Hevige schietpartijen in stormhoek van de Oude Wereld Ed. Koeman zegevierde in felle eindsprint VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN VN-waarnemers tot nietsdoen genoopt Sovjet-Unie wil opdringen naar Indische Oceaan Plaatsvervangers Grote Vier voor volslagen impasse Perzie's sjah tekent decreet tot nationalisatie van olie Geallieerden begonnen een beperkt offensief en boekten terreinwinst Vredesverklaring van Grote Drie voor Duitsland Vrijdag 4 Mei 1951 148e Jaargang No. 104 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Fokken in Tilburg breiden xich langzaam uit Beschuldigingen over en weer Scherpe aanvallen op ShinweH DRIEJARIG MEISJE TE OPMEER OVERREDEN Zuivering ambtenaren op komst Amerika wil sancties tegen Peking O' Dwyer voor gerecht? Noord Holland stond aan de weg toen de ronde passeerde Zeven sterken snelden naar de finish Vogeler in ziekenhuis BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, 1 el. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 3541 Directie: J. BWLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 et. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e .hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Grensconflict Israel-Syrie in Veiligheidsraad Gedurende de afgelopen dagen hebben zich wederom ernstige incidenten voor gedaan in het gedemilitariseerde gebied aan de grens tussen Israel en Syrië. Aan beid* zijden zijn doden en gewonden gevallen. De Israëlische afgevaardigde in d* Veiligheidsraad, Eban, heeft de Raad op de hoogte gesteld van hetgeen zich heeft afgespeeld en verzocht, terstond maatregelen t* nemen, teneinde het terugtrekken van Syrische strijdkrachten uit het gebied van Hoeleh te bewerk stelligen. De Raad la tot 8 Mei uiteengegaan zonder een beslissing te nemen. IjiiiiaSiitJBIIlltllHIIJiltlllHlllllllllIHHIIIIIHIIIimmiHHIIlllllHllllliJlllltlltlllllllllllltll Het aantal pokkengevallen In Til burg breidt zich zeer langzaam nit. Tot dusverro zijn vier en twintig gevallen gemeld. Bovendien zijn bijna zestig personen, die met patiënten in aanra king zijn geweest, in quarantaine geno men of onder controle gesteld. Met Vaccinatie op grote schaal is begonnen. He militairen van het Tilburgse gar nizoen mogen voorlopg de kazernes niet verlaten. Soherpe maatregelen zijn voorts door (te marineleiding genomen ten einde bij de zeemacht het gevaar voor be smetting tot een minimum te beperken. Alie manschappen moeten opnieuw worden gevaccineerd. Het is hun voor lopig verboden, Tilburg te bezoeken. Verlofgangers, die zich reeds in Til burg bevinden, mogen niet naar hun onderdeel terugkeren. Zij moeten zich opnieuw laten vaccineren bij de mili taire geneeskundige dienst in Til burg. Verlofgangers, die reeds uit Til burg zijn teruggekeerd, worden ge vaccineerd en bovendien voorlopig ge consigneerd. PREMIER GROTEWOHL NAAR EEN HERSTELLINGSOORD. De Oostduitse premier Grotewohl is voor een medische behandeling uit Berlijn naar een herstellingsoord ver trokken. Waarheen hij is vertrokken is niet bekend gemaakt. De gevechten begonnen Woensdag in het omstreden moeras van Hoeleh, waar de Israelis zijn begonnen met droogleggingswerkzaamheden. Volgen» berichten uit Tel Aviv over schreden Syrische troepen, geregelde en ongeregelde, de gedemilitairiseerde zóne in dit gebied en betraden Israë lische gebied. Zij werden daar door Joodse strijdkrachten opgevangen. Het gevecht was zo hevig, dat waarnemers van de VN. die door de Israëlische le den van de gemengde wapenstilstands commissie naar het gevechtsterrein waren ontboden, uit de buurt moesten