Bloeiende V.P.R.O. vierde haar zilveren jubileum Perzische Rustige sl Een moederhart, dat zijn liefde behoudt - De tijd van de zomerzegels is weer aangebroken Bruut mishandelde zijn gewezen echtgenote Sowjet;o!!icieren door Poolse partisanen overvallen Militaire conferentie te Singapore Nieuw accoord tussen Syrië en Israel Er is veel geld nodig Zomerdienstregeling van de NACO Jansen Fanatieke h binnen drie In Juni komt Lc televisie-progra Experiment van Israel moet droc in Hoeleh st« Iraakseeenhedei DINSDAG 15 MEI 1951 Dr. Spelberg geridderd Tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep, die gisteren onder zeer grote belangstelling in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht plaats vond, deelde de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, mede, dat de president-directeur van de VPRO, dr. E. D. Spelberg, die zelf wegens ziekte niet aanwezig was, door de Koningin benoemd was tot Rid der in de Orde van Oranje-iVassau. De voorzitster van de VPRO, mej. dr. SJ. A. Bruining, zette tijdens de viering Van dit zilveren feest op vaak geestige wijze het ontstaan der VPRO uiteen, die met slechts zeventien leden begon. Het ideaal was voor deze spreekster steeds een nationale omroep gebleven, die allen omvat en waarbij niet aan een staatsomroep gedacht behoeft te worden. Vóór de oorlog telde de VPRO 30.000 leden met 17.500 abonnees op „Vrije Geluiden", zo zeide de voorzit ster, en na de oorlog werd het duidelijk dat de VPRO, om een bijzondere om roep te kunnen zijn, 100.000 leden of liever abonnees zou moeten tellen. Dit zal ook in de toekomst wel kunnen. De 36-jarige M. te Maastricht heeft zijn gewezen 52-jarige echtgenote T. zo danig mishandeld, dat ze in levensge vaarlijke toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Tegenover de politie had M., ver klaard zijn ex-vrouw te zullen ver moorden en ook tegenover de buren had hij zich in deze zin uitgelaten. De vrouw leefde dientengevolge in voort durende angst en hield ramen en deu ren zo veel mogelijk gesloten. Toen echter Zaterdagmiddag een buurvrouw haar bezocht, maakte M., die op de uitkijk had gestaan, hiervan gebruik om naar binnen te dringen. In de gang wierp hij de vrouw op de grond en schopte haar daarna tegen haar gezicht, hoofd en borst. Buren waarschuwde de politie, die de man ar resteerde. Het Westberlijnse dagblad „Telegraf' meldt dat thans bekend is geworden dat een autobus, waarin zich een aan tal Sowjetrussische officieren bevond, 26 April j.l. in Polen op de weg tussen Lodz en Warschau door Poolse partisa nen is overvallen. Een vuurgevecht ontstond, waarbij zeven Rusische offi cieren werden gedood. De „Telegraf" meldt verder nog dat het verzet door partisanen in de laatste tijd in Polen sterk is toegenomen. Lijk van vermiste man op een Engels schip gevonden Het Engelse tankschip „Matadi Palm" verliet Zaterdagochtend de Waalhaven te Rotterdam en toen het zich op zee bevond, kwamen opvarenden tot de ontstellende ontdekking, dat in het ruim het ontzielde lichaam van een man lag. Direct seinde de kapitein naar zijn cargadoor, maar nadere bijzonder heden ontbraken. Toen het schip in Dover gearriveerd was, kreeg de rivierpolitie te Rotter dam naam en signalement van de man. Daaruit bleek dat de dode de 51-jarige bouwkundige A. N. uit Rotterdam- Charlois was, die sinds Vrijdagavond j.l. werd vermist. De politie neemt aan, dat de man het slachtoffer van een on geval is geweest. Explosie op Chileens schip bij Terschelling In de nacht van Zaterdag op Zondag is een explosie waargenomen aan boord van het Chileense schip „Aconcagua", dat zich toen op ruim drie kilometer afstand van het vuurschip Terschellïn- gerbank bevond. Een drijvende mijn is de vermoedelijke oorzaak. De sleepboten „Holland" en „Oceaan^ boden assistentie aan en de „Holland" bereikte de „Aconcagua". Ook de red dingsboot „Brandaris' was ter assisten tie uitgevaren. Hulp behoefde echter niet te worden verleend. Het schip heeft later op eigen kracht de reis naar Hamburg kunnen vervolgen. TUNE „DE GILDE VIERT" VOOR HAAK-IN Door samenwerking van de auteurs, de NCRV en een uitgeversmaatschap pij in Den Haag is verschenen do tune „De band die alle mensen bindt" (mu ziek: Benedict Silberman, tekst: Tom van Maaren) van de steravonden der NCRV. De uitgeefster heeft zich verbonden deze uitgave ter hand te nemen ten bate van het Kon. Wilhelminafouds voor de kankerbestrijding. VOORSTEL TOT UITNODIGING AAN TSJIANG KAI-SJEK De democratische senator Warren Magnuson heeft gezegd te zullen voor stellen om Tsjang Kai-Sjek, de leider van de Chinese nationalisten, uit te no digen voor 't houden van een toespraak tot het gezamenlijk Amerikaanse con gres. LIJK VAN IN NOORWEGEN VER MISTE VERSLAGGEVER GEVONDEN Op het strand van een eiland in de haven van Oslo is Zondagavond een lijk gevonden. Het is het stoffelijk overschot van de Amerikaanse verslag gever Lyford Moore, die sinds Decem ber 1950 wordt vermist. want de VPRO heeft op het ogenblik 120.000 leden en 70.000 abonnees. Staatssecretaris, mr. Cals, die namens de regering gelukwensen en woorden van waardering overbracht, wees er op, dat de VPRO niet minder dank ver dient dan de andere omroepen, omdat zij een eigen plaats en een eigen waar de heeft. Onder de velen, die het woord voer den was ook rev. R. Stewart uit Cam bridge, die gelukwensen overbracht namens het Internationaal Verbond van het Vrijzinnig Christendom. Hij noemde Nederland gelukkig met het omroep bestel. Een vrijzinnig dominee in En geland kreeg volgens hem slechts zel den de gelegenheid voor de microfoon te komen. De voorzitter van de jubileumcom missie, dr. C. H. Brand, deelde mede, dat de VPRO een luxe-auto zal krijgen, onder meer ten behoeve van het propa- ganda-werk. Bovendien zal een weer standsfonds worden gesticht, waarin nu reeds vijfduizend gulden is gestort. Vandaag beginnen te Singapore mili taire besprekingen over „de veiligheid van Zuid-Oost-Azië", waaraan zal wor den deelgenomen door de Franse hoge commissaris voor Indo-China en opper bevelhebber van de strijdkrachtij der Franse Unie aldaar, generaal de Latt.re de Tassigny, de commandant van de eerste Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, vice-admiraal Struble en dc leiders der Engelse strijdkrachten in het Verre Oosten. De conferentie zal worden bijgewoond doo Australische en Nieuwzeclandse waarnemers. Eersie kleurenfoto's van Koninklijke familie De kunstfotograaf Meyboom uit Am sterdam, heeft ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van Prins Bernhard, een aantal kleurenfoto's van het ko ninklijk gezin gemaakt in de particu liere vertrekken van het paleis Soest- dijk. Deze foto's zullen worden worden gepubliceerd in het binnenkort uitko mende boek „Onze prins in het publiek en binnenskamers". Op 17 Juni verkiezingen in Frankrijk De Franse ministerraad heeft als da tum voor nieuwe algemene verkiezin gen 17 Juni vastgesteld. Wie heeft in Frankriji de broek aan? Wie heeft er in de Franse gezinnen de broek aan? Over dit half ernstige, half grappige onderwerp is het F, instituut voor demographische s. dieën een lang en nauwkeurig ondc zoek begonnen. Het antwoord op een der belangrij! ste vragen: „wie is de baas van huishoudbeurs?" ,In arbeider gezinnen zijn dit voor 95 procent C mannen. Elders zijn de vrouwen in cl meerderheid. In de milieux van dc vrije beroepen stemt de vrouw vaak anders dan haar man, maar bij de an dere beroepen (zaken en arbeiders kringen) volgt de vrouw in dit opzich' meer haar