Geen verdere confiscatie van het vijandelijk vermogen Mr. Stokvis mag interpelleren over het gratiebeleid Econ omische debatten in de Raad van Europa Generaal Eisenhower Dinsdag in ons land aangekomen Staaf van oorlog met Duitsland zal worden opgeheven Uitvoerige debatten in de Tweede Karrter Europa ontving elf milliard dollar van Amerika Minister Stikker over he1 werk van het Rode Kruis De Belgische regering neemt maatregelen KONINGIN ONTVANGT IKE Inspectie van veertig seconden Nederlandse lening van 24 millioen Voor opbouwplan in Nieuw Guinea Geen alg. amnestie voor „Indie-deserteurs" De vierde Amerikaanse divisie naar Duitsland De zaak-Bertha Hertogh voor Bredase rechtbank ANGLO-IRANIAN WENST ARBITRAGE PURMERENDER MARKT WOENSDAG 9 MEI 1951 (Van onze parlementaire redacteur). Tot 30 September van het vorige jaar was hier te lande op grond van het Besluit Vijandelijk Vermogen in totaal voor het niet geringe bedrag van 124 milioen gulden aan vijandelijk vermogen geliquideerd. Voornamelijk was dit van Duitsers afkomstig. In dit Besluit, dat het beheer en de liquidatie van het vijandelijk vermogen regelt, wenst de regering thans enkele wijzigingen aan te brengen, die diep ingrijpen. Zij heeft daartoe enkele wetsontwerpen ingediend, die Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer zijn behandeld. Het eerste beoogt de aanpassing aan wat zich internationaal op dit gebied heeft ontwikkeld. Het tweede en gewichtigste ontwerp bedoelt een einde te maken aan de dis criminatoire bepalingen in ons recht ten opzichte van Duitsland en zijn onder danen. vond noemde de opheffing Van de staat van oorlog metdit land van verre strekking. Baron van der Feltz (C.H.) zag niets vreemds in de eenzijdige opheffing van de staat van oorlog met Duitsland, nu met Rusland niet tot overeenstem ming te komen is, mits maar een op lossing gevonden wordt, die het rechts gevoel bevredigt. De heer Ritmeester (V.V.D.) wenste een duidelijke uitspraak van de rege ring over de bestemming van het ge- confiskeerde vermogen. Hij kantte zich nadrukkelijk tegen socialisatie. Hij stelde verder o.m. de vraag, of de an dere geallieerden op dezelfde wijze een eind hebben gemaakt aan de ont manteling. De gedachte aan invoering van regeringscontröle der confiskatie Lang en uitvoerig is over deze wets ontwerpen gediscussieerd, het eerst door mr. dr. Stokvis van de C. P. N., die zich ertegen verklaarde, o.a. om dat. het zijns inziens volkenrechtelijk niet mogelijk is eenzijdig de staat van oorlog op te heffen. Met de Sovjet- Unie is er in geen geval overleg over gepleegd. Veel gunstiger oordeelde mr. Terp- etra (A.R.) over de door de regering voorgestelde wijzigingen. De beëindi ging van de staat van oorlog met Duitsland juichte hij toe. De bestem ming van het onteigende vermogen vond hij evenwel niet voldoende ge regeld Ais een ernstig bezwaar van de nieuwe regeling noemde deze afgevaar digde, dat nu de confiscatie van vijan delijke vêrmogens wordt afgesloten, ook geen verzoeken om ontvijanding meer kunnen worden ingediend. De heer Roolvink van de K.V.P. ver langde voor de Nederlandse vrouwen, die door hun huwelijk Duitse gewor den zijn ,de mogelijkheid opengesteld te zien tot ontvijanding. Wat de poli tieke delinquenten aangaat, was hij te gen een dubbele bestraffing, namelijk eerst door de rechter en vervolgens door de staat in de vorm van confis catie van vermogen. Mejuffrouw mr. Tendeloo van de P.v.d.A., die de houding, welke de wes terse wereld thans tegenover Duits