i Vijf jaar aan bood de Wegenwacht hulp weggebruikers de Haagse rechtbank stelt Generale Synode in het gelijk President Carmona is overleden Mr. dr. J. Buiskool wordt minister in het Surinaamse kabinet Dienstvaardig corps is zeer populair Het idee is van Britse oorsprong Luchtmachtchefs bijeen Sartono niet geslaagd Mac Arthur weer in de Ver. Staten Queuille vraagt opnieuw vertrouwensvotum Acheson leidt hulp aan het buitenland Raad Oud-Gastel niet rechtsgeldig? Prinses Wilhelmina bij Pr. Hendrik-herdenking DONDERDAG 19 APRIL 1951 Gele rijders pechbesfrijders jubileren e (Van onze speciale verslaggever). UET CORPS „gele rijders-pechbestryders" van de A.N.W.B. bestaat thans vyf jaar. Practisch iedere automobilist of motorrijder in Nederland heeft in die vyf jaar de dienstvaardigheid van dit corps leren kennen. Of het nu was voor een lekke band, een ontstekingseuvel, by een ongeluk, of om een boodschap doorgegeven te krjjgen, altijd stond de Wegenwacht klaar met haar materiaal, kennis en inzicht om de helpende hand te bieden. Zover strekt de hulpvaardigheid van sommigen van deze geüniformeerde mannen, dat er al... gelukkige huwelijken door hen tot stand gebracht werden. nummer en signalement van de auto door, waarmee de zakenman reisde. Men spoorde hem binnen een half uur op. De heer had zijn vergeetach tigheid nog niet gemerkt, en kon dus tijdig huiswaarts keren. Dank zij de Wegenwacht kon de gemaakte fout dus vrij snel hersteld worden. Had de pechvogel zrjn gemis pas aan de grens moeten ontdekkenNeder land zou waarschijnlijk te klein ge weest zijn. Zeer begrijpelijk overigens, vooral van temperamentvolle lieden. £)EZE LAATSTE uitspraak is wat overdreven. We hadden moeten zeggen, dat een bijdrage werd ge leverd tot één gelukkig huwelijk. Dat zat zo. Ergens in Nederland werd •en poosje geleden een Wegenwachter aangeklampt door een ontdane mo torrijder. Hij had onenigheid gehad met zijn verloofde, die met hem was meegereden. De onenigheid was zo hoog gelopen, dat elk zijns weegs was gegaan. Maar de motorrijder had spjjt gekregen, was op zijn „schre den" teruggekeerd, enhad het meisje niet meer kunnen vinden. Laat de wegenwachter het lieve kind nu een paar kilometer verder aantreffen, terwijl ze voor de tweede keer stond te liften. De beschrijving klopte. Dus heeft hij haar aangeklampt en haar ver teld dat haar verloofde hevig ont daan was over het abrupte afscheid. Of ze hem weer wilde gaan opzoeken... Het lieve kind heeft het gedaan, en dezer dagen was de wegenwachter eregast op de bruiloft. Men begrijpe ons goed, dit is een exceptionele wegenwachtdienst. Maar er wordt toch wel overduidelijk mee gedemonstreerd, dat deze pechbe- strijders voor niets en niemandal staan. Ware dat wel het geval ge weest, och dan zou dat betrekkelijk kleine corps 105 patrouilles thans na een start met zeven in 1946 in die vijf jaar van zijn bestaan niet ruim driehonderdduizend diensten aan weggebruikers hebben kunnen verlenen. Denk U eens even in: Drie honderdduizend gemotoriseerde pech vogels werd hulp verleend. In vier duizend gevallen betrof dat een meer tt minder ernstig ongeluk. Aan het hoofdkantoor van de A.N.W.B. in de Parkstraat te 's-Gravenhage liggen vele schriftelijke bewijzen dokters verklaringen e.d. dat velen van deze ongelukkigen hun leven aan de Wegenwacht te danken hebben. Elke Wegenwachter is immers tevens E.HB.O.-er. Er is zelfs een attest bij van een arts, die zelf de redding van zjjn hele gezin aan een wegenwachter dankt De dokter was met zyn auto «en kanaal in gereden. Aan de om standigheid, dat de wegenwachters, die langs vaarten en- kanalen pa trouilleren, ook een reddingslijn in hun koffer hebben, was het te dan ken, dat zo efficiënt geholpen kon worden. Grote populariteit f-JET GELE Ryders-corps heeft zich in de korte tyd van zijn bestaan een populariteit en vertrouwen ver worven, dat schier grenzeloos is. Dat zrj voor de weggebruikers ook reeds telefoon- en telegramboodschappen verzorgen, och ook dat is al weer in ruime kring bekend. Zeventien dui zend van deze boodschappen, meest voor haastige zakenlieden, behandel den zij reeds. Daarnaast doet het corps nog