Stad en Omgeving l.v.A.O. en A.B.B. brengen weer goede toneelkunst Rijkspolitie keurde 285 voertuigen weggebruikers AGENDA YïlatdeAcLaq, Haak-in Luilakken zullen weer worden gewekt Coöperatieve Boerenleenbank hield algemene vergadering LOCOMOTIEF Bergen De Berger bus botste tegen personenauto Gevonden voorwerpen Bevrijdingsdag werd opgewekt gevierd Vergadering bestuur Noordermarktbond Nog millioenen kilo's bij Noordermarktbond DINSDAG 8 MEI 1951 Slechts tien procent voldeed aan de Waarschuwing voor de In verband met de op 1 Januari 1951 in werking getreden nieuwe Wegenver keerswet werd door de Verkecrsgroep der Rijkspolitie in liet district Alkmaar in de maand Januari een actie in het leven geroepen, onder het motto „Voor lichting en service aan weggebruikers". In het kader van - deze actie werd iedere bezitter van een personenauto, vrachtauto, motorrijwiel en rijwiel door de Rijkspolitie in de gelegenheid gesteld zijn voertuig kosteloos te laten keuren of dit voertuig aan de eisen die de wet daaraan stelde, voldeed. Het beoogde doel van deze keuring was onder meer om de bezitters van de niet-goedgekeurde motorvoertuigen de gelegenheid te geven deze alsnog in orde te laten maken, zodat zij bij po- litiecontróle op de weg niet onver hoopt een proces-verbaal zouden oplo pen. Op de keuring, welke 31 avonden in beslag heeft genomen, zijn 285 voertui gen verschenen. Deze 285 voertuigen bestonden uit: 151 personenauto's, 6? vrachtwagens, 6 aanhangwagens, 42 twee-wielige motorrijtuigen en 24 rij wielen. Gebleken is, dat de technische toe stand waarin de motorrijtuigen ver keerden over 't algemeen zeer matig is Slechts 10 pet van de gekeurde voer tuigen bleek aan de eisen te voldoen. Dit resultaat geeft wel een heel droe vig beeld, temeer, daar mag worden aangenomen dat over het algemeen al leen het goedwillende deel van de weggebruikers bun voertuigen aan deze .kosteloze keuring heeft laten onder werpen. Ook esn concert in petto De Commissie voor Goede Toneel kunst uit het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en de Alkmaarse Be- stuurdersbond heeft dezer dagen een bespreking gehad met bestuursleden van enkele personeelsverenigingen uit bedrijven hier ter stede. Er is een uit eenzetting gegeven van de voornemens van de commissie voor het komende winterseizoen. Het is de bedoeling, niet alleen drie toncelvoors'ellingen te geven, doch ook een concert van lichte klassieke werken, te verzorgen door de H.O.V. De data hiervoor staan nog niet alle vast. Wel is zeker, dat het concert zal worden gegeven op 20 December. Op 13 Februari komt de Nederlandse Co- medie, op 21 Maart Comedia voor het voetlicht. De voornaamste kwestie, waarover het bij deze bespreking echter ging, was wel de vraag op welke wijze de belangstelling voor deze serie uitvoe ringen kan worden gestimuleerd. Voor de leden der beide „moederorganisa ties" bestaat er reeds een spaarsys- steem, dat zich in een ruime belang stelling mag verheugen. Een aantal personeelsverenigingen hebben in het afgelopen seizoen hun leden in de ge legenheid gesteld, een of meer voor stellingen bij te wonen Er is nu nage gaan, of het niet mogelijk zou zijn, deze verenigingen op de een of andere wijze in het spaarsysteem te be'rek ken. Het leek de aanwezigen om ve.' schillende redenen het beste, wannee- de personeelsverenigingen voor hun eigen leden een dergelijk systeem zou den opzetten. Hieromtrent zal met be doelde verenigingen nog nader con tact worden gezocht. Voorts is medegedeeld, dat ten aan zien van de moeilijkheden, die zich in het alyelopen seizoen met het plaats bespreken hebben voorgedaan, een af doende oplossing is gevonden. Een rou leersysteem zal alle deelnemers