WASMACHINES 777 Stad en Omgeving De handenarbeid is een belangrijk leervak zeer Interessante tentoonstelling in het Gemeente Museum Dreigende lawine van lawaai rolde door de straten DE ALKMAARSE WASSERIJ Middelbare scholieren haakten in Dat is óók aJ&vïk reinigen! SSfèeü! AGENDA STftTE (XPRESS 20 for fl. I." Employé's van expeditie bedrijf voor de balie Beker der Ver. Noordh. Dagbladen voor biljartkampioen vsn ons gewest ,Onze specialiteit" Kuiperij BAKKER DIJK 8 ALKMAAR WAT DE THEATERS BRENGEN ZATERDAG 12 MEI 1951 Drieduizend kinderen vierden Luilak „En we waren om half twee al op", zei Peter Smiers (12 jaar) van het Zeglis 25 vanmorgen vroeg vol trots in het Waaggebouw. Zijn met stroop besmeurde ge- aicht glunderde van voldoening omdat hij en zjjn acht-jarig zusje Ineke tot prijs winnaars van de Luilak-optocht waren uitgeroepen. Hun uitbeelding van de langslaper zü wandelden met een nachthemd aan in de stoet mee was door de jury het aardigste gevonden. De Luilak-viering ls in Alkmaar in goede harmonie verlopen, behoudens een incident in het zogenaamde „rooie dorp" waar opgeschoten belhamels reeds om één uur 's nachts de politie met flessen be kogelden. Incident in Mooie dorp" Om kwart voor vijf vanmorgen was het verzamelen geblazen voor de Alk- maarse jeugd. In grote drommen kwa men zij van alle kanten opzetten naar het Canadaplein om hun stadgenoten voor deze ene keer eens lekker vroeg uit hun bed te halen. Ze zijn daar met hun onheilspellend lawaai volkomen in geslaagd. Met de drumbands van de padvinders voorop marcheerden de Dij- na drieduizend kinderen anderhalf uur door de straten, slaande op deksels, rammelend met blikken of wasketels. Reeds van verre kondigde de stoet zich aan door het dreigende geluid, dat zich als een lawine voortplantte. Men sen, die niet meer aan de Luilak-vie ring hadden gedacht vlogen vol schrik en duistere gedachten naar het raam, maar gelukkig waren hun reacties bij het zien van de opgewonden en la waaierige kinderschare niet hetzelfde als van die ene meneer op de Kenne- merstraat, die een meisje, dat bij hem aan de bel trok over de straat sloeg. Op het Nassauplein werd tenslotte de luilak gevonden, die triomfantelijk zou worden meegesleurd. Hij stond in zijn piama op het balcon zich te rekken en in de ogen te wrijven en werd onder luid gejuich de voordeur uitgedragen naar de met takken versierde wagen, waarin hij werd meegenomen. Verder trok de stoet, dof dreunden de trommen, hel klonk het gerammel van de blikken over de straatstenen. Er waren jongens bij, die een halve fiets en kolenkitten achter zich aan sleepten. Sommigen hadden zich als krijgshaftige Indianen uitgedost, anderen liepen in een oud jasje van een politieman of hadden een jong zusje in een kinderwagen ge stopt, dat zij geestdriftig voortduwden Zo kwam dit bonte geval tenslotte te gen half zeven op het Waagplein, waar de' 35 meisjes van de b"!~'"'"■nol nt emmers vol stroop liepen te tor sen. De warme bollen lieten zich niet lang plagen; daar wist de jeugd, hon gerig geworden door de vroege mars WESTERWEG bij de v.d. Woudestraat (Advertentie, Ing. Med.) Zeldzaam geslaagde feestavond De Alkmaarse middelbare scholieren hebben gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" volgens hun eigen op vattingen ingehaakt voor de kanker bestrijding en hiervan een daverend feest gemaakt, waarvoor zoveel animo bestond, dat wij er niet aan twijfelen of er zal een bedrag afgedragen kun nen worden, dat de betrokken instan ties buitengewoon welkom is. Dank zij de medewerking van de vier jazz- en dansorkesten, die geheel belangeloos de muzikale illustratie van de avond verzorgden, de heer Rus. die had ingehaakt door zijn