r LAATSTE NIEUWS Ambonezen in de k ou l'in. Pan, Pin en de Paashaas DE SLBPTEL Propaganda-actie van de VVV's voor bollenvelden boven het IJ JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Nieuws uit de Langedijker Dorpen 0 Louwers uit Praag vertrokken 4.90 z'idag, fZ# F Streven naar verdwijning der duintarieven Najaarsvergadering komt in Akersloot Het Radioprogramma Pinksteren dubbel feestelijk dit jaar De Russische bagage bleet achter J5p.LïfoifrLes. lAaagtÜiounn^ellcA.. Ernstig gebrek aan kleding Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Bergen DONDERDAG 10 MEI 1951 en Zeer apart vart. grijs, 99 O. ptassen, :ht dubbel linnen, q 99 :e boeken uitvoering ten laaidenkoker] gelakt 95 et ?OON 3417 doet en krullend- het niet 1, glad of kleuren ude kleur Federatie in Bergen bijeen (Van een onzer redacteuren) „WIST u, dat het areaal van de bloembollenteelt in onze provincie veel uitge strekter is dan in het beroemde Zuidhollandse bloembollengebied?" vroeg de heer J. J. Dinkelberg in de algemene voorjaarsvergadering, die gistermorgen door de Fedefatie van VW's in Noord-Holland boven '-et Noordzeerkanaal in „De Rustende Jager" te Bergen werd gehouden. Er is m door de Federatie een grote propaganda-actie begonnen om ook en voora .e bloembollencultuur onder de aandacht van de toeristen en vacantiegangers ie brengen. te verhogen, had hei gemeentebestuur OEEDS zijn duizenden folders en cir- circulaires in binnen- en buitenland verspreid en worden talrijke reclame platen en prospectussen uitgegeven. In de pers wordt herhaaldelijk propagan da gemaakt en twee dagen geleden heeft de federatie voor een aantal jour nalisten een uitstekend geslaagde auto bustocht door de mooiste streken van Noord-Holland georganiseerd. Ook in het buitenland wordt propa ganda gemaakt voor de kop van Nrd.- Holland. Er is een ZweedsDeense folder samengesteld in samenwerking met de Friese en de Groningse VVV's en ook zijn er plannen een folder in het Duits te gaan uitgeven. De alge mene opvatting is immers, dat een grootscheepse verspreiding van pak kende folders de beste reclame is. Dure duinwandelingen. VEEL belangwekkende punten behield de agenda overigens niet. De verga dering, die op eminente wijze werd geleid door de voorzitter mr. D. Bree- baart, burgemeester van Zijpe, had een rustig verloop en wfrcl behalve door de afgevaardigden van de plaatselijke VW's onder anderen bijgewoond door jhr. W. Boreel, de voorzitter van de ANW uit 's-Gravenhage en de heer W. de Vries, gemeentesecrtearis van Bergen. Naar aanleiding van een brief van de Gedeputeerde Statenvan Noord-Hol land werd besloten alles in het werk te stellen om te komen tot de afschaffing of tenminste verlaging van de huidige tarieven ten aanzien van het betreden der duinen. In het bijzonder de heer J. H. Roggeveen, voorzitter der plaatse lijke VVV van Bergen, sprak zijn er kentelijkheid voor deze stap uit. Vervolgens werd een protest van de Bergense VVV behandeld, welke ver eniging er bezwaren tegen maakte, dat het bloemenieest in Augustus niet dooi de plaatselijke VW zou worden geor ganiseerd, doch door de federatie. Het bleek dat de Aikmaarse VVV, die zelf uiteraard haar medewerking aan de bloemenoptocht verleent, de federatie eveneens om haar medewerking had verzocht. De vergadering besloot zich te houden aan het plan, om het feest dooi de federatie te doen organiseren. Het spoorwegvraagstuk. LIIEROP werd een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken behandeld, waaruit bleek dat deze Kamer het voor Noord-Holland zo ur gente spoorwegvraagstuk onder ogen heeft gebracht van de directie der Ne derlandse Spoorwegen. In verband hiermede zal binnenkort de directeur der N.S., ir. Q- F. den Hollander, te Hoorn een bspreking houden, waarbij ook afgevaardigden van de plaatselijke WV's vragen zullen kunnen stellen. Aan een door de federatie in Decem ber aan de gemeente Amsterdam ge daan verzoek om de ponttarieven niet VRIJDAG 11 MEI HILVERSUM I, 402 m.i 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.