wat anders. Het spoort vergeetachtigen op. Daarvoor heeft de A.N.W.B. een oproepingssysteem in het leven geroepen. Kortelings nog had een zakenman uit Groningen, die op weg was naar een conferentie in Brussel, zijn papieren thuis laten liggen. Daarbij waren ook zijn grens- documenten. Nauwelijks een hall uur na zijn vertrek merkten zijn huisge noten het. Ze alarmeerden de A.N. W.B. en deze gaf inderhaast aan een- stuk of tien van zijn wegenwachters op de vermoedelijke route het Engels van oorsprong J-JET Wegenwacht-idee is niet Ne derlands. Wel de huidige vorm na tuurlijk. Maar Engeland kent al vele tientallen jaren een hulpcorps voor gemotoriseerde weggebruikers. Het dateert uit de kinderjaren van het automobilisme aldaar. De verschij ning van die rookuitbrakende mon sters langs de weg leidde er ook in Engeland toe, dat plaatselijke autoriteiten snelheidsbepalingen gin gen maken. Er waren gemeenten, waar de maximum-snelheid op vjjf kilometer gesteld werd. Maar er kwam ook een wet, de z.g. Red Flag Act. Deze verplichtte' de automobilisten een man met een rode vlag voor hun auto uit te laten lopenDie mannen met de rode vlag zijn op de keper beschouwd de voorlopers van onze Wegenwachters. Toen het automobilisme in Engeland toenam, veranderde hun taak. Ze moesten per fiets de verkeerswegen inspecteeren oplistig gemarkeer de autovallen. De Engelse politie mannen hadden die vallen opgezet om automobilisten te controleren op de snelheid, waarmee ze langs de wegen „raasden Belachelijk lang handhaafde Enge land een maximum-snelheid van 20 mijl. Geen automobilist stoorde zich er natuurlijk meer aan. Alleen de politie. De in de Automobile Association georganiseerde automobilisten stelden toen list tegenover list, en lieten ver trouwde employé's langs de wegen patrouilleren. Ze hadden een rode pet op. Wanneer ze verzuimden de passerende automobilist met een tik tegen de pet te groeten, dan kon de man achter het stuur er zeker van zijn, dat hij zijn snelheid moest ma- tigen, want dat hij een politievel na derde. Bescheiden begin £)E OPZET van het Wegenwachters corps in Nederland is in April 1946 bescheiden geweest. Zeven man, die alleen patrouilleerden op de drie drukste wegen van Nederland: Den HaagUtrecht, Den HaagRotter dam en Den HaagAmsterdam. Voor het einde van het jaar moest het corps al uitgebreid worden tot 25 man. Thans kdmt men ze op alle belangrijke verkeerswegen van Ne derland tegen, deze welgetrainde A.N. W.B.-mannen. Honderd-en-vijf man telt het corps, waaronder thans ook een paar inspecteurs in een geel autootje. Belgie en Oostenrijk is Ne derland al ten voorbeeld geweest. Zal het corps zich nog verder uitbreiden? Ongetwijfeld. Maar dit hangt van de automobilisten af. De Wegenwacht instelling van de A.N.W.B. is namelijk self-supporting. Dat wil zeg gen, dat de kosten ervan uitsluitend be streden worden uit de lidmaatschaps bijdragen. Er zijn thans al ongeveer honderdduizend automobilisten, die op hun auto het mooie W.W.-schildje mogen voeren. Het is te verwachten, dat de eerste lustrumviering velen zal bewegen, zich dit ere-schild ook zo spoedig mogelijk te verschaffen. Heel autorijdend Nederland heeft er baat van. De stafchefs van de luchtmacht in de V. S., Engeland, Frankrijk en Ca nada zullen in de komende twee weken te Washington bijeenkomen. De conferentie zal „gelegenheid bieden om de vorderingen, die door de lucht machten van de vier betrokken lan den worden gemaakt, aan een onder zoek te onderwerpen". Aan de conferentie zullen deelne men generaal Hyt Vandenberg (V.S.), luchtmaarschalk Curtis (Canada:, generaal Lechères (Frankrijk) en Sir John Slessor, maarschalk van de R.A.F. TOESTAND VAN PÉTAIN Nadat gistermiddag telefonisch van het eiland Yeu was bericht, dat ex maarschalk Petain stervende was, deel de mevrouw Petain gisteravond mee dat de toestand van haar echtg 'noot aanzienlijk beter was. De koorts ver minderde tjfi de bloeddruk was vee: verbeterd, aldus mevrouw Petain De stiefzoon van de maarscha k Pierre de Herain sprak de berichten tegen, als zou een priester de patiën» de laatste sacramenten hebben toege diend. Het proces om de Hervormde