filing in het seum Geen direct verband tussen kunst beoefening en broodwinning Alkm. Boys speelt laatste wedstrijd Geen Pinksterrijden meer met sjezen en brikken Suikerwater beter dan jenever AMERICAIN; the Marx Brothers" Kaasprijzen naderen het inleveringsniveau Belangstelling voor bedrijfshandbal Egmond aan Zee Uitvoering van „Achilles Beemster Zaak voor Hof aangehouden ZATEliDAG 12 JVUüX 1951 phici instelling „Elf hedendaagse maarders en enkele Berge- het raadslid H. L. baron iprak een inleidend woord, op, dat deze tentoonstelling >te hü toch op de gezonde iü, spreken schilderijen ge sken moet worden. Spreker ereniging van vrienden van hebben, volgens beslissing ite hjj toch op de gezonde de kopergravures van prof. nogal hard en verschillende lans van Dokkum vrij droog. Frankrijk en in de Pyrenee- e etsen echter vormen een Warmer is prof. Kuno zeer knappe naturalist, die k hier kopergravures en en heeft. Het zijn kunste- unnen tekenen en eigenlijk ter tekenen dan ets of gra ten naar hun grafische mo- Want het schijnt zo te moe de rem door het materiaal is voor een vooruitstreven- De beheerster instelling baar een conservatieve aard /akmanschap van Dirk van al evenzeer niets te wen- hangen bijsterlcnappe hout- n hem, maar ik houd meer en Berglandschap en Sicili- aap. f werk is er van Debora G. est kopergravures. Illustra- ïapper, is ook het werk van die trouwens vele boeken htte. ran A. Ph. Derkzen van An- lottercVammer, geven hoofd- grote rivieren Maas en Waal rote lijnen. Deze schetsma- niet het overrompelende ie precieuze knapheid der ct mij aantrekkelijker. >er heeft een mooi klein mderbare visvangst, vignet- zet. W. J. Rozendaal geeft groot van lijn, eenvoudig itie die hierdoor uit de toon iet andere werk. Men moet ,1e waardering voor hebben. Cruiningen exposeerde zijn die wij uitvoerig hier ter jb en besproken. Ze zijn ier is niet" alleen vakman fantasie. terwijl een opmer- -gevoel de platen vol leven it werk briioort tot het bes- hier hangt (en ligt), e is er werk van M. C ns mezzotinten alleen do rapperen, behalve no. E die alle kwaliteiten hee verig werk. Escher is ee antasie, wiens metnmorph< beroemd zijn. Bij hem ze.' lat hij „wel iets kan": mr t in zijn voorstellingen, e ok omdat hij, letterlijk e' esproken, wit zwart weet t zwart wit. Van Kruininge' ?n blik slaan in een onbe ;ld, Escher daarentegen it >f van het intellect, toonstelling verdient grotr ag. want ieder der exposan :ijn verdiensten. Bu'tendier i dergelijke verscheidenheid ken niet spoedig meer in zien krijgen. v. d. W. GSDIENST HUISARTSEN .3 Mei (eerste Pin' 'erdag) kbaar de huis" ren Dr. K leestersingel 36 (t:' C. 2017) 51. M. van Gilse, Kennemer- ;lef. 3136). 14 Mei (tweede Pinkster eschikbaar de huisartsen Dr. Koppejan, Oudegra-:'-t 10" en Dr. R. T. Westerkamp, t 93 (telef. 4357). ibezoeker of hij kent de be- erikaanse show- en filmar- ■ie Marx-Brothers, die reeds comische film tot een dave- 5 hebben gemaakt. In het er van de Cinema kan men iet drietal in een klucht van ïn kolder zien, als men nog zag. Het gaat hier om een en gestolen halssnoer van de en ditmaal mag Harpo ;t wel de blonde krullebol, bekend is als harpist, de voor zich opeisen. Hij is in- centrale figuur, de door zijn het beroemde Romanoff een sardineblikje in tal van ities wordt geplaatst, waar- eds voor nieuwe verrassin- te staan. Chico Marx, Fan- oucho als de dwaze detective roeder prima ter zijde, maar :ende Ilone Massey en de ■ra Ellen vragen in dit vro- an muziek en dans de volle aderdaad een film, die door skkende dwaasheid de zor- ;n ze heeft) inderdaad doet Inummer werd niet alleen >r een tweetal zeer interes- ■naals (Wereldnieuws en vs van Polygoon) maar ook r geslaagde dierenfilm waar tal kleine beertjes tot groot hoofdrolspelers optreden, opname, die zeker de aan- 1 is. d. De wijze waarop houdt wer echter geruimen tijd in nning. Een uitgebreid voor bracht een musical e»n net Donald Duck en de De burgemeester zet een misverstand recht Bij de opening der tentoonstelling van grafische kunst in het Gemeente Mu seum. heeft burgemeester Wytema gis teravond de volgende verduidelijking van