echtgenoot. Iedereen (be halve de zakenlui) helpt zijn vrouw met de ifieas (geconstateerd wordt een toenemende ijver in arbeiderskringen). Israel en Syrië hebben na een des betreffende order van de Veiligheids raad overeenstemming bereikt over een nieuwe overeenkomst om het vuren te staken. Woensdagochtend hebben de Syri sche en Israëlische strijdkrachten in het betwiste gebied elkander voor het laatst beschoten. Sindsdien heerst er rust, doch de toestand blijft gespannen. HONGAARS MINISTER AFGETREDEN Officieel is te Boedapest meege deeld dat de minister van buitenlandse zaken Gyula Kallai, is afgetreden. Zijn opvolger is Karoly Kiss. Kallai heeft zijn functie bekleed se dert Juni 1949 toen hij Kaszlo Rayk op volgde, die van verraad werd beschul digd en terechtgesteld. Philips verzendt 75.000 series zomerzegels Ter gelegenheid van het zestigjarige jubileum der Philipsfabrieken zal dit bedrijf naar vele relaties in het binnen- en buitenland op 15 Mei 75000 speciale postkaarten met minstens even zovele series zomerzegels versturen. Speciale poststempels in het Nederlands en En gels alsook een stempel voor een spe- siale postvlucht Eindhoven-Schiphol- Amsterdam zullen tijdens de Philips- feesten te Eindhoven worden gebruikt. ZWEEDSE KONINGIN HEEFT HARTTROMBOSE Koningin Louise van Zweden moet absoluut stil blijven liggen wegens barttrombose, aldus wordt in Zweedse hofkringen bekend gemaakt. De konin gin werd Vrijdag naar het ziekenhuis overgebracht na een hartaanval. Koningin sprak op Moederdag Honderd mijlen-wedstrijd op het IJselmeer Met stralend zonneschijn en een flinke wind begon de 100 mijlenwedstrijd op het IJselmeer. Deze wedstrijd, welke traditioneel op de Pinksterdagen wordt gehouden, werd georganiseerd door de Nederl. Ver. van Kustzeilers. Alleen scherpe jachten met een waterlijn van ten hoogste 9.15 mochten deelnemen. Ongeveer vijfentwintig jachten startten om 17.30 bij het vuur toren-eiland op het buiten IJ. Het starten geschiedde op een bijzondere wijze, n.l. voor anker liggend met aangeslagen zeilen en de bemanning onder dek. ^ondag om 8 uur heeft H-M. de Koningin ter gelegen heid van Moederdag voor beide zenders een korte rede gehouden, waarin H.M. het volgende zei: Moeders, Gevraagd, om enige woor den te spreken op deze Moe derdag, geef ik daaraan graag gevolg en zou dan de volgende gedachten aan U voor willen leggen. Wij moeders, dragen een zeer ernstige verantwoorde lijkheid in deze tijd. In de tegenwoordige we reld wordt iedereen meer en meer tot specialist gemaakt. Het hele leven wordt meer cn meer uiteengerafeld tot in kleine onderdelen en voor elk daarvan wordt afzonder lijke vakkennis vereist. Wij moeders, of wij nu een be roep hebben in het openbare leven of het moeilijke beroep van huisvrouw, zijn allen zelf specialisten. Maar alleen als moeders moeten we het leven als geheel zien. En zo kunnen we de wereld hel pen, de gemeenschappelijke taal van het leven te ver staan en te spreken. Een moeder is iemand, die het leven heeft geschonken aan iemand anders. Zij moet de verantwoordelijkheid dragen voor die jonge levens. Z'ij zou daar eenvoudig niet onderuit kunnen, zelfs al zou zij willen, zij moet die last wel op haar schouders nemen. En zo is zij, op uitzonderlijke wijze toegerust het zout der aarde te zijn van onze aarde, die zo'n nauw verweven gemeenschap is geworden, dat zij het niet langer ver dragen kan niet verenigd te zijn of liever, ondragelijk lijdt door verdeeld te zijn. Een moeder weet onver stoorbaar tc blijven temid den van beroering, dat wil zeggen, een wrrm hart te combineren met een koel hoofd. Zo kar. zij de vaders cn hen, die geen ouders zijn, helpen moeilijkheden op te lossen met werkelijkheids zin: dit zou men kunnen noe men: met wijsheid. Maar