Stad en Omgeving Boze nicht smeet met petroleum Nog groter feest op 8 October ondanks vermindering van leden Agenda met weinig belangrijke voorstellen Een verzonnen diefstal Vijf-en-veertig kinderen werden naar vacantiekolonies gezonden Mr. A. J M Leesberg onderscheiden AGENDA De Brand in gasfabriek DINSDAG 33 MEI 1951 Voor de achtste maal op het verdachtenbankje Het was een zeer explosieve Adriana Z. uit Egmond aan Zee, die gisteren in Alkmaar voor de balie trad, beschuldigd van eenvoudige belediging, ver nieling, mishandeling en valse aangifte. Al deze misdryven had zg bedreven jegens haar „volle nicht" G., die als getuige optrad en eveneens goed van de tongriem gesneden bleek. Zozeer geraakten de verdachte en de getuige som tijds in debat, dat de politierechter zich slechts met moeite verstaanbaar kon maken en een parketwachter zich in de neutrale zone tussen het verdachten bankje en het getuigenhekje moest posteren om eventuele grensoverschrijdingen te beletten. De moeilijkheden waren begonnen rr «-« zesde Februari, toen Adriana haar nicht voor een kruidenierswin kel in Egmond was tegen gekomen. Het kwam al direct tot handtastelijk heden, waarbij eerstgenoemde geen halve maatregelen nam. Zij schold G. uit voor dief, doopte haar met een flinke scheut petroleum en gaf haar daarna nog een klap in het gezicht. Dit alles was blijkbaar nog niet vol doende, want als besluit van de vijan delijkheden stapte zij naar de politie met de mededeling, dat G. haar por- temonnaie had gestolen. De Rijks politie bleek echter over meer vernuft te beschikken dan Adriana en toen na een nauwkeurig onderzoek kwam vast te staan, dat de nicht de diefstal niet kon hebben gepleegd, gaf de vrouw toe, dat ze de aangifte had gedaan om haar nicht „een hak te zetten". Onverkwikkelijk. Er werden ter rechtszitting over en weer vele beschuldigingen geuit, te onverkwikkelijk om op te noemen. Wat overbleef was het strafblad van Adriana, dat reeds vier beledigingen, twee mishandelingen en een diefstal vermeldde. De opmerking van de ver dachte, dat zij „nooit last heeft met de mensen", ontlokte mr. Van den Wall Bake het antwoord: „Maar de mensen hebben wel last van u." „Ik ben zo eerlijk als goud," besloot Adriana haar tirade, doch daar was de officier van justitie, mr. Meischke, het lang niet mee eens. Hij was van mening, dat het nu maar eens afge lopen moest zijn en eiste drie maan den gevangenisstraf. De politierech ter wilde het echter nog eenmaal met Adriana proberen. Hij veroordeelde haar tot 100.subs. 30 dagen en als stok achter de deur voegde hij er drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar aan toe. De vrede hersteld. Emmert A. uit Heiloo trad voor de groene tafel omdat hij op 3 Maart zijn buurman met een tuinslang had nat gespoten en er bovendien nog een paar hartige woorden aan had toegevoegd. De tijd heeft echter alle wonden ge heeld en thans zijn deze beide buren weer de beste vrienden. Hiermede re kening houdend eiste mr. Meischke 15.subs. 10 dagen. Mr. Van den Wall Bake meende, dat de straf nog wel iets lager gesteld kon worden en veroordeelde A. tot 10.subs. 6 dagen. Vreemde ruzie. De verhouding tussen Martinus B. uit Heiloo en diens plaatsgenoot Mar tinus M., is wel zeer eigenaardig. Reeds vijftien jaar lang zitten deze beide mannen elkaar in het vaarwa ter en geen van beiden weet eigenlijk waarom. Ook zijn zij vergeten wat vroeger de aanleiding tot de vete is geweest. Volgens B. trekt N. altijd le lijke gezichten tegen hem en N. be weert, dat B. hem altijd uitscheldt, als tenminste geen getuigen