Communistische doorbraak op het centrale front in Korea Hedennacht om drie uur begon de invasie op Vlieland De staking in Noord-West Spanje breidde zich sterk uit Bewegingsvrijheid van de troepen moest worden ingetrokken Bijna honderd Japanners vonden de dood in brandende trein Crisis in Labour overwonnen? Woensdag 25 Apr! 1951 VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN 14§e Jaargang No. 97 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTRÈKEN Lang verwacht offensief begonnen Noordelijken boeken grote terreinwinst Verbondenen over 38e parallel gedreven Chinese opmars gestuit Internat, communistisch leger in Mandsjoerije? Nieuwe methode om regen te maken Negentigduizend man legden arbeid neer Militairen hadden zich misdragen De portieren konden niet geopend worden Weerbericht Geen verkiezingen vóór komende herfst Bevan heeft geen aanhang MacArthur komt 3 Mei in Senaatscommissie De oefening-Achilles in volle gang Mengsel van spel en grimmige ernsi Rust wreed verstoord KoJit Reótek Prins Bernhard in Buenos Aires Sukarno geeft weer 48 uur respijt Atoombommen op Noorwegen President Bierut is uit Berlijn vertrokken Uitvaartdienst voor Bevin De stakingen in Tolosa BUHEAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur! A. KAPTEIN ALKMA ABSCHE C0ÜRANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m.m. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. DE communisten in Korea zijn gisteren over een grote breedte door de ver dedigingslinies van de verbonden troepen gebroken. Zij zijn er in geslaagd grote terreinwinst te boeken en staan thans op een flinke afstand ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. De geallieerden hebben zich op verscheidene punten moe ten terugtrekken en hun linies ondergingen grote veranderingen. De doorbraak k\\ am tot stand na een hevige beschieting van de 160 km lange geallieerde linie, die de gehele nacht duurde. Chinese cavalerie achtervolgde de verbonden troepen, die zich over het algemeen ordelijk hebben teruggetrokken. Reeds is de ver overing van Jongtsjong, even ten Noorden van Seoel, door de Noordelijken ge meld. De bevelhebbers achten het echter mogelijk, het offensief tot staan te brengen, wanneer de verbonden troepen zich eenmaal volledig hebben ver schanst. Blijven de Noordelijken ech ter hun aanvankelijk succes uitbuiten, dan bedreigen zij de verbondenen in de Oostelijke en de Westelijke sector met omsingelingsbewegingen, die hun ont snappingsroute naar het Zuiden kunnen afsnijden. Vo.gens Ridgway, de opper bevelhebber, heeft de aanval der com munisten zijn hoogtepunt nog niet be reikt. Whitney, een der assistenten van MacArthur. beweei i, dat nu ook Ridg way op gebruik van Tsjang Kai Sjeks troepen op Formosa heeft aangedron gen. WAREN DIT de eerste berichten, la- tere mededelingen kwalificeerden de toestand aan het front als stabiel. De geallieerden hebben thans een nieuwe linie ten Zuidoosten van de Imdjin betrokken. Zij zouden geen ernstige druk van de communisten on dervinden. Aan het Oostelijke front ten Noorden van Janggoe, hebben de verbondenen getracht, verloren terrein te herwinnen. Hoewel zij hierin slaag den, moesten zij op een punt meer naar het Oosten terrein prijsgeven. lit geschiedde ten Noordoosten van Ind- je, welke stad later eveneens in han den van de Noordelijken viel. Volgens een bericht van het Franse persbureau AFP bevonden zich Dins dagavond geen verbonden troepen meer ten Noorden van de 38st<- breed tegraad. Op het Westelijke front werd de druk in de richting van Seoel ster ker. Hier schijnen een of twee Chinese legercorpsen te zijn ingezet. Voorts zouden op het Westelijke front drie Noordelijke regimenten door de stel lingen der verbondenen zijn gedrongen en reeds twintig kilometer op Zuid- koreaans gebied staan. De verbonden