de gelukkige Appleyard winnaar sds de liana Ook de Ruyter ongeslagen De Chinezen bedreigen Seoel Verdienstelijke Nederlanders onderscheiden iS ninklijke Jingen ipril u. MAAR nginnedag maal werd de irophee door een Brii gewonnen Voor de derde Noordhollander won de lichte klasse Manus Oly's rooftochten in Schagen en omgeving nu geheel duidelijk 204 Amateurs aan de start Deens-Amerikaans plan ondertekend Het reizen op collectieve paspoorten Prins Bernhard in Dakar Textielhandelaren willen prijsstijgingen keren Winnaars aangewezen HANDELSMARGES VOOR SCHOENEN Lof der franen Lied van de week itwoord op gen ke onder de titel: i actuele Vragen"*, Dry" werd gehou- iet een voordracht aar. prof. dr. C. zal beantwoorden: et nieuwe Maria- en revuester- :er J. van Zoo ast het „Circus lerlei aanbood robatische toe- le burgemeester st Gem. Slacht- den eremedaille orde uitgereikt boekhouder le medaille aan de chinist ia de heer W. r aan het Kon. in Den Helder je Nassau toe- as hedenmorgen firma Vroom de eremedaille in aan de heer P. ffeerder. eikte de burge- nedaille uit aan e heer M. N. ZATERDAG 28 APRIL 1051 Wharton in klassementsproef verslagen 'an misver ter kennla clientele, tot 6 uur >n. ten tie, Ing. Med.) ZULLEN MEE- N. t Maandag te 8 van het Oranje srk gehouden zal zangkoren mede- ieid van de ver- aan dit concert inen op zichzelf uit te voeren een genotvolle le heer B. v. d. rt van de March Vervolgens zul- 'schillende grote uitgevoerd, als Bern. Zweers, e.a. De dirigen- fillems en Joep e uitvoering van iden. De avond het zingen van iet Wilhelmus, zeer velen Maan- a te Kerk gaan de Akmaarse ko eneinde iedereen stellen het con- de toegangsprijs 0,60. inclusief reebewijzen zijn 'oorverkoopadres- arradig 's avonds IlCE AFGELAST. overdag betreft, omité dat in ver- iringe belangstel- i de Wilhelmtna- afgelast. Daaren- heugende belang- rijd „Kent gij uw ebben zich reeds orzien en zullen lars bezienswaar* ii. die alsnog wil- hopen. dat dit er yn, kunnen tot leelnemer«kan*ten k „De Bever", molen van Piet. ert op het Hof- ur maar om plm. verzorgd door ïxcelsior" en „St. „Post Harmonie" it corps een rond- e gericht zal zijn (Uiterboschstraat m rondgang zul- ■psen een massale ie binnenstad om Voor de derde maal is de internationale Tuipenrallye door een Brit gewonnen. Dit maal was het echter niet Ken Wharton die de trophee in de wacht sleepte maar zijn concurrent Appleyard. In de klasse 3 en 4 waren het Nederlandse equipes die met de eer gingen strijken. Dr. P. Groenhart en H. Kreisel werden eerste in de klasse tot 750 co en H. J. Voormolen en M. J. Voormolen eisten de eer voor zich op in de klasse 750 tot 1100 cc. Toch was het Wharton die de meeste indruk van alle deelnemers aan de klassementsproef heeft gemaakt. Niet door bravour, door verbluffende accelaraties of op een haar gemiste paaltjes bij het zwenken. Deze man is geen spectaculaire rijder. Hij heeft te veel routine om zich te wagen aan huzarenstukjes. Zijn stijl is een wonder van souplesse en soberheid, het gaat alles vloeiend, zonder „scheuren" en zonder schokken. wijk was aangekomen. Ze reed dus de klassementsproef alleen voor een plaats in de algemene rangschikking Maar alhoewel er dus voor haar wei nig op het spel stond, speelden de ze nuwen haar zulke parten dat ze een slechte tijd maakte, 32 529 sec. De klassementen Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Ian AppleyardMrs. I. Applayard (G.B.) met Jaguar 27.800: 2. R. Habis- reutingerW. Horning (Zwits.) met Jaguar 28.233; 3. Th. J. KoksK. de JongJ .Wisker (Ned.) met Volkswa gen 28.666- 4. K. TonJ. K. Kuiper— H P. Wijnands (Ned.) met Citroën 28.758; 5. C. I. de VriesJ. A. Moorman (Ned.) met Lancia 28.778; 6. K. S. Ba- rendregtJ. A. Slunter (Ned.) met Kaiser 29.159- J. W. C. van der Vos*pr> J. C. de Bilt (Ned met Peugeot 29.240: 