Kwaad gerucht om financiële afwikkeling van tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" Geheim rapport der gemeente Alkmaar is aanleiding voor allerhand verhalen Belastinggelden niet goed besteed? Asthmalijders! Botwinnlk blijft wereldkampioen Prof. Rutten kondigt een nieuwe schoolgeldregeling aan Directeur der Federatie onkundig gelaten BRUG AAN DE LANGEREIS GEOPEND Verlaging gymnasiaal en middelbaar onderwijs Critiek op „ontwikkeling" onderwijzerssalarissen Staking in Pamplona is vrijwel voorbij De Tromp in Stockholm Een nieuw boekje van Prinses Wilhelmina Frankrijk gaat binnenkort ter stembus Koningin Juliana sprak voor Amerikaanse moeders Amerika krijgt bases In Frankrijk ZATERDAG 12 MEI 19S1 nl TENTOONSTELLING „Van de Wadden tot het IJ", die vorig jaar vanwege de Federatie der Noordhollandse V, V. V.'s in Alkmaar werd gehouden, heeft door een samenloop van ongunstige omstandigheden, een tekort van omstreeks 27000 gulden opgeleverd. Aangezien het gemeentebestuur van Alkmaar zich tot "n bedrag van f 35000 garant gesteld had voor de dekking van een eventueel te kort, is het ontstane negatieve saldo (zoals gezegd: 27000 gulden) door de ge meente en dus uit belastinggelden bijgepast. Dit bedrag is betaald en daar mede zou de zaak zijn afgedaan geweestals niet de gemeentelijke accoun tantsdienst een rapport over de liquidatie der tentoonstelling had same •>e- steld, waarover in een op Woensdag 9 Mei te Bergen gehouden vergadering van voornoemde Federatie vragenderwijs werd te verstaan gegeven, dat het wellicht „compromitterend" is voor de organisatoren van de tentoonstelling. boekhouding der tentoonstelling en de overige gang van zaken op het finan cieel en comptabel beheer kunnen controleren of doen controleren". De vraag mag gesteld, of die controleren de arbeid te rechter tijd is geschied. Zo ja, op welke wijze konden nog niet door de gemeente gesanctionneerae beleidsfouten worden gemaakt? Heeft de gemeente Alkmaar door deze be leidsfouten schade geleden? Zo ja, wie is daarvoor dan verantwoordelijk? nlT RAPPORT is geheim. Wij kennen er noch de inhoud, noch de strek king, noch de conclusies van. Dat het dagelijks bestuur der gemeente Alk maar, waarvoor het rapport bestemd was, er geen inlichtingen over zal ge ven is zo evident, dat wij er zelfs niet om gevraagd hebben. De leden van de gemeenteraad, aan wie het als geheim stuk ter behandeling in een geheime raadsvergadering werd verstrekt, zijn door hun eed gebonden. Zij moeten er over zwijgen. Het bestuur van de Fe deratie der V. V. V.'s kreeg het naar wij menen te weten na lang aandringen ter inzage op conditie, dat het als geheim stuk zou worden beschouwd en dat het met name aan de direc teur der Federatie, die de tentoonstel ling organiseerde, de heer J. J. Dinkel berg, beslist niet ter inzage zou wor den gegeven. Dit alles doet wel zeer ge heimzinnig aan. Tientallen mensen heb ben bet rapport onder ogen gehad maar hun monden zijn verzegeld met zeven zegelen. Zij zwijgen. En intussen tiert welig allerhand ge rucht. Gerucht om de manier, waarop met de gelden van de tentoonstelling is omgesprongen. Gerucht om 27000 gul den belastinggeld. Gerucht om het feit, dat in een vergadering van de Federa tie het woord „compromitterend" is ge vallen. Gerucht om de veronderstelling dat het rapport dat gemaakt schijnt te zijn door de Alkmaarse gemeente ambtenaar De Wilde verwijten zou bevatten aan het adres van de Federa tie-directeur, de heer Dinkelberg. Ge rucht om de ter vergadering ter tafel gebrachte vraag, of de heer Dinkelberg, doordat hij zijn tijd geheel heeft gege ven aan de tentoonsteling, in zijn eigen bedrijf een schade heelt geleden van omstreeks 2000 gulden. Gerucht ook om het feit, dat de Federatie hem een ver goeding van 1000 gulden heeft gegeven. Wij achten het in hoge mate onge wenst, dat aan al deze geruchten nieuw voedsel wordt gegeven door de geheim zinnigheid, waarmede zowel het ge meentebestuur van Alkmaar als het F" deratiebestuur en de heer Dinkelberg zelf deze affaire omgeven. Toen op de vergadering te Bergen