zijn destijds bij de opening der Stikvoort tentoonstelling uitgesproken rede gegeven. Ik heb deze gelegenheid met enige gretigheid aangegrepen om een misver stand recht te zetten, dat gerezen is naar aanleiding van hetgeen ik gezegd zou hebben bij de opening van de ten- toonstelling-Stikvoort. Dat dit misver stand is ontstaan, wil ik allerminst ver wijten aan de verslaggever van de Alkmaarsche Courant, omdat het vol komen juist weergeven van een geïm proviseerde toespraak een even on dankbare als moeilijke taak is. Boven dien wil ik niet loochenen, dat ik ge zegd heb wat de verslaggever uit mijn mond heeft opgetekend: wie veel im proviseert, weet doorgaans terstond na zijn rede niet meer precies, wat hij ge zegd heeft. Het blijkt ook wel eens an ders te zijn opgevangen, dan met zijn eigen gedachten strookte een veel voorkomende vorm van misverstand en daarom heb ik hetgeen ik bedoelde te zeggen, willen verduidelijken en ter vermijding van zulk misverstand op schrift gesteld. Mocht deze beschouwing eveneens tot critiek prikkelen, dan krijgt de journalistiek daarvan ten min ste niet de schuld. Maar ter zake. Naar aanleiding van INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Ambonezen in de kou Mijnheer de Redacteur, Ik zou het op prijs stellen wanneer u naar aanleiding van uw artikel „Am- bonnezen in de kou" de hierna volgende korte beschouwing zoudt willen opne men. De Ambonnezen zijn naar Nederland gekomen niet omdat zij hier zo ziels- graag wilden wezen, maar omdat zij gedemobiliseerd op Java blijvende van hun leven niet zeker, of liever van hun dood wel zeker zouden geweest zijn; omdat zij naar Nieuw Guinea niet mochten vertrekken en omdat zij naar hun geboorte-eiland pas terug moch ten toen dat in verband met hun vei ligheid niet meer mogelijk was, daar toen in Ambon de T.N.I. reeds huis hield. Ergo restte hun niet anders dan Nederland. Voor deze gang van zaken is verantwoordelijk: Nederland. Dat wil zeggen in de eerste plaats de overheid die de besluiten en maatregelen nam van welke de geschetste gang van za ken Kfet gevolg was en voorts dst deel der bevolking dat in deze achter de overheid stond. Maar het eenvoudigste is te stellen, dat Nederland of het Ne derlandse volk de verantwoordelijkheid draagt. Welnu, dan heeft ook Nederland en zijn volk de gevolgen te dragen, en zal met overheidsgeld de Ambonnees voor zien moeten worden van wat hij nodig heeft aan kleding en wat dies meer zij. Het gaat niet aan en 't is weerzinwek kend daarvoor bedelpartijen op touw te zetten en de registers van het mede lijden bespelende te trachten een deel van ons volk te laten opkomen voor wat de taak van het gehele volg is. U gelieve hieruit niet te lezen een poging te ontkomen aan wat de plicht der menslievendheid voorschrijft, ze ker zullen wij de Ambonnezen helpen, wanneer de overheid tekort schiet. Maar dan is het ook zaak dit tekort schieten niet te verdoezelen, doch zeer duidelijk in het licht te stellen. U dankzeggend voor de plaatsruimte, die u mij in uw blad wilt afstaan, ver blijf ik Hoogachtend, Heiloo. J. KALFF- Dierenkweiling Tijdens mijn bezoek aan een veehouder werd ons gesprek gestoord door een andere veehouder, die kwam vragen of buurman even wilde helpen een wilde koe te vangen. Deze koe moest worden gemolken, maar was in geen strikken te vangen. Waarom was deze koe wild en waarom in geen strikken te vangen? 's Morgens waren enkele heren geweest om de koeien te „blikken". Mijn eerste gedachten waren, dat de koeien zomaar op het bedrijf voor de export werden ingeblikt maar neen. ik had het mis. Met „blikken" wordt be- doe'd de koeien te pijnigen door het in de oren aanbrengen van een plaatje jiet nummei en wel in verband met de T.B C -bestrijding. De bewuste koe wist haar belagers te ontvluchten en was tegelijk mensenschuw geworden. Voor de veehouder waar ik op bezoek was heb ik het meeste respect. Ook bii hem waren destijds pogingen aangewend de koeien te blikken maar de veehouder weigerde en heeft de nummers in de hoorns laten branden, hetgeen pijnloos geschiedt, waaruit blijkt, dat het ook op een andere manier kan gebeuren. Dit