zalen ter be schikking te stellen en de Alkmaarse middenstand, die talrijke prijzen voor de zeer geslaagde verloting beschik baar had gesteld, is deze bal-avond naast een onvergetelijk feest, waar de ongebreidelde levensvreugde van de Alkmaarse middelbare schooljeugd tot uiting kwam, een grootse demonstratie geworden van de belangstelling voor en medewerking aan de bestrijding van de kanker, welke gevreesde volks ziekte als een dreigende schaduw ach ter de levensblijheid van de jeugd op doemt. Deze uitstekende opgezette avond leverde het grote bedrag van f 404,95 op. maar Alcmaria doet het yjassÏ'ru beter féjs1 (en chemisch) FABRIEK VOORMEÏR 3. ALKMAAR TEL 3368 (K 2200) WINKEL, SCHOUTENSTR 2«. ALKMAAR. IEL 4334 DEPOI IIKI BROEDER. BERGEN SN STATIONSSTRAAT 9. TELEFOON 2414 (K 2208) S (Advertentie, Ing. Med.) wel raad mee. Met kleverige gezichten en met stroop besmeurde handen blie zen zij tegen zevenen de aftocht. De Luilak-viering was gebeurd. Incident Terwijl de gemeente alles in het werk stelt om deze traditie, die vroeger ont aardde in de ergste baldadigheid in goede banen te leid-" tot een bepaalde tijd en een bepaald aantal straten, hebben opgeschoten jon gelui in de wijk over de Vlotbrug kans gezien om één uur, half twee de boel op stelten te zetten. Zij smeten fles sen over de weg en bekogelden de po litie met stenen en potten. Een disso nant in de prettige wijze waarop ove rigens de luilakviering in Alkmaar is verlopen. Ongetwijfeld zullen het vol gend jaar maatregelen worden geno men om dergelijke uitspattingen te voorkomen. De kans is vrijwel zeker, dat de bedrijvers dan worden meege nomen totdat de officiële viering os- gint. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur; Tar- zan's wonderbron (14 jaar). Rex Thea ter, 2.30, 7 en 9.30 uur: De onsterfelijke sergeant (14 jaar). Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De schrik der zeven zeeën (14 jaar). Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Niemand de deur uit (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Toneel vereniging „Voorwaarts" voert op: „Als het verleden spreekt". Overdekte Zwembad, 7.30 uur: Natio nale zwemwedstrijden. Gemeente Museum, 10-12, 2-5 en 7- 9 uur: Tentoonstelling grafische kunst ZONDAG (Eerste Pinksterdag) Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Dansen o.l.v. „The Bamboozlers". Gemeente Museum, 2—5 uur Tentoon stelling grafische kunst. MAANDAG (Tweede Pinksterdag) Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Dansen o.l.v. „The Bamboozlers". Gemeente Museum, 2—5 uur Tentoon stelling grafische kunst. DINSDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 uur: Rex Theater 2.30 en 8 uur. MUZIEKSCHOOL ZWAAG. Nu muziekles nemen, deze zomer een instrument be spelen. Guitaren voor f 1. p. w.. accordeons voor f 2.50 p. w„ uw eigendom. Gratis prosp. Emmastraat 73 Telefoon 4425. (Advertentie, Ing. Med.) Van kind tot gemeenschapsmens Twee boeiende voordrachten m de Rijkskweekschool In de Rijkskweekschool, die de laat ste dagen geheel in het teken van de handenarbeid staat, werden gister avond door een tweetal onderwijsmen sen uit het Oosten des lands op zeer interessante wijze voor een aandach tig gehoor verschillende aspecten van dit mooie en belangrijke leervak be licht. Nadat de heer De Winter, voorzit ter van de afdeling Alkmaar der Ne derlandse Vereniging tot bevordering van de handenarbeid, een woord van welkom had gesproken, hield de heer Ab. Meilink uit Amersfoort een in leiding over de vrije vormgeving in de handenarbeid. Hij zeide, dat de na de oorlog zo zeer toegenomen belang stelling voor de handenarbeid voor namelijk te danken is aan een drietal factoren. In de eerste