Kerkorde Kerkelijke instantie had uitspraak kunnen doen in dit conflict Indertijd heeft een groep predikanten en ambtsdragers uit de Nederlandse Hervormde Kerk deze kerk gedagvaard, omdat het besluit tot invoering van de nieuwe Kerkorde in strijd zou zijn met de reglementen der kerk en mitsdien onrechtmatig en onverbindend was. Geëist werd een dwangsom van f 100-000 voor elke poging, om deze Kerkorde in te voeren. De Haagse rechtbank, die zich over deze zaak heeft moeten beraden, heeft thans als haar mening uitgespro ken, dat deze eis ten, dele moet worden afgewezen en dat eisers anderdeels niet ontvankelijk zijn, omdat zij hun vordering hebben gegrond op beweerde onjuiste toepassing van art. 20 der Invoeringsbepalingen. Zij zijn veroordeeld in de kosten van het geding ad. ƒ232.50. Indonesische Kabinetscrisis Twee formateurs benoemd voor nationaal kabinet President Sukarno deelde Woensdr. aan de pers mee dat mr. Sartono (PN1) op zijn verzoek van zijn opdracht to het vormen van een kabinet onthevfei: is. Thans hebben de voorzitters var Masjoemi en de PNI (nationale partij) de heren Sukiman en Djojosukarto var- de president het verzoek gekregen een nationaal coalitiekabinet op brede ba sis te formeren. Men neemt in politie ke kringen aan dat de kabinetscrisis nu spoedig tot het verleden zal behoren. De Franse minister-president Queuil le heeft Woensdag de Nationale Ver gadering gevraagd om een vertrou wens votum over de voorrang van be grotingsvraagstukken boven gewone debatten. Queuille wil, dat de Nationale Vergadering zo spoedig ïjiogelijk de begrotingsproblemen zal behandelen, om de weg voor algemene verkiezin gen in Juni te effenen. Truman heeft .Acheson een grote invloed gegeven op de besteding van het bedrag van 10.5 milliard dollar, dat naar men verwacht aal worden uitgetrokken voor de militaire en eco nomische hulp aan het buitenland. De Amerikaanse president staat blijkens de instructies, die hij aai, de adminis trateur voor het plan-Marshall heeft gegeven, op het standpunt, dat de ver anderde omstandigheden in de inter nationale toestand aanpassing eisen van het beheer der hulpprogramma's voor het buitenland. Benzine- en bioscoopprijzen in Engeland verhoogd Het Britse Lagerhuis heeft het voor stel der regering tot verhoging van de belasting op benzine met vier en een halve penny per „gallon" (ongeveer vier en een halve liter) met 300 tegen 289 stemmen goedgekeurd. Een rege ringsvoorstel om de belasting op toe gangsbewijzen voor bioscopen en be paalde sportgebeurtenissen (o.a. wed rennen van paarden), te verhogen, werd eveneens, met 304 tegen 289 stemmen, aangenomen. POST VOOR „GROTE BEER" Brieven, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Grote Beer" en „Somersetshire", moeten respectie velijk op 20 en 24 April zijn gepost. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip onder toevoeging „Op thuisreis naar Nederland". Generaal Douglas MacArthur, zijn zoon Arthur MacArthur en mevrouw MacArthur bij hun aankomst te San Francisco. Schuin achter de generaal de gouverneur van Californie Earl Warren en de burgemeester van San Francisco Elmer Robinson. (Telefoto) Militair werd staatsman na revolutie van 1926 President Carmona van Portugal Is Woensdagmorgen te 11.46 plaatselijke tijd in zijn ambtswoning te Lissabon overleden. Volgens de Portugese grondwet moe ten binnen zestig dagen na het over lijden van een president verkiezingen voor het aanwijzen van een opvolger worden gehouden. In deze periode fungeert de premier als president. Algemene Zaken en Volksgezondheid Geen kwestie van machts- misbruik of kwade trouw IVele kransen dekten Bevins baar De rechtbank heeft als haar oordeel uitgesproken, dat zij wel degelijk be voegd is, om van deze kwestie kennis te nemen. De Ned. Herv. Kerk is im mers een zedelijk lichaam naar bur gerlijk recht. Haar reglementen mogen dus niet in strijd komen met de al gemene wet. Dat betekent ook dat af zonderlijke lidmaten haar wel degelijk kunnen dagvaarden. Overigens meen de de rechtbank, dat eisers zich hadden kunnen richten tot de commissie voor de rechtspraak uit de synode. Nu dit mogelijk is, zijn de eisers