troepen hebben zich op enkele punten veertig kilometer moeten terugtrek ken. Tot dit terreinverlies hebben de infiltratiemethoden van de communis ten in niet geringe mate bijgedragen. De luchtmacht van de verbondenen steunt de troepen op de grond zoveel als in haar vermogen ligt. Van een luchtoffensief door de communisten is tot desverre nog geen sprake. De Chi nezen en de Noordkoreanen ondervin den geen enkele steun uit de lucht en niettemin zijn hun veroveringen thans groter dan bij enig vorig offensief en dit tegenover een achtste leger, dat de aanval volkomen verwachtte. De verbonden troepen hebben Woens dag de opmars der communistische strijdkrachten in de centrale frontsec tor in Korea tot staan gebracht. De Chinezen werden vanaf de weg tussen Seoel en Tsjoentsjon terug gedreven. De Zuidelijke punt van de in het centrum der geallieerde linie geslagen bres is opgeruimd, zodat hier het front weer recht is getrokken. Het nationalistisch gezinde weekblad „Sin Wen Tienti" te Hongkong maakt er melding van, dat momenteel een ge- vechtsklaar internationaal communis tisch leger in Mandsjoerije zou zijn sa mengetrokken. Elf landen binnen de communistische invloedssfeer leverden de soldaten, aldus het blad, terwijl het leger in getalsterkte overeenkomt met dat der UNO in Korea. Vijf luchtmacht- groepen, een vloot, bestaande uit één kruiser, tachtig duikboten en drie tor pedojagers zouden de strijdmacht steu nen. Dezer dagen zijn in „Nature" de details bekendgemaakt be treffende een nieuwe methode om kunstmatig regen te veroor zaken. Men gebruikt thans kleine hoeveelheden kruit, vermengd met zilverjodide en laat dit mengsel exploderen vanuit hoog vliegende ballons. Het Oost-Afri kaanse Meteorologisch Instituut heeft deze nieuwe methode met succes toegepast boven gebieden in Tanganyika. De experimenten zijn gebaseerd op het principe, dat fijne deeltjes zilverjodide of droog ijs een neerslag-ketting reactie kunnen veroorzaken, wanneer deze stof, onder bepaal de omstandigheden, in onderge- koelde wolken gebracht wordt. Ondanks de dreigementen van de Spaanse regering, die krasse maatrege len in het uitzicht had gesteld, wan neer de stakende arbeiders in Bilbao Waf gebeurde er in Shoe? Chef Staf accoord met maatregelen Uit een officiële mededeling blijkt, dat de militairen in het kamp Witten berg nabij Stroe in 't afgelopen week end niet in licht arrest hebben gezeten, doch dat hun gewone bewegingsvrij heid hun was ontnomen. De kampcom mandant, overste J. Beaumont, had de militairen bij de aanvang van de her halingsoefeningen medegedeeld, dat zij na het einde van de dienst het kamp mochten verlaten en zich in het garni zoen Apeldoorn konden bewegen. Bij het avondappèl dienden zij echter terug te zijn. Deze faciliteit werd zelfs zo danig uitgebreid, dat zij met de laatste bus mochten terugkomen. Uit rapporten van de garnizoenscom mandant in Apeldoorn, overste Gelder man, is gebleken, dat verschillende militairen uit Stroe zich ernstig had den misdragen. Na een bespreking met zijn ondercommandanten heeft overste Beaumont aan de troep medegedeeld, dat de algemene vergunning, om zich naar Apeldoorn te begeven, voor alle militairen voor Zaterdag en Zondag werd ingetrokken, onder opgave van de redenen, die tot dit besluit hadden geleid. Voor zover kan worden gesproken over een onaangename stemming over deze maatregel, kan worden gezegd dat deze was gericht tegen de militairen, die hem hadden nodig gemaakt. Een zeer ernstige treinbrand nabij <le Japanse stad Jokohama heeft gisteren acht en negentig doden geëist. De ramp ontstond, doordat het dak van een uit zes rijtuigen bestaande trein even voor het binnenrijden van het eindstation te Jokohama door vonken van de bo venleiding in brand geraakte. De brand begon in het eerste rijtuig, dat binnen vijftig minuten in een massa verwrongen staal veranderd was. Voor dat de brandweer het vuur meester was. was ook het tweede rijtuig half uitgebrand. Doordat de electrische stroom door de brand was uitgeschakeld, konden de automatiscn werkende portiei-en van de trein niet worden geopend. Enkele pas sagiers slaagden erin door de ramen te Verwachting tot Donderdagavond: Voor het Noorden van het land: ijdelijk overdrijvende wolken velden, maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noordoost. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. Voor het overige deel van het land: droog en overdag overwegend zonnig weer met zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oost en iets lagere temperatm en ontsnappen, doch zij kwamen om het leven bij een val van de zes meter hoge luchtspoorweg, waarop de trein tot stil stand was gekomen. Minstens tweehon derd personen werden min of meer ernstig gewond. Onder de doden bevin den zich acht kinderen en zeven Ame rikaanse soldaten. De chef van de generale staf heeft luitenant-kolonel J. Beaumont zijn vol ledige instemming betuigd met de door deze hoofdofficier getroffen maatre gelen. Een reserve-majoor, commandant van één der bataljons van voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijnde manschappen, is wegens gebrek aan bezieling bij de uitoefening van de dienst, uit zijn commando ontzet en een majoor van het hoofdkwartier van de generale staf in diens plaats benoemd. Ook een der compagnies-commandan ten is uit zijn commando ontzet. en San Sabastian Dinsdag' het werk niet zouden hebben hervat, is de staking in een aantal Baskische steden gisteren algemeen geworden. In iet gebied had veertig tot vijftig pro cent van de industrie-arbeiders iet werk neergelegd. Dinsdag morgen had een deel van «1e stakers het werk hervat. Het spande echter nog in de grote steden, hetgeen o.m. tot uiting kwam in een kleine demonstratie voor het stadhuis van Bilbao. De demonstranten werden uit eengedreven. Het kwam niet tot bot singen. Overigens was het in de gehele stad rustig. De vervoersdiensten func- tionneerden normaal. In de loop van de dag echter breid de het aantal stakers zich uit, ondanks de publicatie van een oproep van de gouverneur van het gebied, tot her vatting van het werk. Voorts werd be kend gemaakt, dat een rechterlijke ambtenaar was benoemd, die de uit de stakingen voortvloeiende rechtszaken zou moeten afdoen. Van de stakers werden lijsten aangelegd. Arbeiders, die heden morgen weer aan het werk wilden gaan, moesten zich schriftlijk aanmelden, waarbij het de werkgevers vrij stond, hen al dan niet aan te ne men. Naar schatting staakten gister avond in het gehele gebied ongeveer negentigduizend arbeiders. Na de conferentie, die de Labourfractie in het Britse Lagerhuis Dinsdag aan de kabinetscrisis heeft gewijd, heeft men in de kringen van die partij thans sterk het gevoel, dat men voorshands de crisis meester is gebleven en dat men d# algemene verkiezingen niet voor de komende herfst behoeft te verwachten. Het blijkt n.l., dat Bevan en Wilson slechts een zeer kleine aanhang hebben en dat deze het met hun gedragingen allerminst eens is. Hun aftreden is gevolgd door dat van John Freeman, de parlementaire secretaris van het ministerie van Bevoorrading. Officieel is thans de benoeming van Robins en Shawcross, resp. tot minister van Arbeid en van Handel bekend ge maakt. Sir Frank Soskice is benoemd tot procureur-generaal, A. L. Ungoed- Thomas tot advocaat-generaal en Ro bins tot lid van de Kroonraad Ungoed- Thomas is door de koning geridderd. Er zijn op de conferentie van de Landbouwfractie waarschuwende woor den gesproken door Chuter Ede, de Britse minister van binnenlandse zaken. Ede zei, dat de partij bij de volgende verkiezingen stellig het onderspit zou delven, wanneer zij