dB Gillette Ned. Instituut voor Publieke Opinie GoeJV^ 400.000 NEDERLANDERS kregen waar voor hun geld Vader Bot werkte liever op de akker Alkm. Schaakclub V.V.V. B. v. d. Kamer won de voorjaarscompetitie Bergen Langendij'k Burgerlijke Stand Egmond aan Zee Akersloot Brand in riethoop bracht dorp in beroering HEILOO Koedijk Beemster Burgerlijke Stand NIEUWE VOORSCHRIFTEN BETALING VAN IMPORTEN AMSTERDAMSCHE BANK - INCASSO-BANK DINSDAG 22 MEI 1BS1 Op uitnodiging van de Jongeren Or ganisatie Vrijheid en Democratie sprak de heer W. Schoehuijs Zaterdagavond in hotel Victory voor een klein, doch aandachtig gehoor over het werk van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie. De heer Schoehuijs toonde zich een goed spreker, die zijn onderwerp volkomen beheerste. Hoewel met het wetenschappelijk on derzoeken van de publieke opinie eerst in 1936 werd begonnen, zijn toch reeds opmerkelijke resultaten behaald. Voor die tijd peilde een groot Amerikaans blad van tijd tot tijd de mening van zijn lezers, doch doordat de goed gesi tueerden in deze groep numeriek in de meerderheid waren, werd geen zuiver feaeid verkregen. In 1936 nam de Ame- •gmaan dr. Gallup het onderzoek ter hand en de resulltaten die hij behaalde waren van dien aard, dat hij reeds spoedig zeer grote bekendheid ver wierf. Naar zijn voorbeeld werd na de oorlog hier te lande de NIPO opge richt, dat is uitgegroeid tot een van de beste organisaties die er op dit terrein zijn. De onderzoekngen liggen op velerlei terrein. Zij gaan o.a. uit naar politieke maatschappelijke, economische en com. merciële belangen. Men komt hierbij vaak tot vreemde conclusies. Zo is bij voorbeeld gebleken dat de dames die roken in de regel ook degenen zijn die nylonkousen dragen. Bij de onderzoekin gen van commerclete belangen zijn vaak millioen guldens gemoeid en een juiste uitkomst is dus van groot be lang. Dat het NIPO voor zijn taak vol komen berekend is, bleek bij de laatste Een gouden echtpaar Het was Zondag fêest op het Ropjes- kuil, toen het echtpaar S. Bot, J. Bot Boots zijn vijftigjarig huwelijksfeest vierde. Het gouden echtpaar man en vrouw zijn beide 73 jaar kon deze dag terugzien op een reeks van jaren, die niet zonder moeilijkheden voorbij gingen. Zes van de tien kinderen, die het echtpaar heeft gehad, zijn over leden en vrijwel vanaf de. aanvang van het huwelijk was mevrouw Bot zieke lijk en zwak. Op 28-jarige leeft.jd werd ze in één nacht, als gevolg van een ziekte, plotseling stokdoof. Nooit heeft ze daardoor de stem van haar kinderen gehoord en een radiotoestel is voor haar een dood ding. Nimmer hoorde ze muziek uit zo'n „wonder- kastje" klinken. Haar man is een volkomen tegen beeld. Vanaf zijn negende jaar is hrj reeds als los-arbeider werkzaam ge weest. Hij stond bekend als „de beste aardappel- en bollenrooier" en waren zijn kinderen,.er nigt, die hem- een rustige oude dag willen- laten beleven, dan werkte vader Bot nog even geest driftig op de akker, inplaats van kalm, zoals het een man van zijn leeftijd betaamt, thuis te zitten en van „Drees te trekken". Het echtpaar woont reeds 31 jaar in Alkmaar en is verschillende malen verhuisd. Maar hier, op Ropjeskuil 74, omringd door de goede zorgen van de kinderen, heeft het echt de plaats ge vonden om er zijn levensavond te slijten. Ze hebben 13 kleinkinderen