voorval gaf mij aan'eiding eens in de pen te klimmen en de redactie van dit blad te verzoeken dit te wil len opnemen, ten einde een steentje bij te dragen tot de opheffing van dergelij ke misstanden in deze moderne tijd Het is verboden een konijntje in een kussensloop op de markt te brengen, maar worden dergeliike gevallen als hier beschreven zonder .meer getole reerd? Veehouders, neemt een voorbeeld aan uw hier besproken collega en Iaat uw koeien niet pijnigen. Uw koeien zijn uw leven, deze dieren zijn u dierbaar en tot de Ver van Dierenbescherming zou ik willen zeggen, „let op uw zaak" H. JANSEN het exposeren door Stikvoort heb ik ontkend en ik doe dat nog dat er een direct verband bestaat tussen kunstbeoefening en broodwinning en uit dien hoofde is m.i. volstrekt onjuist de van overheidswege weieens verdedigde stelling, dat een kunstenaar, wil hij voor toepassing van de sociale bij standsregeling in aanmerking komen, moet aantonen „van zijn kunst te heb ben kunnen leven". De vraag of iemand kunstenaar is, wordt naar mijn over tuiging niet beheerst door de betekenis van zijn artistieke productie in de eco nomische sector, namelijk die van de broodwinning. Maar wie dit aanvaardt, moet tevens bereid zijn het uiterste te genovergestelde te aanvaarden, name lijk dat evenmin het kunstenaarschap zonder meer aanspraak geeft op levens onderhoud, omdat het kunstenaarschap niet alleen een individuele maar ook een sociale functie is. Daarmede bedoel ik dit: Ik kant mij tegen die „allerindividueelste impressie van de allerindividueelste emotie", die er toe kan leiden dat practisch niemand iets aanvoelt of begrijpt van des kun stenaars artistieke productie: de kunste naar heeft, maatschappelijk bezien, óók de taak z verstaanbaar te maken. Dat dit nie- hetzelfde is als concessies doen aan dc smaak van het publiek, zal men wel van mij willen aannemen. Ten derde is er de vraag, of alleen kunstenaar is hij, voor wie de kunst een beroep is. Daarop heb ik ontken nend geantwoord, omdat het begrip „beroep" gedeeltelijk ligt in de econo mische sector, en ik houd deze ontken ning dan ook vooral staande voor wat de economische functie betreft. Maai er zijn ook andere facetten en een voor beeld als Paul Claudel (en tal van an dere dichters en schrijvers) is daar om te bewijzen, dat men waarachtig kun stenaar kan zijn en toch met succes een ander beroep beoefenen. Kunst is ten slotte iets principieel anders dan vak manschap, al groeit zij vaak daaruit op, en is zij daarzonder moeilijk denkbaar. Maar noch is de technische perfectie 'n conditio sine qua non, een absolute voorwaarde tot het kunstenaarschap, noch is dat de totale tijdsbesteding van de mens, wel is dat in mijn ogen de onvoorwaardelijke overgave van de kunstenaar aan zijn muze. Ik vlei mij geenszins met de hoop metdeze korte opmerkingen een eige- lijk te bevredigen; maar ook met een langere en diepergaande behandeling van het voor onze cultuur zo angst wekkend nijpende vraagstuk, dat ik terloops aan de orde stelde, zou mij dat niet gelukken. Misschien, en dat maant mij tot bescheidenheid, omdat ik zelf geen kunstenaar ben, en daarom de werkelijke diepte van het dal, dat men door moet, alvorens men tot de Parnas sus wordt toegelaten, nie.t uit eigen bittere ervaring ken. EEN WOORD VAN ONZE KUNSTRECENSENT Het standpunt van burgemeester Wy tema verdient op enkele punten weer legging, omdat het typisch het stand punt is van de niet-kunstenaar. Toege geven zij dat er geen direct verband bestaat tussen kunstbeoefening en broodwinning, en daarmee is de aan gehaalde stelling der overheid inder daad onjuist. Het argument echter van de burge meester dat de kunstenaar, maatschap pelijk bezien, ook de taak heeft zich verstaanbaar te maken is evenzeer on juist. Het is andersom: de kunstenaar moet verstaan worden. Ware dit niet zo, dan zouden wij geen Rembrandt, geen Bach, geen William Blake kennen. Voorts is het kunstenaarschap een in stelling, een wezen van de mens. Om scholing als bij ambachtslieden is niet mogelijk. Het kunstenaarschap vraagt niet de hele mens, het i s de hele mens, en het voorbeeld van