Goed onderhoud van huisraad spaart veel kosten Rijst, de hoop van hartlijders Ponten over het Noordzeekanaal verwerken een druk verkeer Haarden krakeelt over zeven Perzische tapijten in het raadhuis lartberichten We mogen weer exporteren Engeland wil Formosa teruggeven aan China Oud-Strijders willen de bewapening controleren Melkwinningswet is thans in overweging Felle protesten DINSDAG 17 APRIL 1951 in de koude avond, maar, dat we niet te wachten, voordat die naar buiten komt", raar hè, dat die man jmen. Ik zou me niets ij de rover was. Hoa •s aan eieren?" Pam bben wel meteen beet verhaaltje. Iedereen we nu ook maar ver- al" lew Orleans, pass. 15-4 ■umdijk, A'dam—O.-Afrika, aar Marseille Alderamin, ires, 15-4 van Montevideo lmkerk, Japan-R'dam, 15-4 ongkong Altair, R'dam— -an Rio de Janeiro te San- am—Balik Papan, 15-4 van Tandjong' Pandang Am- )mbay, pass. 15-4 Socotra m-W.-Afrika, 14-4 van Amstelpark, Hamburg— x Dungeness Annenkerk, 4-4 te Adelaide Arundo, l, pass. 15-4 ten zuiden Axeldijk, 15-4 van New alsdijk, 15-4 van New Or- Alblasserdijk, 15-4 n.m. Alwaki, 16-4 te Norfolk Z.-Amerika, pass. 15-4 n.m, Arnedijk, New Orleans - Havre Asturias, 13-4 Jakarta Bali, Surabaja- Penang naar Colombo - i R'dam te Civita Vecchia iVdam—Z.-Afrika, 14-4 t# ijdendijk, R'dam—Philadel- illy's Boissevain, Japan- 4 van Penang naar Mau- I'dam—Djakarta, pass. 15-4 rdafui Blitar, Djakarta- ïur) van Genua Breda, >rt naar Slavery Caltex pass. 15-4 Wight Cal- ■4 n.m. van Sidon te R'- lis (t), Sidon—R'dam, pass, iltex The Hague (t), Sidon— Caltex Utrecht (t), e Sidon Castel Bianco -R'dam, pass. 15-4 West- r, 16-4 van Inagua te New jos Angeles—R'dam, 16-4 t© d, A'dam—Z.-Amerika, 14-4 nas Eemdijk, Duala—A'- ïetown naar Antwerpen Golf—R'dam, 15-4 Oporto Friesland, New York i Penang Groote Beer, A'dam, pass. 14-4 n.m. Haarlem, San Juan—A'dam, Gada (Azoren) Hera, 5-4 van Antwerpen Her- 'inidad naar Paramaribo anquilla Japara, 16-4 van a Jagersfontein, 14-4 van i Johan van Oldenbaine- 15-4 n.m. Kaap Guardatui Djakarta, 15-4 (9.50 uur) Gede, R'dam—Djakarta, 15-4 Kola Inten, R'dam—Gui- te Port Said vernacht van R'dam te Makassar hdonesie—R'dam, 14-4 van ang ten rede Lang'koeas, i, 14-4 van Makassar naar Larenberg, Melilla—A'dam, Laurenskerk, A'dam—W.- van Dakar naar Freetown ew York, 15-4 van Antwer- Khorramshar—R'dam, 14-4 Lievevrouwekerk, Calcutta- Djeddah Limburg, Van- 4-4 van Lorenzo Marquez joenerkerk, A'dam—Perzische nan Loppersum, 15-4 van ao Laagkerk, R'dam—Cal- adras Langkoeas, R'dam— (8 uur) van Makassar te tcht Lissekerk, 14-4 van en Mapia, Surabaya—A'- Kaap Guardafui Marken, 'dam naar Hamburg Mo- ,'dam, 16-4 van Busliire te Djakarta—A'dam, pass. 15-4 ?kerk, R'dam—Sydney, pass. Markelo, 14-4 van Lorenzo ache Metula (t), 15-4 van Santos Minjak, R'dam— i Aden Modjokerto, Ma- 1 n.m. van Aden naar Djed- alia (repatr.), Surabaja—A'- olra verwacht Oranjestad, te Laguaira Papendrecht a Cardon te Huil Rem- jwport News te New York - lewport News te New York 5 Janeiro—Japan, 15-4 van Durban Salatiga, Va'i- L5-4 te Manilla Slamat, fork, 15-4 van Halifax te sdijk, R'dam—Cuba, 15-4 te l Dordrecht, Huelva—R'dam, R'dam verwacht Stad uur) van Sfax te Vaardin- tad Schiedam, 19-4 van Port venvacht Sibajak (repatr.)» ?ass. 15-4 Bona Somer- A'dam, 14-4 n.m. 200 m$ Eiland Titus, Levant— Ouessani naar R'dam Ta- jakarta naar New York lonesie, pass. 15-4 Guarda- Rio de Janeiro—Japan 15-4 Kobe - Teuceh, Ma ilia— Semarang te Djakarta Janeiro—Kobe, 14-4 van nja Tjisadane, Hongkong— 6-4 te Durban Tomini, aar Hamburg Triton, 14-4 it Turks Island Vulcanus, -4 van Gibraltar naar Pa'ras m- Halifax, pass. 15-4 Wight tnd, 15-4 van A'dam naar erdam, 15-4 van R'dam te ;m Barenclsz (Walvisvaarder), ?ass. 14-4 Ouessant Wiel- Portland Bahrein Wü- R'datv '4-4 van Belawan Wnv N'dam-W.