Eerste weken in nieuwe omgeving Iets over de „assimilatie" van de nieuwe Australiërs Hollandse jongen op Amerikaanse school Opvattingen aangaande hei onderwijs wijken sterk van de onze af DIT IS MIJN tweede middag op de nieuwe school; morgen beginnen de lessen. Veeltalig gezelschap in een schoollokaal De volgende dagen Een week later Een maand later Weer drie weken later GEZONDE SLAAP:) ^Pullman CYYlatrcióAen. Sfropdassirop De overheid doet zeer veel, maar de liefde moet van twee kanten komen Ook de kerken verlenen veel medewerking De hloembollenvelden irekken weer tienduizenden bezoekers Over planten en verplanten ZATERDAG 28 APRIL 1951 Wol, Ik ben niet de enige buitenlander, dat heb ik al gemerkt. Er zijn twee Chinezen, een Siamees, twee Zuid-Amerikanen, een Engelsman, een Fransman, een Joegoslaaf, een Tsjech, een Oostenrijker (met wie ik Duits gesproken heb) en daarnet ontmoette ik iemand uit Panama, doch die is hier al eerder geweest. De vakken, die ik gekozen heb zijn: Engels, Duits, algebra, scheikunde en public speaking, terwijl ik voor sport ingeschreven sta voor „soccer" (een soort voetbal) in de herfst, ijshockey in de winter en tennissen in het voorjaar. Wij lezen n.l. alleen des morgens en de middagen worden besteed aan huiswerk en sport. Dat kan reusachtig worden! AANGEZIEN ik nog geen huiswerk heb zal ik eens wat van de school vertellen. De gebouwen vormen met de sportvelden één geheel en liggen naast een meer, waarop 's winters ge reden wordt. In het hoofdgebouw zijn de schoollokalen en ook diverse ka mers voor de jongelui, verder de eet zaal, de kapel, het kantoor en de bi bliotheek. In de andere gebouwen zijn ook jongens ondergebracht, terwijl er een klein ziekenhuis is (met 3 docto ren en 6 verpleegsters), gymnastiek lokaal met kleedkamers, woongelegen heid voor al het werkpersoneel, sport- winkel, boekenwinkel, postkantoor en snackbar. Rondom liggen 14 tennis velden en 3 sportvelden. Het lijkt één groot dorp. De directeur, mr. Van Santvoort, moet één van de knapste mensen uit Amerika zijn. W{j zijn verplicht 's morgens een half uur kerkdienst bij te wonen, Zondags donkerblauwe pakken te dra gen en ons wasgoed persoonlijk af te geven en te controleren. Het is min of meer vernederend in de gemeen schappelijke studiezaal te moeten le ren en het wordt dan ook als een straf beschouwd wanneer je hiertoe „gedegradeerd" wordt. Ieder heeft een kamer apart. QP HET MOMENT heb ik mijn eer ste twee lessen gehad: Engels en Public Speaking. Dit is een zeer in teressant vak. Wij moesten een kleine speech houden over een onderwerp, dat werd uitgeloot. Ik was nummer 3 en ik dacht „Dat wordt niets". Mijn on derwerp was „neck-tie" (das). Maar toen ik klaar was kreeg ik een com pliment, waarover ik stom verwonderd was. Ik had het thema weten te ver schuiven naar het verschil tussen Amerikaanse en Europese kleren en vooral de kleuren. Ik schijn hier min of meer een vraagbaak te zijn geworden. Om de haverklap komen er jongelui in mijn kamer om te vragen, hoe je dit of dat moet berekenen. Dat berust groten deels op de maten, die hier vreemd zijn, maar die zij moeten gebruiken voor de scheikunde. De headmaster, mr. Van Sandvoort, Wil mij persoon lijk met mijn Engels helpen. Y^IJ HEBBEN hier veel minder vak ken dan in Alkmaar, doch ik leer toch nog heel wat. De puntentelling is heel anders. Zij tellen tot 100, waar door het niet zo moeilijk is de in Hol land zo begeerlijke tien te halen. De verhouding tussen de leraren en leerlingen is buitengewoon goed. Na schooltijd doet men gezamelijk aan „soccer" of maakt wandelingen, de bossen in. Het is erg gemakkelijk om in één gebouw te wonen, als je bijv. iets hebt met je werk en je kunt er niet uitkomen, ook met hulp van de jongens niet, dan ga je gewoon naar je leraar. Ik ben op het ogenblik goed be vriend met de schoolboekhandelaar, een