Claudel (en tal van andere dichters en schrijvers) is daarom niet gelukkig, omdat slechts zij het zijn die vaak (maar nog niet altijd) geen schade ondervinden van een ander beroep, wijl zij daarin juist de stof vin den voor hun werk. Bij de beeldende kunstenaars ligt de zaak heel anders. Zij zijn mensen van het oog en het ogenblik. Zij moeten direct handelen de letterkundige verzamelt in zijn geest. Ten slotte heeft de kunstenaar recht op ondersteuning, niet krachtens zijn kunstenaarschap, maar krachtens de rechten van de mens, die voor ieder ..freedom of want" eisen. En gezien de onmogelijkheid om een ingeschapen in stelling te veranderen, kan men hem geen ander werk voorstellen. En hoe bitter het voor de burgerij moge wezen, er zit niets andes op dan hem „dan zo maar" te onderhouden. Dat onze cul tuur daarmee gered is, merkt men he laas pas later.in de geschiedenisboek jes. v. d. W. BLÖEMENFEEST IN ,,'T WAPEN VAN HEEMSKERK" Evenals vorige jaren organiseert de directie van ,,'t Wapen van Heems kerk" een groot voorjaarsbal op beide Pinksterdagen. De zaal zal worden ge tooid met enorme slingers van voor jaarsbloemen. De muziek wordt ver zorgd door het welbekende dansorkest ..'ïhe Rhythm Sheiks" o. 1. v. Aldert Dekker, dat voor deze avonden ver sterkt wordt door Ger Visser met zijn clavioline. TOELATING LEERLINGEN O. L. SCHOLEN Op verzoek verwijzen wij naar een in dit nummer opgenomen aankondi ging inzake toelating van leerlingen tot de openbare lagere scholen. FAILLISSEMENT GEËINDIGD Geëindigd is het faillissement van de firma Gebr. Buisman en haar vennoten M. M., P. J J. G. Baars, allen te Alk maar docr het verbindend worden der Deze week beleefden we het eigenaar dige verschijnsel, dat de Alkmaarse kaas markt tegen iedere verwachting in een iets hogere prijs bracht dan de vorige week. De notering liep op van ongeveer 1.831.85 de vorige week tot 1,85 1,86 op Vrijdag j.l. Zó sterk was de verwondering hierover, dat handelaren, die zich in een café bevonden, het niet wilden geloven en naar buiten gingen om zich te overtuigen. Dat de algemene ten dens ook werkelijk een andere was. bleek, toen later de notering uit Leeu warden bekend werd. De volvette daalde met 5 een per kg op 1,841,85, de Edam mer met 1 cent op 1,731,74. Hiermee staat de volvette nog ongeveer 5 cent boven inleveringsprijs en de Edam mer ongeveer 15 cent. De inleveringsprij- zen voor beide soorten zijn 1,80 voor de volvette en 1,58 voor de Edammers, dit zijn dus tevens de minimumprijzen. Tenzij natuurlijk deze lnleveringsprijzen worden verlaagd, waarvan wel eens spra ke is geweest, maar waaromtrent later niets meer werd gehoord. De verkoop was in de afgelopen week traag. De uitvoer naar Duitsland is nog in voorbereiding, die naar Belgie was wat moeilijker dan in de afgelopen weken. De grote exportcombinaties beconcurre ren elkaar daar nog al, wat er in feite op neerkomt, dat de ene groep boeren de andere beconcurreert. Uit de aard der zaak profiteren hiervan de Belgen, maar het wijst er op, dat de pakhuizen zich beginnen te vullen en dat opruimen wordt beschouwd als de wijste politiek. Trouwens, we zijn ongeveer gekomen aan de periode van de zogenaamde scheikaas. bereid uit melk van buiten lopende en op stal staande koeien en deze munt in de regel niet uit door goede kwaliteit. Er was in de afgelopen dagen enige vraag naar boter uit Beïgle, waardoor de prijs enkele centen aantrok. Er wordt echter nog zeer veel aangeleverd bij het I.V.Z., vooral boter van goede kwaliteit. De minder goede, die, voor zover ze het kwaliteitsmerk van het Z.K.B. niet draagt, door het I.V.Z. niet wordt aangenomen, wordt tegen lagere prijzen dan f 3,88 on verpakt in het binnenland afgezet. Nagekomen predikbeurten EERSTE PINKSTERDAG ALKMAAR, Leger des Heils (William Booth), Limmerhoek 22, 10 uur inzegening soldaten; 7 uur openlucht-prediking; 8 uur Getuigenis vond, kapt. Hassoldt, lult. De Hartog; Do. 8 uur Heiligingsdienst. Nederlands Leger des Heils. Sliksteeg 4, 10 uur Heiligingsdienst; 3 uur Zondags school; 7,30 uur bijzondere samenkomsten o.l.v. kapt. Zegerius uit Hilversum; Di. 8 uur ontspanningsavond; Wo. 8 uur open bare samenkomst o.l.v. serg.