-Afrika, i akoradi am naar Curasao. Problemen van de huisvrouwen Alles een graad eenvoudiger dan vroeger.... ^pALS wij in een vorig artikel toezegden, zouden we onze bezoeken aan huisvrouwen vervolgen met een praatje met de vrouw van een kleine ambachtsman, een alleenwonende weduwe en een moeder van zes kinderen, wier mans inkomen tot de hogere salarisklassen gerekend moet worden. Hierbjj bleek wel, dat de zorgen van de weduwe en die van moeder met de zes kinderen, ondanks het hoogschijnende inkomen harer man, niet gering zjjn en zjj alleen met veel inspanning en overleg kans zien door het leven te ko men. De vrouw van de granietwerker had het niet zo moeilijk met de aanpassing, maar zij had met haar man ook haar hele leven sober geleefd, ook in de tijd, toen zjj misschien zich meer luxe kon den veroorloven. Wij troffen haar met haar man; ze toonde met een zekere trots haar mooie melkpan op het haardkacheltje, in de hoek van de kamer: daar staat ieder versteld van, die heb ik van m'n trou wen af (ruim 25 jaar), maar dat-ie er nog zo goed uitziet, komt van het met zorg ermee omgaan en goed onder houd. En die kachel, vult haar man aan. die heb ik toen overgenomen, net als die stoeltjes, die net verleden jaar van nieuwe zittingen en veren voorzien zijn. Nieuwkoop was me vroeger ai te duur en nou helemaal en het ziet er toch knapjes uit. Zo zijn wij et altijd gekomen, zonder teveel geld uit te ge ven. Je kunt tweede hands vaak heel goede dingen op een verkoping op de kop tikken en dikwijls van beter kwa liteit dan het nieuwe van tegenwoor dig. De voeding, dat is altijd het be langrijkste bij ons geweest, want als je hard werkt, moet je goed eten hebben. Nu ben ik eigen baas, maar nog ben ik 's morgens de eerste en 's avonds de laatste. Kinderbijslag heb ik nooit ge kend, vroeger, toen m'n jongens klein waren was die er niet en nu ben ik kleine zelfstandige en heb er ook niks aan. Luxe doen we niet aan; vroeger bakte ik, zo zegt de vrouw, een kren tenbroodje voor de Zondag en nu is er een koekje. Een jongen is nog thuis en die betaalt niet het volle kostgeld om dat we hem wat voor z'n trouwen wil len laten sparen. Vervanging van een vloerkleed of iets dergelijks, dat kun nen we niet meer van het gewone in komen doen, maar verder redden we het wel, als we geen gekke bokke- sprongen maken. Alléén voor alle zorg Anders was het gesteld met dit 72-ja- rige weduwe, die alleen in haar klei ne huisje haar levensavond doorbrengt, met als enige inkomen de uitkering van de Noodwet-Drees en steun van Sociale Zaken. Zij doet nog alles zelf. Kleding vervangen: ziet zij geen kans toe, evenmin als voor het kopen van nieuwe of laten repareren van oude schoenen, dat kan er niet af. Inwoning kan ze niet hebben en voor een kost ganger is ze te oud. Haar enige vertier is de aansluiting op de radiodistribute, de haar twee gulden per maand kost Die laat haar van tijd tot tijd de pers berichten en een kerkdienst horen, meer niet, want om muziek geeft ze niets. De Zondagen zijn het verve lendst voor me, zegt ze. hoe het verder moet, weet ze niet. Met een gebaar naar een portret, zucht ze: mijn jongen van 24 jaar, die al zeventien jaar dood is God geeft en God neemt; waarmede we ons gesprek maar als geëindigd be schouwden. Een van de velen, die zich wellicht een andere levensavond had den gedacht, maar door de tijdsom standigheden