dat kan niet gebeu ren zonder een warm liefde vol hart. Wij moeders weten heel goed. dat wij niet allen toe gerust zijn met een hart, dat genoeg liefheeft, wij weten dat maar al te veel van wat liefde genoemd wordt, in werkelijkheid zeer zelfzuch tige trots is en dat de men sen maar al te vaak het on mogelijke eisen van hun kin deren. teneinde zich zelf ver heerlijkt te zien in hun eigen kroost. Wat wij moeten hebben is een hart, dat zijn liefde be houdt door iedere ontgoo cheling heen, tegen ieder blijk van ondank in, en een liefde die daar zeilfs reiner en sterker door wordt. Op deze Moederdag, die zulk een bijzondere achter grond heeft, ómdat het tevens Pinksterdag is. wens ik ons alien, U en ook mijzelf, de geest van liefde en van wijsheid toe, die wij nodig hebben op onze bijzondere plaats in onze gezinnen en in de wereld. Opbrengst dit jaar ten bate van t.b.c.- bestrijding en culturele doeleinden (Van onze Haagse redacteur) 2JOALS ieder jaar, zal men ook nu weer van 15 Mei tot en met 14 Juli aan ai- postkantoren, bijkantoren en agentschappen zomerzegels kunnen kopen. Dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken, heeft ons uiteengezet, wat er met de opbrengst van de zomerzegels gebeurt. De gelden worden besteed voor directe hulp aan mensen in nood. Vijf en dertig procent gaat naar de Nederlandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose; tweederde gedeelte van dit bedrag komt ten goede aan het verpleegfonds, waardoor lijders aan open t.b.c. uit een gezin, waar kinderen van vijftien jaar of jonger zijn, geholpen kunnen worden; een derde gedeelte gaat naar het postzcgclverplcegfonds voor kinderen. DE staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. M. L. Th. Cals vertelde on? vervol gens een en ander van de besteding der gelden, bestemd voor culturele doeleinden. De opbrengst van de zo merzegels heeft het in de afgelopen 13 jaar mogelijk gemaakt veel te doen voor de kunst en de kunstenaars. In 1950 werd steun verleend aan de Stichting Natuurfonds, de Bond Heemschut, het Comité Nederlandse Volksklederdrachten, het Vondel museum, het Drents Genootschap en de Stichting Schotse Huizen te Veere. Deze steun wordt zoveel mogelijk verleend in de vorm van opdrachten. De nood onder culturele werkers is onrustbarend hoog gestegen, aldus Mr. Cals, en van de zijde van de overheid is het ten enenmale onmo gelijk voldoende hulp te bieden. De jeugd zal daarom doordrongen moeten worden van de grote belan gen, die op het spel staan en aange spoord moeten worden krachtig mede te helpen aan de verkoop van de zomerzegels. Wanneer de opbrengst het dit jaar mogelijk maakt, wil men ook de Nederlandse Kastelen-stichting laten meedelen. Deze stichting krijgt een subsidie van 2500.die bij lange na niet toereikend is om de kastelen in Nederland te onderhouden. Het particulier initiatief kan hierbij niet gemist worden. £JEZE gelden kunnen beslist niet ge mist worden, aldus dr. Munten dam. Het sterftecijfer in Nederland is wel gedaald en de ziekte neeemt een gunstiger wending het laatste wordt juist beïnvloed door de organi satie, die in opbouw is om de t. b. c. actief te bestrijden doch er is nog altijd geld nodig. De verpleegprijzen gaan namelijk omhoog, doordat er meer en betere geneesmiddelen ko men en een gedeelte van de ver- pleegkosten wordt niet meer gedekt door ziekenfondsen en andere instel lingen. Twintig procent van de opbrengst gaat naar het Irenefonds, dat zorgt voor de culturele ontspanning, zoals toneel, film, wetenschappelijke voor drachten in de sanatoria. De culturele ontspanning is een zeer belangrijk onderdeel bij de behandeling van do t.b.c.-patiënten. Tenslotte krijgen de federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, het nationaal fonds voor bijzondere noden en de stichting „Actie voor het asth- matische kind" ieder 15 pet. De uit zending van asthmatische kinderen wordt krachtig ter hand genomen en de resultaten in het asthmacen- trum „Heidenheuvcl" te Hilversum zijn zeker zo goed als in het buiten land. Verschillende diensten zijn gewijzigd De Naco-zomer-dienstregeling treeds Zondag 20 Mei 1951 in werking. Zij ziet er als volgt uit: Lijn A: Geen wijziging: Lijn B: Van Alkmaar 5' later door treinaansluiting. Lijn C: Van Alkmaar 5' later door treinaansluiting. Eén rit Purmerend - Alkmaar op werkdagen toegevoegd, vertrek Purmerend 8.05 uur. Lijn D: Van Hoorn 5' later. Lijn E: Stationnement te Purmerend van 5' op 2' gebracht. Rijtijd Hoorn- Amsterdam op 60' 10' overvaart. Ver trek van Hoorn op het halve uur. Lijn F: Stationnement te Purmerend van 5' op 2'. Vertrek van Alkmaar 5' later treinaansluiting. Vertrek de Rijp 5' later. Lijn G: Vertrek van Alkmaar 5' la ter door treinaansluiting. Lijn H: Geheel omgezet in een prac- tisch strakke 2 uur dienst Meer ritten op het traject Wormerveer-Haarlem. Lijn J: Enkele ritten gewijzigd door treinaansluiting. Eerste rit komt te Hoorn binnen om 8.10 (Van Enkhuizen 7.00). Lijn K: Enkele ritten gewijzigd door treinaansluiting. Lijn K; Is practisch een strakke 2 uur dienst. In de middaguren aange past aan de bezoekuren van het Prov. Ziekenhuis en Tehuis voor Ouden van Dagen te Medemblik. De ochtendver binding MedemblikEnkhuizen is eveneens verbeterd. Lijn M: Enkele ritten gewijzigd door treinaansluiting. Lijn N: Rit 13.00 uur aankomst Alk maar verlaat tot 13.55 uur, verbetering voor stadsbezoek. Op werkdagen een rit ingelast voor de scholieren tussen Verlaat (vertrek 8.20) en Alkmaar (aankomst 8.50). Lijn O: Van Den Oever naar Den Helder 30' vroeger door aansluiting van Leeuwarden. De scholieren dienst (7.25 van Den Oever) met 30' verlaat zodat men te Den Helder direct naar de scho len kan gaan. De route tussen de Gel derse buurt en Breezand wordt omge legd via de Zuidzijde van de Zandvaart wegens het feit dat de bebouwing aan die zijde van de vaart meer en meer is uitgebreid. Dit geldt tevens voor lijn AH. Lijn P: Kerkgangersvervoer op Zon en Feestdagen naar en van Zuidermeer, aangepast aan detijden van de kerk dienst. Lijn Q: Van Alkmaar 5' later dcor treinaansluiting. Lijn R; Van Schagen 15' vroeger, waardoor het publiek voor en van Cal- lantsoog een goede verbinding krijgt met Alkmaar resp. van Alkmaar over stappen (van lijn W overstappen te 't Zand. Vervoeg naar en van Marine werf. is eveneens mogelijk gemaakt, doordat men in Den Helder aankomt om 7.15 uur en terug om 17.40 uur. Lijn S: Enkele kleine wijzigingen. Lijn T: Enkele kleine wijzigingen: Lijn U: Van Alkmaar 5'10' later door treinaansluiting. Lijn V: Van Alkmaar 5'10' later door treinaansluiting. Lijn W: Van Haarlem 10' later, ver beterde treinaansluiting. Van Den Hei der 5' vroeger door teiaansluiting. Lijn X: Voor het scholierenvervoer van Akersloot naar Uitgeest enkele verbeteringen aangebracht, zomede voor het stadsbezoek te Alkmaar. Lijn IJ: De treinaansluiting te Hei- Loo zowel op- als van de trein werd verbeterd. Alle ritten vertrekken van Alkmaar 15' vroeger. Lijn Z: Enkele ritten gewijzigd door treinaansluiting. Tot nog toe werden alleen de ochtendritten gereden via de Helderseweg en Kruseman van Elten- weg, doch met ingang van de zomer dienstregeling geldt dat ook voor de middagritten tussen 16.45 en 19.35 uur De halte „Ambachtschool" komt dus ook gedurende die tijd te vervallen. Lijn AB: Aantal ritten Egmond aan Zee-IJmuiden werd met 2 uitgebreid, zodat het aantal thans op zes verhin- dindingen is gebracht. 16 Juni wordt het traject Egmond aan Zee-Bergen v.v. weer ingeschakeld terwijl er dan tussen Egmond en Castricum een uur- dienst zal worden onderhouden. Lijn AC: Van Schagen 5' later. De route tussen Prov. weg en Slikkerdijk wordt omgelegd en wel via de Noord Westzijde van de Groote Sloot. Hier door zal ook het dorp Oudesluis van betere autobusverbinding (om de twee uur naar Schagen en Wieringermeer) worden voorzien. Lijn AD: Enkele ritten gewijzigd o.a. voor een betere middagverbinding tus sen Purmerend en Zaandam, zomede voor het Scholierenvervoer van de B.L.O. school te Zaandam. Lijn AF: Marktdienst gaat, naar aan leiding van een onder belanghebben den gehouden enquête, om 12.05 uur van Purmerend i.p.v. 12.30 uur. Lijn AG: Op het traject Castricum Station-Castricum aan Zee wordt reeds een beperkte dienstregeling gereden. Met ingang van 20 Mei wordt die gewij zigd door de treinaansluiting. Met m gang van 16 Juni zal de dienstregeling worden uitgebreid tot een half uup dienst. Lijn AH: Enkele ritten gewijzig^. Zie voor route wijziging, lijn O. Lijn AZ: Van Alkmaar 5' vroeger. Lijn DA Gewijzigd door trein aanslui ting te Hoorn. Lijn KA Van Alkmaar 5' later door treinaansluiting. Lijn MU: Van Aklmaar 5' later door treinaansluiting. Lijn SB: Van Alkmaar 7' later doo: treinaansluiting. De treinaansluiting te Leeuwarden werd verbeterd. De treinaansluiting te Alkmaar van de lijn SB werd, vooral wat het vervoer in de richting Haarlem betreft belangrijk verbeterd. De over gang van bus op trein zal dan pl.m. 12' bedragen. De militaire verlofgangers kunnen, komende van de richting Gro ningen en met bestemming Den Held ar, eveneens later van huis, want i.p.v. om 21.10 uur wordt de aansluiting te Leeu warden (van trein 3658 aankomst 21.421 ingaande 20 Mei verzorgd om 22.00 uur Lijn SC: werd als SB veranderd. Lijn SE: Enkele kleine wijzigingen Lijn BB: Werd, i.v.m. de treinaanslui ting geheel gewijzigd. yOEN IK alles had verricht, wat er voor die avond nog te doen viel, vleide ik mij behaaglijk in mijn stoel naast de haard. Ik greep naar mijn lijfblad, roerde al koppen lezend in mijn thee en kwam in de juiste stem ming voor een rustig genieten van dit avonduur. Ik wist dat het leven goed was. Nu geen werk meer, geen tele foontjes, geen vervelende bezoekers, nu alleen maar rust, wat lezen en mei mijn vrouw babbelen. Tenminste Een schok doorsidderde me. Er werd gebeld. Bezoek? Laat het Jansen toch niet zijn. zuchtte ik met een voorgevoel van na derend onheil. Jansen is een collega van me, een beste kerel, maar een man, die er in slaagt, met een opgewekt gelaat tol d,iep in de nacht sombere verhalen over zijn eigen vervelende ervaringen te zitten doen. Probeer niet, een speld tussen zijn woordenstroom te wringen, want dat lukt nooit ofte nimmer. Jan sen laat zich door niets en door nie mand van zijn stuk brengen. Hij zal op zijn best twee seconden zitten luis teren, maar dan, bij de eerste de beste adempauze, herneemt hij het initiatief en dan begint de stroom van fleurig vertelde narigheden op nieuw zijn mond te ontvlieden. Welnu, het noodlot had zich tegen mij gekeerd. Het was Jansen. Stralend kmam hij binnen, ongevoe lig voor de ijzige koude, die er op dat moment van mij uitstraalde. Uitbun dig opgewekt begroette hij mij me! een zucht van welbehagen viel hij neer in mijn gemakkelijke stoel. Toen zo de gebruikelijke plichtplegingen waren gewisseld, stak hij van wal met een verhaal, dat naar spoedig bleek alles overtrof, wat hij tot dusverre aan ingewikkeldheid, langdradigheid en jammerlijkheid had gepresteerd. Het werd verteld op de gebruikelijke fleu rige toon en maakte me waarlijk wan hopig. Gelalen zette ik me tot luisteren. Met een enkel „Ja", „Neen", of „Och kom" demonstreerde ik voorgewende belangstelling. Ik slaagde er in, deze- tussenwerpsels op de juiste momenten