-maj. Elzinga. Verbreiding der Waarheid, Brouwer straat 31; 10.30 en 5 uur, ds Ruys BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds Bekius (kerkkoor). Verbreiding der Waarheid, v. Borselenlaan 2, 7,45 uur ds Ruys. GROET, 10 uur ds De Jong (kerkkoor). EGMOND a.d. HOEF, 10 uur ds Plug*. EGMOND AAN ZEE. 10 uur ds Roobol. LIMMEN, 11 uur ds Teriet. OTERLEEK, 7 uur ds Keja. SCHERMERHORN, 10 uur ds Van Dijk. WARMENHUIZEN, 10 uur ds Post (H. Doop). DIRKSHORN, 7 uur ds Post. NIEUWE NIEDORP, 11 Uur ds De Zeeuw. NOORDSCHARWOUDE, 10 uur candi- daöt Marwitz. Zuidscharwoude, 10 uur de heer Kom» dörffer. TWEEDE PINKSTERDAG ALKMAAR, Leger des Heils (William Booth), Kampdag te Bergen, kolonel Pal stra. Ned. Legers des Heils, Sliksteeg 4, 7,30 uur bijzondere samenkomst o.l.v. luit. Schaap. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds Plug. EGMOND AAN ZEE, 10 uur ds Rooból. ZUID-SCHERMER, 10 uur ds Keja (H. Doop). KWEEKSCHOOL BRACHT f 573,31 BIJEEN VOOR HAAK-IN De leraren en leerlingen van de Rijkskweekschool hebben een inzame ling gehouden voor de „Haak-in-actie". Zij brachten met elkander het prach tige bedrag van f 573,31 bijeen, dat aan de NCRV is overgemaakt. Om met de populaire leider van de Haak-in-actie te spreken: „Een fantastisch resultaat". Rentenaar gaat Alen-aria trainen De competitiewedstrijden welke dc Alkmaarse KNVB-chibs nog moeten spelen, zijn geen van alle meer van belang voor het verloop van de resp. competities. Alkmaarse Boys kan al leen trachten Tweede Pinksterdag zijn laatste wedstrijd tegen Velsen in een overwinning om te zetten. De gebiok- ten zullen bq een overwinning hoogst waarschijnlijk op de tweede of derde plaats eindigen. Een eervolle plaats, welke dank zij de formidabele eind spurt van de Boys bereikt kon worden. Als Randers niet op past zal ook nog de tweede plaats achter BKC verloren gaan. Dat de Ooyevaarsnestbewoners echter van degradatiecandidaat Andijk op eigen terrein zullen verliezen lijkt ons niet waarschijnlijk. Alcmaria is de benauwende finish bijna al weer ver geten. De withemden gaan zich reeds voorbereiden op het nieuwe seizoen. Tweede Pinksterdag wordt in een gewijzigde opstelling een vriendschap pelijke wedstrijd tegen West-Frisia ge speeld. In de verdediging heeft Maasen vrijwillig een einde, gemaakt aan zijn loopbaan als eerste elftalspeler van Alcmaria. Klaas Bijl zal zijn plaats in nemen. Op de rechtervleugel gaat men experimenteren met het duo Hillenius- Dinkelberg. De linkervleugel bleef on gewijzigd doch op de middenvoorplaats zullen de toeschouwers een geheel nieuwe figuur zien optreden. Het is Webster die zal moeten bewijzen of hij de geschikte aanvalsleider van de withemden kan worden. De training van Alcmaria komt het komende sei zoen in nieuwe handen. Trainer Wil- ders gaat afscheid nemen en het is zo goed als zeker dat Rentenaar, trainer van Stormvogels, zijn opvolger zal worden. Daar de heer Rentenaar de training van Stormvogels en Alcmaria gaat combineren, zullen verschillende seniorleden van deze tweede klasser de jeugdtraining verzorgen. GVO naar QSC Als QSC de wedstrijd tegen GVO mocht verliezen zal ZVV reden tot juichen hebben. De Zaandammers zijn dan namelijk voor iedere club onbe reikbaar en zullen dan het nieuwe sei zoen weer als tweede klassers debu teren. DTS heeft nog steeds een kleine kans om zich voor degradatie te be hoeden, doch dan zullen de Langedij- kers de volle winst op het bezoekende IW moeten behalen. Tussen De Rijp, Andijk en Zeevogels wordt het een spannende eindstrijd. Deze clubs hebben met nog twee wed strijden te spelen alle drie 13 winst punten. Andijk zal het moeilijk krijgen in de uitwedstrijd tegen Randers. Zee- De eerste feestavond De Oud-Kath. Jongeliedpn-Ver. „St. Laurens" heeft Vrijdagavond bij „Tom" hagr eerste uitvoering gegeven voor do nateurs en genodigden. Opgevoerd werd het toneelstuk „Wie zonder zonde is" van Eugene O'Neil. Het was een echt zee mansstuk, dat zeer in de smaak viel, daar de meeste aanwezig 1 óf van Egmond a. Zee komen óf familie onder de zeevaren den bezitten. De zes