Zaak werd na getuigenverhoor aangehouden AGENDA Zware straf voor fabrieksdiefstal WAAR KOMT DE BLOÉMENKLOK? Autoi Esmen speelde „The man of destiny" Speurders zochten dagenlang naar beruchte inbreker 1UURPERDAG 1 ILCKMANN Bedrogen minnaar pleegde moordaanslag Aanvaller ging ie werk volgens een te voren beraamd plan „Un crime passionel" Districts- en club kampioenschap kegelen Alkmaarse schaakclub VVV Vreemdelingen moeten ze kunnen bewonderen Intrekking van wijziging Alg. Politieverordening Een kastsleutel het spoor dat naar de buit leidde Openbare Leeszaal en Bibliotheek Alkmaar Geschilderde portretten voor de raadszaal Bonte avond commissie Vrije Tijd DINSDAG 17 APRIL 1951 Het Is niet te peilen welke gedachten Hermina O. bestormden op het moment dat haar ogen de sombere gebogen figuur op de verdaclitenbank ontdekten. Zon der twijfel waren het vreselijke herinneringen. Deze negen en dertig-jarige vrouw was bijna het slachtoffer geworden van een „crime passionel" Het waren de nu nerveus bewegende handen van de man op de verdachtenbank die op de Se October van het vorige jaar haar leven bedreigden. Gewapend met een zak mes was Gosse M. een logement in de St. Annastraat binnen gedrongen. „Jou moet ik hebben" zou hij gezegd hebben en nog voordat omstanders te hulp konden schieten had hij Hermina O. een messteek in haar rug gegeven. Annastraat. Nadat hij zijn wapen in de rug van de vrouw had gestoten ont stond er een handgemeen tussen de bei de mannen. Er vielen rake klappen en evenals de vrouw moesten M. en B. on der doktersbehandeling worden ge steld. Onder ademloze stilte las de officier van Justitie de tenlastelegging voor. Mr. Meischke was de overtuiging toe gedaan dat Gosse M. op 2 October 1950 vanuit Leeuwarden naar Alkmaar was gekomen om zijn van te voren genomen besluit, Hermina O. van het leven te beroven, ten uitvoer te brengen. Dat de vrouw niet aan de messteek, vlak naast haar rechter schouderblad was overle den was een gelukkige omstandigheid, hetgeen echter niet als verzachtende omstandigheid voor verdachte kon gel den. Mr. Meischke zei in zijn tenlaste legging: „Na kalm beraad en rustig overleg heeft verdachte Hermina O. op zettelijk een messteek toegebracht naast haar rechter schouderblad. Het is buiten de wil van verdachte dat de vrouw niet aan de bekomen verwondingen is over leden. In eerste instantie werd Gosse M. dus vervolgd wegens poging tot moord. De officier hield echter met de mogelijkheid rekening dat de poging tot moord niet kon worden bewezen. In het tweede deel van de dagvaar ding legde mr. Meischke daarom zwa re mishandeling ten laste. Elf getuigen. Elf getuigen hadden van de officier een dagvaarding ontvangen. Hieronder bevonden zich de kroongetuigen Her mina O. en de achtenveertigjarige Jo hannes B., een koopman uit Amster dam. Op een kwaad moment had verdach te vernomen dat deze getuigen met el kaar naar Alkmaar waren getogen. Woedend over de ontrouw van zijn minnares was M. het tweetal achterna gereisd. In Alkmaar vroeg hij de adres sen van verschillende logementen en zo kon het gebeuren dat hij de verblijf plaats van het tweetal in de St. Anna straat ontdekte. Zonder zich te bedenken begaf ver dachte zich naar het adres in de St. Zondag werd te Bussum op de kegel banen van café-restaurant „De Harmo nie" de laatste ronde verkegeld om de districtskampioenschappen. Na de ge bruikelijke opening door de voorzitter van de kegelbond Gooi en Eemland, de heer Siliakus, alsmede hartelijke