ia en Azie zijn tevreden met Trumans beslissing Europ. ®r Derde bijenmarkt werd een fiasco North State Amerikaanse volk diep geschoki TSI Regering wil enige vrijheid in de kwestie Nieuw-Guinea De Prins ere-burger van Santiago Vergroot MacArthurs heengaan de kans op vrede? cigarettes Mislukte greep naar Oterleker staf P. E. N.-monteurs maakten een blunder Ds „dieven" maakten bij hun komst aan de kazerne reeds direct een kapitale fout. Twee stelden zich voor als monteurs van het P-E.N. en de derde als hun chef. Zij zagen daarbij ech ter over het hoofd, dat de electri- citeitsvoorziening in Alkmaar niet door het P.E.N., maar door het G.E.B. wordt verzorgd. De bewaarder van de kazerne, de heer J. Termaat, was hierdoor op zijn hoede en toen een van de monteurs zijn chef wat te fa Onderhandeling moet mogelijk blijven Storm in het rose paleis Ook Churchill betuigt zijn instemming Kist met munitie ontplofte Geringe aanvoer te Purmerend ben kasi en dertien korven verhandeld ?u"?etw™ Zn0PZdfsel Verrassing van 1950 deed zich gelden De invoer van landbouw werktuigen Baconprijs verwacht van f 2.30 per kilogram Ruzie om ingezakt bed Klopsymphonie Dappere munitieruimer voorkwam onheil DONDERDAG 12 APRIL 1951 r»E dramatische aankondiging van het ontslag van generaal MacArthur heeft de Amerikaanse openbare mening diep geschokt. Velen, vooral uit het repu blikeinse kamp, keuren Trumans beslissing af en zullen volgens de overtuiging van waarnemers te Washington, het land in een verhitte politieke strüd werpen. Daarentegen is het opmerkelijk, dat het ontslag zowel door de Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, als door de oppositieleider Winston Churchill met tevredenheid is begroet. Ook de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, zijn Italiaanse collega graaf Sforza, zakenkringen te Bombay en regeringskringen te Djakarta, hebben hun instemming betuigd met het besluit van de Amerikaanse president. Daarbij hebben allen zonder uit zondering de grootste waardering en hulde voor MacArthur als soldaat De vraag, die zich onmiddellijk naar voren dringt, is of MacArthurs ontslag de weg zal openen tot een einde van het Koreaanse conflict. Te dien aanzien verklaarden waarnemers van de Ver. Naties, dat het thans de geschikte tijd is voor een be ginselverklaring van de V.N. over haar doeleinden in Korea, welke gericht zou moeten zijn op het tot stand brengen van het staken van het vuren. Men acht het nu het juiste ogenblik voor de Chinese communisten om daarmede in te «temmen. Algemeen is men van oordeel dat in ieder geval de vredeskansen zijn toegenomen. (Van een onzer redacteuren) Q1STEREN hebben drie onbe kenden een mislukte poging gedaan die Oterleker brandweer staf, die zich zoals bekend mo menteel in de Alkmaarse brand weerkazerne bevindt, te bemach tigen. Zij gingen weliswaar met een stok huiswaarts, doch het be trof hier niet de brandweerstaf uit Oterleek. Van het ontvreem de exemplaar bevindt zich wel een dozijn in de brandweerka zerne. Zij hebben geen r enkele historische waarde en worden dan ook door de Alkmaarse Brandweer niet als tropheeën beschouwd. miliair met Jaap aansprak, voel de hij volkomen waar de kneep zat. Hij liet de heren rustig de leidingen controleren en hield ondertussen een wakend oog op de „echte stok", die zich wel de gelijk in de kazerne bevond. De Oterleker staf bleef voor de be zoekers onvindbaar tot zij boven de deur van de kamer van de commandant een serie stokken ontdekten, welke daar als wand versiering zijn aangebracht. Blijkbaar in de veronderstelling, dat de derde van de rij, „de staf no. 3" moest zijn, hebben zij deze in een onbewaakt ogenblik van de muur gehaald en mee naar huis genomen. Ongetwijfeld zullen de onbekenden bij de ont dekking, dat zij „helaas" de Oterleker staf in de kazerne lieten