medespelenden heb ben zich op voortreffelijke wijze van hun vaak moeilijke taak gekweten en gezien he applaus zeker met sucecs. Het zou ons te ver voeten de spelers alle te noemen, doch er werd met aandacht en vol animo gespeeld. Een gezellige verlo ting tijdens de pauze een een uitstekend stukje muziek maakten deze avond tot een genoegen. GESLAAGD Voor het middenstandsexamen B van de Nederlandse Vereniging van Lera ren in de Engelse Taal „Brittannia" te 's-Gravenhage slaagden mej. J. van der Veer en de heer G. Wiese, beiden te Alkmaar, alsmede de heer P. Groen te Sint Pancras. Langzaam, maar zeker sterven de wagenmakers uit Vergane glorie Zo'n goede vijftig jaar geleden, in de tijd dat het tegen Pinksteren liep, kon men op alle boerenplaatsen in de wijde omtrek de boeren bezig zien met het opknappen van hun wagens. Afhankelijk van zijn welstand kon de één een knappe^ boerenwagen, de andere een gewone sjees achter het paard spannen. Getrouw aan de eeuwen oude traditie kon dan tijdens de hoogtijdagen van Pinksteren het Pinksterrijden een ware stoet sjezen te zien geven. Met de keurige hullen en de bonte kledij van de boerinnen, de hoge hoed en het nette lakense pak van de boeren en het frisse, op getuigde paard moet het een lust ge weest zijn de stoet erop uit te zien trekken. Nog vlak voor de oorlog kon men tijdens het reeds bijna verloren gegane Pinksterrijden bij sommige uitspanningen, waar een stoet aan legde, de oude jachtwagens met de zwarte kap en de helgele bak aan schouwen niet zelden ook dt twee wielige zwart- of witkappige kap- wagens. Door de oorlog schijnt ook het laatste levende restje van die tra ditie verloren te zijn gegaan. Daarom keken wij dezer dagen enigszins verrast toen wij op het Waagplein enige oude sjezen, een oude bruidswagen en een „barosjet" aantroffen. Wel niet omgeven door uitgedoste boeren en boerinnen en vurige paarden, maar door de deze tijd passende confectiepakken en -jurken van de moderne mens. Het betroffen hier enige wagens, toebehorende aan het folkloristisch genootschap „De Schermer", die bij de wagenmaker J. Visser aan de Pieter straat opgeknapt en in nieuwe luister hersteld zullen worden. Met hem spraken we enige tijd over het bijna verdwenen beroep van wagenmaker. Over de bakwagens waarmee de zelf- kazende boeren oudtijds in grote ge- talen naar de markt trokken, over de grote boerenwagens met een niet zelden fraai versierde spiegel, over sjezen, barosjets en gewone karren, die bij hem en daarvoor bij zijn voor vaderen gemaakt waren. Hij wees ons op het rijkversierde schamelas- blok; op een eigenaardige constructie van de dissels; op de veren, nog ge heel van leer. Hij sprak over het bij de bruidswagens alles overheersende wit en goud, over het feit, dat bij de oude sjezen het paard scheef voor de wagen liep om het geheel in het „spoor" te houden. Hij toonde het schitterende werk, dat beeldende kun stenaars verrichtten aan het boeren wagenpark. De heer Visser werd stii van de vergane glorie van een vak manschap, en zuchtte eens; „Hoeveel werk hadden we daar niet aan! Thans? Alles staal en lucht". Thans is de tijd voorbij, dat de nieuwe sjezen en brikken uit de wa genmakerij rolden. Thans worden al leen nog maar herstekingen verricht Het moderne carrosseriewerk is aan gepakt, niet uit liefde, maar uit harde noodzaak, en we begrepen het toen de heer Visser zeide: „Eigenlijk zit ik nog met hart en ziel aan de wagenmake rij verbonden. Want wat is carrosso- riebouw en wat is de mooiste auto, ge maakt door een machine?" vogels heeft het iets gemakkelijker, doch de ploeg uit Egmond zal zich niettemin ten volle moeten geven om bij HSV met de volle winst vandaan te komen. Dat Koedijk zijn theoreti sche kans in de vierde klasse te blij ven zal kunnen behouden, is vrij on waarschijnlijk. Texel komt op bezoek en de Eilandbewoners zullen zeer ge brand op een overwinning zijn, daar hun kampioenstitel daar van afhangt. Voor Bergen bestaat een goede kans op twee winstpunten daar een bezoek aan Oudesluis moet worden gebracht Vrone kan zijn positie iets verbeteren door Wieringerwaard met lege handen te laten