Perzisch parlement keurt nationalisatie van de olie-industrie goed De Chinezen verloren reeds 70.000 man VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vogeler in Wenen aangekomen Jongeman wilde familie vergiftigen Maandag 3U April 1951 148e Jaargang No. 101 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hei Briise kabinet heden bijeen Dr. Moessadiq premier Queuille kwam met een nieuw voorstel China confiskeert Britse Oliemaatschappij DE KLOOF VERBREED Prins landde in stromende regen Pof voor Oma Lichamelijk en geestelijk bewerkt Amerika deed talrijke concessies Maar werd zeil het slachtoffer Communisten voor de poorten van Seoel Maar 300.000 soldaten staan klaar om open plaatsen te bezetten Voormalige gangster stelde film voor over de Amerikaanse onderwereld Lucky Luciano als de Rustige Zondag aan het Koreaanse front Weerbericht KoJut 13-edek. Nederlanders dekten de terugtocht onschuldige Restaurant- inventaris in beslag genomen Jules Verstraete in studio overleden Tijdens repetitie van de Triangel' BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. UET Perzische parlement heeft met algemene stemmen de resolutie van zijn oliecommissie om de Perzische olie-industrie te nationaliseren goedgekeurd. Volgens deze resolutie zal de regering het beheer van alle olie-installaties, waar onder die van „de voormalige Anglo-Iraanse Oliemaatschappij" overnemen. De Perzische senaat besprak Zondag gedurende een half uur de resolutie en ver daagde de vergadering vervolgens tot heden. Men verwacht algemeen, dat de resolutie ook in de senaat zal worden goedgekeurd en dan kracht van wet zal krijgen. Vandaag zal de naasting van de Perzische olie-industrie op een vergade ring van het Britse kabinet, onder voorzitterschap van Attlee, ter sprake komen. heeft doen uitkomen, dat zijn groep niets te maken heeft met de verboden communistische Toedehpartij, welke onteigening van de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij zonder vergoeding voorstaat. Dr. Moessadiq zou de cam pagne van de Toedehpartij met be zorgdheid gadeslaan en bang zijn voor Sowjetrussische infiltratie. Engels protest DE ''oor de Engelsen bestuurde „An glo-Iraanse olie-maatschappij" heeft Zaterdag een officieel protest inge diend tegen de dreigende nationalisa tie van haar Installaties. In een nota aan de Perzische pre mier verklaart de maatschappij, dat nationalisatie een schending zou bete kenen van haar overeenkomst met de Perzische regering. De maatschappij hernieuwde haar aanbod om onder handelingen te voeren over een nieu we financiële basis, die gunstiger voor Perzie zou zijn. 70WEL de Tweede Kamer, de Se- naat, als de Sjah hebben thans hun goedkeuring gehecht aan de benoe ming van dr. Mohammed Moessadiq tot premier van Perzie. Dr. Moesadiq, die al eens eerder premier is geweest, heeft in het begin van deze maand net kabinet van de vermoorde generaal Razmara „verraders" genoemd. Hij En heeft thans een goede kans De Franse Nationale Vergadering heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag de verschillende onderdelen van een nieuw regeringsvoorstel in zake de kieshervorming goedgekeurd. Het nieuwe voorstel wijkt slechts in zeer geringe mate af van het vorige. De eindstemming over het gehele voorstel kan Dinsdag in de vroege mor genuren verwacht worden. Premier Queuille zal aan de stemming de ver trouwenskwestie verbinden. Men ver wacht evenwel, dat de regering de ver eiste meerderheid zal krijgen. Amsterdams kantoormeisje werd „Miss Holland 1951 Het twintigjarige kantoormeisje Bep- pie van Proosdij uit Amsterdam is Za terdag in het Casino te Amsterdam tot „Miss Holland 1951" gekozen. De twee de prijs kreeg de achttienjarige Am- «terdamse mannequin Sonnie Weitner. De jury werd o.a. gevormd door de ehansonnière Connie Stuart, filmpro ducer Joop Geesink, Carl Lïpp, de di recteur van het City-theater, Philip de Schaap, de directeur van „Film en To neel" en de AVRO-reporter Tom Schreurs. Miss Holland 1951 zal in het najaar worden afgevaardigd