en een stuk wandversiering meenamen, zo sportief zijn hun „buit" terug te zenden. Overigens is het „reglement van diefstal" thans gereed geko men en wacht het nog slechts op de parafering. Zodra dit is ge schied, zal het reglement in de dagbladen en het brandweerblad bekend gemaakt worden, waarna de jacht eerst goed kan begin nen. (Van onze parlementaire redacteur) MEER dan in de Tweede Kamer bij de debatten over de regeringsverklaring is in de Eerste Kamer bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1951 de regering uit haar tent gelokt over de kwestie Nieuw-Guinea. De heer Jonkman van de PvdA, oud-minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft er vrij uitvoerig over gesproken en even voordat de minister-president dr„ Drees Woensdag namens de regering aan het woord kwam, vroeg de anti-revolutionnai- re heer Algra nog, of er in het Kabinet formele en materiele harmonie over deze kwestie bestaat en of de regering bereid is een andere status over Nieuw- Guinea te aanvaarden. Dr. Drees noemde het in antwoord op de van verschillen de zijden gemaakte opmerkingen, een ongelukkige situatie, dat de regering geen oplossing kan aanwijzen. Maar dat zou geen enkele regering kunnen doen, als de wederpartij zich op het standpunt stelt van de onvoorwaardelijke overgave van de souvereiniteit, liet hij er onmiddellijk op volgen. voor geen enkel standpunt een meei derheid in de volksvertegenwoordiging aanwezig is. Als er enig uitzicht is op nieuwe onderhandelingen, dan zal het kabinet een eigen standpunt moe', en bepalen en zich met de Kamer in verbinding dienen te stellen om te onderzoeken, of het voldoende instemming vindt. Dr. Drees achtte het onjuist, dat In donesië aan de Nederlandse houding inzake Nieuw-Guinea argumenten zou kunnen ontlenen om de overeenkom sten van de RTC gewijzigd te krijgen, of de Unie op te zeggen. Men heeft in Indonesië namelijk een goede samen werking in het vooruitzicht gesteld; hoewel men wist, dat wat Nieuw Gui nea aangaat, verschil van mening be stond. Inmiddels zal Nederland zich niet verzetten, als Indonesië de vraag aan het Uniehof van Arbitrage zou willen voorleggen, op welke juridische basis de door Nederland op dit ogenblik over Nieuw Guinea uitgeoefende sou vereiniteit berust. I^ANNEER de regering volgens een door het parlement voorgeschreven gedragslijn tegenover Indonesië zou optreden aldus de minister-presi dent dan zou een conferentie bij voorbaat tot mislukking gedoemd zijn. De regering moet enige vrijheid van handelen hebben met goedkeuring achteraf door het parlement. Haar po sitie is toch al zeer moeilijk, aangezien De 28ste bijeenkomst van de plaats vervangers in het „rose paleis" te Pa rijs duurde vijf uur, had een stormach tig verloop, doch leverde geen vooruit gang op. Men verwacht geen einde van de impasse voor de terugkeer van Char les Bohlen, de assistent van Jessup. Bohlen voert thans besprekingen met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson. ]N voorzichtig gekozen woorden heb ben Herbert Morrison en Winston Churchill hun Instemming betuigd met het ontslag van generaal MacAr thur. Morrison zeide, dat het doel var. Engeland in Korea veranderd is. Het blijft voorstander van verzet tegen aggressie en het niet uitbreiden van bet confliot. Onder gejuich van het Lagerhuis bracht hij hulde aan MacArthur als een schitterend soldaat en zeide, dar men de generaal niet alleen op grond van enige van zijn laatste uitlatingen aal beoordelen. Churchill was het er mee eens, dat de burgerlijke autori teiten de daden van militaire bevelheb bers moeten controleren. Ook hij prees MacArthur als soldaat mi we gens zijn bestuur in Japan. Verdeelde meningen JN de Verenigde Staten zgn de me ningen sterk verdeeld. Terwijl de democraten Truman steunen en slechts hun spijt erover