plaats is na de oorlog een stroom van vernieuwings gedachten in het onderwijs ontstaan. Verder is er sprake van een felle re actie op de mechanisatie van de vo rige eeuw en een bezinning op de mo gelijkheden van de individuele vorm geving. Ten slotte is er een groot scheepse beweging gaande tegen de huidige stijlontaarding. Bjj het onder wijs wordt ook nu nog, aldus spreker, over het algemeen te veel de na druk gelegd op het intellect en de parate kennis. Er zal evenwel op de duur meer aandacht besteed moeten worden aan de expressiemogelijkhe den van het kind, een streven, dat bij het tekenvak reeds merkbaar is. Spontane uitingen van het kind Men moet het kind observeren in de spontane uitingen van zijn schep pingsdrang en de te geven handen arbeid hiermede in overeenkomst brengen, waarbij vanzelfsprekend an derzijds ook de technische vaardig heid niet mag worden verwaarloosd. De uitvoering van deze gedachte ver keert op het ogenblik nog in een ex perimentele phase en lectuur is over de spontane handenarbeid nog niet verschenen. Tot slot van zijn uiteen zetting toonde de heer Meilink een aantal lichtbeelden van kinderteke ningen en van resultaten van han denarbeid, waarbij hij vele interes sante bijzonderheden over de psycho logie van het kind vertelde. Spreker zeide ten slotte, dat kindertekeningen geen zinloos „gekrabbel" zijn, doch uitingen van een schoonheidsgevoel, dat moet worden gestimuleerd. „Totale mensvorming" De heer D. de Leeuw, voorzitter van de examencommissie voor de verkrij ging van de middelbare akte handen arbeid, vroeg zich vervolgens af, of handenarbeid en tekenen inderdaad zin hebben voor het verdere onder wijs. Op de eerste plaats moeten deze vakken hiertoe voldoen aan de eis, dat zij mede werken aan de to tale mensvorming van het kind. Er wordt nog veel te weinig gedaan aan de opvoeding van het kind tot ge meenschapsmens. Bovendien gevoelt ieder kind bij scheppende arbeid een grote vreugde, het krijgt eerbied voor het aanbacht en komt op een hoger smaakniveau door de ontwikkeling van zijn kleur- en vormgevoel. Op het ogenblik heeft men echter nog een groot gebrek aan bevoegde leer krachten, die de verantwoordelijkheid voor oeri rlerg-liike moeilijke onder wijstaak op zich kunnen nemen. De Vereniging voor Handenarbeid heeft hiertoe enige tijd geleden de M.O.-akte handenarbeid ingesteld, een examen, dat in 8 tentamens is ver deeld en waarbij de examinandus naast grote technische vaardigheid ook een eigen scheppingskracht, fantasie, ge voel voor vorm en een zichbewustzijn van de talloze mogelijkheden van het mooie leervak moet tonen te be zitten. Het voorbeeeld der natuur Vervolgens toonde ook de heer De Leeuw een aantal lichtbeelden, die een duidelijke demonstratie gaven van de afdwaling van de vormzuiver heid in onze moderne mechanische maatschappij. Vooral op het gebied van de gebruiksvoorwerpen vertelde en toonde spreker zeer interessante details. Ten slotte zeide hij, dat het gezegde „eenvoud is het kenmerk van het ware" ook hier- een zeer be langrijk woord is en de prachtige har monie van de natuur, waar niets over bodig is, bij alle vormgeving door de mens steeds het mooiste voorbeeld is dat men zich kan denken. 