Belangrijk resultaat te Parijs Bradley ging accoord mei ontslag van Mac Arthur ge race VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De V.N.-troepen blijven oprukken Geen oorlogsmateriaal meer naar communistische landen Scheuring in de Perzische regering? Vijf patiënten zijn genezen Bestuur der Federatie van VVV's eist een strafvervolging Griekenland en Turkije bij het Atlantische Pact Royal Navy zendt versterkingen naar de Middellandse Zee e plaats vlegel '-voetballers iteerde het Is eaital Dinsdag 22 Mei 1951 J 48e Jaargang No. 118 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De conferentie der plaatsvervangers Duitse demilitairisatie tweemaal op agenda Nog twee belangrijke kwesties te regelen Maatregel van Amerikaans Congres Het oliegeschil Arbeiders bij Wilton in staking gegaan President Standgericht werd vrijgesproken Weerbericht Regen op bestelling Haak-in bazar kan half millioen opbrengen Geen geestdrift voor politiek t.a.v. Korea West-Europa voor V.S. van groot belang TWAALF SPANJAARDEN GEARRESTEERD „Van de Wadden tot het IJ" Wegens belediging door weekblad Spofford stelt formeel toelating voor Britse reservevloot „uit de mottenballen" Indirect gevolg van het Perzische olie-conflict Bulgaarse premier naar Moskou Schijnproces te Brussel SYRISCH PROTEST BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD Wolproducenten willen de prijzen stabiliseren China houdt geallieerde staatsburgers vast Nederlanders nemen aan oefening Ombrelle deel M*2 7-MH Ing. Med.) J. Ham) 1.23,8; 8. [eskes) 1.24,5. nd 5.60, plaats ld 11.50, coercal i "(J. Wagenaar) J. Ham) 124,3; 3. eskes) 1.26,2. nd 1.30, plaats i 11.50, covercal 340 m. Prijzendra- yelke 1.000 doch ben gewonnen. v. Leeuwen Jr) de Vlieger) 1.30.4; de Jong) 1.31. aid 9.10, plaats ld f 21.cover- ind 2040 m. Prij- arden welke nog gewonnen. (F. J. Arzbach) S. van Leeuwen) ling (W. H. Geer- nd 1.60, plaats d 1.80, covercal id scheidsrech- zijn Zondags- om voetballie- egels van hetf derdmaal was i of autobus gelegen plaat- dland getogen j een wedstrijd ren was hij in strijd De Rijp 2 men een ver in petto had. De Rijp had de heer Mol- p van de wed- bloemen aan is het echter wedstrijd is want scheids- ger liet reeds rust inrukken, uit De Rijp de beslissing is en vond het vuistslagen uit Mollenvanger mer deze on- dat hij de hem toch nog mee te nemen. --i-ren m 7500 bezoekers Zaterdagmiddag- portveld in de ien 32 overwin- ;halen. De gasten dukkige doelpun- 21 voorsprong, echter al hun Nederlandse aan- gde er nog twee Ijke achterhoede rmede voor de op te Belgen te n de viering van van de Curagaose in Augustus a.s. ■nooi organiseren, zijn Uruguay, de Ier Portugal, Me tis elftal. Bij het B is dezer dagen tijde van Curagao bestuur zal zich aangelegenheid KANKRIJK le wedstrijden in luiden: (De Harder ncy (De Boer) ixRennes 3—0; lombes) Straats- (Rij vers)—Stade Nimes (Timmer- -0: SochauxLe - Van Steenber- Stoffelen)Lense 0. i vier clubs met plaats, n.l. Nice, dimes. COMPETITIE gespeelde wed- :lasse luiden: —1; Juventus— mo 20; Lucca 32; Milaan iNovara 12; oosenburg) 10, ia (Lakenberg) 11, Udine— 3 is: 1 Milaan 59 55 pnt, 3 Juven- pnt en 5 Flo- BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie-, Achterdam 20, Tel. 5541 Directie-, J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, f 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden hebben Maandag te Parijs met hun besprekingen een belangrijk succes geboekt door het eens te worden over het opnemen van de Duitse demiii- tarisatie op de agenda voor een ministersconferentie. Hiermee is men het eens geworden over het meest omstreden eerste punt van de agenda, namelijk de oorzaken van de huidige internationale spanning. ■HiMlllllllllllllllIHIIIIIIIIIllil!l!!lll!lil!llllll!in[lllllllllllllllllllll!lllil!IIIMHIIIIiHIIHHIHI De strijd om Seoel Terreinverlies bij Tsjsoenisjon Ondanks de regen zetten Maandag de geallieerden de