aan t spaarsysteem tenminste een behoor lijke plaats waarborgen. PERSONELIA De heer M. W. W. Tool employé 3e klasse P.T.T. te Alkmaar is benoemu tot employé 2e klasse. eisen Nu het wegverkeer intensiever wordt en de dood nog iedere dag zijn tol op eist, is het voor de veiligheid van het verkeer van het hoogste belang, dat vooral de motorvoertuigen voldoen aan de gestelde eisen. Het is te verwachten dat de politie, die reeds een strenge controle uit oefent op de naleving van de ver- Ie eersvoorschriften een zeker niet min der streng toezicht zal gaan uitoefe nen op de technische toestand van de motorvoertuigen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek, DINSDAG Cinema Americain, 8 uur: Moeder is studente (alle leeftijden) Victoria Theater, 8 uur: Tokio Joe (18 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Mabok. de wilde olifant (14 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Vrouwen zonder eer (18 jaar) Wapen van Heemskerk, 8 uur: Cabaretgezelschap Kees Stet voor ouden van dagen. WOENSDAG Bioscopen ais Dinsdag aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Salzburger Marionetten theater. Kiest U hier uw geschenk 1 voor Moeder H Banketbakker G.Sseckir Langestraat 39. tel. 7435, Alkmaar Practische voorbereiding noodzakelijk voor emigranten Ten behoeve van adspirant-emigran ten werd Maandagavond door de Stich ting Emigrantenvoorbereiding een uit eenzetting gegeven over het doel en werk van de Stichting. De lezing werd toegelicht met enige films over Nieuw- Zeeland en Australië. De grote zaal van .Het Wapen van Heemskerk' was slecht bezet. De eerste spreker, de heer M. Slabbekoorn was van oordeel, dat de tot nu toe verschenen boeken voor emigranten óf waardeloos óf te moei lijk waren. De behoefte werd dan ook gevoeld om voor de gewone emigrant enige boekjes samen te stellen, welke geheel op de praktijk zijn gericht en waarbij rekening is gehouden met het vak, waarin het gezinshoofd zijn werk zal vinden. De heer Ten Kortenaer uit Amster dam lichtte vervolgens de noodzaak van de praktische emigranten-voorbe reiding toe. Speciaal aan de vrouwen van de emigranten gaf hij de raad ook de taal van het land waar het gezin zich haat vestigen enigszins te beheer sen; anders is de mogelijkheid groot dat de vrouw wanneer de kinderen en de echtgenoot wel over voldoende taal kennis beschikken, geheel buiten het gezinsverband komt te staan Hij be sloot met op te merken, dat de Stich ting slechts de emigranten op de hoog te kan stellen van de taal en enige ge woonten en zeden van het toekomstige vaderland; voor verdere voorbereidin gen zijn de emigranten-organisaties disponibel. (Advertentie, Ing. Med.) Plaatselijk comité bereidt actie Rode Kruis voor Vrijdagavond om acht uur zal in de Marijkezaal van hotel „Victory" een co mité worden geïnstalleerd, dat in onze gemeente de landelijk georganiseerde grote campagne van het Nederlandse Rode Kruis zal helpen voorbereiden. In het comité hebben zitting geno men de heren: J. Arntz; mr. dr. C. Berkhouwer; P. Cloeck; mr. A. J. Th. Conijn; J. Dreeuws-, H. Eckmann; J. H. Eijssen; H. W. Holsmuller; L. J. van Jaarsveld; A. Kaptein; S. Krom; A. M. de Lange; J. van Maarleveld; J. H. Meijer; H. Nijdam; Fr. A. H. Otten; J. H. RingersFr. J. Schmidt: mr. M. G. L. van Schouwenburg; C. J. M. Schroots; W. A. J. Spruyt; ir. W. F. Stoel; J. H. van Straaten; A. A. J. Ver hoeven; E. Vlessing; A. Volger; mr. J. H. de Vos tot Nederveen Cappel en A. C. Wallast. Zilveren dienstjubileum De heer van Berkum uit de Snaar- manslaan herdacht gisteren zijn 25- jarig dienstjubileum bij de Nederland se Spoorwegen. Al zeer jong trad hij bij de Spoorwegen in dienst en thans is hij