als ver tegenwoordigster van Nederland naar het schoonheidseoneours in Egypte of Zwitserland, waar Miss Europa zal worden gekozen. De Chinese minister van Buitenland se Zaken, Tsjoe En Lai, heeft de inbe slagneming verordend van alle eigen dommen van de Britse „Asiatic Petro leum Company" ,die zich op Chinees grondgebied bevinden, in verband met de „nationale veiligheid en het alge meen belang". Het schijnt, dat deze maatregel is genomen als vergelding voor de inbeslagneming van een com munistische tankboot door het bestuur van Hongkong. Na de veertigste bijeenkomst van de plaatsvervangers te Parijs heeft een westelijk woordvoerder verklaard, dat de Sowjet-afgevaardigde Gromyko de kloof tussen het Westelijke en Russi sche standpunt had verbreed. Gromyko verwierp de nieuwe agen da die de westelijken Vrijdag voorstel den. Bovendien maakten de ministers uit Gromyko's woorden op, dat hij, voor het eerst, thans ook het opnemen van de kwestie Oostenrijk op de agenda voor de bijeenkomst van de grote vier van de hand wees. KOMENDE TOESPRAAK VAN GENERAAL DE GAULLE Generaal Charles de Gaulle zal op 1 Mei „een rede van bijzonder belang" houden met het oog op de komende al gemene verkiezingen in Frankrijk, zo is meegedeeld. Het KLM-ljjntoestel uit Zuid-Ame- rike „Prins Bernhard" is Zaterdag met de Prins der Nederlanden aan boord op Schiphol geland. Onder degenen, die in de stromende regen ter begroe ting aanwezig waren, behoorden H.M. de Koningin, de prinsesjes Beatrix, Ire ne en Margriet, de minister-president, dr. W. Drees, alsmede de ministers mr. A. M. Joekes en prof. dr. J. R. M. v. d. Brink De Koningin, gekleed in een groene japon met een kleine groene toque met veren en een driekwart bruine bontjas, onderhield zich in afwachting van het vliegtuig met de ministers en de ge zanten van Chili en Argentinië. Tegen prof. dr. C. F. A. v. Dam, die de prins college had gegeven in het Spaans, zei- de H.M.: „Het is heel aardig, dat u ge komen is om uw leerling te verwelko men". Na een hartelijke begroeting tussen Koningin en Prins sprak Prins Bernhard geruime tijd met dr. Drees, waarna hij de bemanning van het vlieg tuig aan H.M. voorstelde. Bij de wach tende auto stonden enkele radio-ver slaggevers met de microfoon gereed. „En heren, wat kan ik voor U doen?" zei de Prins, die vervolgens uitgeno digd werd enkele woorden voor de mi crofoon te spreken. Z.K.H. zeide in het Nederlands, Spaans en Engels overal prachtig ontvangen te zijn, veel gast vrijheid en vriendschap te hebben on dervonden en op allerlei gebied veel te hebben geleerd. Enige dagen geleden ontving een aantal filialen van een Haagse broodfabriek boekjes met loten voor „Wie wint de pot?" Dezelfde dag nog verdween zo een boekje uit een der filialen. De filiaalhoudster was er van overtuigd, dat de loten gestolen waren. Haar verbazinz was dus groot, toen een oud vrouwtje van 63 jaar zich Zaterdagmiddag bij haar vervoegde om „de loten even af te rekenen". Het vrouw tje vertelde, dat het boekje bij haar brood verpakt was geweest „Ik dacht, dat ik ze moest ver kopen. Ik heb mijn best gedaan, maar ik kon er niet meer dan 35 kwijt". De filiaalhoudster heeft meer vertrouwen gekregen in de men sen. Robert Vogeler, de acht-en-dertig jaar oude Amerikaanse zakenman, die gedurende zeventien maanden door de Hongaarse regering gevangen werd ge houden, is Zaterdag in Oostenrijk aan gekomen. Een week geleden had het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat Vogelers vrij lating aanstaande was, aangezien Ame rika bereid was aan diverse eisen van Uongarije tegemoet te komen. Over de Engelsman Edgar Sanders, die tegelijk met Vogeler was gearresteerd, werd niet gesproken. De concessies, die de V.S aan Hon garije in ruil voor de vrijlating van Vogeler gedaan hebben, houden in, dat dat de V.S. het verbod op het reizen In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich in een perceel aan de Hec tor Treubstraat te Bussum een drama afgespeeld, dat (door een toeval slechts) aan een jongeman