Ad Boxe Stad en Omgeving AGENDA Pinkster-concert in „Schutterwei" Autodief veroorzaakt een dodelijk ongeluk te Beverwijk Het Nederlandse kankerinstituut begint een nieuwe actie TOOGDAG JE ALKMAAR Alkmaar ontving de Jonge Kerkers Houdt het vuur brandende" Indrukwekkend Pinksterspel Een uitstekende uitvoering Toneelvereniging „Voorwaarts" De politie als „chef de reception" Wandelend echtpaar werd aangereden Bergen Het zonnige Suriname in regenachtig Bergen Noord-Scharwoude Geen minimumprijs voor bewaarkool Zuid-Scharwoude Langendijk Heer-Hugowaard Oude materialen voor Roentgen-installatie <w HEILOO Tini Tenkink v Geertje Wielema k met aan de sta Zeevogels greep I? kans niet Egmondia stap d bij kampioensch DINSDAG 13 MEI 1951 In (le Grote Kerk kwamen 2e Pinksterdag vele honderden Hervormde Jon geren bijeen om zlcli opnieuw te bezinnen op hun geloof in Jezus Christus, de Heer der kerk en om nu met nieuwe moed weer verder te werken in de plaatselijke groepen. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op mevr. H. VV. BoersmaSmit, secretaresse van de Hervormde Jeugdraad, Ds. F. Keja, Prov. vertegenwoordiger, wethouder Bakker van de Sectie Jeugdzorg. Ds. Groenenberg bracht hierna een De kerkdienst, die naast de Toog- daggangers ook door vele gemeente leden werd bijgewoond, werd geleid door ds. H. A. Visser, voorzitter van de Jonge Kerk, bij zeer velen bekend •oor de actuele radiopreken. De predi king handelde over Hand. 1 68. Een verwijzing naar de film „Der Fallende Ster", waarin de duivel en de engel op de voorgrond traden, vormde de in leiding. De duivel verkondigt de ca tastrophe, de engel het Koninkrijk Gods. Wie zich, aan de duivel over geeft vergaat in angst in deze wereld. Pe Christenjongeren kunnen het al- ieen maar volhouden door de Heilige Geest. Hij komt tot ons in de Ere dienst, in Woord en Sacrament. Men zij dus niet bevreesd voor het einde van de wereld, die geen catastrophe is, maar de eindoverwinning van Chris tus Jezus. Met een oproep getuige te Zijn, bij het Woord te blijven en te le ven uit de verwachting werd deze veel zeggende prediking besloten. Na de broodmaaltijd werden door de groepen de vele bijzonderheden van de stad in ogenschouw genomen. Ds. Wesseldijk opende de middag bijeenkomst met een welkomstwoord namens de Alkmaarse Jongekerk- groep. Rede van prof. Banning. Hierna werd' de Toogdagrede door prof. dr. W. Banning uitgesproken, die met grote aandacht werd gevolgd. Spr. zeide, dat het grootste deel van het Nederlandse volk aan de betekenis van het Pinksterfeest voorbijgaat. Wij kennen de bezeten wereld en de wereld lyan het Rijk Gods. Hoe legt men op de een of andere wijze verband tussen deze twee? Men zal moeten getuigen in deze wereld met haar economische, politieke, sociale en geestelijke span ningen. De moeilijkheid is het contact leggen tussen deze wereld en God, om dat men denkt te moeten praten, doch het is „het zijn". Hoe houdt men het vuur brandende in zichzelf, in onze gemeente en in onze kerk? Men zal moeten leven, zoals de apostelen de den bij de gemeenschap, bij het breken van het brood, bij het gebed. De Ned. Herv. kerk heeft zich uitgesproken voor een belijdende kerk, men moet belijdende lidmaten zijn. Niet om el kaar te becritiseren, maar om te we ten, dat men samen geroepen is door Jezus Christus. Om te staan te mid den van het volk, om het vuur, dat Jezus Christus op de aarde heeft ge worpen voort te dragen. groet over van de bij de Oecumenische Jeugdraad aangesloten organisaties. Vervolgens werd gezongen onder leiding van Ds. Dikboom. Het Pinksterspel. Na de middagpauze werd in 't Koor het indrukwekkende Pinksterspel „Des Heilands Tuin" van M. Nijhoff opge voerd door de groep „Divina Come- dia" uit Amsterdam, onder regie van de heer Ben Albach. De inleiding