Stadsdiensten in Alkmaar rijden met groot exploitatie-tekort Alkmaarse huisvrouwen leerden land en volk beter kennen AGENDA Jan Pronk heeft grootse plannen Slechthorenden speelden toneel N.A.C.O.-directie fronst het voorhoofd Gemiddeld vier passagiers per rit Is de stadslijn een luxe Credietverlening aan de Middenstand EEN JAAR IN AMERIKA Weinig aanvoer op voorjaarsveemarkt Goede prijzen Succesvoile verkoopmiddag in „Waakt en Bidt" OUTDOOR G9RL Alles 75 ct. p. stuk. En toch heel goed Meer wedstrijden en zwaardere training Nieuwe dienstregeling N.So De eerste zwaluwen Jaarvergadering Algenv Bond van Ambtenaren R.U.K.-werk van de Nat. Chr. Geheelonth. Vereniging INGEZONDEN Bloemenklok in Bergerhout „Moskou deed aan op ons levenspei WOENSRAG 18 APRIL 1951 j^LS HET nu eens heel hard regent of stormt dan willen de Alkmaarders nog wel eens een keer in de stadsbus kruipen, maar overigens is het met deze diensten slecht gesteld. Het vervoer op de Hjnen BB en X ligt ver beneden het peil, dat deze diensten rendabel zou maken; de statistieken van de NACO ver tellen in simpele cijfers, dat de bussen per rit slechts gemiddeld vier personen vervoeren, wat globaal berekend neerkomt op een percentage van dertien proeent van de totale vervoerscapaciteit. Vier van de vijf en dertig zitplaatsen bezet en daarvoor houdt de NACO constant twee wagens met vijf man personeel be schikbaar... De Alkmaarse stadsdiensten zijn voor de directie van de autobusonderneming steeds een zorgenkind geweest. Er is veel aan gedokterd, maar resultaten zijn tot nu toe uitgebleven. Of men de route al verlegde of acht-rittenkaarten invoerde, de bussen bleven met verlies en een groot verlies rijden. Het is nu eenmaal zo, dat de bevolking slechts Sporadisch van de stadsdiensten ge bruik maakt. Zij neemt liever de be nenwagen of de fiets en daaruit moet worden geconcludeerd, dat de stads dienst voor Alkmaar eigenlijk een luxe is en niet voorziet in een dringende be hoefte. De afstanden zijn niet groot genoeg en de bevolking te klein om de bussen economisch te kunnen laten rij den. Alkmaar mist een grote verkeers stroom van de buitenwijken naar een centrum van fabrieken en kantoren, zoals dat in de grotere steden het ge val is. En deze harteklop van buiten wijk naar centrum en van centrum naar buitenwijk is onmisbaar voor het welslagen van een autobus- of tramdienst. Zo liggen de papieren nu eenmaal. Lege bussen Drie en dertig maal per dag rolt de groene BB-bus met een handjevol pas sagiers het Stationsplein af en drie en dertig maal begint de chauffeur de te rugreis naar het station van af het eind punt Regulierslaan. Voor gemiddeld vier man per rit. Iedere keer als de zware wagen wegtrekt van zijn halte plaats komt er weer een getal bij het exploitatie-tekort van de stadsdienst BB. Over de lijn X durven we niet eens te spreken. Daar is het aantal pas sagiers wel iets groter, maar hiertegen over staat, dat deze lijn doorgaat naar Akersloot en Uitgeest, zodat dit aantal geen zuiver beeld geeft van het ver voer in de stad zelf. Dat dit zeer mi niem is kan elke bewoner van Baan- ginggl, Uitenboschstraat en De Ruyter- straat zonder nadenken verklaren. Zij zien de bus maar al te vaak leeg langs hun deur razen. Vrome wens In een gesprek met de chef van de afdeling exploitatie van de NACO, de heer Klaver, waarin wij over dit pro bleem van gedachten wisselden, vertel de deze ons, dat de NACO zich zeer goed bewust is, dat een goede stads dienst om de tien mnuten behoort te Uit het verslag 1950 van het Borg stellingsfonds voor de Middenstand in Hollands Noorderkwartier blijkt, dat de financieringsmoeilijkheden bij de Middenstand nog steeds toenemen. Bij het Fonds, dat tot doel heeft het verschaffen van credieten aan levens