blijven. Syrische berichten daarentegen ma ken melding van een aanval van onge veer honderd Israëlische soldaten op een Arabisch dorp, met de bedoeling, vee te stelen. Formeel is ontkend, dat Syrische troepen een actie zijn begon nen. Donderdag hebben zich nieuwe ge vechten voorgedaan. Daarbij is zeifs gebruik gemaakt van artillerie en zwa re mortieren. De stafchef van de Ver enigde Naties heeft een order uitge vaardigd, om onmiddellijk het vuren te staken. Naar verluidt zijn aan Israëlische zijde drie of vier doden gevallen. Is rael beweert, dat de lijken van dertig Syrische soldaten zijn gevonden. Syrische bronnen daarentegen mel den slechts enkele gewonden. MacArthur in de Senaat: Amerikaanse regering: Geen actie tegen China Sinds kort heeft de Sowjetunie vermoedelijk een nieuw doel voor ogen: de mogelijkheid, de warme wateren van de Stille en de Indische Oceaan te berei ken. Indien zij op de een of andere wijze haar gebied tot aan de Indische Oceaan zou kunnen uitbreiden, zou zij niet alleen natuurlijk de Middellandse Zee over vleugelen, maar daardoor tevens met bekwame spoed Afrika kunnen bereiken. Dit gebied zal in de komende honderd jaar door zijn geweldig industrieel poten tieel een aantrekkingspunt zijn voor alle handel en industrie van welke nationa liteit ook. Aldus heeft generaal MacArthur tijdens zijn verklaring in een ge meenschappelijke zitting van twee Senaats-commissies verklaard. Verbindingen met de VN slechts in naam MacArthur verklaarde, dat de staf chefs en hijzelf ongeveer gelijk dach ten over de voornaamste kwesties. De stafchefs bepleitten op 12 Januari in een rapport aan de minister van defensie een vlootblokkade van com munistisch China, luchfoperaties bo ven Mandsjoerije en steun aan de Chinese nationalisten. MacArthur meende, dat deze voorstellen door een veto van de president of van de mi nister waven getroffen. Ook verklaar de hij, dat de Amerikaanse geheime dienst en minister Acheson verleden jaar aannamen, dat er zeer weinig kans op inmenging van communis tisch China in de Koreaanse oorlog was. De geheime dienst geloofde dit zelfs nog in November. Truman heeft dit later op een persconferentie te gengesproken. De generaal was er van overtuigd, dat hij de Chinezen had kunnen te rugdrijven, indien hij vrij gebruik had kunnen maken van de luchtmacht, toen de Chinezen Korea binnenvielen. Zijn verbindingen met de Verenigde Na ties bestonden grotendeels slechts in naam. llllttjjIhlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIUIIIIillllllllUlllUIIIIIIIHIIIIIHUtIHHIIIIIIIW Wegens levering van wapens De Britse minister van defensie, Shinwell, heeft Woensdag bittere aan vallen van de conservatieve Lagehuis- leden fe verduren gehad over de leve ring van oorlogsmateriaal aan commu nistisch China. De onrust ontstond toen het partijloze lid Blackburn tijdens Shinwells verslag over de door de Britse troepen in Korea geleden vei- liezen de vraag stelde, of de minister wel wist, dat Engeland staal en an dere goederen naar China zond. Shinwell antwoordde, dat de rege ring had besloten, de export van oor logsmateriaal naar China zoveel mo gelijk te voorkomen. Terwijl van con servatieve zijde werd geroepen „Treed af" verliet de minister de vergaderzaal. Gisteravond om ruim zes uur is op de Middenweg te Opmeer een dodelijk on geluk gebeurd. Het driejarig dochtertje van de familie Woudstra, dat met haar moeder bij de familie Potter te gast was, stak plotseling van achter een ge parkeerde auto de weg over en werd daarbij gegrepen door een melkauto van de zuivelfabriek „Aurora". Het