niet ontvanke lijk in hun vordering, voorzover deze is gebaseerd op een beweerde onjuiste uitleg en toepassing van de invoerings bepalingen. Integendeel is de recht bank van mening, dat de door de Sy node gevolgde procedure in alle opzich ten juist is. Voorts wordt ontkend, dat hetgeen in art. 10 van de Kerkorde omtrent de be lijdenis is opgenomen, in strijd zou zijn met hetgeen elders dienaangaande is bepaald. In dit artikel wordt immers niets concreets gezegd omtrent het re sultaat, waartoe de Synode ten aanzien van het belijden of de belijdenis zou moeten komen. Het feit, dat autorisatie en approba tie van de benoeming van ambtsdragers afhankelijk wordt gesteld van het vol doen aan de voor de gemeente vastge stelde financiële verplichtingen, is mis schien niet elegant, doch in geen geval misbruik van macht of in strijd met de goede trouw Het zelfde geldt voor de verbinding van stemgerechtigdheid der lidmaten en hun betaling van bijdra-, gen in de. geldelijke lasten der gemeen ten. De eisen van uiterst links en uiterst rechts zijn dus afgewezen. Posthume onderscheiding voor overste Den Ouden De opperbevelhebber van het Zuid koreaanse leger heeft aan luitenant kolonel Den Ouden, de op 12 Februari j.l bij Hoengsong gesneuvelde com mandant van het Nederlandse batal jon. posthuum de ..Distinguished Mili tary Service Medal Second Class" toe gekend. In het bijgaande document wordt ge zegd: „Zijn moed, zijn hoedanigheden als bevelhebber en zijn onverschrok kenheid zijn eervol voor zijn persoon voor Nederland en de strijdkrachten van de Verenigde Naties". Belangstelling uit alle delen der wereld Een grote, zwijgende menigte heeft gisteren te Londen de lijkstoet gadege slagen, die zich langzaam achter de baar met het stoffelijk overschot van Engelands voormalige minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin naar het crematorium begaf. Behalve de meeste leden van bet Britse kabinet waren talrijke diploma ten uit de gehele wereld, politici, vak bondsleiders en andere autoriteiten bii eengekomen om de nagedachtenis van Bevin te eren. Onder de 142 kransen van grote in ternationale figuren en eenvoudige ar beiders bevonden zich een reusachtige krans van rozen van koning Faroek "ar Egypte, een van Bevins ministeriële collega s en een van de V. N. Bijna al le landen van de wereld, van de Fran se regering tot de regeringen van het Gemen=best en van Duitse vakbonden tot de Partij van de Arbeid, hebben door bloemen aan hun medeleven uiting gegeven. De Spaanse autoriteiten hebben Woensdag alle textielfabieken in de Catalaanse stad Manesa. waar in de ka- toenfabrieken een staking is uitgebro ken, gesloten. Honderden mensen zagen toe toen het stoffelijk overschot van oud minister Bevin het Carlton House verliet op weg naar Golders Green. Uit Suriname wordt bericht dat het slechts een kwestie van dagen is, dat mr. dr. J. Buiskool, tot voor enkele jaren advocaat en procureur te Scha- gen en thans president van het Hof van Justitie te Paramaribo, in het Suri naamse kabinet zal worden opgenomen als minister van Volksgezondheid en Algemene Zaken. Het nieuwsblad „Suriname" maakte dezer dagen in een artikel de opmer king, dat de heer Buiskool reeds deel neemt aan vergaderingen van de rege ringsraad terwijl hij nog in functie is als president van het hof van justitie. Het blad achtte zulk een toestand hoogst ongewenst. De wettelijke voor ziening, waarop de opname van dr. Buiskool in het kabinet wacht, is een wijziging van de bepaling welke ver hindert, dat leden van de rechterlijke macht een openbaar bezoldigd ambt kunnen bekleden naast hun functie als rechter. Door de staten zal deze mate rie in openbare vergadering worden behandeld. Naar aanleiding van de op merking van „Suriname" gaf de rege ringsraad een communiqué uit, waarin wordt uiteengezet, dat het deelnemen van dr. Buiskool aan de bijeenkomsten in 's lands beiang geacht moet worden. Hij komt dan namelijk nu reeds op de hoogte van de onderwerpen, welke door de raad behandeld worden, en zijn toetreding tot het kabinet is toch maar een kwestie van dagen. De Portugese regering heeft natio- nale rouw voor de duur van