Bonn heeft gebrek aan diplomaten BEVROREN RUNDVLEES Kaaspakhuispersoneel Veel bezoek bij de „laatste les' Rijkslandbouwwinterschool te Schagen MacArthur bestrijdt Trumans beschuldigingen ten felste Ilitaodiging 55 ct« SS ct. een gulden 11 Ct. 12 ct. 14 ct. Alkmaarse Slagers LAATSTE NIEUWS Dr Drees hervat zijn werkzaamheden WIE GAAT NAAR ROME? Ministerie van buitenlandse zaken is symbool van volwaardigheid Warmenhuizen Raad hedenavond bijeen West-Graftdijk De Rijp Het volle leven in „Ik heb mij steeds aan de richtlijnen gehouden" WEj gaan door Heden iwoMudiq, Fa. MEYER's Vishandel KLEPPER's Vishandel Uw advertentie in dH blad treft doel Vanaf heden verkrijgbaar 1.15 k& 1.35 Per k§r- 1.45 Per 1/2 ks- 1.55 Per ks- 1.65 Per ks- 1.75 P®r k&- DONDERDAG 12 APRIL 1951 Ongecorrigeerd) De minister-president, dr. W. Drees. heeft hedenochtend zijn werkzaamhe den normaal hervat. (Van onze correspondent te Bonn). |I* DE EERSTE DAGEN van Maart deelde de Westduitse Bondskanselier de verzamelde journalisten in een bijzondere persconferentie mede, dat de Bondsrepubliek het recht had verkregen een eigen ministerie van buiten landse zaken te openen. De anders wat stroeve en te ernstige Adenauer was opmerkelijk goed geluimd, toen hij deze zeer belangrijke stap op de weg naar volledige souvereiniteit bekend maakte. En voor dit goede humeur waren alleszins redenen aanwezig. Een land zonder ministerie van buitenlandse zaken en dus zonder officiële buitenlandse politiek doet zeer sterk denken aan een protectoraat. Zij is de zeer concrete uitdrukking van verregaande afhankelijkheid van andere mogendheden. In het eerzuchtige Duitsland vond men dit uiterst pijnlijk, te meer daar de Oostduitse regering reeds lang over een eigen ministerie van buitenlandse zaken beschikte. Deze achterstand moest worden ingehaald en werd ook Ingehaald. De Duitsers kunnen nu een begin maken met het voortzetten van wat zij vol trots „de traditie der Wil- helmstraese" noemen. Maar de mensen ontbreken om het werk te doen pEEN WONDER, dat de eerste daad der Bondsregering bestond in het wegnemen van het schild aan ver schillende gebouwen met het opschrift „ambtelijk bureau voor buitenlandse zaken". Het werd vervangen door de heel wat eerbiedwaardiger klinkende woorden „ministerie van buitenlandse zaken". Het ambtelijk bureau is dus verdwenen, maar daarmee is het mi nisterie nog niet gevormd. Hiervan is is men zich ook in regeringskringen bewust en men maakt zich daarover heel wat zorgen. Men heeft uitgere kend, dat de Bondsrepubliek op korte termijn de beschikking moet hebben over achthonderd ambtenaren, die het raderwerk van het nieuwe ministerie in gang houden en over 1200 personen, die de Bondsrepubliek in het buiten land zullen vertegenwoordigen. West- Duitsland heeft van 47 landen toe stemming ontvangen consulaten te openen. Verschillende andere staten zijn zelfs een stap verder gegaan en hebben de Bondsrepubliek uitgenodigd een gezantschap te vestigen.. Van ge noemde 47 consulaten zijn er echter pas 13 bezet. De andere moeten wach ten, omdat het benodigde personeel hiervoor ontbreekt. In Speyer worden weliswaar cursussen gegeven, onder leiding van Van Ribbentrop's gewezen secretaris, dr. Erich Kordt, om gega digden voor de diplomatieke dienst klaar te stomen, doch de afgestudeer den zijn hoogstens geschikt om de functie van attaché te vervullen. Ge zanten of consuls worden door dr Kordt niet afgeleverd. Problemen Zij zijn ook niet beschikbaar en