Vlieger der RAF werd gisteren herdacht in Woudmeer Nieuws uit de Langedijker Dorpen Algemene ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank Noord-Scharwoude Een ondeugdelijke koppeling Ver. voor Ziekenhuisverpleging in1950 Urn met aarde voor zwaar getroffen ouders Egmond aan Zee Burgerlijke Stand Egmond-binnen Burgerlijke Stand West-Graftdijk Uitvoering Speeltuin vereniging Bergen Oprichting koelhuis voor poterbewaring in voor bereiding Limmen „Hortus Bulborum" enig in de wereld Heer-Hugowaard Burgerlijke Stand Marktberichten Palingrokerijen hebben het druk De Rijp WOENSDAG 8 MEI I9S1 Hij siierf, opdai wij zouden leven Negen jaar geleden stortte bommenwerper neer JOEGEN JAREN geleden stortte een bommenwerper van de R. A. F. neer in het lage groene land van Woudmeer. Zeven Engelse jonge mannen, die hun le ven hadden ingezet voor de zege van recht en vrijheid, kwamen hierbij om het leven. Zeven jonge mannen, die zich zelf hadden opgeofferd om hun vaderland en Europa van de tyrannie te redden. Hun vliegtuig boorde zich meters diep in de zware klei van het Westfriese land, dat hun tot een laatste rustplaats werd. Want zo diep was het toestel in het aardoppervlak gedrongen, dat het ondanks de vele pogingen hiertoe onmogelijk bleek de stoffelijke overschotten van de bemanning te bergen. Na lange jaren van naspeuren en in formeren zijn de ouders van één van de inzittenden, de twintigjarige R.A F.- sergeant Raymond John Liversuch, er eindelijk in geslaagd het graf van hun eerst gevallen zoon te vinden. Hun tweede zoon viel als private van het achtste regiment Airborne Troepen bij Barneveld, één dag vóór D-day, de dag van de invasie in Normandie. Hij was één jaar jonger nog dan Raymond John Gisteren waren deze zwaar getroffen Engelse ouders in Woudmeer, in het huis van de familie K. Francis, waar de R. A. F.-bommenwerper honderd meter vandaan is neergestort. Nu groeit het jonge graan boven het graf van de bemanning en de bodem vertoont daar een kleine welving. Er is geen spoor van het tragische voor val, dat negen jaar geleden plaats ge vonden heeft, want de grond is niet geschikt om er een gedenkteken te plaatsen. Een urn met aarde. TEN huize van de familie Francis werd gisteravond door de Engelse squadron-leader Wilson, continental representative of the British Legion in Brussel, uit naam van het Neder landse Oorlogsgravencomité aan de ouders van Sergeant Liversuch een marmeren urn overhandigd met een kleine hoeveelheid van de aarde, waar in hun zoon rustte. Hij sprak hierbij slechts enkele woorden en de vader, een spoorman uit Cardiff, was niet bij machte meer dan een enkel woord van dank te stamelen. Raymond was slechts een van de velen, die vielen voor de vrijheid, maar hij was één van zijn twee gevallen zoons. „He gave his life, that the people of the Netherlands might, live m peace" staat in gouden letters op de urn ge graveerd. Opdat wij in vrede mogen levenLaat ons hopen, aat hun offer niet tevergeefs is gweest Herenigd met zjjn broeder. LIIERNA werd in de nabij gelegen Ne derlands hervormde kerk te Dirks- horn een korte doch ontroerende her- denkingsdien"> gehouden, waarbij een eenvoudige gedenkplaat ter nagedach tenis van de jonge Engelsman werd onthuld. Ds. W. K. Post van