het leven heeft ge kost. De 27-jarige K. uit Amsterdam was verloofd met een dochter van de heer K. te Bussum. Met meisje had de ver loving echter uitgemaakt Bij herhaal de bezoeken, die de jongeman bracht aan de woning van het meisje had hij meermalen te kennen gegeven, dat hij de gehele familie zou vermoorden als de verloving niet weer hersteld werd. Vrijdagnacht is hij per fiets naar Bussum gekomen. Hij wist zich toe gang tot de woning te verschaffen door verbreking van een ruitje, waar na hij een schoteltje heeft klaarge maakt met zoutzuur, vermengd met cyaan, zodat zich een zeer gevaarlijk gas ontwikkelde. De heer K. werd cir ca vier uur wakker doordat hij ge stommel hoorde in de benedenkamer. Toen hij uit zijn bed gestapt was. zag hij een schoteltje staan, waaruit een blauwe damp sloeg. Op zijn onderzoe kingstocht vond hij beneden de vroe gere verloofde van zijn dochter in ster vende toestand op de grond liggen. De politie en een geneesheer, die onmid dellijk ter plaatse waren, stelden vast, dat de jongen, die een fles zoutzuur en een pakje cyaan bij zich had, het schoteltje voor het echtpaar had klaar gemaakt, daarna plannen had om een tweede schoteltje op de slaapkamer van de drie dochters te plaatsen, doch dat hij voor hij zover was, zelf reeds veel giftige dampen moet heb ben ingeademd. Even nadat de jonge man in de benedenkamer gevonden iedere Amerikaan moest beseffen, werd, overleed hij. van Amerikaanse burgers naar Honga rije zullen opheffen. Bovendien zullen de Hongaarse consulaten te New-Yorl. en Cleveland, die werden gesloten toen Vogeler was gearresteerd, worden her opend en zullen Hongaarse eigendom men in de Amerikaanse zone van Duitsland worden teruggegeven. Een Hongaarse missie zal naar West-Duits- land mogen gaan om het bijeenbrengen en vervoer van deze eigendommen te regelen. Het Amerikaane ministerie van Bui tenlandse Zaken koesterde echter bc zwaren tegen het teruggeven van de eeuwenoude kroon van de H. Stefanus, die sinds de elfde eeuw door de Hon gaarse koningen bij de kroningsplech tigheid werd gedragen. Het ministerie achtte het tijdstip voor het teruggeven van deze kroon nog niet gekomen. Tijdens een persconferentie te Wenen heeft Vogeler, die destijds wegens „spionnage en economische sabotage" tot vijftien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, verklaard, dat er in zijn bekentenis, die vijftig bladzijden lang in een speciaal uitgegeven wit boek was gepubliceerd, zeker enige waarheid was. Tijdens 't proces had men hem li chamelijk en geestelijk op verschillen de manieren „bewerkt", zo zeide hij. Over de eerste vijftien dagen van de ondervraging wilde hij liever niet spre ken. Toen het proces eenmaal was af gelopen was de behandeling wat beter geworden. Vogeler sprak langzaam en aarze lend èn was zeer spoedig vermoeid. Gisteren heeft hij een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om zich aan een te scharen teneinde „de vijand van de in dividuele vrijheid te ver nietigen". Hij voegde er aan toe, dat dat hem hetzelfde kon overkomen. 0E TROEPEN der Verenigde Naties op Korea hebben zich onder de druk van de Chinese aanval thans alle ten Zuiden van de acht en dertigste breedte graad teruggetrokken, behalve enkele onderdelen in het gebied van Indje, in iet Oosten van het schiereiland, die zich nog op Noordkoreaans grondgebied bevinden. Generaal-majoor Van Fleet heeft gisteren verklaard, dat de Chinezen kennelijk streven naar een bezetting van Seoel en het bereiken van de rivieren Han en Poekhan op 1 Mei, de grote feestdag der communisten. Reeds zijn 400.000 van de 446.000 ingeschreven burgers van Seoel geëvacueerd. doch deze pogingen mislukten door dat tijdig op tevoren gereed gemaakte stellingen werd teruggetrokken. Een speciale strijdgroep heeft twee com pagnieën, die ten Noorden van Seoel waren ingesloten, bevrijd. gINDS het begin van het Chinese voorjaarsoffensief werden minstens 70.000 communisten gedood of gewond op een totaal van 300.000 man, die voor deze grootscheepse aanval