Standwerken is niet te leren 1 Pim. Pasü, Pon en k Paashaas i DE Slll'TEL JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER ceeeh Burgemeester d'Ailly kan het Sprankelende humor op het Amstelveld Sterftecijfer in Nederland is laqer dan in de andere landen Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten PNKSTEREN Scheepvaartberichten Slechts één procent werklozen onder de gedemobiliseerde militairen Maar ook de laatste man 0 Het Radioprogramma I WOENSDAG 9 MEI 1951 En dat kost geert vijftig, geen negen-en-veertig cent (Van onze speciale verslaggever) gTANDWERKEN is een gave. Dat is op geen school te leren. Je kunt het, of je kunt het niet. De standwerkers van het Amstelveld hebben Maandag eenstem mig verklaard, dat mr. A. d'Ailly, Amsterdams eerste burger, het kin. Hij hoort thuis in de categorie der demonstranten, niet in die der zwervers. De demon stranten zijn de marktkooplieden, die rustig achter hun kraam blijven staan en dan hun prevelementje maken. Zwervers zijn die standwerkers, die zonder kraam werken, hun koopwaar midden op straat deponeren, daar een kring van klanten omheen weten te praten en dan maar rusteloos in die kring rondlopen. Tien, vijftien gegadigden steken de koopman reeds de gulden toe. Hij komt handen tekort voor een ongenblik. En dan ongemerkt is hij alweer van vo ren af aan begonnen. Afwasbare schilderijen gCHEERMESJES zijn een bekend marktartikel. Anders is dat met schilderijen. We hebben ze zien verko pen op het Amstelveld. Met weergalo ze vaardigheid. Schilderijen, die we voor geen geld in onze kamer zouden willen ophangen. Linnen doeken „met garantiebewijs", „aflapbaar met schui mend water", schilderijen met een ver gulde lijst, „waar de blussen niet tf- springen, als er met een hamer op ge timmerd wordt". De mensen betaalden een tientje een joetje, zoals de koop- jyjAAR goed burgemeester d'Ailly Amsterdams vliegende burgemeester is dus een demonstrant. Hij heeft het Maandagmorgen bewezen, toen hij leu tig en boeiend de derde bevrijdings- markt op het roemruchte Amstelveld aan de Prinsengracht opende en daar bij gelijktijdig het derde standwer kersconcours begonnen verklaarde. Na- ijverigen zeiden, dat de burgemeester wel een bijzonder mooi artikel had om zijn roem als demonstrant te vestigen. Toegegeven, heel Nederland haakt op het ogenblik in voor de kankerbestrij ding, maar hij lapte het hem toch maar om met een vijf-minutenspeechje 71 UI gld. in de pot te krijgen. En iemand, die scheermesjes of sigaren of strop dassen verkoopt, geeft zijn klanten al tijd nog iets tastbaars mee naar huis. Burgemeester-standwerker d'Ailly niet. Die kwam alleen maar met een ideëel doel aandragen. De mensen, die met zulke doelen wel eens te maken heb ben gehad, weten hoe moeilijk het soms is, de knip van de portemonnaie te praten. Burgemeester d'Ailly lapte het hem. Net zo goed als silhouettist Bakema uit de Kuyperstraat, die zijn totale verdienste op deze feestmarkt ter beschikking stelde van de kanker bestrijding. Waterval van woorden MA die officiële opening werd het oude vertrouwde Amstelveld pas weer goed marktterrein. Iedere stand werker haastte zich naar zijn stalletje en zette zijn alleenspraak in, om zijn publiek te trekken. En over al dat plotselinge gepraat heen, schetterde een versterkingsinstallatie vrolijke Centraal Bureau voor de Statistiek. man in goed Bargoens annonceerde en wandelden met een schilderij naar huis. Een reuze kunst. De grootste na tuurlijk van de twee standwerkers, iie een pilowse broek en fluwelen jasje droegen. En lange sluike haren Nee, dan die