Warmen- huizen hield van de kansel een tref fende preek, waarbij hij sprak over het vreemde afscheid van deze bombarde mentsvlieger, die de inwoners van het dorp nooit hadden gezien en van wie zij zelden hadden gehoord. En niette min was de kerk deze avond geheel gevuld Ten slotte werd door een Engels pre dikant, reverend D. W. C. Mossman van The Church of England te Amster dam, de gedenkplaat ontdaan van de trotse Union Jack. Een eenvoudige pla quette, aan de linkerzijde van de kan sel, met een simpele vermelding van de feiten, eindigende met de woorden: „Reunited with his brother Bert", zijn jongere broer, dit twee jaar na hem bij Barneveld sneuvelde De ouders zaten met grijze, gebogen hoofden. Zij legden met bevende han den een krans neer onder de gedenk plaat. Doch toen het orgel het „God save the king" door de witgepleisterde kerkruimte deed klinken, stonden zij stram en onbewogen Geboren: Louise W., d. van J. C. E. Helle en E. J. Nauta. Marianne J.» d. van P. II. Lacroix en J. Koelink. Ondertrouwd: Albert Zwart en Hen- dvica J. van der Velde. Larabertus Stuif bergen en Agtha J. de Goede. Engel Zwart en Grietje Dekker. Everardus Marken, won. te Delfzijl, en Barbera M. de Graaff. Getrouwd: Marinus A. Robes en Neel- tje Prins. Comelis Blaauboer, weduwnaar van M. van Pel, en Maria Pekelharing, weduwe van G. de Jong. Martinus L. Pepping en Catharina M. de Boer. Jan van der Riet, won. te Alkmaar, en Eduarda J. E. Kareis. Gerardus P. van Berkum, won. te Oudorp, en Neeltje Stam. Klaas Krab en Alberdina Visser. Arie Gouda en Trijntje Kok. Lam- bertus Stuifbergen, won. te Castricum, en Aga tha J. de Goede. Albert Zwart en Hendrica J. van der Velde. Geboren: Elisabeth, d. van J. A. C. Klok en J. E. Belleman: Geertruida, d. van P. de Waard en Cl. E.Burger; Ma ria A. H.,d. van A. Schuit en M.A. Leek; Jhanna A., d. van W. B. Orij en M. A. Blankendaal; Nicolaas J. z. van A. Ael- bers en P. A. Lubbers: Jacob, z. van J. Helder en A. Houter; Cornelis A. M.; z. van A. J. Baart en A. J. Weijers; Cornelis P. J., z. van C. A. Groen en A. M. Dirkshorn: Catharina G. M. d.. van S. Apeldoorn en A. M. Tervoort: Cornelis, z. van J. den Houdijker en J Kraakman: Alphonsus P. M., z. van J. J. Weijers en P. van Diepen. Overleden: Zentveld, Johannes, 10 jaar, z. van J Zentveld en E. Liefting' Groot, Trijntje, 88 jaar wed. van P de Waard; Jansen, Maria J. A. 41 jaar, d v. H. Jansen en A. van der Horn van den Bos; Greuter, Alida, oud 64 jaar, wed. van S. Meerkamp; Liefting. Cor nelis. oud 86 jaar, geh. met M. Stuif bergen. Gehuwd: Laurentius P. Pepping en Maria A. Marx: Martinus N M Blomert en Maria J. van Berke] van den Bosch Haije Jorritsma te Bergen en Maria Hopman: Johan Apeldoorn en Johanna de Boer: Nicolaas J. Bruin te Heiloo en Johanna Wittebrood: Petrus A. Hopman en Anna C. de Goede: Jacobus M. Pep ping en Maria Koning, beiden alhier Ondertrouwd .Nicolaas Limmen te Castricum en Geertruida Cornelia Apeldoorn. Mrs Liversuch legt een krans onder de gedenkplaat voor haar gevallen zoon sergeant Raymond John. Links van haar haar echtgenoot Deze bijeenkomst werd gehouden op 7 Mei in Hotel „De Burg" te Noord-Scharwoude. De voorzitter, de heer N. Sneekes, memoreerde de slechte gang van zaken in de tuinbouw, waar door de spaargelden