vatbare middenstandsbedrijven, die niet door normaal bankcrediet in hun cre- dietbehoefte kunnen voorzien, en het verlenen van bemiddeling en/of sane ring van bedrijven, die in moeilijkhe den verkeren, werden in dit jaar 163 aanvragen ingediend tegen 121 aanvra gen in het voorgaande jaar. Van deze aanvragen kon in 69 gevallen tot cre- dietverstrekking worden overgegaan tot een totaalbedrag van f76.945 (vo rig jaar f31.725), terwijl in meerdere gevallen bemiddelend en/of sanerend kon worden geholpen. Jammer genoeg moest een belangrijk gedeelte der aanvragen worden afge wezen, hoofdzakelijk doordat de ge maakte winsten niet voldoende waren om de privé-uitgaven te dekken, met het gevolg dat het bedrijfskapitaal jaar lijks inteert. Het behoeft geen betoog, dat credietverstrekking in deze geval len geen uitkomst kan brengen en dat het voortbestaan van het bedrijf slechts mogelijk is, indien de privé-uitgaven binnen de grenzen van de gemaakte winsten blijven. In het verslag wordt tevens een over zicht gegeven van de op 1 Juni 1950 in werking getreden „bijzondere crediet- regeling" voor de middenstand. Onder deze vorm kunnen credieten worden verleend tot maximaal f 30.000. Crediet- aanvragen tot f2000 op grond van deze regeling moeten tot het Fonds worden gericht. Nadere inlichtingen omtrent deze credieten. worden gaarne verstrekt ten kantore van het Fonds, Varnebroek 1 te Alkmaar, waar voor belangstellen den tevens nog exemplaren van het verslag verkrijgbaar zijn. DRIE RIJWIELEN GESTOLEN Drie maal werd gisteren aangifte gedaan van diefstal van een dames- rijwiel. De eerste fiets was onbeheerd en niet afgesloten achtergelaten in een tuin aan de Corfstraat, de tweede was niet afgesloten voor een café aan het Scharloo geplaatst en de derde, die wel op slot was gedaan, werd op de Nieuwesloot gestolen. rijden. Het, zou inderdaad ideaal zijn als dit kon worden verwezenlijkt, maar zoals de situatie met het stadsverkeer in Alkmaar thans ligt blijft een derge lijk plan voorlopig nog tot de vrome wensen behoren. Een bevolking van veertigduizend zielen is te gering om een zo intensieve dienst rendabel te maken, aldus de heer Klaver. „Laat ons eerst maar eens afwachten of de half- uursdienst wat beter gaat lopen. We verlangen geen bezettingspercentage van 50 pet. Onze eisen blijven aan de lage kant, want met dertig procent bezet ting van het aantal zitplaatsen zouden wij al dik tevreden zijn. Blijkt dat in de toekomst niet te kunnen, ja, dan. Aan Alkmaarders de daad Wij kwamen daarmee op de vraag of de NACO bereid zal zijn de stads dienst te blijven verzorgen ook al is de exploitatie niet lonend. De heer Klaver kon daarop geen rechtstreeks antwoord geven, maar wel vertelde hij, dat op een bedrijfsbespreking, die vorige week werd gehouden, de Alkmaarse stads diensten nog eens terdege onder de loupe zijn genomen. Dat de statistiek van het vervoer op deze lijnen nu niet bepaald eenblijde lach op de ge zichten van de directie deed ontstaan is nu wel duidelijk geworden. Even duidelijk als het feit, dat een voort durend verlies np den duur zal leiden tot ingrijpende maatregelen. Al zal men hiertoe niet terstond overgaan, toch moet met deze mogelijkheid ernstig re kening worden gehouden. De Alkmaar ders zelf zullen moeten bewijzen, dat een stadsdienst voor hen onmisbaar is. Handenarbeid goed beiaald Amerika, het land van de onbegrens de mogelijkheden. Hoevele fantasieën zullen reeds om dit land zijn geweven, vanaf het ogenblik dat de eerste land verhuizers er heen zijn getrokken om hun geluk te beproeven? Het luxieuse Amerika, met al zijn onbegrensde mo gelijkheden kennen wij uit de Ameri kaanse films, de producten uit Holly wood, waaraan kosten noch moeiten gespaard worden. Maar weten wij