land aanneemt, de practisch enig juiste was z.i. allesbehalve ongelukkig. Be roep op een gerechtelijke instantie achtte spr. nodig. Minister-president Drees zal heden, antwoorden. De Kamer heeft voorts gisteravond nog een voorstel behandeld om zeven millioen gulden van de tegenwaarde rekening der Marshallhulp te besteden voor uitbreiding en modernisering van hotel-accommodatie in Nederland en vijf ton voor culturele en toeristische propaganda in het buitenland. De heer Koersen (KVP) wilde niet alleen de grote hotels helpen, de heer Schilt- huis (Arb.) brak een lans voor de jeugdherbergen. Uiteraard was de heer Haken (CPN) tegen het voorstel. Hij achtte het een hoon aan de bevolking. De heer Ritmeester (VVD) juichte het voorstel toe, maar vroeg nadere in lichtingen over het voorgestelde finan cieringssysteem, omdat hij dit niet juist achtte. De heer Schouten (A.R.) was eveneens niet zonder bedenkingen. Prof. Albregts, die het voorstel moest verdedigen, verklaarde, dat niet al leen de grote hotels zullen worden ge holpen dat zijn overigens nog. slechts het Grand Hotel te Scheveningen en Krasnapolsky in Amsterdam doch dat ook op de middelgrote en kleine hotels zal worden gelet. Ook zijn voor bereidende onderhandelingen gaande met hotels in de provincie. Zo mogelijk zullen ook de jeugdherbergen worden geholpen. Na re- en dupliek werd het voorstel goedgekeurd met de stemmen der CPN tegen. Nadere mededelingen over Biesbosch-plannen (Van onze parlementaire redacteur) Het communistische Tweede Kamer lid mr. dr. Stokvis zal binnenkort zijn interpellatie over het door de regering gevoerde gratiebeleid ten aanzien van tot de doodstaf veroordeelde oorlogs misdadigers en politieke delinquenten kunnen houden. De Kamer verleende hem daartoe namelijk op voorstel van de voorzitter verlof. Er moest in deze Dinsdagmiddag ge houden vergadering voorts beslist wor den over een motie van de heer Burger van de P. v. d, A. met een verzoek om nadere plannen voor de bedijking en gedeeltelijke droogmaking van de Bies- bosch aan de Kamer over te leggen, alvorens het wetsontwerp, dat deze in poldering regelt verder te bespreken. De minister van Verkeer en Water staat, de heer Wemmers, zegde inwil liging van dit verlangen toe. De Kamer keurde het wetsontwerp betreffende de gedeeltelijke inpolde ring van de Biesbosch, nadat de motie was ingetrokken, goed. Grondstoffen en investeringsbank aan de orde La Malta wilde Eisenhower uitnodigen De Assemblee van de Raad van Europa heeft Dinsdag economische kwesties aangesneden. In een debat, dat vooral door de Engelsen werd be heerst, kwamen vraagstukken ter spra ke als de voorziening der Europese landen net de noodzakelijke grondstof fen en de stichting van een Europese investeringsbank ter ondersteuning van die landen, die met werkloosheid te kempen hebben. De Engelse socialist Edelman pleitte voor oprichting van een Atlantische raad voor de grondstoffen. Dit mocht geen supra-nationaal orgaan worden, doch moest slechts tot taak hebben, de prijzen te verlagen, de maikt te stabiliseren en de grondstoffen eerlijk te verdelen. Evenals Edelman waar schuwde ook de liberaal Lord Lay- ton, dat gebrek aan grondstoffen zou leiden tot daling der productie, mas sale werkloosheid en verzwakking der verdediging. Layton meende, dat in het kader van de OEES een Euro pees budget voor grondstoffen moest worden gevormd. Hierin vielen an deren hem bij. Het gaat met de vorming van een eenheidsmarkt voor Europa niet naar wens, klaagde