woor den van de voorzitter van de wedstrijd commissie, de heer Joh. Diepen, voor zitter van de Alkm. Kegelbond, namen de wedstrijden om ongeveer half twaalf een aanvang. Gooi- en Eemland en Haarlem openden deze wedstrijd met resp. 80 en 949 hout. Hierna volgden Alkmaar en Amsterdam met resp. 985 en 936 hout. De tweede en laatste ronde bracht de volgende resultaten: Gooi en Eemland 925, Haarlem 880, Alkmaar 975 en Amsterdam 936 hout. Het bleek toen, dat Alkmaar 131 hout was ingelo pen van de grote achterstand die het Zondag 1 April j.l. op Haarlem had. Haarlem wierp toen 2216 tegen Alkmaar 2050 hout. Een verschil dus van 166 hout. Intussen had ook de eerste ronde om het clubkampioenschap plaats gehad Hierbij ging het hoofdzakelijk tussen Koekoek Alkmaar en HBS uit Haarlem. Koekoek had in Alkmaar een voor sprong van 50 hout behaald op HBS. Koekoek wist thans in de eerste ronde deze voorsprong te vergroten met 23 hout. En ook de laatste ronde bracht Koekoek een winst van 18 hout; zodat Koekoek in totaal met 91 hout méér het clubkampioenschap behaalde op HBS uit Haarlem. In de bondenwedstrijd dames sloegen de Alkmaarse dames een goed figuur nv t 452 tegen Amsterdam 399 hout. Zij hadden dus 53 hout van hun achter stand in Alkmaar ingelopen. De laatste ronde echter bracht een teleurstellende Uitslag n.l. 348 tegen Amsterdam 436 hout. Dat was jammer! Hieronder de volledige stand te Bus sum: Bondenwedstrijd heren: 1. Alkmaar I960, 2. Amsterdam 1928, 3. Haarlem 1829, 4. Gooi en Eemland 1785. Clubkampioenschap: 1. Koekoek. Alk- nfear 961, 2. HBS, Haarlem 920,3. Houdt Plank. Bussum, 891, 4. Intiem, Amster dam 832. Bondenwedstrijd dames: 1. Amster dam 835, 2. Haarlem 826, 3. Alkmaar 800, 4. Gooi en Eemland 787. Totale uitslag Bondenwedstrijd beren: 1. Haarlem 4045 (kampioen), 2. Alkmaar 4010; 3. Amsterdam 3911, 4. Gooi en Eemland 8746. Bondenwedstrijd dames: 1. Amster dam 1794 (kampioen), 2. Haarlem 1735, 8 Alkmaar 1697, 4. Gooi en Eemland 1550. Clubkampioenschap: 1. Koekoek, Alk maar 2031 (kampioen). 2. HBS Haarlem 1940, 3. Houdt Plank, Bussum 1856; 4. Intiem, Amsterdam 1783. Het verhoor. Na deze inleiding ving mr. A. D. van Regteren Altena het verhoor van ver dachte aan. Pres.: Is het zo dat u, na enige ma len getrouwd te zijn geweest, de laatste jaren met Hermina O. is gaan samen wonen? Verd.: Jawel Edelachtbare. Pres.: Hoe heeft u ontdekt dat die vrouw een verhouding had met B.? Verd.: Dat werd mij verteld. Pres.: Wanneer heeft u het plan op gevat haar achterna te reizen? Verd.: 's Zondags (voordat de vecht partij ontstond. Red.) met de bedoe ling enkele van mijn eigendommen te rug te halen. Verdachte ontkende pertinent met andere bedoelingen naar Alkmaar te zijn gereisd. Dat hij met een mes in de hand het logement binnenstapte trachtte M. te verklaren door de op merking dat hij even van te voren een peer had geschild. Vanaf het moment dat M. het logement binnenstapte kon hij zich niets meer herinneren. Hij wist slechts dat Hermina O. eft Johannes B. samen aan een tafeltje za ten. Het eerste wat M. zich herinner de was een klap met een luiwagen. Getuigen verklaarden anders Rechercheur Sprong verklaarde dat verdachte na de vechtpartij zeer ner veus was geweest. Gosse HL zou ech ter tijdens het eerste verhoor op het politiebureau gezegd hebben: „Het was mijn bedoeling haar kapot te maken". Pres.: „Hoe zit dat verdachte?" M.: „Edelachtbare daar weet ik niets van". De inmiddels gehuwde Hermina O., vertelde dat zij