Schepen in contact met gezonken Engelse onderzeeboot Een nieuwe loonronde verdere prijsstijging VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twintig jongens aan boord Spaarcampagne voor woningbouw Internationale dievenbende op weg naar ons land? Geen stappen van India te Peking Queuille kreeg het vertrouwen Nieuwe ontwerp-agenda van 't Westen Volledige overeenstemming over het plan-Schuman bij JCoAi B&öteJk Koreaanse oorlog kan vastlopen Woensdag 18 April 1951 148e Jaargang No. 91 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Klopsignalen van bemanning Heldenwefkom Mac Arthur verwelkomd door 250.000 mensen V-raad verdaagt Syrisch- Israelisch debat Op 60 meter diepte Geraffineerde trucs van toeristen President van Portugal is ernstig ziek Moderne Arke Noachs Gromyko heeft echter weer bezwaren Prins Bernhard dansi de Cueca Verdrag wordt heden ondertekend Regering geeft garantie PETAIN STORT WEER IN Achtduizend mensen van verdrinkingsdood gered Generaal Omar Bradley: In ieder geval geen spoedig einde in zicht Ultimatum is militair onuitvoerbaar Weerbericht BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; jr. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAFTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et. p. man. Familieberichten 20 ot. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De minister van wederopbouw en Jpaikflliuisvesting, mr. J. in 't Veld, heeft ■isteravond te Rotterdam medegedeeld, fat hij met zijn collega van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, had afgesproken Om onder de bevolking te komen tot Ipaarcampagnes met een plaatselijk Karakter tef bevordering van de wo ningbouw. Daarover gat, aldus de minister, bin- kort worden overlegd met de Natio- Woningraad, de Vereniging van derlandsa gemeenten, het Katholiek tituut voor Volkshuisvesting, de tichting van de Arbeid, de voorzitter tan de Spaarraad en vertegenwoordi- uit de bankwereld. f Generaal MaoArthur ie Dinsdag na fen verblijf van veertien jaar buiten i Junerika in het land teruggekeerd, Waar hij bij zijn aankomst op het vlieg veld van San Francisco werd toege juicht door een menigte van 250.000 personen, die zich op het vliegveld en langs de route naar zijn hotel had ver bameid. MacArthur was in gezelschap van fijn vrouw en zoontje, welke laatste nog nooit in Amerika is geweest. Mac Arthur zal nog deze week vota- een Congrescommissie verschijnen. Do Veiligheidsraad der VN heeft Dinsdagavond zijn debat over le klacht van Syrië over aggressie van Israel verdaagd, totdat de stafchef der VN, generaal Riley, kan worden ge hoord, Syrië heeft Israel er van beschul digd de Syrisch-Israelische wapenstil- •tandsovereenkomst „flagrant" te heb ben geschonden. Sinds gistermorgen half negen h in het Kanaal koortsachtig gezocht naar de Britse duikboot „Affray", die na een oefening ten Zuiden van het eiiand Wight niet meer aan de oppervlakte is verschenen. De opsporingsactie, waaraan onder zeeërs, vliegtuigen en schepen van vier landen deelnamen had in de middag succes, toen het austervaartuig van de verongelukte duikboot de „Seadevil" langs supersonische weg contact maakte met de Affray en enige klopsignalen opving. Later hoorden ook de onderzeeër „Soythian" en het radarschip „Boxer" klop signalen, waaruit dus bleek, dat tenminste enkele leden van de bemanning in leven zijn. De Affray is waarschijnlijk hij het duiken op de bodem van de zee gestoten. Het schip ligt op een diepte van zestig meter ongeveer vijftig kilometer van het eiland Wight. Van de vijf en zeventig koppen tel lende bemanning zijn twintig jonge recruten, die hun eerste duikbootreis maakten. Deze oefentocht was bedoeld om hun de gelegenheid te geven uit te maken of zij bij de onderzeebootdienst geplaatst wilden worden. De meesten zijn onder de twintig. Onmiddellijk nadat de klopsignalen waren gehoord, spoedden zich kleine vaartuigen met artsen en verplegend personeel naar de plaats van de ramp. Zij kregen opdracht scherp uit te zien naar eventuele overlevenden, die met een speciale uitrusting naar boven ko men. Allen aan boord bezitten een lichtgevend reddingspak, dat hun is verstrekt na de ramp van de Trucu lent in de Theems. De opgevangen