achtervolging van de Chinese strijdmacht ten Noorden en Noordwesten van Seoel voort. In dii gebied was een sterke Chinese strijd macht geconcentreerd voor de aanval op Seoel. Ten Noordwesten van de stad rukten d» geallieerden ongeveer 11 km op. Zij trachten de druk op de verbondenen, die in oostelijke richting tegen een noordelijke overmacht vechten, te ver lichten. Ten Oosten van Tsjoentsjon, het centrale punt van het Chinese of fensief, handhaafden de communisten hun druk op de rechterflank van de Amerikaanse tweede divisie en de Euidkoreaanse troepen. Hier bezetten de geallieerden een nieuwe linie, die zij Donderdag, nadat de noordelijken een bres in hun linie hadden geslagen, hebben betrokken. De Chinese aanvallen zijn echter niet to sterk als zij waren voordat de tweede divisie Zondag in samenwer king met Franse en Nederland- S e eenheden de bres in hun linie dichtten. Het Sowjetrussische voorstel is aan genomen. volgens hetwelk de Duitse demilitarisatie tweemaal op de agenda zal voorkomen: eenmaal in de inleiding en vervolgens ergens na een punt, dat gaat over vermindering van bewape ning. In een aantekening onderaan de agenda zal worden verklaard, dat de plaatsvervangers het niet eens konden worden over de vraag, welke plaats precies de Duitse demilitarisatie op de agenda moet innemen. Thans moeten nog twee punten gere geld worden: de volgorde der agenda punten en de Sowjetrussische eis, dat het Noordatlantisch verdrag op de agenda wordt geplaatst. Davies stelde deze volgorde voor: 1. Het punt over de oorzaken van de internationale spanning. 2. Het Oostenrijkse vredesverdrag. 3. De Duitse eenheid en de voorbe reiding van een Duits vredesverdrag. 4. De vredesverdragen met Italië en de Balkanlanden en overeenkomsten betreffende Duitsland en Oostenrijk. 5. Het Italiaanse vredesverdrag, voor zover het Triest betreft. Gromyko drong er opnieuw op aan, het Noordatlantisch verdrag op de agenda op te nemen. Hij wilde de volg orde der punten niet bespreken, voor dat volledige overeenstemming is be reikt over de punten zelf. Volgens de Franse plaatsvervanger, Parodi, kunnen de Westerse afgevaardigen hun minis ters niet de bespreking van een punt opdragen, dat hun regeringen niet be sproken willen zien (het Noordatlan tisch verdrag). De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben een wets ontwerp aanvaard, volgens hetwelk de economische hulp aan ieder land afge sneden kan worden, dat oorlogsmate riaal blijft verkopen aan door commu nisten beheerste gebieden. Het ontwerp Mossadeq te eigengereid Naar verluidt is een scheuring in bet Perzische kabinet veroorzaakt, doordat premier Mossadeq zijn colle ga's niet heeft ingelicht over de maat regelen, die hij de laatste tijd heeft genomen. Hij neemt alleen alle be slissingen in de oliecrisis en Iaat deze achteraf door de gemengde raad vow Meningsverschil over grootte van winstaandeel Bij Wilton-Feijenoord te Schiedam is een arbeidsconflict uitgebroken. Een aantal arbeiders heeft Maandag morgen geweigerd, aan het werk te gaan. De oorzaak hiervan is een me ningsverschil tussen de personeels- kern en de directie over de grootte van het winstaandeel, dat aan de ar beiders zou worden uitgekeerd. De directie wil 96 uurlonen per arbeider uitkeren, de personeelskern verlangt betaling van 96 maal de uurverdien- ste, bestaande uit het basisloon over deze tijd plus een premie van 25 pro cent. Dit verschil beloopt ongeveer 24 uurlonen. De EVC heeft zich achter de staking gesteld de Unievakbonden niet. Deze zouden zich nog over him standpunt beraden. De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse arrondissementsrechtbank heeft gisteren de 40-jarige vroegere Regierungsrat dr. Arno Arlt, een Duits jurist, die in 1943 als president van een Duits Standgericht is opgetreden en in die functie o.a. verantwoordelijk werd gesteld voor een te lichtvaardige ver oordeling van een aantal arbeiders van de