te laten klinken en kreeg zo de gele genheid, middelerwijl mijn werk voor de komende dagen te overdenken. Niettemin moet ik op zeker moment een fout hebben gemaakt. Want ik werd op zeker moment opgeschrikt door een dringend: „Zeg je zit toch niet te slapen?" O, ja, ja, zei ik haastig en zette mijn overpeinzingen voort. Weer kab belde de woordenstroom een half uur voort. Ik hoorde er al niets meer van. Het was een soort achtergrondsgeruis geworden, een coulisse voor de dwaze sprongen van mijn opstandige geest. - En wat denk je wel, dat hij toen zei? vroeg Jansen plotseling met veel nadruk en iets wantrouwends in zijn ogen. Och, stik met je gezeur! grauwde ik, Wat kribbig geworden om deze nieuwe aanslag op mijn geestelijke vrijheid. Ja, precies, jubelde Jansen. Had ik daar een hele avond geprobeerd, een gezellig babbeltje met hem op te zetten en dat kreeg ik als dank. Nou, je snapt, daar kom ik niet weer! Wgn. DR. HIRSCHFELD HERSTELD Dr. H. M. Hirschfeld, die zes maan den geleden een hartaanval kreeg, is met de „Noordam" uit Amerika in ons land teruggekeerd. Dinsdag zal de re geringscommissaris, die vertelde geheel hersteld te zijn, zijn werkzaamheden hervatten. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 33: Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5! Directie: J. BIJLSMA en C. KRé Hoofdredacteur! A. KAPTEIN De politie te Teheran he< leider van de „Fedayan Is de Islam te geven"), Abri geveebt, waarbij geen slact klaarde Rafii tegenover d gelukkig man. Indien u mij drie dagen hebben vermoo De televisiezender Lopi loop van Juni programme aldus verklaarde gisteravoi Otten, voorzitter van de stuur van Philips tijdens e Hangende de beslissing vai verenigingen is Philips bt studio te Bussum uit voor e gramma's te verzorgen, c nog een experimenteel ka: dragen. Philips zal deze ei gramma's geheel gratis ve: hadden niet de ambitie, j bereidheid om een begin t deze uitzendingen,,, aldu „maar wij blijven er van c dit ons werk niet is". Resolutie in V De Veiligheidsraad der resolutie in overweging ge in o.m. Israel verzocht droogleggings-werkzaamhe demilitariseerde zone van de Syrische grens te stake: tóe wordt gesteund door F geland, Turkije en de V ging tot Vrijdag uiteen Onmiddellijk na de bije de Veiligheidsraad beleg! lische afgevaardigde Eban ferentie waarin hij de „overijld en partijdig" ver< resolutie gaf z.i. blijk van e veronachtzaming van Isr krachtens de wapenstilst komst. De minister-president va ri Es Said Pasja, heeft het parlement meegedeeld ninklijke lijfwacht (een o het Iraakse leger), lucht en een aantal escadrilles van de Iraakse luchtmac in Syrië waren aangekon verdediging van het Syi gebied tegen iedere luel stap was genomen na eer coord met de Syrische rei bedoeld „om aan iedere aggressie het hoofd te biec pen zouden terugkeren, rië deze niet meer nodig Presidenftradvr i In de Zuidamerikaanse hebben de aanhangers va Paz Estenzoro een staatsg en een militaire „junta" van generaal Ballivian h in handen genomen. Pre: goitia is afgetreden en n; vlucht. Tien dagen gelede: de algemene verkiezingen Estenzoro verslagen. Pres goitia zou echter nog tot i functie blijven. In de mededeling van junta wordt gezegd dat d hebber van het Boliviaai overeenstemming met de president, tijdelijk de mae genomen om een einde tt ken aan een wijdverbre: van kwaadsprekerij, welt aanvallen op 't leger en godsdienst en die een to< waardoor het leven en i der burgers in gevaar z< gebracht. President Uriolagoitia, in Noord-Chili, is aangel tigde aldaar, dat hij vrij1 Weerberi Verwachting tot Vr Wisselende bewolking overal droog weer. Ma krachtige wind tusser en Oost. Op enkel lichte nachtvorst, mi dag iets hogere tempe: vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 8