naar de inhoud van het geheime rapport werd ge vraagd, viel de voorzittershamer met een dreunende klap op de tafel. En de heer Dinkelberg zelf wijst alle vragen van de pers af met de mededeling, dat hij het rapport (dat reeds bestaat sinds December 1950) niet mag zien, maar dat, als het compromitterend van inhoud mocht zijn, het niets anders kan zijn dan het werk van een fantast. En daar mede moeten wij het dan bij onze voor lichting van het publiek maar doen Onbehaaglijk (JET WIL ons voorkomen, dat deze gang van zaken, nu in een openbare vergadering het woord „compromitte rend" is gevalen, uitermate onbehaag lijk aandoet. Hier moet volledige ope ning van zaken worden gegeven. De be lastingbetaler, die zijn bijdrage heeft geleverd voor de 27000 gulden van het door de gemeente Alkmaar aangezui verde tekort, heeft er recht op te we ten, of zijn geld goed of slecht besteed is. Hij heeft er recht op, dat deze pu blieke zaak (die thans het onderwerp is van allerhande praatjes) publiekelijk behandeld wordt. Hij heeft er recht cp, dat er een eind wordt gemaakt aan de geheimzinnigheid. De stukken en de cijfers moeten op tafel komen. Hoe eerder, hoe beter. Men zegt, dat de opsteller van het geheime rapport vele beleidsfouten bij de organisatoren van de tentoonstelling heeft ontdekt. Het kan zijn, dat hij ge lijk heeft. Wij weten dat niet. Maar wij weten wel, dat de raad der ge meente Alkmaar op 23 Maart 1950 bij het verlenen van de garantie voor een eventueel tekort als voorwaarde heeft gesteld „dat B. en W. te allen tijde de Hoe zil dat? Men zegt, dat het geheime rapport de Federatie er van beschuldigt, de begroting met 30.000 gulden te hebben overschreden. Maar men zegt ander zijds, dat de Federatie beneden de be groting is gebleven. Wie heeft er ge lijk, wie heeft er ongelijk? Men zegt, dat de Federatie der V.V. V.'s destijds ter stimulering van de in komsten had aangedrongen op het toe laten van een vermaakscentrum en op het verlengen van de duur der ten toonstelling. Voor beide verzoeken «or de gemeente geen toestemming ver lenen, 'op grond van het feit, dat de kermisvakgenoten daartegen in het ge weer zouden komen. Men zegt echter anderzijds, dat later gebleken is, dat daarover nooit met die kermisvakge noten is gesproken en dat zelfs de bond van kermismensen de verlenging op prijs zou hebben gesteld. Indien dit laatste juist is: welke schade is daardoor dan geleden en komt die schade in het geheime rapport tot uit drukking? Men zegt, dat het rapport onder meer van ernstige ontstemming blijk geeft over het feit, dat een zekere Th. Hof man, die aan de tentoonstelling mede werkte en die op bevel van de burge meester van Alkmaar ontslagen moest worden, niet ontslagen is. Men zegt Maakt een einde aan Uw martelingen Elke asthmalijder kent het verstik kende gevoel dat een asthma-aanval kenmerkt en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan een einde. De Adozo-tabletten brengen binnen de 30 seconden verlichting en bedwingen de felste aanval in 5 a 15 minuten. Om geheel gerust te zijn. nemen vele lijders aan asthma één Adozo-tablet bij het naar bed gaan en één bij het ontwaken. Neem ook eens de proef. Haal vandaag nog de Adozo tabletten bij Uw apotheker of drogist. (Advertentie, Ing. Med.) echter anderzijds, dat de directeur van de tentoonstelling, de heer Dinkelberg, eerst zes maanden na afloop van de tentoonstelling van 's burgemeesters eis tot het ontslaan van Hofman in icen- nis werd gesteld Men zegt gjN ZO ZIJN er no, tal van dingen, die publiekelijk dienen te worden opgehelderd. Er gaat een verhaal, dat de assuradeur van de gemeente Alk maar een Amsterdamse firma ten kantore van de Federatie der V. V. V.'s geen gelegenheid kreeg tot het indie nen van zijn offerte. Waarom niet? En men zegt, dat de burgemeester van Alkmaar daarover zeer verbolgen is ge weest. Waarom? Men zegt, dat het geheime rapport van de heer De Wilde punt voor punt besproken is in een conferentie van B en W. van Alkmaar met het bestuur van de Federatie en dat dit bestuur toen practisch alle aanvallen op het beleid heeft weten te pareren en ver keerde veronderstellingen heeft weer legd. Men zegt, dat desniettemin het geheime rapport zonder enige nota van weerlegging aan de gemeenteraads leden is toegezonden. Men zegtmen zegt. Maar het naadje van deze kous weten slechts B. en W. en de raadsleden van Alk maar en het bestuur van de Federatie van V.V.V.'s De man, die bij dit alles het allernauwst betrokken is en tegen wie het rapport voornamelijk schijnt gericht te zijn de directeur, de heer Dinkelberg weet alleen maar, dat er over hem gepraat wordt. En hij kan zich niet verdedigen. Hij schijnt be schuldigd te worden en hij weet niet waarvén men hem beschuldigt. Het schijnt, dat hem ernstige verwijten worden gedaan en hij weet niet wét men hem verwijt. En intussen zijn er 27000 goede Hol landse guldens uit de Alkmaarse ge meentekas betaald tot dekking van een tekort, waarover een geheim rapport bestaat, dat „compromitterend" wordt geacht te kunnen zijn. Men make aan deze geheimzinnige geschiedenis zo snel mogelijk en zo royaal mogelijk een einde. Men legge de stukken op tafel. Men late het pu bliek niet langer in het onzekere en men geve de laster en de smaad geen gelegenheid nog langer voort te woeke ren. Slechts een spoedeisende openbare vergadering van de gemeenteraad van Alkmaar, waarin behalve het geheime rapport ook een verweerschrift van de Federatie en van haar directeur worde behandeld, kan een eind maken aan de ellendige gevolgen, die de geheime je- handeling van publieke zaken ook in dit geval weer heeft gehad. En laat men dan de schuldigen aan wijzen. Zonder aanzien des persoons. En in het licht der openbaarheid. Ki De 24ste en laatste partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap tussen Botwinnik en Bronstein eindigde bij de 22ste zet in remise. Hiermede heeft Botwinnik dus de wereldtitel behouden. Beide spelers be haalden 12 punten. Prins verloor van Aitken De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 12e ronde van het zóne tornooi luiden: PaoliKubart 01; Donner Pomar 10; GrobPirc afgebroken; AitkenPrins '10; Kramer Golombek '/i'li; UnzickerGligooric lh; Ma- tanovicBogoljubow Vs. Gligoric heef de leiding met 9'/i punt, gevolgd door Matanovic met 8Vï punt en Prins en Unzicker, beiden met 8 punten. Op de vijfde plaats staat Bo goljubow met 7'/j punt. Twaalf vooraanstaande Argentijn se conservatieven en nationalisten, die twee weken geleden zijn gearresteerd op beschuldiging van „oneerbiedig ge drag jegens president Peron", zijn op erewoord op vrije voeten gesteld. De esige flets met de 5 plussen (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur). JTE MINISTER van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. Rutten, heeft Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de afdeling lager onderwijs" van zijn begroting voor 1951 een nieuwe schoolgeldregeling in het vooruitzicht gesteld. Gestreefd wordt naar een verhouding van het school geld bij het gewoon lager onderwijs (G. L. O.), het uitgebreid lager onderwijs (U. L. O.) en het voorbereidend hoger middelbaar onderwijs (V. H. M. O.) als 1 tot 1,2 tot 1,4 en naar een reductieregeling ten aanzien van de schoolgelden voor het G. L. O., V. G. L. O. (dat is het voortgezet gewoon lager onderwijs), U. L. O., N. O. (dat is het nijverheidsonderwijs) en het V. H. M. O., waarbij voor gezin nen met meer dan één schoolgaand kind het schoolgeld zal worden verlaagd aldus deelde de bewindsman mee. lager onderwijs, zeide de bewindsman, dat het eerstgenoemde altijd nog maat gevend is voor de financiering van het bijzonder onderwijs en dat de bepa lingen van de wet zo redelijk moge lijk worden toegepast. Op de klachten over een onvoldoen de ontknikking van de onderwijs- salarissen repliceerde hij met een ver wijzing naar een artikel in het orgaan van de Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie, waarin tevredenheid met deze ontknikking wordt betuigd. Voorts wordt overwogen aan ge meenten, die een vermenigvuldigings factor 0,8 vaststellen voor het school geld, tegemoetkoming te verlenen in de verwachting, dat daardoor ver laging van de schoolgelden voor U.L.O. en L.N.O. (lager nijverheids onderwijs) zal worden verkregen. Ten slotte wordt gestreefd naar een verlaging van het schoolgeld bij het V.H.M.O. van 30 De regering wil aan gemeente- en schoolbesturen als compensatie voor de verminderde schoolgeldopbrengst een financiële te gemoetkoming verlenen. Overigens had de minister zich te verdedigen tegen de verwijten, die door mevrouw Fortanierde Wit (VVD) en de heren Van Sleen (PvdAi en Gortzak (CPN) tot hem gericht werden over de achterstelling in de practijk van het openbaar lager onder wijs bij het bijzonder lager onderwijs in overwegend R.K. of prot.-christe- lijke streken. De Christelijk-historisch heer De Ruiter gaf voor het platteland de voor keur aan voorbereidende klassen aar, de lagere land- en tuinbouwscholen en nijverheidsscholen boven scholen vooi voortgezet gewoon lager onderwijs Hij was niet tevreden over de „ont knikking". Deze afgevaardigde en de heer Van Sleen betreurden ook, dat de pensioenen van de vóór 1 Januari 1946 gepensionneerden niet verbeterd waren. Wat deze laatste kwestie betreft, verklaarde minister Rutten zich be reid haar aan zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken voor te leggen. Over de achterstelling van het open baar lager onderwij» bij het bij Bonder Zeventig procent van de vierdui zend stakers in Pamplona hebben gis teren het' werk hervat. Hierdoor be hoefde de politieorder namelijk iedereen, die zich op straat bevond aan te houden niet te worden uit gevoerd. De toestand in de stad is weer vrijwel normaal. Ongeveer honderd personen bevinden zich wegens ge welddaden en opruiing nog in hechte nis. Bij besprekingen met werkgevers eisten de arbeiders hun vrijlating, als mede hogere rantsoenen, lagere prij zen en doorbetaling van loon over de stakingsperiode. Verder verlangden ze intrekking van de order, dat de sta kers o.m. met ontslag gestraft zouden worden. De gouverneur heeft nog niet over deze eisen beslist. De Nederlandse kruiser „Tromp", die deel uitmaakt van het smal deel V, is Vrijdagochtend voor een bezoek aan Stockholm in de Zweedse hoofdstad aangekomen. Op het dek staat de bemanning aangetreden; terwijl op de kade een erewacht van Zweedse Mari niers staat opgesteld. (Telefoto) Van de hand van prinses Wilhelmina is (bij W. ten Have N.V., Amsterdam) een boekje verschenen: „Het besef van universele gemeenschap". Prinses Wilhelmina richt zich in dit geschrift in het bijzonder tot de jonge mensen en wijst hen op de roeping van de jeugd om aan een oude wereld een nieuwere te schakelen, die ge grondvest zal zijn op liefde, vriend schap en vrede om Christus' wil. Nationale Vergadering wordt 4 Juli ontbonden De Franse Nationale Vergadering heeft hedennacht een wetsontwerp aangenomen, waarbij op 4 Juli a.s., vier maanden voor het aflopen van de wettelijke periode, de Nationale Ver gadering zichzelf ontbindt. Daardoor kunnen op 17 Juni a.s. algemene ver kiezingen worden gehouden. Verwacht wordt, dat Queuille de of ficiële verkiezingsdatum zal aankondi gen, zodra het wetsontwerp vandaag is aangenomen door de senaat. Dat dit zal gebeuren wordt als zeker beschouwd. Regeringsnota gevraagd over televisiebeleid Het Tweede Kamerlid Van Sleen (Arb) heeft de staatssecretaris van O.K.W., mr. Cals, een nota gevraagd over het televisiebeleid van de rege ring. Hij heeft aan zijn verzoek de wens gekoppeld, dat noch de regering noch de omroepverenigingen defini tieve beslissingen zullen nemen alvo rens de Kamer de mogelijkheid heeft gehad over deze kwestie in debat te treden. Met een zekere reserve tegen over dit laatste punt heeft mr. Cals toegzegd, dat hij het uitbrengen van een nota op korte termijn in overwe ging zal nemen. Wasserij benadeelde 't Rijk Een wasserij te Roosendaal, welke werkte voor de garnizoenen te Roosen daal en Bergen op Zoom, heeft, zo is bij een nauwgezet onderzoek gebleken, gedurende anderhalf jaar geknoeid met het opgeven van het gewicht der ver werkte wasgoederen. Hierdoor is het rijk voor ongeveer tienduizend