haar gelederen na het heengaan van Bevan niet zou slui ten. Bevans gedrag ontmoette niemands instemming. Hijzelf werd koel ontvan gen. Zowel hij als Wilson zetten uiteen, dat het niet de bedoeling was. de re gering ten val te brengen. De grote meerderheid steunde Gaitskill. Andere regeringsleiders riepen op tot het bewa ren van de eenheid in de partij. Wilson hield 's middags in het Lager- hus een rede van dezelfde strekking als die van Bevan. Ook hij kantte zich te gen de opzet van het bewapeningspro gramma. Hij zegde het kabinet echter alle mogelijke steun toe in de moeilijke tijden, die nog te wachten zouden zijn. Zijn rede oogstte applaus bij zijn par tijgenoten. Generaal MacArthur heeft zich be- reid verklaart, op 3 Mei a.s. in de Se naatscommissie voor de strijdkrachten te verschijnen, teneinde te worden ge hoord in het onderzoek, dat de commis sie naar de kwestie van zijn ontslag wil instellen. Whitney, een van MacArthurs assistenten, heeft dezer dagen verklaard, dat de redenen voor het ontslag nimmer aan MacArthur zijn medegedeeld. Jo seph Short, de perssecretaris van Tru man, heeft zulks tegengesproken. Hij verklaarde, dat een uiteenzetting van de redenen voor het ontslag aan de ge neraal was toegezonden, toen hij nog het bevel voerde in Tokio. (Van onze speciale verslaggever) De met enige gespannenheid verwachte imaginaire oorlogstoestand voor Vlie land is hedennacht begonnen. Een grote ronde maan wierp haar zilverig licht over het lage water van het wad, waarin maar een flauw zuchtje wind een nauwelijks waarneembaar rimpeltje trok. Het merendeel der burgerbevolking had zich als gewoonlijk vroegtijdig ter ruste begeven. Naarmate het nachtelijk uur vorderde, volgden ook de laatste nieuwsgierigen dit voorbeeld. De enige, die hierop een uitzondering maakte, was wellicht de vuurtorenwachter van het eiland. Ambtshalve bleef hij op zijn hoge post. Hjj liet de stralenbundel van dit baken rusteloos spelen over de kruinen der sparren en duintoppen van het eiland. De oefening Achillis van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten kon hem niet bewegen, de vuren te doven. Het bleef ons het enige duidelijke teken, dat alles spel was, wat hier bedreven werd, zij het dan een spel met een ernstige achtergrond. ten de zware kistjes van de jongens, die hier wacht liepen. Het overstemde het rustige geronk van de in de eerste uren van de nacht nog in de slaap ver getelheid zoekende wachtposten bij de zware mitrailleurs en het afweerge schut. Ergens in het ruige duingebied in het Zuidwesten van het eiland had zich het peloton van de verdedigingstroepen genesteld. Over de smalle weg kraak- jyjEN KAN tegenwoordig niet alleen record-hoogvlieger maar eveneens kampioen-hooglander zijn. De listig- aards onder onze afnemers denken natuurlijk aan Schotten. Ditmaal is het een Zwitser, meneer Fredy Wissel. Hij landde met een Piper cub-vlieg- tuigje op een 3400 meter hoog ge legen gletscher in de Alpen. Drie Franse geleerden bekleden ook een hoge positie in het NoordpoolgeDied. Ze zitten op een hoogvlakte van drie duizend meter hoogte. De aflossing komt eraan, in de vorm van twee dozijn andere Franse onderzoekers van de koude streken. Die lucht vaart is een boeiend bedrijf. Hier een bericht ter geruststelling van mensen, die bang zijn in hoger sferen. Op een vliegveld bij Leicester steeg een vlieg tuig in zijn eentje op en bleef twee uur lang op 2400 meter rondcirkelen. De piloot, een leerling, had juist wil len instappen, toen het toestel alleen opsteeg. Een zweefvliegtuig, waar van men grotere verwachtingen kan koesteren, stortte integendeel neer op het vliegveld Niveiles in Zuid-Belgie. RECHTERS onder elkaar weten ook weieens van wanten. Tacoma vond onder de van zijn auto het volgende briefje: Die Chinezen vechten tot de laatste Noord-Koreaan „Jongeman, als je er niet mee op houdt je wagen zo onhandig te par keren, zal ik jou en die brik van je een behoorlijke duw gaven!" De onder tekening luidde: ..Rechter W. A. Rich mond". In St. Louis opereert de De kadi in laatste tijd een hollebollegijs, die tegen ruitenwisser gering honorarium voor een talrijk publiek de vreemdste dingen veror bert. Hij lust krantenpapier, aardap pelschillen, anthraeiet en nog veel meer. Gevraagd naar de manier waarop men zoiets kan leren, ant woordde hij: „Ga een tijdje in het leser!" In Barbados (Engels West- Indie) zouden allerlei deskundige lie den confereren over het probleem van anderhalf millioen dakloze per sonen in dat (zonnige) land. Resul taten zijn er nog niet, want de com missie zoekt nog naar huisvesting. U Theodoor las, dat de heer James Clarkson, een arbeider in Southport. bij zijn werkgever een boete moest betalen wegens een afwezigheid van anderhalf uur. In die tijd had Jame= iemand, die in drijfzand was vastge raakt, gered. En toen gebeurde het. Drie witte lichtkogels doorkliefden het luchtruim, direct daarop gevolgd door een schot. Het was de wekroep voor allen, die aan de strijd zouden deelnemen, paraat te zijn. Nauwelijks was het vierde uur van de nacht toen ingegaan. Een nau welijks te temmen strijdlust maakte zich van de verdedigers meester en overal ontwaarde men plotseling een rustige bedrijvigheid. (Zie verder elders in dit blad). Spoorlijn tussen Houten en Schalkwijk verlegd De aanleg van het nieuwe Amster- dam-Rijn-kanaal maakte het nood zakelijk, dat de spoorlijn tussen Houten en Schalkwijk op het tra ject UtrechtDen Bosch over een afstand van 2y2 km verlegd moest worden. De laatste werkzaam heden aan het dubbele spoor op het nieuwe baanvakdat vandaag in gebruik wordt genomen. Links het oude spoor. Donderdag naar Nederland terug Prins Bernhard is uit Tres Arroyas in Buenos Aires aangekomen, verge zeld van de heer Daubanton, buiten gewoon gezant en gevolmachtigde mi nister, in Argentinië. De Prins zal al» officiële gast nog enige dagen in de Argentijnse hoofdstad blijven. Het be zoek aan Cordoba is afgelast, omdat de Prins nog wil uitrusten, voordat hij Donderdag de terugreis naar Nederland aanvaardt. Indonesische kabinetscrisis Sukarno heeft de tijdslimiet voor de formatie van een nieuw Indonesisch kabinet verlengd, ditmaal met acht en veertig uur. De Partai Sosialis Indone sia heeft medegedeeld, dat zij aan de nieuwe regering niet zal deelnemen, doch haar wel steunt, wanneer zij zich aan het parlement presenteert. Onder gegeven omstandigheden geeft de PSI de voorkeur aan een nationaal zaken kabinet. In een nieuwe oorlog De leider van de Nederlands-Noorse commissie voor atoomonderzoek, Gun nar Randers, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat Noorwegen een van de weinige landen zou kunnen zijn, die met atoombommen Vorden aangevallen. In een oorlog zou dit land een belangrijk militair gebied vor men, als linkerflank van de Europese verdedigingslinie. De Poolse president, Boleslaw Bierut, en de regeringsdelegatie, onder wie prominente leden van het Poolse kabi net en partijleiders, zijn Dinsdagavond na een bezoek van drie dagen aan O. Duitsland, uit Oost-Berlijn vertrokken. Dinsdagmiddag is in de Westminster Abdij de uitvaartplechtigheid voor Ernest Bevin gehouden. De dienst werd door tweeduizend personan bij gewoond, o.w. de premier Attlee. die hiervoor even het ziekenhuis had ver laten. Voor de abdij hadden zich 3500 personen verzameld. Te Tolosa, in Noord-Spanje, hebben vrouwen gedemonstreerd. Zij eisten vrijlating van hun mannen, die in ver band met de stakingen in Noord-Spanje zijn gearresteerd. De politie verspreid de de demonstranten. Er kwamen geen incidenten voor. "■-r/rvr*.--'. - -- -

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1