van mevr. BroersmaSmit gaf een dui delijk inzicht in het spel. De première van het stuk werd in 1944 ook in Alk maar gespeeld. Vele wijzigingen zijn echter aangebracht. De titel zegt ons, dat de aarde des Heilands Tuin wordt, als de Geest gaat waaien over de aar de. Wij zien Maria, de Vier Evange listen, de apostelen, de profetessen. Het is een stuk Evangelieverkondiging, dat zeer diepe indruk heeft gemaakt. Wjj willen o.a. slechts noemen het mo ment van de uitstorting van de Hei lige Geest, het gebed en de uitzending van de Apostelen. Het Jonge Kerkkoor o.l.v. mevr. Hardijzer verleende bij het spel zijn medewerking. Ds. Keja besloot deze dag, die zeer zeker niet licht vergeten zal worden. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Cinema Americain, 8 uur: Niemand de deur uit (14 jaar); Harmonie Theater, 88 uur: De schrik der zeven zeeën (14 jaar); Hex Theater, 2.30 en 8 uur: De onsterfelijke sergeant (14 jaar); Victo ria Theater, 8 uur: Tarzan's wonder- bron (14 jaar). WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Nie mand de deur uit (14 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De schrik der zeven zeeën (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De onsterfelijke sergeant (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Tarzan's wonderbron (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ber- gerhofspelers brengen voor Haak-in- actie: Wester-nan en Zoon. Messentrekker tot twee jaar veroordeeld Veertien (lagen geleden eiste de of ficier van justitie zes jaar gevangenis straf tegen de Zwollenaar Gosse M., die op 2 October van het vorige jaar een logement te Alkmaar was binnen gedrongen en een vechtpartij uitlokte. De officier meende dat verdachte schul dig was aan poging tot moord met voorbedachten rade. Verdachte had per tinent ontkend dat hij zijn geliefde, die connecties met een andere man had aangeknoopt, was nagereisd met de bedoeling haar van het leven te beroven. De rechtbank meende eveneens dat ver dachte ter zake van poging tot moord veroordeeld diende te worden. De uit spraak luidde: Twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. Bjj de bepaling van de strafmaat werd rekening gehou den met het feit dat M. in verminder de mate toerekeningsvatbaar was. Bovendien zal M. ondpr toezicht van de regering worden gesteld. Als het verleden spreekt Deze bekende Alkm. Toneelvereni ging gaf Zaterdagavond in Het Wapen van Heemskerk onder regie van de heer L. Mayer een geslaagde uitvoe ring van het volksspel in drie bedrij ven: „Als het verleden spreekt". Met belangstelling hebben de aan wezigen het stuk, waarin de landbou wer Kees Beekhof de hoofdfiguur is, gevolgd. Deze Beekhof wil zijn zoon Jaap gaarne laten trouwen met de dochter van de hereboer Verwey, maar Jaap heeft zijn zinnen gezet op de verpleegster Melia, wat echter in een „boerenfamilie, volgens de oude Beekhof, niet past. De conflicten, die hieruit ontstaan, werden sterk naar Voren gebracht. Over het geheel werd er verdienste lijk gespeeld en speciaal de heer J L. Harder vervulde de hoofdrol van Kees Beekhof op uitstekende wijze. Hij was het middelpunt der voorste'ling. Hu werd door Tom Ruiter en P. Lijdek kers als de zoons Jaap en Bart good ter zijde gestaan. Mevr. Damen maakte van de huishoudster Geertje een z°or geslaagd type. Verder noemen zij nog mej. C. Maijer als de verpleegster Melia, de heer J. Haans als de here boer, terwijl de heren F. Algra. J. Stubbe en K. Ruiter en de dames Du- pont en Maijer met ambitie tot een voldoening gevend geheel medewerk ten. De voorstelling, die door regisseur L. Maijer met een kort woord werd geopend, vond een dankbaar onthaal bij het publiek, dat echter nog wel iets talrijker had kunnen zijn, maar door hartelijk applaus het gebodene we) toonde te