der bank belangrijk zijn teruggelopen. Verder betreurde hij de maat regelen van de Nederlandse Bank, waardoor de debet-rente verhoogd moet worden. Uit het jaarverslag van de kassier vermelden wij,, dat de rekening sluit met f 1.590.697,58. Het balanstotaal bedraagt f 891.297,18 en' de winst f 3.109,56. Na bijvoeging van deze winst bij de reserve, bedraagt de reserve rond f 40.000,—. Het totaal der spaargelden op het einde van het jaar is f 824.242,59, het totaal in omloop zijnde .spaarbankboekjes 1104. Aan voorschotten stond op 31 Dec. 1950 uit f 161.679,49, verdeeld over vier-en-zestig re keningen. In rekening-coufant stond uit 49.197,14. Het aantal rekeningen bedroeg 36. Het ledental steeg tot 239. Zondagavond gaf de speeltuinvereni ging „Kindervreugd" uit West-Graft- dijk in samenwerking met de toneel vereniging „Harmonie" uit Oosf-Graft- dijk een uitvoering in de zaal J. Schoon. Het batig saldo van deze avond kwam geheel ten goede aan de speeltuinver eniging. Ook het nieuwe bestuur had niet stil gezeten, want de laatste we ken had het z'n vrije uren opgeofferd om de speeltuin, waar de laatste jaren niets meer aan gedaan was, op te knappen. Doch met de vrijwillige ar beid van het bestuur alleen komt .men er niet, want dit herstel kost veel geld. Daarom was het jammer dat de zaal deze avond zo slecht bezet was, toen de voorzitter, de heer W v. d. Hoff, een kort openingswoord uitsprak. Dit hadden 't bestuur en de medespelers van „Harmonie" met hun stuk „Die brave meneer Pot" niet verdiend. Be grijpen de burgers van West-Graftdijk dan niet welk een voorrecht het is als men een goede speelplaats voor de kinderen heeft? Over de avond zelf kunnen we kort zijn. De „Harmonie" leverde goed spel en de gastrollen, die door enkele leden van de Westgraftdijker toneelvereni ging „Nieuw Leven" gespeeld werden, zijn behoorlijk naar voren gebracht. Het dankbare applaus aan het eince van het stuk was ten volle verdiend. Natuurlijk werd er ook een verloting gehouden. De heer v. d. Hoff sloot de avond en bracht dank aan allen die belangeloos aan deze avond hadden medegewerkt. Ondanks de slechte op komst was er toch nog een batig sal do, al had dit natuurlijk belangrijk hoger kunnen zijn. Een gezellig bal door de „Meteoors" onder leiding van Dick Los besloot deze avond. DE AFZET VAN VIS Op 15 en 16 Mei wordt in de Volkshoge school „De Zandhoeve" te Bergen door reders, groothandelaren en detaillisten in de visserijbedrijven een conferentie ge houden over het onderwerp „de afzet van vis". OFFERBLOK GELICHT In de R.K. kerk hebben tot dusver on bekend gebleven dieven het offerblok ge opend. Waarschijnlijk is deze diefstal in de vroege morgen bedreven omdat de kerk overdag voortdurend bezocht wordt. De commissie tot het nazien van de jaar stukken adviseerde tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. De heren D. Bruyn Jbzn., Jn Kos Klzn„ W. Kuin en Jn Groen Jnzn. werden herkozen resp. als bestuurslid, plaatsverv.