kindje was op slag dood. De chauffeur treft geen schuld aan dit ongeval. De Amerikaanse luchtmacht in Engeland zal aanzienlijk worden ver sterkt. Gromyko aanvaardt geen enkel compromis De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der Grote Vier zjjn Woensdag voor de 42ste maal bijeengeweest. De Amerikaanse gede legeerde Philip Jessup diende drie voorstellen in voor een agenda. Het eerste was een herhaling van het reeds eerder ingediende stuk, met dien ver stande, dat er twee concessies werden gedaan aan het Russische standpunt. Het laatste stadium begonnen Laatste stappen van de Amerikaanse en Britse ambassadeurs bleven vruchteloos De sjah van Perzie heeft Woensdag de decreten ondertekend, op grond waar van de Britse oliemaatschappij in dat land wordt genationaliseerd. Voordat hij hiertoe overging, had de sjah de Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd, ont vangen. Tevoren had de nieuwe premier, Mossadeq, een audiëntie toegestaan aan de Amerikaanse ambassadeur. Beiden badden er op aangedrongen, dat Perzie het geschil over de olie door minnelijk overleg en niet door een eenzijdige be slissing zou oplossen. Intussen Is de Britse kruiser Gambia de Zuidperzische cliehaven Bahrein binnengelopen. Koeweit een hogere vergoeding voor de in zijn gebied liggende olieconcessies geeist. Deze worden beheerd door een maatschappij, die voor de helft het eigendom van de Anglo-Iraanse en v .or de rest van een Amerikaans con cern is. Na drie dagen rust Na een rust van drie dagen en een slag, die Donderdag de gehele dag duurde, hebben tanks van het achtste leger Donderdagavond ten Noorden van Seoel de resten van een communistisch regiment uiteen geslagen. Later drongen zij klei nere groepen terug en een patrouille drong Oeijongboe, 19 km ten Noorden van Seoel, binnen. Geen Chinese hoofdmacht Andere tanks rukten op langs de Westelijke oever van de Poekhan tot Tsjongpjongni, 48 km ten Noordoosten van Seoel. Zij zochten te vergeefs naar de Chinese hoofdmacht. Ook de infanterie kwam in actie en dreef in het gebied van Indje, het Oos telijk deel van het centrale front, Noordkoreaanse bataljons achteruit. De communisten toonden weinig vechtlust, maar er was geen aanwij zing, dat zij op grote schaal terugtrek ken. Verkenningen wezen uit, dat nog grote convooien in Zuidelijke richting naar de frontlijn trekken. De door de Sjah ondertekende decre ten keuren niet alleen het beginsel der nationalisatie goed, maar geven ook de wijze aan, waarop deze haar beslagaal krijgen. Reeds heeft Perzie zich bereid ver klaard, aan vroegere afnemers van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij olie te verkopen tegen de internationale prij zen. Een deel van de lopende inkom sten van de maatschappij zal bij een bank worden gedeponeerd, om daaruit alle vorderingen van de vroegere con cessiehoudster te voldoen. Wettige aan spraken van de maatschappij zullen door een commissie worden onder zocht. De nieuwe regering-Mossadeq heeft zich aan de Sjah en het parlement voorgesteld. Het regeringsprogram ver meldt slechts twee punten: nationalisa tie van de olie en hervormingen op het gebied van het kiesrecht en de ge meente-administratie. Verwacht wordt, dat er ingrijpende wijzigingen in het staatsbestuur zullen worden aange bracht en dat vele hoge ambtenaren zullen worden ontslagen. Intussen heeft nu ook de Sjeik van De plaatsvervangende Amerikaanse gedelegeerde bij de VN, Ernest Gross, heeft in de commissie voor de sanc ties van de Algemene Vergadering voorgesteld, dat alle leden der VN zo spoedig mogelijk de