in de buurt zijn. Dit laatste verdroot N. zeer en hij verzon een krijgslist. Op een goede dag verborg hij zijn vader en zijn vrouw achter een haag, die hij zelf kwasi ging staan snoeien. Toen B. voorbij kwam en N. zo flink aan het werk zag, kon hij niet nalaten te zeggen: „Ha, daar heb je die smeer lap ook." Hiermede ondertekende hij zijn eigen vonnis, want ditmaal was hij er lelijk bij. Voor de balie bleek gisteren, dat beide mannen nog hele verre familie van elkaar zijn, doch dat maakte wei nig indruk op hen. De officier van justitie en de politierechter waren bei den van mening, dat de belediging niet bepaald tot de halsmisdrijven gere kend moest worden. B. werd daarom conform de eis tot 10.subs. 6 da gen veroordeeld. Hij zal echter niette min beroep aantekenen, daar hij voor zichzelf overtuigd is, dat hij niet heeft gescholden en dat de getuigen hem verkeerd hebben verstaan. Dure klap. De Alkmaarder Johannes L„ die te recht moest staan omdat hg iemand, met wie hij destijds in de gevangenis had gezeten, een klap had gegeven, werd hij bij verstek overeenkomstig de eis veroordeeld tot 25.subs. 10 dagen. Een autotocht. De jeugdige Hendrik B. uit Heiloo was voor de groene tafel geroepen, omdat hg in een zwak ogenblik 15.75 van zijn werkgever had ach ter gehouden. Hij had het geld willen gebruiken voor een autotochtje, dat hij niet kon betalen van zijn 5.zak geld. Daar er gunstige inlichtingen over hem waren verkregen, werd hij veroordeeld tot 20.subs. 10 dagen en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het von nis was overeenkomstig de eis. Op stap met een regenpijp. De Amsterdammer Pieter H., die zich moest verantwoorden wegens diefstal, had het maar raadzapjer ge acht niet te verschijnen. Hiermede ontliep hij zijn gerechte straf echter niet. Voor het ontvreemden van een zinken regenpijp bij de heer H. in de Wilhelminalaan, veroordeelde mr. Van den Wall Bake hem gisteren tot zes weken hechtenis. De eis was een maand. Hardleers. De Alkmaarder Cornelis Z. is be paald hardleers, een kwaal, die hem letterlgk en figuurlijk duur zal ko men te staan. In de nacht van de ne gende April trok hij de aandacht van een agent van politie, omdat hij al fietsend de vreemdste capriolen maak te. Toen hij werd aangehouden, blèek dat hij zo veel had gedronken, dat hg bijna niet kon staan. Voor zijn eigen veiligheid werd hij overgebracht naar het bureau van politie, waar nij eerst de volgende ochtend tot zijn po sitieven kwam. Hij wist zich toen ech ter practisch niets meer te herinne ren. Overeenkomstig de eis werd de man gisteren veroordeeld tot 100. subs. 40 dagen. Binnenkort zal hij op nieuw terecht moeten staan, omdat hij dezer dagen nogmaals met zijn dronken hoofd de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. Handtastelijkheden. De laatste verdachte, die gisteren haar zonden kwam opbiechten, was mevr. T. M. uit Groet, die zich op 9 April had laten verleiden tot hand tastelijkheden. Toen een vervelend 10- jarig jongetje het haar bij herhaling moeilijk maakte, deed zij iets dat heei goed begrijpelijk, doch wettelijk nu eenmaal niet toegestaan is. Ze gaf de jongen een flink pak voor zijn broek en haalde zich hiermede de toorn van de ouders op de hals, die een aan klacht indienden. Mr. Meischke vroeg ƒ10.subs. 5 dagen, welke straf de politierechter nog verminderde tot 7.50 subs. 3 dagen. Begin te besparen bij Uw kleding en maak kennis met de afdeling Uitstekend werk. van het Centraal Genootschap In 1950 gaf het werk van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonics aanleiding tot grote tevredenheid. Dit bleek uit het jaarverslag op de gister avond in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormde Gemeente op de Heul ge houden ledenvergadering van dit ge nootschap. Uitgezonden werden in totaal 45 kin deren naar de prachtige koloniehuizen ■van het Centraal Genootschap te Elle- com, Heelsum, Nunspeet en Oostvoorne. Drie en dertig kinderen genoten bos- verpleging, 12 kinderen gingen naar Oostvoorne en naar Bergen aan Zee, waar de Stichting Bio-Vacantie-oord dp verpleging van acht kinderen verzorg de in „Russenduin". Het aantal verpleegdagen bedroeg 1714, waarvan 1590 dagen in A-verple ging (5 a 6 weken) en 124 dagen in B-verpleging (meer dan 2 maanden). De verpleegkosten bedroegen f 3000 Deze uitzending is voor veel kindt m van onschatbaar belang. Nerveuze kin deren komen tot rust, ondervoede kin deren krijgen meer weerstand. In bijna "f ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) Eervol ontslag verleend Met ingang van 1 Juni a.s. hebben B. en W. van Alkmaar, door het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, aan de heer J. de Moor, 1ste machinist van het gem. slachthuis, eervol ontslag verleend. De heer de Moor is ruim 42 jaar aan de inrichting verbonden ge weest. Aan de tijdelijk schrijxer ten kanto re van 's Rijks belastingen de heer G. G. Schipper te Alkmaar, is eervol ont slag verleend. Steun van burgerij onmisbaar Het ziet er niet zo best uit met de 8' October vereniging, want het leden tal daalde in 1950 met ruim vierhonderd. Dat het ijverige bestuur desondanks plannen beraamt om de specifieke Alkmaarse feestdag op nog grootser schaal en met nog meer bijzondere attracties te doen vieren pleit voor het onwrikbaar vertrouwen, dat deze mensen hebben in hun medeburgers. Iedere Alkmaarder toch moet het als zijn plicht beschouwen de 8 October vereni ging met zgn lidmaatschap te helpen om de herinnering aan de machtige strijd van zijn voorouders levendig te houden. Dit was de kern van de toe spraak, die mr. G. A. de Lange gisteravond hield ter opening van de leden vergadering van deze typisch stedelijke vereniging. matie en onder applaus werden her kozen, deed de voorzitter enige mede delingen over de komende feestviering. Hoewel hij de tijd om onthullingen te doen over wat er precies gaat gebeu ren nog niet gekomen achtte, zei mr. De Lange, dat er plannen in overwe ging zijn genomen om de hoofdnum mers dit jaar bijzondere luister'bij te zetten. Ook nu zal men het feest even wel houden .binnen het kader van de traditie. De optochtcommissie heeft een deputatie naar de Philipsfeesten gezon den om daar eens poolshoogte te ne men en nieuwe ideeën op te doen. Naar aanleiding van deze mededelingen gin gen uit de vergadering stemmen op om niet alleen de binnenstad, maar ook de buitenwijken in de feestviering te betrekken. Eenvoudig zal deze oplos sing niet zijn, omdat bijvoorbeeld ,het leiden van de kinderoptocht door de buitenwijken voor de jeugdige deel nemers te veel vermoeiend zou zijn. Muziekcorpsen vroegen in 1950 ruim f 1000.