vol zorgen zitten Die achterstand uit de oorlogsjaren.. De vrouw van de vertegenwoordiger met het inkomen van de hogere klas se, heeft, omdat zij voor zes kinderen hebben te zorgen, zeker geen weelde. Drie kinderen zijn in de oorlogsjaren geboren, de jaren, waarin het inkomen omdat er weinig zaken gedaan kon den worden zeer laag was. Gevolg: na de bevrijding veel in te halen. Bed- degoed, bedden, witten en behangen van het huis, het was allemaal drin gend nodig, waarbij dan nog kwam de allossing van bij anderen opgenomen gelden om in de oorlogsjaren in de kos ten van het levensonderhoud te kun nen voorzien. En dan nog in betrekke lijk korte tijd kwamen en voldaan moesten worden. Ondanks kinderaftrek is voor ons grote gezin de belasting nog te progressief. De kinderbijslag? Die gaat op aan verzekeringspremies om dat het pensioen als gevolg van het la ge basissalaris van de echtgenoot veel te laag is, ingeval de kostwinner mocht komen te overlijden. Twee kinderen volgen middelbaar onderwijs, hetzelfde, wat moeder en vader ook gehad hebben; je wilt je kinderen toch liefst niet minder geven, dan je zelf van je ouders ontvangen hebt, vooral wanneer zij voldoende in telligentie hebben, voegt deze huis vrouw er aan toe. Veel moet eigenlijk vernieuwd worden, maar voorlopig gaat het geld, dat we daarvoor zouden kunnen besteden, naar de belasting, zo dat we het zonder nieuwe lakens, thee doeken, enz. moeten doen. Om de slij tage tot een minimum te beperken wassen we al minder dan vroeger, in dien dit de hygiëne tenminste niet in gevaar brengt. Reizen in de vacantie is voor ons gezin uitgesloten; een kind gaat eens kamperen, een ander naar fa milie en mijn man en ik maken eens een fietstocht, met als hoogste luxe er gens een eenvoudige lunch onderweg, dan heb ik ook eens een dag vrij. Mijn man en ik, zo vervolgt deze mevrouw, spelen beiden piano, we zijn beiden dol op muziek, maar een enkele keer gaat óf hij, óf ik naar een concert, want samen daarheen te gaan is ons te duur. 'let koekje voor de kinderen, als ze uit school komen, is een biscuitje ge worden, van chocolade is natuurlijk helemaal geen sprake. Met de kleding doen we allemaal veel langer dan vroeger en als er nieuw moet zijn, is het minstens 1 graad eenvoudiger dan vroeger. We doen meer goed in de thuiswas om minder kosten voor de blekerij te hebben. De cadeautjes voor de kinderen zijn geheel aangepast aan de behoeften en zeker geen luxe. Er was na de oorlog aan de gezondheid der kinderen veel op te knappen, omdat ze slecht gevoed waren geweest, dat heeft ook zeer veel gekost. En dan die indi recte belastingen, die het grote gezin met z'n grote verbruik zo zwaar tref fen, want het zijn me hoeveelheden, welke hier wekelijks doorgaan. En dan de schoenreparatie niet te vergeten; zeg een gezond kind maar eens, dat het niet met een autoped mag steppen, dat kun je niet doen, maar die schoenzo lenNeen, mijn man heeft een goed inkomen, maar het nare is het onzeke re daarvan omdat het geen vast salaris is; je kunt nooit iets opvangen voor een slechte tijd. Als de zaken minder wordenik moet er niet aan den ken, hoe ik dan de zaak moet redden. Het kan nog meevallen Aan het eind van onze excursie naai de verschillende huisvrouwen, zouden wij willen aanraden eens te denken aan die huisvrouw, die. alle beslomme ringen ten spijt, dagelijks een uurtje voor zichzelf neemt om door een goed boek ,ëeiv artikel in een tijdschrift, een luchtig of klassiek muziekje van de ra dio er eens even „uit' te zijn. Zeker, dat brengt niet meer geld in de huis- houdportemonnaie, maar wèl