- muziek. 10.15 Symphonette Orkest en solisten 11.00 Voor de zieken. 11.40 Vrouwenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- Tuinbouwmededelingen. 12.33 Piano voordracht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest. 14.40 Alt-saxofoon en orgel. 15.00 Koorconcert. 15.25 Strijkkwartet. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amusementsmuziek. 18.18 Katholiek signaal, commentaar uit de Benelux en Westindisch commentaar. 18.30 Lichte mu ziek. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.15 Reg'eringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Pro menade-orkest en solisten. 20.50 „Ja, zo was *t. klankbeeld. 21.50 Radio Philharmo- nisch orkest en soliste. (Ca. 22.25 Actualitei ten.) 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00 24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram.muziek. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Orgel en zang. 11.10 Radioteuilleton. 11.30 Piano-voordracht. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Kamerorkest. 15 05 Voordracht. 15.25 Cabaret. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17 00 Piano-duo. 17.20 Muzikale cau serie. 1800 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Irijzenpraatje. 19.30 „Breken en bouwen", causerie. 19.50 Berichten. 20 00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Koorzang. 20.35 „De groei naar Wereldeenheid", causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf" 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Gram. muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 A"ondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie. 23.30—24.00 Gram. muziek. van de hoofdstad niet kunnen voldoen. Het jaarverslag van de directie, de rekening en verantwoording over 1950 ei. het verslag van de kascommissie werden alle zonder veel commentaar goedgekeurd. In het bijzonder aan de directeur van de federatie, de heer Dinkelberg, werd dank gebracht voor het vele, dat door hem was gedaan. Bij het bespreken van de agenda voor het aanstaande ANVV-congres in Utrecht werd verzocht vooral de va- cantiespreiding ter sprake te brengen, daar hier nog steeds alles aan haperde. Vervolgens werd voorlopig besloten de najaarsvergadering van de federatie te Akersloot aan het Alkmaarder meer te houden. De kampeerterreinen. De Schoorlse VVV koesterde enige bezwaren tegen het al te grote aantal (32) kampeerterreinen, dat deze ge meente op het ogenblik telt. Kampeer terreinen zijn voor het vreemdelingen- veikeer onmisbaar, doch er moet een betere verdeling komen. Er zijn tal rijke plaatsen die in het geheel geen kampeerterrein rijk zijn. Ten slotte wekte jhr. Boreel op het werk van de ANW krachtig te steu nen en vooral inniger contacten met de respectieve gemeentebesturen aan te knopen. In het restaurant van „De Rustende Jager" werd hierop zeer genoegelijk gezamenlijk geluncht, 's Middags werd als besluit onder auspiciën van de Ber gense WV door de afgevaardigden een interessante wandeling door Bergens mooie omgeving