uitspreken, dat de president tot deze stap moest over gaan, verklaarden republikeinse se natoren, dat MacArthur zal trachten een triomfante terugkeer naar Was hington te maken om een campagne te beginnen tegen de buitenlandse po litiek van de regering. De republikeinen van het Huis van Afgevaardigden hebben op een bijeen komst besloten voorlopig een formele actie tot het aanklagen van president Truman in verband met het ontslag van MacArthur uit te stellen, doch een voorstel tot een volledig onderzoek van het congres naar de buitenlandse en militaire politiek te steunen. Republikeinse reacties ]~EN typerende republikeinse rea- tie was Woensdag een verklaring van de ex-president Herbert Hoover, die de maatregel van Truman be schreef als „een grote tragedie voor ons land" Robert Taft sprak van een „tragische vergissing", de republikein se senator Homer Ferguson van „ken nis van zaken en staat van dienst zijn terzijde gezet. Ik hoop, dat we dit verlies zullen kunnen overleven". Se nator Capenhart noemde het ontslag „de grootste van Trumans vele blun ders" en senator Knowland vreesde thans „een München in het Verre Oosten". William Jenner uit India riep gisteren tijdens de debatten in de senaat, dat hij het aanklagen van Truman de procedure, waardoor een president van de V.S. uit zijn ambt kan worden ontzet eiste. Moskou: drie zinnen RADIO MOSKOU meldde Woensdag avond het ontslag van gene raal MacArthur in de volgende drie zinnen: „Op bevel van president Tru man is MacArthur van zijn functie van opperbevelhebber in het Verre Oosten ontheven. De pers heeft niet de reden van zijn ontslag gepubliceerd. Men gelooft, dat MacArthur werd ont slagen wegens het feit, dat hij niet opgewassen was tegen de toestand in Korea". Deze folo werd gemaakt tijdens een inspectietocht, welke Generaal MacArthur dezer dagen ten Noor den van de 36ste breedtegraad ondernam. V.l.n.r.: luitenant-gene raal Matthew B. Ridgway, die thans generaal MacArthur zal op volgen, generaal-majoor D. O- Hickey en generaal D. MacArthur. Twee mannen omgekomen Woensdagmorgen zijn te Venlo twee mannen om het leven gekomen toen een kist met voor vernietiging bestem de munitie ontplofte. De slachtoffers waren de 39-jarige chauffeur bij de hulpverleningsdienst Venlo Schoeren en zijn 46-jarige helper Klaassen. S. was vader van veertien kinderen, K. van vier. Zij waren bezig een kist met munitie van een vrachtauto te tillen toen de munitie ontplofte. Een andere helper werd licht gewond. Ook in Chili wordt Prins Bernhard met talrijke huldeblijken geëerd. Pre sident Gonzales Videla begiftigde hem met „de grote halsketen van de ver dienste van Bernardo Ohiggins. Ohig- gins was in de eerste helft van de ne gentiende eeuw leider van de eerste permanente nationale regering van Chili en heeft veel voor de onafhankelijk heid van het land gedaan. Nadat de prins gisteren een krans had gelegd bij het monument van generaal Ohiggins, bracht hij een bezoek aan kardinaal Buitenlandse dienst van de BBC blijft gehandhaafd De Britse minister van buitenlandse zaken heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de regering 100.000 pond sterling zal geven voor het handhaven van de dienst van de BBC voor het Europese vasteland. Hij werd bij deze woorden door de Lagerhuisleden toe gejuicht. sit aan d*e van een an<lere deskundige. (Van onze speciale verslaggever) verschillende hnkers gesproken, die V°OR de derde maal heeft de Imkersvereniging van de Beemster gisteren in e n hadden. Er is voer genoeg V Purmerend een bijenmarkt georganiseerd. De belangstelling hiervoor is de korven maar er is geen stuifmeel beneden de maat gebleven. Aanvankelijk leek het er op, dat het aanbod niet "'f'j Dat lft"I^mee! ls nodl« ™0,f de groter zou worden dan... één kast met twee gesepareerde volken. Gelukkig opfok van het broed