8. J. G. SearleT. Crans one (G.B.) met Riley 29.325; 9. W. de Jong J. B. SleemanJhr. J. W. A. Barch- Voor dat hij aan de beurt kwam waren al diverse staaltjes van goed en zelfs virtuoos rijden ten beste ge geven. En er waren ook zeer snel-e tijden gemaakt Van de strafpuntloze concurrenten had K. Ton met een Ci troen 28.768 genoteerd, De Vries met Lancia 28.778 en Koks met een Volks wagen 28.666. Maar de Zwitser Habis- reutinger had hen overtroffen met een nog betere tijd. Hij reed in een Ja guar de proef in 26.889 sec. en dat be tekende. met de 5 percent voor tie sportklasse, een officiële tijd van 28.233 sec. Het was toen al voor ieder duidelijk geworden dat de proef, lie er zo eenvoudig uitzag, zeer hoge eisen stelde en dat er een crack aan te pas zou moeten komen om de Zwitser van de leiding te verdringen. Het woord was dan eindelijk aan Ken Wharton Hij had. evenals Apple yard en de andere grote „azen" die nog niet aan de beurt waren geweest, het korte parcours zitten te bestuderen. Zijn rijden was meesterlijk van een voud en efficiency, en dat kwam vol komen tot uitdrukking in zijn tijd db 26.069 sec. bedroeg, een tijd die liet meer verbeterd zou worden. Op dat moment meende ieder wat Wharton ook de derde rallye gewonnen had maar de ontgoocheling kwam al aen halve minuut later toen bekend werd gemaakt dat de Brit 30 strafpunten had gekregen, en dus meteen kansloos was geworden omdat een van zijn voorwielen streep zes niet was gepas seerd. De Britten hadden nog een andere troef, in de persoon van Ian Appleyard dezelfde Appleyard die verleden jaar een betere tijd dan Wharton gemaakt had, doch kansloos was geworden doordat hij een pilrartje omver reed. Ditmaal was de figuur net andersom, want Appleyard werd eerste na een feilloze proef, doch in een slechtere tijd dan Wharton. Hij stuurde zijn zware Jaguar eon brio door de proeven. Bij de dames was de charmante Frangaise Mad. Franpoise Sigrand gis teren al zeker van de Coupe des Da mes omdat zij de enige deelneemster was die zonder strafpunten te Noord - Van Hassel goed op stoot Te Luxemburg werd een aanvang ge maakt met het tournooi om het Euro pees kampioenschap libre, waaraan o.m. wordt deelgenomen door onze uitslagen luiden: Garcia (Spanje) 500 Nussberger (Zwits.) 6 Reicher (Oostenr.) 500 Galmiche (Fr. 489 Van Hassel (Belg.) 500 Alhinho (Portug.) 349 De Ruyter (Ned.) 500 Kobus (Ned.) 115 Van Hassel (B) 500 Galmiche (Fr.) Alhinho (Port) 500 Reicher (O) 253 De Ruyter (Ned.) 500 Nussberger (Zw) 19 Garcia (Spanje) 500 Kobus (Ned.) 147 en Kobus. De 3 487 166.66 3 4 2.- 21 201 23.80 21 134 23.2b 15 354 33.33 15 142 23.26 7 230 71.42 7 42 16.42 1 1 500 500.— 16 233 31.25 16 101 15.81 6 244 83.33 6 14 3.16 7 344 71.42 7 91 20.00 OPPER VAN DIJK, groepscommandant van de Rijkspolitie te Schagen, heeft er nooit aan getwijfeld, dat de geruchtmakende inbraken in Schagen en om geving gepleegd in de dagen vóór Kerstmis 1950 vroeg of laat opgehelderd zouden worden. Het was al heel spoedig duidelijk, dat Manus Oly en een hand langer hier aan het werk waren geweest, zoals gewoonlijk zonder veel succes. In Januari kreeg men Manus in Heiloo te pakken, maar te bewijzen was er nog niet veel. Men liet hem dan ook lopen, doch pakte hem, toen er voor een „zaakje" in de bnrt van Amsterdam wel iets te bewijzen viel. Manus werd op gesloten in Wormerveer. Wat er verder gebeurde is overbekend. Brandkast in R L W.S liet Oly niet met rust NU is de zaak in de Noordkop rond. In de afgelopen dagen is Opper van Dijk er op uit geweest. Manus en zijn handlanger Charles K., een perser uit Amsterdam, hebben alles toegegeven en bevestigd, hoe ze er toe kwamen tweemaal naar de Rykslandbouwwin- terschool te gaan. In de nacht van Donderdag op Vrij dag vóór Kerstmis pikten de heren in Bergen een auto mee. Ze reden naar Schagen, waar de benzinetank leeg was. Wandelend gingen ze naar d» Rijkslandbouwwinterschool, waar de brandkast uit het kantoortje van dc amanuensis naar de gang werd ge sleept. Een auto ontbrak om de brand kast mee te nemen. Geen nood: aan de overkant ontdekten de twee Am sterdammers een garage, maar het was onmogelijk de daarin staande auto te starten. Met twee fietsen verdwenen ze naar Llmmen, lieten hun buit ach ter, liftten naar Koog aan de Zaan en reisden per trein naar de hoofdstart terug. Nieuwe poging Die brandkast tn Schagen liet Ma nus niet met rust. 