-bestuurslid en de beide laatsten als leden van de Raad van Toezicht. De rente tarieven voor 1951 zijn voorlopig vastgesteld voor spaargelden tot f 3500,— 2Vs% (niet- leden 2.3%) en daarboven l1/2%, voor opge nomen geld 31/2% (hypotheek) en 3 3/4%. De rondvraag leverde niets op. Het laat zich aanzien, dat op het industrie terrein te Noord-Scharwoude een koelhuis voor peterbewaring zal verrijzen. Dit koelhuis, waar van de bouwkosten f 250.000,— zullen bedra gen, zal worden geëxploiteerd door een drie tal coöperatieve afzetverenigingen, n.l. die uit de Noordermarktbond, de Vereniging te Broek up Langendijk en die te Heerhugowaard, alle aangesloten bij de V.T.N. Het geheel zal wor den gefinancierd door de Centrale Boerenleen bank te Utrecht. Hoewel het koelhuis in de eerste plaats be stemd zal zijn voor de bewaring van poters, biedt het dit voordeel, dat het ook voor andere doeleinden kan worden gebruikt en daardoor uiteraard beter rendabel kan worden g'emaakt. Het zal ruimte bieden voor honderd wagons aardappelen. De plannen tot bouw bevinden zich reeds in een ver gevorderd stadium. Naast het koelhuis zal door de V.T.N. een pakhuis en een kistenbewaarplaats worden ge bouwd. Het pakhuis wordt ook luchtgekoeld. Het geheel zal verrijzen op bet industrie-ter rein naast het terrein van de Noordermarkt bond en daarvan gescheiden door een insteek- haven. In de de vergadering van de coöperatieve afzetvereniging te Broek op Langendijk, welke Maandagavond onder leiding van de heer Jac. Huibers werd gehouden en in die, welke gis teravond onder leiding van de heer J. Paarl- berg te Oudkarspel werd gehouden, werd met eenparigheid van stemmen besloten het nodige crediet aan te vragen en het bestuur gemach tigd de stappen te doen om tot het gestelde doel te geraken. Te Heerhugowaard zal hedenavond terzake de nodige beslissing worden genomen. Langs de hoofdweg UitgeestAlkmaar liggen bloembollenvelden, waarvan het dorpje Limmen het middelpunt vormt. In dit dorp is een instelling, die enig is in de wereld, namelijk een „Hortus Bulborum". Hier staan 800 verschillende soorten tul pen op een klein stukje grond bijeen en daartussen zijn variëteiten uit het midden van de 17e eeuw. Men vindt hier tulpèn met namen als „President Lincoln", Prin ce of Wales", „Ostrov Skiana", een dwergtulpje, dat in het wild in de Sowjet- Unie groeit. Dit instituut, dat derhalve van warde is als een soort museum op bloem- bollengebied er zijn ook oude soorten narcissen staat ook ln dienst van de moderne biologen, die in hun laboratoria nieuwe variëteiten trachten te kweken. Het wordt in stand gehouden door de Nederlandse eerste vereniging ter verede ling van sierteeltgewassen „Neversie". Cir ca twintig jaar geleden is de onderwijzer Piet Bosman uit Limmen begonnen me* het verzamelen van verschillende soorten tulpen, maar vijf jaar later nam de Never sie dit erk over. Voor het openluchtmuseum, dat elk jaar meer uitbreidt, omdat elke nieuwe soort en variëteit er een plaatsje krijgt, bestaat ook grote belangstelling in het buitenland. Onlangs zjjn collecties bollen naar Stock holm en Milwaukee (V.S.) gezonden, waar men een dergelijk instituut wil vestigen. Geboren: Bernaruus M., zv J. Snoek en H. Tamis; Hermanus P., zv H. IJdema en M. Mooij; Maartje G., dv F. van Bregal en G. Glas; Louis, zv J. G. Leeuwrik en F. Stuurman; Jacobus P. G., zv G. J. Appel en M. H. P. Bak ker; Alida C. R., dv A. J. Oudhuis en R. C. Visser; Jacobus H., zv P. A. Sinnige en J. M. Stuijt; PieterM., zvN. P. Konijn en C. E. Borst; Maria A., dv N. Poel