geruime tijd met ver dachte in kennis was. In Nijmegen had deze vrouw in 't begin van 1948 een woedende aanval van haar minnaar moeten pareren. Hjj had haar kleren aan stukken getrokken en slechts door tussenkomst van de logementhouder was toen erger voorkomen. „Ik wist dan ook, toen ik met B. uit Leeuwar den weg ging, dat er moeilijkheden zouden komen. Volkomen onverwacht echter kwam M. het logement te Alk maar binnen. Op het moment dat hij uitriep: „Je gaat er aan", had ik hem pas in de gaten. Het was te laat om te vluchten, want op het zelfde mo ment kreeg ik een messteek in de rug". Pres.: „Gelooft u het verhaal van het schillen van die peer?" Verd.: „Het is vrij onwaarschijnlijk, want ik mocht nooit fruit voor hem schillen". Wel achtte de vrouw het waarschijn lijk dat M. zo driftig kon worden dat hij niet meer wist wat hij deed. De derde figuur Getuige B„ de derde figuur in deze driehoeksverhouding, had ook de woor den: „Jij moet dood" gehoord. Ook B. had geen gelegenheid om de messteek te voorkomen. Integendeel, hij moest zichzelf verdedigen tegen de woedende eanvallen van verdachte. Aan de vechtpartij tussen deze twee mannen werd ten slotte een einde ge maakt door Hermina O., die een luiwa gen met kracht op t hoofd van Gosse M. liet neerkomen. Eén van de logementsgasten had ver dachte horen zeggen: „Jullie gaan er allebei aan". Op het moment dat de logementhoudster op het tumult af kwam waren de vechtenden reeds ge scheiden. Op dat moment was M. reeds tot bedaren gebracht. Toch heeft hij nog uitgeroepen, „Het spijt mij dat jul lie niet allebei kapot zijn. Een volgen de keer zal ik het beter doen. Daar heb ik levenslang voor over". Ook nu weer schoot het herinnerings vermogen van Gosse M. tekort, hoewel hij had gezegd dat hij van de klap van de luiwagen bij zijn positieven was ge komen. Verdachte ontkende categorisch Tijdens zijn speurtocht naar O. en B. heeft verdachte zich tegen de schoon zuster van B. als volgt uitgelaten: „Ik wou dat ik een blaffertje bij mij had". Positief werd ook deze getuigenverkla ring door verdachte tegengesproken. Kort nadat een logementhouder in I,eeuwarden verdachte had verteld dat Hermina O. en Johannes B. uit Leeu warden vertrokken, ontstak Gosse in woede. „Ik zal wel met ze afrekenen" had hij gezegd, zo verklaarde de loge menthouder. „Niets van waar" was de repliek van de man voor de verdach tenbank. De president merkte op dat het wel merkwaardig was dat verdachte alle getuigenverklaringen zo positief meen de té kunnen tegenspreken. Verdachte reageerde hierop door even zijn schou ders op te halen. Maar de volgende ge tuigenverklaringen, die met de vorige overeenstemden, sprak hij even positief tegen. De zaak werd vervolgens op verzoek van de verdediger mr. Thijs wegens het ontbreken van één der getuigen aangehouden. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De For syte Sage (18 jr.). Cinema Ameri- cain, 8 uur: De grote samenzwering (14 jr.). Victoria Theater, 8 uur: Een heer in t verkeer (Alle leeft.). Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Orkaan der emoties (18 jaar). Waakt en Bidt (Laat) 2.30 uur: Verkoop handwerken Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Hotel Victory 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen. DOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur, Gulden Vlies, 2 uur: Opvoe ring van „Tom Poes en Bommel bij de roverhoofdman". „Arbeiders, die zich voortaan aan fabrieksdiefstallen schuldig maken, kunnen er op rekenen, dat zij voor lopig niet meer thuis komen. Een straffe behandeling is de enige manier om dit maatschappelijk kwaad te be strijden. De verdachten schijnen niet te beseffen, dat zij met die veelvoor komende fabrieksdiefstallen de ar beidersstand naar de laagte halen". Dat merkte de officier van justitie, mr. v. d. Burg, met grote nadruk op, toen P. G. uit Alkmaar zich wegens diefstal van vijftien afgekeurde flessen slaolie te verantwoorden had. Hoogst kwalijk werd verdachte ge nomen, dat hij nog maar sinds enige dagen bij „Duyvis" te Koog aan de Zaan in dienst was geweest. Mr. v. d. Burg stipte in zijn requisitoir aan, dat de controle slecht was. Verdachte, die de afgekeurde flessen slaolie vlak naast hem aan de hand had staan, is wel sterk in verleiding geweest. Alles overziende vorderde de officier één maand met aftrek. Pleiter, mr. T. J. D. Theyse uit Bloemendaal, wees er op, dat zijn cliënt met vele moeilijkheden zoals ziekte van zijn vrouw, te kam pen heeft gehad. Met nadruk verzeker de hij, dat verdachte zich niet meer aa'n strafbare feiten zal schuldig ma ken. De man heeft diepe spijt tegen over zijn kinderen. De Haarlemse politierechter, mr. Pe tersen, maakte er drie weken van met aftrek van voorarrest. PROMOTIE-WEDSTRIJD VVV n TEGEN HOORN (CAISSA I) Gisteravond werd de tweede promotie-wed strijd gespeeld door VW II en wel tegen Caïssa I uit Hoorn. De wedstrijd eindigde voor lopig onbeslist, want drie partijen moeten wor den gearbitreerd. Hot vierde en negende bord za] wel voor VW gewonnen worden verklaards terwijl het achtste misschien remise wordt. De totale uitslag zou dan 5—5 worden. Dan zou VW II de beste kansen hebben om te pro moveren, daar Caïssa nog tegen VAS ID moet spelen. Hier volgt de uitslag' van zeven partijen (VW II—Caïssa I): R. Pijning—F. Hildama Vi—V2; D. Appel—F. Hom an A. Tegel D. Keetbaas 0—1; C. Meyes Sr.—W. Hart 0—0; A. Haksteen—J. Hagenaars 0—1; G. Groenewoud—B. Lieshout V2—V2» P. v. d. Struijs—S. Bos I—0; J. Maats—M. Dijkstra 0—0; H. Dagelet—P. Langeberg 0-0; J. de Waal—G. v. d. Wolff 0—1; voorlopig 2V2—4V2» Op_5_Mei Een vliegtuig zal snoep droppen"boven Alkmaar Ter herinnering aan de voedseldrop- ping bij de bevrijding van Nederland zal de bekende piloot en stadgenoot de heer H. Blein op de Nationale feest dag met een vliegtuig van de Noord- hollandse Aeroclub boven Alkmaar verschijnen om op twee terreinen in de stad, die nader staan aangegeven in het feestprogramma, snoep en prijzen te „droppen". Deze miniatuur-droppings vormen een onderdeel van het aantrekkelijke programma, dat door de Alkmaarse jeugdgemeenschap is samengesteld voor de vijfde Mei. Aan de demonstra tie is nog een attractie verbonden, want de burgers kunnen de hoogte schatten, «waarop het vliegtuig van 4 tot 4.15 uur boven de stad zal kruisen, nadat de piloot door het afschieten van lichtkogels heeft bekend gemaakt, dat hij ten behoeve van het radende pu bliek een constante hoogte zal aanhou den. De hoogte kan men invullen oo een formulier, dat op het ogenblik in een oplaag van 11.000 exemplaren door de jeugd wordt verspreid. De kosten (25 cent) die aan de deelname van deze invulwedstrijd zijn verbonden, zullen worden bestemd voor de Stich ting 19401945. Iedere deelnemer dingt tevens gratis mee in een loterij met vele fraaie prijzen. Emmabloemcollecte Er resten nog enkele dagen, dat Men weer collecteert Met de bekende rode bussen Alsweleer. Bedenkt het wel Laat een ieder steunen Ons welbekende doel En mee de bussen vullen Met giften, klein en groot, met Centen, dubbeltjes, kwartjes, guldens, doet Ook Uw briefjes er maar bij Laat men ze niet vergeten, Loopt ze toch niet voorbij. Een speldje wordt U aangeboden door Collectrice of collectant Ten bate van de t.b.c.