hierdoor meer van dit machtige ge bied met zijn zeer gevarieerde bevol king, die noeste arbeid verricht om in de voor onze begrippen benijdens waardige welstand te kunnen leven? En wat weten wij van het huiselijke leven, van de opvoeding der kinderen, van de uitgestrekte steden en de dorre, door de zon verschroeide streken? Over dit alles heeft mevrouw T. PetersilkaNieboer uit Amsterdam gistermiddag in hotel Victory voor de afdeling Alkmaar der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen verteld. DE PRESIDENTE, mevrouw Swanen- burg de Veye, verheugde zich er in haar welkomstwoord over dat blijkens de grote opkomst der leden de huis vrouwen niet door de schoonmaak wa ren weerhouden. Zij sprak de hoop uit, dat het beeld, dat velen zich van Amerika hebben gevormd en dat mis schien min of meer verwrqngen is, deze middag door de spreekster zou worden verbeterd of verduidelijkt. Mevrouw Petersilka vertelde hierna eerst iets over haar voorbereiding tot de reis naar Amerika, waar zij en haar echtgenoot een jaar aan een College van Kwakers in de nabijheid van Phi ladelphia mochten studeren. New York ontving hen met een sneeuwstorm, maar hoe triest de eerste aanblik ook was, deze wereldstad maakte een diepe indruk op de ondernemende Hollan ders. „Laat men echter niet de indruk krijgen dat de New Yorkers leven in de enorme wolkenkrabbers", aldus spreekster. Hierin zijn hoofdzakelijk de grote kantoren gevestigd. De Ameri kanen houden van het buitenleven en als het maar enigszins mogelijk is, heb ben zij buiten de stad een huisje en liefst een stukje grond er bij. Vanaf zo'n wolkenkrabber in Man hattan ziet men overal op de platte, lagere daken, auto's geparkeerd staan Deze worden met een lift naar boven gevoerd en dit alles gebeurt omdat het parkeren in New York bijna onmoge lijk is door een grote behoefte aan parkeerterreinen. Dwars door Amerika. NA DE ZWARE studietijd verricht ten de heer en mevrouw Petersilka negen weken onnoemelijk zwaar werk in de keuken van een jeugdkamp en zij kregen daar in die tijd genoeg geld bij elkaar om per bus een tocht van 12.000 km naar de Westkust te maken. Aan de hand van deze route vertelde mevrouw Petersilka over de verschil lende steden en landstreken, waarvan zij indrukken had opgedaan. Van het zwarte Pittsburg, de mooie stad Min neapolis met vele meertjes en heuvels, waar zich talrijke Scandinaviers heb ben gevestigd. Ook van de schier ein deloze, door de zon verschroeide land streken, waar 's winters talrijke koeien door de felle koude omkomen, de Rocky Mountains, het zonnige Califor- nie en de havenstad San Francisco, met de laag opgetrokken huizenblok jes. De Amerikaanse bevolking is zeer gevarieerd en men kan hier dan ook verschillende nationaliteiten tegenko men. Van de oorspronkelijke bevolking zijn nu nog 300.000 Indianen over, die in reservaten werden teruggedrongen en weinig gelegenheid hebben zich te ontwikkelen, zoals andere rassen. Ver der bestaat 10% der Amerikaanse be volking uit negers en dit is een ras dat het meest vooruitgaat. In de Noor delijke staten hebben zij practisch geen rechten. NA DE PAUZE behandelde mevrouw Petersilka meerdere onderwerpen die wel speciaal in de vrouwelijke belang stelling liggen. Zij vertelde over de woningen, c'fe van binnen zeer prac tisch zijn, doch niets persoonlijks aan meubilering hebben. Ook over de fa brieken, waarvan de arbeiders over het algemeen uitstekend gekleed gaan, om dat het handwerk zeer goed betaald wordt. Vele arbeiders bezitten dan ook een eigen auto. De beroepen in Ameri ka zijn lang niet zo gescheiden als wij dat kennen en vele gestudeerden keren na het doorlopen van het College weer naar de handenarbeid terug. Jeugd speelt een grote rol. HET ONDERWIJS is zeer op de