conducteur, waardoor hij wijd en zijd bekend is. Een reiziger, die de jubilaris nog niet vergeten was, schreef hem een buitengewoon aardige brief ep rijm, waaruit het altijd blijde hu meur en de opgewektheid sprak, waar mee de heer van Berkum voor zijn passagiers' zorgt. Vanzelfsprekend lie ten ook de Nederlandse Spoorwegen zich niet onbetuigd. Om half elf gis termorgen sprak de heer Putman na mens de directie der Nederlandse Spoorwegen enige waarderende woor den tot de jubilaris en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Ook het personeel van de Spoorwegen in Alk maar wilde zijn sympathie en mede leven met de jubilaris betonen en bood hem bij monde van mevrouw Vermaas een bloemstuk aan en namens hoofd conducteur Koopman en -zware leren tas. Het feest werd in de familiekring verder gevierd. In de loop van de dag kwamen ruim 120 personen de jubila ris feliciteren, wel een bewijs van zijn populairiteit. Elf hedendaagse grafici Door de Commissie van advies en bijstand voor Kunsttentoonstellingen in het Stedelijk Museum wordt van 12 Mei tot en met 3 Juni a.s. in het Ste delijk Museum een tentoonstelling ge organiseerd van Moderne Grafische Kunst, onder de titel „Elf Hedendaag se Grafici". Deze tentoonstelling zal Vrijdag 11 Mei a.s. des avonds te half negen dooi de Burgemeester van Alkmaar worden geopend. Burgerlijke Sfand Geboren: Bram, z. van A. Vroegop en M. Paap. Dientje, d. van Th. Wolf en J. C. Duiveman. Joannes J.» z. van A. A. Niekus en J K. Damsté. Dirk, z. van H. C. J. Seheffel en J. Butler - Catharina M, d van Th. J. Veldman en C. Way. Overleden: Dirk Ruiterman, 79 jaar. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde vooi het candidaats- examen werktuigkundig ingenieur de heer P. S. Dokter, alhier. De Rijp Belastingovertreders berecht Verreweg de meeste overtreders der motorrijtuigenbelastingwet, die giste ren voor de politierechter, alhier, mr. J. N. Alblas gedagvaard waren lietc-r. verstek gaan. Het betrof hier nalatig heden in het betalen der motorrijtui genbelasting. De volgende overtreders werden hiervoor straffen opgelegd: K. Beuving uit de Beemster f 15 of drie dagen; A. W. Verschuur uit Alk maar f 1.— of één dag; C. de Wit uit Sint Pancras f 15 of drie dagen. BEROEPEN Ds. T. J. D. Dun, afkomstig van Alk maar, thans vlootpredikant te Amster dam, is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Hummelo. In dit nummer vindt u in ver schillende advertenties boven staand embleem. U zult zich afgevraagd hebben wat dat betekent. Wel, deze zaken hebben gehoor gegeven aan onze oproep, om ter wille van de kankerbestrijding een extra annonce te plaatsen. Wij hebben daarbij de verplichting op ons genomen van elk der speciale advertenties 20% af te dragen aan Haak-in. Onze dank aan H.H. adverteer ders voor hun spontane daad: zij steunen daarmede een prachtig doel. Bijzondere vermelding verdient in dit verband de firma Rhoer van Dam, die 5% van de ontvang sten gedurende Woensdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag ter beschikking van de Haak-in actie stelt. Ten slotte mogen wij nog uw aandacht vestigen op onze toren prijsvraag, welke eveneens in dit nummer is opgenomen. Ons devies voor deze Hadk-in- actie is: Iedereen doet mee, Krant, adverteerder en abonné! Hoe meer lawaai, hoe liever Evenals verleden jaar zal de Alk maarse jeugd Zaterdagmorgen in alle vroegte de langslapers uit hun bed halen met een luidruchtige optocht, die zijn bekroning vindt in een warme bol met stroop op het Waagplein. Dit is dan de beloning voor het vroege opstaan, want om kwart voor vijf worden alle jongeren reeds op het Canadaplein verwacht. Wee degenen, die dan nog in hun bed liggen. Het is toegestaan