signalen wijzen er op, dat de instrumentenkamer niet on der water staat, maar dit is geen be wijs, dat ook de andere ruimen niet zijn volgelopen. Deskundigen zijn van oordeel, dat het vaartuig lucht genoeg bevat voor minstens drie dagen. Na die periode, aldus verklaarden zij, zou de bemanning een speciaal soort zuurstofkaars aansteken, die meer zuurstof zou verschaffen. Dit zou de mannen nog verscheidene dagen in le ven kunnen houden. Men acht het mogelijk, dat duikers op een diepte van zestig meter kunnen opereren om te trachten het schip uit zijn benarde positie te verlossen. AFP weet te melden, dat een van de over levenden van de ramp met de Trucu lent in Januari 1950 zich aan boord van de verongelukte duikboot bevindt. SENATOR WH PEKING DE OORLOG VERKLAREN Senator Harry Cain (Republikein) heeft medegedeeld, dat hij een motie zal indienen bij het Congres, waarin I Bij deze ramp kwamen destijds 48 le- ■angedrongen wordt op het verklaren I den van de bemanning ®n 16 burgers van oorlog aan de regering te Peking.om het leven. i De mogelijkheid bestaat, dat ons land binnenkort „vereerd" zal worden met het bezoek van een internationale dievenbende, die voor het grootste deel uit Hongaren bestaat en een kleine vijftig leden telt. Kortgeleden is dit edele gezelschap in Oostenrijk en West- Duitsland gesignaleerd, waar rijke buit behaald werd in hotels, juwelierszaken, bontwinkels, en in zaken in foto-artike- len, wollen en zijden stoffen enz. De bende heeft zo haar eigen metho des. De leden, zowel mannen als vrou wen, wekken de indruk welgestelde buitenlanders te zijn en gaan naar de laatste mode gekleed. ïn groepjes van zes of zeven betreden zij na elkaar de winkel, die zij voor dit doel hebben uitgekozen en van de plotselinge druk te, die daardoor ontstaat, maakt een van hen gebruik een kostbaar voor werp te stelen. Ook in de hotels ope reren zij op zeer geraffineerde wijze. Twee van hen nemen hun intrek in een gerenommeerd hotel en bestuderen de gewoonten van de rijkste gasten. Met de aldus verkregen wetenschap slaan collega's dan hun slag in de hotelka mers, wanneer de tijd daarvoor rijp is. De criminele voorlichtingsdienst in Den Haag heeft alle politie-instanties in Nederland voor deze bende gewaar schuwd. De „Rijnkerk", die tot charter vaart van de HollandOost- Afrikalijn, ie uit Tanganyika naar Nederland vertrokken met een grote lading exotische dieren aan boord. Deze zijn bestemd voor drie Nederlandse en een Duitse dierentuin. In tachtig kisten wor den onder meer nijlpaarden, oli fanten, zebra's, gnoe's, beisa-antü- lopen, giraffen, apen, struis vogels, ganzen en een zeldzame trapgans vervoerd. Bij het in laden stierf plotseling een jonge olifant, ter waarde vam f6500. Wel diplomatiek contact? De woordvoerder van het Indiase mi nisterie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag de uit New York afkomstige berichten, volgens welke India opnieuw een beroep op de regering van Peking ten gunste van een vreedzame regeling van het conflict op Korea zou hebben gedaan oategorisch tegengesproken. Naar de woordvoerder verder verklaar de, had de regering van India de laatste tijd dergelijke stappen niet door zijn ambassadeur in Peking laten doen. Diplomatieke waarnemers te Parijs zijn van mening dat weliswaar geen officiële stappen te Peking zijn gedaan, maar dat sinds Maandag diplomatiek contact tussen beide regeringen be staat, waarbij wordt onderzocht of een dergelijke oplossing zou kunnen wor den gevonden. De Franse regering heeft Dinsdag avond een vertrouwensvotum in de nationale vergadering gekregen. De Nationale Vergadering heeft hier mede uitdrukking gegeven aan haar vertrouwen in de economische en fi nanciële politiek van de regering. De stemming kan tot gevolg hebben, dat de algemene verkiezingen in Juni in plaats van in October gehouden zullen worden. De westelijke plaatsvervangers heb ben gisteren te Parijs een herziene ont werpagenda ingediend voor een confe rentie tussen de Grote Vier. De tekst komt op vier punten tegemoet aan de wensen van Gromyko. Naar de Britse afgevaardigde Da vies verklaarde, is het nieuwe voorstel een ernstige poging om de kloof te over bruggen. De nieuwe formulering van het