waren inge zet. De Chinezen hebben bovendien een reserve van nog eens 300.000 man gereed staan, die zij in de strijd kun nen werpen, indien zij aanvulling van hun troepen nodig hebben. Gedurende de afgelopen dagen is de sterkte der Noordelijke troepen het tien- tot vijf- tienvoudige geweest van die der ver bonden strijdkrachten. De tactiek van de communisten is er op gericht grote strijdgroepen der V.N. te omsingelen, H.M. Koningin Juliana en de Prin sesjes Beatrix, Irene en Margriet waren ter begroeting op Schiphol aanwezig. Aan de Han-linie £ATERDAG veroverden de Noordelij ke troepen Oeidjonghoe, een stad ten Noorden van Seoel. Ook Tsjoent- sjon en de belangrijke weg van Tsjoen- sjon naar Seoel moest worden prijs gegeven. De verbondenen trokken te rug op nieuwe stellingen in de Weste lijke sector van het gebied rondom de Zuidelijke hoofdstad. Patrouilles, die in de nacht van Zaterdag op Zondag de Han trachtten over te steken, wer- Internationale arbitrage in leen- en pachtgeschil" De V.S. hebben de Sowjetunie voor gesteld dat hun geschil over de leen- en pachtregeling zal worden onderwor pen aan internationale arbitrage. In een nota stellen de V.S. een be noeming van een raad van drie leden voor, waarvoor beide landen elk een lid aan zullen wijzen en de derde zal worden benoemd door de president van het Internationale Gerechtshof. Verwachting tot Dinsdagavond. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwe gend zwakke en veranderlijke wind. Vannacht in de Zuidelijke helft van het land hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag: Zon op 5.12, onder 20.3; maan op 3.42, onder 15. JN DE DIERGAARDE Blij-Dorp heeft een snoezig, klein dromedarisje het levenslicht aanschouwd. Het bore- lingske woog 55 kilo, hetgeen een knap gewicht is voor zo'n drommelse dromedaris. Het dier zal gaan luiste- de komkommertijd ren naar de naam „Omar" We gaan voorbehouden): Wist meteen even naar Omars stamland kwammersloegje" de Afrika. Meneer Naude, de Zuidafri- van „Komkommerslaatje kaanse minister voor de Posterijen, heeft in de senaat gezegd, dat de Unie In Santa Barbara verscheen de heer Roger H. Janetzky voor de kadi van wege een overtreding van de snei- heidsbepalingen. „Ik heb niet te snel gereden, toen ik die groene auto pas seerde", riep hij uit. „Ik reed precies twintig mijl". „Foei, u jokt", zei hier verleden tijd op de rechter streng. „Die groene wa gen reed dertig, want ik zat erin Roger zat er trouwens ook in. Soms komen er ook specialisten voor de (auteursrechten u dat „Kwam- onderhandelt over de immigratie van yojE. DRAVEN nog even langs een der §i'°ene tafel. In Toledo stond iemand ongeveer tweehonderd technici voor W ontvangzalen van vrouwe Justitia. terecht wegens diefstal van vierdui- ongeveer tweehonderd technici voor de Zuidafrikaanse Tante Pos (die naam sal hij wel krij) uit Nederland en Engeland. Het Amerikaanse leger in de West-zone van Duitsland werft ook mensen. Het gaat om 2500 vreemdelingen tussen de 18 en de 9ó. Duitsers en onderdanen van andere landen, die tot het Noordatlantisch Pact behoren, moger. -liet meedoen. De wereldbond van arbeidersjeugd mag in Parijs ook niet meedoen. Ze is communistisch en zal het hoofd kwartier in Boedapest vestigen. U Wie braaf is krijgt koek en wie stout is de gard. Zeventien landen, waar onder ook Nederland, zullen meedoen aan het filmfestival, dat dit jaar in Berlin wordt gehouden. Jfoti+ie in - öSfSS .1* Bf>N ZEKER m 1® OUS f terecht wegens diefstal van vierdui zend-zevenhonderd complete kunstge bitten. D In Hartford lachte een 66- jarige bezoeker zo verschrikkelijk hartelijk om een bepaalde scène, dat ze hikkend en wel moest worden weg gedragen om in een ziekenhuis weer wat op adem te kunnen komen. Da's de eerste -keer, dat de voorstelling overeenkomt met de advertenties. U Uit Pittsburgh waait ons de geur van piste en paardrijdsters tegemoet. Daar vond namelijk een echtscheidingspro ces plaats op grond van de bewering van de echtgenoot: „Als ik ooit nog eens een