- In zijn openingswoord liet de voor zitter zijn erkentelijkheid uitkomen voor de spontane medewerking, die ook in 1950 van het gemeentebestuur was ontvangen. Het laatste Ontzet- feest kreeg een bijzonder tintje door de aanwezigheid van de Engelse gas ten uit Bath, op wie de feesten van de 8ste October een onvergetelijke indruk maakten. Wat het bestuur vooral is opgeval len, aldus mr. De Lange, is dat de ge zelligheid zich de laatste jaren sterns meer verplaatst van de straat naar de beslotenheid van de café's. Om de feestviering meer algemener te doen worden zijn thans enkele attracties in voorbereiding. Over de medewerking van de buurtverenigingen, die door de versiering van de straten in belang rijke mate bijdroegen tot verhoging van de feestvreugde wilde spr. zijn grote erkentelijkheid uitspreken. Met spijt maakte hij melding van het be danken van de heer Keijsper als voor zitter van de feestcommissie. In het jaarverslag werd nogmaals herinnerd aan de festiviteiten van het vorige jaar, die begunstigd werden door zeldzaam goed weer. Waarderende woorden had de secre taris, de heer Koster, gewijd aan de oud-voorzitter de heer C. J. de Lange, die ruim 17 jaar het presidium heeft waargenomen en onder wiens leiding het 8 October-feest na jaren van ge dwongen rust weer in volle luister werd hersteld. De vereniging heeft hem het ere-lidmaatschap aangeboden als dank voor wat de heer De Lange zovele jaren heeft gedaan. Ook in het jaarverslag werd gewe zen op de ernst van de „bedankjes- stroom". Zonder steun van de burgerij is een waardige herdenking onmoge lijk en daarom worden maatregelen geraamd om het ledental door een grootscheepse actie weer te doen stijgen, stijgen. De. totale onkosten van het 8 October feest in 1950 hebben, zo bleek uit de cijfers van de penningmeester, de heer Hartong van Ark, 6313.44 bedragen, waarvan 26,89 niet door de inkomsten werd gedekt. Hierdoor verminderde het kasgeld van de vereniging tot 1988,72. Ook de buitenwijken Na de bestuursverkiezing, waarbij de aftredende heren mr, A. J. M. Lees berg. P. Cloeck en C. J. Mol bij accla- Melkwagentje werd omver gereden Gistermiddag reed een zes-wielig motor voertuig vanaf de Langestraat door de Boterstraat naar de Laat. Voor melkhan del De Graaf stond een melkwagentje. waaroD een bus met 40 liter melk stond geplaatst. Bij het passeren van de wagen werd net karretje het trottoir opgeduwd waardoor een spiegelruit van 2.40 bij 2.40 meter sneuvelde, terwijl het karretje werd beschadigd en de melk over straat vloeide. De schade wordt onderling geregeld. Dat loopt toch op grienen uit", merkte mr. Schuurman ten aanzien van dit voorstel op. Verder werd aangedrongen op veel muziek door middel van luidsprekers en dansvloeren op verschillgnde pun ten in de stad. Dure muziek Een ernstig protest liet de vergade ring horen over de hoge bedragen, die de muziekcorpsen vragen voor hun medewerking. Het vorig jaar bedroeg deze post ruim duizend gulden, een zes de gedeelte dus van de totale kosten van de feestdag. Reeds vele pogingen zijn in het werk gesteld om hierin ver andering te krijgen, maar tot dusver heeft dit bij de muziekcorpsen nog wei nig gehoor gevonden. O /er deze kwestie is het laatste woord echter nog niet gesproken. Het bestuurslid, de heer P. Cloeck, delde mede, dat de heer W. Koster be dankt had als lid van de optochtcom missie, waarin hij dertig jaar zitting heeft gehad. Voor diens vele werk, waarvoor helaas moeilijk een plaatsver vanger kan worden gevonden bracht hij de heer Koster hartelijk dank. Het ledental van de vereniging thans gedaald tot tweeduizend, en vier honderd en vijftig gezinsleden, wat voor enkele aanwezigen aanleiding was te informeren naar de mogelijkheid van een gemeentelijke subsidie. Mr. A. J. M. Leesberg meende evenwel, dat een volksfeest, dat kunstmatig in stand moet worden gehouden met een bijdra ge van de overheid, geen volksfeest meer kan worden genoemd. Als een feest daarmee moet worden gefinan cierd dan is het de -aam van feest niet waard, aldus spreker. Kort na zijn komst naar Alkmaar, ruim 40 