gemaakt. le Pinksterdag valt dit jaar samen met Moederdag, Dat is dus dubbel feest voor Moeder! Nu ze de schoonmaakdrukte achter de rug heeft, hoopt ze met Pink steren eens heerlijk uit te rusten. Vader tracteert op een gezellig uitstapje en 't mooiste geschenk voor Moederdag ja't is haar al verklapt: van de kinderen krijgt zij een prachtig „Safira"- tafelcouvert, vlekvrij door en door. Duur? Weineen, de kinderen hebben er hun Niemeijer's waardepunten voor be steed, die zij altijd spaarden voor de vliegtuigplaatjes. Toen hun album „Vliegende Vleugels" vol was, besloten zij door te sparen om Moeder te kunnen verrassen. Ook u kunt dubbel genieten wanneer u Niemeijer's Koffie en Thee gebruikt. Welk een pittig kopje koffie schenkt u van Niemeijer's Paarsmerk en hoe zeldzaam geurig is een kopje Gala-Thee of Princess-Thee. Op elk pakje bevinden zich waardepun ten voor het „Safira"-tafelbestek. Schrijft u even een briefkaart aan Nie- meijer, Groningen en u ontvangt om gaand franco de geïllustreerde gesehen- kenlijst. (Advertentie, Ing. Med.) Het passagierschip „America" is uit New York vertrokken met o.m. vijftien Russen aan boord, die naar hun land terug gaan. Een deel van hun bagage bleef in New York achter doordat de havenarbeiders weigerden televisie apparaten, wasmachines, ijskasten e.d. aan boord te brengen, toen zij Russische namen op de kratten zagen. Zij haalden zelfs enkele kratten, die al aan boord waren, terug. De vijftien Russen zijn afgevaardigden bij de Verenigde Naties en ambassade personeel. KNAAPJE VERDRONKEN Een vierjarig knaapje D. de G., uit de Haringstraat te 's Gravenhage is tijdens het spel in het water bij de dül heeft ook in Amerika weieens Enige tyd geleden is wederom een transport Ambonese gezinnen uit Indonesië in Nederland aangekomen. Elfhonderd waren het ditmaal, maar op de scheeps- lijsten staan er nog negenduizend geboekt, die binnenkort de reis naar het koude Nederland zullen ondernemen. Zij allen worden in het Demobilisatiecentrum te Amersfoort liefdevol ontvangen. Er worden daar vele overuren gemaakt door het personeel en de Rode Kruisverpleegsters doen al het mogelijke om de Am bonezen op hun gemak te stellen. Hun werk is echter niet eenvoudig en de hulp van geheel Nederland is nodig om deze Ambonezen in hun grote nood bij te staan. 4 Toen Jimmy Brown vond dat Piet >tlood lang genoeg had staan jammeren over het feit dat hij, Jimmy, het absoluut niet nodig vond om zich in te vetten en dat hij ook weigerde zo'n Kanaal-bril op zijn neus te zetten om zijn ogen te beschermen tegen het bijtende zout van het zeewater, duwde hij de journalist geërgerd van zich af. „Schei nou eens uit met dat gezeur, Piet", zei hij. „Waar maken al die mensen zich toch zo druk over? Voor dat eindje zwemmen? Weet je wat jij moet doen? Rustig hier op het strand blijven staan en niet meegaan. Je kunt dan op mijn kleren passen die daar op het strand liggen en als ik dan dat stukje teruggezwommen heb, ben ik er tenminste zeker van dat niemand mijn bulletjes mee gepakt heeft". Nu na deze hoogvaardige woorden aangehoord te hebben, snakte Piet Potlood naar adem. „Je bent een arrogant brok aap", siste hij woedend. „En in plaat» van zo te staan opscheppen zou ik mij als ik jou was een beetje ernstiger op deze wedstrijd voorbereiden. Weet je wat jij bent? Jij bent een onbenullig stuk dilletant. Als je het 3 kilometer vol houdt, zal het mij meevallen". „Wij spreken elkaar vandaag nog na der Piet." riep Jimmy, terwijl hij zelf bewust naar de waterkant liep. (Advertentie, Ing. Med.) UB-—P -g? ISARANTO f Immers de kledingsmagazijnen, die door de vrijgevigheid van de burgers en de medewerking van verschillende kerken een tijdlang ruim voorzien wa ren, zijn thans zo goed als leeg. Het Nederlandse Rode Kruis vraagt zien dan ook bezorgd af, hoe de nog ko mende Ambonezen met hun vrouwen en kinderen op een behoorlijke manier van warme kleding kunnen worden voorzien. In ons klimaat met zijn st wisselende temperatuur en zijn van voorjaarszon zullen deze mensen zich anders helemaal overstuur gevoelen. Reeds nu liggen er enige kinderen in de ziekenzaal met longontsteking. Daarom zal het Nederlandse Rode Kruis nogmaals een beroep moeten doen op het medeleven en de offer vaardigheid van de burgerij. Het is niet verantwoord de gezondheid van deze gerepatriëerden in de waagschaal te stellen. Men wordt dan ook ver zocht kleding of geld af te willen staan en te zenden respectievelijk aan het adres van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Amersfoort, Meursingsfabrie- ken en naar de girorekening van de penningmeester 182372 onder vermel ding „Kleding Ambon". Volgens berekende voorraadopgaven van -de veilingen Noordscharwoude en Broek op Langendijk zouden er begin Mei nog ruim 300 wagons bewaarkool aanwezig zijn, wat, het gevorderd seizoen in aan merking genomen, wel een geweldig cij fer is. Waar verreweg het grootste deel hiervan geel en wit is, kan men, zoals de zaken nu staan, wel zeggen, dat er voor deze kool geen afzetgebied meer is. Na 10 Mei kan men voor oude groente toch bij na geen oplopende markt meer verwach ten. Duidelijk blijkt dit jaar, dat zou men overgaan tot het méér gebruik maken van koelhuizen, toch niet alles tot het eind van het seizoen kan worden bewaard. Ook de rode kool, waarvan de afzet steeds in vergelijking met de andere soor ten vrij vlot verliep, begint in moeilijkhe den te komen. Op 9 Mei zou te Warmen- huizen reeds kool ;\jn doorgedraaid. De k'einere rode kool liep de hele week nog tegen de twintig cent per kg, de grote en middelgrote maakten even onder of boven het dubbeltje. De export van rode kool begint m?er en meer te dalen en zal, naar men verwacht, spoedig ten einde zijn. Deense en gele kool zijn vrijwel niet meer te verkopen. Van 80 tot 90 pet. van de aanvoeren draait door en wat verkocht wordt gaat voor de minimumprijs of en kele dubbeltjes daarboven. 42. Nog dezelfde dag komen Pim, Pam en Pom bij Moeder Woeffie te rug. „Hier zijn de markies van Pom pelmoes, baron Pamstra en meneer Pimel weer", kondigen zij plechtig aan. „Het is gelukt moeder! Alles in in orde!" „Daar ben ik reuze blij om antwoordt Moeder en wijst dan op het grote Paasei, dat Pim voor het hok heeft neergez!et. „En kregen jullie dat mooie ei als beloning?" „Ja, met de handtekening van de Paashaas, kijk maar, in rose suiker erop gespoten!" roept Pim trots. „Nee maar", moeder slaat de handen ineen. „Zeg kijk eens, het lijkt wel of het twee helften heeft" zegt zij dan. „Zou je het uit elkaar kunnen nemen? Meteen licHft zij de bovenste helft er af en wat zien Pim, Pam en Pom? Een kiektoestel. Waar je echt mee kieken kunt! Er hangt ook nog een kaartje aart: „Met dank van de Paashaas en alle hazen voor het terugbrengen van de eieren". En zo eindigde het avontuur van Pim, Pom en de Paashaas. EINDE. Uien waren wat duurder. Duitsland bleek voor goede uien nog wat belangstel ling te tonen, middelsoort exportuien lie pen flink boven de 10 een uit, koelhuisuien zelfs 14 tot 16 cent. Witlof, waarvan de aanvoeren nog vrij aanzienlijk zijn, was