levering van wa penen, olie of voor de oorlog belang rijke materialen aan communistisch China zullen staken. Zo was de kwestie van de ontwape ning van Duitsland geplaatst vóór het vraagstuk der bewapening als oorzaak van de internationale spanningen. Bovendien werd er ge sproken over het nakomen van het vredesverdrag met Italië ten aanzien van het punt Triëst. De tweede agen da was een z.g. gesplitste agenda, welke aan de ministers overliet te beslissen over de kwesties welke zij wilden be handelen. De derde noemde slechts in zeer vage bewoordingen enkele punten. Gromyko was over deze voorstellen helemaal niet enthousiast. Het eerste achtte hij nog het beste, maar hij handhaafde de eis dat het Atlantische Pact en de Amerikaanse bases in het buitenland ter sprake zouden komen. De afgevaardigden zouden heden weer bijeenkomen. Waarnemers zijn van mening, dat de Westelijke afgevaar digden zich waarschijnlijk zullen gaan afvragen, welk nut het heeft, nog lan ger te vergaderen, wanneer Gromyko weigert, een van deze drie voorstellen ernstig te overwegen. De leider der republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Kenneth Wherry, heeft geëist, dat William O'Dwyer, voormalig burgemeester van New York en thans ambassadeur te Mexico City, onverwijld terecht zal staan in verband met wat in het rap port van de commissie-Kefauver over hem is medegedeeld. Senator Wherry verklaarde verder, dat hij ervan overtuigd was dat O'Dweyer niet aan één van de hem toegeweten misdrijven schuldig was. William O'Dwyer zelf heeft op de be schuldigingen, dat hij tijdens zijn bur gemeesterschap van New York de ge organiseerde misdaad had bevorderd, geantwoord, dat zijn critici hem om „onbekende redenen" in discrediet wensten te brengen, en dat men hem niet de schuld kon geven van het feit, dat „enkele op zichzelf staande gevallen van misdaad" in New York hadden plaats gevonden. Weerbericht Wisselende bewolking met hoofd zakelijk in de Zuid-westelijke helft van het land plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. In het Noordoosten van het land aanvankelijk nog matige Oostelijke wind. Overigens zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich trngen. Morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Donderdag: Zon op 5.09. onder 20.06 Maan op 4.02, onder 17.33. Russisch verzet tegen vredesverdrag krachteloos Binnenkort is een „vredesverklaring" van de V.S., Engeland en Frankrijk inzake Duitsland te verwachten, aldus heeft de Duitse consul-generaal te New York, dr. Krekeier, verklaard. Volgens Krekeier zal deze verklaring het de Westelijke mogendheden mogelijk maken, „het verzet van de Sowjetunie tegen een vredesverdrag met Duitsland krachteloos te maken". De gevolgen zouden allereerst politiek zijn, doch West-Duitsland zou ook op aanzienlijke voordelen op economisch en juridisch gebied kunnen rekenen. Prachtige strijd in de Ronde van NW Nederland (Van één onzer redacteuren) yLIJMSCHERP was de sprint, die de 22-jarige blonde Krommenieër Ed Koeman op 300 meter vóór de finish van de derde Ronde van Noord-West-Nederland uit zijn lange benen perste. Scherp moest deze eindrush zijn, scherp als een Gillette-mesje, want de 230 km onder een stralende zon hadden de zeven ijzer- sterke koplopers nog zoveel kracht gelaten, dat zij stuk voor stuk bij machte waren om deze grootse wedstrijd te winnen. De donkerbruine kijkers van de ravenzwarte „Tarzan" van Breenen stonden nog glashelder, baby-faee Kooyman draaide prachtig, Cor Witteveen loerde op zijn kans, Adje Donker, een frêle figuur, was strijdlustig