V.S. stellen voor Griekenland en Turkije toe te laten tot het Atlantisch Pact VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Raad van Europa deed verwachting niet in vervulling gaan Britse para-troepen gevaccineerd en van tropenkleding voorzien De „rode" Deken is niet welkom Woensdag 16 Mei 1951 148e Jaargang No. 113 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ter verzekering van de veiligheid in het Middellandse Zeegebied Washington reeds lang voorstander Het varkensvlees spoedig duurder? Plaatsvervangers hadden één minuut werk Ambonezen verliezen proces tegen de KPM Bradley: MacArthur kan het gevaar van een wereldoorlog niet beoordelen Geen oorlog met een verkeerde tegenstander 2500 kisten spinazie bleven onverkocht VN op het groene veld Export van groenten naar W.-Duitsland gaat door Geen twijfel bij het Engelse publiek De Rode baretten'' morgen naar Perzië? Wordt Dr. Johnson niet in ons land-toegelaten? IRENE DEFILEERDE VOOR HAAR MOEDER Weerbericht KoAt B&bt&k Grotewohl naar de Sowjet-Unie Eén nieuw geval en zes patiënten ontslagen Hevige aardschokken in Noord-ltalie De brandweer van Britse leger het Perzie wil van geen arbitrage weten Auto sloeg na botsing om Ex-kloosterling pleegde bedrog Financiële zorgen dreven hem tot misdrijf BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 RoHaftip Achterdam 20, Tel. 3541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHICOUBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De Amerikaanse ambassadeur te Londen heeft ter kennis gebracht van Sir William Strang, permanent hoofd van het bureau van minister Morrison, die zelf afwezig was, dat de Verenigde Staten er op aan zullen dringen, dat Griekenland en Turkije in de komende maanden als volwaardige leden zullen worden toe gelaten tot het Atlantisch Pact. De Amerikaanse regering hoopt, dat haar voor stel op de in Augustus a.s. te houden vergadering van ministers van het Noord- atlantisch verdrag zal worden goedgekeurd. derende Atlantische Raad verworpen en men besloot dat beide landen slechts zouden worden ingeschakeld bij de plannen der Atlantische ver dragsstaten om een verdedigingsstelsel voor het Middellandse-Zeegebied te ontwerpen. Sindsdien zijn de Verenig de Staten, nam: verluidt, er steeds sterker van overtuigd geraakt dat slechts een volledig deelgenootschap van Griekenland en Turkije aan de Atlantische verdragorganisatie de vei ligheid van het Oostelijke gedeelte van het Middellandse-Zeegebied zal verzekeren. Vernomen wordt, dat de Amerikaan- ze regering op de in December in Brus sel gehouden vergadering van de At lantische Raad reeds te kennen gaf voorstandster te zijn van een volledig lidmaatschap van Turkije en Grieken land. De Griekse en Turkse regeringen verzochten verleden jaar hun landen toe te laten tot de organisatie van het Noordatlantische verdrag. Deze ver zoeken werden in September 1950 door de op dat tijdstip te New York verga- (Van onze Haagse redacteur) Van de zijde van de Stichting voor de landbouw is nogmaals bij de regering aangedrongen op een spoedige beslis sing inzake de verhoging van de var- kensvleesprijs, welke vooral door de aanzienlijke verlaging der veevoeder subsidies noodzakelijk is geworden. Een langer uitblijven van deze beslissing, alsmede een te langzame aanpassing van de varkensprijs aan het reeds sterk gestegen kostenniveau zullen een zeer ongunstige invloed uitoefenen op de toekomstige omvang van de varkens houderij. Bij de regering werd volledig begrip voor deze situatie gevonden. Verwacht mag dan ook worden, dat door de regering op korte termijn een beslissing zal worden genomen. Alhoewel reeds was besloten beide landen in te sehakelen bij het verde digingsstelsel voor dit gebied, konden nog geen doeltreffende praotische maatregelen daartoe worden genomen, daar zich vertraging heeft voorgedaan bij het organiseren van het opperbevel