-bestrijding En tot heil van heel het land. De vraag waar de bloemenklok komt is thans beantwoord door een voorstel van B. en W. om de klok te plaatsen aan'het einde van de Harddraverslaan waar thans de z g. burgemeestersvaas staat welke dan nabij de Rippingbank een plaats kan krijgen. De kosten zullen 2000 bedragen. De commissies voor Openbare Werken en Plantsoenen gaan hiermede accoord. In verband hiermede zouden wij het volgende willen opmer ken: Niet veel steden hebben een dergelij ke interessante klok en zij is hier dan ook altijd een bezienswaardigheid voor de vreemdelingen gebleken. Bij het sta tion had zij een ideale plaats, te meer omdat men in bloemen op de klok steeds het woord „Welkom" kon lezen. Zij vormde jarenlang, met de kaas markt, de ruitertjes en de klaroenblazer een der attracties van onze gemeente. Nu de klok helaas verplaatst moet worden is het zeker wenselijk haar een plaatsje te geven op een punt waar men verwachten kan dat vele vreemdelingen haar vooral des Vrijdagsmorgens kunnen bewonderen, zo mogelijk aan een van de grote toegangswegen naar onze gemeente. Op de grashelling bij de molen van Piet zou zij een ideale plaats hebben, maar wij gevoelen iets voor het argu ment, dat zij op het tegenoverliggende drukke verkeerspunt de aandacht der autobestuurders zou kunnen afleiden. Aan het einde van de Harddravers laan, waar de pompeuze (blikken) vaas ter herinnering aan burgemeester Mac- laine Pont staat, komen vrijwel geen vreemdelingen en zeker niet op Vrij dagmorgen wanneer aller aandacht op het centrum van de stad geconcenteerd is. Daar komen de Alkmaarders, maar die kennen de klok wel en het lijkt ons veel verstandiger deze vrij zeldzame In November 1948 nam de Raad een artikel in de Alg. Politieverordening op ter wering van geschriften, afbeel dingen of voorwerpen aanstotelijk voor de eerbaarheid of geschikt om de zin nelijkheid van de jeugd te prikkelen. De Hoge Raad neemt thans in zijn ar resten aan, dat het woord „Wet" in ar tikel 7 der Grondwet in formele zin moet worden opgevat dus als resultaat van de samenwerking van Koning en Staten Generaal. Alleen de burgerlijke wet en de strafwet kunnen de uiting van gedachten en gevoelens van een ongeoorloofd geachte inhoud verbie den. De gemeentelijke wetgever heeft op dit punt geen bevoegdheden en kan slechts de verspreiding van een ge drukt geschrift op de openbare straat onderwerpen aan voorschriften in net belang van de openbare orde, bepaal delijk ter beveiliging van het openba re verkeer. Op grond daarvan stellen B. en W voor in te trekken het besluit hou dende vaststelling van een verorde ning tot wijziging van de Alg. Poli tieverordening in verband met de we ring van slechte lectuur. Het is langzamerhand algemeen ge bruikelijk geworden, dat de schoolver enigingen voor de drukte van proef werken en examens begint, nog „een avond geven", zoals men het pleegt te noemen. Hierna past slechts een hard ploeteren. Deze ontspanningsavond moet ais het ware meehelpen de laat ste loodjes, die immers nog steeds het zwaarste wegen, iets te verlichten. Alle feestjes en uitjes worden daarna van de hand gewezen, om nog eenmaal goed de tanden te laten zien. Maar misschien