waarderen. Een uitgebreid en zeer afwisselend liederen- en opera-programma, werd voor de genodigden en de bewoners van de strafgevangenis „Sehutterswei" gegeven door Rita Platje, sopraan, Nel Franke, mezzo-sopraan, Jan Wiliems, tenor en Johan Smink bas-bariton. Het was een uitstekend concert, en we overdrijven niet als we deze avond samenvatten in de woorden „Bel Can to in de Sehutterswei". De dames Rita Platjé en Nel Fran ke hoorden we reeds eerder en haar optreden deze avond geeft ons' nog maals aanleiding, dirigenten er op te attenderen dat zij eventueel in deze zangeressen uitstekende stemmen en artistieke voordracht zullen aantreffen. Rita Platjé zong zéér mooi Standchen van Schubert en zeer brillant Air des Byoux uit de opera Faust van Gou nod. Nel Franke boeide in werken van Gluck en Thomas. De tenor Jan Wiliems had verdiend succes met een aria uit Verdi's Ai-la De bas-bariton Johan Smink beschist over een prachtig sonoor stemgeluid en hij zong met treffende voordracht o.m. enkele Negro-spirituals en het „Lied an den Abendstern" uit Wagners Tann- hauser. Na een zeer goed gezongen kwartet uit de opera Martha van Von Frotow, 't laatste programmanummer, kreeg men als toegift nog het beroem de kwartet uit Rigoletto. De heer J. Moree gaf nadere toelich ting op de uit te voeren werken --n deed dit vaak op geestige wijze. De pianiste Corry Moree-Dol speel de de klavierbegeleidingen zoals we dat van haar gewend zijn weer zéé muzikaal. De tijdelijke inwoners van „Sehutterswei" hebben in gespannen aandacht het programma gevolgd en lieten het aan enthousiaste bijval niet ontbreken. Een jongeman dankte in welgekozen AUTO OVER DE TENEN Op de Laat moest een automobilis* plotseling stoppen voor een vrouw op leefttjd, die plotseling de weg over stak. De voetgangster bleek stokdoof te zijn, zodat ze de waarschuwingssig nalen van de wagen niet gehoord had Ze werd de aanwezigheid van de auto Ptjnlflk gewaar, toen de wielen over haar tenen rolden. Door de chauffeur en een agent van politie werd ze naai haar woning vervoerd om onder dok tersbehandeling te worden gesteld. Of het ook koud was! De kachels gingen weer aan met de Pinksterdagen (voor zover de schoon maakwoede ze niet naar de zolder had doen dirigeren) en veroorzaakten op twee plaatsen schoorsteenbrandjes. Wel het beste bewijs, dat het voor brand geen winter behoeft te zijn Zaterdagavond verwijderde de politie het vuur uit een schoorsteen van een woning in de Forestusstraat en op de eerste Pinksterdag was het wederom Hermandad, die een schoorsteenbrand je in de Egelenburglaan bestreed. Hier was een kachelpijp door een houten zolder gevoerd, zonder dat er voor zorgen tegen brand waren genomen. Burgerlijke Stand Geboren: Aagje, d. v. G. P. Ver- hagc en G. Schipper. Dirkje J., d. v. G. Klaucke en D. Smeenk. Jacob C. z. v. C. van der Maale en J. Almekinders. Petrus J., z. v. N. Morsch en C. M. Lou ter. woorden namens de inwoners de solis ten die een avond hadden geboden, waardoor men enkele uren buiten de sfeer van het dagelijkse leven werd verheven. Ook dankte hij de directie voor de grote welwillendheid, en over handigde de solisten een attentie uit blijk van erkentelijkheid. De directeur de heer Lasscher be sloot de avond met een wel zeer poe tische toespraak over de betekenis en dienende taak van de kunstenaar met o.a. een citaat uit het werk van Ada- ma van Scheltema. Ms. In Amsterdam bleek tijdens de feest dagen, dat de hotelruimte op hoogtij dagen veel te wensen overlaat. Alle pensions en hotels waren bezet en op een gegeven ogenblik was het zover, dat met medewerking van de politie van Amsterdam en Haarlem de vele tientallen buitenlandse gasten in hotels in de buurt moesten i worden onderge bracht. Voor deze „uitbesteding" kwam ook Bergen en Schoorl in aanmerking