en M. Groot; Maria M., dv A. G. Stuijt en W. M. Langedijk; Clazina M., dv L. A. Commandeur en A. Grooteman; Divera A. M., dv C. N. Eeken en E. Koppes; Jacobus Th., zv J. L. Ranzijn en M. Druijven; Cornelia E. M., dv A. Groot en E. Vlaar; Johannes C., zv P. C. van Stralen en P. D. Jak. Ondertrouwd: C. A. Stroomer te Alkmaar en M. Bot; W. P. Hink te Langedijk en C. D. Borst; A. Visser te Westzaan en C. Carels; L. Vlaar te Ob- dam en M. Wijnker; F. J. van Stipriaan en T. Schuurman. Getrouwd: W. Duys en A. G. Doodeman; Th. A. de Goede en M. Groot; A. H. Verzijlenberg en C. Mun sterJ. Schrama en G. Hes; G. A. de Moei en C. Beers; N. M. Dekker en S. M. Deken. Overleden: N. J. Bruin, 25 jr.; J. B. Beens, 62 jr.; C. Dekker, 71 jr.; G. Kruijer, 83 jr. Loop der bevolking Ingekomen personen: N. J. Berger, van Alkmaar naar Westerweg 16; E. A. Schipper, van Sijbekarspel naar 4e Kil 2; C. Carels, van Westzaan naar Sta tionsweg 78; M. A. Leeuwrik, van Wa~ geningen naar Provincialeweg 10; T. Kater, van Den Helder naar Oostdijk 57; N. F. Bleijendaal, van Amsterdam naar Lindenlaan 3; D. Kos, van Lange dijk naar Middenweg 199; A. Tak, van Oude Niedorp naar Verlaat 34; A. de Schipper, van Wieringen naar Veen- huizerweg 5; C. Slijkerman, van Berk hout naar Veenhuizerweg 42; C. Pan kras, van Oudkarspel naar Middenweg 60; P. Jonker, van Venhuizen naar Rus tenburgerweg 73; A. B. Oudhuis, van Oudorp naar Middenweg 612. Vertrokken personen: J. Regts, van Westerweg 13 naar Vancouver (Can.); W. Wit, van le Kil 2 naar Velsen; C. J. Does, van Jan Glijnisweg 85 naar On tario (Can.); P. Does, van Jan Glijnis weg 85 naar Ontario (Can.); J. H. Stuijt, van Jan Glijnisweg 1 naar Bridgetown (VS); A. C. Stoop, van Huijgendijk 11 naar Gridley (VS); A. C. J. Spin, van Frik 2 naar Westwerf; C. Groot, van 4e Kil 6 naar St. Pancras; W. H. Kuis, van Middenweg 545 naar Alkmaar; C. Munster, van Westerweg 32 naar N.O.- polder; C. Beers, van Westerweg 32 naar Langedijk; M. Groot, van Veen huizerweg 50 naar Oudorp; K. Lange dijk, van Rustenburgerweg 73 naar Ha- renkarpsel; G. Groen, van Middenweg 567 naar Alkmaar; H. Klos, van Mid denweg 54 naar Rotterdam; P. van Eg- mond, van Middenweg 501 naar Alk maar; M. Dekker, van Middenweg 528 naar Voorburg; M. C. A. Steeman, van Sportlaan 5 naar Heijthuizen; S. Dek ker van Jan Glijnisweg 27 naar Rolde. A. Doodeman, van Middenweg 546 naar Langedijk. O. L. SCHOOL WORDT GEOPEND Vrijdagmiddag om half vier zal de centrale openbare lagere school offi cieel worden geopend. Een samenkomst in het schoolgebouw aan de Lindelaan zal aan de opening vooraf gaan. VERVOLG STADSNIEUWS Aanhangwagen veroorzaakte aanrijding Omstreeks medio Juni van liet vori ge jaar had op de provinciale weg te Nieuwe Niedorp een aanrijding plaats waarvan een 68-jarige man het slacht, offer werd. Negen weken is hij in een ziekenhuis verpleegd, doch thans, elf maanden later, was hij de gevolgen van de aanrijding nog niet geheel te boven. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het kantongerecht te Alk maar had voor deze aanrijding drie personen verantwoordelijk gesteld. Uit het proces-verbaal was namelijk ge bleken dat het slachtoffer door een aanhangwagen was aangereden. De verbalisant had geconstateerd dat de koppeling tussen aanhangwagen en trekker ondeugdelijk was. De amb.e- naar meende nu dat èn de bestuurder èn de twee eigenaren hadden moeten weten dat met een dergelijke koppe ling ongelukken onvermijdelijk waren. De kantonrechter was eveneens van mening dat de Alkmaarders Klaas S. en Cornelis M. en de Amsterdammer Bertus W. schuldig waren aan dit on geval. De verdachten waren het hier mede echter niet eens, zodat gister morgen de zaak in hoger beroep werd behandeld. Ook de officier, mr. Hol- steijn, meende dat de schuld van ver dachten was komen vast te staan en eiste tegen de eigenaars S. en M. een boete van f 25 subs, vijf dagen en te gen de bestuurder W. een boete van f 10 subs. 5 dagen. De verdediger, mr. A. J. M. Lees berg, was het met de conclusie van de officier geenszins eens. Bij de aanvang van zijn pleidooi zei hij dat naar zijn mening noch de eigenaars noch de be stuurder enig verwijt kon worden ge maakt. De aanhangwagen en de kop peling waren door een vakman ge maakt en de verdediger meende dat het te ver zou gaan om van drie le ken op dit gebied te verwachten, dat zij het werk van die vakman zouden controleren. Bovendien had deze reeds meer dan driehonderd van die aan hangwagens afgeleverd en nog nim mer was de ondeugdelijkheid van de W ARMENHUIZEN, 8 Mei 1951. 10.800 kg rode kool 6,50—16,60; 350 kg uien 7.90. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 9 Mei 1951. 600 kg uien 9,30—10,50 4000 kg witlof I 25—30, XI 16—23; 1000 kg rode kool 12; 40.000 kg gele kool 6; 23.300 Deen se wihe 5,50. Doorgedraaid: 36.000 kg gele kool en 23.000 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND, 9 Mei. - 12.000 kg witlof: I 29-35, I B 19-31, II 22-26, TI B 18—23, III 10—16 en afwijkend -1—15: 74)00 kg uien 12,50-14,40 en grove 11,90—12,50; 1500 kg rode kooi 8—22,10; 43.000 kg gele kool 6—6,20; 93.000 kg witte kool: Deense 5,50. Doorgedraaid 37.000 kg gele kool en 81.000 kg Deense witte kool. constructie gebleken. Mr. Leesberg meende dan ook dat slechts ontslag van rechtsvervolging kon volgen. Over veer.ien dagen wordt de uitspraak bekend gemaakt. Getuige werd verdachte De Bergenaar Pieter van E. had enige maanden geleden verzuimd ge hoor te geven aan een oproep van da officier van justitie om als getuige te ver schijnen, zonder iets van zich te laten horen. De officier vond de handelwijze van Van E., die gfsiermorgen in plaats van als getuige als verdachte moest ver schijnen, wat al te gemakkelijk en eiste een boete van f 15 subs. 10 dagen. Jaarvergadering R.K. Coöp. Boerenleenbank In de gisteravond gehouden 46ste alge mene ledenvergadering der R.K. Coöpera tieve Boerenleenbank te Alkmaar sprak de voorzitter, de heer H. Klaver, een kort openingswoord, waarin nij memoreerde, dat de land- en tuinbouw onderhevig is aan sterke 12hommelingen en dat er mo menteel een periode heerst van. spanning. Men weet niet wat er zal gebeuren. Hij vestigde er vervolgens öe aandacht op, dat de heer Oud door bepaalde omstandig heden genoodzaakt was af te treden als lid van de Raad van Toezicht en s'eldo voor de heer Oud tot ere-lid te benoemen, waarmee de vergadering accoord ging. Door mevrouw G. Buren werd rekening en verantwoording afgelegd. Uit het ver slag over het werk van de Bank bleek o.m. dat de behoefte