ruyter ter kerke ging wordt nu handel gedreven (Van onze speciale verslaggever) De Amsterdamse havenbuurt, de wijk tussen dc oude grachten, die men „donker Amsterdam" pleegt te noemen, herbergt een schat aan oude gehou wen. Monumenten van een verleden, dat ook menig vreemdeling met ont zag vervult. Zo staat op de oude Zee dijk, dicht bij dc Prins Hendrikkade, een stijlvol kerkgebouw, daterend uit de eerste jaren van de vijftiende eeuw. Michiel Adriaansz. dc Ruyter placht in de tijd, dat hij op de Prins Hendrik- 18. Nog nooit is het zó stil in dc gelagkamer van „De Groene Kool" ge weest! „Achmeneer de markies maakt een grapje", weet de waard ein delijk uit te brengen en zijn stem trilt een beetje. „Kom, zal ik een lekker beentje voor U Edele halen?" „Pardon, ik heb U al gezegd, ik wil een ei", commandeert Pom hoog. „En als mar kies Pompelmoes een ei wenst, dan be hoeft U hem niets anders voor te zet ten". De waard is sprakeloos en staart Pom angstig aan. „Maargaat Pom verder, „ik ben bereid er voor te beta len", en meteen haalt hij van onder zijn pet een geel leren zakje te voor schijn. „De markiezen van Pompelmoes zijn gewend om te betalen. Hier, tien gouden tientjesvoor één ei alsjeblieft! Je ziet, dat ik niet krente rig ben". De arme waard! Het zweet parelt hem op 't voorhoofd. „Maar edele heer", roept hij smekend uit. „Ik hèb geen ei! Er is in heel Hazenland geen ei meer te vinden!" kade wonde, in deze kapel iedere Zon dag ter kerke te gaan. Merkwaardig is, dat bij de meeste Amsterdammers deze kerk onbekend is, evenals het bedrijf, dat dit voorma lige Godshuis thans binnen zijn muren huisvest. Hij, die met een oprechte be langstelling voor oude gebouwen, de St. Olofskapel (volgens de meer mo derne naam: de Oudetijdskapel) bin nengaat en verwacht stilte en vroom heid te vinden, komt bedrogen uit. Het tegendeel neemt hij waar: druk heen en weer lopende mannen, velen zelfs op klompen en met de pet op hot hoofd, een grote luidspreker aan de muur, waaruit af en toe een medede ling galmtTafels met een ontel bare hoeveelheid kazen barricaderen de muren, kaaskruimels liggen overal op de grond verspreid.en dan ein delijk gaat hem een licht op: hier is kaasmarkt! Inderdaad, een kaasmarkt binnen de muren van een kerk en zelfs een dei- grootste kaasmarkten van Europa. Ont heiliging, ontwijding? Ach, het is niets nieuws. Reeds in 1586 werd in dit oude bouwwerk de kaas op handslag ver kocht, hoewel toen niet van een gere gelde beurs gesproken kon worden. De huidige kaasbeurs is van zeer recente datum. Op zeker ogenblik vond de directeur van hotel Krasnapolsky (in een der zalen van dat hotel werd jaren achtereen de kaasmarkt gehou den) dit bedrijf niet in overeenstem ming met de standing van zijn hötel en hij verzocht daarom de kaashande laren een andere plaats vóór hun han del op te zoeken. Wel. die plaats werd gevonden in de Oudezijdskapel, een kerkgebouw, dat reeds jaren buiten ge bruik was en eigenlijk een beetje stond te verkommeren. Misschien dat de bezoeker na ken nismaking van deze feiten zijn be vreemding wel kwijt is. Maar hij zal pas overtuigd zijn van het belang der markt, als hij daar, handenklappend tegenover elkaar, Fransen, Belgen, Engelsen en Duitsers ontmoet, die krachtens een oude gewoonte bij hand slag hun partijen kaas volgens de mon sters verkopen. 18. Jimmy Brown had rustig zitten te luisteren naar de uiteenzetting van Dirk de Duiker, die hem met 'veel klem had aangeraden het beroep van Kanaalzwemmer te kiezen. Eigenlijk was Jimmy heel tevreden met het baantje van garen-en-band-koopman op de markt, maar aan de andere kant lokte licm het denkbeeld om weer eens een paar daverende sportprestaties 'te leveren, ook wel aan. En zonder er ver der bij na te denken, gaf hij Dirk de Duiker eensklaps een stevige klap op de schouder en rièp: „Top, ik doe hét, ik word Kanaalzwemmer. Ik zal ze 's even laten zien, dat ik nog wat meer kan dan drie el bandfluwcel verkopen aan de een of andere leuterkous van een juffrouw. Vertel op, Dirk, wanneer- vertrekken wij naar Calais? Deze keek Jimmy eerst met grote ogen aan en barstte toen in een lachbui uit. „Ha- ha-ha-ha-!" bulderde hij, „dat is de mooiste mop van de week. Meneer kan nog geen drie minuten 'n beetje zwem men, of hij wil notabene al over Het Kanaal ploeteren". DONDERDAG 12 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 >;CRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. '8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Bas en piano. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 An gelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmcdedelmgen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Promenade- orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Cembalo-gezelschap. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal-Ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Bernard IJzerdraat: „Me lodieën uit de tropen". 18.00 Verzoekprogram ma. 18.30 De stem van de Christelijke Vak- gewegiug. 18.45 Muziek van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 19.30 „In dienst van het Va derland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.20 Buiten- lauds overzicht. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening'. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 10.30 De Antwoord-man. 10.45 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Klem kunstprogramma uit Langendijk. 11.40 Gram. muziek. 11.45 „Grote en Provinciale Pers", causerie. 12.00 Metropole-Orkest. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Orkestconcert. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 örkestcon- Cert. 14.00 Gram.muziek. 14.30 Viool en piano 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Pijploos orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Practiselis wen ken voor tennissers. 18.20 Sporlproblemen. 1S.30 Lichte muziek. 19.00 Avro-allerlei. 19.05 Voor burg'er en militair. 19.15 Hawaiian- muziek. 19.40 „De internationale Bank voor Herstel én Economische Ontwikkeling te Wash ington", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 20.15 Radio Philharpmnisch Orkest, solisten en groot koor. 22.00 „Terwijl een sigaret brandde", hoorspel. 22.25 Gram.- muizek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- len. 23.30—24.00 Gram.muziek. Chefarcne „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat vier ver schillende geneesmiddelen te gen pijnen en griep. Deze brach ten aan millioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen faalden. De werking is bijzonder krachtig, maar weldadig. t BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGERPUNÊN EN GRIEP, 20*ABÏ3ÏE5!??? De Franse president Vincent Auriol is Dinsdagmorgen van zijn bezoek aan Amerika en Canada in Parijs terugge keerd. Op de terugreis is het vliegtuig korte tijd op het vliegveld Shannon geland, waar Auriol door president O'Kelly van Eire werd begroet. Patricia Wenthwort (74 „Ze zagen u uit de kerk kom.en". „Misschien zagèn ze me, toen ik uit het portiek kwam". „Ze zagen u uit de deur komen en die achter u sluiten". Er volgde langdurig zwijgen. Toen zei Bush: „Ik deed mijn ronde". „En op die ronde komt u ook in do kerk?" „Soms". „Kwam u er ook Dinsdagavond?" „Ik wil het niet ontkennen". Lamb trok zijn hand terug en leunde achterover. „Luister eens, Bush, u doet het best met alles te vertellen. Als u in de kerk geweest is, wist u al twee-en-een-half uur voor u en juffrouw Meade het lichaam vonden, dat meneer Harsch dood was. U moet begrijpen, dat dit nadere verklaring eist. Als u onschul dig is, moet u bereid zijn, die te geven. Is u het niet, dan heeft u het recht te Zwijgen en te vernemen, dat alles wat u zegt wordt genoteerd en als bewijs tegen u gebruikt. Nu.wilt u het ver tellen?" Wéér volgde een lange pauze. Toen die een tijdje geduurd had, zei Bush nog steeds op dezelfde toon: ,,'t Is misschien beter, dat ik spreek". Lamb knikte toestemmend. „Juist! Dus u ging de kerk binnen „Ja, ik ging binnen om mijn ronde te doen. De dominee let niet op de ramen". „Zag u het lijk van meneer Harsch?" „Ja, ik zag het". „Vertel me nu eens precies wat u deed sinds u de kerk binnenkwam". Bush