is deze avond ook wel als afscheids avond bedoeld. Immers, na de eind examens en na de overgangen is de binding die de jongens en meisjes bij eenhoudt veelal te klein om een geza menlijk optreden mogelijk te maken. Zo hield dan Zaterdagavond de gym nasiastenvereniging „Autoi Esmen" in de aula van 't Murmellius-gymnasium haar ontspanningsavond. Uiteraard met Dag en nacht speurderswerk van enige rechercheurs van de rijkspolitie in het district Alkmaar heeft er toe geleid, dat één dezer dagen de 45-jarige B. kon worden gearresteerd, verdacht van een serie diefstallen en inbraken in geheel Nederland. Voorts nam de politie tien waardevolle fototoestellen, drie film camera's, duizenden sigaretten en andere goederen in beslag. Het onderzoek naar andere inbraken en diefstallen is nog gaande. B. is ingesloten in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Bewoners zagen rechercheurs voor dieven aan De rechercheurs der rijkspolitie als mede de rechercheurs van de gemeen tepolitie te Amsterdam zijn lange tijd in touw geweest om deze man te grij pen. Na langdurige onderzoeken in de provincies Noordholland-Zuidholland en Utrecht kwamen de rechercheurs van Rijkspolitie te weten, dat B. om gang had met vrouw wonende aan de Kostverlorenkade te Amsterdam. Toen men dit wist werd laat in de avond getracht de woning, waar B. zich ver moedelijk ophield binnen te treden. De bewoners weigerden echter de deur te openen, in de mening met inbrekers te doen te hebben. Eén der bewoners had zich, zoals later bleek, achter de deur geposteerd gewapend met een bijl. De bewoners van de benedenwo ning, via een achterbalkon gewaar schuwd door de bovenbewoners, repten zich de deur uit, teneinde de politie te waarschuwen. Op dat moment werd hij echter achterhaald door een der rechercheurs, die hem gedeeltelijk op de hoogte stelde van het nachtelijke bezoek. Hierna werden de bovenbewo ners gerustgesteld en kon de woning worden betreden. De gezochte bleek echter niet aanwezig te zijn. Uit be paalde omstandigheden kon worden -af geleid, dat B. werd verwacht, weshal ve de politie het trappenhuis de gehe le nacht bewaakte. Des morgens kon B. op enige afstand van de woning worden aangehouden, nadat tevoren de vriendin van B. ver geefs getracht had de woning ongezien te verlaten om B. te waarschuwen. Tijdens zijn verhoor bleef B. hard nekkig ontkennen zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Bij het on derzoek van zijn kleding echter werd een kamersleutel aangetroffen, die zo als hij toegaf, afkomstig was van een in Amsterdam door hem gehuurde ka mer. Hij weigerde echter te verklaren waar zich deze kamer bevond. Toen het verhoor niet het gewenste resul taat had, deelden de rechercheurs hem mede zelf wel zijn kamer te zullen vinden. B. lachte hen echter uit en zei: „Die vindt u nooit". Aan de hand van bepaalde gegevens kon echter na enige uren ijverig zoe ken het adres worden gevonden,, waar zich de kamer van B. bevond. De sleu tel bleek te passen op een kastdeur Toen men deze opende was het resul taat verrassend. In de kast werden waardevolle voorwerpen aangetroffen zoals fototoestellen, filmcamera's, als mede duizenden sigaretten. Toen B. bij het hierop volgend verhoor één dezer filmcamera's werd getoond, zeide hij: „Nu kan ik alle inbraken wel beken nen, want als u alleen met een sleutel in Amsterdam een kamertje kan vin den, dan vindt u alles". Hierna beken de B. grif, van December 1950 af tot April 1951 inbraken te hebben ge