Moffie, de man van de brillenstiften. Hij noemt zich precies de doodgraver. „Kom je vandaag niet, dan kom je volgende week wel. Maar komen doe je subiet". „Mevrouw mag ik uw bril even". En dan poetst hij de glazen tot ze glim men als kristal, zet het apparaat in een stopfles, die hij volblaast met si garettenrook, en demonstreert de om standers vervolgens, dat de glazen on beslagen blijven. Het geheim? De stift, die duur „Spectacles-Cleaner" heet. „Zelfs de burgervader van groot-Am sterdam was vanmorgen aan mijn stal en kan de toekomst weer licht bekij ken door schone brilleglazen", past deze koopman zijn toespraak aan bij de omstandigheden. Zijn toespraak, die doorspekt is met een Belgisch accent. Wij zouden zo door kunnen gaan. Wat een sprankelende humor, wat een flux de bouche wordt hier ten toon gespreid. Wat een ondernemingsvol koopmansinstinct vindt hier een uit weg. Een facet van het grillige leven, waarin de romantiek niet dood is. En daarom waard om in ere gehouden te worden. De statistiek leert ons: Canada heeft grootste bevolkingstoename (Van onze Haagse redacteur) lir.iiOE YEN memana meer te vertellen, dat de bevolking van Nederland onrustbarend snel toeneemt. Als er één probleem is, waarmede ons land te kampen heeft, dan is het wel met zijn overbevolking. Toch zijn cr landen, waar de groei der be I,Iking, in percenten uitgedrukt, die van ons land ongeveer evenaardt of zelfs overtreft. Dat bewijzen de laatste cijfers van het dansmuziek. Een cacaphonie van ge luid en geluiden, die de oude huizen van Prinsengracht, Kerkstraat, ja zelfs Utrechtsestraat uit de lichte dommel wekte, waaraan ze zich aan en om het stille grachtenwater dag in dag uit, jaar in jaar uit mogen en kunnen overgeven. Mens, meiis, wat werd daar gepraat in die paar volgende uren van deze dro merige eerste Maandag van Mei. Neem daar nu bijvoorbeeld die Ruurt Wijn gaard. Ja, ja, precies, die grote dikke, die daar op het hoekje staat en op zo'n allergenoegelijkste manier in hemds mouwen nota bene, hoewel er nog een schraal windje over het marktterrein staat zijn scheermesjes aan de man brengt, tussen haakjes, vergis je een keer niet in die knaap. Geen kind meer. Hij is de op handen gedragen ere-voorzitter van de sectie Stand werkers van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhan- del. „Nou, wie wil vandaag zichzelf eens tra'cteren?" lokt hij met stentorstem ziin kopers. En dan: ..Het verschil met leder ander mesje is niet onder woor den te brengen. Zes-honderdste milli meter. Bladdun. Wacht, nou wil ik van daag op deze feestmarkt eens tien mensen gelukkig maken. Ik zal ze een koop geven, zoals ze van der levens dagen nog niet gehad hebben. En nou niet straks naar die winkelier hollen en zeggen, dat-ie jullie heeft afgezet, nee, dat doet-ie niet. Ik heb een onge regelde partij goed gekocht en daar zat dit tussen. Daar betaal je geen twee kwartjes voor. Dat is de vastgestelde prijs. Daar moet die winkelier het voor verkopen. Ik niet. Maar misschien ver dien ik er nog wel meer aan dan die arme winkelier...." En zo praat Ruurt maar door. Hij doet het al ttyee-en-der- tig jaar. Hij mag dus met recht een volleerd standwerker heten. Met arendsblikken gaat hij de kring rona, of hij onder zijn toehoorders wellicht lieden vindt, die reeds eerder klant waren. En waarachtig, hij vindt ze ook nog, twee stuks zelfs. Beiden bevesti gen de zeldzame kwaliteit van het aangeboden mesje. De koopman grijnst, maar doet overigens alsof deze reclame vanzelfsprekend is. De aan prijzing werkt feilloos. Reeds grijpen drie, vier handen naar de