streek zich met de vrije hand over de kin. „Ik ging naar binnen en toen ik om de hoek kwam vanwaar u het orgel kunt zien, bleek me, dat het gordijn op zij was geschoven en meneer Harsch van de kruk gevallen". „Brandden de lichten?" „Alleen het licht, dat hij nodig had bij zijn spel. En het pistool lag naast hem. Toen ik zag, dat hij dood was, wist ik niet wat te doen. Ik kon hem niet helpen, dus bedacht ik, dat het beter was voor mezelf te zorgen, 't Scheen me tet, dat 't verstandiger zou zijn, als ik hem op dat late uur niet zelf vond. Ze zouden hem thuis wel mis sen en dan zou er 'iemand naar hem komen zoeken., zoals juffrouw Janice ook gedaan heeft. Ik dacht dat dit het beste was en ik zo niet met de politie te maken zou krijgen." „Ga voort", zei Lamb. „Wat deed u dus?" Bush scheen even na te denken en zei toen, „Ik raakte hem niet aan. Ik wist, dat dit niet goed zou zijnnam alleen zijn sleutel weg". Ondanks de scherpe uitroep van de hoofdinspecteur, zei Bush kalm: „Die lag op zij van waar hij gezeten had, op de kruk voor 't orgel". „Op de kruk?" „Ja, daar had hij 't ding gelegd. Hij deed zelf altijd de kerkdeur open, liep verder met de sleutel in de hand en legde die op de kruk^Ik heb 't zelf hem wel eens zien doen en eens ge zegd: „De een of andere dag zult u die sleutel nog verliezen, meneer Harsch" en toen schudde hij 't hoofd, zei „nee" en stopte het ding in zijn vestzak. Toen ik het daar dus zag liggen, heb ik het opgeraapt en weer in die zak stoken". Snel en scherp vroeg Lamb: „Hoe komt het dan, dat er geen vingeraf drukken van u op staan?" Bush keek lichtelijk verbaasd. „Ik had het met mijn zakdoek aan gepakt". - De twee mannen keken elkaar aan. „Hoe kwam u daarbij?" ,,'t Leek de beste manier". „Waarom?" Het woord kwam er uit als een pistoolschot. Opnieuw legde Bush zijn hand aan de kin. „Ik had geen zin, mijn vingeraf drukken erop achter te laten". „Ja, het kwam zo bij me op", zei Bush, die zijn hand weer liet zakken. „Goed dan, gaat u voort. Wat deed u toen?" „Ik draaide het licht uit, ging naar buiten, sloot de deur en ging weg langs de kerk, zoals ik al gezegd heb". „Hoe laat was dat?" ,,'t Sloeg juist tien uur toen ik bij het hek kwam". De hoofdinspecteur keek de ander scherp en doordringend aan. „Wat de deur gesloten of niet geslo ten, toen u de kerk binnenkwam?" Bush bleek niet van zijn stuk ge bracht. „Open. Meneer Harsch was niet ge woon te sluiten". „Daar gaat onze klacht tegen Ma- doc", dacht brigadier Abbott, terwijl hij dit antwoord opschreef. Lamb zat voorover op zijn stoel, zijn kin in de lucht. „U had dit alles vroeger moeten zeg gen. Door uw mond te houden, heeft u anderen onder verdenking gebracht. Wanneer heeft u Ezra Pincott het laatst gezien?'?' Steeds zijn kalmte bewarend, zei Bush, na even te hebben nagedacht: „Gisteravond, in de Stier". „Gingen jelui samen weg?" „Neen". „Hoe laat ging u dan weg?" „Zeven minuten voor tien". „Wat ging u toen doen?" (Wordt vervolgd.) KONINKRIJK DER NEDERLANDEN uit te geven tot een bedrag van ter consolidatie van vlottende schuld in het kader van de financiering van de buitengewone militaire uitgaven. Looptijd ten hoogste 25 jaren. INSCHRIJVING op 12 April 1951 van 9 tot M uur hij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, uitsluitend door bemiddeling van Banken of Commissionairs in effecten, leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel). Spel van spanningen tussen geld en goederen (Poor onze economische medewerker). I-JET WOORD INFLATIE is niet van de lucht. Het is de boeman waarmee iedereen dc angst op het lijf jaagt en waardoor wij allen tenslotte visioe nen krijgen van een financiële, economische en sociale chaos zoals Duitsland, die in 1933 heeft meegemaakt. Het weekloon van een arbeider bedroeg toen 30.000.000.000.000 (dertig biljoen) Mark oftewel 850.000.000.000 x het loon van 1913. Dat is inflatie tot en met. Maar waarom spreekt men dan ook nu van inflatie? Wel, er is nagenoeg niet uit te maken op welk ogenblik de toe stand van de financiën zó erg wordt, dat er werkelijk gesproken mag wor den van