een an dere stemming, een. geestelijke injectie, welke de kracht geeft om verder te werken. Zei Carpentier Alting niet, dat pessimisme nooit een bewijs van le venswijsheid is geweest, van eenzijdi ge waarneming wèl? Laten we hier ook eens denken aan de woorden van Inayat Khan: „Optimisme komt van God en pessimisme is uit bet mense lijk intellect geboren". Voor hen, die menen geen uitzicht te hebben, willen wij nog even herinne ren aan de woorden, die de president van het Unilever-Concern dezer dagen voor de radio sprak: „De fundamentele positie van Nederland is niet zo som ber. De Nederlanders zijn een paar jaar lang overdreven optimistisch geweest over hun situatie en thans in eens overdreven pessimistisch. Mogen de woorden van dr. Paul Rii- kens, dat de offers nog heel erg kun nen meevallen, bewaarheid worden, opdat de zorgen onzer huisvrouwen minder worden. Wij zijn met één vaste overtuiging van onze bezoeken teruggekeerd, n.l. die, dat de huisvrouwen zeker even grote rekenkunstenaressen en economen zijn dan zij, die in theorie r .ngeven, hoe het leven geleid moet worden. De huisvrouwen, zij hebben heel wat te verzetten, méér vaak dan de man, die soms onder het genot van een si gaartje of sigaret met z'n collega's klaagt over „die dure tijd". Laten de mannen nu eens niet boos worden over deze conclusie die gebaseerd is op eigen waarneming en tot nadenken stemmen. Brits vredesverdrag met Japan Engeland heeft Amerika zijn ont werp voor een Japans vredesverdrag overhandigd. Het ontwerp heeft, na: verluidt, veel overeenkomst met het Amerikaanse voorstel. Het Britse ontwerp is gebaseerd op de overtuiging, dat Formosa volgens de beginselen van Potsdam en Cairo aan China teruggegeven dient te wor den, in dit geval aan het communis tisch China. Engeland zou ook voorstander zijn van het deelnemen van de regering van Peking, welke door Engeland is erkend, aan de besprekingen over het Verdrag. Verzoek om maatregelen tegen tijgerplaag In verband met de tijgerplaag in het gebied van Kota Kampar-Muara Mahat, tussen Pajakumbuh en Pakan- baru (midden Sumatra) hebben de plaatselijke afdelingen van enige poli tieke partijen de regering verzocht, maatregelen hiertegen te treffen. In de periode van mei 1950 tot Maart 1951 vielen 30 personen ten offer aan de tijgers. Geleerde opent uitkomst voor honderdduizenden Streng dieet rijst en van vruchten brachtgenezing (Van een correspondent te New York) Hartkwalen en storingen van de bloedsomloop eisen ieder jaar in de iVestelijke landen een groter aantal slachtoffers dan zélfs de meest gevrees de gesels 'der mensheid, tuberculose en kanker. Het feit, dat dit verschijnsel niet ook in de landen van het Oosten wordt waargenomen, bewoog een ge leerde van Duitse afstamming, de reeds lang geleden naar de Verenigde Staten geëmigreerde dr. Walter Kemp- ner, tot een grondig onderzoek, dat hij met steun van de Duke-Universiteit in Noord-Carolina kon uitvoeren. Daar bij is hij uitgegaan van rijst als genees middel. De Duke-universiteit heeft onlangs de resultaten van de bij 1800 zieken uitgevoerde onderzoekingen gepubli ceerd. Het bleek, dat men in 75% van de gevallen succes had met het middel van Kempner. Een aantal van 1200 lij ders aan hartkwalen en hoge bloed druk kon door een rijstkuur een „dui delijk merkbare verbetering van hun DRIE HEEN-EN-WEERTJES PER UUR (Van onze speciale verslaggever). QOK zonder cijfers te noemen, kan met reden worden vastgesteld, dat de ponten over het Noordzeekanaal alle dagen een dikke verkeersstroom te verwerken hebben. Honderden en nog eens honderden auto's trekken