reclame pakjes. Maar nog heeft de koopman een climax achter de hand. Geen dne pakjes voor een gulden, maar vier. „En als het mesje u niet bevalt, volgende week sta ik hier weer op dezelfde plek. U begint dus met het vierde pakje open te maken en de mesjes daaruit te proberen. Als ze u niet bevallen, brengt u volgende week de drie gekoch.e pakjes terug. Ik betaal u het volle pond weerom!" Die oorzaak is als regel onzurvei bloed Begin daarotn een Kruschen-kuur. Wonderlijk - die aansporende werking dei zes minerale zouten, die Kroschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag oa dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weel op volle toeren hun functie, verrichten, kun nen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen m de kiem gesmoord. Neem dèürom Kruschen. Regelmatig! En hoe eerder hoe beter (Advertentie, Ing. Med.) In 1939 telde Nederland 8.761.000 in woners. Tien jaar later was dit aantal gestegen tot 9.955.000 in 1950 waren net er .10.103.000. De gemiddelde jaarlijKse toeneming over de periode 1945—1950 bedroeg 1,8%. In Belgie was dat 0.8%, in Luxemburg 1*1,, in Frankrijk l,5-%t in het Verenigd Koninkrijk 0,6%, in Denemarken 1,1%, in Noorwegen 1,3%, in Zweden 1,2%, in de Verenigde Sta ten van Amerika 1.7% en in Canada zelfs 2,7%. Doch de Canadezen zullen er geen last van hebben: in hun onme telijke land is de bevolking slechts 13.845.000 zielen groot. Er is ruimte ge noeg voor de aanwas en ook voor de immigranten, die men er onder bepaal de voorwaarden gaarne ziet komen. Wat het aantal levend geborenen per 1000 inwoners betreft, maakt Nede- land een uitstekend figuur. Het be droeg in 1950: 22,7. Daarmede staat het boven Belgie met 16,7 levend geborenen per 1000 inwoners, Luxemburg met 14.4 (in 1949), Frankrijk met 21 (in 1949), het Verenigid Koninkrijk met 16,1, Denemarken met 18.9 (in 1949), Noorwegen met 19,3 en Zweden met 16,5, doch onder de Verenigde Staten van Amerika met 23,4 en Canada met 26.5 levend geborenen op elke 1000 in woners. Nederland blijkt een gezond land te zijn, niet zo zeer door het klimaat dan wel door de uitstekende medische ver zorging en de hygiënische voorlichting. Het aantal overledenen per 1000 inwo ners bedraagt er namelijk minder dan in een van de genoemde landen. Het waren er in 1950 slechts 7,5 tegen 12,4 in Belgie, 12,6 (in 1949) in Luxemburg, 13,8 (in 1949) in Frankrijk. 11,7 in het Verenigd Koninkrijk. 8,9 (in 1949) in Denemarken, 8,9 in Noorwegen. 10 in Zweden, 9.6 in de Verenigde Staten van Amerika en 9 in Qtnada. Het is dus nog niet zo gek wonen in ons kleine dichtbevolkte landje.... j\9 'N TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAN SO STUKS Abbekerk, Melbourne-R'dam, pass. 7-5 Gi braltar naar Duinkerken Alamak, R'dam— Calcutta, 8-5 te Madras Alchiba, W.-Afrika A'dam, 7-5 bij Kan. Eilanden Alcyone, Calcutta—R'dam, 7-5 van Bombay naar Kara chi Aldabi, R'dam—Buenos Aires, 7-5 te Rio de Janeiro Alnati, Buenos Aires—R'dam, 7-5 van Fernando Noronha naar Las Palmas Al tair, R'dam—Z.-Amerika, 7-5 van Porto Alegre naar Rio Grande Aalsum, 7-5 van Caibarien te R'dam Alchiba, W.-Afrika—A'dam, pass. 7-5 n.m. Las Palmas naar Le Havre Algenib, 8-5 van Norfolk naar R'dam Aagtedijk, R' dam—New York, 8-5 te Vlissingen ter rede Breda, 8-5 van Valparaiso te St. Antonio Bali, Surabaja—A'dam, pass. 7-5 Kaap St. Vin cent. Baarn, A'dam—W.