Kunstdebat in de Tweede Kamer Spannende strijd op openingsavond Het sein staat op onveilig Taakverdeling universiteiten laat te wensen over Strijd tegen de runder-t.b.c. begint volgende week Critiek op Het televisie- beleid Het mysterie op de Britse tanker DE taakverdeling tussen de Nederlandse universiteiten laat nog altijd het een en ander te wensen over. Enige Tweede Kamerleden hebben dat Donderdag middag tijdens de behandeling van de afdeling Hoger Onderwijs van de begroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1951 beweerd en minister Rutten heeft het bevestigd. Die taakverdeling is zelfs lange tijd geheel aan het toeval overgelaten, zo voegde hij er aan toe. In 1920 is er een rapport over uitgebracht, doch het had geen gevolgen. De bewindsman achtte thans de tijd gunstig om tot een goede regeling te komen. De bedoeling van deze „rol verdeling" is zeker niet bezuiniging zo haastte hij zich te zeggen maar opvoering van de waarde en het nut van ons hoger onderwijs. Subsidies voor talent volle jongelui DE vraag is. of de rolverdeling van bovenaf moet worden opgelegd, of dat zij door onderling overleg tot stand moet komen. De minister gaf verre de voorkeur aan het laatste, doch hij zou niet aarzelen dwingend in te grijpen, als de vrijwilligheid niet tot resultaten leidt. 'sGravenhage gaat Lekwater drinken Een onbekende brief van Beethoven gevonden Consignatie opgeheven Wereldoorlog kost VS in een week meer dan herbewapening en Korea Advocaat ontdook de belasting Clienten kwamen niet in de boeken voor GEWONDEN UIT KOREA ONDERWEG Opnieuw vrijwilligers naar Korea Zaankanters Overdijk en Koomen namen door goed spel de leiding Venneker op derde plaats De Ronde van Belgie Draverijen te Alkmaar Willem II nog niet naar Heerenveen Uitvoering van het plan kost honderd millioen Een mobilisatie-oefening voor mariniers Dit jaar geen oefening in groot verband VRIJDAG 18 MEI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) DIJ de behandeling van de afdelingen „Oudheidkunde en natuurbescherming'' en „Kunsten" van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1951 zette de heer Willemse van de P.v.d.A. Donderdagmiddag in de Tweede Kamer het signaal op rood. Hjj was namelijk allerminst tevreden over wat door de overheid ter bescherming van de Kunst wordt gedaan. Monumenten worden met ondergang bedreigd, litteraire tijdschriften verdwenen, orkesten hebben met financiële moeilijkheden te kampen, beeldende kunstenaars leiden in vele gevallen een kommervol bestaan, zo somde hjj somber op. De subsidieregeling noemde hij zeer onduidelijk, met het gevolg, dat de betrokkenen veelal niet weten, of zij voor subsidie in aanmerking komen. Bovendien worden de subsidies zoals hij met voorbeelden illustreerde willekeurig toegekend. Hij vroeg zich daarom af, of het departement hiervoor wel oog heeft en hij verzocht de beschikbare gelden zo doelmatig mogelijk te besteden, in de eerste plaats voor herstel van de monumenten, die ten onder dreigen te gaan, niet alleen in de steden, maar ook op het platteland. „Het Nederlands Volkstoneel" bedragen ter beschikking te stellen. Deze aange legenheid wordt nog nader besproken Naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Hoogcarspel zei spr„ dat de uitgaven voor defensie nodig zijn om iets voor de kunst te kunnen uit geven. Hij verklaarde niet categorisch te kunnen ontkennen, dat het Rotter dams Philharmonisch orkest en het Re sidentie-orkest zullen worden samen gesmolten. Hij kan het echter ook niet bevestigen. De onderhandelingen over de spreiding van orkesten zijn nog hangende. De artikelen van beide besproken afdelingen werden z.h.s. goedgekeurd. De heer Verhoeven (KVP) stel