als geen ander, Maenen uit Valkenswaard wilde alles geven om de zege weg te dragen en ten slotte was daar Adrie Voorting, de slanke Haarlemmer, de laatste van de vijf Mohikanen, die in Zaandam de spoor bomen achter zich zagen sluiten en vijf minuten voorsprong kregen. Dit zevental had alle andere gegadigden voor de ere-plaatsende gebogen ruggen laten zien. Vanaf de Langedjjk hadden zij elkanders krachten beproefd. Het was een zware test geweest, een eind-examen, waarvoor alle zeven candidaten slaagden. Eerst binnen Alkmaars wallen keerde de rust weer. Op 1000 meter van de finsh had dit zevental vrede genomen met een beslissing in de sprint. Het werd benauwend stil in hun gelederen, het tempo verslapte, omdat geen van hen de sprint wilde aantrekken en toen de pittige Adje Donker dit waagde, brak het geweld los. In peilloze vaart werden de laatste bochten genomen. Donker op kop, Piet Kooyman aan zijn wiel en in derde positie Ed Koeman, een van Neerlands succesvolste amateurs van dit seizoen. Driehonderd meter vóór de verlossende eindstreep schakelde de Krommenieër zijn versnelling op 50—15 en trapte hij de laatste energie uit zijn vermoeide body. Tegenover dit machtsvertoon stonden de zes anderen machteloos. Wel wierp Kooyman zich met enkele nijdige pedaaltrappen naar de leider, maar verder dan tot op anderhalve lengte kon hij niet komen. „Tarzan" van Breenen schoot als derde over de eindstreep met naast en achter zich Donker, Maenen, Voorting en Witteveen. p*E POLITIE wordt onderhand hels van Helgoland. Men mag wel een speciale Helgoland-ontruimings-briga- de samenstellen. Gisterochtend heeft men weer achttien clandestiene bewo ners van het eiland gearresteerd. D Gedeelde smart is halve smart: JCoAt B&öttQc dent van de militaire academie een £EN SHERMANTANK kan niet alles verdragen. Een dergelijk toestel van 33 ton reed op een overweg te Barberton (Ohio) tegen de trein, die uit Chicago kwam. De drie inzittenden van de tank vonden de dood. terwijl j t. j d °e handgranaat naar zijn leraar* kolonel ze?. treinreizigers lichte verwondingen kosten voor levensonderhoud in Parijs Razak a] gabti omdat dg gtudent voor opliepen D De Japanse maritieme vei- zijn in April met 1.7 pet gestegen. In zjjn examen gezak(. was Beiden verlo_ ligheidsdienst heeft verschillende ,1 J "'J" VAUUJ.V.11 gc Denemarken rezen deze kosten smds ren leven de laatste devaluatie met vijftien pro cent. In Amerika werd bekend, dat in 1951 naar schatting 320.000 Amerika nen Europa zullen bezoeken. Zij zullen ongeveer 396 millioen dollar besteden. Dan moeten ze boven het continent geen luchtoefeningen gaan houden, want dat schijnt het vreemdelingen verkeer te schaden. De burgemeester van Steinhunde (Bij Hannover) dien de tenminste een klacht in, die op de ze argumenten steunde. Men heeft thans besloten boven een andere stad dan Steinhunde met vliegtuigen te oefe nen. Ondanks alles blijft de lucht vaart een (vliegende) trekpleister voor de jongelui. De Britse minister van Luchtvaart deelde mee, dat bijna de helft der Britse aspirant-recruten bij de vliegdienst wenst te worden inge deeld. In Bagdad gooide een stu- „Ifc keek even naar m'n trapper, om te zien wat er zo tiibto". zwakke zijden. In de afgelopen zes maanden zijn vijftig ambtenaren van deze dienst gearresteerd, verdacht van corruptie, q „Gretchen" zal binnen kort ook in Engeland haar intrede doen. De Westduitse en de Britse rege ringen hebben namelijk overeenstem ming bereikt over de uitzending van Duitse meisjes naar Engeland, q In Philadelphia is meneer Rudolph Shee- Ier, nadat