langs de gehele route, die de stoet neemt vorig jaar namen er 3500 kinderen aan deel zoveel mogelijk lawaai te maken. Wie op de origineelste wijze de luilak weet uit te beelden, heeft bovendien nog kans op een aardig prijsje. De route loopt dit jaar langs een andere weg, want het kunnen natuurlijk niet altijd de zelfde bewoners zijn, die door de luid ruchtige jeugd ontijdig uit him slaap worden gewekt. De deelnemers ge nieten een grote mate van vrijheid, practisch alle vrijheid. Het doel van deze tocht is alleen om de jeugd, die de luilakviering nog in ere houdt bij elkaar te brengen. Dat er een luilak ergens onderweg zal worden gevon den, wel, dat staat vrijwel vast. De stoet wordt ontbonden op het Waag plein tussen half zeven en zeven uur. De Alkmaarse veemarkt Slachtveemarkt van Maandag 7 Mei 1951. —65 stuks koeien van f 500,— tot f 1175,— per stuk, prima kwaliteit f 2,90 tot f 3,— en overige soorten f 2,60 tot f 2,80 per kg; 243 stuks nuchtere klaveren f 30,— tot f 85,— per stuk; 2 vette schapen; 2 lammeren; 306 var kens: spek varkens en vleesvarkens f 1,86 tot f 1,90, lichte varkens f 1,80 tot f 1,84 en zeugen f 1,62 tot f 1,68 per kg. In verhouding tot de vraag, is het aantal aangevoerde koeien onvoldoende geweest. Thans was het de voorjaarsmarkt in Purmerend die remmend werkte op een grotere aanvoer, met als gevolg, dat de noteringen aanmerkelijk hoger kwamen te liggen. De handel if^ dan ook niet boven stug uitgegaan. Ook de nuchtere kalveren, waarvan het kwantum langzamerhand minder wordt, moest men tamelijk duurder inkopen. De voor de worst bestemde dieren komen namelijk op pl.m. f 2,40, de zware kalveren op pl.m. f 2,60 per kg uitgebeend. Bij de varkens was het ook stil. Het vast houden, van koperszijde, aan hogere prijzen dan verleden week, bracht met zich mede, dat de handel, bij voldoende aanvoer, toch maar lui is geweest. De hierboven gegeven prijzen zijn met korting op 't levende gewicht. In verband met de Tweede Pinksterdag wordt de Alkmaarse veemarkt van 14 Mei ver steld naar Dinsdag 15 Mei. Het jaar zette goed in Gisteravond kwam de Coöperatieve Boe renleenbank „OudkarspelNoordscharwou- de" in algemene vergadering bijeen in ca fé „De Gekroonde Leeuw" te Oudkarspel. De voorzitter, de heer P. Wijn, opende deze eerste algemene vergadering van de nieuwe boerenleenbank. Hij wees er op, dat op advies van de centrale bank de besturen en raden van toezicht voor de nieuwe bank weer zitting hadden geno men. Evenwel zal een nieuw bestuur moe ien worden gekozen. Het jaar 1951 heeft zich voor de nieuwe bank goed ingezet. De toetreding van leden viel mee. De sa menwerking tussen bestuur, raad van toe zicht en kassier is uitstekend. Spreker be treurde het verlies van zelfstandigheid der plaatselijke banken, waaraan de interna tionale verhoudingen niet vreemd zijn. De bedrijfscredietverlening zal veel duurder worden. De credietverlening in 1950 was omvangrijk. De spaargelden konden zich goed handhaven. De liquiditeit van de Boerenleenbank biedt vertrouwen. Overzicht kassier De kassier, de heer C. Voogt, gaf een fi nancieel overzicht. Hij wees op de zorge lijke financiële omstandigheden, nationaal en internationaal en de invloeden, welke zich hierbij doen gelden, speciaal op het gebied van de land- en tuinbouw. Hierna besprak hij de balans per 1 Januari 1951 Hierop komen o.a. de volgende cijfers voor: kassaldo f 14.437,84, voorschotten hy potheek 54.952,50, voorschotten borgstel ling f 9.560, spaargelden 1.326.556,71, re keninghouders 613.190,89, reservefonds 88.445,29 en bijzondere reserve 841,53. De balans sloot met een totaal van 2.038.878,37. Er zijn 34 voorschotnemers. 