's Avonds stapte het tweetal in de trein naar Alkmaar. In Koedijk begon het wandelen te ver velen, zodat er een auto moest komen Dat lukte vlot. In Burgervlotbrue werden uit het kantoor van de zuivel fabriek twee kistjes sigaren meegeno men. Genietend van de geurige Ha vannas' ging het op Wierineerwaarf af Bij de zuivelfabriek aldaar brandde het buitenlicht, wat Manus overbed'- vond. H'i doofde de lamü en drone he' kantoor binnen: de buit benerkte zie* tot é^n kaas. waa*vart de resten in d- Landbenwwintprerhno] in Schagen weed.n aangetroffen.... Want daarheen ging de tocht ver Vo'"ens. J)e hrandtraef was echter doe* de arnanueniis-eoneïeree geleegd, om dat hij een voorgevoel van het nieuwe bezoek had. Uit een bureau werd ech ter 's Zaterdagmorgens wel zestig gulden vermist de enige buit, die Manus en Charles iets „vergoedde" voor twee nachtelijke rooftochten. De pech kwam in Oosthuizen, waar de in Koedijk gestolen auto tegen een brug leuning definitief tot staan kwam. Een sigarenbandje uit Burgervlotbrug bleef ei als stille getuige achter. Toen Manus in Januari in Heiloo vastgehouden werd, was hy niet in gezelschap van Charles K. De Alk maarder J. de P., inmiddels gegrepen voor enkele diefstallen, was bij hem De politie wist echter, dat De P. niets met de inbraken in de Noordkop te maken had en dat was dan ook de teden, dat men Oly en De P. liet schieten. Zijn door de volledige bekentenis van Manus en Charles dus vijf inbra ken opgehelderd de rijkspolitie speurt nog naarstig naar de dader(st van de inbraak bij de Boerenleenbank te Schagerbrug, nu enkele weken ge leden. Een inbraak, welke voor de Amsterdammer J. B. nare gevolgen heeft gehad. Als verdacht van dezr diefstal werd B, aangehouden door een districtsrechercheur en wacht meester Veldman uit Schagerbrug. E was niet in Schagerbrug geweest, maar door knap speurwerk van dagen en nachten kon wél bewezen worden dat de Amsterdammer iets meer op 'ijn geweten had: zeven inbraken te Bussum, Steenwijk, Meppel, Sneek tweemaal Bolsward en Amsterdam Van de gestolen goederen kon vooi een waarde van ongeveer negendui 'end gulden achterhaald worden. D' tmoter-sanwe recherche had B. niets kunnen bewijzen. Viiftien 'an^en. waaronder Nedp- land, hebben een conventie getekend op grond waarvan een F.i'ronese ores nisa'ie voor de heflebprmin»? van plan 'en teven riekten pn pla-mn in he* le ven is gern-nen. De bertnrilpv is, dat d't linbaam daal zal worden van een wereldorganisatie. man Wuytiers (Ned.) Ford 29.599: 10 P. C. E. Harper—E. Brinkman (G3.) met Hillman 29.668. Het klassement voor clubteams luidt: 1. British Automobile Racing Club London met Ian AppleyardMrs. 1. Appleyard met Jaguar, A. G. Imhof— J. H. Suter met Allard en W. H. Ro binsonJ. T. Leek met Jowett Jupite' 0 strafpunten; 2. RAC-West met K. S BarendregtJ. A. van Splunter met Kaiser, H. Kreiseldr. P. Groenhart met Renault en J. L. Flinterman—A H. Diilenius met Renault 5 strafpunten 3. District Haarlem RAC-West 40 straf punten; 4. RAC-Oost 45 strafpunten; 5 De Heuvelrijders 53 strafpunten; 6. KNAC-WAA 142 strafpunten; 7. RAC- Zuid 198 strafpunten. DE inschrijving voor de Ronde van Noord West-Nederland is gesloten. In totaal hebben 204 tweehonderd en vier amateurs de wens te kennen gegeven een