'Lfw SU' fapffect tkUtApclucm (Advertentie, Ing. Med.) GEWETENSGELD Wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting is bij de ontvanger der directe belastingen aan gewetensgeld binnengekomen 1500, 1500 en 500. Dinsdagmorgen om 11.15 uur zal de Meervoudige Kamer te Alkmaar een aanvang maken met de behandeling van de zaak tegen twee employé's van een expeditiebedrijf, de Alkmaarders Johan B. en Lucas D. P. De officier van justitie heeft deze verdachten ten laste gelegd dat zij zich schuldig heb ben gemaakt aan diefstal, subsidiair verduistering van goederen welke zij voor hun opdrachtgevers moesten ver voeren. Tevens zullen twee Amster dammers voor de balie verschijnen, die beschuldigd worden goederen van B. en D. P. te hebben gekocht. Het zijn Willem M. en Cornelis R„ die zich dus terzake heling moeten verantwoorden. Verdachte B. zal door mr. D. H. Buis kool worden verdedigd en D. P. door mr. G. van Hilten. Snelle hulp Gistermiddag omstreeks vier uur ge raakte in de Boekelermeer de bestel auto van de heer Baar uit Akersloot in een langs de Meerweg lopende sloot. Het 3-jarig zoontje van de heer Baar, dat alleen in de geparkeerde auto zat, heeft tijdens de afwezigheid van zijn vader waarschijnlijk aan de handrem getrokken, waardoor de wagen in be weging is gekomen. De chauffeur van een juist passerende personenauto pro beerde de bestelwagen op het droge te trekken, hetgeen echter niet gelukte. Toen hij later assistentie kreeg van de heer Visser die met zijn jeep te hulp was geschoeten, werden de pogingen met succes bekroond. Het jongetje bleek geen letsel te hebben bekomen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week, buiten de normale ope- nngstijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Wanne op de Mient C 13. Deze apotheek is dus ook op 2e Pinksterdag geopend. Elf hedendaagse graphici Vrijdagavond is in het Stedelijk Museum de tentoonstelling „Elf hedendaagse Grafici" geopend, onder grote belangstelling der Alkmaarders en enkele Berge- naren, waaronder burgemeester dr. W. Huygens en het raadslid H. L. baron Taets van Amerongen. De heer Th. P. H. Wortel sprak een inleidend woord. Na het welkom aan de aanwezigen wees spreker er op, dat deze tentoonstelling an alleen grafisch werk een experiment is, ai hoopte hij toch op de gezonde belangstelling van het publiek. Misschien, meende hij, spreken schilderijen ge makkelijker aan dan dit werk, dat niet vluchtig bekeken moet worden. Spreker deelde verder mede, dat de driehonderd leden der vereniging van vrienden van het museum thans ruim is overschreden. Deze leden hebben, volgens beslissing van alleen grafisch werk een experiment is, al hoopte hij toch op de gezonde seizoententoonstellingen voor vreemdelingen zijn. Meer dan 150 inzendingen Burgemeester, mr. H. J. Wytema, opende vervolgens de expositie met en kele woorden. Allereerst wenste hij te wijzen op een misverstand, ontstaan bij de -opening van Stikvoorts tentoon stelling, waarbij zijn woorden uit de kringen der kunstenaarsfederatie reac tie hebben verwekt. Voor de nadere uit eenzetting van de burgemeester ver wijzen wij naar elders in dit blad. Voortgaande op het oorspronkelijk thema, de opening van deze grafisc.ie expositie, zeide spreker: dat de com missie iets nieuws heeft gebracht be wijst wel hoe onvermoeibaar zij is in haar zoeken om de behoefte aan goede kunst te bevredigen. Dat het moeilijk is grafische kunst te beschouwen, meent spreker te mogen wijten aan de fotogra fie die de basis dezer kunst heeft weg geslagen. Maar er is verschil tussen het plaatje en de kunst en wanneer men dit onderscheid bespeurt, dan is de opzet dezer tentoonstelling zeker geslaagd. Het geëxposeerde werk Meer dan honderdvijftig etsen, koper gravures, houtsneden, litho's en aqua- tinten versieren wanden en vitrines, en het is welhaast ondoenlijk om in één maal al dit werk goed te bekijken. Op vallend is het vakmanschap. Deze elf kunstenaars beheersen hun métier en geven aan hoe hoog in ons land in deze kunst het ambachtelijke wel staat. In derdaad staan grafici wat meer op de achtergrond dan schilders. Hun werk is bescheidener, vraagt van de toeschou wer nauwlettender