weer wat goedkoper, lof I noteerde van 25 tot 35 en lof II van 15 tot 26 cent per kg. Rabarber, waarvan de aanvoeren nog klein zijn, gold 6 tot 8Vs cent. De minimumprijs-garantie van het Cen traal Bureau voor de koolsoorten, die het vorige jaar tot 12 Mei gold, zal dit jaar op verzoek van de koolveilingen tot 19 Me! van kracht blijven. UITSLAG „SCHAAKMAT" Klasse I: E. H. E. Wamders-W. P. Groot 0—1; J. Klinkert—A. Slink 0—1; H. Bouwens— G. Keppel afgebr.; J. Kamper—J. Ootjers 0—1. Klasse H: Scholtes—K. Bierman 0—1; J. Leegwater—F. Scholtes 0—1; J. Schelhaas— J. Leegwater 0—1; J. J. Kroon—P. Witsmeer afgebr.; J. Ootjers—K. Bierman 1—0. Klasse III: Groesbeek—Jb. Bakker afgebr.; f. Moeyes—K. Bakker afgebr. Klasse IV: K. Jongsma—S. Witsmeer 0—1. JAARVERGADERING E.H.B.O. In de zaal van de heer Kramer te Zuid- Scharwoude kwam de EHBO, afd. Langedijk, in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer Joh. Mol. Door de secretaresse, mevr. G. cte Vet—Van den Abeele werd een jaaroverzicht gegeven. Tot bestuurslid werden herkozen: mevr. De Vet Van den Abeele en de heer A. G. Visser. In het afgelopen jaar moest vier maal hulp worden verléend. Ten slotte ver toonde dr. J. de Wit een interessante film over Frankrijk. PINKSTER-OPWEKKINGSDEENST Ter voorbereiding van het Pinksterfeest zal Vrijdagavond te half acht in de Ned. Herv. kerk te Noord-Scharwoude een Pinks ter-opwek- kingsdienst worden gehouden. Deze interker kelijke dienst gaat uit van de Ned. Herv. en de Gereformeerde kerk ter plaatse. Ds. H. Postma, Ned. Herv. predikant te Sint Pancras en ds. K. Vegter, Geref. predikant te Noord- Scharwoude zullen korte toespraken houden. Verder zullen leden van „Crescendo" enige liederen ten gehore brengen. 00K UW INGEWANDEN MOETEN OP TIJD „GEWASSEN" WORDEN. Uw haperende spijsvertering, Uw vertraagde stoelgang verontreini gen en verstoppen Uw ingewanden en maken U moe, mat en luste loos. Neem eens per week één of twee Laxeer-Akkertjes waardoor een werkelijke zuivering van de ingewanden wordt verkregen. Hun zachte werking veroorzaakt geen overmatige stoelgang, geen kram pen en geen ontsteking der darm slijmvliezen. Maak ééns per week schoon-schip met Laxeer-Akker- tjes en Ge voelt U een ander men». (Advertentie, Ing. Med.) Patricia We n til a oih ■Ui (98 Mottram ver- „Mr.ar?begon Ida baasd. Juffrouw Silver klopte haar glim lachend op de hand en zei: „Cyril ver telde me dat hij 't eerst aan meneer Everton had gevraagd en ten antwoord had gekregen: „Ik ken geen woord Duits", 't Was haast niet aan te nemen, dat iemand van opvoeding, die begreep, dat de taal in kwestie Duits was, niet zou geweten hebben, wat een zo een voudig zinnetje betekende. Daarna werd de kring steeds nauwer en nauwer. Ik had nooit in de schuld van meneer Ma- doc geloofd en zijn getuigenis sprak ook Bush vrij. Meneer Madoc kon, omdat hij toen in de gevangenis zat. Ezra Pin- cott niet hebben vermoord en Bush kon meneer Harsch niet hebben doodge schoten als meneer Madoc de waarheid had gesproken. Frank knikte als bewijs van instem ming. „Neen we hebben alles nagegaan hij kon als hij de moord had ge pleegd nooit op de plaats zijn geweest, waar Madoc hem heeft gezien". ,,'t Was zo klaar als iets", ging juf frouw Silver voort, „dat Ezra zijn eigen noodlot voorbereidde, toen hij probeer de de moordenaar af te zetten. Het soort grint, dat aan zijn schrenen werd gevonden, was óf afkomstig van het kerkhof óf van een tuinpad bij een der huizen aan het dorpsplein. Het feit, dat dit grint droog en schoon