felle, maar sportieve strijd te leveren om de Grote Prys van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen. Deze prijs bestaat even als vorig jaar uit een prachtige complete Vittorio-wegfiets. De directie onzer N.V. heeft het evenwel niet by deze ene prijs willen laten. Ook nu is een keurcollectie van waardevolle wielren-attributen beschikbaar ge steld, die het rijden de moeite waard doet zijn. Uit alle delen van het land zullen de deelnemers Donderdagmorgen naar de start komen. Onder de 204 wielrenners bevinden zich 28 jongens uit Noord-Holland boven het IJ. Zij zullen op eigen grond rijden tegen een geselecteerde groep Brabanders uit Breda, Sprundel, Oss, Helmond, St. Willebrord, Eindhoven en andere plaatsen. Naast deze knapen starten talrijke Amsterdammers, Hagenaars, Rotterdammers en Utrechtenaren, maar ook amateurs uit Rijs, Valkenswaard, Aarle-Rixtel en Someren. Zij allen vormen de renner3bent, die over vijf dagen onder het wakend oog van juryleden, commissarissen van de NWU en sportjournalisten de 230 km door Noord-Holland zal bedwingen. Duizenden stonden vorige jaren in de stromende regen langs de wegen om het bonte schouwspel te volgen. Werkt het weer thans mee, dan zal de belangstelling voor de 204 moedigen zeker verdubbeld blijken. Van Fleet: Wij kunnen ze tegenhouden" De Chinese strijdkrachten, die naar Seoel oprukken, waren Vrijdagavond nog op een schotsafstand van de stad verwyderd. De kracht van het offensief in de Westeiyke sector nam toen af. In de centrale sector was alles rustig. Naar ver luidt hebben de communisten hun opmars vertraagd, om hun troepen te kunnen hergroeperen en de aanvoerlijnen te kunnen verstevigen. Overigens heeft generaai-majoor Van Fleet, de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, liet vertrouwen uitgesproken, dat de verbonden troepen In staat zullen biyken, het communistische offensief ten Noorden van de Han te keren. De Han loopt door Seoel. Vijandelijke concentraties nabij de indjin Van Fleet verklaarde, dat hy de door Ridgway begonnen bewegingsoorlog voortzet. Het terugtrekken der ver bonden strüdkrachten, zo verklaarde hy, is nog niet geëindigd; een nieuwe permanente verdedigingslinie is nog niet betrokken. ,Wij trekken ordelijk terug, waarbij onze eenheden intact blijven. Hierbij brengen wij de vijand ontzettende verliezen toe, terwyi van onze eigen manschappen slechts een minimum buiten gevecht wordt ge steld", aldus Van Fleet Op het ogenblik vormt een concen tratie van Chinezen tegenover de lin kerflank van de geallieerde linie in het Westen de grootste bedreiging voor het achtste Amerikaanse leger. Verse Chinese troepen stromen over de ïmd- jin naar het Zuidwesten. Een ande'e grote concentratie wordt bijeenge bracht in de buurt van Moensan, on geveer dertig km ten Noorden van Seoel. Zeven divisies vallen de geallieerden ten Noorden van Seoel aan. Zij ruk- Bemoedigingsmachine Terwijl een „zachte" hand bemoe digend op de rug klopt zegt een fluisterende vrouwenstem: „Uw zaak, meneer, is de beste in Lon den, en U bent geweldig". Welke zakenman zal zich na zo'n bemoe diging niet geheel opgemonterd voelen als een downstemming zich van hem tracht meester te mdken? Het eigenaardige apparaat, dat op de rug bevestigd wordt is speciaal als aardigheid uitgedacht voor het Britain-festival, ken langs twee corridors op, die van Moensan en die van Oidjongboe. De verbondenen zouden de linie van Oeidjongboe, waarop zij zich Donder dagavond terugtrokken, nog handha ven. Op de Noordelijke oever van fle Poekhan zyn gistermorgen plaatselij ke gevechten van man tegen man ge leverd. Noordkoreaanse troepen maak ten enige vorderingen in het gebied van Indje. Ook is de ontruiming van Jangsoe ten Oosten van het Hwatsjon- bekken voltooid. Groenlands verdediging Na een maand van onderhandelen is in Denemarken een plan gereed geko men voor de verdediging van Groen land, welk plan gisteren door de V.S en Denemarken werd ondertekend. Het verdrag zal van kracht worden, als het Deense parlement het heeft goedge keurd. Het contract staat toe, dat Groenland, Indien de omstandigheden dit eisen, in diverse verdedigingsge- bieden kan worden verdeeld, die dan worden bestuurd in samenwerking tus sen Denemarken en Amerika. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de verdediging van Denemarken zelf zulke zware eisen stelt, dat het vanzelfsprekend is, dat men voor de verdediging van Groenland hulp zoekt by de andere landen van het Noord- atlantiseh Verdrag. DE JAARLIJKSE LINTJESREGEN Der traditiegetrouw heeft Hare Ma jesteit de Koningin ter gelegenheid van haar twee-en-veertigste verjaar dag een groot aantal verdienstelijke Nederlanders onderscheiden. Tot hen behoort mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage, die benoemd werd tot commandeur in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Verder werden on derscheiden: dr. J. de Zwaan, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Leiden; ir. C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage; mr. E. G. M. Roolvink lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te Almelo: J. G. Suurhoff, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te Amsterdam. Zij werden benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dr. J. A. Bierens de Haan, voorzit ter van de Bond Heemschut te Amster dam; J. A. A. Engelman, letterkundige en kunstcriticus te Utrecht, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. J. de Vries, voorzitter van de Ko- ninkUjke Nederlandse Zwembond te Amsterdam; ir. H. F. Hopster, vice- voorzitter van de K.N.V.B. te Nijme gen; Jan P. Strijbos, ornitholoog te Heemstede; C. K. Paul de Waart. radio-verslaggever bij de Stichting K.R.O. te Hilversum, benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau Luitenant-generaal I. A. Aler. chef van de luchtmachtstaf; generaai-ma joor H. J. J. W. Diirst Britt, van het wapen der artillerie, benoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ir. A. W. v. d. Plassche te Voorburg, pl.v. directeur-generaal van de Land bouw, directeur van de Tuinbouw, benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. E. Knners te Blnemendaal. voorzitter van 't Algemeen Werkloosheidsfondsen oud-voorzitter van het N.V.V., be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. In verband met het aans'aande reis- seizoen wordt van officiële zydt de aandacht gevestigd op de volgende practische wenken voor Nederlandse touristen, die na 1 Mei a.s. in groeps verband naar het buitenland willen gaan. Reizigers naar Frankrijk en Zwit serland kunnen in groepsverband rei zen op een collectief paspoort ais iedere deelnemer in het bezit is vat! een Bewijs van Nederlanderschap of van een na 1 Januari 1946 afgegeven oi verlengd paspoort. Reizigers naar Engeland en West Duitsland kunnen op dezelfde voor vaarden in groepsverband reizen, na fat de leider van de groep zich bij de "insulaire ambtenaren van deze la,i 'en ervan overtuigd heeft of toelatinp op een collectief paspoort mogelijk is ■n zo ja. op welke voorwaarden. Reizigers naar België en Luxem •org dienen in het bezit te zijn van 'en Bewijs van Ned**'qn-ierschap ot 'an een na 1 Jnnn-wi 1946 afgegeven of verlengd nosnaort waarmee ook individueel toelating in Belgie moge lijk is. Met andere woorden een col lectief paspoort is niet nodig. Voor ééndagsreizen naar Belgie kan even tueel ook worden volstaan met een collectief paspoort. De afgifte van collectieve paspoor ten geschiedt in al deze gevallen als regel door de Commissaris der Konin gin in de provincie waarin de deel nemers aan de reis, wonen. Voorts 'runnen collectieve paspoorten worden