-Indie, 7-5 dwars Punta del Gada Biscaya, 8-5 van R'dam te Djakarta Borneo, Hollandia—A'dam, pass. 6-5 Kaap Guardafui Caltex Leiden (t), 8-5 van Sidon te R'dam Caltex Nederland (t), Sidon—R'dam, pass. 7-5 Kaap St. Vincent Casablanca, Antwerpen—Djakarta, 6-5 n.m. van Colombo naar Singapore Chama (t), R'dam— San Predo, 7-5 dwars Nicaragua Cheshire, Djakarta—A'dam, pass. 7-5 Minikoy Drente, Bombay—Los Angeles, 8-5 te Gasan Diemer- dijk, 8-5 van Vancouver naar Portland Eemdijk, 6-5 te Mobile Fairsea, verm. 10-5 van Semarng naar A'dam Garoet, Djakarta —R'dam, 10-5 (9 uur) te Hoek van Holland verwacht Groote Beer, Djakarta—A'dam, pass. 7-5 n.m. Algiers Gooiland, Buenos Aires—A'dam, 8-5 te Las Palmas verwacht Jchan van Oldenbarnevelt, 7-5 van Sydney naar Surabaja Jagersfontein, A'dam—Zuid- Afrika, 7-5 van Teneriffe naar Kaapstad Kedoe, Singapore—R'dam, pass. 7-5 (13 uur) Perim Kota Inten, R'dam—Nieuw Guinea, pass. 7-5 ten noorden Soembawa Laurens- lcerk, A'dam—W.-Afrika, 8-5 van Accra te Lagos Leerdam, 7-5 van Newport News naar New York Lindekerk, R'dam—Perzische Golf, 7-5 te Ras Tanura Lievevrouwekerk, Calcutta—R'dam, pass. 8-5 v.m. van Ouessant naar Antwerpen Mariekerk, R'dam—Sydney, 7-5 van Colombo naar Melbourne Meer kerk, Sydney—R'dam, 8-5 te Fremantle Muiderkerk, R'dam—Perzische Golf, pass. 7-5 Ouessant Nieuw-Amsterdam, 8-5 (ca. 16 uur) van R'dam naar New York Prins Alexander, 8-5 n.m. van R'dam te Quebec veiwacht Prins Willem van Oranje, R'dam— Chicago, 7-5 n.m. te Antwerpen Riouw, New York—Calcutta, pass. 7-5 Pantellaria naar Bey routh Rondo, 8-5 van Singapore te Rangoon Rotti, 7-5 te Amoerang ter rede Rijn, 8-5 n.m. van Huelva te Sluiskil verwacht Schie- dijk, R'dam—Los Angeles, pass. 7-5 Acapulco Sloterdijk, Djakarta—New York, 7-5 te Suez Sommelsdijk, 7-5 van Havanna naar Vera Cruz Talisse, Djakarta—New York, 9-4 te Colombo verwacht Tawali, A'dam—Indo nesië, 7-5 van Penang naar Singapore Trom penberg, 7-5 van R'dam naar Houston Veen- dam, 8-5 van R'dam te New York Zon- newijk, R'dam—Houston, pass. 7-5 Bermudas. (Advertentie, Ing. Med.) Ereraad voor controverse Er is thans definitief een ere-raad samengesteld teneinde de reeds ge ruime tijd bestaande controverse tus sen de stichting „Helpt Ambon in Nood" en de stichting „Door de Eeu wen Trouw" te beoordelen. „Door de Eeuwen Trouw" heeft voor deze raad aangewezen prof. dr. A. M. Donner hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, en mr. G. J. de Lint, officier van Justitie te 's Gravenhage. „Helpt Ambon in Nood" wordt ver tegenwoordigd door mr. C. C. van Helsdingen, oud-voorzitter van de Volksraad, te Haarlem, en de heer C. Maris te 's Gravenhage. Mr. Th. L. van Berckel, president van het gerechts hof te 's Gravenhage, heeft het voor zitterschap op zich genomen. --V 41. De Paashaas is zo blij, dat de grote auto met eieren terug is, dat hij tegen Pim, Pam en Pom heeft gezegd: „Zeg me wat je hebben wilt, en ik zal het je geven". Maar de hondjes zijn te vreden met een Paasei met de handte kening van de Paashaas er op. De Paashaas heeft goedkeurend geknikt en meteen zijn naaste medewerkers bij een geroepen. Eén van hen fluistert hij wat in het oor. Pim kan het niet ver staan, maar dat is ook de bedoeling. De Paashaas heeft nog een verrassing in petto en de hondjes mogen dat na tuurlijk niet weten. Een ha'f uurtje a- ter is het ei al klaar en de Paashaas overhandigt het met een stralend ge zicht aan Pim. „Nogmaals hartelijk dank beste- jongens", zegt hij. „En doe de groeten aan je moeder. Ze kan trot* zijn op haar zoons". Pim. Pam en Pom glimmen van genoegen en nemen nu meteen afscheid van de Paashaas. Een jeep van de politie zal hen naar hui* brengen. Het bedrijfsleven kende zijn plicht moet aan de slag (Van onze militaire medewerker) r\E laatste