aan crediet is toegenomen. Het aantal leden is in het afgelopen jaar met twee gestegen en bedraagt thans 125. Het kon voorts de ver heugende mededeling doen, dat door de spaarbank de rente op spaargelden is verhoogd tot 2,6 procent. Tot lid van hes bestuur werd met meerderneid van stem men de heer Klaver herkozen. De heren J. Duin en F. H. Geels weroen als leden van de Raad van Toezicht herkozen. Tot afge vaardigden naar de jaarvergadering der Centrale Bank werden de voorzitter van het bestuur, de heer H. Klaver en het lid van de Raad van Toezicht, de heer J. Duin benoemd. Tot slot werd tot lid van de 'fi nanciële commissie de heer H. Wennlps gekozen. De voorzitter opende en sloot de vergadering met de Christelijke groet. Zendingsavond Donderdagavond 10 Mei zal er zoaïe men ons meldt in „Waakt en Bidt" een. bijzondere Zendingsavond worden gehóu den. Een Engelsman en een Hollander zul len spreken over de Wereldwijde Evange lisatie Kruistocht. Deze Zending werkt voornamelijk in landen waar nog nooit het Evangelie verkondigd is. Daardoor zijn bijzondere moeilijkheden aan deze arbeid verbonden. Toch zijn er ook veel zegenin* gen. Over deze strijd en zegen zal ni«t alleen gesproken worden, ook enkele film stroken zullen een duidelijk beeld van dit zendingswerk laten zien. Deze zendingsavond wordt georganiseerd door de Ned. Christ. Gemeenschapsbon<J afd. Alkmaar. Ieder is hartelijk welkom. Het bestuur van de Gemeenschapsbond verzoekt ons ook mee te delen, dat ey van af eerste Pinksterdag elke Zondag om half vier op het bekende plekje in de Hout, weer openluchtprediking zal zijn. Actuele onderwerpen zullen besproken worden. POSTDUIVEN-NIEUWS Zondag werd voor liet eerst in dit seizoen weer gevlogen door duiven van de leden van dc- postduivereniging „De Reisduif". Het was ditmaal een wedvlucht vanuit Roosendaal, een afstand, voor de Rijp, van 117 km. Het weer was gunstig en de duiven kwamen snel en zon der verliezen binnen. De eerste duif deed er een kleine twee uur over en heeft met een g'emiddelde snelheid van ruim 67 km. per uur gevlogen. Hierbij is geen rekening gehouden met de waarschijnlijkheid dat de duiven bijna alle een omweg hebben gemaakt, daar zij van een verkeerde richting kwamen vliegen. De eerst aankomende duif was van J. Sas sen, evenals no. 2-5-11-12. De 3e 15-16- 23 was van G. Klinkhamer, no. 4 was van J. Schipper, no. 6-22 en overduif was van J. Spekken, no. 7 van J. Mul, no. 8-21 en 14 van C. Nieuwaioer, no. 9—24—26 van P. Riteco, no. 10 van J. Knegt, no. 13 van S. Knip, no. 17—18—19 van gebr. Boots en no. 20 van A. Dnotjes. Volgend jaar verlaging van bepaalde tarieven? De Algemene Vereniging voor Zie kenhuisverpleging „Noord-Holland- Noord" heeft, naar uit het jaarverslag over 1950 blijkt, een gunstig jaar ge had. Het aantal leden breidde zich uit en de financien leverden een niet on aanzienlijk overschot op. Onbevredi gend acht de vereniging echter het lange wachten op een Ziekenfondswet, welke het slechts gedeeltelijk bevredi gende Ziekenfondsenbesluit, dat uit de bezettingstijd stamt, kan vervangen. Het aantal posten is in 1950 gestegen van 9013 op 11271. In het afgelopen jaar werden 2936 posten geboekt voor verpleging tot 60 dagen, 1025 posten voor verpleging tot 400 dagen, 