eerste agenda-punt (het onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van de spanningen in Europa) was bedoeld om nadruk te leggen op de noodzaak van een overeenkomst van de Grote Vier inzake vermindering van de bewape ning. Betreffende de Balkanlanden is thans als neutraal punt gesteld „de bespreking van de vredesverdragen". Teneinde aan de wensen van de Sow- jetunie tegemoet te 'komen hebben de westelijke mogendheden als agenda punt Triest ingelast. Gromyko zei, dat in het nieuwe ont werp de vermindering van de bewape ning weer op de achtergrond gescho ven was, evenals de ontwapening van Duitsland. Zijn delegatie kon er voorts niet mee accoord gaan, dat Bulgarije, Hongarije en Roemenië afzonderlijk werden behandeld. Rusland stelde een formulering voor, die zowel Italië, Duitsland en Oostenrijk als de Balkan- landen omvatte. De invoeging van Triëst was een stap voorwaarts, doeh Gromyko hoopte, dat het Westen de Russische formulering zou overnemen. De ministers van buitenlandse zqken van Frankrijk, YVest-Duitsland, Italië, Belgie, Nederland en Luxemburg hebben te Parijs volledige overeenstemming bereikt over het sluiten van een verdrag ingevolge het plan-Schuman, dat voorziet in het onder één gemeenschappelijk beheer brengen van de steen kool- en staalindustrieën dezer zes landen. Het verdrag zal hedenmiddag om vier uur ondertekend worden, waarna het voor het verkrijgen van rechts geldigheid door de volksvertegenwoor digingen moet worden bekrachtigd. &i de oorspronkelijke tekst van het (Van één onzer redacteuren). TIJDENS een gistermorgen gehouden bespreking tussen de regering, ver tegenwoordigd door drie ministers en de Stichting van de Arbeid is van regeringszijde de garantie gegeven, dat het Ioonoffer (het verschil tussen de jongste looncompensatie en de algemene prijsstijging, die tien proeent be droeg Bed.) van de werknemers in de toekomst niet meer dan vijf procent zal bedragen. Indien de prijzen verder zullen stijgen, zal er aan de werk nemers een looncompensatie worden gegeven met terugwerkende kracht. Ten aanzien van de prijsbeheersing zal er een gedetailleerde regeling komen en zuilen afspraken worden gemaakt met de schoen- en textielindustrie. Gisteravond is te Lissabon vernomen, dat de president van Portugal, Anto nio Oscar Carmona, ernstig ziek is. Carmona is 81 jaar. Hij was juist hersteld van een aanval van influenza, maar heeft nu last van zijn nieren Volgens een mededeling van de Por tugese radio beschouwen zijn artsen zijn toestand als kritiek. Carmona is sinds 1926 staatshoofd van Portugal. In 1928 werd hij voor het eerst voor deze functie gekozen en daarna driemaal herkozen, voor het laatst in 1949. Qndanks de versobering is het nog geen tijd voor vasten, auditorium! Meneer Peter Wainser uit Stuttgart probeerde het zestig dagen zonder voed sel te stellen, maar na 45 dagen werd hij het moe en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. „Ik brul van woe de", zei hij, hetgeen duidelijk hoorbaar was. De Engelsen voelen ook niets voor r-doorgevoerde bezuinigingen. In het afgelopen jaar zijn er ongeveer duizend in Ierland aangekomen, om de verhoogde belastingen in Engeland te ontvluchten. Er komen de laatste tijd weer veel (schokkende) berichten over aardschokken binnen. In de Eifel werd een aardbeving van middelmatige kracht gesignaleerd. Buenos Aires schudde Zaterdag een paar seconden op zijn grondvesten. Ook in Tokio re gistreerde men een hevige beweging van de anders zo solide grond. Het epicentrum van de schok lag in Sibe rië. Er worden geen atoombommen van verdacht, zo deelt men ter geruststel ling mee. In La Paz, Bolivia, wan kelt zelfs de regering mee. De politie ontdekte een complot, dat de regering omver wilde werpen. Er zijn ongeveer veertig arrestaties ve. -icht. YT-rr-ffillIllIHlIllllllllllLu,,, JyJr. D. Murtagh, de eigenaar van een muziekwinkel in Manchester be merkte, dat er muziek in zijn beroep zat. Hij was juist op weg naar een assurantie-maatschappij om zich tegen inbraak te laten verzekeren, toen er in Ma/nm OVy krijgt Hongaarse plaatsvervangers. verdrag zijn door de ministers van Buitenlandse Zaken de volgende wijzi gingen aangebracht: uitgebreide voor zieningen