Stafchefs voor Congrescommissie Negen en-dertig slachtoffers VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuwe premier in de Oekraine Hoog Sowjet-bezoek aan Berlijn? Kris-kras door Noord-Holland KoAt fóeóted Zaterdag 21 April 1951 148e Jaargang No. 94 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NA DE REDE VAN MACARTHUR Delen zij zienswijze van Old Mac"? Waarschuwing aan VN De reactie van Gromyko Opstandige beweging in AJbanie? De hollen bloeien ?1I2 mil Hoen New-Yorkers juichten Grootste menigte in de historie van de stad Talrijke voorbereidingen worden getroffen Gandhi's zoon beëindigt zijn vastenperiode De negen levens van Francis Selby Drie kwartier voor het vertrek der „Affray" met maagkramp van boord gehaald Communisten verloren ruim 800.000 man BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie-, Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ot. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De betrokken commissies uit het Amerikaanse Congres bereiden thans een onderzoek voor over de verklaring van MacArthur, volgens welke de staf chefs V»n de V.S. het eens waren met zijn zienswijze aangaande de wijze, waarop de Chinese communisten in Korea zouden kunnen worden bedwongen. MacArthur, de stafchefs en minister Marshall zullen de volgende week voor een Congrescommissie moeten verschijnen, om hun opvattingen over de toe stand in het Verre Oosten uiteen te zetten. de V.N. over de militaire operaties in Korea gedurende de periode van 1 tot 15 Maart. In dit rappor* wordt gewaar schuwd voor een „groot communistisch lenteoffensief" en voor het feit dat een punt zou kunnen worden bereikt, waar op de vijandelijke overmacht aan men sen, grotere betekenissen op het slag veld" zou kunnen krijgen. MacArthurs emotionele rede in het «Congres heeft onder de leden der Re publikeinse partij waarschijnlijk een aantal nieuwe aanhangers voor de stro ming pro MacArthur geworven. Aan- w genomen wordt, dat het debat in de VS over deze kwestie verbitterder zal H worden dan het dispuut over Euro pese politiek enige tijd geleden Overigens vraagt men zich af, oe groot in werkelijkheid het meningsverschil tussen de Amerikaanse generale staf en president Truman is en of Truman de militaire inzichten van MacArthur over de beste manier, om een eind te maken aan het conflict in Korea, deelt. Aan genomen wordt, dat de stafchefs het tot op zekere hoogte met hem eens zijn, dat het conflict in Korea in een slop zal geraken, waneer de Amerikaanse oorlogsinspanning niet krachtiger wordt en er tegen het communistische China geen maatregelen worden genomen. Een zelfde opvatting huldigt Mac Arthur in zijn zeventiende rapport aan Reden van wijziging is onbekend tlft een onopvallende zinsnede aan het eind van een lang artikel in de „Prawda" over een plenaire zitting van het hoofdbestuur der communistische partq van de Oekraine blijkt, dat in Bowjetrussisch Oekraine een nieuwe minister-president is benoemd. Over de reden van deze wijziging vermeldt deze n niets. Aan het eind van dit artikel, waarin de „tekortkomingen" van de partij ge laakt worden en versterking van de invloed op de boeren van de partij ge- eist wordt, staat de bedoelde zin: „de Voltallige zitting besprak een rapport van kameraad Matskevitsj, voorzitter van de Oekrainse republikeinse minis terraad". Volgens de handboeken van 1951 was D. S. Korotsjenko sinds 1947 minister-president. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben Vrijdtig hun 34ste bijeenkomst gehouden. Zij duurde ruim twee en een half urn-. Na te hebben verklaard, dat hij het met de westelijke ontwerp-agenda niet eens was. diende Gromyko een nieuwe formulering van het punt van de Sow- jet-agenda betreffende het nakomen van de vredesverdragen in. Deze for mulering luidde: „De vredesverdragen met Italië, Hongarije, Bulgarije en Roe menië en de overeenkomsten van de Grote' Vier met betrekking tot Oosten- rijk en Duitsland". In westelijke kringen achtte men dit een verbete ring, daar de Russische afgevaardigde de zinsnede „vraagstukken betreffende denazificatie, democratisering en oor logsmisdadigers" heeft geschrapt. MACARTHUR VERSLIEP ZICH Na zijn toespraak tot het Con gres zou MacArthur Donderdag een ontmoeting hebben met de Amerikaanse vereniging van kran tenredacteuren. Hij besloot korte tijd te rusten en viel in slaap. Kolonel Bunker, een assistent van MacArthur, be sloot hem niet te storenMac Arthur werd bijna vijf uur te laat wakker. De meeste redacteu ren waren weggegaan om te di neren, maar ongeveer tweehon derd hunner konden worden be reikt en kwamen MacArthur de hand schudden. Vluchtelingen zouden de verzetslieden steunen Naar te Belgrado verluidt, zjjn in Februari 17 maal vliegtuigen boven de Albanese hoofdstad, Tirana, versche nen. Deze wierpen pamfletten uit, waarop de regering van Enver Hodzja werd aangevallen. De vliegtuigen wer den met luchtdoelgeschut bestookt. De bewoners van Tirana moesten des och tends na zulk een „aanval" steeds bin nen blijven en kinderen moesten de pamfletten oprapen. Er zouden eveneens gewapende para chutisten neergelaten zijn. Zij zouden thans, tezamen met anti-regeringsge zinde verzetslieden, in de bergen ge vechten leveren. Niemand weet van waar deze pamfletten afkomstig zijn. Vermoedelijk worden de vluchten ge organiseerd door Albanese uitgeweke nen. Hun basis is echter onbekend. Wanneer het mooie weer aanhoudt, verwacht de bollenstreek morgen de eerste grote bollcn-Zondag. Overal zijn thans uitgestrekte narcissenvelden in bloei gekomen, die worden afgewisseld door kleurrijke hyacinthenvelden. Hier en daar komen ook de eerste tulpen in I bloei. De „Keukenhof" te Lisse begint I zich momenteel in volle pracht te ont- I plooien en zal Zondag a.s. volop bloeien. De rijkspolitie heeft uitgebreide ver keersmaatregelen genomen om de drukte op te vangen. Op de „Keuken hof" is door de Verkeerspolitie een centrale radiopost ingericht, van waar uit het verkeer in goede banen geleid wordt. Ook de badplaatsen in de om geving van de bollenstreek verwachten Zondag grote drukte. Na zijn rede voor het Amerikaanse Congres dankt de 71-jarige MacArthur voor de toejuichingen. (Telefoto) Zeven en een half millioen New-Yor kers hebben gisteren MacArthur op zijn autotocht door de Amerikaanse metro- pole toegejuicht. Zij vormden de groot ste menigte, die ooit aan een New- Yorks welkom heeft deelgenomen. Ko lonel Charles Lindbergh werd in 1927, na het volbrengen van de eerste solo vlucht over de Atlantische Oceaan door vier millioen personen verwelkomd. Een zelfde aantal haalde generaal Eisenho wer in 1945 in. De 7 millioen stonden rijen dik, vanaf de muren tot het plaveisel der wegen. Zij juichten en juichten toen de generaal in een open auto voorbijreed. Een regen van confetti daalde tijdens de rit van veertig kilometer op de stoet motorvoertuigen neer. Onder de be langstellenden bevonden zich de hertog en hertogin van Windsor. Zeventigdui zend schoolkinderen hadden vrijaf ge kregen om MacArthur een welkom toe te roepen. Zwaaiend met zijn uniform pet dankte de generaal voor de storm achtige toejuichingen. Vijf-en-tachtig duizend personen woonden de officiële ontvangst op het plein voor het stadhuis bij. MacArthur beklom een ere-podium en dankte New York voor de enorme ontvangst. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Dit is Amerika en met Gods hulp zullen wij het Amerikaans houden". Burgemeester VOLGENS het anti-communistische Duitse voorlichtingsbureau „West" hebben de Oostduitse autoriteiten bij zondere veiligheidsmaatregelen geno men in verband met de komst van be langrijke Sowjet-functïonarissen naar Berlijn voor het houden van „verstrek kende politieke besprekingen". Deze zouden a.s. Maandag beginnen. Van de Oostduitse grens af wordt de te volgen route de gehele nacht met Weerbericht Verwachting tot Zondagavond Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolken velden. Meest matige Noordooste lijke wind. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZONDAG: zon op 5.31, onder 19.48; maan op 21.21, onder 5.17. MAANDAG: zon op 5.29, onder 19.49; maan op 22.56, onder 5.37. schijnwerpers verlicht en er wordt voortdurend door de politie gepatrouil leerd. De gewone treinenloop zal Maan dag stilliggen om de trein uit Moskou een snelle en ongehinderde doorreis te verlenen, aldus het bureau. Maandag bestaat i° Oostduitse Socia listische eenheidspartij vijf jaar. Er zul len bijeenkomsten in Oost-Berlijn wor den gehouden en men verwacht Oost duitse verklaringen over het plan-Schu- man en de Westduitse „herbewapening". Westelijke geallieerde functionarissen verwachtten, dat er ook hoge Russische officieren zullen komen om de Russi sche manoeuvres, die 'op het ogenblik in Oost-Duitsland worden gehouden, bij te wonen. In een radiotoespraak heeft de com munistische leider van Oost-Duitsland, Walter Ulbricht, voorspeld, dat er een ministerraad voor geheel Duitsland zal komen. Duitse leiders uit Oost- en West-Duitsland zullen spoedig in Ber lijn bijeenkomen om tot een program ma voor de eenwording van Duits land te komen, aldus Ulbricht. Hij zei, dat hun besluiten in Oost-Duitsland be schouwd zouden worden als een volle dige vervanging van de mislukte be sprekingen tussen de regeringen van Oost- en West-Duitsland. Impellitiri verwelkomde de generaal als „de laatste onzer oorlogsleiders, die naar huis is teruggekeerd". Hij dankte MacArthur voor alles wat hij heeft ver richt en overhandigde hem vervolgens een oorkonde en een medaille. Toen hij daarbij MacArthur verzocht op te staan, zeide de burgemeester „het is moeilijk voor een voormalige telegrafist derde klasse om een generaal een order te geven". Manilal Gandhi, zoon van wijlen Ma- hatma Gandhi heeft gisteren zijn vas tenperiode van veertien dagen uit pro test tegen de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering besloten. Hij is 20 pond afgevallen maar zegt, zich zeer goed te voelen. ,jGandhi gaf opnieuw te kennen, van plan te zijn de tweede faze van zijn actie ten uitvoer te brengen door de rassenwetten te overtreden en daarvan de gevolgen te dragen. Hij wilde ech ter niet overijld handelen. „Voor ik iets doe, zal ik met vooraanstaande le den van alle groepen overleg plegen en met de regering onderhandelen". Met collectiet paspoort naar „Festival of Britain Gedurende het Festival of Britain zal het voor verenigingen en bedrijven mogelijk zijn bij groepsreizen naar En geland, onder bepaalde voorwaarden, gebruik te maken van een collectief paspoort. Collectieve paspoorten kun nen door de betreffende gemeente besturen worden verstrekt. Het pas poort moet echter voorzien worden van een visum van het Britse visumbureau, Wassenaarseweg 25 te Den Haag. ZES OP HEIDEBRANDEN DE VELUWE Niet minder dan zes maal is gisteren de Veluwse bosbrandweer in actie moe ten komen om heidebranden te blus sen. Dat gebeurde achtereenvolgens te Oldebroek, Wezep, Milligen, Speuldev- heide, Nunspeet en Velp. De harde oos tenwind is oorzaak, dat de heide reeds nu weer kurkdroog is. De zanger Frans Vroons is tijdens een opera-uitvoering in de Utrechtse schouwburg van ee drie meter hoge trap gevallen. Hij zal de komende weken niet kunnen optreden. AANVARING TUSSEN TWEE TANKERS JN de Golf van Mexico heeft gisteren een noodlottige aanvaring plaats gevon den tussen twee tankboten van de Amerikaanse „Standard Oil" Maat schappij. De „Esso Greensboro" een schip met twee en veertig man aan boord, zonk vrijwel onmiddellijk, nadat er eerst nog brand aan boord was uitgebroken. De tweede tanker, de „Esso Suez", werd zwaar beschadigd. Ook hier brak een ernstige brand op het schip uit. De eerste stuurman is om het leven gekomen en vele leden van de bemanning liepen min of meer ernstige brandwonden op. Zich in de buurt bevindende schepen begaven zich onmid dellijk naar de plaats des onheils en visten vier leden van de bemanning van de gezonken tanker op. De overigen zijn waarschijnlijk omgekomen. Op S Mei: Derde Ronde van N.