voor zover zij wel gevonden kunnen wor den, ontmoet de nieuwbakken minis ter van buitenlandse zaken, dr. Ade nauer, dikwijls grote moeilijkheden. Zo wilde hij de directeur van de Bondsraad, dr. Hermann Katzenberger, naar Ierland sturen, maar deze be dankte voor de eer. Hetzelfde deed in eerste instantie dr.. Ulrich, die voor Belgrado was aangewezen. Deze heren wensen door een benoeming in diplo matieke dienst politiek niet op dood spoor te worden gerangeerd. Een der gelijke benoeming kan voor een pre mier soms een elegante manier zijn om onprettige tegenstrevers onschade lijk te maken. Heel wat ontevreden heid heeft ook het voornemen van ie Bondskanselier om een katholiek in plaats van een protestant bij het Vati- caan te accrediteren uitgelokt. Sinds Bismarck's tijden was deze functie al tijd door een protestant vervuld en invloedrijke kringen wilden deze tra ditie niet verbroken zien. Zij betogen, dat een protestant onafhankelijker staat ten opzichte van het Vaticaan dan een katholiek en het daarom in het belang der Bondsrepubliek is de oude traditie niet te breken. Inmid dels heeft Beieren zijn voelhorens reeds uitgestoken om te weten, hoe men daar tegenover de benoeming van een Dure tiid maakt vindingr'k. Het valt voor een moeder niet altijd mee, steeds weer een leuk cadeautje te vinden als één van de kinderen jarig is. Mevrouw de N. wist er echter wel raad op. Zij verte'de dat ze haar doch tertje een eigen vork en lepel had ge geven. Zij was er echt blij mee! Een duur cadeau? Oh neen, het prachtige „Safira"-tafelbestek heeft wel grote waarde, maar U kunt het nu ontvangen zonder er geld voor uit te geven. Waardebonnen voor het kostbare „Srfira" tafelbestek vindt U op elk pakje Niemeijer's Koffie en Thee. U spaart het op die manier zonder enige kosten bij elkaar. U geniet nu dus dubbel! Bij elk kopje Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie, geurige Gala-Thee of Princess-Thee proeft U de prima kwaliteit. En U weet tevens dat U straks de geluk kige eigenares is van het schitterende „Safira"-tafelbestek. Elk 3tuk is door en door vlekvrij! Werkelijk een blijvend bezit. Als U even een briefkaart schrijft tan Theodorus Niemeijer N.V., afdeling Geschenken, te Groningen, ontvangt U de geïllustreerde geschenkenlijst direct. (Advertentie, Ing, Med.) bijzondere Beierse gezant staat. Ade nauer vindt dit Beiers particularisme in hoge mate onprettig, zodat hij niet goed weet, hoe deze Gordiaanse knoop door te hakken. Mocht een protestant naar het Vaticaan gaan, dan zijn de Beieren, mits de goedkeuring hiertoe wordt verkregen, heel wel in staat nog een eigen gezant naar Rome te sturen. Goed besluit Het mag overigens bekend veron dersteld worden, dat Adenauer's be sluit zelf de leiding over het ministe- katholieke vleugel der christen-demo cratische unie behoorde. Deze critiek rie van buitenlandse zaken op zich te nemen, heel wat critiek heeft veroor zaakt. Men had er liever een liberaal gezien of een figuur, die niet tot de heeft hij nu voor een gedeelte althans weten te ontzenuwen door de protes tantse professor Walter Hallstein tot zijn secretaris te benoemen. Hier heeft de Bondskanselier ongetwijfeld een ge lukkige greep gedaan. Prof. Hallstein schijnt de aangewezen figuur te zijn om Adenauer ter zijde te staan. Na twee jaar in Amerikaanse krijgsgevan genschap te hebben vertoefd, waar nij in het officierskamp Como juridische cursussen gaf, werd hij benoemd tot reetor aan de universiteit van