afgegeven door die burgemeesters, die ook bevoegd zyn tot de afgifte van ge wone paspoorten, indien alle betrok 'tenen in hun gemeente wonen. Voor het aanvragen van een Bewijs van Nederlanderschap wende men ich tijdig tot de burgemeester van 'ijn woonplaats. Zij. die hun vacantie in Zuid-Lim 'jurg denken door te brengen en van olan zyn van daaruit een dagtoeh' naar Belgie of Duitsland te maken foen goed zich vóór hun vertrek naar 'mburg in het bezit te stellen vat en Bewijs van Nederlanderschap 'oorzover zy niet reeds in het bezit van een paspoort zyn. ■I!llllllHllllllHIIIIII!iiiltinKMil!l Het vliegtuig, waarmee prins Bern hard naar Nederland reist, is Vrijdag in Dakar aangekomen. Tijdens het oponthoud heeft prins Bernhard zich onderhouden met de Franse hoge commissaris, Bechard, die naar het vliegveld was gekomen om hem te begroeten. Gezamenlijke acties De gezameniyke organisaties van de taillisten en grossiers in de detailhan del hebben besloten al hun invloed aan te wenden om te voorkomen, dat de textielprijzen nog hoger zullen stijgen. Omdat verschillende huidige prijzen nog niet gebaseerd zyn op de laatste (en hogere) noteringen van de indu- trie, zullen enkele priisstygingen rich ondanks alle moeite kunnen voordoen Van veel belang is daarom de mede werking der Nederlandse industrie, die zich reeds tot 't brengen van offers bereid heeft verklaard. De handel zal echter al zijn invloed aanwenden om de prijzen te drukken en staat geheel aan de zijde van de consument. Indien zich op de grondstoffen-markten geen nieuwe prijsstijgingen voordoen zal de actie blijvende resultaten kunnen ople veren. In tekenwedstrijd van hei plan-Marshall De landelyke jury heeft de Neder landse prijswinnaars aangewezen in de Europese tekenwedstrijd, welke door het bureau van het plan-Marshall is ge organiseerd. Er zijn dertig winnaars, vijftien van acht tot elf jaar en vyftien van twaalf tot vyftien jaar. Hun teke ningen zullen naar Prys worden ge zonden, waar een internationale jury de Europese prijswinnaars zal aanwij zen. De eerste vijf pryzen voor elke groep bestaan uit spaarbankboekjes met een bedrag van resp f 500, f 350 f 250, f 150 en f 100. Voorts zijn er tien prijzen van f 25 en voor elke groep nog veertig troostprijzen van f 10. In de groep van acht tot elf jaar is de hoofd prijs toegekend aan Willy Appel, De Rijp (NH). Aangezien de Pi-yzenbeschikking Handelsmarges 1951 voor de schoenen branche leidt tot te hoge winsten, heeft de minister van Economische Zaken voor schoenen een bijzondere prijsre geling uitgevaardigd. De marges mo gen voor damesschoenen en voor schoe nen van de maakwyze origineel Good Year mits als zodanig aangeduid 22 pet en voor andere soorten 19 pet bedragen. Voor enkele soorten is een uitzondering gemaakt. Daarentegen is gebleken, dat de toe gestane handelsmarges in de kruide niersbranche tot onvoldoende bedrijfs- uitkomsten leidden. Derhalve zyn hier de marges van sommige waren Iets ver ruimd. NAAR VASTE GROND QNLANGS noemde een professor in de theologie in een radiolezing ter loops het feit dat tranen in onze dagen taboe zyn, en dat dit eigenlijk geen reden tot blijdschap is, omdat zelfbe heersing tenslotte geen christelyke, maar een heidense, Griekse deugd ij; althans zelfbeheersing in de zin van: nooit enige emotie tonen. Hy wijdde slechts één zin aan dit feit maar het ls misschien belangryk genoeg om er zich wat meer in te verdiepen, omdat het ons onze eigen tyd beter kan doen ver staan. Die tijd ls inderdaad een tyd van verbeten gezichten, samengeperste lip pen, luchtig gepraat over grote moei lijkheden, stoer doen en zich groot houden, dóórgaan onder alle omstan digheden. „Het leven gaat verder", i» een van de slagzinnen van onze tyd, ..je moet er maar niet by stilstaan", ■preurende weduwen, rouwdragende ou ders of kinderen