zijn getroffen om te voor komen, dat de kleine landen bij stem mingen in de Raad van ministers stel selmatig door de grote landen worden overstemd; het aantal leden van het hoge gezagsorgaan (oorspronkelijk vijf) is op acht en een voorzitter gebracht; er is een herzienings- of ontsnappings bepaling ingelast, welke het mogelijk maakt veranderingen aan te brengen in de tekst van het verdrag, dat voor vijf tien jaar wordt gesloten; de overgangs periode van vijf jaar voor het volledig van kracht worden der verdragsbepa lingen is op zeven jaar gebracht. Ex-maarsehalk Philippe Petain, die 94 jaar is, is Dinsdagavond weer inge stort, aldus heeft zijn echtgenote te genover verslaggevers meegedeeld. Tijdene het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan het landgoed van de President van Chili, Gon zalez Videla, demonstreerden een aantal inwoners Prins Bernhard de Cueca, een zeer spectaculaire dans, waarbij o.a. met een zakdoek boven het hoofd wordt gezwaaid. De Prins kon de verleiding niet weerstaan de dans ook eens te proberen. Overstromingen in Finland Eigenaars van plezierjachten hebben in de Westfinse haven Pori achtdui zend ingezetenen gered, die ten gevol ge van zeer hevige overstromingen, veroorzaakt door gesmolten sneeuw massa's en zware voorjaarsregens, van de buitenwereld waren afgesneden. De redders vingen per radio uitgezonden noodseinen op. Zij wisten van koude rillende vrouwen en kinderen door de ramen der bovenste verdiepingen van voor de rest door het water omgeven woningen te redden. Ook vele andere laag gelegen streken tussen Pori en de in het midden van Finland gelegen stad Tampere zijn overstroomd, waardoor wegen onbe gaanbaar zijn geworden en verbin dingen werden verbroken. zijn zaak werd ingebroken. Hij wenste zich voor duizend dollar te verzekeren. De vlugvingers in zijn winkel namen beschaafd het dubbele bedrag mee. In het Oostenrijkse plaatsje Kufstein vond een doofstommen-vergadering plaats. Er bestond gelegenheid tot debat in de „taal der handen". De argumen ten werden steeds krachtiger, tot ten slotte zes leden naar het hospitaal moesten worden vervoerd. De Japan ner Yusuke Shikauchi, die in Tokio spoorwegarbeider is, beloog zijn werk gever, toen hij een vrije dag wenste voor de begrafenis van zijn grootmoe der. De volgende dag prijkte zijn foto op de voorpagina's van alle grote bla den. Hij was naar een voetbalmatch gaan kijken en had bij een wedden schap de hoofdprijs gewonnen. Om nog even bij wedstrijden-met-gevolgen te blijven: het echtpaar Stengel uit Pittsburgh zat bij de buren gezellig naar een televisie-uitzending van een spannende match te kijken, toen het programma onderbroken werd door de omroeper, die zei: „Verzoek aan alle luisteraars het echtpaar Stengel (ver blijfplaats onbekend) onmiddellijk te waarschuwen. Hun huis staat in branch" Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs der V.S., is de eerste Amerikaanse mili taire leider, die president Truman in het openbaar heeft gesteund. Gisteren verklaarde hjj, dat de Koreaanse oorlog onder de huidige omstandigheden zou kunnen vast lopen. Er nas echter reden te veronderstellen, dat hjj tot een eervol zij het dan ook niet spoedig einde gebracht zon kunnen worden. Hjj verzekerde, dat de V.S. geen pre ventieve oorlog zouden voeren, doch evenmin bereid zijn toe te geven om vrede te verkrijgen. Generaal Bradley was van mening, dat de actie der V.N. in Korea de communistische plannen in Azië in de war gestuurd had waardoor, ten minste voorlopig, communistische maatregelen ten aanzien van Indo-China waren ver hinderd en Thailand en Formosa wel licht waren gespaard. Iedere poging om de wereldcrisis door een ultimatum wellicht vergezeld van een bedreiging om de Sowjetunie te bombarderen op te lossen, was volgens Bradley militair onuitvoerbaar. Het gebruik, dat de Chinese commu nisten van luchtbases in Mandsjoerije hadden gemaakt rechtvaardigde tot dusver geen bombardement ervan. Verwachting tot Donderdagavond. Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind uit Zuidelij ke richtingen. Vannacht plaatse lijk lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. I

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1