aandacht, maar roept in het algemeen gesproken moeilijker ontroering op omdat te licht het métier de kunst overheerst. Moei zamer ontstaan, wijl het materiaal de inspiratieve drift kanaliseert, vraagt het grafische werk ook een andere instel ling, een beheerster, minder directe. Tournooi belooft spannend te worden De directie van de Ver. Noordhol landse Dagbladen heeft voor het vol gende week in café Ten Bos aan het Lut- tik Oudorp te houden biljarttou^nooi om het persoonlijk kampioenschap van Noord-Holland-Noord ancre libre een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld. Deze beker zal telkenjare aan de kam pioen van ons gewest ter hand worden gesteld. Wordt hij driemaal achtereen of vtffmaal in totaal veroverd, dan mag de kampioen zich eigenaar noemen. Het tournooi zal Donderdagavond te half ze- Telel. 4268 K2200 (Advertentie, Ing. Med.) ven door onze directeur, de heer C. Krak, geopend worden. Het tournooi, waaraan, zoals bekend, wordt deelgenomen door Tambag uit Zaandijk, Overdijk en Broerse uit Zaan dam, Peetoom uit Schagen, Van Lingen te Bergen en de Alkmaarders Wessels, H-oogland en Venneker, staat in de algemene belangstelling van de duizen den biljarters in onze streek. Verschil lende firma's hebben dagprijzen be schikbaar gesteld, terwijl de eigenaar van het Chinees restaurant op de Laat de deelnemers Zondag 20 Mei een rijst tafel aanbiedt. De ongetwijfeld felle en spannende strijd om het kampioen schap van het gewest vangt Donderdag avond te half zeven aan, op Vrijdag. Zaterdag en Zondag wordt 's middags om half drie begonnen. Jan Feeken is bereid gevonden een ere-wedstrijd te spelen. Helaas is de Amsterdammer Smits door ziekte ver hinderd. Thans zal een andere sterke biljarter uit Amsterdam of Den Haag verzocht worden Jan Feeke partij te geven. Zo vind ik de kopergravures van prof. H. Levinge nogal hard en verschillende etsen van Hans van Dokkum vrij droog. De in Zuid-Frankrijk en in de Pyrenee ën gemaakte etsen echter vormen een uitzondering. Warmer is prof. Kuno Brinks, een zeer knappe naturalist, die hoofdzakelijk hier kopergravures en droge naalden heeft. Het zijn kunste naars die kunnen tekenen en eigenlijk ook veel meer tekenen dan ets of gra vure gebruiken naar hun grafische mo gelijkheden. Want het schijnt zo te moe ten zijn dat de rem door het materiaal ook de rem is voor een vooruitstreven de instelling. De beheerster instelling brengt blijkbaar een conservatieve aard voort. Het vakmanschap van Dirk van Gelder laat al evenzeer niets te wen sen over. Er hangen bijsterknappe hout gravures van hem, maar ik houd meer van zijn etsen Berglandschap en Sicili- aans landschap. Illustratief werk is er van Debora G. Duyvis, meest kopergravures. Illustra tie, maar knapper, is ook het werk van Nico Bulder, die trouwens vele boeken fraai verluchtte. De etsen van A. Ph. Derkzen van An- geren. een Rotterdammer, geven hoofd zakelijk de grote rivieren Maas en Waal in enkele grote lijnen. Deze schetsma tigheid, die niet het overrompelende heeft van de precieuze knapheid der anderen, lijkt mij aantrekkelijker. J. B. Sleper heeft een mooi klein litho'tje: Wonderbare visvangst, vignet achtig opgezet. W. J. Rozendaal geeft houtsneden, groot van lijn, eenvoudig van compositie die hierdoor uit de toon vielen bij het andere werk. Men moet er echter alle waardering voor hebben. H. van Kruiningen exposeerde zijn kleurlitho's, die wij uitvoerig hier ter plaatse hebben besproken. Ze zijn prachtig. Hier is niet" alleen vakman schap, ook fantasie, terwijl een opmer kelijk kleurgevoel de platen vol leven doet zijn. Dit werk b°hoort tot het bes te van wat hier hangt (en ligt). Ten slotte is er werk van