vanwege het hoge verscheen tegen elf uur imker De Vries uit Dirkshorn met een auto met dertien 1 aminenSe a e- korven op het Doelenplein, zodat er tenslotte toch nog wat handel gepleegd Alweer dus een somber geluid. Mogen kon worden. De prijzen schommelden om de zestien a achttien gulden per korf. we alleen hopen, dat de natuur ook nu weer meester van de kunst zal zijn, en hoe beter de bestuiving zal zijn, die de alle sombere verwachtingen als al zo- bijen zullen kunnen volbrengen. veel keren eerder, volkomen gelogen- We hebben deze mening nog getoetst straft zullen worden. QNBEVRED1GEND bleef de aanvoer voor de organisatoren natuurlijk wel. Men had er wel een verklaring voor. Die zicht men niet in de slechte weersomstandigheden, maar in de markt van vorig jaar. Toen was er een Heemskerker komen opdagen met zijn hele stal. De man ging emigreren en hield dus opruiming. Maai-elk bod accepteerde hij. De kasten gingen dus voor een paar gulden in andere han den over. En dat heeft op de imkers van de Veluwe, uit de omstreken van Veenendaal, een slechte Indruk ge maakt. Er yiel voor hen in Purmerend niets te verdienen. De van verre komende imkers heb ben zich dit fiasco van het vorig jaar stellig herinnerd. Ze kwamen gister niet opdagen. Wei waren er de leerlin gen van de Ulo van Midden-Beemster met een der leerkrachten, die in deze markt een ongezochte gelegenheid von den om tot in details op de hoogte te raken van de levensbijzonderheden van de nijvere honingzoekers en de gehei men van het imkeren. Verder waren er natuurlijk ook de deskundigen. De mannen, die er een voudig niet over zouden denken hun volken aan deze gure wind bloot te stellen. De mannen, die praten over binnenbijen, vliegbijen en waterdragers als hun beste vrienden. Wist u, dat één bijenvolk per jaar ongeveer twee em- mers water opdrinkt, of althans ver bruikt? Somber geluid. CEN van deze deskundigen vertelde ons, dat als de weersomstandighe den niet snel veranderen, het met de bijen een grote mislukking wordt. En niet alleen met de bijen, maar ook met onze fruitoogst. Een goede oogst dient vooraf gegaan te worden door een goe de bestuiving. De volken zijn dit jaar slecht ontwikkeld. Anders zijn er ge middeld zo'n 20.000 vliegbijen in een volk. Nu zullen het er beslist niet meer zijn dan 10.000. De ontwikkeling moet in Maart geschieden. Hoe beter die ie, CAT IS D£ cof)P(-ET£ &9Er*/^AjtKT TB, puR,nerz EMO José Maria Caro. 's Middags werd de gast in een plechtige zitting van de gemeenteraad van Santiago benoemd tot ere-burger van de stad. Te zijner ere werd een lunch aangericht, welke later gevolgd werd door een diner, dat de prins door het congres werd aange boden. Het laatste deel van de luchtreis naar Santiago leidde over het Andesgeberg- te. Toen de contouren van het geberg te in de verte opdoemden, nam de prins plaats in de cockpit van de DC-6 van de Pan American Grace Airways en onder de hoede van captain Charles Curls vloog hij het toestel over de An des. Captain Curls was vol lof over ie vliegcapaciteiten van de prins, die hier mede een van 's werelds moeilijkste routes gevlogen heeft. (Van onze Haagse redacteur) Aangezien moeilijkheden zijn ont staan bij het invoeren van landbouw werktuigen, heeft de Stichting voor de Landbouw een bespreking over de voorziening met deze werktuigen mei de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gevoerd, waarbij zij te kennen heeft gegeven het van belang te achten, dat deze voorziening onder het ministerie van Landbouw blijft ressorteren. Er wordt hier te lande jaarlijks naar schatting 40 tot 50 millioen gulden in landbouwwerktuigen geïnvesteerd. De binnenlandse industrie is om meer dan één reden voor de landbouw van zeer veel belang. Naar het oordeel van de Stichting zou het nodig zijn, dat een commissie van advies