Frank fort. Daarna maakte hij een reis door de Verenigde Staten en werd ten laat ste belast met de leiding over de Duit se delegatie bij de besprekingen over het Schuman-plan te Parijs. Door een journalist naar zijn liefhebberijen ge vraagd, antwoordde hij: „Mijn hobby is het Schumanplan!" Hallstein is 49 jaar oud en vrijgezel. Dat hij kinder vreugde desondanks niet versmaadt bewijst het feit, dat hij twee kinderen uit het Oostduitse Rostock als zoon en dochter heeft geadopteerd. Zij zul len de naam van de man zonder vrouw in de komende generatie moeten voort- dragen. De gemeenteraad zal hedenavond in vergadering bijeenkomen ter behanae- 'ing van een agenda, waarop hoofd zakelijk adminstratieve punten voor komen. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van het r.k. kerkbestuur om de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor verandering van inrich ting van de jongensschool aan de Sta tionsstraat. Het ligt in de bedoeling zes bouwvallige toiletten af te breken, doch de raad zal nog niet over het verzoek moeten beslissen; er is name lijk nog overleg met het schoolbestuur gaande. De agenda telt een zeer prettig punt: Gedeputeerde Staten hebben het richtcontingent voor de woningbouw in 1951, 1952 en 1953 voor de gemeente vastgesteld op twintig woningen, een aantal, dat gezien de toewijzin gen aan omliggende gemeenten wel reden tot tevredenheid zal geven. B en W. stellen voorts voor, gelden be schikbaar te stellen voor de inrichting van een bestaand lokaal der r.k. meis jesschool tot huishoudkundek>kaal en de aanschaffing van de benodigde leer- en hulpmiddelen. De pachter van het gemeente-eigen dom „Het midden rietweidje", de heer W. Molenaar Jzn., wil de pacht be ëindigen. B. en W. stellen nu voor het perceel voor de tijd van drie jaar te verhuren aan de heer M. Schipper, Dorpsstraat 152. Tenslotte is er een voorstel om het maximum crediet van de in rekening-courant bij de N.V Bank voor Nederlandse Gemeenten op te nemen gelden in 1951 nader te be palen op f200.000. BIJEENKOMST „DE JONGE KERK" Dinsdagavond kwam „De Jonge Kerk" in het lokaaltje van de Ned. Herv. kerk te West-Graftdijk bijeen. Ds. Al- bertz uit Groot-Schermer hield op deze avond een boekbespreking van „De mantel" van de schrijver Douglas. Hij wist de leden van De Jonge Kerk enige tijd aangenaam bezig te houden met zijn boeiende lezing. In de pauze ging men rond met de thee en daarna kwam ds. Albertz met enige korte verhalen van de bekende vlieger-schrijver Viru- ly. Natuurlijk haf ds. Albertz, die een goed vriend van de vlieger is, ook met deze verhalen een aandachtig gehoor. Met het zingen van enige liederen werd deze geslaagde avond besloten. Iiilllll!lllllllllllllintlllllllllllllllll!llll!l!!llilll!iliillilllllll!ll!lllllll!llllll!illl!ilni!l!lllll!!l!llll BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina Vincentia Maria, d. van J. Noë en van G. Mole naar. Ernst, z. van C. Rooker en van A. Hartog. Ondertrouwd: Simon Francis- cus Tol en Elisabeth Anna Beumer. Er was zeer veel belangstelling voor de „laatste les", de eindbijeenkomst van de leerlingen van de Rijks Landbouw Winterschool, die der traditie getrouw wederom in 't openbaar werd gehouden in de zaal van de heer Igesz. De zaal was gevuld met belangstellende ouders en leerlingen. Maar ook van andere zijde was er veel belangstelling. Ir. Rinsema heette o.m. welkom de voltallige commissie van toezicht, de beide wethouders van Schagen, de directeur van