en wel door bemiddeling van onze ste delijke politie, in samenwerking met de Bergense V.V.V.. Een honderdtal buitenlanders .waaronder vooral Bel gen werden door de politie en de Alk maarse leden van de Amateurgidsen- bond naar hotels in onze omgeving ge dirigeerd, waar ze achter de venster ruiten ons Pinksterweer hebben kun nen gadeslaan. Maar ze waren gehol pen, en dat was het voornaamste. Autotocht' „Hof van Sonoy" De regenten van het „Hof van So noy" hebben besloten, evenals vorige jaren, op 6 Juni a.s. met de bewoners van 't „Hof van Sonoy" een autotocht te maken. Bezocht zullen worden: de bloemenveiling te Aalsmeer, Schiphol en Bloemendaal aan Zee. De tocht zal gemaakt worden met autobussen en enige luxe auto's, welwillend beschik baar gesteld door enkele ingezetenen. Aankoop beeldhouwwerk verzekerd Naar wij vernemenheeft het daartoe gevormde comité thans definitief beslo ten tot aankoop over te gaan van het beeldhouwwerk „Moeder en kind", ver vaardigd door de Bergense beeldhouw ster Marycke Visser. Op een nader te bepalen datum zal dit kunstwerk aan het Centraal Zieken huis worden overgedragen, ter plaat sing in de Verloskundige afdeling. Vader van elf kinderen overleden, moeder werd zwaar gewond Op Eerste Pinksterdag is in Beverwijk een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat de heer S. R. uit Beverwijk, vader van elf kinderen het leven heeft ge kost, terwijl zijn vrouw met zeer ern stige verwondingen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Zondagavond om elf uur kwam de 25-jarige A. F. de B. uit Assendelft uit een café aan de Alkmaarse weg, waar de auto van een ander voor geparkeerd stond. De B. sprong overmoedig ach ter het stuur om met de auto een toer tje te maken, maar op dat moment zag de rechtmatige eigenaar, dat een ander er met zijn wagen van door ging. Hij rende naar buiten en sprong nog net op de treeplank. De bestuurder reed echter met grote snelheid in de rich ting van de Breestraat, die met een bocht in de Alkmaarseweg overgaat. Deze bocht werd met circa 70 km. snel heid genomen, waardoor de wagen naar de linkerkant vloog en de gevel van een drogisterij ramde. Even later kwam de deerlijk gehavende auto tegen een naburige gevel tot stilstand. Het echt paar R„ dat voor de drogisterij wan delde, werd gegrepen, waardoor de man op slag werd gedood en de vrouw DAMCLUB DDD. Vrijdag werden de laatste partijen van de onderlinge competitie gespeeld De uitslagen luiden: M. OudH. de Jong 11, N. RiebeekL. Verver 11, C. BijwaardP. Booy 20, G. Woon- ijkH. de Jong 11, M. OudN. Oud 1—1, N. Visser—J. Mekken 0—2, M. J. Langras Jr.J. Schuit 11, M. J. Lan- gras Sr.J. Jorna 11, N. Lengers J. Witte 11, M. A. LangrasD. Stam 20, N. VisserW. Ranzijn 20, A. VisserW. Ranzijn 02. Geen fietsdan een aluto De politie ontfermde zich Zondag nacht over twee personen, die op een parkeerplaats verdachte werkzaamhe den uitvoerden. Ze morrelden aan au toportieren, met de bedoeling van een der geparkeerde wagens gebruik te maken. Het bleek, dat ze onder de invloed zijnde een wat late avond hadden gehad en dat de rijwielstalling, waar ze hun fietsen hadden geplaatst, op dit uur gesloten was. Toch wilden ze naar huis, weshalve ze een bruik bare auto aan het opsporen waren. Toen hun pogingen weinig succes had den gingen ze over tot vernieling en rukten bijvoorbeeld een zonnescherm los. Uit preventief oogpunt werden ze in bet politiebureau ondergebracht. Dr J. A. Vor der Hake overleden In de ouderdom van 71 jaar is ten gevolge van een hartaanval plotseling overleden, dr. J A. Vor der Hake, oud rector van het Baarnse Lyceum en se dert kort rector van het onlangs opge richte Lyceum te Soestdijk, dat door prinses Beatrix en zeven andere leer lingen wordt bezocht: De overledene was van 1906—1909 leraar aan het Gymnasium alhier en promoveerde in die periode tot doctor in de Nederlandse taal- en letterkunde aan de Universiteit te Utrecht. Bezichtiging Jan Ligthart- school De Jan Ligthartschool, gelegen aan de Jan Steenstraat (Bergerwegkwav- tier), zal Woensdag 23 Mei a.s., om 17 uur officieel in gebruik worden geno men. 