over de strijdkrachten der statenleden in het Middellandse-Zeegebied. IHIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllillllillllHlllllllllllllilllllinWlllllillllllilll Record in Parijf De plaatsvervangers hebben Dinsdag weer vergaderd. Het was de kortste zitting, welke tot dusver was gehou den. De Amerikaanse afgevaardigde, dv. Jessup die de bijeenkomst leidde, vroeg of iemand 't woord wilde voeren. Aan gezien niemand antwoordde, verdaagde hij de bijeenkomst tot Woensdagmid dag. Een Westerse woordvoerder ver klaarde na afloop van de bijeenkomst, welke een minuut had geduurd: „de vertegenwoordigers der Westerse lan den hebben duidelijk gemaakt, dat zij niet verder kunnen gaan dan de drie door hen opgestelde agenda's, waaruit de Russische afgevaardigde een keus kan maken". HUWELIJK VAN BERTHA HERTOGH IS NIETIG De civiele kamer van de Bredase rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces van de Staat der Nederlan den tegen Bertha Hertogh en Mansoer Abadi, de 22-jarige onderwijzer te Sin gapore, aan wie Bertha Hertogh door haar' Maleise pleegmoeder was uitge huwelijkt. De rechtbank verklaarde het huwelijk nietig. Rechtbank verklaart zich onbevoegd De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de civiele procedure, die de heren Lokollo en Aponno uit naam van de bevolking van Ambon te gen de Kon. Paketvaartmaatschappij aanhangig hebben gemaakt. Zij hebben n.l. de eis gesteld, dat het door de KPM voor de Republiek Indonesië ver richte wapenvervoer naar Ambon on rechtmatig zou worden verklaard. Dit vervoer heeft plaatsgehad tijdens de actie van de RI tegen de Republiek Zuid-Molukken tussen eind September en eind November van het vorige jaar De rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard, van het geding kennis te ne men en eisers veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De voorzitter der verenigde Ameri kaanse stafchefs, generaal Omar Brad ley, die gisteren als derde getuige voor de verenigde senaatscommissie ver scheen, verklaarde, dat de verenigde stafchefs beter dan MacArthur het ge vaar van een algemene oorlog en de militaire middelen van de Verenigde Staten konden beoordelen. Volgens Bradley waren de commu nisten op de hoogte van het potentieel en de kracht van de V. S. en hun bond genoten en zij wisten, dat zij op de lange dura- een oorlog niet zouden kun nen winnen. Naar de mening van de stafchefs zou de strategie van MacAr thur de V. S. wikkelen in „een verkeer de oorlog, op de verkeerde plaats, op het verkeerde tijdstip en met de ver keerde tegenstander. Gisteren bereikte te Beverwijk het doordraaien van de spinazie in dit sei zoen het hoogtepunt. Niet minder dan 5200 kisten zijn aan beide veilingen onverkocht gebleven en moesten wor den vernietigd. Deze doorgedraaide spinazie vormde meer dan de helft van de aanvoer. De eerste zitting in 1951 van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa is Dinsdagavond geëindigd. De vergadering betreurde, dat „hetgeen tot nogtoe tot stand is gebracht de verwachtingen, gewekt bij de oprichting van de Raad van Europa, niet in vervulling heeft doen gaan". Er waren 77 van de 125 leden aanwezig, toen de vergadering formeel deze mening uitsprak. resultaat van de Bradley geloofde, dat Amerika zon der een wereldoorlog uit te lokken zijn vastberaden politiek zou moeten blijven volgen en tegelijkertijd zijn militaire macht zou moeten blijven versterken. In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde de generaal, dat hij van mening was dat het ontslag van generaal MacArthur geen bijzondere uitwerking op het moreel van de troe pen in Korea had gehad. Zaterdag wordt in Great Neck, niet ver van Lake Success, een voetbalwedstrijd gespeeld tussen leden van de delegaties der V.N. en leden van het secretariaat van de wereldorganisatie. De op brengst is bestemd voor het een den van voedsel naar India. Vandaag