gemoedelijk dik mannetje, die mij een Duitse dictionnaire en een spelden kussen van de Hotchkiss-school cadeau gaf. „Voor je moeder of je sweet heart", zei hij. Verder heb ik tekenles genomen. Dat tekenen gebeurt hier meer Amerikaans reclame-achtig. Overigens hangt beneden in het ge- bom een uitgebreide collectie repro ducties, de meeste van werk van Europese schilders, dat doet mijn hart goed. Het is een gezellige boel af en toe! Even weg Overgekookt Haai de Bnk& spons er over! Wij hadden een week geleden onze dikke boekhandelaar als hoofd aan onze tafel, maar hij was vrij veel weg. Toen zijn wij zelf aan het pudding uit delen gegaan. Het werd een formeel gevecht. De kwakken vlogen van de ene kant naar de andere. Ook hadden wjj op een Zondagochtend, nadat wij uit het gymnastieklokaal kwamen, een rotte appelengevecht, wat niet best was voor de blauwe pakken. Deze week hadden wij een holiday. Het is n.l. een gewoonte van deze school om zo onverwachts een dag vrij te geven, zodat wij de omgeving kunnen verkennen. Nu, ik ben met een stel jongens naar de grotten ge weest, vijf mijlen hier vandaan, maar dat was me wat! Helemaal geen grot om rechtop te lopen. Je moest krui pen over een ongelijke grond, die met plassen gevuld was. Soms moest ik mij in allerlei bochten wringen en over de lengte van de grot (20 M.) hebben wij drie kwartier gedaan. Gelukkig had ik een zaklantaarn meegekregen en oud goed aangetrokken, want het was soms aardedonker en vrij kwamen er allersmerigst uit. Op de terugweg heb ik een duivelsmasker gekocht, dat meebeweegt en naar je gezicht gaat staan, daarmee ben ik 's avonds op de gangen gaan spoken. Er waren een paar jongens met waterpistolen, maar ik voelde niets, dank zij het rubber masker. En nu het laatste nieuws. Wij hebben een Security Council gesticht, een imitatie van die der Ver enigde Naties met alle buitenlandse jongens erin. Hiermee geven de leraren de jongelui een inzicht in wat de V.N. doet en hoe zij werkt. Wij spreken de originele teksten in d% taal zelf en zo spreekt de jongen uit Tsjechoslo- wakije Russisch, de Zuid-Amerikanen spreken Spaans en de twee Chinezen vertegenwoordigen nationalistisch Chi na en Korea. Ik vertegenwoordig Noorwegen en spreek Hollands. Het meest opwindende zijn de aanvallen van Malik op de U.S.A. en het Uni ted Kingdom. Wij hoppen alles op het toneel te kunnen opvoeren voor pu bliek. Vanavond hebben wij onze eer ste vergadering gehad en de school krant heeft foto's gemaakt. Wij hebben onze uitvoering gehad en ik geloof wel, dat het een succes was. Ik heb kennis gemaakt met een Enkele weken geleden ■publi ceerden wij fragmenten uit een brief van een Alkmaarse scho lier, die naar Amerika is gegaan om daar zijn studie voort te zet ten. Hij beschreef hierin zijn luchtreis naar de Verenigde Staten. De lezer vindt thans hiernevens enkele brokken uit een tweede epistel: de eerste in drukken uit de nieuwe omgeving en enkele mededelingen omtrent het onderwijs op een Amerikaan se middelbare school. Men krijgt zodoende een impressie van de volkomen verschillende opvattin gen aangaande opvoeding en onderwijs daarginds. Hollands meisje, dat hier voor een half jaar met een bezoekersvisum is brj een Oostenrijkse familie. De volgende Zondag werden Karl L„ de Oosten rijkse jongen, en ik te dineren ge vraagd bij die familie. Het was vreemd om weer Hollands te spreken, ik ver viel telkens in het Engels. 