's Avonds zullen belangstellenden in de gelegenheid worden gesteld de school te bezichtigen tussen 19.30 «n 21.30 uur. „De Molenkrocht" in de districtskampioenschappen Aan de Zaterdag te Alkmaar ge houden tenniskampioenschappen voor jongens en meisjes tot 18 jaar uit N.- Holland-Noord werd ook deelgenomen door een vijftal leden van het tennis park „De Molenkrocht". Een succes was, dat de vijftienjarige Conny van Limburg Stirum bij de meisjes voor de tweede keer in suc cessie de beker veroverde. Zij wist in vijf achtreenvolgende partijen en over winning te behalen op diverse rivales uit het District. De tweede partij was zwaar; de finale tegen Tiny Vermeu len uit Hoorn werd gewonnen met 6—2, 6—3. WINKELIERS OP DE BON Zaterdag werd tegen twee Alkmaar se winkeliers proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de ves tigingswet. In het eerste geval be trof het een melkhandelaar, die zijn zaak had uitgebreid tot de verkoop van kruidenierswaren. De andere, een kapper, verkocht ook kantoorartike len, terwijl hij ook drogisterij-artike len aan de man bracht. BENOEMD Met ingang van 1 Juni is benoemd tot leerling-nmbtenaar ter secretarie in de gemeente Schagen de heer J. P. van den Berg uit Alkmaar. GESI.AAGD Donderdag daagde te Rotterdam voor Frö- t.elon-terwlirer-. Acte onze plaatsgenote, mej. A. J. M. v. d. Dam Opgel-id door de eerw. zusters van O. L. Vr. van Amersfoort. AANGIFTEN VOOR DIVERSE SCHOLEN Wij verwijzen op verzoek belangheb benden naar de in dit nummer opge nomen aankondigingen inzake (ie aan giften voor de school voor Buitenge woon Lageronderwijs. als mede voor diverse Christeijke scholen. STATUTEN GOEDGEKEURD Koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten van de Bond van Coöperatie ve Verenigingen voor Kunstmatige Inse minatie in Noord-Holland, gevestigd te Alkmaar. Zon, zee en zand maken de bad plaats voor velen tot een dorado. Maar gaat de zon schuil achter donkere wol ken, wat in ons wispelturig klimaat geen zeldzaamheid is, dan blijft er een troosteloze eenzaamheid. Dam. zij het ïmuatief van de onder nemende zakenman Ger. Nieuwendijk is er nu een gelegenheid geschapen, waar de teleurgestelde vacantieganger de eenzaamheid kan ontvluchten, waai hij zich waant in een tropisch gebied. De Bergense kunstenaars Jaap de Car- pentier heeft een zaai van café Nieu wendijk gemetamorphoseerd in een stukje Suriname met tropische flora en fauna en zelfs een tropische sterren hemel. Max Woiski, de populaire Su rinaamse radio artist en exploitant van het bekende Amsterdamse „La Cuba na", laat met zijn orkest exotische klanken horen en houdt de stemming er volkomen in. Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling deze knusse, gezellige gelegenheid geopend met 't Bergense en het Surinaamse volkslied. Aan de „Aufforderung zum Tanz" gaven velen gaarne gehoor en heuse Surinamers beijverden zich de dorstige kelen te laven. Tot half September bestaat er gele genheid deze in tropische stijl omge toverde dancing van Max Woiski te be zoeken. De Noordhollandse koolveilingen hebben bericht ontvangen, dat de minimum- en vergoedingsprijzen voor bewaarkool na 19 Mei a.s niet meer zullen worden uitbe- t: aid, als het product door de ^eilingklok loopt. Daar er nog een belangrijk quan turn bewaarkool aanwezig- is, willen de veilingen proberen de huidige minimum prijs-regeling nog enige tijd verlengd te krijgen. Op het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen in Nederland