hij twaalf jaar in de gevan genis had gezeten, onmiddellijk op vrije voeten gesteldè. Rudolph werd verdacht van de'moord op een politie agent en kreeg daarvoor levenslang. Onlangs werd zijn geval echter op nieuw onderzocht, waarna zijn vrijla ting noodzakelijk bleek. n Oude ruïnes zijn momenteel gewild handels goed. De resten van de abdij van Shaf tesbury. die in 880 werd gesticht zul len volgende maand worden geveild. £N zo heeft Koeman zijn naam ge voegd op de ere-lijst van winnaars van de Ronde van Noord-West-Neder- land. Achter de namen Jacques de Groot, winnaar 1949 en Jan Hennink, die in 1950 won, prijkt thans: Ed Koe man, Krommenie. Hij won de Grote Prijs van de Verenigde Noordholland se Dagbladen onder geheel andere omstandigheden dan zijn twee voor gangers. Tweemaal was de Hemel vaartsdag verregend zoals slechts een Hollandse voorjaarsdag in het water kan vallen. En gisteren scheen de zon. Uit een egaal blauwe lucht pikte een warm voorjaarszonnetje op de bonte rennersbent, die zich om half elf aan de voet van het oude Waaggebouw te Alkmaar opstelde. Alleen de bollenvelden langs het par cours konden in kleurschakering wed ijveren met het lange lint, dat zich gisteren langs de duizenden in steden, dorpen en gehuchten, slingerde. De be langstelling van het Noordhollandse publiek was groot. Niet alleen in Akmaar, Beverwijk, m de Zaanstreek Hoom, Enkhuizen, Den Helder en Schagen stonden veien langs de weg, maar ook in de dorpen langs de vaarten en kanalen, op dijken en bruggen groepte de bevolking teza men om een flits van de strijd om de Grote Prijs te zien. Met ons blad van Woensdag in de handen wees men elkander de renners aan en maakt* men de prognose voor het verdere ver loop. HE geschiedenis van de ronde is boeiend. Honderd-tachtig amateurs hebben hun best gedaan om de ronde op hun naam te brengen. Zij blaakten van enthousiasme, een geestdrift die getemperd moest worden toen te Zaandam de trein van 11,47 uur naar Amsterdam in aahtocht was en de spoorwegovergang over de Westza- nerdijk gesloten werd. Vijf renner# waren de overweg reeds gepasseerd en toen verschillende concurrenten zagen, dat de trein pas het station te Zaandam binnenreed, pakten zij hun fiets en stapten over de bomen. Te recht greep men onmiddellijk in. Het groepje, dat zijn vrijpostigheid met succes bekroond dacht, trok aan een kort eind. Het werd later door de jury opgehouden totdat het grote pe loton weer bij was. Dit incidentje en enkele onvermijdelijke valpartijtjes, waarvan de renners geen nadelige ge volgen ondervonden, waren de enige schaduwen op deze zonnige wedstriid. Dit welslagen danken wij aan de perfecte organisatie van de W.R.V. „Alcmaria Victrix" onder leiding van haar kleine „grote" voorzitter, de heer N. Boschman, aan de verkeers- groep van de Rijkspolitie, die met vier man een kilometerslange stoet feilloos door de provincie loodste, *an de E.H.B.O., die onmiddellijk klaaf stond als het nodig was, aan de rijks- en gemeentepolitie in de verschillende steden en dorpen, die voor een keu rige afzetting zorgden, aan de jury leden en aan de groep automobilisten, die met de deelnemers de karavaan vormden. Zij allen hebben gisteren de Ronde van Noord-West-Nederland om de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen voor de derde maal tot een groots sportevene ment gemaakt. (Zie verder elders in dit blad). Donderdag is Vogeler in het marine ziekenhuis in Bethseda opgenomen om te herstellen van de gevolgen van zijn verblijf in een Hongaarse gevangenis.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1