Ver. Blikfabrieken te Krommenie, vrijgesproken. Veertien dagen geleden was tegen hem zes jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte werd er tevens van beschuldigd de hand te hebben gehad in een proces te Hengelo, waarbij ir. F. M. Loeb van de machinefabriek Stork ter dood werd veroordeeld in verband met een staking op deze fabriek. Verwachting tot Woensdagavond Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige zuidwestelijke tot zui delijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen. Woensdag: Zon op 4.36, onder 20.37. Maan op 0.00. onder 5.40. de nationalisatie goedkeuren. Men ge looft, dat de meerderheid van Mossa deq in de Kamer wankel Is. De premier schijnt voorts van plan te zijn, alle provinciale gouverneurs te vervangen. Reeds zijn een twaalftal nieuwe benoemd. De Perzische regering heeft de aan beveling van de Amerikaanse regering, om het oliegeschil met Engeland door minnelijk overleg op te lossen, „in menging in de binnenlandse aangele genheden van Perzie" genoemd. In zijn verklaringen voor de gecom bineerde Senaatscommissies heeft Bradley nog gezegd, dat Amerika zich niet heeft verplicht, Engeland te steu nen, indien er door het nationalisatie geschil moeilijkheden in Perzie zou den ontstaan. In het ontginningsdorp IJ sselsteijn m de Peel worden op het ogenblik proe ven genomen met kunstmatige regen. Onder auspiciën vam het Landbouw kundig proefstation te Groningen zijn bij twee boerderijen installaties ge bouwd, waarmee men gedurende drie jaren wil nagaan, of deze regen het verdrogingsproces van de grond vol doende zal kunnen tegengaan. Tevens wordt onderzocht of de apparatuur rendabel zal zijn. Het water wordt betrokken van een put en komt via pijpleidingen bij een automatische draaiende spuit, lm on geveer een half uur kan er zoveel wa ter over een land van 5 ha. gebracht worden, dat een regenval van 30 mm geëvenaard wordt. is aan de president ter ondertekening gezonden. Van ieder ondersteund land wordt een verklaring verlangd, dat het geen voor de oorlog belangrijke goederen zendt aan genoemde gebieden. In hoofdzaak is het er op gericht de stroom oorlogsmateriaal naar het com munistische China te doen ophouden, aldus Reuter. De voorschriften zijn zolang van kracht, ais de Koreaanse oorlog duurt. Zij gelden niet voor militaire hulppro gramma's. Uitzonderingen zijn toege staan, wanneer de Amerikaanse natio nale veiligheidsraad het zenden van oorlogsmateriaal naar genoemde gebie den in het belang van de veiligheid van de Verenigde Staten acht. Onder enorme belangstelling werd gistermorgen op de Kloveniersburgwal te Amsterdam door mevrouw d'Aillv, de echtgenote van Amsterdams burge meester, de Haak-in-bazar geopend, waar voor een half millioen aan goe deren is bijeengebracht. Van alle kan ten uit Nederland zijn de gaven, die op deze bazar zullen worden verkocht, ko men binnenstromen. Tijdens haar ope ningswoord sprak mevrouw d'Ailly de hoop uit, dat deze bazar, die tot Za terdagavond geopend zal blijven, in derdaad een half millioen zal opbren gen, zodat de nationale Haak-in-actie in totaal een dikke twee millioen gul den zal hebben opgeleverd. Op de eerste dag werden reeds acht duizend bezoekers geteld, die vrijwel de gehele voorraad kleine geschenken hebben weggekocht. De pokken Twee militairen stierven aan hersenontsteking Maandag was het de zesde achter eenvolgende dag, dat in Tilburg geen nieuw geval van pokken werd gecon stateerd. Vijf genezen "patiënten wer den uit het ziekenhuis ontslagen. Er worden thans n°g 19 personen ver pleegd. Het aantal zich nog in quaran taine bevindende personen bedraagt thans 38. Van de zijde der hoofdinspec tie voor de volksgezondheid vernemen wij, dat er geen enkel bezwaar tegen bestaat, dat niet-ingezetenen van Til burg de wedstrijden om het landskam pioenschap, die te Tilburg door Wil lem II worden gespeeld, bijwonen. Als voorwaarde wordt evenwel gesteld, dat