en sedert kort één achterkleinkind, dat door vriendelijk gekraai reeds de aard van zijn overgrootvader openbaart. Nog wat vermoeid van de drukke da gen, die achter hen liggen, zitten de heer- en mevrouw Bot temidden van de talrijke bloemstukken, hun ge schonken door de grote kennissen kring. Ondanks alle moeilijkheden, die er in de voorbije halve eeuw waren, zijn beiden tevreden en het is vooral deiheer Bot, die met een leuk gezegde de stemming op peil houdt. Laat ons hopen, dat het nog heel lang zo mag blijven. gemeenteraadsverkiezingen van Am sterdam, toen het eindresultaat slechts 3/4 procent afweek van de verwachte uitslag. Bij de verkiezingen van de Provinciale Staten was het verschil een half procent. Na de pauze beantwoordde de heer Schoehuijs een groot aantal vragen, die bewezen hoezeer het onderwerp de aandacht van de toehoorders had. DE SLACHTVEEMARKT VAN MAANDAG Op de slachtveemarkt van gisteren waren aangevoerd: .1 paard; 52 koeien p. stuk f 600—f 1250, eerste kwaliteit per kg. f 2.90f 3.10, overige soorten p. kg. f2.60f 2.80; 180 nuchtere kalveren p. stuk f 35f 85. 2 Vette schapen; 277 varkens: vleesvarkens en spekvarkens p. kg. f 1.86f 1.90, lichte varkens f 1.80 f 1.84. zeugen f 1.68—f 1.70. Lijkt ogenschijnlijk het aantal aan gevoerde koeien niet groot, rekening houdende met de tijd van 't jaar, kun nen wij het kwantum toch wel normaal noemen. Voor wat de prijzen betreft, verkeren de slagers wel in een moei lijke positie. De sterk gestegen winkel prijzen hebben de omzet al doen dalen, doch de steeds maar oplopende markt prijzen, met daarbij de dalende note ringen voor de huiden, Rebben als ge volg. dat de uiteindelijke financiële re sultaten zeer ongunstig zijn. Ook nu waren de markt-noteringen wederom hoger; zelfs zijn er nog koeien voor f 3,20 per kg. verkocht. Houdt men met het bovenstaande rekening, dan is de matige, zelfs stille handel, wel begrij pelijk. De dalende aanvoer van nuchtere kalveren werkt nadelig op de prijzen die weer sterk zijn opgelopen. Zo ko men de voor de worst bestemde dieren op f 2.60 f 2.70, de zware kalveren op pl.m. f 3 per kg. uitgebeend. De aanvoer van varkens was niet te groot, maar toch voldoende om aan de vraag te voldoen. In het begin was het rustig; later ging het even beter, doch de handel bleef matig. Een klein aantal vleesvarkens en zeugen ging in prijs uit bóven de noteringen, die ge geven zijn met korting op 't levende gewicht. Ex-kloosterling pleegde bedrog Onder dit opschrift hebben wij in ons nummer van Woensdag 16 Mei een rechtszaak weergegeven, die daags te voren door de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar was behandeld. Het was de zaak tegen Anthonius S. uit Wieringen, die 30 jaar in een klooster had doorgebracht en davna onderwij- zeer in Wieringen is geworden, waarna hij met een vrouw had kennis ge maakt, in financiële moeilijkheden was gekomen én ten slotte op oneer lijke wijze gepoogd had zich de nodige middelen te verschaffen. De R.K. reclassering die een rap port over deze verdachte aan de recht bank heeft uitgebracht verzoekt ons te willen melden, dat niet zoals uit het verslag zou kunnen blijken de connectie met de matale vrouw reeds gedurende het kloosterleven zou zijn aangevangen. Op deze verdachte zo wordt ons gemeld is in zijn 30-jarige afzon dering niets aan