jaar geleden zo schrijft het N.N. Holl. Dagblad werd mr. A. J. M. Leesberg benoemd tot lid van 't R.K. Wees- en Armbestuur, waarvan hij enige jaren secretaris en reeds 25 jaar sinds het overlijden van de heer Lo- bach voorziter is geweest. Dit 40-ja- rig jubileum werd door het bestuur van het R.K. Wees- en Armbestuur aangegrepen, om mr. Leesberg voor zijn vele verdiensten voor deze instelling alsmede voor het vele goede, dat hij in tal van andere functies in het Kat holieke verenigingsleven, gedurende zovele jaren verricht heeft te hul digen. Het blad vernam, dat mr. Leesberg door Z. H. de Paus benoemd werd tot Ridder in de Orde van St. Gregorius, welke onderscheiding de Jubilaris Woensdag door de Deken zal wor den overhandigd. Wij kunnen hieraan toevoegen dat wij de grote verdiensten van de geridderde zowel als -wethouder en raadslid als in het bijzonder in het R.K. Maatschappe lijk leven in December 1949 toen hij hier zijn 40-jarig ambtsfeest als advo caat en procureur heeft gevierd uit voerig hebben weergegeven. Het is in. derdaad een lange lijst van zeer uit eenlopende organisaties waaraan de te genwoordige deken van de advocaten hier ter stede in zijn ruim 40-jarig in wonerschap van Alkmaar als bestuur der zijn beste krachten heeft gegeven, zodat de hem thans toegekende eer volle onderscheiding in alle opzichten verdiend is. Aan het bovengenoemde katholieke blad ontlenen wij nog dat morgenavond on de St. Dominicuskerk ter ere van de geridderde een plechtige H. Mis van dankbaarheid zal worden gecelebreerd. Des midags van 4—6 ur zal er ten hui ze van de heer Leesberg gelegenheid zijn hem met zijn pauselijke onder scheiding geluk te wensen. alle gevallen is het resultaat uitstekend en komt het kind uitgerust en in beten conditie terug, dank zij de prima ver zorging en het medisch toezicht in de koloniehuizen. Een kleintje, dat thuis niet eten kon, klaagde haar moeder, die op bezoek kwam, haar nood: ,,'t Was welprettig in de kolonie, maar ik mocht 's morgens maar zeven boter hammen eten" De ouders dragen bij naar vermogen, maar veel geld is nodig om aan alle aanvragen te voldoen. Mogen velen zich bereid verklaren om met een minimum-bijdrage van f 1.50 per jaar dit zegenrijke werk te steunen. De secretaresse, Graaf Jan kade 3, zal graag uw toezegging note ren. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Cuslello in het vreemdelingenlegioen (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het complot van het houten paard (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De gouden kooi (18 jaar); Rex Theater,2.30 en 8 uur: Vrouwen zonder naam (18 jaar). Gebouw Heul 11, 8 uur: Bijeenkomst Ver. voor Slechthorenden voor leden en belangstellenden. WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Abbott en Costello in het vreemdelingenlegioen (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 én 8 uur: Het complot van het houten paard (14 jaar); Harmonie Theater,2.30 en 8 uur: De gouden kooi (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Vrouwen zonder naam (18 jaar). Stukken voor de gemeenteraad vragen van de heer Berkhouwer WIJZIGING BOUWVERORDENING. De Raad besloot op 19 April het voorstel tot wijziging van de bouwver ordening (art. 55 ter voorkoming van vochtigheid) aan te houden om de di recteur van Gemeentewerken gelegen heid te geven zich uit te spreken over het amendement-Berkhouwer, waarin gesteld werd, dat wanneer dit door bij zondere gesteldheid van de bodem wordt gevorderd, B. en W. kunnen eisen dat een bodemafsluiting van dc- ton wordt gemaakt van