deelde men ons mede, dat het aanwezige quantum voor een bepaalde datum moet worden geruimd. Dit kon niet eerde gebeuren. Thans wordt voor doorgedraaide eerste kwaliteitskool nog de volgende prijs be' taald, rode kool 5,20, gele kool f 4,80 en Deense witte kool 4,40, alles per 100 kg. Goed afgelopen Zaterdagmiddag was het 4-jarig zoontje van de familie Engeringh i< Zuid-Scharwoude op de betonnen pin ten geklommen, die daar juist in de sloot zijn geslagen ten dienste van d aan te leggen schoeiing. Het knaapje viel aan de andere kant van de plaats er af en kwam in de sloot terecht. Gelukkig wisten snel toegeschoten omstanders het knaapje tijdig op het droge te h„engen. De ravage in de etalage van de drogisterij „De Toko" te Bever wijk, aangericht doordat het lichaam van de heer R. door de ruit van de winkel werd geslagen, werd voorlopig gecamoujleerd door enige planken. Het bericht over het tragische ongeluk, dat als een lopend vuurtje door Beverwijk ging, bracht tal van kijkers naar dit punt van de Breestraat. met zware verwondingen op het trot toir bleef liggen. De rechtmatige eige naar van de auto kwam er met lichte wonden af, maar de bestuurder is met ernstige hoofdwonden naar het Bever- wijkse Rode Kruis ziekenhuis overge bracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacob J., z. van J. Kostelijk en Tr. Crans. - Trijntje, d. van J. de Graaf en N. Dekker. Ondertrouwd: Jan Roos (te St. Pan- cras) en Hendrikn T. de Geus. - Jan Hand on Cornelia Peerdeman (te Hoorn). Getrouwd: Jan* Kooij (te St Pancras) en Antje Smit. Maarten Barsing'eihorn (te Koedijk) en Jansje Dekker. BENOEMD Tot onderwijzer aan de R.K. school te Hippolytushoef is benoemd mej. G. Kos ter te Schagen, thans onderwijzeres aan de R.K. meisjesschool te Heerhugowaard. Het kost bijna moeite zich voor te stellen, dat het nog maar tachtig jaar geleden is, dat de Rode Kruis-gedachte algemeen ingang vond en de neutraliteit van ambulances en hospitalen op het slagveld werd gewaarborgd. Vóór die Hjd was het normaal, dat gewonde en verminkte soldaten hulpeloos achter bleven, als de verliezende party op de vlucht was en de overwinnaars feest vierden. Veel is er na de oprichting van het Rode Kruis veranderd. Niet alleen werkt de medische dienst zelfs tijdens de hevigste veldslagen perfect, doch ook in vredestijd is deze instelling onmis baar geworden. Het Rode Kruis is pa raat bij rampen en ongelukken, het houdt zich bezig met de bloedtrans fusiedienst, de moedcrmelkdienst, hoornvliestransplantaties eto. Hoe belangrijk het werk van 'deze organisatie echter ook is, zij ontvangt geen staatssubsidie en is dus aangewe zen op contributies en vrijwillige bij dragen. Eenmaal per jaar doet de ver eniging. die dag en nacht voor iedereen klaar staat, door middel van een collec te een beroep op elke Nederlander. Dit jaar zal de inzameling worden gehou den in de periode van 21 Mei tot 3 Juni en reeds is hier ter stede een actief co mité gevonden, dat alle krachten in het werk zal stellen om te trachten de cam pagne 1951 tot een succes te maken. Veel geld nodig Dezer dagen kwam in hotel Victory een twintigtal genodigden bijeen om de plannen voor de inzamelingsactie in Alkmaar te bespreken. Mej. Vaders en de heer Broesder, afgevaardigden van het hoofdbestuur, vertelden iets over de oorlogstaak en de drie-en-veertig direc te en indirecte vredestaken die het Ro de Kruis zich heeft gesteld. De uitvoe ring hiervan kost zeer vee] geld, soms zelfs te veel. Zo was men van plan tachtig rampen-depóts te stichten, doch er bleek slechts geld voor vijftig van deze inrichtingen te zijn. Er zal op iedereen een dringend beroep worden gedaan om met gulle hand te geven en daarmede het Rode Kruis in staat te stellen zijn moeilijke taak op de juiste wijze te blijven vervullen. Zes