M. C Escher, wiens mezzotinten alleen dor de opzet frapperen, behalve no. 8 Vlakvulling, die alle kwaliteiten hee van zijn overig werk. Escher is ee man met fantasie, wiens metnmorph' sen terecht beroemd zijn. Bij hem ze; men niet, dat hij „wel iets kan": mr heeft plezier in zijn voorstellingen, e ik geloof ook omdat hij, letterlijk e' figuurlijk gesproken, wit zwart weet 1 maken en zwart wit. Van Kruininge' doet ons een blik slaan in een onbe wuste wereld, Escher daarentegen, is een philosoof van het intellect. Deze tentoonstelling verdient grot< belangstelling, want ieder der exposan ten heeft zijn verdiensten. Bu'tendier zal men een dergelijke verscheidenheid van technieken niet spoedig meer in ■onze stad te zien krijgen. v. d. W. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 13 Mei (eerste Pin' 'erdagi zijn beschikbaar de huis" :cn Dr. K H. Kolk, Geestersingel 36 (t:lc.f. 2017) en Dr. E. E. M. van Gilse, Kennemer- park 8 (Telef. 3136). Maandag 14 Mei (tweede Pinkster dag) zijn beschikbaar de huir,artsen Dr. H. C. A. Koppejan, Oudegras'-1 18" (telef. 2382) en Dr. R. T. Westerkamp, Emmastraat 93 (telef. 4357). REX THEATER .De onsterfelijke sergeant Colin Spence, een jonge intellectueel met weinig doorzettingsvermogen, ziet hoe zijn collega Benedict zich door eer brutaal optreden van zijn meisje mees ter tracht te maken, maar mist de mo rele kracht zich daartegen te verzet ten. Uit wanhoop geeft hij zich in Londen op ais vrijwilliger voor de oorlog in Libië, waar hij zich in de tijd dat de veldslagen daar nog met wisse lend geluk werden uitgevochten met een grote troepenmacht in de woestijn bevindt. Sergeant Keily, een oud-gediende, krijgt opdracht met een groepje man nen een gevaarlijke verkenningstocht te maken en kiest Spence, die de kor- poraalsstrepen draagt en een twintig tal soldaten om hem daarbij te verge zellen. De mannen gaan met enkele auto's en een kleine pantserwagen de woestijn in, maar worden overvallen door enkele Italiaanse vliegtuigen. De tank wordt in brand geschoten, er zijn enkele doden en gewonden en slechts één wagen blijkt nog berijdbaar. Na twaalf mijlen is er geen benzine meer en het wakkere troepje trekt te voet verder, aangemoedigd door de held haftige sergeant, die al zijn best doet de timed er in te houden. Honger en dorst laten zich weldra gelden en bij de sluipoverval op een Italiaanse tank sneuvelt sergeant Kelly, die een mo ment voor zijn dood het bevel aan de jonge korporaal overdraagt de pa trouille veilig terug te brengen. De tocht te voet door de woestijn zonder »ten en drinken is verschrikkelijk en als de vier overgebleven mannen ein delijk een oase vinden blijkt die door HARMONIE THEATER: „De schrik der zeerovers" De tijd dat zeerovers een schrikbe wind op de zeven zeeër- len is voor vele filmproducers een dank baar onderwerp geweest. Al dan niet waarheidsgetrouw werden de breedge schouderde mannen met baarden en bloeddoorlopen ogen afgeschilderd. De laatste tijd zijn in Nederland enkele van die piratenfilms uitgebracht waar aan men voor de verandering een gees tig tintje heeft gegeven. „De schrik dei- zeven zeeën" een product van Univer sal,, is een van dit soort films. Regis seur Charles Barton heeft een parodie gemaakt op het „piratendom". Met Do nald O'Donner als bloeddorstige Dave was dit geen al te moeilijke opgave. Het is een film geworden welke men. mede dank zij de uitstekende kleuren opnamen met genoegen kan aanschou wen. Duitse parachutisten bezet te zijn. De korporaal, die alle verlegenheid van zich afgeschud heeft gaat alleen op verkenning uit en komt met veldfles sen vol water terug. Onder een vree- selijke zandstorm overvallen de vier mannen het