pleegd te Amsterdam. Bussum Wwnel. Steenwijk, Sneek en Bnlsward, waar bij hij voor meer dan tienduizend gulden aan geld en goederen had ge stolen. Vele jaren van zijn leven heeft B reeds in verschillende gevangenissen doorgebracht. eeu klassiek programma, met een stuk van Shaw. Wat het meest opviel was het feit, dat het programma voor het grootste gedeelte door de lagere klassen weid verzorgd. Dat dit geen belemmering behoeft te vormen om toch het peil op behoorlijke hoogte te handhaven, be wezen het koortje dat onder leiding van mevrouw Frederikse enige liederen van Dalcroze had ingestudeerd -en de pianorecitals van B. Broere en G. Hornstra. Zij verdienen meer waarde ring dan sommigen op het balcon kon den opbrengen. Ook de zang van Emmy Adolf en het balletgroepje van mevr. Holzmüller dienen vermeld te worden. „The man of destiny" van Bernard Shaw, dat tot zijn kleinere werken be hoort, laat de figuur Napoleon (H. v. Wijk) en een Oostenrijkse dame (P. Schmidt) op een van zijn veldtochten zien bij een angstige waard (A. du Perron). De dame, door een der offi cieren (J. Vis) er van beschuldigd spionne van de vijand te zijn, wordt ten slotte door de grote man er toe' gebracht haar boodschappen af te ge ven. Dat zq ten slotte arm in arm loopt met Napoleon en dat voor de officier alles goed komt, doet eigenlijk minder ter zake. De dialogen en niet de hande lingen bleven het belangrijkste. Zij lie ten onmiskenbaar ware Shaw zien. Vooi haar medewerking ontvingen zowel mevrouw Holzmüller voor haar ballet, als mevrouw Frederikse voor haar koortje enige stoffelijke blijken var waardering. Ook de regisseur van „The man of distiny", de heer J. C. Frevel, werd niet vergeten. Zijn vrouw deelde mee in de dank van de ver eniging. Het bal dat aan het eind van de avond op het programma stond, werd op de bekende wijze verzorgd door „The Raggy Scott Quartet" onder lei ding van K. Slinger. attractie ten bate van het vreemde, lingenverkeer in te schakelen. Veel be. ter is daarom een plaats op de grootst» toegangsweg naar onze gemeente, d» Kennemerstraatweg, waar zij een plaat» vóór de beruchte bunker zou kunnen krijgen en er daardoor tevens aan zou kunnen medewerken dit wangedrocht uit de Duitse bezettingstijd meer t« camoufleren dan tot heden blijkbaar mogelijk is gebleken. MALLES VOOR NIETS tot en met a.s. Zaterdag! Met kwistige hand, strooit Hl HILCKMANN door 't land: Pf JAPONNEN, MANTELS |j| MANUFACTUREN, enz. enz Geopend van 96 uur. LIJST 26. OORSPRONKELIJK NED. ROMANS D28w Dekker: De wereld heeft geen wacht kamer. F10.51e Fabricius: Leeuwen hon geren in Napels. G79.30 Grevelingen, Van (ps, van Verliage): Het onverbreekbaar zegel. K82.5 Kossen: Achter donkere gevels. - M28g Martin: Getijden. M28gd Martin: D® grote dwaasheid. M38.3 Meer—Prins, Va® der: De spiegel van het verleden (J). - M47,4e Mens: Er wacht een haven. R24.S Redeke, (ps. van Dekker): Blinkie 6c Co. - R71.50 Roothaert: Onbekende dader. S69.3 Smirnoff: De toekomst heeft vleugels. V55, 5pp Vestdijk: Puriteinen en piraten. IN HET NED. VERTAALDE ROMANS B79.8d Boylstonï Directrice (J). D40.4 Dickens, M.: Een paar benen. F44.6g Franken: Gouden regen. H69e Hoel: Eéns moet men betalen. H94.5t Huxley: De tijd loopt zelf ten einde. 035.5op Orczy: De onvindbare Pimpernel. 