prac- tijk ingesteld. Aanpassingsvermogen, vriendelijkheid en gastvrijheid zijn de opvoedingsidealen. De kinderen zijn zeer spoedig volwassen en autoriteit van de ouders is er weinig. Spreekster ontkwam hierbij niet aan de indruk dat de kinderen door hét zich steeds te moeten aanpassen bij de volwassenen een te moeilijk leven hebben. De jeugd speelt bij het Amerikaanse volk echter een enorme rol en er wordt veel voor gedaan. Zeer veel heeft mevrouw Petersilka de huisvrouwen deze middag nog over haar ervaringen in Amerika verteld, zodat dezen een veel duidelijker beeld van dit enorme land hebben gekregen dan zij tevoren hadden. Met een harte lijk dankwoord aan de spreekster be sloot de presidente ten slotte deze in teressante bijeenkomst. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De Forsyte Sage (18 jr.) Cinema Ame- ricain, 2.30 en 8 uur: De grote samen zwering (14 jr.) Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Een heer in 't verkeer (alle leeft.) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Orkaan der emoties (18 jr.). Gulden Vlies, 2 uur: „Tom Poes en Bommel bij de roverhoofdman". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag; aanvang der voorstellingen 8 uur (Rex Theater, 2.30 uur: matinée). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond „Gita-Mando". „t Rooit er op hoor", zei vanmorgen een veehouder en hij doelde daarbij op de prijzen, die vandaag op de voor- jaarsmarkt te Alkmaar voor het vee werden gemaakt. De aanvoer daaren tegen liet veel te wensen over. Er waren slechts 572 runderen (vorig jaar 1033). Dit geringe aantal moet gewe ten worden aan de abnormaal slechte weersomstandigheden gedurende de afgelopen weken, waardoor de boeren weinig lust gevoelden om ter markt te gaan. Aan de andere kant waren er vee houders, die vreesden, dat tengevolge van de schaarste aan veevoer er een groot aanbod van vee zou zijn, met als resultaat lage prijzen. Zij oordeelden het daarom verstandiger hun runderen nog even vast te houden. Deze factoren hebben er toe geleid, dat Alkmaar van morgen op de voorjaarsmarkt slechts de helft van het aantal runderen kreeg aangevoerd, dat verleden jaar het Waagplein, Dijk, Marktstraat en Nieu wesloot bezette. De handel was daar door goed met tamelijk hoge prijzen. Kalfkoeien f 800f 950; melkkoeien f 700f 925; geldekoeien f 500f 825; kalfvaarzen f 450f 600; geldevaarzen f425—f575; pinkstieren f700—f 1000; pinken f 300—f 480. Jazz-Socieiy Lezing over Stan Kenton door insider Voor haar maandelijkse bijeenkomst, Vrijdagavond in de bovenzaal van café Tom, heeft het bestuur van de Jazz- Society Alkmaar kans gezien de heer Sollewijn uit Utrecht uit te nodigen voor het houden van een lezing over het befaamde orkest van Stan Kenton. Deze woonde onlangs enige keren het optreden van deze bezetting bij in Amerika. Zo worden de leden van de Jazz Society Alkmaar in de gelegenheid gesteld wetenswaardigheden te verne men over een populair Amerikaans or kest, uiteengezet door iemand, die het optreden van dichtbij volgde. Vanzelf sprekend kon de heer Sollewijn op deze wijze bezitter worden van een unieke gramofoonplaten-verzameling van dit orkest, welke hij zal afdraaien en toelichten. Een ander geluid zal deze avond het uitgenodigde gastorkest, het trio Loek Schneider (piano) uit Amsterdam la ten horen, evenals het huisorkest van de plaatselijke Jazz Society o.l.v. Siem Dekker, welke orkesten hierna optre den. Voor liefhebbers is het interessant te vernemen, dat de Jazz Society Alk maar Zaterdag 9 Juni in het Gulden Vlies een jazz-festival organiseert, waaraan zes orkesten hun medewer king verlenen. Bij de opening van de gistermiddag gehouden verkoopmiddag van hand werken, vervaardigd door de dames- krans der Nederlandse Christelijke Ge- meenschapsbond bestond flink belang stelling. Zuster Grietje Bak, gemeen- schapsdiakones, opende met gebed en las hierna Lucas 8: 1-4. Zij memoreer de, dat de opbrengst van de bazar ge heel ten bate zal komen van de ver spreiding van het Koninkrijk Gods. Men zag er tal van handwerken, waaronder wollen en katoenen kle dingstukken, kleedjes, fraaie handwer ken en practische huishoudelijke arti kelen. Voorts was er gelegenheid loten te kopen en te raden naar de naam van een pop. VEEL EN VEEL GOEDKOPER ROUGE LIPSTICK POEDER NAGELLAK CREME GEZICHTS-MILK 'n Engels-Amerikaans Succes Make-Up Het is onder insiders van de wielersport langzamerhand een publiek ge heim geworden, dat onze stadgenoot Jan Pronk fel gebrand is om de itroon te zetten op zijn loopbaan ais stayer door eens het wereldkampioenschap te veroveren. Reeds verscheidene jaren heeft Pronk kans gezien om zich in de finale te rjjden hij de wereldkampioenschappen. Op het beslissende moment heeft hij echter steeds gefaald. Nervositeit, gebrek aan hardheid en de com bine van andere kopstukken waren daarvan in de meeste gevallen de oor zaak. Dit jaar zal Pronk echter hemel en aarde bewegen om nu eens als eerste de finale van het wereldkampioenschap te beëindigen. Ernstige concentratie voor wereldkampioenschap Aan pure snelheid heeft het Jan Pronk nooit ontbroken. Wij herinneren ons nog als de dag van gisteren de se rie van de wereldkampioenschappen welke in 1948 te Amsterdam werd ge reden. Tijdens deze serie bleek dat Pronk in grootse vorm was, in een vorm welke hem de titel zou hebben kunnen bezorgen. Zoals dat in wielren nersjargon wordt betiteld: hij won die serie met „een been". Tijdens de finale reed onze Neder landse crack echter geen meter. Op de helft van de wedstrijd was hij zo leeg als een lekke luchtballon. Het is niet aan te nemen dat hij in twee of drie dagen zijn vorm volkomen kwijt was geraakt. Er waren andere oorzaken. Een gebrek aan concentratie, destijds ver oorzaakt door een zeer vreemde hou ding van de N.W.Ü., nervositeit en de combine van andere renners. Boven dien was Pronk niet hard genoeg. Als een van zijn tegenstanders een aanval had afgeslagen duurde het te lang voordat hij terug kon komen. Andere training. Pronk is geen wielrenner die van zich zelf denkt de wijsheid in pacht te heb ben. Tijdens de wereldkampioenschap pen in Denemarken en Belgie heeft hij terdege ondervonden wat zijn zwakke plekken zijn. Daarom heeft hij zijn training dit jaar anders ingedeeld dan gewoonlijk. Zoveel mogelijk rijdt hij in zijn vereniging de wegwedstrijden mee om hard te worden. Zijn trainings schema heeft hij opgevoerd en reeds Zondag is gebleken dat deze wijze van trainen zijn prestaties ten goede zal komen. Zondagmiddag werd in Luik name lijk een stayerwedstrijd georganiseerd in drie manches. De eerste twee man ches draaide onze stadgenoot nog wat stug en de harmonie met zijn gangmaker liet ook nog iets te w'engen over. 5n de laatste manche kreeg Pronk, die van na ture een „rouleur" is, pas zijn goede „zit". Lesueur, Verschuren en die an dere Belgen en Fransen kwamen er niet meer aan te pas. Geen moment kon wereldkampioen Lesueur hem zelfs maar bedreigen. Diens aanvallen pa reerde hü met een verbluffend gemak en zelfs van 't moment dat Pronk los van de rol raakte, kon de taaie Fransman niet profiteren. Een gelukige omstandigheid voor Jan Pronk is, en dat geldt eveneens voor de andere Nederlandse stayers, dat in Nederland dit seizoen een vrij groot aantal wedstrijden op het pro gramma staat. Nadat Pronk in Frank rijk op de eerste Pinksterdag zal mede werken het zomerseizoen te openen, start hij Tweede Pinksterdag in Nijme gen. Op 8 Juni opent de Buffalobaan te Parijs haar poorten en een week daarna is de beurt aan het Olym pisch Stadion, dit ter gelegenheid van de aankomst van de Ronde van Neder land. Utrecht krijgt op 12 Juni zijn eerste stayerwedstrijden. Vervolgens worden nog wedstrijden op 28 Juni (Stadion), 1 Juli (Nijmegen), 15 Juli (Utrecht) en 12 Augustus (Nederland se kampioenschappen in het Stadion) georganiseerd. In' tegenstelling tot an dere jaren komt Pronk dus met een be hoorlijk aantal wedstrijden „in de be nen" voor de wereldkampioenschappen aan de start. Het is duidelijk dat een en ander zal medewerken om de capaciteiten van onze stadgenoot op te voeren en zijn kansen op de titel van wereldkampioen zullen daarmede in evenredigheid stijgen. Gratis koopuur HILCKMANN Dit was Dinsdag van 12L (adv.) Met ingang van de nieuwe dienst regeling van de Nederlandse Spoor wegen zullen de treinen uit Amster dam negen minuten over het hele uur in Alkmaar arriveren. De treinen tut Haarlem komen negen minuten over elk half uur aan. De vertrektijden zijn vervroegd tot resp. vijf minuten over het uur en vijf minuten over het half uur. SNELTREIN NAAR AMSTERDAM De Spoorwegen hebben een nieuwe sneltrein naar Amsterdam aan de dienstregeling toegevoegd. Deze ver trekt van hier om 17.35 uur, stopt in Uitgeest te 17.47 en arriveert in de hoofdstad om 18.06. De trein rijdt al leen van Maandag tot en met Vrijdag. Lofwaardig jeugdwerk De Alkmaarse club van de Neder landse Slecht-horenden Jeugd-organisa- tie gaf gisteravond in het gebouw Heul 3 een propaganda-bijeenkomst voor de belangen van de slechthorende jeugd. Een aantal leden van de Amsterdamse se club, die tezamen een toneelgroep vormden, was hiertoe overgekomen en voerde op een geïmproviseerd toneel, het zelf geschreven spel „Een droom" op. Uit het spel bleek dikwijls schrijnend duidelijk hoe groot cle problemen zijn van een jongen, die door gedeeltelijke of gehele doofheid in feite buiten de samenleving komt te staan. Men omringt hem met medelij den, dat hem zijn gebrek nog duide lijker doet voelen. In de organisatie van slechthorende Nederlandse jeugd kan hij echter tussen vrienden, die met dezelfde moeilijkheden kampen een plaats vinden en zijn vertrouwen in zichzelf en anderen leren hervinden. Het werk, dat deze organisatie voor de slechthorende jeugd verricht is goed en belangrijk. Het toneelstuk liet daarom ook duidelijk uitkomen, wat men de jeugd in deze vereniging biedt. Dat is sport, spel, ontwikkeling, ontspan ning, kortom te veel om op te noemen, onder leiding van speciaal gevormde personen, die de nodige tact en erva ring bezitten. De medespelenden waren alle leden van de organisatie en bet verdient de grootste bewondering, wat deze mensen presteerden. De landelijke voorzitter van de or ganisatie, de heer Jo van der Schaaft die reeds op verschillende manieren in het jeugdwerk zijn sporen heeft verdiend, opende en sloot de avond met een opwekkend woord tot de aan wezigen, een dertig in getal, en speel de ook in „Een droom?" mee. In de pauze werd een geanimeerde verloting gehouden, waarvan de baten aan de organisatie ten goede komen. Het pu bliek. dat voor een groot deel uit slechthorenden bestond kon door mid del van een telefoon-installatie het ge sprokene duidelijk volgen en genoot dan ook zeer van hetgeen er geboden werd. Naar men ons meldt is heden bij de gasfabriek het eerste zwaluwenpaar gesignaleerd. Het spreekwoord zegt dat één zwa luw nog geen zomer maakt. Laten wij hopen, dat deze twee ons althans nog wat mooie lentedagen zullen bezorgen. De afdeling Alkmaar van de Alge. mene Bond van Ambtenaren hield gisterenavond haar zeer goed bezochte jaarvergadering in het A.B.B.-ge bouw aan de Koningsweg. De voorzitter, de heer F. H. Greve, herdacht de onlangs overleden leden, de heren Roosendaal en Schoonhoven. Uit de mededelingen bleek, dat aan het Gemeentebestuur van Alkmaar, alsmede aan de besturen van enkeli randgemeenten is verzocht de jongste salarisverhoging van 5 pet. bjj wijze van voorschot te willen uitbetalen, zolang de voor de gemeenten gel dende regeling nog niet van Rijks wege is goedgekeurd. (Het betrokken voorstel komt morgen in de raads vergadering. Red.) Eveneens is verzocht de 2 pot. va- cantietoelage in een vaste toeslag te willen omzetten. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer A. Dekker, bleek, dat het ledental over 1950 met 36 was toege- nomen en op 31 December 610 be- droeg. Van het Bondsbestuur werd in het verslagjaar zeer veel medewerking ondervonden. Gememoreerd werd het overlijden van de leden der af deling, de heren P. Olie, A. v. d. Brink en J. Holman. Het verslag van de penningmees ter werd onveranderd goedgekeurd. Bij een bedrag van 15516,42 aan in komsten en uitgaven, kon een saldo van 313,91 worden geboekt. De aftredende bestuursleden, dl heren A. Dekker, D. v. d.Oord, H. N. Cevat, S. Plevier, J. H. Meyer en D, Molenaar, werden bij acclamatie her kozen. Als lid der contróle-commissii werd aangewezen mej. Brinkman. Bp de rondvraag vestigde de afge vaardigde van het personeel van dl Rijkswaterstaat de aandacht op de niet meer voor mogelijk gehouden toe standen, waarin het brugpersoneel j verkeert. Regelmatig verricht dit I nog ongeveer 114 uren arbeid per week. Verbetering werd destijds reeds door minister Vos toegezegd, doch deze belofte werd nimmer verwezenlijkt. Dl ontstemming onder het personeel is dan ook groot. Ook de benaming „brugknecht" in plaats van brug wachter is niet meer van deze tijd. Voorts werd het bestuur verzocht bij het hoofdbestuur te willen aan dringen op verhoging van de wei standsgrens voor vrpwillig verzeker den bij de ziekenfondsen tot 4725, welke ook voor verplicht verzeker den geldt. Men schrijft ons: Dezer dagen hield de N.C.G.O.V., afd. Alkmaar, haar 29ste Jaarverga dering. De opkomst was zeer goed. Er waren ook vier niet-leden en af gevaardigden van andere verenigin gen. Door de voorzitter, de heer A. J, Visser, werd een woord gesproken, waarin hij zeide, dat de strijd tegen het drankgebruik nog hard nodig was. Er werden verslagen uitgebracht door secretaris en penningmeester. Uit het jaarverslag van de secretaris za gen we, dat het ledental met 12 was toegenomen en dat er aan huisbezoek en colportage werd gedaan. De avond werd gevuld door declamatie, zang en orgel, alsmede gemeenschappelijk zingen. Aan het R.U.K.-werk, (Redt Uw kameraad), is hier pas begon nen. Er gaan dan enkele leden Zater dagsavonds de café's en kroegen langs, om beschonken personen op te vangen en desnoods naar huis ts brengen. Na enige dagen worden deze per sonen dan in hun huis opgezocht. Wil men de uitwerking van het drank gebruik zien, dan moet men des Za terdagsnachts, na 12 uur, bij die café's langs gaan. Wat men dan ziet, ook hier in Alkmaar, is bedroe vend. Beschonken mannen, vrouwen, jongelingen en meisjes. De gevolgen van beschonken zijn leest men ook dagelijks in de couranten. Wat kan iemand die achter het stuur zit in een auto, voor ongeluk ken veroorzaken, als hij sterke drank gedronken heeft, al is het ook matig. 't Is hoog tijd dat de staat en kerk mede helpen strijden tegen het drank gebruik. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Naar aanleiding van uw artikel „Waar komt de bloemenklok?" wilde ondergetekende voorstellen de klok in de Bergerhout te plaatsen. Hier ko men zeker evenveel vreemdelingen langs als op de Stationsweg. De meeste treinreizigers toch kiezen het Scharloo en de Bergerbrug als ze naar de „bin nenstad" gaan en bovendien treft men op dit punt ook de reizigers voor de bus naar Bergen en het verkeer over de Kennemersingel. Volgens ondergetekende is het enige bezwaar, dat er eens per jaar in de Bergerhout een stierenkeuring wordt gehouden, maar kan deze niet even goed plaats vinden op het Canada plein? Misschien is het idee niet uit voerbaar, maar zal het niettemin een overweging waard zyn? Hoogachtend, P. Boodt (Wanneer de klok in de Bergerhout zou kunnen komen, zou zij eveneem een attractie voor de vreemdelingen blijven. Red.) Fel betoog tegen staki „De wilde stakingen bjj Albe van de georganiseerde vakbew tnunisten ontketend als camoufl van alle narigheid, waarin wjj de imperialistische staat met z Nederland nog nooit hebben ge maakt en is het enige land, dat tot stand heeft kunnen brengen, eich met kracht tegen de comir behoorlijke activiteit moeten wi perjj heeft te maken," aldus sf neer J. G. Suurhoff, tijdens een komst van het kader van de Deze bijeenkomst was door de belegd in verband met de toest het Zaanse bedrijfsleven en in «onder in verband met de sta bij Albert Heijn en Verkade. De voorzitter van de Z.B.B., d Jb. Wals, oonstateerde in zijn ningswoord met genoegen, dat der N.V.V.-leden door de comm «che actie uit de bedrijven is g Wel zijn er E.V.C.-leden gewee bleven werken, doch die daarop j door de communistische vakbon den geroyeerd, waarna enkele v: Zich hebben aangemeld bij het De heer Suurhoff schetste hie •en breedvoerig betoog de eo sche toestand van ons land v( oorlog, tijdens de bezettingsjari sinds 1945. Spreker kwam hier ed conclusie, dat het Nederland; in allerlei opzichten het gez volk is van Europa. Meer dat stond ons land na de bevrijdini de harde noodzaak om de export voeren, wilde men de buiten (noodzakelijke) inkopen kunne nancieren. Ten gevolge van d voerde loonpolitiek was het gen de loonpeil eind 1949 reëel evei als voor de oorlog. De laagste (landarbeiders) was het meest hoog gekomen. We waren op de weg, het scheelde niet veel of derlandse export dekte de impi Toen kwam echter de oorlog rea, waarbij het communistisch van dit land met behulp van Ru wapenen en door Russen op; troepen een aanval deed op he communistische deel. Hierdoor bewezen, wat velen reeds wiste Rusland, dat nimmer na 1945 t< Wapening is overgegaan, de in listischa hartstochten botvierde in de komende tijd alles van di is te verwachten. De gevolgen bleven niet uit, voer-prijzen stegen enorm, terv prijzen van de producten, die land uitvoert, zakten. De aanslag op ons levenspeil daan door Moskou, dat de oor Korea mogelijk heeft gemaakt. Nu ons land ten gevolge van 1 bewapening offers moet brenger langt het N.V.V., dat dit offeri draagkracht zullen zijn. Vanda; het N.V.V. bezwaar heeft ge toen er de laatste maal maar 5 verhoging werd gegeven, alhoer prijzen met 10 pet. waren geste! regering staat echter op het star dat de werknemers een loonoffi 5 pot. moeten brengen, terwijl naast verschillende belastingen worden verhoogd, zoals winstbe enz. Hierop deed de heer Suurhc belangrijke mededeling, zoals di de voorpagina van ons blad sta: meld. De E.V.< Vervolgens besprak de heer Si de stakingen bij Albert Heijn ei kade, waarbij hij er aan herii dat de moderne arbeidersbe met schade had geleerd, dat wi! ties tot mislukken zijn gedoem leen dan zal men met een stakii ces hebben, indien een goed ge; •eerde vakbeweging hier achtei Als een personeelskern, zoals 1 Door de spoorwegen In Frani In West-Duitsland is een overee getekend, waarin werd bepaalt men In beide landen vrijelijk I schikken over goederenwagoi met een lading de grens passer dusver reden de wagens ledig naar het land van herkomst, thans kunnen zij in het andei zolang gebruikt worden als blijkt. Deze regeling treedt op

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2