-W. Nederland Twee dappere renners schreven reeds hun namen op de ereplaatsen in het logboek van de Ronde van Noord-West Nederland. Het waren de stoere Leidenaar Jacques de Groot en de lichtgewicht Jan Her- nink uit Alkmaar. Op Hemelvaarts dag zullen meer dan 200 amateurs in Alkmaar op hun fietsen stappen voor hun tocht door Noord-Hol land. Het aantal inschrijvingen is aanzienlijk groter dan vorige jaren en dat is een verheugend verschijnsel. Immers, de Ronde van Noord-West Nederland is een uiterst zware course en daar komt nog bi] dat de weergoden in 1949 en 1950 dit wielergebeuren voor vele ren ners tot een martelgang maakten Toch zullen op 3 Mei meer dan tweehonderd knapen aan de start verschijnen en dat is voor ons een bewijs dat de ronde, zowel bij he* publiek als bij de renners, in de smaak valt. Op het ogenblik zijn nog niet alle deelnemers bekend. Wij zullen he* JAN HENNINK winnaar 1950 W: c--,, WlsS - JACQUES DE GROOT winnaar 1949 daarom niet wagen thans reeds enkele deelnemers te noemen, die voor de ereprijs in aanmerking komen. Vast staat in ieder geval, dat er vele kanshebbers zijn. Iedere amateur, die er iets voor voelt aan internationale wedstrij den deel te nemen, waaronder de wereldkampioenschappen, is ver plicht zijn capaciteiten in de Ronde van Noord-West Nederland te tonen. Deze ronde is tijdens de jaarvergadering van de NWU, tot „klassieker" verheven en slechts de wielreners die in de klassiekers tot opvallende prestaties komen, zul len in het buitenland de Neder landse driekleur mogen verdedi gen. Meer nog dan andere jaren zal de Ronde van Noord-West Neder land dus een onvergetelijk sport evenement worden. (Van onze correspondent te Londen) pRANCIS SELBY, een 34-jarige sergeant-majoor van de Royal Navy, die momenteel in het Marinehospitaal te Gosport ligt met een maagstoornis, is voor de vijfde keer in zijn leven op wonderlijke wijze aan de dood ontsnapt. Maandagavond j.l, om kwart voor zes, had Selby met de verongelukte onder zeeër Affray moeten vertrekken, als instructeur van de twintig adelborsten, die aan boord waren. Om vijf uur, drie kwartier voor het vertrek van het schip, kreeg hij plotseling hevige maagkrampen en moest per ambulance van boord gehaald worden. Hij werd onmiddellijk naar het Marinehospitaal ge bracht. Zijn vrouw zegt thans: „Francis moet wel de grootste boffer ter wereld zijn." later op een mijn nabij Malta. Slechts acht van de 104 man aan boord konden zich redden door het vluchtluik. „Luc ky" Selby was een van de acht. Tot ruim een jaar geleden had hij op de onderzeeër Truculent gezeten. De Truculent zonk verleden jaar bij de Theemsmonding. Van de 79 man aan boord waren er slechts 15 overleven den. Drie maanden voor die ramp was Selby van de Truculent overgeplaatst naar de Affray! Selby, die zich diep ellendig voelt over het rampzalige lot van zijn mak kers in de Affray, zei met een wrange glimlach in het hospitaal: „Ze zeggen wel eens, dat katten negen levens hebben. Dan heb ik misschien nog wel vier levens voor de boeg. Je zou haast gaan zeggen, dat iedereen voortaan maar in mijn buurt moest blijven en mij volgen." Lucky Selby vijfmaal aan de dood ontsnapt |jAAR heeft zij werkelijk geen woord teveel mee gezegd. In 1942, toen Selby deel uitmaakte van de bemanning van de onderzeeër Upholder, werd hij op een goede dag overgeplaatst naar een ander schip. Vier weken later werd de Upholder door vijandelijke actie tot zinken gebracht in de Middellandse Zee. Er waren geen overlevenden Selby's nieuwe schip, de onderzeeër P. 38, werd enige tijd later gebombar deerd in een haven op