tenminste 8 cm. dik. Een en ander is dan niet van toepassing als de begane grond-vloer der vertrekken wordt samengesteld uit beton, gewapend beton of gewapende vloerelementen. De directeur acht een bodemafsluiting van beton voor de ge- hel» gemeente noodzakelijk. Het aan brengen van zuiver zand onder de wo ningen komt slechts op f 100 minder dan de betonafsluiting maar komt het onderhoud der vloeren niet ten goede. Bepleit wordt daarom de bodemafslui ting overal voor te schrijven en te handhaven op een dikte van 8 cm. B. en W. stellen daarom voor hun oor spronkelijk voorstel aan te nemen. ADRESSEN VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Voorgesteld wordt financiële mede werking te verlenen voor de Sint Ag- nesschool voor het aanschaffen van de leesmethode „Lees nu maar", voor pla- tenboekjes, een schrijfbord, enz. (als er een achtste leerkracht komt), voor verduisteringsgordijnen en schoolban ken. Medewerking wordt geweigerd voor aanschaffing van de taalboekjes „Zon en leven". Voorgesteld wordt niet in te gaan óp het verzoek van de Mariaschool om fi nanciële medewerking te verlenen voor het aanschaffen van leesboekjes van de taalmethode „Zon en Leven" daar voor het aanvullen van leesmateriaal hieraan geen behoefte bestaat en wat de plaat jesboekjes betreft met één boekje per 2 leerlingen kan worden volstaan. Voorgesteld wordt medewerking te verlenen aan de St. Josephschool (G. L. O.), de Mariaschool en de Sint Agnesschool voor de aanschaffing van leesboeken in de nieuwe spelling en van leerboeken. Voorgesteld wordt medewerking te weigeren aan de St. Josephschool (G. L. O.) voor de aanschaffing van de boven de 36 exemplaren der „Lees mee"-methode aangevraagde exempla ren voor de gecombineerde 3e, 4e, 5e en 6e klasse. Wel zal medewerking wor den verleend voor de aanschaffing van schoolmeubelen, schoolboeken, enz. Wat betreft het verzoek om aanschaf fing van schoolmeubelen en schoolboe ken voor de Julianaschool wordt voor gesteld medewerking te weigeren voor het aanschaffen van diverse boeken en medewerking te verlenen voor de schoolmeubelen en de nader aangege ven schoolboeken. AANVULLING RAADS COMMISSIES B. en W. stellen voor in de vacature- Goudsblom een ander raadslid te be noemen in de commissies voor Open bare Werken, de Plantsoenen, de Rei niging, de Gem. instelling voor M. H. en de derde afdeling van de Raad. VACATURES COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. In de vacatures in de commissie tot wering van schoolverzuim worden de volgende candidaten voorgesteld: Va cature H. K. M. de Wild, no. 1 de heer De Wild, no. de heer H. A. M. Jacobse, in de vacature Th. Dijkstra no. 1 1e heer Dijkstra en no. 2 de heer A. N. A Greuter. GOEDKEURING REKENINGEN BURGERWEESHUIS. Voorgesteld wordt goed te keuren dc rekeningen over 1948 en 1949 van het Burgerweeshuis, resp. met inkomsten van f 18.018.68 en uitgaven van f 10.897.60 (overschot f 7.121.60) en van f 15.215.44 aan inkomsten, f 19.644.19 "n uitgaven, (nadelig saldo f 4.428.75). BOUW CONCIËRGEWONINGEN. B. en W. delen nadere gegevens mee over de bouw van congiergewoningen voor de Handelsschool en de Rijks- landbouwwinterschool. In verband daarmede wordt voorgesteld op "en terrein aan de Bergerweg ten behoeve van de te bouwen Handelssschool en Rijkslandbouwwinterschool twee wo- .ningen te doen bouwen en daartoe een bedrag van f 31.000 beschikbaar testel len. REKENING EN VERANTWOORDING 1949 BIJZONDERE SCHOLEN VOOR V. L. O. Voorgesteld wordt goed te keuren de rekeningen en verantwoordingen over 1949 van de Alkm. Fröbelschool, de