037.6b Orwell (ps. van Blair): De boerderij der dieren. R45.5 Richter: Vergeefse nederlaag? S75.5 Soyat Een gast. (J) is ook voor jongeren. Nu de jubileumklok in de raadszaal door de Raad niet is aanvaard, heb ben B. en W. in een andere richting gezocht voor een herinnering aan ds 50-jarige regeer-periode van Koningin Wilhelmina. De schoonst denkbare herinnering zou een geschilderd portret van haar in de raadszaad zijn, waar evenmin een geschilderd portret van H.M. Ko ningin Juliana mag ontbreken. B .en W. hebben zich daarom ij verbinding gesteld met de kunstschil ders Jan van Herwijnen en mr. D. Vis, die zich bereid verklaard hebben een portret (kniestuk) te schilderen van Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana voor de som van f 1500 per portret. De schilderijen zijn ongeveer 90 cm breed en worden aangebracht op de penanten ter weerszijden van de schouw. Beide portretten worden op elkaar afgestemd. De schilders ne men de portretten terug als de Raad ze niet aanvaardt. Dan is slechts een bedrag voor gebruikte materialen van f 500 verschuldigd, waarvoor men desgewenst ook een der werken uit hun verzameling kan kiezen. „Billijk man", Langestraat 23, Alkmaar 't Gratis koopuur was Zaterdag van 12.301.30 en Maandag van 12. Het sociale werk door de geëigende Rooms Katholieke verenigingen ver* richt, mag niet onderschat worden. Evenals het werk van andersgezin, den vindt het niet altjjd die waarde ring die het, zeker in deze tqd, van node heeft. Dat sociale werkers niet aan de weg plegen te timmeren, heeft er misschien toe meeegewerkt de be kendheid met de omvang van deze belangrijke arbeid niet zo verbreid te maken als vereist is. Uit de innige samenwerking tus sen Fransisca Romana, Fidelis en de St. Vicentius vereniging kwam nog niet lang geleden in Alkmaar de Commissie Vrije Tijd voort, die ge durende het winterseizoen een aantal grote en kleine avonden voor een kring van genodigden organiseert. Op deze wijze hoopt de commissie ten slotte te bereiken, dat de mensen, wanneer ze een behoorlijk program ma zijn gaan waarderen, ook zelf een verantwoorde vrije tijdsbesteding zul len eisen. Als laatste avond in dit seizoen bood de Commissie Vrije Tijd Maandagavond in het Gulden Vlies een bonte avond aan. Het heeft weinig nut by een zo ka kelbont programma al hetgeen naar voren gebracht is met name te noe men. We zullen volstaan met te con stateren, dat degenen die hun mede werking verleenden alle lof toekomt; de vele genodigden hebben zich op uitstekende wijze weten te vermaken. Een uitzondering willen we maken voor het Alkmaars Mandoline Orkest „De Tokkelaars", dat onder leiding van Wim Haanraadts met veel esprit vrolijke en frisse wijsjes speel- de en „The Five Fireflies", die onder leiding van Henri Gillhaus voor hun pittige Engelse en Franse liedjes veel waardering verwierven. Een bijzon dere vermelding verdienen de dansen, die Anne-Marie Kühne en Martinu» v. d. Nieuwenhoff op een kunstzin nige, '-elaas niet altijd begrepen, wijze brachten, zowel met elkaar als tezamen met een balletgroepje. WARMWATER-INSTALLATIES IN 59 WONINGEN VAN ROCHDALE B. en W. stellen voor gunstig te be slissen op een verzoek van de woning bouwvereniging Rochdale om een voorschot van f 13.074.40 te mogen ontvangen - voor het aanbrengen van warmwaterinstallaties aan de in aan bouw zijnde 59 woningen. B. en W. vragen daarbij machtiging de minister van wederopbouw te verzoeken goed te keuren het aanbrengen van warm waterinstallaties in deze woningen aan de Coornhertkade en de Huygen- (raat. alsmede verhoging van de huren daarvan met f 0.60 per week, geduren de 10 jaren.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2