de de betekenis in het licht van pro vinciale centra voor cultuurspreiding. Hij hoopte, dat de nieuwe provinciale orkesten het Brabantse, Twentse en Friese orkest met de bestaande in de orkestpolitiek zullen kunnen wor den geïnstalleerd. Dat de monumentenzorg een belang rijke aderlating moet ondergaan be treurde de heer Verhoeven, die meent dat het verloren gaan van monumenten betekent het verdwijnen van onver vangbare cultuur. In de avondvergadering heeft de heer De Ruiter (CH) gevraagd of het niet beter is de natuurmonumenten in handen van de „Vereniging tot be houd van natuurmonumenten" te ge ven. De heer Hoogcarspel (CPN) was van oordeel, dat de critiek op het kunstbeleid der regering scherp is ge weest. Hij merkte op, dat 500 ct. wordt uitgegeven voor defensie tegen 1 cent voor de kunst. De monumenten De staatssecretaris, de heer C a I s deelde naar aanleiding van een opmer king van mevrouw Fortanier mede, dat het de bedoeling is het volgend jaar de verbouwing van het Rijksmuseum vol tooid te hebben. De kwestie der monumenten baart het gehele kabinet zorg. Voor 500 mo numenten zijn subsidie-aanvragen inge diend. Daarmede zou 30 millioen gul den gemoeid zijn, tal van oude gebou wen gaan snel achteruit. Bij de thans beschikbaar zijnde gelden is het moei lijk een lijst samen te stellen. Voor 1951 is een zeer strenge selectie toege past en dat zal ook in de toekomst moeten geschieden. Met 200 urgentiege- vallen door de monumentenraad aange geven is f 10 millioen gemoeid en dan geldt het nog slechts de eerste etappe. Spr. zegt alsnog alle pogingen te zullen aanwenden om alsnog tot een ruimere subsidiëring van het herstel van monumenten te komen, waarbij de aandrang uit de Kamer hem een steun zal zijn. Voor het herstel van monu menten is de regering voornemens een deel der Marshall-gelden te gebruiken. Binnenkort bereikt de Kamer een voor stel daartoe. Naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Willems zegt spr., dat het de bedoeling is aan de nood van lit teraire tijdschriften tegemoet te ko men. Spr. meent dat steunverlening aan „een" Nederlands volkstoneel alle reden van bestaan heeft, maar hij aar zelt toch alvorens aan de stichting (Vervolg van pagina 1) Volgens een verklaring van de eige naar van het café Vinka had het slacht offer daar Vrijdagavond tot één uur 's nachts zitten kaarten met een groepje zeelui van de Britse koopvaardij. Er was behoorlijk gedronken, maar de ar chitect had niet in een beschonken toe stand verkeerd. Hij kende bijna geen Engels. Het café was slechts enkele honderden meters verwijderd van de plaats, waar de bewuste olietanker, de 6009 ton metende „Matadi Palm", ge meerd lag. Om twee uur 's nachts had men de heer Nugteren op het dek van de Matadi Palm zien staan. Hij werd echter van het schip afgestuurd en ging de wal weer op. Op een of andere ma nier moet hij toen weer aan boord zijn gekomen en zijn dood gevonden heb ben. De Matadi Palm was Zaterdag onder weg naar Liverpool toen het lichaam van het slachtoffer in het ruim gevon den werd. Er werd toen nog 520 gul der. in zijn zakken aangetroffen. De Engelse politie is van oordeel, dat het slachtoffer niet door een ongeluk om het leven is gekomen. Hoe en waar om de heer Nugteren voor de tweede maal aan boord kwam (dood of le vend?) en op welke wijze hij de dood vond, is echter nog een raadsel. De mogelijkheid, dat hij zich als versteke ling aan boord zou hebben begeven wordt uitgesloten geacht. „Ons gezin was heel gelukkig", verklaarde zijn zoon tijdens de lijkschouwing, „en er was geen enkele reden, waarom vader opeens als verstekeling naar Engeland gegaan zou zijn." Hoewel de uitspraak van de politie rechter te Dover