28-l-'51. Vanochtend hadden wij een nieuwe emotie. Er is sprake van, dat er twee jongens van school zullen worden ge trapt en nu heeft de hele school op een paar bangelingen na geweigerd mee te zingen met het orgel tijdens de kerkdienst. Het was géén gehoor! Vijf coupletten lang werd het alleen bij gestaan door de leraren en enkele ban- gerts. Het is hier moorddadig. Wy heb ben nu ook een debatingclub en giste ren hadden wjj een gloeiend debat over het vóór en tegen van een latijnse op voeding. De „pro-latijners" wonnen het. Het studieplan heeft een tijdje uit elkaar gelegen, omdat er een toneel stuk is opgevoerd, ons z.g. „winter- play". Bij de uitvoering zaten wij op eens onder de meisjes; ik geloof, dat wij ook eens met een bus naar zo'n school gaan. Politiek interesseert zich vrijwel niemand voor het feit, dat de Korea- nen nu doodarm zijn. dat hun steden plat zijn en de oogst vernield is. Het enige, waarvoor de gemiddelde Ame rikaan zich interesseert, is het feit hoe sergeant X met een tankdivisie 100 Chinezen plat gereden heeft of hoe kapitein Y het eerste vijandelijke straalvliegtuig van Russisch fabrikaat neergeschoten heeft. Sommige Ame rikanen en dat zijn de meesten denken, dat Amerika hieronder van daan zal komen „greater than ever", maar er zijn en ook, zoals enkele leraren die de hoop uitspreken, dat de U.S.A. deze krachtsinspanning nog 25 jaar mag volhouden. j^E DAS met de donkere dippeltjes deed ons iets. Iedere maal, als drukke doenerijen ons door de hoofdstraat, die baajerd van leven en vertier, voerden, werden onze ogen onweerstaanbaar in de richting van de lokkende etalage ge dwongen en steeds vertraagden onze schreden zich een kort moment. Want achter dat venster hing, als enige kunstwerk temidden van allerlei banale tierelantijnen als interlockjes, bretels en zijden sokken, de Das, koen gebouwd, met een intens sierlijk patroon en van een ravissante charme subtiel gepointilleerd door een beziel de schildershand. Soms stonden wij i?r poëtische adora tie voor het al te dikke vensterglas, of zagen wij in een zoete rêverie ons spiegelbeeld vóór ons met dit wonder getooid: een Adonis met een donker gedippelde zelfbinder, eer fiere Apollo in een onweerstaanbare nylon das. Op een goede dag wisten wij ons niet meer te beheersen en betraden wij het desbetreffende pand.... De gesoigneerde winkelbediende ver spreidde niet de enthousiaste service en waardering voor onze verfijnde smaak, die wij eigenlijk verwacht had den. Hij beluisterde onze wensen met kennelijke tegenzin, ja, met iets van ontzetting, scheen het wel. „Die donker gedippelde uit de etalage, bedoelt u?" zei hij schoorvoe tend. Dan ontplooide hij plotseling een grote activiteit en deponeerde uit alle hoeken en gaten dozen en hangers vol dassen voor ons op de toonbank. In gloedvolle bewoordingen prees hij de schitterende kwaliteiten van de diver se wrochtsels en trachtte opgewonden er een aan de man te brengen. Ver veeld en dromerig luisterden wij toe. „Nee, Nee!" zeiden wij eindelijk on geduldig en toen. dreigend: „Die met de donkere dippels uit de etalage!" De dassenman bette zich het voor hoofd met een gebloemde zakdoek en wuifde dan met een vaag handje naar het raam. „O, dié!?", zei hij. alsof hij het nu pas hoorde. Hij keek wat schichtig opzij naar het kantoor van zijn baas en sprak op zachte toon: „Ja, ziet u, die is al besproken, die is er eigenlijk al niet meer. Nee, dat gaat tot mijn spijt helemaal niet. Een van onze allerbeste klanten, begrijpt u? En het is de enige, die wij in voor raad hebben. Ilc ben bang, dat u in andere zaken ook heel weinig kans heeft. Tja, Amerikaanse import, en dan die deviezen en zo, weet u wel?" Moeizaam opgebouwde luchtkastelen stortten met het donderend geraas van een H-bom-exploisie ineen. Bleek en verslagen, verlieten wij de onheils plaats, ternauwernood in staat een groet te fluisteren De Zondagmiddag daarop passeer den wij, nog wat zwakjes, wederom cle etalage, die ons hol en honend toe grijnsde: de das was verdwenen! Ver bitterd vroegen wij ons af. of de on verlaat, die thans het meesterwerk voor de boezem torstte, zijn geluk wel zou beseffen. En toen, even verderop, stonden wij plotseling oog in oog met de winkel bediende, die als een triomferende Troje-verwoester een betoverende