afdelingen. Na de inleiding door mej, Vaders en de heer Broesder werd het comité van actie onderverdeeld in zes groepen, die alle een speciale taak in de te voeren campagne krijgen. Van de afdeling pu bliciteit werd tot voorzitter benoemd de heer A. A. J. Verhoeven, van de af deling bijeenkomsten de heer Slinger, administratie de heer mr. J. A. Dries- sen, personeelsgiften de heer J. H. Mei er, speciale giften de heer H. Eckmann en de afdeling woonwijken en zaken de heer mr. dr. C. Berkhouwer. Als alge meen voorzitter werd gekozen de heer mr. M. G. L. Schouwenburg. In een Vrijdagavond te houden vergadering zullen de plannen nader worden uitge werkt. Zuster Van Helsdingen vierde jubileum Zuster Van Helsdingen vierde op 6 Mei haar 12;/,-jarig jubileum als wijk verpleegster van het Wit-Gele Kruis. Ter gelegenheid van dit feit werd Zon dag in het K.J.B.-gebouw een receptie gehouden. Onder de aanwezigen inent ten wij o.a. op, pastoor van Muyen, de gem.-secretaris, de heer Festen, dr. Janssen, wethouder Schuijt, de pen ningmeester van het Witte Kruis, de heer Koster en vele anderen. Door bet vele, dat zuster Van Helsdingen in do- ze 121/2 jaar heeft verricht, is zij een geziene persoonlijkheid geworden. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer J. Brink, stelde in het licht wat zij voor de zieken en zwakkun heeft betekend, vooral ook in de oor logsjaren en wees erop, dat zij deze moeilijke en zware taak naar beste w ten en met interesse heeft vervuld. „Een 3000 bezoeken per jaar" zo zeide hij werden door U afgelegd, terwijl het aantal gezinnen in deze 12 '4-jarige neriode is opgelopen van 500 tot 800" Het bestuur bood de jitbilaresse een prachtig tafelkleed aan. Pastoor v. Muyen onderstreepte de woorden van de vorige spreker en wees ook op ie geestelijke verzorging, die de zuster de zieken heeft gegeven. De heer Koster, bestuurz'-id van het Witte Kruis, roem de de goede samenwerking en bood zuster v. Helsdingen een enveloppe met inhoud aan. Hierna'ving de d'i'kke receptie aan. waaruit maar al te dui delijk bleek, welk een grote plaats de ze zuster in de gemeente inneemt Het werd een onvergetelijke dag voor de jubilerend wijkverpleegster. Nafuurwaclit ook te Heiloo vertegenwoordigd Onder presidium van burgemeester Kalff is dezer dagen een natuurwacht opgericht. De heer Beuskom, voorzitter van de landelijke vereniging van Na- tuurwachten te Apeldoorn, gaf bij de oprichtingsbijeenkomst een uiteenzet ting van de werkzaamheden van deze instellingen. „Het is nodig", aldus spr., .dat ons schaarse natuurbezit met alle ten dienste staande middelen be schermd wordt". In 1830 telde ons land nog 900.000 ha bos; thans slechts 200.000 ha. Het is de taak van de natuurwach- ten van vernielers en achtelozen, na tuurvrienden te maken door hen o.m. er op te wijzen dat zij door vernieti ging een euvele daad tegenover de ge meenschap verrichten. Ook de dieren eisen onze bescherming, aldus spreker. Vooral schoolkinderen moet de liefde tot de natuur bijgebracht worden. Nadat nog een aantal vragen was beantwoord, gaven verschillende aan wezigen aan de oproep natuurwacht te worden, gehoor. De brandweer had hef druk Het was Zaterdag een drukke dag voor de Heilooër brandweer. Om streeks kwart over tien werd brand gemeld bij dr. Hoekstra aan het Groentje. Door onvoorzichtigheid met brandende afval in een asemmer was een schuurtje in brand geraakt. Door zeer snel ingrijpen van de brandweer bleef de schade beperkt tot een ver koolde achterwand. Nauwelijks was dit vuurtje bedwon gen of er werd opnieuw brand ge meld in het bos. Ongeveer 100 m2 bos stond in lichtelaaie, maar dank zij actief optreden van de brandweer breidde het vuur zich niet verder uit en kon spoedig worden geblust. BRIEVENBUS GEPLAATST Het is een goede gedachte