vijftien dagen voorgeschreven. De uitvaart van maarschalk Carmona zal Zaterdag a.s. worden gehouden. Maarschalk Antonio Oscar de Frago- so Carmona is in 1869 geboren uit een oud adellijk geslacht. Hij koos een mi litaire loopbaan en was, toen in 1910 d« republiek werd uitgeroepen, kapitein. In 1923 hij was toen generaal werd hij minister van oorlog in het kabinet var, dr. Machados. Bij de val van deze regering nam hij het bevel over het vierde leger weer op zich en aan het hoofd van deze troepen marcheerde hij in 1926 van Evora naar Lissabon, toen besloten werd, een militaire dictatuur in te stellen. In 1926 werd hij premier en minister van oorlog en in 1928, bij de eerste pre sidentsverkiezing onder het nieuwe be wind, werd hij met grote meerderheid van stemmen voor zeven jaar gekozen. Nadien is h(j telkens om de zeven jaar herkozen, het laatst in 1949. Typerend voor zijn eenvoud was, dat hij na zijn verkiezing tot president elke beloning weigerde en nog een jaar lang in zijn kazerne leefde op zijn wed de als generaal. Hij had de reputatie, eenvoudig, bescheiden en vriendelijk t® zijn. De vereniging „Algemeen Be lang" te Stampersgat, waarvan alle mannen boven achttien jaar automatisch lid zijn, gaat voortaan tegen elk besluit in zake woning bouw te Oud-Gastel in protest. „Algemeen Belang" is-een ver eniging, opgericht tot het ver dedigen van de belangen van het tot de gemeente Oud- en Nieuw- Gastel behorende kerkdorp Stam persgat, dat de overtuiging is toegedaan, dat het gemeentebe stuur van Oud-Gastel het kerk dorp beschouwt als een vijfde wiel aan de wagen. Er worden volgens de vereniging te weinig woningen gebouwd in het kerk dorp en te veel in de kom der gemeente Oud-Gastel. Daarom zal „Algemeen Belang" tegen ieder besluit van de raad om wo ningen in Oud-Gastel te bouwen, in beroep gaan. De vereniging zal elk protest moeten winnen, omdat de ge meenteraad van Oud-Gastel niet rechtsgeldig beëdigd is. De raads leden hebbenSiamelijk anderhalf jaar geleden de voorgeschreven eed afgelegd in de handen van de oudste wethouder, daar de burgemeester wegens ziekte af wezig was. Het oudste aanwezige raadslid had in dit geval echter de eed moeten afnemen, zodat Oud-Gastel nog altijd het unicum heeft van een niet rechtsgeldig beëdigde gemeenteraad. Dit is althans de opinie van „Algemeen Belang" J Prinses Wilhelmina was gisteravond tegenwoordig bij de Prins Hendrik herdenking in het gemeentemuseum te Den Haag. Het programma vermeldde als spre kers: de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, ere-voorzitter van de „Oranjebond", dr. J. A. van Ha mel, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken, voorzitter van het Ne derlandse Rode Kruis en Ph. D. baron van Pallandt van Eerde, hoofdkwar tierscommissaris van de vereniging „De Nederlandse Padvinders". De Kon. zangvereniging „Caecilia" bracht enkele liederen ten gehore. Hoe is de stand Mieke? Vogt en Wallagh bereid een schikking te treffen Gistermiddag verschenen de directeur van de AVRO, de heer W. Vogt, de ex- radioreporter de heer Bob Wallagh voor de Amsterdamse rechtercommissaris, mr. Peters, inzake een geschil, waarbij onze medewerker een schadevergoeding van de AVRO eiste gelijk aan het sala ris, dat hij zou hebben verdiend ge durende de tijd, die hem nog in hef seizoen restte, toen hij werd ontslagen Naai- Bob Wallagh ons vertelde vroeg de rechter-commissaris of de partijen niet „rechtensmoe" waren, waarbij de heer Vogt antwoordde: „Rechtensmoe zijn wij niet, want de rechtbank geeft ons zoveel tijd om uit te rusten". Na hoor en wederhoor bleken beide partijen bereid een schikking te treffen die echter voorlopig onmogelijk is wegens financieel-technische moeilijk- heden. Tenzij voordien een schikking wordt getroffen, zal de rechtbank op 15 Mei haar standpunt bepalen. Een ongelukkige val Een 66-jarige man is bij het leggen van een zolder in een boerderij aan d® Amsteldijk te Amsterdam op een na tonnen vloer gevallen. De man kreeg een hersenschudding en een maagbloe ding. Gisteren is hij in de loop van d® dag overleden in het Julianazieken- hirig.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7