inflatie. wordt. Het publiek verwacht dat de prijzen nog meer gaan stijgen en het koopt dus maar: besparingen worden weggehaald (wij zien dat thans op grote schaal gebeuren) en het geld gaat snel van hand tot hand. Ook dit werkt weer prijsverhogend. en gevolgen. QVER DE gevolgen van dit alles be hoeven wij niet uit te wijden. De grotere geldcirculatie doet de prijzen stijgen, dit roept weer loonsverhogin gen op die op haar beurt (de kostprij zen stijgen voor de ondernemers, ter wijl grotere koopkracht tot kopen noodt) weer prijsverhogend werken. De inflatiespiraal is de geijkte term om dit achter elkaar aanlopen van prijzen en lonen te typeren. Hiermee wordt dan ook op juiste wijze aangeduid, dat het met het geld bergafwaarts gaat zonder dat wij ons binden aan het enkele woord inflatie. Terecht spreekt men dan ook liever van inflatoire spanningen. Er is dus niet te zeggen op welk ogenblik er een inflatie is. Is men erg pessimistisch ingesteld (en een grote tegenstander der regering), dan ge bruikt men dit begrip thans al. Is men daarentegen optimistisch en verdedigt men de regeringspolitiek door dik en dun, dan is men geneigd inflatie alleen te gebruiken voor wat in Duitsland in 1923 plaats vond. Daartussen in ligt een hele schaal van mogelijkheden. Welke term wij echter ook willen ge bruiken, zeker is dat de waardever mindering van onze guldens behoor lijke afmetingen heeft aangenomen. Alleen door de begrotingstekorten snel weg te werken zal onze rekening een verder afglijden kunnen voorkomen. DIT BEGRIP, dat letterlijk opblazihg betekent, houdt verband met de geldcirculatie en wel in die zin, dat men er van uitgaat, dat een bepaalde hoeveelheid geld voldoende is om de circulatie van de goederen van de pro ducent naar de consument op normale wijze te verwezenlijken. Zodra er nu in die geldstroom verandering komt, zal zij inwerken op de goederen stroom. De prijzen beginnen te stijgen bij een vergroting (en te dalen bij een verkleining). Toch is er niet alleen invloed op de prijzen. Ook de bedrijvigheid zal gro ter worden. Stijgende prijzen beteke nen in de regel voor de ondernemer extra winstverwachtingen, vooral om dat de kosten (aankoop grondstoffen, lonen) niet gelijktijdig mee omhoog gaan, doch altijd achteraan komen. En winstverwachtingen uiten zich meestal in bestellingen en dus grotere bedrijfs- drukte. Het hangt van de stand van de con junctuur af in welke mate die bedrij vigheid zich uitbreidt. Er komt echter een ogenblik, dat dit niet verder kan en dan zullen de geldinspuitingen met haar volle gewicht de prijs omhoog drijven. Geldvermeerdering heeft dus altijd gevolgen op de goederenstroom- eerst lopen én de prijzen geleidelijk op én stijgt de bedrijvigheid; op de duur stijgen alleen de prijzen, sneller en sneller. Oorzaak. l^AT IS nu de oorzaak van die geld- vloed? In principe kan het parti culiere bankwezen door het geven van credieten tegen zeer lage rente een girdle geldvermeerdering (giraalgeld is al dat geld, waarover men per che que of giro-overschijving kan beschik ken) te voorschijn roepen. -Vooral in het begin van een hausse. Doch een echte inflatie kan het bankwezen nooit ontketenen. Dit kan wel de overheid, wier be groting niet sluit en die dus meer geld uitgeeft dan zij aan belasting en langlopende leningen (obligaties ge naamd) ontvangt. Zij geeft daartoe kortlopende leningen uit, schatkist papier genaamd, dat aan banken wordt verkocht. De tegenwaarde wordt niet in contanten betaald, doch de overheid wordt eenvoudig schuldeiser van de banken en met haar tegoed bij de ban ken betaalt zij weer haar schuldeisers. Wij zullen niet tot in de finesses uiteenzetten hoe die geldstroom steeds groter wordt. Genoeg zij dat begro tingstekorten willen zeggen, dat de overheid over koopkracht gaat be schikken die niet van een ander is ge kregen en waar tegenover geen pro ductie aan goederen staat: daardoor wordt de prijs steeds verder opgedre ven. Hierbij komt nog dat de omloop snelheid van het geld steeds groter vcrkw^«ndc «saste!??

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6