Malta Het bom bardement doodde het grootste deel der bemanning en de P 88 zonk. Selby be vond zich op honderd meter afstand van het schip. Hij was enkele minuten de wal op geweest om wat sigaretten te halen voor de rest van de bemanning en was op de terugweg naar het schip toen het geraakt werd door een vol treffer. Daarna weid hij overgeplaatst naar de onderzeeër Olympus. Dit schip liep \tyELK EEN RIJK VERHAAL, lieve lezers, dat uit Kiel tot ons komt overgewaaid. Het Poolse schip „Pokoi" (dat is Pools en betekent: Vrede) voer in het kader van een propagandatocht voor de vrede door het Kieler kanaal. Zonder dat er een oorzaak bekend was, zagen de vredelustige toeschouwers op de wal plotseling dat de opvarenden met elkaar in handgemeen kwamen. De stukken vlogen er af. Nadat de Duitse douane de orde aan boord her steld had voer de „Vrede" verder, om elders communistische vredesleuzen aan de man te brengen. Q Hier is nog een scheepvaart-schandaaltje. Volgens een Turks blad zal Mehmet Ali Ulgen binnenkort voor de rechter moeten verschijnen. Meneer Ulgen is Stafchef van Marine in Turkije en wordt ver dacht van fraude op grote schaal in de haven van Instanboel. Verschillende hoge marine-officieren zijn in verband hiermee reeds achter de tralies ge plaatst. 't Is bij de Turken af Die Romeinen zijn ook niet dwaas. Een ze kere graaf Bonmartim (hij heeft niets met Martini van de vurige vloeistof fen uit te staan) verklaart 'n landings gestel te hebben geconstrueerd, waar- mee een vliegtuig op elk terrein kan landen. Het ding heeft rupsbanden. De Britse regering beeft hem uitgeno digd voor een demonstratie. JN AMERIKA weten ze van toespra ken. Toen een gouverneur de gevan genis van zijn staat bezocht moest hij „JE TANDEN OF JE LEVEN!" (25ie volgende kolom) onverwacht de gestreepte cliënten van dat hotel toespreken. De gewoonte ge trouw begon de autoriteit: „Geachte medeburgers!" Het lachen van de ge detineerden bracht hem tot de werke lijkheid terug Hij herstelde zijn fout en zei: „Waarde mede-gevangenen!" In uiterste nood riep hij toen (het lachen bedaarde inderdaad langzamerhand): „Ik weet hen. niet hoe ik jullie noe men moet, maar ik ben in elk geval blij, jullie hier zo talrijk verenigd te zien!" Theodoor hoopt, dat de die ven, die mevrouw Marie Louise Moser uit Marseille zo lelijk beroofden, ook het gezelschap in de gevangenis zullen uitbreiden. Die heren hadden in me- vrouws flat ingebroken, doch vonden niets Plots betrapte Marie Louise de indringers en even kordaat als haar grote naamgenote opende ze de mond om waarschuwingskreten uit te sto ten Op dat moment zagen de dieven haar gouden tanden blikkeren Viif tanden sneuvelden achter elkaar en toen waren de dieven spoorloos. Ten .slotte het (versoberings-) motto van daag fgepikt uit Men Only): „Beter B.O. (body-odour) dan helemaal geen odeur". Volgens berichten van de Ameri kaanse legerleiding bedraagt het aan tal verliezen der communisten in Ko rea tot op Woensdag j.l. 813.873 man. Hieronder bevinden zich 145.145 krijgs gevangenen. De Noord-Koreanen ver loren 504.835 man en de Chinezen 291.895 man. Bij de jongste gevechten hebben Amerikaanse troepen op het centrale front in Korea Noordelijke aanvallen met behulp van vlammenwerpers te ruggeslagen. West-Duitsland wil hogere exportprijs voor kolen De Westduitse federale regering zal aan de geallieerde hoge commissie verzoeken, de prijs van de voor ex port bestemde Duitse kolen te verho gen De nieuwe kolenprijs zal naar men meent moeten worden vastgesteld naar evenredigheid van de prijsverho gingen, waartoe door andere export landen werd besloten. Syrië heeft er Israël van beschul digd, een dorp aan de Oostelijke oever van het meer van Galilea met machi negeweren en mortieren te hebben be schoten. De inwoners en de internatio nale politie sloegen de aanvallers af.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1