61 rekeninghouders, die crediet genieten en 18 rekeninghouders, die wel een lopende rekening hebben, maar geen crediet ge nieten. De deelname leningen centrale bank zal in drie jaar zïjn afgelost. Het aantal actieve leden steeg van 295 tot 315 Ten slotte werd besloten de bijzondere re serve te bestemmen voor een reserve voor belastingen. Huishoudelijk reglement Hierna werd het huishoudelijk reglement artikelsgewijze behandeld. In artikel 5 ia bepaald dat ten hoogste mag worden op genomen A. in de spaarbank der CoÖp. Boerenleen bank: 1. van één persoon of gezin: a. door het bestuur alleen een bedrag van 20.000, b. na verkregen toestemming van de R.v.T. 30.000,—. 2. Van alle inleggers tezamen: a. door het bestuur alleen een bedrag van 2.000.000,—; b. na verkregen toestemming van de R.v.T. 3.000.000,—. B. In lopende rekening: 1. van één persoon of gezin: a. door het bestuur alleen een bedrag van 15.000, b. na verkregen toestemming van de R.v.T. 30.000. 2. Van alle rekeninghouders tezamen a. door het bestuur alleen een bedrag van 400.000; b. na verkregen tiestemming van de R.v.T. 600.000. C. Van de Centrale bank: 1. door het bestuur alleen een bedrag van 1 50.000, 2. na verkregen toestemming van de R.v.T. 100.000,—. De kleinste som aan spaargeld bedraagt t 1.—. Bestuur en Raad van Toezicht. Besloten werd het bestuur samen te stel len door drie leden uit Oudkarspel en twee uit Noord-Scharwoude; de Raad van Toe zicht door z leden uit Oudkarspel en drie uit Noordscharwoude. De twee plaatsver vangende leden zullen voor bestuur en R.v.T. om en om worden gekozen. Hierop werden verkozen tot leden van het bestuur de heren: P. Wijn, C. Rootjes Mz., Jb. Kroon Gz., K. van Nienes en C. Keeman Cz.; tot leden van de Raad van Toezicht de heren: K. van Dijk, P. Swager Kz., J. van Hout Jz„ J. Kramer Pz. en J. Heeringa (vac. G. Heeringa): tot plaats vervangend bestuurslid de heren: J. Duij- ves Az. en E. Vlug; plaatsvervangers Raad van Toezicht de heren: N. Kooy en P. de Geus Kz. De voorzitter sprak hierop waarderende woorden tot de heer C. Keeman, die 23 Februari gedurende 25 jaar als bestuurslid de Boefenleenbank heeft gediend. Als blijk van waardering bood hij de heer Keeman een actetas aan. De heer C. Root jes sprak de voorzitter, de heer P. Wijn, op gelijke wijze toe, eveneens wegens 25- iarige dienst. Ook deze jubilaris werd een •rtetas aangeboden. Ten slotte sprak de voorzitter het schei dende bestuurslid, de heer G. Heeringa toe. Hij deelde mede dat het concept-ont werp voor de bank door de welstandscom missie is goedgekeurd. Alkmaarse schaakclub VW Deze Alkm. Schaakclub hield gis teravond in het Wapen van Heemskerk een algemene ledenvergadering, lie druk bezocht was. Na de gewone agen dapunten werd een voorstel aangeno men om de heren J. G. v. Binken en W. Pijning wegens hun verdiensten met ingang van 1 Mei als ereleden te benoemen. Verder haden enige mutaties in het bestuur plaats. De heer J. Schuurman is voorzitter vqp V.V.V. geworden en de heer J. de Wolf secretaris. De heer A. Vis was genoodzaakt door drukke werkzaamheden als secretaris te be danken. De voorzitter dankte hem voor het vele werk door hem voor V.V.V. verricht. Aangenomen werd een voor stel van drs. P. Vreeken om: 1. een cluborgaan uit te geven, 2. beknopte theorie van het schaakspel te doen ge ven door een bevoegd docent, 3. een bescheiden schaakbibliotheek te vor men door aanschaffing van diverse schaakwerken. In het jaarverslag uit gebracht door de secretaris, werden de belangrijkste gebeurtenissen uit het verenigingsleven van V.V.V. in het if- gelopen jaar gereleveerd. RIJWIELEN GAZELLEHUIS Ritsevoort 41 - Tel. 28141 (Advertentie, Ing. Med.) Aanwinsten van leeszaal Aanwinsten Lijst 83. Land- en Volken kunde. Reisbeschrijvingen. 