zyn uit de mode. Er ligt zeker een grote moed in deze tranenloze levenshouding; het kón zelfi een oerchristelijke houding zyn: „Maar gij, als gy vast, doe olie op uw hoofd en was uw aangezicht, opdat de men sen niet bemerken dat gy vast, maar uw Vader, die in het verborgene is", heet het in de Bergrede. Maar dat geldt dan een speciale vorm van ontberen, nl. om godsdienstige redenen. Daaren tegen staat er in het begin van die zelfde Bergrede: Zalig de treurenden, want zy zullen vertroost worden. Nu ls treuren nog wel niet hetzelfde als tranen storten, en tegen het over matige, conventionele rouwbetoon ver zet Christus zich dan ook, by het sterf bed van het dochtertje van Jaïrus. Maar toch vinden wij nergens in d» Bybel een veroordeling van het schrei en als zodanig. Van Christus zelf lezen wy tweemaal dat Hy weende: by de dood van Lazarus en over de verhard heid van Jeruzalem. Pas in verband met het nieuwe Jeruzalem, het aan gebroken Godsryk, lezen we: Hy zal in hun midden God zyn en alle tranen van hun ogen afwissen (Openb. 214). Zolang wy echter in deze bedeling leven, zijn tranen blijkbaar onverbre kelijk met het mensenleven verbonden. Niet die tranen zyn onze schande, maar de schuld die ze ons doet storten. Tra nen zyn evenzeer een zegen als glim lachen dat is. Zij maken ons tot men- selyke mensen i.p.v. tot machine-men sen, die onder alle omstandigheden heldhaftig en verbeten door het leven gaan. Niet ten onrechte werd er vroe ger gesproken over de „gave der tra nen". Tranen doen de starheid en kil heid ontdooien; door onze tranen heen zien wy het zonlicht schitteren In alle kleuren van de regenboog. Er is een lied van Schubert, op een tekst van Von Schlegel, die wy nu romantisch én sentimenteel vinden, en „sentimenteel" ls Immers het ergste wat men een modern mens verwijten kan. Toch moeten wy oppassen dat wy niet het kind met het badwater weg werpen, en niet met het valse gevoel het echte meteen verbannen. Dat Schu- bertlied heet „Lof der tranen", en het bezingt hoe in onze ogen, wanneer zij vochtig zyn van tranen, zich de hemel zuiverder weerspiegelt. Er kan in tra nen iets van ootmoed zyn, iets van het loslaten van onze eigendunk. Onwille keurig denken wij daarbij aan Maria Magdalena by het lege graf: „Maria bleef, wenend, buiten by het graf staan. Toen zij nu, al wenende, zich over het graf bukte, zag zy twee enge len In blinkend gewaad zitten". In Maria's betraande blik spiegelt zich het Iiclit der Opstanding. In de Bybel schamen de mensen zich nog niet over hun tranen. Wij, die ons ver plicht voelen allen helden te zijn, schamen ons wel. Zou het niet eens tijd worden dat wij ons begonnen tic schamen omdat wy de zegen der tranen verloren hebben? Naar de bollen Bollenzondag wachtl Hollands keurenpracht Brengt de mensen weer In de bollensfeer. Ziet de karavaan Langs de wegen gaan. Auto's velerlei, Fietsers zij aan zij, Ploffietssymphonie, Motor-rapsodie, Stromen tippelaars. Afstandwande laars, Kinderwagenrace Vol met blèrend vlees, Kledingkleurenschat Langs het rijwielpad Zij in zijdenstof. Hij een broek met pof, Hier een blote kop, Daar 'n alpino op, Wagens vol met fruit, Knalpotknalgeluid, Om de honderd tel IJscoman-gebel. Vreugd op een terras, Stank van uitlaatgas, Kruispuntpuzzlekruis, Tocht naar 't ziekenhuis. Stof in neus en mond, Wachten voor de pont, Plats'ling de slemiel, Raak je in een file, Kruipend verder op. Om de tien tel: Stop! Wat je ook maar ziet. Mensen, dnders niet. Dan de weg terug Met een stijve rug. Thuis om klokke tien Engeen bol gezien! JABSON EXPLOSIE TE SJ1RAZ Te Sjiraz in Zuidwest-Perzie zyD Vrydag een legerkazerne en munitie- opslagplaatsen in de lucht gevlogen. Volgens de eerste berichten was d» ontploffing ernstig. Er werden geen bijzonderheden gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3