Duitse kamp en maaien de verraste Duitsers neer met hun ma chinegeweer. Als korporaal Spence weer bij ken nis komt ligt hij gedecoreerd in een hospitaal en stuurt het meisje in Lon den een telegram, dat hij haar wil trouwen. Een vreugdevol weerzien in Engeland belooft aan het slot het hu welijk dat alle toeschouwers van het begin af gehoopt en verwacht hebben Een spannende en zeer goed geregi- seerd en gespeelde oorlogsfilm. De journaals De journaals in onze bioscoopthea ters bieden ditmaal de intocht van het Deense Koningspaar in Londen, dat herinneringen opwekt aan de grandioze ontvangst, welke ons Koninklijk paar in de Britse hoofdstad ten deel viel, de opening van het Festival of Britain met alle ceremonie waaraan good old England zo rijk is, alsmede het ver hoor van generaal MacArthur door een Senaatscommissie. In het binnenlands nieuws voeren de dodenherdenking en de bevrijdings feesten de boventoon. Voorts ziet men generaal Eisenhower bij zijn bezoek aan ons land, terwijl de sportliefheb bers hun hart kunnen ophalen aan de Varsity. VICTORIA THEATER: Tarzans wonderbron" Wij hebben de nieuwe Tarzan gezien. Lex Barker, groot, slank, lenig als een luipaard, sterk als een leeuw en met de moed van eenTarzan. Barker treedt met deze rol in de voetstappen van de velen, die in de film-jungle van Holly wood met de roofdieren des wouds ge vochten hebben en schurken naar de eeuwige jachtvelden hielpen. Hij heeft ons Johnny Weismüller niet doen ver geten, evenmin als Brenda Joyce in de Jane-creatie Maureen O'Hara kon verdringen. De enige oude getrouwe is Cheeta, de chimpansee, de Danny Kaye der dieren, Het verhaal draait ditmaal rond een wonderbron, waarin men de eeuwige jeugd kan verwerven. Dat voor deze bron een grote interesse bestaat, is be grijpelijk. Tal van ongure elementen maken de tocht langs het grillige smalle pad over het rots-plateau om in het ge zicht van het dorado met vlammende pijlen bestookt te worden. Dat Tarzan ven, is reeds bij de eerste meter film en zijn vrienden het avontuur overle- CINEMA AMERICAIN: The Marx Brothers" Geen filmbezoeker of hij kent de be roemde Amerikaanse show- en filmar- tisten de drie Marx-Brothers, die reeds zo menige komische film tot een dave rend succes hebben gemaakt. In het hoofdnummer van de Cinema kan men deze week het drietal in een klucht van dwaasheid en kolder zien, als men nog niet eerder zag. Het gaat hier om éen show en een gestolen halssnoer van grote waarde en ditmaal mag Harpo Marx, u wet wel de blonde krullebol, die vooral bekend is als harpist, de meeste eer voor zich opeisen. Hij is in derdaad de centrale figuur, de door zijn vondst van het beroemde Romanoff halssnoer in een sardineblikje in tal van dwaze situaties wordt geplaatst, waar bij men steeds voor nieuwe verrassin gen komt te staan. Chico Marx, Fan- stino en Groucho als de dwaze detective staan hun broeder prima ter zijde, maar ook de bekende Ilone Massey en de danseres Vera Ellen vragen in dit vro lijke spel van muziek en dans de volle aandacht. Inderdaad een film, die door haar lachwekkende dwaasheid de zor gen (als men ze heeft) inderdaad doet vergeten. Dit hoofdnummer werd niet alleen ingeleid door een tweetal zeer interes sante journaals (Wereldnieuws en Holl. Nieuws van Polygoon) maar ook door 'n zeer geslaagde dierenfilm waar in een drietal kleine beertjes tot groot vermaak als hoofdrolspelers optreden. Een natuuropname, die zeker de aan dacht waard is. band bekend. De wijze waarop houdt de toeschouwer echter geruimen tijd in prettige spanning. Een uitgebreid voor programma bracht een musical een tekenfilm met Donald Duck en do journaals.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2