a.s. Maandag pas zal uitwijzen, of men hier met een moord zaak te maken heeft, waren de woor den van de Engelse lijkschouwer reeds veelbetekenend. Hij zei: „Het is heel duidelijk, dat er nauw verband bestaat tussen de personen in wier gezelschap de heer Nugteren die avond in het café vertoefde en zijn tegenwoordigheid op het schip" Zes leden van de bemanning van de Matadi Palm zijn opgerpepen om Maan dag als getuigen te verschijnen, wan neer het onderzoek hervat woidt. DIJ de afdeling „juridische zaken en kabinet" herinnerde de heer Van Sleen (arb.) er aan, dat men met het bouwen van de mast te Lopik voor een voldongen feit is geplaatst. Z.i. is hier een en ander gebeurd over het hoofd van het departement heen. Economisch achtte spreker het thans niet verant woord tot een televisie-experiment over te gaan. De heer Van der Zaal (arb.), vroeg of het niet inconsequent van de rege ring is al een televisiezender te bou wen en zich verder van de financiële consequenties niet aan te trekken. On billijk acht hij het de verenigingen de programma's te laten verzorgen. Hij vond de uitspraak van ir. Otten vóór deze debatten vreemd en hij vroeg een verklaring der regering nopens de voorwaarden waarop Philips mag uit zenden. De heer Peters (KVP) meende dat het niet verstandig zou zijn als de re gering de ontwikkeling thans zou rem men. De televisie-industrie komt onze deviezenpositie ten goede, maar ont kennend moet beantwoord worden de vraag of de televisie in een behoefte element voorziet. De omroepverenigin gen lijken hem de eerst aangewezenen om het televisiebestel te verzorgen. In voering van televisie op dit tijdstip zal het budget der Nederlandse gezinnen te zwaar belasten, aldus spreker. De Staatssecretaris zal heden de sprekers beantwoorden. Een regeling is in voorbereiding (Van onze parlementaire redacteur) de insteling van zo'n leerstoel niet te verwachten. Ten slotte was de minister het met een der afgevaardigden eens, dat op ruime schaal renteloze voorschotten verstrekt dienen te worden om talent volle jongelui in de gelegenheid te stel len hoger onderwijs te volgen. Door mejuffr. mr. Tendeloo (PvdA), de heren Weiter (KNP), Stokman (KVP), Zandt (SGP) en Hoogcarspel (CPN) en mevrouw Fortanier-de Wit (VVD) zijn de bewindsman verschei dene vragen en wensen betreffende het hoger onderwijs voorgelegd. Hij ant woordde daar o.a. op, dat de uitrusting van onze universiteiten vooral door de oorlog sterk geleden heeft, dat zij nog niet geheel aan de eisen voldoet, maar dat de opbouw ervan sedert 1945 toch enig respect afdwingt. Hij zegde toe de zelfstandigheid van de universiteiten te bevorderen en deelde mee, dat het in zijn voornemen ligt de doorlichting van studenten binnen niet al te lange tijd wettelijk te regelen. Voor een wijziging van de subsidie regeling voor het bijzonder hoger on derwijs, die pas uit 1948 dateert, was prof. Rutten niet te vinden. Wel wilde hij na het zomerreces van de Kamer enkele voorstellen indienen om in in cidentele gevallen het subsidie enigs zins te verhogen, wanneer bepaalde prijsstijgingen daartoe aanleiding geven. Aangezien het advies van de medische faculteit in Utrecht over de vestiging van een leerstoel in de homoeopathie aan de Utrechtse universiteit volstrekt afwijzend luidde, is van prof. Rutten Te Bergambacht in de Krimpener- waard wordt momenteel een filter-in stallatie :%'bouwd, die over enkele 'ia- ren de gemeente 's Gravenhage van gezuiverd Lekwater zal moeten voor zien. Dank zij dit zeer moderne filter gebouw zal Den Haag in 1954 het water uit de rivier de Lek kunnen drinken. Volgend jaar zal worden begonnen met de aanleg van de 50 kilometer lange transportleiding, die het duurste