Layton voorts. Dit was ook de teneur van een dik rapport van een speciale commissie, waarin werd gepleit voor het voeren van een politiek van volledige tewerkstelling in alle Europese landen. Deze zouden hiertoe de nodige verplichtingen op zich moeten nemen en ook de mone taire stabiliteit moeten handhaven. De Italiaanse minister La Malfa heeft gepoogd, de Assemblee te bewe gen, generaal Eisenhower uit te nodi gen tot bijwoning van en deelneming aan het defensiedebat. Voorziter Spaak sneed deze poging echter af, nadat reeds in besprekingen achter de scher men was gebleken, dat een groot deel van de Raad voor dit voorstel niet voelde. La Malfa kondigde echter aan, dat hij zijn pogingen dienaangaande zal voortzetten. De drie Westelijke geallieerden en West-Duitsland gaan in de eerste week van Juni te Londen confereren over een plan tot regeling van Duits- lands vooroorlogse schuld, zo wordt van gezaghebbende zijde te Bonn ver nomen. Paarlen voor dekippen De kippen van 58-jarige Hagenaar A. P. T. kregen bezoek van enige re chercheurs. Zelden zal men bij hoen ders zulk een rijke buit hebben bin nengehaald. Dat was een parelsnoer ter waarde van 20.000 gulden, dat door dt eigenaar als verloren of gerold was opgegeven bij de politie. Het bleek dat T. het snoer zelf in het hok had gestopt en bij de verzeke ring het geld had opgeëist. Hij meende zo zijn financiële zorgen te kunnen oplossen zonder zijn vrouw van haar kostelijk halssnoer te beroven. Hij is nu van zijn kostelijk bezit, de vrijheid, beroofd en zit in arrest wegens poging tot oplichting. De Verenigde Staten hebben in de eerste drie jaren van de Marshall-hulp goederen naar Europa verzonden ter waarde van 11.074 millioen dollar. In Maart j.l. hebben de aan het plan Marshall deelnemende landen toewij zingen ontvangen voor een bedrag van 166.4 millioen dollar. De Dunani-herdenking Gisteravond zond de „Avro" een pro gramma uit ter herdenking van de ge boortedag van Henri Dunant, de stich ter van het internationale Rode Kruis De uitzending bestond uit een vraagge sprek met de ministers van buiten landse zaken, oorlog en sociale zaken. Op de vraag, op welk terrein het mi nisterie van buitenlandse zaken met het Rode Kruis te maken heeft, ant woordde mr. D. U. Stikker, dat er se dert de oprichting van het Rode Kruis steeds overleg is geweest over de vol kenrechtelijke regels ter bescherming van oorlogsslachtoffers „Nog in 1949 zijn door 64 staten nieuwe '-egels hier voor vastgesteld. De resultaten van deze conferentie zullen binnenkort aan de Staten-Generaal worden voorge legd". Sinds kort bestaat er een Bel gischNederlandse overeenkomst voor wederzijdse hulp bij eventuele ram pen aan de grens, aldus deelde mr StiV.ker verder mede. Men streeft thans naar een dergelijke regeling met het Duitse Rode Kruis. lv ïsffiSF- - H" *7* Nieuwe gevallen van pokken hebben zich gisteren in Tilburg niet voorge daan. Wel zijn twee personen, bij wie zich zeer verdachte verschijnselen voor deden. in observatie genomen. Wederom zijn enige duizenden per sonen opniguw ingeënt. De geneeskun dige autoriteiten hebben de raad gege ven, Tilburgse kinderen niet in groeps verband naar buiten de stad gelegen scholen te zenden. Dwingende voor schriften zijn dienaangaande echter nog niet uitgevaardigd. Het wordt voorts als een kwestie van wijs beleid be schouwd, wanneer Tilburgse ouders, hun kinderen, die op kostschool zijn, tijdens de vacanties n.et naar huis la ten ov Tkomon. Het noodziekenhuis te Tilburg wordt met