910.8 V61. 5wj Viruly: We vlogen naar Java. 1951. 910.9 T42 Tubbergen, Van: Vleugels boven het eeuwige ijs. 1950. (J)— 910.8 Z34 Zischka: Landen der toekomst; een brede we reldanalyse van nog niet ontsloten ruimten en mogelijkheden. 1950. 914.1 G33 Colmjon: Hoe het oude Terschelling zich vernieuwde, 1950. 914.1 165 Irving: Windmills and wa terways. 1927. 914.2 S43.5 Schönhage: Groot-Brittannië. 1950. 914.4 B92 Brusse: Paris vous parle. 1950. 915 F12 Fahrenfort: India. 1950. 915.1 K161b Kampen, Van: Het laatste bivak. 1950. 915.1 K54 Klaassen: Pio niers naar Papoealand? 1950. 915.1 V49 Verschueren en Meuwese: Nieuw-Guinea. 1950. - 916 G18z Gatti, E. en A. Gatti: Zo is Afrika. 1947. 915 J45 Joy en Arnold: Het Afrika van Albert Schweitzer. 1949. 916.1 B63 Bloem: Een Hollandse familie in zonnig Zuid-Afrika. 1949. 919 L68 Lodewijckx: Australië waarheen? 1950. 919 V34 Ver- beme: Australië. 1950. (J) is ook voor jongeren. Zondagmiddag omstreeks vier uur kwam een volle bus van de N.H. A.D.O. op weg naar Alkmaar op het kruispuit van de Nieuwe Bergerweg en de Oosterweg in botsing met een personenauto uit Amsterdam. Aangezien de bus geen passagiers meer kon opnemen, wilde de chauf feur de kortste weg naar de Kogen- dijk nemen en links afslaan naar de Oosterweg. De op de Oosterweg rij dende luxe-auto werd daarop door de bus aangereden en aan de linkerzijde zwaar beschadigd. De twee inzitten den van de auto kwamen er noa goed af. De bestuurder klaagde wel over pijn in de zijde en moet op advies van dr. Van Gelder enige da gen rust houden, doch kon op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. De bus had slechts lichte schade. Door de Rijkspolitie is een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Zomerdienst-regeling N.H. A.D.O. Ingaande 20 Mei voert de N.H. ADO „Bergen Binnen" c'e zomerdienstrege- ling in. In het tijdvak van 17 Juni tot en met 2 September zullen vele extra diensten worden onderhouden tussen Bergen en Camperduin, die aansluiten op de dienst AlkmaarBergen! Gevonden: gummi bal, kinderwagen, bruin glacé handschoen, gebreide shawl, pad- vindersriem met mes, muntbiljet, groene bal, grijze autoped op luchtbanden, idem (choco lade kleur), broek en windjack, vulpen, kin- derhaampje, roodbruin kindertasje, portemon- naie, bankbiljet f 10,— en muntbiljetten f 1,—, „Rodekruis" speldje, 1 paar kinderwantjes, jachthond bruin met witte vlek, zonnebril, hondje soort „Fox", rood vulpootlood in étuitje, zijden shawl, kindersandalen met kousjes, rode autoped op luchtbanden, jongens schoen rechts maat 36, vergulde klem waaraan twee kettinkjes en geruit zakdoekje. Verloren: portemonnaie, idem met rits sluiting, schoudertasje met inhoud, gimmy- regenjas, ballpoint (groen met witte rand), broche (schildpad-model), autoped (blauw-, hruinrood, donkergroen, lichtgroen), ceintuur, handwerktasje, portemonnaie inh. f 2,—, dames schoudertas, zilveren rozenkrans, thermometer, en cartonnen sigarendoos inh. f 92,50. Kampdag Leger des Heils houdt de tweede Pinksterdag een ver enigde kampdag in het Maesdammer- bos aan de Hoflaan te Bergen. Mede werking verlenen de muziekkorpsen en zangbrigades van Den Helder, IJmui- den, Zaandam, Beverwijk. Enkhuizen Haarlem, Bergen en Alkmaar. Des morgens om 10.30 uur vangt de eerste samenkomst aan; om 2 uur vind' een muziek en zangfeest plaats, terwij de sluitingssamenkomst om 4.30 uur wordt gehouden. Het geheel zal onder leiding staan van kolonel en mevrouw W. F. Pal stra, veldsecretaris van het Leger des Heils in Nederand Alle samenkomsten zijn voor een ieder toegankelijk. De bevrijdingsdag is aan de Langedijk, met name door de jeugd, opgewekt ge