dienstplichtige militairen, deel uitmakende van de H-brigade, zijn eind vorige maand met de Dor setshire en de New Australia in Neder land teruggekeerd. Zij vormden de ach terhoede van een leger, dat ver over de 100.000 man telde. Want alleen van de Kon. Landmacht werden in de afge lopen jaren meer dan 110.000 man naar Nederland teruggevoerd. Voegt men daar nog een kleine 20.000 man bij van Kon. Marine en Mariniers, dan komt men tot ongeveer 130.000 jonge mensen, die twee of meer jaren hun burgerbe staan vaarwel moesten zeggen en 's Konings wapenrok gingen dragen. Men is wel eens beducht geweest voor de stormaanval, die deze repatriërenden zouden doen op de Nederlandse arbeids markt. Vooral het afgelopen jaar 1950, toen bijna 70.000 militairen in Neder- .andse havens werden ontscheept dus meer dan de helft van het totale aan tal is in dit opzicht een heel moeilijk jaar geweest. Immers, gemiddeld 100.000 mannen stonden toen bij de arbeids- bureaux als werkloos ingeschreven. Hoe zou men er in kunnen slagen bovendien leze 70.000 oud-militairen weer aan de slag te brengen? De jongste cijfers betreffende het aan bod van werkzoekende gedemobiliseer- den tonen duidelijk aan, dat men hierin 41 Dt start van de grote Kanaal- wedstnja vond plaats op her strand even ten Zuiden van Calais. Het was vroeg in de ochtend en nog flink don ker Overal liepen mannen rond met brandende fakkels in de hand n tel- kpns flitste het magnesiumlicht op-dat art persfotografen ontstaken om ..un opnamen te kunnen maken. Hier en daar zag men zeer geagiteerde dames en heren staan, omringd door tallcze nieuwsgierig toekijkende omstanders. Zij hadden zich gehuld in Dadjassen, droegen gummikappen op 't hoofd en zware brillen, waarachter bijna hun gehele gezicht schuil ging. Bovendien hadden gedienstige handen hen van top tot teen onder het vet gesmeerd. Zij zaten er letterlijk mee vot geklod derd. Het was duidelijk, dat dit de zwemmers en zwemsters waren die de grote tocht zouden wagen. Ook Jimmy Brown was aanwezig. Hij droeg een rood-wit gestreept zwembroekje, dat nogal aan de lange kant was en voor de rest zag hij er net als anders uit. Piet Potlood stond naast hem druk te praten. Af en toe maakte hij zelfs een wanhopig gebaar. „Maar je móet je invetten, Jimmy", riep hij wanhopig. „Op deze manier krijg je het veel te koud. Straks kom je in een koude stroom terecht en dan verstijven je spieren." Patricia Wenthworth ■Ui (97 „Mevrouwtje, niemand zal u kwaad doen, maar ik heb wat tijd nodig om hier vandaan te komen". Vervolgens, zonder verder op Ida's verbijsterde blik acht te slaan, wendde hij zich tot Ja nice „Juffrouw Meade, u is een ver standig meisje. Ik wil geen van u bei den kwaad doen maar u begrijpt, dat ik geen alarm kan laten slaan. Als u doet wat u gezegd wordt, zal er u niets overkomen. Ik geloof niet, dat mevrouw Mttram evenveel zelfbeheer sing heeft als u, dus wi, ik haar een prop in de mond doen steken. In het werkmandje zie ik wat mooie rose zij den en daar kunt u het prachtig mee opknappen. Maakt u voort alsjeblieft!" „Maakt u voort!" Ze had het ver schrikte gezicht van Cyril gezien. Ze had hem zien wegrennen. „Maakt u voort!" Cyril zou wel blijven rennen. Wanneer zou hij Garth bereiken en hoeveel tijd zou Garth nodig hebben? „Maakt u voort", jawel, maar ze moest tijd zien te winnen. En Everton moest niet de kans krijgen, op Garth te schie ten. Uit de grote glazen vaas steeg rozen geur omhoog. „Voortmaken". Meneer Everton's stem had een dreigende klank. Met moeite wendde Janice het hoofd om en zag Ida Mottram in knielende houding