geweest van de PTT om op de hoek Wester- wegFladderackelaan een brievenbus tr plaatsen, waardoor de inwoners van dit gedeelte van het dorp hun brieven nu wat dichter bij huis kunnen posten. Een record aantal bezoekers wedstrijden, welke in de Over nende wedstrijden, maar toch gesteld. Verschillende cracks 11 tje'Wielema niet aan de stari den had Geertje een ernstige niet te starten. Het bestuur i bij het bestuur van de K.N.Z.I ziekte van de Hilversumse. H publiek de indruk gevestigd k{ lema slechts als trekpleister Bob Bonte en Hannie Termeul De tijden waren over het al behoorlijk, niet slecht en nic Alleen Tiny Tenkink verrich opvallende prestatie door de 1 ter vrije slag nieuwelingen te in de tijd van 1 min. 11.8 sec. Boxem weer onder de minuut is alweer normaal. Natuurlij 59.8 sec. eenknappe tijd, m D.A.W.-crack zal toch weer e( onderdelen van seconden van d moeten Sftknabbelen, alvorens opvallende prestatie gesprok( worden. Dat hij daartoe binnen bare tijd in staat zal zijn, sta ons Vast. Nieuw kring De zwemnummers begonne 100 m. vrije slag dames nieuw waarop Emmy Wielema (Rob! Tiny Tenkink (DAW) de eer nen om de leiding streden. Na had de Alkmaarse reeds een voorsprong, die zij steeds verj Onder daverende toejuichinge zij het nummer in de pracht van 1.11.8, waarmee zij een kringrecord vestigde. Aangez DAW-sterretje pas 14 jaar oud gen wij nog veel van haar verw E. Wielema werd tweede in terwijl H. Ouwehand (DAW) werd in 1.16.6. Bij de seniores ging de stri sen C. van Voorn uit Groninj v. d. Ploeg en A. de Jonge ADZ. Het Groningse meisje w slotte iets uit te lopen en zij 1.10.2e E. v. d. Ploeg 1.11. de Jonge 1.12.6. Buitengewoon spannend wos vecht tussen T Hom (Robben) Welling (Hilvers. zwemcl.) op m. schoolslag dames, waarbij z G. Spoort van DWR voegde. Pa laatste meters konden de Hilve meisjes iets uitlopen, waarbij 1 het eerste aantikte. De tijden resp. 3.01.4, 3.01.7 en 3.02.4. Molenaar van DAW was niet wassen tegen deze sterren, ws schande is. Zij verkocht haar hu en maakte de nieuwe kringre( van 3.12.2. Door de Pinksterdrukte in 1 perszaak kon B. Bonte niet Alkmaar aanwezig zijn, waar< duel Bonte—Kelder verviel, strijd won Kelder nu in 2.42 prachtige glijdende slag. De sti de laatste drie plaatsen was feller. Slikker wist het temp vankelijk goed te volgen, doch derslag bleek teveel van zijn k te hebben gevergd, zodat hij toezien, dat Van Daatselaar in 2.51.2 en De Vries 3e in 2 Greetje Galliard won de 100 slag in 1.17.5, waarbij zij al iets voor lag op de andere dri( sters, die fel streden om de plaats. W. Willemse van de H met gering verschil tweede Zeevogels heeft de kans o een overwinning op HSV he datiegevaar te verkleinen ni( Wel nam Zeevogels vóór de wind meespelend na twintig de leiding. Uit een mooie voo rechts kogelde middenvoor onhoudbaar in (10). Zeven vóór rust maakte HSV echter doelworsteling gelijk. De rust met 1—1. Bijna nam Zeevogels tweede helft opnieuw de maar de bal ging juist over. HS het beter; twaalf minuten na vatting speelde de linksback vogels de bal iets te langzaan; op de keeper. Met bal en al gle< de midvoor van HSV het doel en het was 1—2. Ondanks een 'offensief van de gastheren blei stand tot het einde toe onge- Weer is Egmondia een stap; tot het kampioenschap gekoir een overwicht van WBSV n: mondia het spel gedeel in han was een lust de Egmonders spelen. Na 28 minuten gaf link Zwaan uit een voorzet van met een schitterend doelpunt dia de leiding (10). Slechts minuten later bracht aanvoerd eveneens met een juweel doelpunt de stand op 20. Egmondia daarna nog meerdere kansen kreeg, kwam de rist Kort na rust wist WBSV bij verstand in de Egmondse de achterstand tot 21 te v Onder hoogspanning kwam stand ten slotte het einde.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2