dage lijks Noord-Holland in, of gaan van onze provincie naar Zuidelijker streken. Maar vrijwel nimmer hoort men van ernstige stagnaties, of onprettige strub belingen bij de vier overzetveren, die tussen Amsterdam en IJmuiden te vin den zijn. Zeker, de wachttijden zijn wel eens wat lang. Maar dat Iran men liet op volle toeren werkende pontpersoneei niet kwalijk nemen. Het vaart zonder verwijl zijn gemiddeld drie heen-en-weertjes per uur. Met drie ponten in de vaart wordt dan dus negen heen-en-weertjes. Wanneer men weet, dat doorgaans zo'n vijftien h zestien wagens per vaart kunnen worden meegeno men, kan men gemakkelijk zelf uitrekenen, hoe lang men heeft te wachten voor men aan de beurt van overzetfen is, wanneer men zo omstreeks de hon derdste wachter is in de lange file van auto's voor Hembrugpont, Buiten huizen of Velsen. Zelfdiscipline kon wel beter zijn MEN kan er over mopperen, zoveel men wil, zolang Den Haag niet het sein heef* gegeven, dat er onverwijld met tunnelbouw moet worden begon nen, helpt het geen zier. Wij hebben zo de indruk, dat de meeste automobilisten .oor dit alles een duidelijk begrip hebben. Op wie ze dan misschien al mopperen, doorgaans niet op het pontpersoneei, dat men nog al eens graag met een sigaretje Of sigaar bedenkt en dus stellig geen kwaad hart toedraagt. Dat sigaretje of die (meer schaarse) sigaar is een bewijs van erkentelijkheid. Men waardeert de vlotheid, waarmee men naar de over kant gebracht wordt, en zijn reis weer kar vervolgen. Men waardeert de nauw lettende zorg, die in acht genomen wordt, om bij alle passen en meten op het pontdek, beschadigingen der glim mende limousines te voorkomen. Men waardeest de vlotheid van laden en los sen. Gistermiddag passeerden weer de eerste groenten-auto's de Duitse grens, nadat de handel enige tijd stil gelegen had. De Internationale Bond van oud strijders heeft de vier plaatsvervangers te Parijs het voorstel gedaan een com- missie van onderzoek te vormen, be staande uit oud-strijders, die de effec tieve militaire kracht en het militaire materiaal van alle landen zal bestude ren. De commissie zou tevens als con trolerend orgaan kunnen optreden bij een vermindering der bewapening, al dus het voorstel. Genoemde bond verklaart negen mil- lioen leden te tellen en wil in Amerika, Frankrijk, Belgie, Italië, Griekenland, Turkije, oJegoslavie en Nederland. Naar het ANP verneemt, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de Centrale Zuiveleommissie en de Stichting voor de Landbouw verzocht, haai- mening kenbaar te maken over een concept- melkwinningswet. In dit ontwerp wor den gecentraliseerde organen, door de overheid in te stellen, voorgesteld, welke zich met de kwaliteitsbepaling bezig dienen te houden. FEDERATIE VOOR BEROEPSVERVOER OPGERICHT Een aantal organisaties op het ge bied van het beroeps-personenvervoer langs de weg nebben de stichting Fede ratie van Nederlandse Organisaties Het is de bedoeling, tot samenwerking voor het Personenvervoer opgericht, te geraken met het beroeps-goederen vervoer, indi ook in die sector de daartoe nodige overeenstemming is be reikt. De passagiers in de Australische personenvliegtuigen zullen voortaan in de nieuwe toestellen met het gezicht naar de staart zitten met het oog op de veiligheid bij ongelukken. Verkwisting of wijs beleid? (Van onze speciale verslaggever). QE eensgezindheid van de kleine rustige bevolking van het pittoreske stadje Naarden is de laatste dagen ruw verstoord. De oorzaak is niet de politieke tweespalt, die de gehele wereld in spanning houdt, maar een besluit, dat de