het oog op het pokken- gevaar door 't Nederlandsche Roode Kruis ingericht. Foto toont een noodziekenhuisbed voorzien van alle hulpmiddelen, zoals dit door de Technische Afdeling in samen werking met de Medische Afdeling van het N ederlandsche Roode Kruis vervaardigd wordt. Deze bedden zullen in het noodziekenhuis te Tilburg geplaatst worden. De Belgische regering heeft strenge maatregelen genomen om te voorko men, dat de pokkenepidemie naar Bel- gie overslaat. Zo wordt thans van al len die de grens overschrijden, de over legging gevraagd van een internatio naal vaccinatiebewijs, dat niet ouder mag zijn dan drie jew. Gisterpiiddag arriveerde Generaal Eisenhower voor een twee-daags bezoek aan ons land op Schiphol. De generaal tijdens het inspecteren der erewacht. Links, achter Gene raal Aler. Ne een inspectie van de vliegvelden Leeuwarden en Soesterberg zal gene raal Eisenhower Donderdag worden ontvangen door H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk. De generaal vertrekt Donderdagmor gen met een e 47 van het vliegkamp Valkenburg naar Leeuwarden. Van Leeuwarden vliegt hij naar Soesterberg Vandaar begeeft hij zich per auto naar Soestdijk. Dadelijk na zijn bezoek aan de Koningin vertrekt de generaal naar Schiphol. Bezoek aan „Keukenhof" onderbrak razende rfi Gistermiddag om kwart vóór vijf landde de met vijf sterren gemarkeerde Constellation „Columbia" van generaal Eisenhower op Schiphol. Het toestel werd om vier uur reeds verwacht. De machine taxide tot voor de erewacht van Grenadiers en Jagers en de Koninklijke militaire kapel. De opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten werd verwelkomd door een groot aantal autoriteiten, onder wie It. Gen. Hasselman, vice-admiraal Jhr. van Holthe, gen. maj. Baay en de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin. Kinnen 40 seconden had de generaal de erewacht geïnspecteerd en nog geen tien minuten na zijn aankomst raasde zijn auto reeds over de snelweg naar Reeds vele verbeteringen ingevoerd Binnenkort zal een wetsontwerp be treffende het verstrekken van een le ning van 24 millioen gulden aan Nieuw Guinea voor een groots ophouwplan aan de Staten-Generaal worden aange boden. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Stokvis (CPN), waarin hij aandrong op vrijlating van de gestrafte dienstplichtige militairen, die zich in dertijd aan uitzending naar Indonesia hebben onttrokken, hebben de minis ters van Justitie en van Oorlog thans geantwoord. Zij merken op, dat aan zg. Indië-deserteurs, die alsnog bereid zijn hun militaire verplichtingen na te ko men op ruime schaal gratie wordt verleend van de hun opgelegde straf. De ministers achten geen termen aan wezig, om in dit beleid wijzigihg te brengen .De noodzaak tot nakoming van de militaire verplichtingen zal zich voordoen bij iedere uitzending van dienstplichtigen buiten Nederland. Bo vendien zou gratieverlening aan Indië- deserteurs, die niet bereid zijn, hun militaire verplichtingen alsnog gestand te doen onbillijk zijn tegenover hen, die zich bereid hebben verklaard, hier toe alsnog over te gaan en dit ook in derdaad hebben gedaan. Daarom zijn de ministers niet. bereid, totstandkoming van een wet, strekkende tot het verle nen van amnestie, te bevorderen. Bremerhaven verwacht 25 Mei de aankomst van de eerste grote eenheden der vierde Amerikaanse infanterie divisie, die 18.000 man telt. De troepen zullen waarschijnlijk gelegerd worden in de Amerikaanse en Franse bezet tingszone van West-Duitsland. Be divi sie is de eerste van de vier Amerikaanse divisies, waarvan de uitzending naar Europa onlangs door het Congres werd goedgekeurd. Momenteel bevinden zich circa honderdduizend Amerikaanse sol daten in de Bondsrepubliek. Z.