wordt ingesteld ter advisering van de overheidslicha men, waarin de gebruikers, de leve ranciers en de fabrikanten zijn ver tegenwoordigd. In deze conferentie heeft de mi nister van Landbouw, de heer Mans- holt, medegedeeld, dat met het mi nisterie van Economische Zaken over eengekomen is, in het gemeenschappe lijk overleg de Stichting voor de Landbouw en het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te be trekken, terwijl tegen het horen van een of meer vertegenwoordigers van handel en industrie geen bezwaar be staat. Tot dusverre zijn geen mededelingen van het ministerie van Landbouw ver schenen over een toekomstige verhoog de baconprijs. Deze zal noodzakelijk zijn wegens de vermindering van het subsidie op veevoeder. Op het ogen blik is de prijs f 2,06 per kilogram. De handel verwacht, dat de nieuwe prijs ongeveer f 2,30 per kg zal zijn. Men is van mening dat de prijsverhoging ge leidelijk zal moeten plaats vinden, om dat de thans in groei zijnde varkens nog gedeeltelijk met goedkoper voer zijn gemest. Met een daverende klap zakte op een avond om half twaalf een Haags echtpaar door de echtelijke sponde Buurman beneden schrok ao gewel dig, dat hij kwaad werd. Hij sleepte een ladder uit zijn huis. zette die tegen de gevel, klom er op en sloeg bij het onfortuinlijke echtpaar de ruiten in. Toen dit naar buiten kwam kreeg het van de verbolgen beneden buurman nog een pak slaag op de koop toe. Het echtpaar it toen maar naar de politie gegaan. Bezwaren tegen samenvoeging gEZWAREN had de minister-presi dent tegen de toevoeging van het ministerie van Uniezaken en Overzee se Rijksdelen aan het departement van Buitenlandse Zaken en wel vanwege de bijzondere banden, die tussen Ne derland en Indonesië bestaan en de op het ogenblik reeds zware belasting van Buitenlandse Zaken. Vóór de verkie zingen zal niettemin nog bestudeerd worden, of eventueel de samenvoeging van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen met een of ander departement mogelijk is. De ongevaarlijke, maar voor de mannen hinderlijke lente-infectie heeft weer millioenen vrouwen de schoonmaakkoorts bezorgd. Hierboven: een der slachtoffers. Naar eerst nu wordt vernomen ont stond Maandagmiddag brand in een oude Duitse bunker in de omgeving van het vliegveld Deelen die in gebruik is bij de hulpverleningsdienst. Er lag on geveer 90 ton munitie in opgeslagen en het gevaar voor een ernstige explo sie was zeer groot. Door het dapper optreden van een munitieruimer, de heer C. Pijnenburg, die met een schuimblusser de vlammen bestreed,' werd echter een ramp voorkomen. De brand ontstond waarschijnlijk door broeiing in een partij vuurwerk dat ook tot de inventaris van de bunker behoorde. Felle brand in Amsterdam Een felle brand heeft het perceel Haar lemmerdijk 61 te Amsterdam, waar bene den een kleermakerij en op de eerste en tweede etages woonhuizen zijn gevestigd, goeddeels in de as gelegd. De brand ont stond op de eerste étage, alwaar zich een explosie in de kachel voordeed. Het ge vaar voor uitbreiding van de biv.nd in de ze oude winkelstraat kon bezworen wor den. Een 76-jarige weduwe, die op de tweede verdieping woonde en niet thuis was, had een geldkistje in de schoorsteen van de keuken verborgen. Hoewel de keuken uitbrandde, vond de brandweer 't kistje terug achter een stalen plaat. Het geld bleek og in goede staat. QUEUIIXE VRAAGT VERTROUWEN De Franse ministerraad heeft premier Queuille gemachtigd in de Nationale Ver gadering de vertrouwenskwestie te stellen inzake de plannen voor nieuwe belasting heffingen tot een bedrag van E">0 millioen gulden en het vervroegen van de verkie zingen van November tot Juni. De nieuwe belasting zou ongeveer drie procent voe gen bij de lasten van de Franse belasting betaler. I

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5