onder deel is van het in totaal op 18 millioen gulden begrote Lekwater-project. Men denkt per jaar 40 millioen kubieke me ter water met een snelheid van 170 meter per seconde door de leiding te kunnen pompen. Volgens het Roemeense persbureau is de bond van Roemeense componis ten in het\ bezit gekomen van een tot nog toe onbekende brief van Ludviig van Beethoven aan de uitgever-com ponist Diobeïli. De brief heeft betrek king op de laatste pianosonate van Beethoven op. 111. In deze brief maakt Beethoven ook enige opmerkingen over een oogziekte, waarvan hij te lijden heeft. Fonds voor door pokken gedupeerde bakkers? De consignatie van militairen die op of vóór 16 Mei tegen pokken ingeënt z(jn ,is opgeheven met dien verstande, dat zij tot en met 20 Mei geen verlof hebben zich naar met pokken besmet te gebieden te begeven. De R. K. bakkerspatroonsvereniging te Breda heeft zich gericht tot de drie organisaties van bakkerspatroons in Ne derland, met het verzoek, contact op te nemen met de meelfabrikanten, ten einde te verkrijgen dat op elke 50 kilo gram meel, die bij de bakker wordt af geleverd, een toeslag van 10 cent wordt geheven. De op die manier bijeenge brachte dubbeltjes zouden dan kunnen worden gestort in een fonds, waaruit die bakkers kunnen worden geholpen, wier bedrijf ten gevolge van de heer sende pokkenepidemie stil ligt. Wan neer het voorstel wordt geaccepteerd, zal dit geen enkele consequentie heb ben met betrekking tot de consumenten prijs. Truman in rede te Washington: Vermindering van hulp is geen bezuiniging Gisteren heeft president Truman te Washington op een nationale conferen tie over het burgerschap verklaard, lat een algehele oorlog in een week Ie V.S. tien tot twintig maal zo veel :ou kosten dan de herbewapening en de strijd in Korea. Truman zei voorts, dat indien Ame rika de hulp aan zijn bondgenoten zou staken, zij door het Kremlin overwel digd zouden worden. „Zonder bondge noten zou onze verdediging moeilijker en kostbaarder zijn. Het verminderen van de buitenlandse hulp is geen be zuiniging, het kan het verspillen van de levens van onze soldaten op latere datum betekenen". Voor de Rotterdamse rechtbank stond gistermorgen de 44-jarige advocaat en procureur mr. G. de B. uit Rotterdam terecht, die er van werd beschuldigd onjuist ingevulde aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting te hebben onder tekend. Ook zijn kantoorbediende, de 40-jarige J. A. B., die de biljetten had ingevuld, moest zich verantwoorden. Het jaarinkomen van mr. De B. zou over de jaren 1946 en 1947 18.000 méér hebben bedragen dan in de aan giftebiljetten was opgegeven. De presi dent van de rechtbank merkte op, dat van de 114 personen, die verdachte in strafzaken had bijgestaan, er slechts dertig in de boeken voorkwamen. De raadsman van mr. De B„ mr P. Groe- neboom, verklaarde, dat deze niet op de hoogte was geweest van de boek- Aan boord van het Amerikaanse schip „General Morae", dat op 13 Mei uit Yokohama is vertrokken, bevinden zich twintig gewonden van het Neder landse detachement in Korea. Wan neer de mannen hier zullen aankomen is nog niet bekend. houding, die geheel door de bediende werd gevoerd, doch deze laatste zeide, dat zijn patroon hem had opgedragen verschillende posten naar het volgende jaar over te hevelen, toen hij vond, dat het jaarinkomen te hoog uitkwam. Plei ter meende, dat er geen overtuigend bewijs was geleverd en vroeg vrij spraak, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat de belastingen mr. De B. een navordering van 60.000 hadden opgelegd. De officier eiste ten slotte te gen mr. De B. een gevangenisstraf van een maand met aftrek en tegen zijn bediende een gevangenisstraf van een week voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Truman zei voorts, dat de V.S. op 30 Juni sedert het uitbreken van de oor log in Korea 19 milliard dollar zullen hebben uitgegeven voor de defensie en dat in het jaar beginnend met 1 Juli dit bedrag waarschijnlijk zal stijgen tot ongeveer 40 milliard. „Binnenkort zul len het congres en ik beslissingen moe ten nemen, die boven de politiek uit gaan, omdat de welvaart van het land ervan af hangt." De president doelde hier op de productie voor de defensie, belastingen en stabilisatie van de pre zen en lonen. In een passage, die niet vermeld stond in zijn op schrift gestelde redet veroordeelde de president de republi keinse senator Taft. Deze trachtte de V.S. geheel alleen een algehele oorlog tegen China te laten voeren, aldus Tru man. Opnieuw zal tegen het eind van deze maand een 170-tal Korea-vrijwilligers uit Nederland vertrekken voor aanvul ling en aflossing van het Nederlands detachement Verenigde Naties. Dit ia reeds het tweede grote aflossingsdeta chement, dat wordt ingescheept. Ook per vliegtuig is onlangs een groep vrij willigers vertrokken. Daar nog elke dag aanmeldingen bin nenkomen ligt het in het voornemen, in Juli wederom een contingent vrij willigers naar Korea uit te zenden. (Aanmelding voor het Korea deta chement kan geschieden in persoon in de Nieuwe Frederikkazerne, gebouw E.' 4, of schriftelijk bij de majoor J. de Groot, Nieuwe Frederikkazerne, Den Haag) Veestapel moet in vijf jaar reacfievrij zijn Vierhonderd dertigduizend runderen, ongeveer twintig procent van onze rundveestapel, is op het ogenblik besmet met tuberculose. Daardoor ontstaat een directe schade van vijf millioen gulden per jaar. Met het plan ter bestrijding van deze ziekte is een bedrag van honderd millioen in vijf jaar gemoeid, waar van de helft door het Rijk beschikbaar wordt gesteld uit de tegenwaarde-rekening van het Marshall-plan; de rest wordt door de boeren zelf bijeengebracht. Aldus een mededeling, die op een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie Is gedaan door de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt. De heffing van de daarvoor nodige bijdrage begint op 20 Mei a.s. Biljartkampioenschap Noörd-Holland-Noord Ten gevolge van een reeks ontplof fingen in een vuurwerkfabriek te Ala goa Grande in Noord-Brazilië zijn ne gen personen om het leven gekomen en vijftien gewond. (Van onze sportredacteur) CIP stijlvolle wijze werd gisteravond in café Te Bos te Alkmaar het biljart kampioenschap ancre librc van Noord-Holland Noord geopend. De directeur van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, de heer C. Krak, knipte na een hartelijk openingswoord van de voorzitter van het district Alkmaar, de heer M. Doggenaar.de linten door welke de twee wedstrijdbiljarts aan elkander ver-, bonden. Vóór dit ceremonieel dankte de heer Krak voor de vererende uitnodi ging en sprak hij de hoop uit, dat de deelnemers een sportieve kamp zouden leveren en dat de sterkste de wisselbeker van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen voor een jaar in zijn bezit zou krijgen. Geen der toeschouwers zal tijdens de opening van het tournooi hebben kunnen vermoeden dat reeds op de eerste avond zulke spannende en sensationele wedstrijden gespeeld zouden wor den. Het staat thans reeds vast, dat het een ongemeen felle kamp zal worden. len m goede positie, doch met nog 37 caramboles voor de boeg strandde hij op een vrij gemakkelijke bal. Wessels begon veelbelovend. WESSELS GING met een veelbelo vende serie van U8 tegen Van Lingen van start. Een paar poedels en slecht geplaatste ballen gaven Van Lingen gelegenheid om zijn achterstand voor een belangrijk deel