gulden benadeeld. De wasserij had bij deze fraude de hulp van een militair. Deze man is gearresteerd. De wasorder is nu bij een andere firma ondergebracht. LU CHTBE SCHERMING SMED AILLE De Ned. vereniging voor Luchtbe scherming heeft een medaille laten ver vaardigen, bestemd voor hen, die zich tijdens de oorlogsjaren voor de lucht bescherming verdienstelijk hebben ge maakt. De medaille toont aan de ene zijde een figuur, die beschermend de armen uitstrekt bij de nadering van vliegtuigen; op de andere zijde staan de woorden „Luchtbescherming 1940— 1945 en een afbeelding van de Neder landse Leeuw. Tijdens de oorlogsdagen werd de brug, die de kortste verbinding vormde tussen Nieuwe Niedorp en Hoogwoud opgeblazen. Alleen via een grote omweg was het daarna mogelijk van het ene dorp naar het andere te komen. Dezer dagen is echter een nieuwe brug tussen de beide gemeenten door de Bur gemeesters van de beide gemeen ten officieel in gebruik genomen. Het gezelschap wandelt over de nieuwe brug; vooraan rechts Mr. Kamp, Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van Noord-Holland; naast deze Burgemeester Peters van Medemblik. Dijkgraaf van de Vier Noorderkoggen; direct hier achter, rechts Burgemeester Baken van Nieuwe Niedorp; links Burge meester Breebaart van Hoogwoud. Naar de ware liefde Gisteren is op een bijeenkomst van het „Comité van Amerikaanse moe ders" in het Waldorf Astoria hotel te New York een op de plaat vastgelegde en aldus uit Nederland per vliegtuig overgebrachte rede van koningin Ju liana ter gelegenheid van de aanstaan de moederdag ten gehore gebracht. De koningin, die vorig jaar door het comité werd vereerd met de titel „in ternationale moeder van het jaar", zegt in deze rede, dat de moeder moet streven naar de ware liefde voor haar kinderen, los van zelfzuchtige trots. De Nederlandse afgevaardigde bij de V.N., D. J. von Balluseck, sprak een kort woord ter inleiding. De Franse minister van defensie, Ju les Moch heeft Vrijdagavond de Nati onale Vergadering medegedeeld, dat vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht te zijner tijd in Frankrijk zul len worden gestationneerd. Nederlanders gaan Griekse moerassen droogleggen In Griekenland bestaan concrete plan nen, om over te gaan tot drooglegging van een achttal strandmeren en moe rassen. Deze beslaan tezamen een op pervlakte van 45.000 ha, een gebied dus, zo groot als de Noordoostpolder. De Griekse regering heeft op advies van de ECA contact gezocht met de Grond- verbeterings- en Ontginningsmaat schappij (Grontmij) te Zwolle, welker vertegenwoordigers bij een eerste stu die reeds tot de conclusie zijn gekomen, dat de drooglegging mogelijk is. Men verwacht binnen een jaar met de voor bereidingen zover te zijn gevorderd, dat met de uitvoering kan worden begon nen. BISSCHOP PADEWSKI OVERLEDEN De Poolse regering heeft de V.S. er van in kennis gesteld, dat bisschop Joseph Padewski in een Poolse ge vangenis na vier maanden arrest is overleden. Bisschop Padewski was pre- 'nat van de Poolse nationale katholieke kerk van de Verenigde Staten en Ame- "kaans onderdaan. Op 19 Januari werd '"■ij gearresteerd door de Poolse veilig heidspolitie. beschuldigd van overtre- ng van Poolse monetaire maatrege len. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. kerk: Beroepen te Vlijmen ds. G. Winter: hulpprediker te Vlijmen, die dit beroep heeft aangenomen; te Santpoort I) Terslege te Weesp. Ger. kerken: Beroepen te Drijber J. Goumare cand te Rotterdam-Z. Aangenomen naar IWdwolda-Oldambt H. Moll, cand. te 1 zen N.H. die bedankte voor Aar- J.' rierveen, Edam, Engwierum, Lex - tnond en Makkum. EXAMENS De classis 's Hertogenbosch der ger. kerken heeft préparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard, de heer C. J. van der Meulen cand. aan de Theologische Hogeschool te Kampen woonachtig te 's Hertogenbosch. Aan de Theologische Hogeschool der Ger. Kerken onderhoudende art. 31 K.O. te Kampen is geslaagd voor het oropaedeutisch examen, de heer C. Rupke te Wapenveld.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5