de R.L.W.S. te Alkmaar, de heer Schroevers, ir. Dijkema, de bestuursleden van de vereniging van oud-leerlingen, alsmede de oud-concierge, de heer Waiboer en diens echt genote. Na het welkomstwoord van de heer Rinsema nam dan het vraag- en ant woordspel een aanvang. Deze keer wa ren de heren Bregman en ir. v. Ooijen de leraren, die de jonge slachtoffers aan de tand voelden. Respectievelijk werden behandeld de veeteelt en de electriciteitsleer. Op vlotte wijze wer den de vragen gesteld en de antwooi den, hoe wel misschien een enkele keer niet zo vlot, bleven niet achter wege. Wij hebben van deze „les" een zeer pretttige indruk meegenomen. En tevens hebben wij geleerd, dat er heel wat komt kijken om een all round boer te zijn. De heer H. K. Koster reikte aan de 31 leerlingen, die, militaire dienst ten spijt, allen aanwezig waren, de di ploma's uit. Hij wees er daarbij op, dat voor bijna allen het theoretisch onder richt nu achter de rug was. Jullie kun nen nu bewijzen, wat je in de praktijk waard bent, aldus de heer Koster. Be wijs in die praktijk, dat je beter toege rust bent dan de collega's die dit on derwijs niet hebben gehad, dat is de grootste dienst, die jullie je zelf en onze school kunt bewijzen. Er is echter meer nodig dan kennis alleen. Jullie zult nu levenservaring hebben op te doen. Staat daarbij open voor de ideeën van anderen en meent niet, dat gij altijd gelijk hebt. Gaat dan het leven in en zorgt er voor dat ge uw plaats inneemt in het maatschappelijk leven, in onze organisaties. Bij deze woorden van de heer Koster knoopte de heer H. Kriller aan. Hij wenste als voorzitter van de Bond vaq Oud-leerlingen geluk en twijfelde ei- niet aan, of in de twee jaren die de leerlingen in Schagen hadden doorge bracht zou een sterke band ontstaan zijn tussen leerlingen en directeur en leraren. Daarvoor kende hij dit prach tige team. Treedt nu in de organisatie van oud-leer'mgen, aldus de heer Kril Ier en verricht daar uw taak. Zorgt dat ge op de hoogte blijft van de verschil lende problemen en mogen wij in u be groeten jonge strijdvaardige boeren, die de Nederlandse boef in de maat schappij de plaats zullen geven, die hem toekomt. Namens de ouders van leerlingen voerde de heer Van Breuge! uit Sint Maarten het woord Hij was de heer Rinsema en zijn helpers uiterst MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 11 April 1951. Aardap pelen 79; witlof 1640; rode kool 6.5032.50; savoye kool 611; spinazie 4066, alles per 100 kg; sla 5—22 per 100 stuks; andijvie 4448 per 100 kg; radijs 414 per 100 bos; rabarber 13 32; bieten 47; winterpeen 4.6011.70; waspeen 2733; uien 27.50; prei 623; alles per 100 kg; soepgroenten 33.50; peterselie 2.50; raapstelen 5 7, alles per 100 bos. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 12 April 1951. 27000 kg uien 6,107,30, grove 5,607.50; 700 kg witlof I 29—36, n 2729; 400 kg rabarber 18; 43.000 kg rode kool 18.40—34,70; 35.000 kg gele kool 7— 14,80; 48.000 kg wirte kool 5,50—8,60. Door gedraaid: 6.000 kg witte kool. NOORDER MARKTBOND, 10 April. 3700 kg uien 5.30—7; grove uien 6.10— 6.90; drielingen 2—2.80; 1440 kg witlof Ib 40—41; witlof H 39; witlof Hb 35; witlof m 31; witlof afwijkend 1822; 9700 kg rode kool 18.20—37.50; 16000 kg gele kool 6.1015.30; 45000 kg Deen se witte kool 5.709.30. WARMENHUIZEN, 12 April. Rode kool, 41500 kg, 18.30—33.40; gele kool, 29500 kg, 12.10; witte kool, 7200 kg, 620—7.20; bieten, 4100 kg, 7—8.10. OBDAM, 11 April 1951. 