blonde Helena aan de arm voerde. Hij was gesoigneerder dan ooit: hij droeg ónze donker gedippelde das B. D. (Van onze correspondent) J7R WORDT NOG AJL» eens het nodige gepraat en geschreven over het „assimi leren" van de nieuwe Australiërs het aanpassen aan en het inpassen in d® nieuwe en andere sfeer van het nieuwe vaderland. Het onderwerp ls dan ook belangrijk genoeg om er van tijd tot tijd de nodige aandacht aan te bestaden, want met dit assimilatieproces staat en valt het succes van grootscheepse emigratie. De nieuwkomer die zich niet weet aan te passen is een plaag voor zichzelf en voor zijn nieuwe omgeving. Hij wordt zuur en ongelukkig, kan zijn werk niet van harte doen, verveelt door zijn gekanker zijn eigen landgenoten en maakt dat de Australiërs zich niet alleen van hem, maar ook van zijn landge noten afkeren. MU IS die assimilatie een gecompli ceerd en subtiel proces. "De federale regering in de Australische hoofdstad Canberra heeft dan ook als principe aangenomen, dat een snelle en soepele assimilatie nooit en te nimmer alleen bereikt kan worden door betaalde re geringsambtenaren. De met de assimi latie belaste ambtenaren verschaffen als het ware de gereedschappen, maar de uitvoering van het werk moet door de mensen zelf gedaan worden: dooi de Australiërs zowel als door de nieuwkomers. De assimilatie-pogingen van over- heidszijde zijn eigenlijk begonnen in de herfst van 1947, toen de eerste groe pen „ontheemden" als immigranten naar Australië kwamen. Deze jaren lang voortgejaagde en van liet ene kamp naar het andere gestuurde land en daklozen hadden natuurlijk wel een extra ruggesteuntje nodig. De an dere uit niet-Enlgelse landen komende immigranten, die de ontheemden volg den. zoals in steeds toenemende ma le de Nederlanders, hebben echter even eens van dit ..assimilatie-apparaat" kunnen profiteren en kunnen dit nog steeds. Het werk van de overheid. j£EN VAN de belangrijkste taken ligt bij het Departement van Onderwijs, dat in deze optreedt als de „agent" van het Immigratie Department en dat de nieuwkomer helpt om zich zo spoe dig mogelijk de taal behoorlijk eigen te maken. In de ontvangstkampen, waarin de meeste nieuwkomers eerst voor enige weken terecht komen, worden de ge hele dag door gratis Engelse lessen ge geven. Daarnaast vinden de nieuwko mers in de kampen het maandelijkse „Bulletin Board News" een aan de wand gehangen tijdschrift, waarin zij ingelicht worden over Australische ge bruiken en dat hen van nieuws en ad vies voorziet. Voor buiten de kampen levende nieuwkomers stelt het Departement gedrukte en radiolessen in het Engels ter beschikking. Opnieuw helemaal gratis. Daarnaast kan de nieuwkomer het in zeer eenvoudig Engels gestelde maandblad :.The New Australian" ont vangen, waarin hij officiële mededelin gen (ook over de Engelse lessen), raad op verschillend gebied en nieuws over de nieuwkomers zelf vindt. Voor het Australische volk is ..The Good Neigh bour" de Goede buur waarin ver teld wordt over het aandeel, dat de nieuwkomers hebben in de ontwikke ling van het land en waarin uiteenge zet wordt, hoe men zelf de nieuwko mers bij het aanpassingsproces kan helpen. Ook op andere manieren, door mid del van radioprogramma's, lezingen en tentoonstellingen worden de Austra liërs op hun beurt in de gelegenheid gesteld wat over de nieuwkomer* te weten te komen. Tot slot geeft het departement ten gerieve van de in vreemde talen ver schijnende bladen nog de „Australian Clipsheet" uit, waarin ook de nodige gegevens over land en volk voorko men. De meeste buitenlandse groepen hebben hier hun eigen gedrukte krant; de Italianen, Fransen, Russen, Grie ken, Letlanders, Estlanders en Lithau- ers. De Nederlanders hebben dit nog niet. Wel kunnen zij een gestencild Nederlands Nieuws van 't Nederland se Informatiebureau ontvangen, doch dit bevat uitsluitend nieuws