vroede vaderen van de stad onlangs genomen hebben. Op voorstel van burge meester en wethouders besloot de gemeenteraadvoor het uit de zeventiende eeuw daterende raadhuis vijf Perzische tapijten aan te schpffen. Nu ligt er dan in de Raadszaal, in de grote burgerzaal, in de hall, in de wethouders kamer en in de kamer van de. burgemeester een zacht kleed, waarvan de kleuren een genot zijn om te zien. De aanschaffing ervan maakte de stads kas 10.600.lichter. vernietigden de kleden zelf te nemen. Vorig jaar bezochten personen van 21 naties Naarden en het oude stadhuis. Bovendien werden in de grote burger zaal steeds meer bijeenkomsten van landelijke en plaatselijke organisaties gehouden. Naardens stadhuis, dat onlangs in overleg met Monumentenzorg geheel gerestaureerd werd, moet dus ook aah de binnenzijde goed ingericht zijn. „We kunnen in de mooie zalen toch geen cocos-matjes leggen", aldus de burge meester. „Over een jaartje zijn de men sen al deze herrie vergeten en dan zijn ze blij, dat hun stadhuis ingericht is, zoals het behoort". Gedeputeerde Staten zullen echter moeten beslissen en tot zolang wordt er binnen de groene wallen van Naar den in de kroegjes en in de huiskamer fel gedebatteerd. yóór het besluit genomen werd zijn er in de raad harde noten gekraakt. Het Tweede Kamerlid Evert Vermeer pro testeerde fel tegen deze uitgave in een tijd, dat de regering met klem aan dringt op bezuiniging en op een uiter ste beperking van alle uitgaven voor niet bitter noodzakelijke zaken. De me ningen in de raad waren sterk ver deeld. Beurtelings werd het voorstel verkwisting of verstandig beleid ge noemd maar ten slotte werd het voor stel van B. en W. met één stem meer derheid aangenomen. De bevolking van Naarden trok zich deze kwestie zeer aan en op het ogen blik zijn er twee elkaar fel met de mond bestrijdende partijen vóór en tegen de Perzische tapijten in het raad huis. Ook de Gedeputeerde Staten van de Provinciale Staten van Noord-Hol land houden zich er mee bezig. Wan neer zij tot de conclusie komen, dat de koop van de kleden verkwisting is, dan wordt het raadsbesluit vernietigd en zullen de gezagsdragers en de vroede vaderen van de oude veste op goedko pere kleden in het stadhuis moeten lo pen. ^URGEMEESTER Visser, die wij naar zijn mening over de „tapijten affaire" vroege.i. zei ons dat de koop van de kleden een goede investering is. Hij was desnoods bereid, wanneer de E. V. C.-leider veroordeeld De landelijke secretaris van de bij de EVC aangesloten bond van perso neel bij de spoor-, tram- en nevenbe- drijven is door de Amsterdamse poli tierechter veroordeeld tot 25 gulden boete. Hij had een pamflet doen uitge ven over een verlenging van de werk tijden bij de Ned. Spoorwegen, waar door bestuurders van de bij het NVV aangesloten organisatie van spoorweg- Gedeputeerde Staten het raadsbesluitpersoneel zich beledigd achtten. Het is deze voelbare waardering, die het werk licht doet zijn. Men merkt het aan de mensen Altijd zijn ze luimig, zelden bokkig. Het moet dan ook al erg bont gemaakt worden, wanneer zij uit hun slof schieten. Dat gebeurt pas, wanneer,er een of andere onhebbelijke automobilist merkwaardig genoeg zijn die er!! denkt regels te kunnen gaan stellen aan de mannen van de pont. „Als je nou die wagen er eens af liet komen, zou mijn wagen er nog net bij kunnenKijk, zoiets ver draagt een pontwachter niet. Zomin als een andere sterveling. Uit zulke kleinigheidjes kan soms wel eens wat bekvechterij groeien. Het is nimmer van ernstige aard. Het pontpersoneei bezit voldoende gezag in zichzelf, om gedaan te krijgen