circus kan openen (hetgeen mijn hartewens is), zal ik jou, vrouw tjelief, als getatoueerde dame bij de ingang zetten!" Na een mars van vier dagen is het Nederlandse detachement op Korea Zondagmiddag verder per vrachtwagens naar de achter hoede van het front vervoerd Het detachement had meer dan twee weken naast het Franse bataljon de terugtocht van de verbonden troepen in de betrok ken sector gedekt. Ondanks de lange marsen in zeer zwaar ter rein was het moreel der man schappen uitstekend. den echter teruggeslagen. Of de Han- linie te handhaven zal zijn, hangt ge heel af van het aantal Chinese troe pen, dat in de strijd geworpen zal wor den. In de loop van de Zondag is de Chi nese activiteit aan het gehele front afgenomen. Waarschijnlijk zullen de Chinese legers gehergroepeerd en be voorraad worden voor een nieuwe gro te aanval. Het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger heeft gisteren om veiligheidsredenen alle verdere publi catie van nieuws over de Chinese op mars in de richting van de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel verbodep. Nederlander onderscheiden £NKELE dagen voor het offensief heeft het Nederlandse detachement Verenigde Naties deelgenomen aan een parade. Bij deze plechtigheid werd vaandrig Bergefurth met de Silver Star onderscheiden wegens betoonde dapperheid tijdens de befaamde ge vechten bij Hoengsong. Het in Rome verschijnende dagblad „II Momento" meldt, dat Charles Lucky Luciano, een vroegere „koning" van de Amerikaanse onderwereld, zijn geld en kennis aan een Italiaanse film maatschappij heeft aangeboden om een film te maken over het Amerikaanse gangsterdom. Dit aanbod, aldus het blad, is af gewezen, omdat de voorwaarden, die Luciano stelde er toe zouden leiden, dat de film een te autobiographisch karakter kreeg. Luciano wilde een scenario, waarin zijn onschuld aan het einde zou ti\im- feren en hij wenste bovendien, dat de vrouwelijke hoofdrol vertolkt zou worden door Igea Isonne, een vroegere Italiaanse danseres, die voortdurend in zijn gezelschap werd gezien. Luciano werd na de oorlog uit de Verenigde verbannen en woont thans in Napels Hij ontkende onlangs de be schuldigingen die bij een senaatcom missie tot onderzoek van de misdaad in de Verenigde Staten waren binnen gekomen, dat hij nog een leidende rol in de Amerikaanse onderwereld speelde. Te Rotterdam is na gerechtelijk von nis van de kantonrechter, dat bij voor raad uitvoerbaar was, beslag gelegd op bijna de gehele inventaris van het Beursrestaurant. Een tiental kellners van dit restaurant meende op de direc tie een vordering van 23.000,te hebben, wegens niet betaalde of- ach terstallige lonen. Hun vordering is door de Hoge Raad toegewezen. Wordt de verschuldigde som niet voor 2 Mei be taald, dan volgt een openbare verko ping op 7 Mei. De voorraad wijnen wordt geschat op 75.000. Het bedrijf wordt normaal uitgeoefend, doch deze wi.invoorraad mag niet worden aange sproken. r* Gistermorgen is de 67-jarige Jules Verstraete tijdens de microfoon-repe titie van een radio-uitzending in de VARA-studio te Hilversum plotseling overleden. De acteur zou meewerken aan het cabaret-programma „Triangel' dat Wim lbo om de veertien dagen Zondagsmorgens voor de VARA brengt. In de proloog moesten alle medewerkers een regel zingen. Ook Jules Verstraete. Tijdens de eerste microfoonrepetitie, die om 10 uur be gon, had de acteur juist zijn regel gezongen, toen hij nog voor de micro foon staande, plotseling achterover sloeg. Een direct ontboden dokter constateerde de dood door hartver lamming. De „TriangeT'-uitzending kwam door dit droevig sterfgeval, dat grote ontsteltenis in de studio verwekte, te vervallen De overleden acteur had de Belgische nationaliteit en was verbon den aan „Comedia". Hij had in enkele stukken, die dit gezelschap op het ogenblik op het repertoire heeft, een belangrijke rol, o.m. in „De eerbie dige lichtekooi" Zijn laatste rol was die van de oude patriciër in „Cali gula".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1