2600 kg gele kool 8—11,20; 9.000 kg uien 7.60—8.20, grove 6,90—7.30; 7.000 kg kroten A 6—7,80, B 5— 5,80; 18.000 kg peen B 6,80—10,70, C 6,50— 9,90; 2100 kg witlof I 38—40, II 32—38, Dl 24—32, IV 18—28. ZUIDERHOGGE 11 April 1951 Uien, middel 1.507.50, grof 36.30, witlof 1940, prei 1018, rodekool 1522.70; gele kool 912.50; andij vie 36, Jonathan 3073, goudreinet 30-46, St. Remis 80—43. BODEGRAVEN, 10 April. Aange voerd 35 partijen kaas. Ie soort 1.98 2.05, 2e soort 1.92—1.97, Handel flauw MIDDEPMEER. 11 April 1951. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 22—23,80, gr 36.5041,50, haver 3541, duivebonen 33—38, Capuerjners 4556, groene erwten 3638, Schokker erwten 3842. bruine bo nen 4045. k rwij 140—145, Blauwmaan- zaad 150170; hooi, stro en ruwvoeders deze week geen notering, aangezien er practiseh niets meer in voorraad is. Aardappelen: voor het binnenland: poot- aardannelen maat 28-35 17—30. maat 35-45 1225; consumptieaardappelen voor het binnenland 8,5011,50; handel in consump tieaardappelen voor het binnenland vlot voor goede soorten. erkentelijk voor het onderwijs, dat ze gedurende twee winters aan de leer lingen hadden gegeven, waardoor ze mede werden gevoegd bij de stoottroe pen van de boerenstand. Gij hebt nu zelf te bewijzen, wat gij waard zijt ge worden. De heer D. Lont dankte namens de leerlingen voor de prettige tijd die ze op de school hadden doorgebracht. Als laatste spreker voerde de heer Rinsema het woord. Hij was erkentelijk voor de vriendelijke woorden die er aan het adres van leraren en directie waren gesproken. In deze twee jaar zijn jullie veranderd. Jullie zijn meer mens geworden. Jullie hebben een deel van het leven beter leren kennen. Jullie hebben de eerste contacten gelegd en jullie geest is soepeler geworden, al zullen jullie van veel wat je hebt ge leerd wel wat kwijt raken. Houdt nu jullie ogen en oren open en beschouwt het zo, dat wij gepoogd hebben de blinddoek, die jullie voor je ogen had den, weg te nemen. Moge het jullie in de maatschappij goed gaan. Het ge zelschap bleef nog geruime tijd bijeen. Bij monde van zijn voornaamste po litieke adviseur, gen.-majoor Courtney Whitney, die zijn ontslag heeft ge vraagd, heeft generaal MacArthur een in krachtige bewoordingen gestelde verklaring te zijner verdediging uitge geven. MacArthur ontkent in deze ver klaring Trumans bevelen, zich te ont houden van politieke verklaringen, niet te hebben opgevolgd. Punt voor punt bestrijdt de generaal zich schuldig te hebben gemaakt aan ongehoorzaamheid aan degenen, die officieel boven' hem gesteld zijn. „De generaal is van oordeel, dat hij zich nauwgezet gehouden heeft aan alle richtlijnen, die hij ontvangen heeft, niet alleen de laatste tijd doch gedurende zijn gehele militaire dienst", aldus Whitney. MacArthur heeft te kennen gegeven, dat hij niet voorne mens is zich verder buiten het geschil met president Truman en de Verenigde Naties over de politiek in het Verre Oosten te houden. Volgens Whitney heeft men MacAr thur nooit het afleggen van verklarin gen over de Koreaanse oorlog en wat daarmee samenhangt belet en heeft Truman hem daarentegen verzekerd, dat zijn bevoegdheid, „om vrijelijk over de Koreaanse oorlog te spreken, onbe perkt is. Alle verklaringen van de voormalige opperbevelhebber hadden uitsluitend betrekking op militaire aan gelegenheden, die hij mocht en moest bespreken, aldus Whitney. Hieronder valt ook de verklaring van 24 Maart, toen de generaal aandrong op een uit