deze bezoekers, evenals de inwo ners van Tilburg, die de wedstrijden willen bijwonen, in het bezit zijn van een geldig vaccinatiebewijs. Bij het betreden van het terrein moeten alle bezoekers dus behalve hun entree bewijs een pokkenbriefje tonen. Maar zonder komt men niet op het veld. In de laatste dagen zijn twee mili tairen, die beiden voor de eerste maal tegen pokken waren ingeënt, aan en cephalitis (hersenontsteking) overle den. De ene, K. H. Sulvius, uit Zeve naar, werd op 4 Mei ingeënt en over leed enkele dagen geleden in het mili taire hospitaal in Arnhem. Hij is met militaire eer te Zevenaar begraven. De andere, G. de Boer uit Steenwijk, stierf Zondag. Hij werd 6 Mei gevac cineerd. Volgens het Westberlijnse anti-com munistische inlichtingenbureau „West" komen Oostduitse agenten als spoor wegarbeiders vermomd op de locomo tief West-Duitsland binnen om de con trole van de Westduitse autoriteiten aan de zonegrens te ontlopen. De Amerikaanse generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, heeft voor de verenigde Senaatscommissies verklaard, dat beperking van de oorlog tot Korea geraden was. Indien dit niet gebeurde, zou de oorlog misschien afmetingen aannemen, die het de V.S. moeilijk zou maken, hem tot een goed einde te brengen. MacArthur kon voor deze politiek geen geestdrift opbrengen, zo was aan de commissie gebleken. Daarom was zij het er mee eens, dat hij werd ontslagen. Insubordinatie viel MacArthur overigens niet te ver wijten. Bradley verklaarde, dat MacArthur zelf het initiatief had genomen tot een openbaar voorstel aan de bevelhebber te velde van de Chinese communisti sche troepen, om de strijd te beëindi gen, hoewel hij wist, dat Truman over woog een dergelijk aanbod van de re gering te doen uitgaan. „De chefs der Amerikaanse generale staven zijn van oordeel, dat de militaire leiders zich moeten voegen naar het inzicht der re gering" aldus de generaal. Op een vraag van de Demoeratiscne senator Walter verklaarde Bradley nog, in een zodanige versterking van Euro dat er geen enkel bezwaar tegen is, dat Volgens officieel niet bevestigde oe- richten heeft de Spaanse regering Maandag een twaalftal personen geai- resteerd, die trachtten voor Dinsdag in Madrid een „wandel-naar-je-werk" de monstratie te organiseren. De organisa toren hadden er bij de bevolking op aangedrongen geen gebruik te maken van vervoerdiensten en winkels en amusementsbedrijven te boycotten. Zoals wij in ons nummer van Zater dag schreven heeft een weekblad (de Nieuwe Langedijker Courant) vorige week een aantal opmerkelijke dingen gepubliceerd over de affaire-„Van de Wadden tot het IJ". In het bedoelde artikel werd onder meer gezegd, dat het befaamde geheime rapport van de gemeente Alkmaar de directeur der Federatie van V.V.V.'s er van beschul digt, een firma te hebben bevoordeeld, waaraan hij zeer nauw gelieerd is. En voorts werd aangekondigd, dat er nog een tweede (een „definitief") rapport zal worden gemaakt dat onpartijdig, nuchter en objectief zal zijn. Op dit artikel is thans een felle reac tie gevolgd van de zijde van het Fede ratiebestuur en van de heer Dinkel- berg, die de tentoonstelling in zijn kwaliteit van directeur organiseerde. De Amerikaanse voorzitter van de raad van afgevaardigden van het Noord atlantisch Verdrag, Charles Spofford, heeft Maandag de raad verzocht de moge lijkheid, om Griekenland en Turkije tot liet volledig lidmaatschap van het ver drag toe te laten, te overwegen. Het voorstel werd, naar verluidt, gedaan op een der geregelde bijeenkomsten van de raad, welke Maandagmiddag te Londen werd gehouden. (Van onze Londense correspondent) WOLGENS een aankondiging van de Britse Admiraliteit zal de Royal Navy in de Middellandse Zee versterkt wor den met een vliegdekschip, een mijnen- legger van het snelste type, een torpe dojager en twee onderzeeërs. Hiermede zal de Britse vloot in de Middellandse Zee weer op haar gewone sterkte