vierd. Door de ZuidelijKc dorpen trok 's morgens onder muziekbegeleiding een optocht van alle met oranje getooide schoolkinderen, waarbij versierde fietsen, autopeds en andere voertuigen werden medegevoerd. Te Broek op Langendijk vermaakten de kinderen zich verder op het terrein voor de brandweerkazerne met allerlei spelletjes, 's Middags waren hier wedstrijden voor de volwassenen georga niseerd. Te Zuidscharwoude werden de kinderen in de zaal van de heer N Rijper getracteerd en de film „Strn Laurel en Olivier Hardy" vertoond. Ook te Oud karspel trokken de kinderen langs de straat en werden bezig gehouden in de zaal van de heer C. van Liempt. 's Avond» werd in de zalen van Kramer en Rijper gedanst, terwijl te Noord-scharwoude in hotel „De Burg" een gezellig programma werd afgewerkt, waaraan medewerkten de heren J. Moraal en D. Peetoom, het fanfa recorps „Apollo", de gymnastiekvereni ging ,.DW" en „The Jungle Bells" Door ds C. A. Korndörffer werden enige aardige films vertoond. Het bestuur van de Noordermarktbond kwam Zaterdagmiddag bijeen onder leiding van de heer P. Duyves. In zijn openings woord gaf deze een uiteenzetting van de toestand aan de veiling. Helaas kon spre ker het einde van het koolseizoen niet gunstig noemen. Per 1 Mei waren bij de N.M.B. aanwezig: 35 wagons rode, 75 wa gons gele en 147 wagons witte kool. De omzet bedroeg over Maart 530.174,83 en over April 516.533,87. De seizoenomzet kwam boven de 5.000.00O. In Alkmaar, zo werd medegedeeld, werd een vergadering gehouden, waar het ver kopen op een andere veiling werd bespro ken. Per 1 Juni zal een regeling van kracht worden, waarbij bepaald Is, dat degene die lid is van twee veilingen, ver plicht is aan de hoofdveiling toestemming te vragen om met zijn bijproducten aan een andere veiling te venen. Is er terza ke tussen betrokkenen en het veilingbe- stuur geen overeenstemming te verkrij gen, dan staat beroep open op het be drijf sschap voor groenten en fruit. De kosten van het grondonderzoek door de NAC, in verband met ce aardappel moeheid komen voor rekening van de be trokken tuinders. De veilingen staan ga rant. Door het dagelijks bestuur zal wor den getracht de kwestie van de zoekge raakte 500 kisten tot een bevredigende op lossing te brengen. Een gedeelte van het water bij de veiling zal met hout worden overdekt. Uitvoerder is de heer K Bruin te Oudkarspel. Te Alkmaar werd een vergadering ge houden ter bespreking van de procentuele heffing. Voorlopig zal hier niets van ko men, omdat zij practisch niet uitvoerbaar wordt geacht. Ten slotte werd besloten de geroyeerde leden te Sint Maarten e°n hoe- te op te leggen van f 100 per nersoon. Men zal zich verder moeten onderwerpen aan de statuaire plichten. De voorraad bewaarkool De voorraad bewaarkool bij de Noorder marktbond is van dien aard, dat er nog van eer. behoorlijk quantum gesproken kan wor den, n.l. vijf-en-deriig wagons rode kool, vijf- en-zeventig wagons gele kool en honderd- ze ven-en-veertig wagons witte kool of totaal 2.570.000 kg. De rode kool vindt nog wel af- tiek, evenals de bieten en peen, maar de gele en witte kool vinden hoegenaamd geen kopers en draaien door. Behalve de genoemde voorraden lig't er nog heel wat kool in de koelhuizen opgeslagen, d.c reeds voor de veiling gekocht is door de handel. De laatste jaren ging de koelhuiskool voor hoge prijzen van de hand, maar of dit nu weer zo zal zijn is de vraag. De veilingomzet aan de Noordermarktbond, die dit seizoen de vijf millioen heeft over schreden, was over de maanden Maart en April resp. f 530.174,83 en f 516.533,87. Betreffende het verkopen op een andere veiling werd over eengekomen, dat ingaande 1 Juni een nieuwe regeling wordt