of morgen zal een nieuw in voerquotum voor Nederlandse groente ter waarde van 1,1 millioen dollar of bijna 4.2 millioen gulden beschikbaar worden gesteld. (Van onze correspondent te Londen) Terwijl de joelende Pinkstermenigten zich op uitbundige wijze amuseerden op de gigantische Festival-kermis en tentoonstelling op de South Bank, Londens Zudelijke Theemsoever, brachten kranten en radio het grimmige bericht dat de Zestiende Britse Luchtbrigade op staande voet van zijn Pinkstermanoeuvres is teruggeroepen en gereed staat om over enkele dagen voor actieve dienst „ergens overzee" te vertrekken. Het Britse ministerie van Oorlog levert geen commen taar. Een zegsman zei slechts: „De Zestiende Luchtbrigade kan beschouwd worden als de brandweer van het Britse leger". Reuter deelt mede uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat dr. Hew lett Johnson, de deken van Canterbury, waarschijnlijk niet in ons land zal wor den toegelaten, indien hij zich zou wil len houden aan een afspraak vandaag tjjdens een vredes-manifestatie van het Haags vredescomité in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te spreken. Er is daarover geen officiële verkla ring te verkrijgen, maar Reuter deelt mee van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat aan de organisatoren der bijeenkomst is meegedeeld, dat de Ne derlandse regering geen prijs stelt op de tegenwoordigheid van dr. Johnson in ons land. Volgens de Nederlandse wet, zo werd van deze zijde opgemerkt, kan geen vreemdeling zich in ons land met poli tieke activiteiten bezig houden, welke gericht zijn tegen de politiek van de Nederlandse regering. De medewerking van dr. Johnson aan een bijeenkomst zoals wordt belegd, zou. naar de Neder landse regering schijnt te menen, onder deze wet vallen. Reuter deelt voorts mee vernomen te hebben, dat het organiserend comité dr Johnson reeds van het standpunt op de hoogte heeft gesteld. H. K. H. Prinses Irene, temidden van haar zusters-padvindsters, tijdens het défilé, dat 8500 padvindsters gisteren te Lunteren voor H.M. de Koningin hielden. Het belangrijkste resultaat van huidige zitting is naar de mening van vele sprekers het besluit om te trach ten de volkeren van Europa en Noord- Amerika in een hechtere gemeenschap bijeen te brengen. De vergadering besloot tevens haar banden met het Britse gemenebest en de van Frankrijk, Belgie en Nederland afhankelijke gebieden te verstevigen. Zij verzocht de parlementen van ge noemde landen en gebieden waarne mers naar haar zittingen te zenden. De vergadering nam Dinsdag een re solutie aan, waarin de vorming van een Atlantische raad wordt voorgesteld, v/elke een eerlijke verdeling van schaar se grondstoffen moet bewerkstelligen om daardoor de wereldprijzen te ver lagen. Verwachting tot Donderdag avond: Opklaringen en over wegend droog weer. In het bin nenland tijdelijk zwakke, overi gens matige wind tussen Noord Noordoost. Vanacht kouder, mor gen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. „yfROEGER was ik een heer, nu ben ik een straatslijper", zeggen de heren die zich scheren in Hongarije, want sedert kort is de scheerzeep weer gerantsoeneerd, zo is te Boeda pest vernomen. De Russische auto riteiten beginnen ook met het rant soeneren van papier. In Wenen en omgeving werden de vorige week zestien couranten en periodieken ver boden. n Wij, die de processen van de economische rechtbanken van '40- '45 nog in het geheugen hebben, ho ren een bekend geluid uit het land van de Balalaika, waar acht perso nen gevangenisstraffen variërend van zeven maanden tot zes jaar kregen, wegens clandestien slachten. Alweer een bekend geluid: „Wie niet voor ons is, is tegen ons!" Deze slogan klonk ook in Rijssel, maar de anarchisten besloten op hun jaarverga dering "Tegen Truman zonder voor Sta lin te zijn en tegen Stalin zonder voor Truman te zijn". Moeilijke politieke