wor den teruggebracht. De aanvulling dient ter vervanging van andere onderdelen van de Middellandse Zee-vloot, die thans wegens de spanning rondom de oliecrisis naar de Perzische Golf gezon den zija. De versterkingen bestaan onder meer uit het 130.000 ton metende lichte vlieg dekschip Ocean, dat tot voor kort dienst deed in de Koreaanse wateren en mo menteel in Engeland opnieuw voor ac tieve dienst wordt uitgerust, en de mij- nenlegger Manxman, die te Chatham uit reserve wordt gehaald en tot de snelste schepen der Royal Navy be hoort. De Manxman, die een snelheid van 40 knopen heeft, stond in de af gelopen wereldoorlog bekend als „de kleine rat", wegens haar uiterst snelle mijnlegging-operaties in de toen vijan delijke Italiaanse wateren. Voorts de torpedobootjager Cheviot, die te Malta in reserve ligt en opnieuw in dienst wordt genomen. Deze versterkingen worden gecompleteerd door de onder gat Cygnet, dat in Porthmouth op nieuw wordt uitgerust, zowel als de 5.770 ton kruiser Cleopatra, zal eveneens binnen kort naar de Middellandse Zee ver trekken, ter vervanging van het fre gat Pelican de de kruiser Phoeboe, die naar elders gezonden worden. Inmiddels zullen alle andere reserve schepen der Royal Navy eveneens „uit de motballen" gehaald worden en voor gehouden worden. In totaal zijn hier 72 actieve dienst gereedgemaakt en klaar reserveschepen bij betrokken, die zo De raadsman van de Federatie, mr. F. Zeiler te Bergen, heeft gisteren na mens het bestuur de Nieuwe Langedij ker Courant telegrafisch gesommeerd, onmiddellijk het artikel, dat betrek king heeft op de gunning van druk werken enz., te herroepen, aangezien daarin gesuggereerd schijnt te worden, dat er sprake is van corruptie. Eiseres- se stelt, dat de bedoelde voorlichting van a tot z onwaar is te achten. Voorts hebben de Federatie en de heer Dinkelberg persoonlijk een straf vervolging gevraagd tegen de Nieuwe Langedijker Courant en hebben zij, wegens geleden schade in eer en goe de naam, een eis tot schadevergoeding tegen het genoemde weekblad inge steld. Ten slotte vernemen wij nog, dat het bestuur van de Federatie van V.V.V.'s Donderdagmiddag zal verga deren, teneinde zich te beraden over de houding, die men ten aanzien van de affaire zal hebben aan te nemen In het algemeen schijnt men van oor deel te zijn, dat het zogenaamde ge heime rapport thans onverwijld open baar dient te worden gemaakt, opdat men zich publiekelijk kan verweren tegen de geruchten, die de ronde doen .Herstel van gezondheid" Naar radio-Ankara weet te melden is de Bulgaarse minister-president Voelko Vhervenkof voor herstel van zijn gezondheid naar Moskou vertrok ken. Enige tijd geleden hebben de Ita liaanse communistenleider Togliatti en en de Franse communistische voorman Thorez ook in Rusland genezing ge zocht en gevonden. de Chinese troepen op Formosa een <n- vasie op het Chinese vasteland onder nemen. Echter moeten daardoor de A- merikanen niet in de strijd worden be trokken en ook moeten de verliezen der nationalisten niet zó groot worden, dat zij daardoor Formosa niet meer zouden kunnen verdedigen. Over West-Europa heeft Bradley ge zegd, dat het industriële vermogen zo danig is, dat het een belangrijke ver sterking van de Russische stootkracht zou kunnen betekenen. De bewoners van dit gebied achtte hij zeer bekwame bondgenoten. Eén van de beste kansen ter vermijding van een oorlog bestaat in ec-n zodanige versterking van Europa, dat elk land ter wereld zich ervoor zal wachten, het aan te vallen. Verlies van Europa zou voor Amerika ook in houden verlies van de olievelden van het Midden-Oosten en van de bases overzee voor de luchtmacht, van waar uit de Russische oorlogsmachine zou kunnen worden vernietigd. Bradley verwachtte, dat de door de Russen ver oorzaakte spanning nog geruime tijd zou kunnen voortduren. Over het bestaan van concent ra tieka mpen Door de internationale commissie tegen concentratiekampen