-Europees opperbevelhebber van Atlantische strijdmacht De Italiaanse regering heeft gene raal Eisenhower aanbevolen de 62-ja- rige generaal Maurizio de Castiglioni tot opperbevelhebber der Atlantische strijd krachten in de Zuideuropese sec tor te benoemen. Generaal De Castiglioni voert het be vel over de Italiaanse strijdkrachten langs de grenzen met Joegoslavië en Oostenrijk. Hij heeft in de afgelopen oorlog het bevel gevoerd over een di visie Alpenjagers, WEGENWACHTER NA AANRIJDING OVERLEDEN De 28-jarige wegenwachter P. H. W. Bonhof uit Deventer die Maandag bij een verkeersongeval op de weg bij Holten zeer ernstig werd gewond, is gisterochtend in het St. Geertruiden- gasthuis te Deventer overleden. B. was ongehuwd en sinds April 1948 als we- genwachter m dienst van de ANWB. Het bouwplan voorziet in de bouw van 200 woningen voor Europeanen m Hollandia, van een hospitaal, van kan toorruimte en van bestuursvestigingen. Bovendien zullen de haven van Hol landia, de overslaghaven Sorong en uc aanlegsteiger in Merauke worden ver beterd. De vooral uit de tweede we reldoorlog bekende vliegvelden van Hollandia, Biak, Sorong en Merauke zullen worden hersteld en gemoderni seerd. De laatste jaren zijn reeds talrijKe belangrijke verbeteringen op allerlei gebied op Nieuw Guinea ingevoerd. Door een geregelde verbinding van de K, P. M. tussen Singapore en Nieuw Guinea en door de exploitatie van cul tuurgrond in de nabijheid van Hollan dia voor de teelt van groenten is er een vooruitgang te bespeuren in de le vensmiddelenvoorziening. Bovendien worden thans de exploi tatiemogelijkheden onderzocht van de in het Cycloopgebergte aanwezige nik kel- en chroomvoorraden. De Bredase rechtbank heeft giste ren opnieuw het proces behandeld van de Staat der Nederlanden tegen Ber tha Hertogh en Al-Mansur Adabi Bin Abdulkadir Adabi. de 22-jarige onder wijzer te Singapore aan wie Bertha Hertogh door haar Maleise pleegmoe der was uitgehuwelijkt. Geen van bei de gedaagden was verschenen. De Staat had hen gedagvaard, aan gezien het huwelijk tussen hen nietig is, omdat Bertha niet de bij artikel 86 van het burgerlijk wetboek vereiste ouderdom had bereikt. Mr. Toxopeus, die als vertegenwoor diger van mr. W. A. J. van den Hurk, procureur van de Staat der Nederlan den ,op 27 Maart aanhouding van de zaak gevraagd, concludeerde nu van eis: „dat op de voorgeschreven gronden het op 1 Augustus 1950 tussen gedaag den voltrokken huwelijk nietig wordt verklaard". De rechtbank zal over acht dagen uitspraak doen. De Anglo-Iranian Oliemaatschappij heeft de Perzische regering medege deeld, dat zij de oliekwestie aan een arbitrage-commissie zal voorleggen. Lord Radcliffe is tot haar bemiddelaar benoemd. De hoop wordt geuit, dat ook Perzie zo spoedig mogelijk een bemid delaar zal benoemen, waarna deze twee een derde bemiddelaar of scheids rechter kunnen aanstellen. Wordt bin nen zestig dagen niet op het verzoek geantwoord, dan kan de Anglo-Iranian de president van het Internationale Hof verzoeken een bemiddelaar te benoe men. DAPPERE REDDERS ZIEK IN BED De 26-jarige G. Meijer en de 33 jarige K. W Noyons, die zich Zondag onder scheidden bij hun dappere pogingen om de inzittenden van de Belgische autobus, die in de Delfshavense Schie gereden was. te redden, li "een thans ziek in bed. Meiier heeft een longon', steking opgelopen en Noyons heeft een zenuwschok Den Haag. In hotel „De Wittebrug", waar de generaal tijdens zijn tweedaags bezoek zal logeren werd hij hartelijk door een aantal landgenoten begroet. Een Amerikaanse tikte hem op de schouder en zei: „Hello Ike, nice to see you". Breed glimlachend antwoordde „Ike" .Hello!" Op weg naar Den Haag heeft de ge neraal een kort bezoek aan de „Keu kenhof" te Lisse gebracht. Drie lief tallige Jacoba-meisjes boden hem daar een bos prachtige Eisenhower-tulpen aan. Terwijl zijn wagen werd versierd bekeek generaal Eisenhower de kleu rige expositie. Generaal-majoor W. J. K. Baay, de chef staf der verenigde chefs van Sta ven, is aan de opperbevelhebber tijdens diens bezoek toegevoegd. Met de Ne derlandse staf-chefs heeft hij in zijn hotel reeds besprekingen gevoerd. De handel in de vette koeien was vrij willig met hoge prijzen, vooral de prima slachtbeesten werden vlug ge nomen. Enkele zullen dan ook wel nog iets boven de notering uitkomen. Het aanbod van gelde koeien was, nadat de vorige dag de grote markt is ge houden, weer tamelijk groot. Men kan echter zien, dat de weiders nog niet ten volle zijn toegekocht, daar de vraag weer heel goed was en de prij zen vast blijven. De verse melkkoeien waren beter gevraagd dan gisteren. Ook in de pinken was de gang beter. De slachtdieren waren goed gezocht, maar voor de houderij was weinig vraag. De nuchtere kalveren gingen goed. Vlugge handel en hoge prijzen in tegenstelling tot de fokkalveren. Er waren veel vette kalveren, o.a. uit Gel derland, aangevoerd, waarvoor veel belangstelling was. De schapenmarkt begint toch ook weer wat drukker te worden, vooral nu de lammetjes wat los beginnen te komen. De handel in de weideschapen is wel wat kalmer, de inzinking van de wolprijzen werkt daar zeker wel aan mede, maar de prijzen blijven vrij hoog. De lam mertjes waren goed gevraagd, zowel voor de dood als voor 't leven. Enkele lammeren zijn voor de slacht nog flink boven de notering gegaan. Met de vette varkens was het met de beste ook heel goed, de inzet was f 1.88, en kele 1.90, maar de afloop was iets stug ger. De vette zeugen gingen zo om de 1.76. Door het niet te grote aanbod van biggen was er in de vroegte vrij veel handel, maar ook daar was de afloop weer slechter. Op de paarden- en pluimveemarkt was het zeer stil. NOTERINGEN Aangevoerd 1065 runderen, o.a. 207 vette koeien van f2.10 tot f2.95 p. kg (vlug); 193 melk- en kalfkoeien van f 675 tot f 1075 p. stuk (kalm)609 Gel de koeien van f500 tot f800 p. jtuk (goed); 34 pinken van f230 tot f350 p. stuk (matig); 878 nuchtere kalveren, w.o. v. d. slacht van f35 tot f90 (gued), fokker van f50 tot f105 (kalm); 22 stieren van f550 tot f1500 (matig); 295 schapen, w.o. v, d. weiderij van f 95 tot f140 (kalm), fokschapen van f160 tot f 225 (kalm)275 lammeren van f 52 tot f 80 (goed)55 bokken en gei ten van f10 tot f50 (stug); 182 vette varkens van f 1.68 tot fl.PO p. kg (be gin goed, afloop iets stugger); 841 schrammen van f35 tot f65 p. stuk, zware biggen 29—52 p. st., lichte biggen 23—29 p. stuk (minder aanbod, iets meer handel, afloop stil); 15 fokzeugen van f250 tot f375 (kalm): 44 paarden van f650 tot f900 '«til); 22 vette kalveren van f210 tot (vlug)- totaal 3626 dieren. Pluimveemarkt- konijnen van f 1 ->1 f >i iiv~v> '-'->-)ene!eren van '1 tot f lnv> or r "1 'i<s; 9000 een deneieren f8 per 100 stuks. 4

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5