richting. Er is ook een Nederlandse pleizierboot, met vijftien inzittenden ui* de koers geraakt. Een reddingboot pikt»- hen halverwege Torquay en Dart mouth op. omdat de reizigers met (schone) hemden en (bevochtigde) zata- pjET DAGELIJKS bestuur van de Liga van Rode Kruis-verenigingen heeft in Genève besloten nieuwe maatrege len te treffen tot hulpverlening aan het Noordkoreaanse volk. De dokters in Cairo en Alexandrië besloten daar- doeken om hulp krijtten. Ze hadden en'e®e,n mindere activiteit. Omdat geen brandstof meer. Enfin, stof tot ze °n"ebbetaald worden gaan ze een praten hebben ze door dit avontuur wc 'n staking en helpen slechts de wel gekregen. DE PRIJS VAN AP&NVLEES BLUFT ONVERANDERD spoedgevallen. De lange files patiënten voor hun deur vermogen hen niet te vermurwen, Nog meer medische schrikbarendheden. In Algerië bleek bij het maken van een Röntgenfoto, dat een bejaarde juffrouw een arterieklem in haar buikholte had zitten, als herin nering aan een operatie, die ze enige jaren geleden beeft ondergaan. Ze had er nooit last van gehad. Men heeft het apparaat er toch maar uitgehaald. In Japan halen ze er ook heel wat uit, vooral onder hen, die wat uitgehaald hebben. Het betreft 236 Japanse oor logsmisdadigers, die in het kader van MacArthurs vrijlatingsplan (de dato Maart '50) de gevangenis goedendag mochten zeggen In Straatsburg werd een zakkenroller weer aan de samen leving toevertrouwd. Bij het afscheid van de directeur nam hij en-passant diens horloge mee. Van de zijde van het organiserend co mité hebben wij hierover nog geen in lichtingen kunnen verkrijgen. Door een der leden werd ons echter meege deeld, dat hem van een dergelijk ver zoek niets bekend is. De Oostduitse premier, Otto Grote wohl, is naar de Sowjetunie gegaan, al dus heeft radio-Hamburg Dinsdag avond onder aanhaling van een mede deling van de Oostduitse staatskansela- rij gemeld. Zijn bestemming werd niet bekend gemaakt, aldus de radio. De pokken-epidemie Gisteren werd te Tilburg een nieuw geval van pokken geconstateerd. De bron ervai. kon worden opgespoord. Drie nieuwe contacten werden ten ge volge hiervan in quarantaine gesteld. Inmiddels zijn weer zes patiënten als genezen uit het ziekenhuis ontslagen. Het totaal aantal genezen verklaar den steeg hierdoor tot 19. Van de 44 ge vallen worden er thans nog 25 ver pleegd. De toestand der patiënten is onverdeeld gunstig. Krachtige aardschokken van drie tot acht seconden hebben zich Dinsdag kort voor middernacht in geheel N.- Italie voorgedaan. Millioenen Italianen, die door de bevingen werden gewekt, renden de straat op en bereidden zich voor op een verblijf in de open lucht. In Milaan bleef een vrouw van de schrik dood. Drie uur later werd m Milaan een tweede minder krachtige schok gevoeld. De eerste berichten gewagen slechts van lichte schade. Tot dusver zijn nog geen persoonlijke ongelukken gemeid Johnston wil controle op de winsten in de V.S. De directeur van het bureau voor de economische stabilisatie, Eric Johnston, heeft gisteren voor de Bankcommissie van de Amerikaanse Senaat aangedron gen op het treffen van een aantal maat regelen, samengebracht in een uit zes punten bestaand programma voor het terugbrengen van de inflatiespiraal. Hij stelde een belastingheffing voor ten einde de overtollige koopkracht weg te werken, een eredietpolitiek, algemene bezuiniging (niet essentieel verbruik er, verspilling door de regering, het be drijfsleven en particulieren moeten ver dwijnen), controle op materialen, als mede voortzetting en versterking van rechtstreekse controlemaatregelen in to- crack- Deze „brandweer"brigade, die taal 7500 man telt en uit drie parachuutbataljons bestaat, was op ma noeuvre in Noord-Wales, waar de oefe ningen nog veertien dagen geduurd zouden hebben. Op Pinksterzaterdag ontving de commandant, brigadier K. Darling, telefonisch opdracht uit Lon den om de