te merken geweest. Hij werd op verzoek eervol uit het klooster ontslagen en eerst daarna zijn de moeilijkheden in zijn particu liere leven gekomen. UIT HET ZAKENLEVEN In het handelsregister werden de volgende nieuwe inschrijvingen opge. nomen: Vacantieoord ,,'t Zeepaard", Schoorl, Laanweg C 157. Pensionbedrijf. Eige naar: P. Langeveld. Firma P. Reijne, Akersloot, Stierop 475. Veehouderij in de ruimste zin. Vennoten: P. Reijne en J. W. Klop. J. C. Straatman (E.)Den Helder, Spoorstraat 95. Verhuurinrichting van gemotoriseerde rijwielen en rijwielen. Gisteravond werden op de clubavond nog de volgende partijen gespeeld voor de onderlinge wintercompetitie. Hoofdklasse: P. HoekstraP. Seewald 61, C. Mayer—N. Termaat 0—1, E. G. KayserA. Beemsterboer VsY> G. F. v. BrenkA. Haksteen 10, J. Veis—A. Vis 10, drs. P. VreekenA. Beemsterboer Yi1 li- Stand uit 15 partijen: Hoofdklasse:: drs. P. Vreeken 13 p: E. G. Kayser 13 p; P. Seewald 11 p; R. Pij ning 9V* p; W. Kwak 9 p; A. Beemster boer 8% PI ir. G. Cool 7 p. Ie kl.J. C. de Ruiter en A. Tegel 9 p; P. v.d. Struys 8% p; J. de Waal 8 p. 2e kl.: (na 12 partijen): F. Hol 10 p; C. Meijer Jr. 9% p; A. Scharps 8V2 P*. Mej. Bouwman 5 p. 3e kl.: (na 12 partijen) J. v. Ekeren 8 p; Mevr. Veis 71/2 p; Mevr. Dagelet 7^ p. In de competitiestand van de N.-H. Schaakbond nemen de tientallen van WV II en III uitstekende plaatsen in. In Juni beginnen bij VVV de wedstrij den om het kampioenschap van Alkmaar in hoofd-, eerste- en tweede klasse, ter wijl in Augustus weer de wedstrijden vol gen van de Zilveren Dame en de Zilveren Toren. Zondag hield Alcmaria Victrix haar laatste rit van de voorjaarscompetitie. In de A-klasse was het weer B. v. d. Kamer, die in een mooie sprint won voor J. Ottebros en H. v. d. Sluis. Ook in de B klasse werd het in de sprint betwist. Hier was het Koch, die als eerste over de streep ging, gevolgd door Oudejans en M. Pronk. Jn. Keuken won weer op overtui gende wijze in de C klasse. K. Veld- boer werd tweede. De uitslag luidt: A klasse (92 km): 1. B. v. d. Kamer; 2. J. Ottebros; 3. H. v. d. Sluis; 4 J. de Beurs. B klasse (92 km): 1. G. Koch; 2. J. Oudejans; 3. M. Pronk; 4. J. Scholten; 5. P. Duin. C klasse (55 km): 1. J. Keuken; 2. K. Veldboer; 3. J. Schuitemaker; 4. Sj. Droog. Invitafie-Tournooi Venneker In het café van de heer Vennektr wordt deze week een invitatie-biljart- tournooi gehouden, waaraan deelnemen D. Korver, O. Seckles, M. Henoy, A. v. d. Schilden, L. v. d. Aakster, Chr. Kalman, K. Krijgsman en B. Duin. De eerste resultaten waren gisteren (partijen van 75 car.): O. Seckles 75 18 13 4.16 D. Korver 59 18 22 3 27 M. Henoy 75 27 6 2.77 v. d. Schilden 59 27 10 2.18 C. Kalman 75 17 28 4.41 L. v. d. Aakster 41 17 9 2.41 K. Krijgsman 75 17 20 4.41 B. Duin 41 17 9 2.41 M. /Henoy 75 27 17 2.77 B Duin 64 27 9 2.37 O. Seckles 75 23 20 3.26 V. d. Schilden 69 23 14 3.— Het tournooi wordt deze week voortgezet. H. DE JONG KAMPIOEN VAN D.D.D. In de onderlinge competitie van de damclub DDD heeft H. de Jong zich de sterkste getoond. Gedurende 31 we ken heeft hij de eerste plaats bezet en alle aanvallen daarop afgeslagen. De definitieve eindstand is: Eurste tiental: 1 H. de Jong, 2 M. Hemels, 3 N. Oud, 4 M. Oud, 5 L. Verver, 6 G. Woonijk, 7 N. Riebeek, 8 J. Schuit, 9 P. Booy, 10 M. J. Langras Jr. Tweede tiental: IJ. