De „Affray" ondanks klopsignalen nog niet gevonden i aoHy KRUIT Australië, Nieuw Zeeland en V.S. sluiten een Stille Zuidzee-pact Het pian-Schuman ondertekend Z IJ N» Donderdag 19 April 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 148e Jaargang No. 92 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De kans op overlevenden is thans sterk verminderd meÊÈBsB^^ .^IÈÈÊÊÊÉÊÊÈÈIÈÊÊi Duikers staan gereed om lucht toe te voeren Een fabriek stortte in te Sittard Londense havenstaking weer ten einde Peking bereid impasse inzake het Koreaans conflict te doorbreken? De Groep van twaalf' vraagt inlichtingen Ook Japan zal aan de defensie meewerken SOMOUKirOP CERAM? WASHINGTON BESTUDEERT ITALIAANS VOORSTEL: Non-aggressiepaci tussen Atlantische en communistische staten Vandenberg overleden Ook lusie van landbouw, spoorwegen, electriciteit Saar-kwestie wordt later geregeld Drie ongelukken in Amsterdam Twee kleuters onder de slachtoffers Hond s'oeg alarm toen zijn meester verdronk KcPii B-e-ötek Aanpakken! Praktijk der internationale samenwerking MACARTHUR NIET IN DE POLITIEK Generaal maakt zegetocht door San Francisco Oud-strijders komen met een voorstel Reorganisatie van ECA Geen conflict tussen Lieftinck en Ned. Bank BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 Redactie, Achterdam 20, Tel. 5541 Directie J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJkfiSCHE GODSANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Familieberichten 20 ct. p m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f I.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. IGSE 55.. 803. 3a je gang" en nevrouw Vogel, rad haar erger- gewacht. „Lurs- beheerst, „Uw schelen, de in- 'illen geven uw anders wilt is weten we mor- mend Heinrich inbraak die hij iet huis van Ir. 5, die zich op het gezicht van zó vol van :teur Barendse Het was duicto- Ee» vm de duikboten in het Kanaal op weg naar de plaats van de ramp ï\E BRITSE ADMIRALITEIT heeft gisteravond officieel medegedeeld, dat de hoop, dat er nog iemand van de vijf en zeventig opvarenden van de gezonken onderzoekboot „Affray" gered zal worden, sterk is verminderd. Volgens deskun digen, die deelnemen aan de speurtocht naar de „Affray", zal er een wonder moeten gebeuren, willen er nog overlevenden worden opgehaald. ^JADAT gisternacht om kwart voor twee contact met de onderzeeboot was gemaakt, hebben alle schepen, die in de buurt op zoek waren, zich naar het bewuste punt begeven. Er waren door het radarschip „Boxer" en de on derzeeboot„Scythian" telegrafische klopsignalen opgevangen, die er op wezen, dat zich nog leden van de be manning in leven moesten bevinden. Tot nu toe heeft men, ondanks alle po- In de nacht van Dinsdag op Woens dag is in Sittard een in aanbouw zijn de fabriek voor staalconstructies inge stort. Het gehele gebouw dat nagenoeg klaar was, werd geheel door het val lende dak verwoest. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. De schade beloopt een ton. De arbeidsinspectie «telt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. De politie te Sittard deelde mee dat waarschijnlijk de sa menstelling van het betonnen dak niet gedeugd heeft. Uit het onderzoek is gebleken, dat de betonnen draagkolommen bezweken zijn, waardoor het betonnen dak en de muren mede instortten. De werkhal had een afmeting van 12 bij 21 meter. Vermoed wordt dat de bekisting en de stutten zijn weggenomen voordat het beton voldoende verhard was. Gisteravond hebben de stakende Lon dense havenarbeiders op een massa bijeenkomst besloten vandaag weer aan het werk te gaan. gingen, de nauwkeurige positie van de „Affray" nog niet kunnen bepalen, hoewel ook later nog herhaalde malen klopsignalen zijn waargenomen. Aan het reddingwerk wordt nu ook deelgenomen door hefschroefvliegtui- gen en door vliegtuigen met redding boten en valschermen aan boord. Op de schepen staan duikers gereed om. zodra de „Affray" is gevonden, luchtbuizen in de wanden van de onderzeeboot aan te brengen. Tot Vrijdag bestaat nog ans dat er overlevenden zullen wor den aangetroffen. Na die datum is de voorraad zuurstof uitgeput. Men begint nu steeds meer te geloven, dat de on derzeeboot op haar zijde ligt, waardoor de bemanning niet zou kunnen ont snappen. Gistermiddag heeft een vliegtuig in de omgeving olie en mogelijk stukken hout waargenomen, maar door regen wordt het zicht op het Kanaal op het ogenblik zeer belemmerd. Britse marine autoriteiten menen, dat de „Affray" reeds direct bi.i het duiken in moeilijkheden is gekomen en dat het toestel voor de toevoer van verse lucht onklaar is geraakt. Een van de officieren, die zich aan boord bevinden, de luitenant ter zee Anthony Frew, is een overlevende van de in Januari 1950 in de Theemsmon ding gezonken duikboot „Truculent". De twaalf Aziatische en Arabische landen, die gisteren bijeenkwamen, hebben gemeld, dat zij „de eerste aan wijzing van Peking, dat de impasse ten aanzien van Korea zou kunnen worden doorbroken", hebben ontvangen. De Arabische zegsman verklaarde, dat men „de eerste glimp" had waar genomen, dat de regering van Peking PRESIDENT TRUMAN heeft Woensdag medegedeeld, dat de V.S. aansturen op een overeenkomst met Australië en Nieuw-Zeeland over een veiligheids- stelsel voor de Stille Zuidzee, dat op dezelfde leest geschoeid zou worden als het Noordatlantiscb Pact. Ieder deelnemend land zou een aanval op een bond genoot beschouwen als een aanval tegen allen. het ontslag van generaal Maf Arthur be schouwt als een mogelijke aanwijzing dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn een compromis tot stand te brengen. Men meent te weten, dat de groep heeft besloten onmiddellijk twee taken op zich te nemen, om meer inlich tingen van de regering van Peking te verkrijgen over de betekenis van -ie jongste Noordkoreaanse boodschap aan de VN en door middel van een sub commissie de Britse, Amerikaanse en Sowjetrussische standpunten te weten te komen over de Noordkoreaanse bood schap. Volgens het Ambonese dagblad iViasa bevindt mr. Somoukil. de premier van de Republiek Zuid-Molukken, zich te Ahiolo. in de omgeving van Amahei op de Zuidkust van Ceram. Hij wordt dsar door een Algoer verzorgd. Ook de mi nisters Pessaurissa, Manmassa. Pieter en Tetalepta zouden zich daar bevin den. ^AN de besprekingen over het Stille Zuidzeepact, welke reeds in een zeer vergevorderd stadium zijn, wordt van Amerikaanse zijde deelgenomen door John Foster Dulles, Dean Acheson en George Marshall. In het Amerikaanse ontwerp-vredes- verdrag met Japan, dat onlangs onder de betrokken landen heeft gecircu lc rd wordt Japan in staat gesteld aan de defensie van het Stille Zuidzee-ge- bied deel te nemen zonder veel beper- kingen wat betreft zijn herbewapening, zijn industrie en het bouwen van sche pen. Volgens Truman zou Japan de wens te kennen hebben gegeven, dat de Amerikaanse strijdkrachten ook na het vredesverdrag voorlopig nog in Japan zouden blijven. De V.S hoopten voorts hun troepen op de Rioe-Kioe eilanden en in het bijzonder op Okinawa te handhaven Op de Philippijnen hebben de Amerikanen zekere militaire rechten f en faciliteiten op grond van een over eenkomst met de Philippijnse regering Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond Matige tot vrij krachtige wind tussen Noordoost en Oost. Over drijvende wolkenvelden, voorna melijk in het Noorden van het land. Droog weer. Lagere tem peraturen, vooral in het. Zuiden van het land. VRIJDAG zon op 5.35, onder 19.44 Maan op 18 18, onder 4.50 Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken bestudeert momenteel een schrijven van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, waarin wordt voorgesteld, dat de staten-leden van het Noordatlantische verdrag de Sowjet-Unie en de andere communistische landen zullen voorstellen een niet- aanvalsverdrag te sluiten. Sforza's voorstel is gebaseerd op de overweging, dat een dergelijk voorstel der Atlantische staten een duidelijke demonstratie tegen over de communistische landen zou zijn, dat de Westerse herbewapening uitslui tend op verdediging is gericht. JsBÉsÉMi Lt. JOHN BLACKBURN commandant Van zadelmaker tof senator Na lange tijd aan het ziekbed te zijn gekluisterd is Woensdagavond te Grand Rapids overleden de vooraanstaande Republikeinse senator Arthur Hendrick Vandenberg. Hij anderging verleden jaar April een zware operatie aan de ruggegraat voor de verwijdering van een tumor en kreeg nadien enkele in zinkingen, waardoor zijn gezondheids- todstand steeds meer aebteruit ging. Vandenberg, die 23 jaar achtereen volgens in de senaat is geweest begon zijn carière als zadelmaker. Tot twee maal toe stond hij op het punt tot re publikeins candidaat voor het presi dentschap te worden benoemd. Hij was van plan zich in 1952 uit het politieke leven terug te trekken. Vandenberg was in de dertiger jaren een isolatio nist. Hij stemde tegen de dienstplicht en de leen- en pachtwet, maar be' eer de zich in 1945 toen hij voorstelde een verdrag met Engeland en de Sowjet- unie aan te gaan ten einde Duitsland en Japan voor altijd te ontwapenen. Het plan-Schuman voor de samen smelting van de steenkool- en staal industrie van Frankrijk, West-Duits- land, Italië en dé Benelux-landen is Woensdag in de historische „Salon de 1' Horloge" van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs door Woensdagmiddag hebben zich in Am sterdam drie dodelijke ongelukken voorgedaan, waarvan in twee gevallen kleiné kinderen, die op straat speel den, het slachtoffer werden. In het Erasmuspark raakte een 3-ja- rig meisje onder een vrachtauto. Deze wagen stortte zand en zonder dat ie chauffeur het merkte was het kindje achter de wagen gekomen. Toen de chauffeur enkele meters achteruit reed kwam het meisje onder één der wielen en was op slag dood. In de Oosterparkstraat deed zich een soortgelijk ongeluk voor. Een drie jarig jongetje, dat op de rand van de stoep speelde, kwam hier onder een wagen van de stadsreinigingsdienst Ook dit kind was onmiddelijk dood. Bij de Nederlandsche Dok- en Schee os bouwmaatschappij is Woensdagmidda een 25-jarige arbeider op een werk bank gevallen, waarbij hij zo lelijk t' recht kwam. dat hij een schedelbasis- fractuur kreeg. Hij is ter plaatse over leden. Gistermiddag begaf de zoon van mo lenaar Raay makers te Nederwetten (N.-Br.) zich met zijn hond naar de sluis bij de ouderlijke woning om daar werkzaamheden te verrichten. Hij is daarbij klaarblijkelijk voorover geval len, in een draaikolk. De hond rende naar de molen en alarmeerde de fami lie door zijn geblaf. Direct trok men op onderzoek uit en de hond bracht ie familie naar de plaats des onheils. Tot grote ontsteltenis zag de vader van het slachtoffer klompen en een pet op het water drijven. Reddingspogingen werden in allerijl in het werk gesteld maar tot dusvèr is de drenkeling iog niet opgehaald. R. was 40 jaar en on gehuwd J£en club in Louisville maakte voor haar vergadering steeds gebruik van een zaal in het Brown-hotel. waar dan onder het genot van kelkjes levensmoed de dingen dezer dagen werden bespro ken. Verleden week verlegden ze hun hoofdkwartier onverwachts - naar het Seelbach-hotel, omdat de bedienden in he eerste hotel geweigerd hadden een clublid, dat een donkere huidskleur had, te bedienen. In het (gastvrijer) hotel Seelbach bood het bestuur het beledigde negerinnetje een boek aan, dat getiteld was: „Waarom ik van Amerika houd De Duitse eene raal Erich van dem Bach Zelewski (compleet met monocle en hoera-pet) heeft bekend schuldig te zijn aan de vroegtijdige dood van Göring. waardoor deze zich aan zijn rechters kon ont trekken Hij had een capsule met het vergift Cyanide in een stukje zeep verborgen en dit tijdens het wisselen van een vriendelijke handdruk de luehtmaarschalk in de hand gedrukt. De Cyanide-leverancier was bij zijn aankomst in de gevangenis niet onder zocht, omdat hij niet van „misdaden 'ogen de mensheid" was oeschu'chgd Ik had geen persoonlijke relaties met 'e luehtmaarschalk", zei Van dem Bach enzovoort, „maar toen hij me om het vergif vroeg, dat ik voor hoge SS-ge- neraals had binnengesmokkeld, gaf ik het hem". Het monsterproces van Neurenberg is weer rijk aan kopij. Een der oudste Nu het lente wordt zingt de tuinmai het schal(lenberg)lend wiedlied. (of wiegelied?) Duitse marine-officieren uit wereldoor log II. admiraal-generaal Hermann Boehm, heeft Trygve Lie verzocht het vonnis, dat over de groot-admiraals Doenitz en Raeder werd geveld, te herzien. O Ze gaan tegenwoordig lie ver naar Helgoland dan naar Zand- voort-bad. merkt Theodoor wel. Zon dag verwijderde de politie weer zes jonge communisten, die zich tegen de bevelen in op het eiland bevonden. Je hoort tegenwoordig niets meer over de atoom-industrie. Nu, de fabrieken zijn heus niet overgeschakeld op de fabricage van sokophouders en boor- denknopen. De voorraad Russische atoombommen wordt op vijftig geschat, aldus Dr Harold Urey uit Rome. LI Er is ook een bericht over een gebro ken geest binnengekomen. Op een bij eenkomst van spiritisten riep het me dium plotseling uit, dat ze de opge roepen geest niet kon verstaan, aange zien deze vage figuur een afschuwelijk Engels dialect sprak, q Het weer werkt in Engeland ook al niet mee In Bram hall stuurden de inwoners een klachi aan de burgervader, omdat bij sleehi weer de eendies over de weg zwom men Een hele soesah altijd die eior op je stoep, zegt Alida begrijpend. de ministers van Buitenlandse Zaken dezer landen ondertekend. In een gemeenschappelijke verkla ring, die daarna werd uitgegeven, wordt onder meer gezegd, dat hier door de grondslagen gelegd worden voor een grotere en dieper gewortelde gemeenschap tussen de volkeren, die zo lang bloedig van elkaar gescheiden waren, en voor een eensgezind en ge organiseerd Europa. Verder wordt de hoop uitgesproken, dat ook andere Europese landen, die vrijheid hebben om te kiezen, zich bij dit streven aan de zijde van de deelnemende naties zullen scharen. In de verklaring wordt tevens aan £)rie Nederlandse dagbladen. De Tele graaf, De Volkskrant en Het Vrije Volk, hebben zóveel aanstoot genomen aan de benoeming van een zwaar ge compromitteerd Nederlander tot waar- nemend-kantonrechter te Amsterdam, dat zij de gehele Velser-affarie weer eens uit het stof hebben gehaald en te gelijkertijd de zaak-Schallenberg. de zaak-Menten en nog enkele andere duistere geschiedenissen uit de bezet tingstijd en de tijd vlak daarna weer actueel hebben gemaakt. Zij stellen daarbij een aantal hooggeplaatste Ne derlanders in gebreke en laten duide lijk uitkomen, dat volgens hen bij de jongste kabinetsformatie de min's'er van Justitie, Struicken, niet opnieuw in het kabinet werd oógprmrrten en r "r de Antillen werd gestuurd (waar hij natuurlijk ongevaarlijk is), omdat hij voornemens was enkele schandalen tot klaarheid te brengen. Genoegzaam is bekend, dat er tij dens de oorlog en na de bevrijding wonderlijke dingen zijn geschied. Men sen, die tijdens de oorlog met de Duit sers onder één hoedje speelden, ont popten zich na de oorlog als vooraan staande illegale werkers. Mensen, die de gehele oorlog goed waren geweest, stonden bloot aan verdachtmakingen, arrestatie, aanklachten.Het scheen allemaal zo te moeten zijn, omdat in die jaren alles even verward was. Maar men kan ervan verzekerd zijn, dat ver scheidene mensen op eervolle plaatsen zitten, die dat niet verdienen en dat er omgekeerd mensen zijn. die schrome'ijk onrechtvaardig behandeld werden, ter wijl zij verdienen met onderscheiding te worden behandeld. In de meeste gevallen is daar niet veel aan te doen. Eerherstel verwerven kost jaren en geld. Het aantal der genen die in arren moede het hoofd in de schoot hebben gelegd, is groot. [yjp.ar het is goed, dat enkele zaken van meer dan normale afmetingen niet vergeten worden. In de Velser-affaire en de zaak-Menten spelen personen de gekondigd, dat de landen van het j hoofdrol, die de dood van vele illegale plan-Schuman andere fusie-voorstel len zullen onderzoekon en trachten uit te voeren. De verklaring doelt hier bij voornamelijk op een fusie van de landbouw, het spoorwegvervoer en de electriciteit. Vóór de ondertekening van het verdrag hebben Frankrijk en West-Duitsiojid nota's uitgewisseld in zake het Saargebied, waarin opnieuw wordt vastgesteld, dat de regeling van de Saarkwestie pas in het komende vredesverdrag met Duitsland zal ge schieden. In het kader van het Plan- Schuman vallen niet alleen de steenkolen en de staalindustrie, maar uiteraard ook de drukwer ken, die met dit verdrag te ma ken hebbenZo zal het geen ver wondering behoeven te wekken dat de tekst van het verdrag met Duitse inkt op een Franse druk kerij gedrukt wordt, noch dat de band van Luxemburgs leder en het garen uit Belgie afkomstig zal zijn. Het wordt gedrukt op Hollands perkament. werkers tijdens de oorlog op hun ge weten hebben en die tijdig hun zwaai namen. Na de oorlog zaten zij in POD er. PRA en zagen kans niet alleen hun eigen leitje schoon te wassen maar bo vendien een soort terreur uit te oefe nen op degenen, die dit toch te gortig werd. Naar verluidt hebben de artikelen in de drie genoemde bladen veel stof doen opwaaien in regerings- en Ka merkringen. Deze bladen drongen aan op publicatie van het rapport-Versteeeh dat zich met deze materie bezig houdt en nimmer aan de openbaarheid werd prijs gegeven. Nu deze eis zo pertinent gesteld is. zal de regering inderdaad moeilijk anders kunnen doen, dan met feiten voor de dag komen Zij zal de namen van enkele met name genoemde, of voor insiders duidelijk aangewezen personen moeten zuiveren, of tot maat regelen tegen hen moeten overgaan. Want: wij hebben als Nederlanders nu wel versteld gestaan over wat in Amerika aan 't licht werd gebracht, de laatste weken over de misdadigheid van leidende persoonlijkheden, maar wij mogen verlangen, dat van Neder land niet hetzelfde kan worden gezegd. Daarom hopen wij, dat de regering hier krachtig doortast en over wie schuldig is inderdaad het schuldig zal uitspreken. Generaal MacArthur heeft Woensdag tegenover een menigte belangstellenden die hem te San Francisco begroette, verklaard: „Men heeft mij juist gevraagd of ik voornemens ben mij met de politiek in te laten. Ik heb geantwoord: „Neen". 07.00 Ned. tijd (12.40 plaatselijke tijd! werd verwacht. 1 Civiel adviseur. Het bestuur van het Amerikaans legioen (het verbond van oud-strijders) heeft een voorste) goedgekeurd om Mac Arthur als civiel adviseur van de Ja panse regering opnieuw naar Tokio te zenden en hem daarvoor een jaarwed- dede van 100.000 dollar toe te kennen. De nodige middelen zouden door mid del van een openbare collectie bijeen gebracht moeten worden. Gezeten in een open auto, tussen de gouverneur van Californie, Earl War ren, en de burgemeester van San Fran cisco, Elmer Robinson, maakte de ge neraal een rijtoer door San Francisco In een volgauto zater de echtgenote en de zoon van MacArthur Toen de gene raai uit zijn hotel kwam, werd hem een ovatie gebracht door hét talrijke publiek Langs de route hadden zich zoveel mensen opgesteld, dat de wagen nauwelijks vooruit kon komen. De generaal groette vrolijk naar de jui chende massa. De politie was niet in staat de afzet ting te handhaven. Het enthousiaste publiek gedroeg zich echter ordelijk MacArthur is Woensdagavond oe> vliegtuig uit San Francisco vertrokken voor een non-stop vlucht naar New York alwaar hij vandaag om ongeveer President Truman zal binnenkort een boodschap toi het Amerikaanse con gres richten, waarin een reorganisatie van de administratie van het Marshall plan wordt aanbevolen. Het doel is een nauwere samenwerking tussen deze ad ninistratie en het Amerikaanse mini 'erie van buitenlandse zaken te ver j /.ekeren. Naar aanleiding van het in de pers verschenen bericht, volgens hetwelk er lussen minister Lieftinck en de leiding van de Nederlandse Bank een conflict zou zijn ontstaan over de wijze, waarop het monetaire evenwicht in Nederland zou moeten worden bewaard, verneemt het ANP van bevoegde zijde, dat dit bericht volkomen ongegrond is. Ook door de Nederlandse Bank werd het ANP gemachtigd mede te delen, dat dit bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. POST VOOR DE „SKAUBRYN". Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Skaubryn". welke in "en der tussenhavens zal worden uit tor -ikt. moet uiterlijk op 20 April a.s. in Nederland worden ter post bezorgd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1