ingevoerd, die hierop neerkomt, dat de tuinders de hoofdveiling oestemming moeten vragen om hun bij-producten elders t<> veilen. Bij geschillen beslist het bedrijf schap voor groenten en fruit. Burgerlijke Stand Geboren Johannes J., z. van J. Jonker en G. M. Weel. Theodora B. M., d. van Th. Kamp en A. G. Reus. Jantje, d. van II. Swager en L. Wijnstra. Overleden: Zwaantje van der Wal, 85 jaar, weduwe van G. Keppel. Wat onze voorouders schreven: In de Alkmaarse Courant van 5 Mei 1851 vinden wij de volgende kennisgeving: De Wed. den Heer F. H. Ukena., haar Logement de Burg te Alk maar aan den Heer jCouwenho- ven Jansz. overgedragen hebbende, bedankt haar geachte begunsti gers voor het genoten vertrouwen, haar 41 jaren zoo ruimschoots ge schonken en verzoekt vriendelijk dezelfde welwillendheid voor haren opvolger. De ondergetekende volgens bo venstaande annonce eigenaar ge werden van het Logement de Burg te Alkmaar, recommandeert zich ten minzaamste in de gunst van het geëerde Publiek. Het is zijn voornemen om door een accurate bediening aan de billijke verwach tingen van zijn begunstigers te voldoen. Alkmaar, 1 Mei 1851. J. Couivenhoven Jansz. Humaan strij 70 BEGON HET: in de Dunant naar Italië, het landschap lag te glc den, ook in Lombardije, Jozef slaags met de ver Dunant, daalde van de i van de grote meren, wa men, getuige werd van t vijftien uur duurde en waren, moesten de Oost JJENRY DUNANT besc slag in zijn boek „l Soiférino". Doeh vooral dit in verschillende lai werk van het 011b"schrij de oorlogsgewonden, vt •an hulp en verzorging er een warm pleidooi in fende hulpverlening aai die op de slagvelden v nam de organisatie van ter hand, dat ten slotte het Internationale Rode Wie was deze Jean I wiens nagedachtenis var boortedag hij aansche in Genève het levenslic landen geëerd wordt en Nobelprijs voor de vredi was de zoon van Jean J: en Anna Antoinette Coll: gesteld echtpaar, dat een de plaats in het maatsch van het Genève van die Jean Henry's ouders wi met een sterk sociaal bes de zoon opgevoed in hel dienende liefde. REEDS als jongeling vo ry zich aangetrokken to Hoewel hij in het zakenle genomen en vele reizen n hij zijn kennis uitbreidde, charitatieve plichten voor Er bestaat nog altijd mening over het antwoorc waarom Dunant naar Ca; de en zich in de slag 1 waagde om zich aan de te wijden. Vast staat, dat troffen door de machteloc doctoren om hun gigantis medische hulpverlening a zwaar én lichtgewonden, beschikten over voldoende verrichten, een eigen hulp proviseerde, waarbij hij medewerking kreeg van de omgeving. De militair namen daarbij een welwi gemoetkomende houding i Dunant begreep, dat de leemte, die zo'n diepe ine had gemaakt, niet mocht 1 bestaan, zolang de gesel v niet was uitgebannen. De van een blijvende hulpv de gewonde en zieke sok in de oprichting in alle maatschappijen of veren zich de vrijwillige hulpve oorlogstijd aan zieken e: zonder aanziens des perso «tellen. De oproep daartoe in zi souvenir de Solférine" von doch de verwezenlijking ve .FLORENCE NIGHTIN beeld had nog vele voeten Mét taaie volharding is geesten blijven bewerken. Het QP 22 AUGUSTUS 1864 werd de Conventie van dertekend, waarin in de e werd vastgelegd de onzije ambulances en hospitalen personeel, daaraan verbonc van de veldpredikers en be dat deze personen ingeval d terrein bezet, hun aak in 1 bediende hospitalen of kunnen voortzetten of wel trekken en zich vervoegen 1 waaraan zij zijn verbonden, de en zieke militairen zul opgenomen, onverschillig partij zij behoren. Aan eer de menslievende gevoelens tenen wordt verbonden d dat iedere gewonde het hu wordt opgenomen en verzor

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2