R. K. Bewaarscholen en de Chris telijke kleuterscholen. GOEDKEURING REKENINGEN VAN DE ARMENRAAD. Voorgesteld wordt goed te keuren de rekeningen 1948 en 1949 van de Ar menraad (bijdragen van de gemeenten f 3.499.77 en totaal der uitgav-m f 25.604.76) en voor 1949 (bijdragen dei- gemeenten f 4.165.41 en totaal der uit gaven f 26.265.65). VERHOGING VAN BOCWCREDIET. Voorgesteld wordt aan het raadsbe sluit van 1 Februari (een crediet van f 791.000 voor de bouw in de polder Ach termeer en O verdie aan de Hooft - straat van 84 woningen) toe te voegen een bedrag van f 20.664 voor het aan brengen van warmwaterinstallaties. De minister zal worden verzocht de huur der woningen met f 0.70 per week te verhogen BEZOLDIGING ONDERWIJZEND PERSONEEL BIJZONDER V. L. O. Voorgesteld wordt voor het onder wijzend personeel bij het bijzonder voorbereidend L. O. toepassing te ge ven aan het uitkeringsbesluit 1950, aan het toelagebesluit 1951 en het Kon. be sluit van 5 April 1951, nadat dit tot stand is gekomen en van toepassing verklaard op het personeel van het ge woon lager onderwijs. UITNEMING VAN GROND UIT HET GRONDBEDRIJF. Voorgesteld wordt een perceel groot ongeveer 2600 m2 tussen de Ruysdael- kade en de Jan Steenstraat uit het grondbedrijf te nemen en daarvoor het grondbedrijf een bedrag van f 36.400 uit te keren. De grond heeft door het bouwen van een school een definitie ve bestemming gekregen. VERKOOP GROND INDUSTRIE TERREIN NOORD. Voorgesteld wordt aan de Bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken een stukje grond van 855 m2 te verkopen voor de bouw van een pakhuis voor f 14 per m2. VRAGEN VAN DE HEER BERKHOUWER. B. en W. stellen voor de schriftelijk ingediende vragen van de heer Berk houwer inzake het ontslag van twee schoolschoenmakers te beantwoorden na de behandeling van punt 1 en punt 2 der agenda, dus na de beëdiging van de heer De Boer, als raadslid, de no tulen en de behaneling der ingekomen stukken. Cokesbunker in vlam men In de afgelopen nacht is de Alk maarse brandweer voor de vijfde maal in enkele dagen tijds gealarmeerd. Te 12.08 uur werd i urand gemeld in de gasfabriek en enkele ïimuten latei- waren de ladderwagen, een autospuit en de nieuwe manschappen materiaal wagen voor het gebouw aan de Hel- derseweg aanwezig. Reeds had de brand in een der boven de cokesbreker- en" sorteerinrichting gelegen plaatijzeren bunkers de houten ombouw aangetast. Hoog sloegen de vlammen op, doch toen de magyrusladder in stelling was gebracht en de brandweer met twee en weldra drie stralen de strijd aanbond, was het pleit spoedig beslecht. Wel stegen nog geruime tijd grote stoom wolken uit de brandende cokes op, doch van een ernstig gevaar kon met meer gesproken worden. Omstreeks kwart voor één liet de commandant, de heer J. v. Maarleveld, een grote hoe veelheid gloeiende cokes weglopen, hetgeen een fantastisch schouwspel op. leverde. Tegen één uur konden de corpsen „Burgerplicht" en „Kracht en Vlug heid" inrukken. Het laddercorps en het corps „Kwiek" hielden nog een oogje in het zeil voor het geva! enige geroosterde houtdelen opnieuw zouden opvlammen. De schade beperkt zich voornamelijk tot het houtwerk. Hedenmorgen werd een onderzoek ingesteld of ook de mo tor van de cokes-breker- en sorteer inrichting schade had bekomen. Naar de politie ons hedenmorgen mededeelde, is de oorzaak van de brand gelegen in het feit. dat de cokes, die gisteravond om zeven uur via een transportband naar de bunkers werd geleid, niet voldoende is geblust.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2