vertrekken. Evenals de bedrijfsvoetbal mag de bedrijfshandbal zich in een verrassende belangstelling verheugen. Niet minder dan twaalf dames-teams nemen aan deze eerste competitie deel en vele be- drijfsleden komen op de wedstrijdavon den kijken naar hun collega's. De clubs zijn als volgt ingedeeld: Afdeling A: Lastinagirls I, A.C.A., Krom, RHV, Telefonia, Hulskampgirls. Afdeling B: Centra, S.V.G., 't Hooge Huys, Lastinagirls II, H.V.B., J.A.K. Het wedstrijdprogramma luidt: Afdeling A: Woensdag 16 Mei: Lastinagirls IACA Woensdag 23 Mei: KromRHV. Woensdag 23 Mei: Telefonia-Lastinag. I Maandag 28 Mei: KromHulskampgirls Woensdag 30 Mei: Lastinagirls IRHV Woensdag 30 Mei: ACATelefonia. Afdeling B: Woensdag 16 Mei: SVGCentra Woensdag 16 Mei: Hooge HuysHVB Maandag 21 Mei: JAKLastinagirls II Woensdag 23 Mei: SVGHooge Huys Woensdag 23 Mei: Centra—HVB Woensdag 30 Mei: JAKCentra Woensdag 30 Mei: SVG—HVB. De gymnastiekvereniging Achilles gaf in De Vergulde Valk onder leiding van de directeur, de heer K. Schroot-, een uitvoering. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer P. C. Dekker, werd het rijk gevarieerde programma in vlot tempo afgewerkt. Met gespan nen aandacht heeft het publiek de werkelijk dikwijls uitstekende presta ties der uitvoerende leden gevolgd. De bezetting was, wat de damesleden betreft, zowel kwalitatief af kwantita tief buitengewoon goed. Wat de heren betreft, de prestaties mochten gezien worden, maar jammer is, dat Achilles slechts over zo weinig herenleden be schikt. Van de heren mogen in het bij. zonder genoemd worden de nummers hoogrek en brug, terwijl voorts het nummer vrije oefeningen door de heer Hopman Jr. opviel. Bij de dames werd vooral bewonderd het werken op de evenwichtsb&lk, dat door de zaal in werkelijk ademloze spanning gevolgd werd. Luid applaus verwierf ook terecht mej. Hopman mei haar nummer, persoonlijke vrije oefe ningen. Maar ook het werk der dames op de brug en aan de ringen was bui tengewoon goed. Ter afwisseling dansten de dames ir Spaans costuum, waarbij de belichtin; jammer genoeg onvoldoende was. Eer zestal adspirantleden oogstte luide bij val met liedjes bij de guitaar. Tot sb gaven de dames een herhaling van hel nummer balspel, uit de jubileumrevue dat zeer gracieus was en voerden zi.i knotsoefeningeri uit, die niet geheel feilloos waren. Voorzitter Dekker ex cuseerde dit in zijn dankwoord aan publiek en deelnemers. Op het laatste moment vielen namelijk enkele dame- uit, zodat de invalsters geheel onvoor bereid waren. Het was weer een uitvoering waar mee Achilles eer inlegde en die er. naar voorzitter Dekker hoopte, toe zou bijdragen, dat steeds meerderen Achilles gingen steunen bij de lichame lijke opvoeding der Egmondse jeugd. VOOR DE POLITIERECHTER Buurvrouw met pantoffel geslagen Driemaal was Clasina Cornelia S. uit St. Pancras reeds met de Justitie in aanraking geweest, voordat zij gister middag voor de vierde maal de rechts zaal binnen kwam, waar dc politie rechter mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, zitting hield. De eerste maal was het oplichting en daarna diefstal en een distributiedelict die haar straf blad ontsierden. Daar komt nu bjj „openbare dronkenschap". Clasina was per fiets van St. Pancras naar Alkmaar gegaan om de verjaar dag van haar schoonzuster op waardige wijze te vieren. De manier waarop zij later op de avond de Nieuwesloot „nam" was voor een politieagent aan leiding deze dame ter ontnuchtering naar het bureau over te brengen. Cla sina had aan de eerste oproep van de officier geen gevolg gegeven. Daarom werd zij gistermiddag met de stefke arm naar de Geestersingel gebracht, on.dat de rechter precies wilde weten hoe een en ander in zijn werk was gegaan. „Waarom is u de eerste maal niet verschenen?" vroeg mr. Van den Wall Bake. „Ik had keelpijn, edelacht bare". „Heeft u wel meer last van uw keel?" informeerde de officier belangstellend. Toen dat meer het geval bleek te zijn gaf mr. Meischke Clasina de raad in het vervolg suikerwater in plaats van jenever te drinken. Voorlopig zal zij echter wel wat op zij leggen om de boete van f 100,subs. 40 dagen te be