manoeuvres onmiddellijk ta staken en terug te keren naar de gar nizoensbasis te Aldershot, ten Zuiden van Londen. Anderhalf uur later wag de brigade al op transport gesteld en rolde de voorhoede reeds met alle voor raden terug naar Aldershot. Alle ver. loven van deze luchttroepen de be faamde „rode baretten" zijn telegra fisch ingetrokken. Eén korporaal, die tien dagen speciaal verlof had gekregen om te trouwen, heeft zijn huwelijk tot onbepaalde datum moeten uitstellen, daar hij hals over kop terug moest om op tweede Pinksterdag om zes uur 's ochtends in Aldershot terug te zijn. De gehele brigade is inmiddels gevac cineerd en van tropische uniformen voorzien en staat gereed om „naar elk land ter wereld" te vertrekken. In de garnizoensstad Aldershot heerst mo menteel een algehele nieuwsverduiste- ring. Uitgebreide veiligheidsmaatregelen zijn genomen om de bestemming van de luchttroepen geheim te houden. Slechts de commandanten van de para bataljons weten de bestemming. Aan de 7500 manschappen is wel medegedeeld, dat zij binnen enkele dagen overzee zullen gaan en dat de vertrekdag ver moedelijk a.s. Donderdag (17 Mei) zal zijn. Bij het Britse publiek heerst weinig twijfel omtrent de taak en de bestem ming van de „rode baretten". Iedereen brengt htm a.s. vertrek in verband met het besluit der Britse regering om de Engelse oliebelangen in Perzie te be schermen, met name de enorme raffi naderij der Anglo-Iranian Oil Compa ny te Abadan. De oliekwestie De gemengde oliecommissie van Perzie heeft met algemene stemmen besloten, dat de Anglo-Iraanse olie maatschappij zich niet kan beroepen op het artikel inzake arbitrage in de olieconventie van 1933. Deze is nietig genoemd, omdat zij „het volk is opge drongen". Gistermiddag zijn op het Am 'nndse- plein te Rotterdam, een taxi en een personenauto zo hevig met elkaar :n botsing gekomen, dat de personenauto omsloeg en de drie inzittenden ernstig werden gewond: De 51-jariv L. M. Ansingh, die aan het stuur zat, kreeg een schedelbreuk, zijn 39-jarige vrouw een ribfractuur en hoofdwonden en het driejarig dochtertje een hersenschud ding en diverse snijwonden. Allen ziin in het Zuider Ziekenhuis ter verple ging opgenomen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. (Van een onzer redacteuren; De arrondissementsrechtbank te Alkmaar kreeg gistermiddag een niet alledaagse zaak te behandelen. De offi cier van justitie had namelijk Antho- nius S. uit Wieringen gedagvaard, een man die dertig jaar in de stille afzon dering van een klooster had geleefd Plotseling was in het leven van deze kloosterling een vrouw verschenen Vrijwillig had hij zijn monnikspij af gelegd, doch nadat hij het klooster vaarwel had gezegd, had de vrouw zich van hem afgewend. Er waren fi nanciële moeilijkheden gekomen, waar voor verdachte geen regelmatige op lossing had weten te vinden. Ten einde raad had hij getracht op oneerlijke wijze geld van sen verzekeringsmaat schappij los te krijgen. Verdachte «as namelijk in het bezit van een garantie bewijs van een collier. Bij vermissing of diefstal zou de verzekeringsmaat schappij de schade vergoeden, inder daad was het S. gelukt de maatschap pij te laten geloven dat het collier op onnaspeurlijke wijze verdwenen was, zodat hij een bedrag van ruim zeventig gulden vergoed kreeg. Daarna had S. nog eens hetzelfde met een .gestolen" fiets willen proberen. Het bedrog kwam nu echter wel uit, met het ge volg dat een arrestatie volgde. Gister middag eiste de officier een gevange nisstraf van vier maanden met aftrek en een voorwaardelijke straf van zes maanden met drie proefjaren. De ver dediger voerde aan dat verdachte de laatste jaren tal van teleurstellingen had moeten meemaken en dat hij in hoogste nood tot deze verkeerde han delingen was gekomen Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. t

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1