is Maandag in het Egmondpaleis in Brussel een schijnproces begonnen tegen de rege ringen die concentratiekampen in ge bruik plegen te hebben als middel om druk uit te oefenen. De commissie is een particuliere organisatie van vroe gere gevangenen van het Nazi-bewind, die verleden jaar werd opgericht. Er zullen voor het Hof, dat uit negen rechters van verschillende nationali teit bestaat, onder presidium van de Franse professor Balachouski, 26 vluch telingen uit de Russische kampen ge tuigenis afleggen. „De openbare aan klager", de vermaarde Franse verzet strijdster mevr. Elisabeth Ingrand, ver klaarde dat de gegevens gebaseerd zijn op objectieve bewijzen en niet afkom, stig zijn van horen zeggen. De gevallen van Griekenland, Span je, Joegoslavië en de Sowjet-Unie zou den onderzocht worden; ten slotte verscheen Rusland als de enige be schuldigde, omdat de andere landen de toezegging deden een onderzoek ter plaatse toe te zullen staan. De Syrische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad heeft namens zijn rege ring schriftelijk bij de raad geprotes teerd tegen het voortzetten door Israel van de droogleggingswerkzaamheden in het betwiste moerassengebied van Hoe- leh. Hij vestigt de aandacht van de Veiligheidsraad op „de ernstige gevol- snel opnieuw uitgerust zullen worden, gen van definitieve voortzetting van dat zij zonodig na 14 dagen in de vaart deze werkzaamheden door Israel kunnen zijn. Deze laatste maatregel is overeenkomstig het besluit, om dit jaar een „redelijke staat van paraatheid" tot stand te brengen, voor de vloot, zowel als voor het leger en de luchtmacht. NEGEN GEVALLEN VAN PSEUDO- VOGELPEST IN APRIL In de maand April zijn bij de pluim veestapels van negen eigenaren gevai len van pseudo-vogelpest geconsta teerd. waarvan in Barneveld vier, Oos# zaan twee, Broek in Waterland, Haar- zeeboten Tudor on Sanguine. Het fre- lemmermeor en Rijswijk (Z.H.). Om te voorkomen dat de wolprijzen beneden een bepaald niveau zullen zak ken zijn Australië, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en Engeland overeenge komen een fonds te vormen van 66 millioen pond sterling. In Londen zal een orgaan worden gevestigd, samen gesteld uit de deelnemende landen om de wolinkoop voor de Dominions t« regelen. Brits protest te Peking Engeland heeft een protestnota ge zonden aan de regering van communis tisch China wegens het vasthouden van een aantal Britse staatsburgers en n- gezetenen van dominions en verbon den landen. Reeds werd op 30 Apri' opheldering gevraagd over de redener van hun arrestatie, maar hierop i nimmer antwoord ontvangen. Op het ogenblik bevinden zich vier Engelsen, zes Canadezen, drie Austra liërs en ongeveer 35 Amerikanen in Chinese gevangenschap. Zij hebben niet terechtgestaan en in de meeste gevallen is van de gevangenneming geen motivering gegeven. Niemand weet, hoe deze mensen het maken, aangezien het onmogelijk is, met hen in contact te komen. Ongeveer 400 vliegtuigen zuilen dee.- nemen aan de grote oefening Ombrel le, die van Woensdag 23 Mei tot Zater dag 26 Mei boven West-Europa en ooi- boven Nederland wordt gehouden. Deense, Amerikaanse, Engelse, Bel gische, Franse en Nederlandse eenhe den houden dan in groot verband eni ge operaties die op het terrein van de tactische luchtmacht vallen, d.w.z. oe feningen die in enig direct verband staan met het optreden van de land macht. Bij deze Ombrelle zullen de landstrijdkrachten slechts „pro memo rie" hun medewerking verlenen. In Nederland worden enkele squadrons buitenlandse straaljagers gestation- neerd en wel vijf Engelse een Belgi sche en een Deense Van Nederlandse zijde nemen twee eenheden Meteor straaljagers aan de manoeuvres deel, Het geheel staat onder leiding van de opperbevelhebber van de luchtstrijd krachten van het Atlantisch Pact in West-Europa, de Amerikaan luitenant- generaal L. Norstad.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1