wat het goed denkt. Het jarenlange werken heeft dat ge zag verstevigd. Men denke er niet te ge ring over. Automobilisten zijn over het algemeen levenslustige typen, die zich' niet gemakkelijk de kaas van de boter ham laten eten en meestal 'n verschrik kelijke haast hebben. Er zijn er zelfs bij, die niet schro men voor hun beurt een pont op te slip pen, wanneer ze menen, dat hun kt schoon is. Zelden lukt dat. Het rechts gevoel van de voorbijgeschoten auto mobilisten is te groot om dit te gedo gen. Met vereende kracht wordt zulke snoodaards meestal snel aan het ver stand gebracht, dat ze hun beurt heb ben af te wachten. In negen van de tien gevallen is onoplettendheid de oorzaak an zulk kwaad. „Ik had niet op mijn voorganger geletheet het dan. Zelf-discipline. Ja, ja. zoiets komt nog al eens voor. Vandaar dat er bijvoorbeeld bij Velsen practisch doorlopend een politie-agent het verkeer, zeker aan de Zuidzij, moet regelen. Daar vormen de wachten de auto's geen file. Ze komen zes, zeven rijen dik op het pontplein te staan. Zo'n tachtig a negentig wagens kunnen op dat plein geplaatst worden, zonder dat het aankomend verkeer gehinderd wordt. Het is een kwestie van zelf discipline van de automobilisten, deze orde te handhaven. En daaraan ont breekt het nog wel eens. Dit wat de automobilisten betreft. Behalve auto's gaan er ook fietsen met de pont over. „Wielrijders afstappen!" is het clemente verzoek, dat met borden op de pont staat aangi leven. Het wordt door tientallen vergeten. Voornamelijk door de jeugd. De jongeliji van am bachtsschool of HBS. Niet zelden pro beren ze wegrijdend aan de overzij het pontpersoneei nog in de maling te ne men ook. Een onhebbelijkheid, waaraan blijkbaar moeilijk iets te veranderen valt. Tenzij misschien met processen- verbaal. En daar wordt sterk aan ge dacht in pontwachterskringen. Men heeft er de bevoegdheid toe. Wie dus doorgaat met te zondigen tegen het ge bod, dat het niet geoorloofd is op de ponten te fietsen, kan er van op aan dezer dagen eens tegen de lamp te lo pen. Men zij gewaarschuwd. toestand" bereiken. Het verslag ver meldt bovendien, dat dit nog een zeer voorzichtige conclusie is. Men zou zon der overdrijving kunnen zeggen, dat de zieken door de behandeling eigen lijk een nieuw leven was ingeblazen. Onder de proefpersonen bevonden zich vele zeer ernstige gevallen: zieken, die op draagbaren moesten worden ver voerd en anderen, die blind waren ge worden of aan vreselijke hoofdpijn of duizelingen leden. In talrijke gevallen heeft het rijstdiëet een normalisering van de bloeddruk, in andere gevallen een herstel van het gezichtsvermogen bewerkstelligd. Streng dieet. De door dr. Kempner behandelde pa tiënten waren aan een zeer streng diëet onderworpen. Het menu bestond uit gekookte rijst, vier keer per dag, vruchten of vruchtensappen zoveel als men wenste, een beetje suiker of stroop en als toegift vitamine-pillen. Als er een duidelijke verbetering te constate ren was, mochten de zieken bovendien nog wat aardappels, tomaten en mager vlees eten. Twee jaar geleden besloten het Rockefeller-Instituut en de Columbia- Universiteit te New York in hun kli nieken dezelfde behandeling toe te passen. Ook hier werden de beste re sultaten bereikt. De Britse Artsenka mer heeft zich eveneens voor de ont dekking van Kempner geïnteresseerd. De goede resultaten worden echter door de Engelsen niet alleen aan de rijst toegeschreven: het ontbreken van zout zou hieraan een even groot aan deel hebben. In ieder geval wordt ook in Engeland het Kempner-diëet als uit stekend beschouwd. Het enige