op haar haardkleedje, terwijl ze wezeloos naar het pistool staarde. Verbaasd sprak ze: „Ik begrijp niet goed", waarop meneer Everton ant woordde: „Ik vrees, dat u een prop in de mond krijgt, maar niemand zal u kwaad doen." Dat was een leugen. Janice begreep waar hij heen wilde. Eerst zou hij Ida moeten knevelen en dan zou hij hen allebei neerschieten haar eerst voor ze kon schreeuwen en dan Ida, die vooraf de mond was gesnoerd. Iets in haar binnenste zei „neen" en koel overwoog ze de kansen. Op lang zame, weifelende toon, sprak ze. „Het spijt mewilt u me 't alsjeblieft nog eens uitleggen. Wat wilt u, dat ik zal doen?" Hij herhaalde zijn bevel, maar had nauwelijks enige woorden gezegd, toen Garth in snelle vaart om de hoek van 't huis verscheen. Nu greep Janice de zware rozenvaas en wierp die met volle kracht naar meneer Everton. Niet voor niets had Garth haar gooien geleerd. De vaas trof Everton vlak in het ge zicht. Rozen en water vlogen in 't rond, de vaas brak zijn bril en hij liet een he vige kreet van pijn horen, precies als 'n gewond dier. Ida Mottram schreeuw de zo hard ze kon en een fractie van een seconde vroeg Janice zich af, af de glazen tuindeur gesloten was, want zo ja, dan kon Everton hen allen om hals brengen. Toen nog voor ze zich herinnerd had, dat Ida die deur over dag nooit op slot deed, draaide Garth geluisloos de kruk om en trad de ka mer binnen. Majoor Albany sloeg zijn arm over Evertons's doornatte schouder, greep hem bij de pols en rukte zijn rechter hand omhoog. De revolver ging af en een stukje kalk kletterde neer op de tafel waar de vaas had gestaan. Verder wist Janice niets meer tot ze de politie hoorde opbellen. Meneer Ever ton lag op de grond, met Garth bo venop hem en Ida zei tussen haar snik ken doos: „O, je hebt mijn vaas gebro ken! En die heeft hem in 't gezicht ge wondhet bloedt! O, die arme me neer Everton!" HOOFDSTUK XXXXI Een paar dagen later was er een bij eenkomst in de oude pastorie, om juf frouw Silver goedendag te zeggen. Daar waren juffrouw Sophy, Garth en Jani ce, brigadier Abbott, Ida Mottram en juffrouw Medora Brown, feitelijk me vrouw Madoc geheten. De ontknoping was de dames Don- caster zo naar 't hoofd gestegen, dat ze, hun oude onderlinge wrok vergetend, eenstemmig verklaarden, altijd iets vreemds aan haar te hebben gevonden. Wat meneer Everton betreft, als iemand hun opinie had gevraagd, zouden ze da delijk gezegd hebben, dat de vorm van zijn hoofd Duits was. Frank Abbott, momenteel blijkbaar met verlof, zat eerbiedig op een lijvige kruk uit de vorige eeuw en zei sme kend: „Kom, vertel ons nu eens alles.. U verdacht Everton al dadelijk, niet waar? Waarom eigenlijk?" Juffrouw Silver kuchte eens. „Beste Frank, je bent zo impulsief. Ik ging meneer Everton pas Woensdag ver denken de dag voor ons reisje naar Marbury". Frank spitste de oren. „Wat gebeurde er dan die Woens dag?" Juftrouw Silver keek hem welwil lend aan. „O, maar heel weinig, heus. Als ik erover had gesproken, zou je hebben gedacht, dat ik van een molshoop een berg maakte. Toen ik in de tuin op juf frouw Feil wachtte, die zo vriendelijk was, me naar de dames Doncaster mee te nemen, zag ik die geëvacueerde jon- gen, Cyril Bond, op de muur. Misschien heb je wel opgemerkt, dat hij heel leer gierig is. Plotseling boog hij zich uit de overhangende takken naar mij toe en vroeg: „Wat betekent Sprechen Sie Deutsch?" waarbij hij de woorden al- lerafschuwelijkst uitsprak. Desondanks was het duidelijk wat hij bedoelde en ik vertelde hem dat het „Spreekt u Duits?" betekende. Blijkbaar had hij het zinnetje