talen. Burenruzie. In de straat waar Leentje M. met haar echtgenoot en kinderen woont, vallen wel eens lelijke woorden en rake klappen. Het dochtertje van Leentje was door een buurvrouw on heus behandeld en daar nam zij als rechtgeaarde moeder geen genoegen mee. Zij ging „verhaal" halen bij buur vrouw, die er echter niets voor voelde om haar te woord te staan. Die buur vrouw beging de onvoorzichtigheid de deur op een kier te zetten, waarvan de boze moeder gebruik maakte de kamer bir.nen te -Jappen en een pantoffel te „trekken" om buurvrouw daarmee om de oren te slaan. Leentje beweerde echter met een vloed van woorden dat buurvrouw haar aan de haren had ge trokken en dat zij zich slechts had ver dedigd. „Of moet ik mij soms zo maar laten toetakelen?" „Neen, maar u mag ook niet zo maar de kamer binnen stappen. U had zich tot de politie moeten wenden", vertelde de rechter. De landbouwer H.A.D. uit Beemster stond Vrijdagmorgen terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. Hij zou in Juni van het vorige jaar een ongeluk veroorzaakt hebben te Castricum, waar bij een motorrijder en zijn echtgenote verwondingen opliepen. De remmen van verdachte's auto waren volgens de politie zeer slecht en het stuur had ruime speling. Na het verhoor van getuigen werd besloten de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden, teneinde B. in de ge legenheid te stellen een verdediger mee te brengen. Door de Alkmaarse rechtbank was hij veroordeeld tot een hechtenis van twee weken en zes maanden ontzegging. „Dat zal ik dan ook nog wel doen ook", luidde de repliek, waarmede Leentje overigens in het geheel niet karig was. Zij werd veroordeeld tot een boete van f 10,subs. 5 dagen. Met de opmerking dat zij wel in hoger beroep zou gaan, verliet Leentje met veerkrachtige stap de rechtszaal. Een rechtse directe. Johannes L. uit Bergen had onge noegen. met zijn baas gehad. Er waren woorden geweest over het feit, dat Johannes in regen en wind met een bakfiets naar buiten was gestuurd en die woordenwisseling was besloten met een rechtse directe op de kaak van de werkgever. De politierechter meende dat deze manier van doen alle perken te buiten ging. Onverschillig haalde verdachte zijn schouders op. Ik vond dit niet zo erg. In een oorlog worden duizenden mensen die niets met elkaar te maken hebben doodgeschoten". De politierechter ging hier niet op in en kwam terzake door Johannes tot een boete van f20,te veroordelen. Wat onze voorouders schreven: In de Alkmaarse Courant van 12 Mei 1851 vinden wij de vol gende kennisgeving: De ondergetekende verklaart bij dezen, dat zijn Moeder, de wedgedurende eene reeks van jaren vreeselijk gesoufreerd heeft aan Maagkrampen en daarvoor veelsoortige middelen, ook op aanraden van beroemde Geneesheren, heeft aangewend, welke haar allen slechts een tijde lijke en spoedig voorbijgaande verlichting aanbrachten; dat de kwaal eindelijk op 62 jarigen leeftijd zoo hevig werd, dat zij, vooral na het gebruik van spijzen, door de hevigste smarten gefol terd werd, weshalve men voor het behoud van haar leven be ducht was; dat bij een der ergste aanvallen, hij ondergeteekende, op vriendschappelijk aanraden van den heer K 1 i n g e r een Goldenbergsche Ketting aangekocht heeft, welke door de Patiënte is omgehangen des avonds ten 7 ure, met het gevolg, dat zij reeds den volgenden nacht geslapen heeft (wat sedert lang niet gebeurd was) en dat zij nu gedurende vele maanden reeds van die felle pijnen bevrijd is en meest alle spijzen en dranken weder zonder aandoening gebrui ken kan. De van genoemde kwaal her stelde is volgaarne bereid, per soonlijk ten haren Huize, op de te confirmeren, al het hiervoren gezegde, Rotterdam, 28 Maart 1851. De Heeren J. A. Klinger Co, te Rotterdam willen gaarne ieder, die omtrent de Ziekte en haar genezing nog nadere bij zonder- helen verlangt te vernemen met den naam en de Woonplaats van de Genezende bekend maken. De Echte Kettingen met het Rosabandje zijn in diverse Depóts te verkrijgen voor f 1.89, f 2.70, f 3.00 en f 5.40. Te Alkmaar bij J. Brongers Gz.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3