breiding van de oorlog tegen China, tenzij de communisten mochten willen onderhandelen. Dat is ook het geval, zo ging Whitney voort, met de veel be sproken brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Mar tin, «van een paar dagen later, waarin MacArthur eveneens de Amerikaanse politiek in Europa scheen te critiseren. Deze twee verklaringen „hadden niet het minste verband met elkaar", aldus Whitney. Joegoslavië verzoekt Westen om wapenen De Joegoslavische regering heeft be kend gemaakt, dat zij van de westelij ke mogendheden hulp tracht te ver krijgen ter versterking van de Joego slavische wapenindustrie en dat zij wa pens van deze mogendheden wil ko pen. Als reden wordt verwezen naar de „intensieve herbewapening" van Hon garije, Roemenie en Bulgarije. Ceen Nederlandse musici meer voor Radio-Brussel De plaatsvervangende directeur van de Belgische Nationale Radio Omroep, de Vlaamse letterkundige R. Brulez, heeft het bericht bevestigd volgens het welk Nederlandse musici niet meer voor de Belgische radio zullen kunnen optreden zolang geen maatregelen zijn getroffen om ook Belgische musici meer kansen te geven voor de Neder landse radio. ZESJARIG KIND OVERREDEN Gistermiddag is de zes-jarige Kees Buy6, toen hij plotseling de Steenweg te Moer dijk wilde oversteken, door een vracht auto, komende uit Fijnaart, aangereden. Met ernstige hoofdwonden is het kind naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. De Franse ministerraad heeft Roger Leonard, prefect van de Parijse politie, benoemd tot gouverneur-generaa} van Algerie als opvolger van Edmond Naege- len. tot het bijwonen van de DOOPDIENST op Zondag 15 April n.m. 15.30 uur in de Overdekte Zweminr. en de VRAAG- en PPAATAVOND op Vrijdag 13 April, n.m. 8 uur, in de Wilhelminaschool, Doe lenstraat. Toegang vrq. De Baptiste gemeente. met onze reclameaan bieding: 100 gram nougatchoco- ladeblaadjes van 65 voor 250 gram gesorteerde koekjes van 65 voor Deze twee artikelen sa men voor Cocosmacronen, p. stuk Gevulde koekeu Murcia's Ie kwaliteit KABELJAUW 80 ct. p. pond aan moot. SCHELVIS vanaf 60 ot. per pond. TARBOT, GRIET, TONG, WOLF, SCHOL, WIJTING. Specialiteit in: GEBAKKEN VIS. LANGESTRAAT 48. TELEFOON 8724. Uit verre streken brachten de zwaluwen de lente meeHaar geur en fleur vinden wij terug in iedere fles ABRO. Hel voortreffelijke alkali-vrije was middel, waarmede wij alles in ons huis ons houtwerk, ons sanitair, onze vaat en ook onze wolwas zo verba zend snel in lente-stemming brengen! De Jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeel houders der N.V. Noorder Bank, gevestigd te Alk maar, zal worden gehouden op Vrijdag 27 April a.s. des middags om 4 uur ten kan tore van de Bank te Alk maar, Langestraat 105. De agenda ligt aldaar ter inzage. Aandeelhouders, die een of meer aandelen aan toonder bezitten heb ben toegang tegen overleg ging van een bewijs van in levering gedateerd uiterlijk 24 April bij een der kan toren der vennootschap van hun aandelen (aandeel). Alkmakr, 12 April 1951. De Directie, BOS VAN DIJK. V ERBETERDE OPGAVE: GEBAKKEN SCHAR p. pond 90 et. Koningsweg 57. Tel. 4728—3221. kan geplaatst worden, lft. tot 22 jaar. Persoonlijke aanm.: Vrijdag 13 April 's avonds 67 uur bq Kaashandel Mij. „Gouda" N.V, Wolfpad 24, Alkmaar. GEHAKT Deze prijzen gelden af winkel. Voor bezorgen wordt 10 ct. per fz kg. berekend. DOORR. LAPPEN MAGERE LAPPEN RIBLAPPEN ROSBIEF BIEFSTUK

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7