3057 voor klinische hulp, 1732 voor bijko mende kostenverzekering, 1228 voor ziekenvervoer, 25 voor gezinshulp en 1268 posten voor sanatoriumverpleging. Het aantal leden bestond naar de grondslag ziekenhuisverpleging uit 3182 volwassenen en 8840 kinderen en naar de grondslag sanatoriumverpleging uit 83 volwassenen en 77 kinderen. In totaal werden 236 leden in zie kenhuizen opgenomen met een aantal van 4338 verpleegdagen. Er werd hier voor een bedrag van f 25.502,95 uitge keerd. De gemiddelde verpleegduur was het langste voor de leeftijdgroep van 51 tot 60 jaar, namelijk 25,5 dagen. Het eindbedrag van de balans der vereniging over 1950 bedroeg f 58618,41. Het batig saldo van de exploitatiereke ning was f 16163.84. Wanneer in 1951 de financiële resultaten zich op dezelfde wijze ontwikkelen, stelt het bestuur zich voor te overwegen om een voor stel te doen tot verlaging van bepaalde tarieven. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ternaar: S. F. van Vee- nen te Leimuiden; te Bathurs*: M. Goud kamp, predikant in algemene dienst te Amsterdam, die dit beroep heeft aangeno men. Beroepen te Barneveld: G. M. van Dieren te Ede. Aangenomen naar Elim: F. E. van der Zee, candidaat te Delft Gereformeerde Kerken. Beroepen te Wapenveld: J. Gouma- re, candidaat te Rotterdam. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor VlaardingenF. Mal- lan te Bruinisse. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Tweetal te Oldenzaal: C. van Kal keren te Schouwerzijl en J. Poutsma te Kornhorn, waarvan eerstgenoemde beroe pen is. Beroepen te Blokzijl: P. Plaatsman te Zuidbroek. Bedankt voor Kapelle a.d. IJsel: H. Amelink te Langerak. Christ. Geref. Kerken. Tweetal te Bunschoten: M. Baan te Dordrecht en C. van der Weele te Harder wijk. Beroepen te Kampen: N Brandsma te Rijnsburg. In de palingrokerij van Volendam heerst grote drukte. Dag en nacht wordt gerookt om aan de grote vraag te voldoen. Besommingen IJmuiden De besommingen van Dinsdag waren: trawlers: IJm. 1 21.500; 2 trawlers t 41.000; loggers: Kw 129 6110, 56 t 2700, Sch 248 t 6180. Prijzen per kg: heilbot 2,95—1,85. gr. tong 2,65—2,45, grm. tong 1,84—1,75. kim. tong 1,54—1,45, kl. tong I 1,37—1,28, II 0,960,76, tarbot I 2,201,76. Prijzen per 50 kg: tarbot II 94—86, tongschar 75—70, schartong 37—18, gr. schol 81—74. grm. schol 8482, kim. schol 8884. kl. schol I 72—69, II 38—13, schar 18,50—14, bot 16,50 —13, v. haring 23—12, makreel 25.50—8,90, gr. schelvis 3027, grm. schelvis 3431, kim. schelvis 36—30, kl. schelvis I 31—25, II 34—22, wijting 29—16, gr. gul 38—26,50, mid. gul 34—30, kl. gul 34—27, ham 57— 52. kim hake 59—54,50, kl. hake I 48—45, II 36—22, kl. wolf 36—28. poontjes 18—12. kl. koolvis zw. 19.50—12,30. wit 26—24. Eerste Zuiderzeeplan halve eeuw oud Dezer dagen was het 50 jaar geleden, dat een wet tot stand kwam tot afsluiting en gedeelelijke inpoldering van cie Zuiderzee. Deze wet werd evenwel later ingetrokken» hetgeen zeer betreurd werd, toen tijdens de eerste wereldoorlog (ln 1916) door een dijkdoorbraak 1.295.040 ha akkerland on der water liep. Mede als gevolg hiervan bereikte in 1918 een definitieve wet tot uitvoering der enigszins gewijzigde plan nen het Staatsblad.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3