van een ander evacuétje, een Joods Oostenrijkertje, gehoord. volkomen is geslaagd! Reeds eerder schreven wij, dat in Januari 1951 een daling intrad ten aanzien van de werk loosheidscijfers der gedemobiliseerd# militairen. Deze daling zet zich met sprongen voort, zoals uit de volgende cijfers moge blijken. Op 1 Januari bedroeg het aanbod van werkloze gedemobiliseerden 25777 mart, op 1 Februari 2300, op 1 Maart 2003, op 1 April 1610, op 15 April 1458, op 1 Mei 1420. Dat betekent dus, berekend naar het totaal aantal gerepatrieerden een werkloosheidspercentage van iets meer dan één procent! Wat het gewestelijk arbeidsbureau te Alkmaar betreft, hier stonden op 13 April ingeschreven 54 werkloze miiltai- ren van wie 18 korter dan één maand en 5 langer dan zes maanden. Verge leken bij enkele maanden geleden vertonen deze cijfers weinig verande ring, wel echter die van de bijkanto ren. Zo daalde Den Helder van 10 op 5 werklozen, Hoorn van 9 op 8, Bever wijk van 8 op 4, Schagen van 8 op 2, Enkhttizetr van 7 op',5v'Zaandam, waar ntgn in. het vroege voorjaar >geen werk zoekende militairen had, telt er nu één die hopelijk gauw aan de slag zal komen. Trouwens, die wens geldt evenzeer voor alle anderen, waar zij ook ingeschreven staan. Wij spraken onlangs met de bedrijfsleider van een machinefabriek nabij Rotterdam. In zijn bankwerkerij bestond de helft van het personeel uit gedemobiliseerde mi litairen. „Prima mensen allemaal", ver telde hij ons „ik wou dat ze allemaal van dat slag waren. Zij weten wat aan pakken betekent, en hebben verant- woordelijksheidsbesef!" Dat de oud-militairen uit Indonesië een goede reputatie genieten, blijkt eens te meer uit de steeds dalende werkloosheidscijfers. Laat ons hopen, dat weldra ook de laatste man weer aan de slag is! tegen doorzitten bfl wielrijden en stuklopen (Advertentie. Ing. Med., DONDERDAG 10 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Granc..- muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muzieV,. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Vaor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Ang'elus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Kamerorkest en solist. 13.30 Zang en piano. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Bas-bariton en piano. 15.50 Gram.muziek. 16.OO Bijbel lezing. 16.45 Vocaal Ensemble. 17.00 Voor de j^ugd. 17.30 Koperkwartet. 17.50 Regerings- u^tzending: Heert van Sloten: Jeugduitzending: ,,'n een vlerkprauw van Ceram naar Australië'*. 13.00 Verznekprogramma. 18.30 „Loon- an prijspolitiek", causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.15 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 „Regimentsmarsen en signalen"» causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Buiten lands overzicht. 22.40 Gram.muziek. 22. <5 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 t *am.muzie> HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VFRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.45 Orgelspel. 9.00 Morgenwijding» 9.15 Gram.ifluziek. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.35 Gram.muziek. 11.45 Wenken voor de tuin. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor tennissers. 18.20 Sport- problemen. 18.30 Orkestconcert. 1$.05 Nieuws van de Koninklijke Marine. 19.15 Musette- orkest. 19.40 Studie-voorlichting voor a.s. stu denten. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Opera-concert. 21.00 „De Slag", hoor spel. 22.15 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gram.muziek*

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7