was, bewees, dat Ezra niet zelf naar de plaats waar hij verdronken werd gevonden was ge lopen. Van het ogenblik af, dat juffrouw Janice me vertelde, hoe meneer Harsch had gesproken over een „deur naar het verleden', was ik er vast van overtuigd dat deze deur in de „Ram" was open gegaan. Meneer Harsch ging daar bin nen om de thee te gebruiken en kwam weer buiten, zonder iets te hebben ge dronken. Wat was de reden hiervan? Hij miste zijn trein en vertelde thuis gekomen juffrouw Madoc, dat hij een geest had gezien. Waar kon dat geweest zijn? Voor mij leed het geen twijfel, of hij was zwaar geschokt door een ont moeting, die met zijn vroeger leven ver band hield, maar wist hij niet zeker of zijn verbeelding hem ook parten speel de. Natuurlijk was het niet iemand uit Bourne, die hem verschrikt had, maar ik dacht aan de mogelijkheid, dat zich twee personen in de „Ram" hadden be vonden en dat misschien één uit Bourne was gekomen. In dat geval moeten alle twee zich niet op hun gemak hebben gevoeld, en heeft misschien de vrees, dat ze herkend zouden zijn. het plegen van de moord verhaast". ..Dat denk ik niet", zei Garth Albany De kwestie was, dat Sir George de vol gende dag zou komen. Harsch moest dus onschadelijk zijn gemaakt voor hij re sultaten van zijn onderzoek kon over handigen. Juffrouw Mary Anne heeft je verteld. Ida. dat ze Harsch' telefoonge sprek met Sir George had afgeluisterd. Heb je dat aan Everton overgebracht?" „O, neen, maar hij was er bij. We wa ren er samen. Hij stelde altijd zoveel belang in meneer Harsch". „Daar kun je van op aan!" riep Garth uit. En ook, dat hij Harsch' papieren zou hebben ingepikt als Madoc ze niet tijdig naar zijn bank had gestuurd. Hij be hoefde niet het risico te lopen, om ze dadelijk na de moord tebemachtigen, want Madoc was, hem bekend als iemand, die ze maar niet zonder meer aan Sir George zou willen overhandi gen. 't Spijt me, mevrouw Madoc, maar ieder die uw man kende, had daar reke ning mee kunnen houden". Toen ze zo bij haar toch inderdaad wettige naam werd toegesproken, kwam er een blos van verlegenheid op Medora Madoc's wangen. Plotseling leek ze veel jonger, maar ook, tot Garth's verbazing, ietwat schuw. Juffrouw Silver knikte. „Dat is, geloof ik, heel juist, majoor Albany, 't Plan was, veronderstel ik, meneer Harsch zijn proeven te laten voltooien en dan hem te vermoorden voor hij de resultaten aan de regering kon overhandigen. Ze wisten, dat er niet veel tijd was en dat ze zich klaar moesten houden om op het geschikte ogenblik in te grijpen. Misschien was de samenkomst in de „Ram" belegd, om de moordenaar een wapen te geven, zo zorgvuldig mogelijk gekozen om zelf moord waarschijnlijk te maken. Volgens mij is het leerzaam, eens een terugblik te werpen op deze zaak en daarbij te zien, hoe het plannetje bijna geslaagd was. Als het gedrag van meneer Madoc geen argwaan had opgewekt, zou de jury-uitspraak; „zelfmoord" vermoede lijk zijn gehandhaafd, maar ik betwijfel of, als meneer Madoc niet gearresteerd was, de nodige aandacht aan de dood van Ezra Pincott zou zijn gewijd. Gelukkig struikelen misdadigers dikwijls over kleine gebeurtenissen, die ze niet kun nen hebben voorzien. Het succes en de veiligheid van meneer Everton waren alleen verzekerd indien hij nooit ver denking opwekte, maar juist de moeite die hij zich gaf, om dit te vermijden, overtuigden me, dat er voor verdenking wel degelijk reden bestond. Toen me vrouw Mottram verteld had, dat mijn hulp zou worden ingeroepen, heeft hij ongetwijfeld maatregelen genomen, om