weg te werken. Hierna bleven beide spelers wat krui melen totdat Wessels tegen het einde van de partij zijn vorm weer terug vond en Van Lingen kansloos versloeg. Peetoom en Venneker, die voordat 't tournooi begon sterk favoriet waren, speelden een matige, maar uitermate spannende partij. Peetoom kwam het eerste op 400 te staan, zodat Venneiter de nastoot moest benutten om m ieder geval nog een winstpunt in de wacht te slepen. Met de haven in zicht dreig de Venneker op een moeilijke bal te stranden. Hij vond echter een oplos sing in een brutale driebander en een haarfijn gespeelde bandstoot. Tambach uit Zaandijk kwam tegen Overdijk niet verder dan 107 caramboles. Dat was echter geen schande, want ook Broer- sen moest toezien, dat zijn jeugdige concurrent met een sneltreinvaart uit liep. Precies tien beurten had Overdijk nodig, zonder dat hij een grotere serie dan 90 maakte. Koomen deed het tegen Tambach anders. In twee beurten maakte deze speler niet minder dan 320 caramboles. Voor de andere 80 had hij maar liefst 15 beurten nodig. De volledige uitslagen van de eerste wedstrijddag zijn: NA DE EERSTE PARTIJEN is reeds een selectie gemaakt. De 22-jarige Rob Overdijk uit Zaandam, een jongeman met een verbluffende techniek en een prachtige coupe de queue, is favoriet. Zijn streekgenoot Koomen mag men evenmin onderschatten. Deze speier ziet kans om zowel aan de band als in t middenvak met grote vaardigheid knap pe series op te bouwen. Zowel Overdijk als Koomen brachten hun twee eerste partijen tot een goed einde, zodat zij met vier winstpunten aan de kop staan. De Alkmaarse biljartliefhebbers heb ben hun hoop gevestigd op Nic. Venne ker, een all-round biljarter, waarmede de typische libre-speler Overdijk waar schijnlijk veel moeite zal hebben. Maar ook de andere deelnemers kunnen in de komende dagen voor de nodige ver rassingen zorgen. Peetoom uit Schagen, Van Lingen uit Bergen, de Alkmaarder Wessels en de Zaankanters Broersen en Tambach zijn in staat om series boven de honderd te maken en het behoeft in 't geheel geen bevreemding te wek ken als de drie favorieten juist over één van deze spelers zullen struikelen. Dramatisch verloop. IN DE EERSTE PARTIJ liet Venni- ker zijn Bergense rivaal Van Lingen op 273 caramboles staan. In twintig beurten maakte Venniker de 400 vol. Het eerste treffen tussen de twee Zaankanters Broersen en Koomen had een dramatisch verloop. Met kleine series liep Broersen, die meer kader dan libre-speler is, uit. Koomen kon het ivoor aanvankelijk niet onder controle krijgen. Na dertig beurten was de stand 331269 in het voordeel van Broersen. Het scheen welhaast een onmogelijke opgave voor Koomen om een nederlaag te ontgaan. Maar plotseling werd over hem de geest vaardig. Hij kreeg de ballen in uitstekende pocitie en met een prachtige serie aan de lange band, een enkele maal door een lange rappèl on derbroken, maakte hij de 400 vol. Nog gaf Broersen, die de nastoot had, de moed niet op. Ook hij kreeg de bal- Peetoom Venneker Overdijk Broersen Koomen Tambach 400 400 16.— 16.— 400 102 400 90 30 182 29 40.— 10.20 23.52 5.17 car. h.s. moy. Venneker 400 103 20 Van Lingen 273 74 13.61- Overdijk 400 76 18.1b Tambach 106 18 4.81 Broersen 363 51 11.7) Koomen 400 131 12.90 Wessels 400 118 19.01 Van Lingen 300 48 14.28 Van de tweede étappe van de Ronde van Belgie. van Blankenberghe naar Charleroi (248 km), luidt het resul taat: 1 Rosseel (Belgie) 6 uur 45 min. 5? sec., 2 Mathys (B), 3 Caupain (B), 4. Van Steenkiste (Belgie); 5. De Mul der (Belgie). Onze landgenoot Van Est werd 32ste in 6.49.50. Na de tweede étappe luidt het algemeen klassement: 1 ex aequo Rosseel (B) en Mathys (B) 13 uur 49 min. 43 ec„ 3 Deman (B) zelfde tijd, 4 Demulder (B) zelfde tijd. 5 Braekeveld (P> 13.50.11. Uit het grote aantal inschrijvingen voor de a.s. Zondag op het Gemeente lijk Sportpark te houden draverijen blijkt wel, dat Alkmaar bij de eigena ren van paarden nog altijd in trek is en dat zij er graag verschijnen om te trachten één of meer prijzen in de wacht te slepen. De kortebaandraverij is vervallen en daarvoor is in de plaats gekomen een goed bezette heat. Het zal vooral in dit nummer niet aan de nodige spanning ontbreken, omdat de beste paarden zijn ingeschreven. Voor de heerrijders-course bestaat eveneens flinke belangstelling en alle deelnemers zullen er prijs op stellen de voor dit nummer door een course- liefhebber beschikbaar gestelde grote zilveren beker in bezit te krijgen. De draverijen worden verreden zon der concurrentie van andere banen, zo dat de belangstelling bij gunstig weer zeker zeer groot zal worden. De kampioenswedstrijd Heerenveen Wi'lem II, die Zondag 20 Mei te Hee renveen zou worden gespeeld, is naar de KNVB meedeelt tot een nader te bepalen datum uitgesteld. in het Westen worden nog twee competitie wedstrijden gespeeld. DWV brengt een bezoek aan Vole wijekers, een Amster damse derby dus en KFC ontvangt het sterke SVV. De tweede klasse kampioenen uit West II, DHC er pelen hun eerste promotie wedstrijd. Reeds in 1925, zo deelde de heer E. A. J. J. Quaedvlieg, directeur van de veeartsenijkundige dienst, mede, heeft de regering de bestrijding van de run- dertuberculose ter hand genomen. Deze rijksbestrijding is echter een fiasco ge worden, doordat een aantal boeren niet wilde meewerken. Dit gevaar is thans bezworen, doordat het lidmaatschap van de provinciale gezondheidsdien sten verplicht is geworden. De secretaris van de gezondheids commissie voor dieren van de Stich ting voor de Landbouw, de heer L. P. de Vries, heeft medegedeeld, dat de provinciale gezondheidsdiensten reeds goede resultaten hebben bereikt. Fries land, grote delen van Drente, Walche ren, een aantal Zuidhollandse eilanden zijn reeds vrij van rundertuberculose, in delen van Overijsel, Gelderland en Noord-Holland h -eft men reeds goede vorderingen gemaakt. Wil de Nederlandse veestapel geheel tbc-vrij worden, dan zullen de besmette dieren moeten worden geslacht. Van elk beslag vee wordt vastgesteld, bin nen hoeveel tijd het tbc-vrij moet zijn. Door een heffing van 25 cent per 100 kg melk wordt vijftig millioen gulden bijeengebracht. Is een beslag binnen de vastgestelde tijd tbc-vrij, dan zal een premie worden toegekend van 150 voor de reageerders, die geslacht zijn. Op de melk van niet-reactievrije beslagen wordt een extra heffing gelegd van 0.55 per 100 kg melk, die wordt terug betaald, indien het beslag op tijd vrij van tbc is. De heffing van het kwartje begint op 20 Mei a.s., de heffing van de 55 cent enkele weken later. Ongeveer 1.300 dienstplichtige mari niers van verschillende lichtingen, waaronder een aantal Indonesie-vete- ranen, zullen binnenkort worden opge roepen voor een herhalings-oefening in de vorm van een mobilisatie-oefening van twee dagen. Deze zal in de tweede helft van Augustus worden gehouden in het kamp „Woestduin" bij Doorn. De herhalingsoefening voor de officie ren duurt zes dagen. Degenen, die voor deze oefening in aanmerking komen, zullen tijdig worden ingelicht. Een aantal mariniers, die vrijstelling van herhalingsoefeningen hadden ge kregen, omdat zij vrijwillig geruinje tijd hadden gediend, zal toch worden opgeroepen. Buiten deze 1.300 man zullen dit jaar geen mariniers voor herhaling worden opgeroepen. De herhalingsoefening voor 10.000 mariniers zal dus thans niet wor den gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5