uit Neder land en uit de Nederlandse' samenle ving in Australië en speelt dus als zo danig bij de assimilatie geen rol. Po gingen om ook voor de Nederlander» een eigen gedrukt blad uit te geven, zijn tot nu toe vastgelopen op gebrek aan belangstelling bij die kringen, die het nodige kapitaal zouden moeten fourneren. Het werk van de kerken. yOORTS HOUDEN talrijke kerkge nootschappen en vrijwillige organi saties zich met het assimilatieprobleem bezig. Door het houden van Burger schapsconventies gedurende dit en het vorige jaar zijn veel van de activitei ten van al deze organisaties en genoot schappen met het werk van de over heid gecoördineerd. Deze Burgerschapsconventies hadden toi doel een, het gehele vijfde wereld deel omvattende beweging tot stand te brengen. Deze „Goede Buur"-bewe- ging is zich thans reeds aardig aan het ontwikkelen. Honderden kerkgenoot schappen en organisaties zoals de YMCA en YWCA hebben zich met deze beweging verbonden en hebben hun vertakkingen in alle staten. Zij worden gesteund, ook financieel, door de regering. Organisaties als in vele hoofdsteden bestaande Nederlands-Australische ver enigingen en zogenaamde 50-50 avon den, waarbij 50 van de aanwezigen Australiërs moeten zijn en de andere 50% Nieuwe Australiërs, dragen er na tuurlijk eveneens veel toe bij om het aanpassingsvermogen te bespoedigen. IN DE BLOEMENTUIN yELE tuintjes kunnen er 's winters hopeloos vervelend uitzien. Dat kan echter heus wel anders, get aanplan ten van groenblijvende heesters kan al een aanmerkelijke verbetering teweeg brengen. Nu vinden vele tuinliefheb- bers het gebruik van veel altijd groe ne heesters niet mooi, omdat dan het geheel 's zomers wel eens wat somber kan aandoen. Dat gevaar bestaat in derdaad. Het is echter te ondervangen door heesters te poten, die 's winters de tuin opsieren door hun frisse, groe ne bladeren, doch 's zomers als bloem- heesters waarde hebben. Daartoe be horen in de eerste plaats de rhodon- dendrons. die zelfs zeer rijk kunnen bloeien. Er zijn vele soorten alpenro zen, doch de gewone tuinhybriden met hun enorme bloemtrossen zijn voor tuinbeplanting toch wel het beste te gebruiken. De grond in deze streken is misschien niet altijd even geschikt voor rhodondendrons, doch dat is te verhelpen. In gewone zandgrond zal men er bij weinig of niets mee berei ken. Wanneer de tuinman vertelt, dat het zonder turfmolm en oude koemest niet gaat, behoeft men het ook niet te proberen. Het zal dan zeker op een teleurstel ling uitdraaien. Wie veengrond Kan krijgen is pas op de goede weg. Wan neer deze wordt vermengd met wat oude koemest, kan men elk jaar een schat van bloemen en over het geheel een zeer goede ontwikkeling van de heester verwachten. Rhodondendrons kan men nu nog aanplanten, zelfs wanneer de bloem knoppen op het punt staan om open te gaan. De planten worden nl. met een vaste wortelkluit afgeleverd, zodat ze van het verplaatsen niet te lijden heb ben. Men dient bij het planten een emmer water bij de hand te hebben. Bovenal hebben ze vocht nodig. Algemeen bekend is de kamer- azalea. Vrijwel niemand weet echter nog, dat er ook winterharde, groenblij vende, rijk bloeiende tuinazalea's be staan. Tuinliefhebbers doen er goed aan, enkele exemplaren aan te schaf fen. Wanneer ze hetzelfde grondmeng- sel krijgen als de rhodondendrons, zul len ze hun eigenaar niet teleurstellen. Ook op een licht beschaduwd plekje laten ze zich niet van hun slechtste kant kennen. Een koele bodem vinden ze wel prettig. Ontbreekt de schaduw, dan kan men hetzelfde effect bereik m, door wat stenen op de grond tussen de planten te leggen. Kalmia Latifolia of Bourbonstruik bloeit 's zomers met schermvormige rose bloemtrossen, die enigszins aan wasbloemen doen denken. Wie ze aan plant zal er stellig voldoening van hebben.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 8