juffrouw Janice bij mij in discrediet te brengen. Ik heb 't gesprek, dat ik achter mij in de „ondergrondse" hoorde, nooit als iets toevalligs, maar wel degelijk als zorgvuldig voorbereid beschouwd. Men weet, dat hij Zaterdagavond naar Mar- bury is gegaan en ik ben er zeker van dat hij daar met een medeplichtige in Londen heeft getelefoneerd. Jammer ge noeg hebben we dat telefoongesprek niet kunnen nagaan. Maar wèl weten we nu dat meneer Everton eigenlijk Smith heet. Zijn ouders waren Duitsers en spelden hun naam op zijn Duits: „Schmidt". Hij werd in Engeland ge boren en opgevoed, maar bezocht her haaldelijk Duitsland en werd een fana tieke nazi. Maar" en hierbij wendde zezich hoffelijk naar Frank „briga dier Abbott kan het u beter vertellen" (Wordt vervolgd.) (Ongecorrigeerd) De heer J. A. Louwers is vanochtend vroeg uit de gevangenis ontslagen. Om half tien is hij met een Tsjechisch vliegtuig van een vliegveld bij Praag vertrokken met bestemming Schiphol. Vijf en twintig jaar bij het onderwijs Nog enkele dagen en dan zal de heer Haak man de dag kunnen herdenken, dat hij vijf-en- twintig jaar geleden als hoofd van de St. Adel- bertusschool te Bergen zijn functie aanvaardde. Op dezelfde dag zullen de heer en mevr. Haak man hun vijf-en-twintigjarige echtvereniging vieren. Na de r.k. lagere school te Alkmaar te heb-' ben doorlopen ging de jonge Haakman naar de bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk om voor het onderwijs te worden opgeleid. In 1916 begon hij zijn loopbaan als onderwijzer aan dezelfde school, waar hij eens op de school banken had gezeten. Toen hij in 1925 tot hoofd van de jongensafdeling van de St. Ur- sulaschool was bevorderd, trad de heer Haak man in 1926 op als hoofd van de pas opge richte St. Adelbertusschool. Had hij al eerder de school moeten ver wisselen voor de kazerne, in 1939 weer ge mobiliseerd, keerde hij in 1940 als reserve kapitein terug. Ook in andere functies was de heer Haak man in deze kwart eeuw werkzaam voor het onderwijs, n.l. als directeur en leraar aan de R K. Middenstandscursus te Alkmaar en als tijdelijk leraar aan de Gem. Normaallessen in Engels, en als leraar aan de R.K. Hoofdacte cursus te Alkmaar. Buiten het onderwijs ging zijn belangstelling uit naar het toneel, waar hij zich als regisseur van verschillende verenigingen, zeer verdienste lijk maakte. De opvoering van de „Paradijs vloek" en „Don Quichotte" ligt velen nog vers in 't geheugen. Ook in het verenigingsleven speelde de ju bilaris een belangrijke rol: hij is secretaris van de Kunstkring Bergen, voorzitter van de af deling Alkmaar-buiten van de D.V. van R.K. Bijzondere Onderwijzers, lid van de Raad van Beheer en Beroep van de Ond. Int. Ziekte verzekering en Ondernemingsfonds, bestuurs lid van de Oranjevereniging en van de VW Bergen. De receptie wordt op 18 Mei gehouden; dan zal het de heer en mevr. Haakman niet aan belangstelling ontbreken. Britse admiraliteit over de ramp met de „Affray" De eerste Lord der Britse Admirali teit heeft gisteren in het Engelse Ho gerhuis verklaard, dat de afwezigheid van wrakstukken of overlevenden van de „Affray" erop wijst, dat het schip direct na het onderduiken is vastgelo pen en dat de gehele bemanning van 75 man om het leve.n kwam. Het tijdelijk verbod voor de onder zeeboten van de „A"-klasse, tot welke de „Affray" behoorde, om uit te varen is inmiddels door de Admiraliteit op geheven. King's Cross is meer waard dan ze kost!" (Advertentie, Ing. Med.) I! I

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5