nadeel, dat bij de kuur als remmend werd on dervonden, is de eentonigheid van het menu, dat vele zieken afschrikt. Maar op dit punt kent Kempner geen par don; vooral raadt hij dringend af con cessies te doen in de vorm van saus jes, die de rijst smakelijker moet ma ken. De patiënt moet zelf maar beslis sen of hij liever eentonig eten en le ven, dan wel culinaire geneugten sma ken en spoedig sterven wil. (Het verschijnsel, dat het aantal sterfgevallen door hartkwalen toe neemt, doet zich ook in Nederland dui delijk voor. Het aantal sterfgevallen als gevolg van hartaandoeningen was aanvankelijk niet onbelangrijk lager dan dat ten gevolge van kanker, doch in de loop der jaren is dit volkomen veranderd. In het jaar 1932 eindelijk gaven de hartziekten als dóodsoorzaak (10610) een hoger totaal dan de kan ker (9942). In 1933 en 1934 was de sterfte aan kanker nogmaals de hoog ste, doch in 1935 staan de hartziekten (11226) weer boven de kanker (10641) van dit jaar af definitief. De eisen, die de oorlogsjaren en de na-oorlogse jaren aan de mensen stel len, blijken zo groot te zijn, dat een toenemend aantal hunner de inspan ning van hard en zeer hard werken en van allerlei rampen betaalt met een ernstige hartziekte en de dood. Vooral het jaargemiddelde van 1947, namelijk 17,32 per 10.000, was zeer hoog. Per 1000 sterfgevallen overleden in dat jaar niet minder dan 213 mannen en vrou wen aan een hartkwaal. Red.). ARCHITECT A. A. KOK t Op 70-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden architect A. A. Kok, die een landelijke bekendheid genoot ais res taurateur van oude gebouwen. Stoffelijke resten van alle Nederlanders dit jaar terug Onvoorziene moeilijkheden voorbe houden hoopt de dienst identificatie en berging nog dit jaar de stoffelijke res ten van alle gedurende de oorlog in Duitsland overleden landgenoten, wel ke geïdentificeerd konden worden, naar Nederland over te brengen. Uiteraard wordt slechts tot het over brengen naar het vaderland overge gaan, indien hiertoe door de nabestaan den de wens is kenbaar gemaakt en vast is komen te staan, dat vertrek naar Duitsland niet vrijwillig heeft plaats gevonden. Samenzweerders in Pakistan voor bijzondere rechtbank Tegen generaal-majoor Abkar Khan, voormalig chef van de generale staf van het Pakistaanse leger, diens echt genote, brigadier-generaal Latif en Faiz Ahmed, redacteur van de „Paki stan Times", zal door een speciaal in gesteld Pakistaans gerechtshof een pro ces met gesloten deuren gevoerd wor den. De beklaagden worden ervan be schuldigd, een samenzwering gesmeed te hebben, welke ten doel had de Pa kistaanse regering omver te werpen en een communistisch-militaire dicta tuur te vestigen. Een „zekere buiten landse mogendheid" zou hierbij ge vraagd worden om na de machtsover neming missies te zenden, die zouden moeten helpen bij het op communis tische leest schoeien van de Paki staanse economie en het ontwerpen van een nieuwe grondwet. Nederlandse Bank verhoogt haar disconto De Nederlandse Bank heeft met in gang van heden haar rentetarieven aanzienlijk verhoogd. Het wisseldis conto steeg van 3 tot 4 pet., het pro- messendisconto van 3% tot 4% pet. De rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen, tot dus verre 3% pet. bedragende, is voor parti culieren tot 5% en voor anderen tot pet. verhoogd. Dit laatste tarief geldt voor de leden van de bedrijfs groepen handelsbanken, landbouwere- dietbanken en effectenhandel, alsmede van de vakgroepen algemene spaar banken, en valutamakelaars en dis contohandelaren.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7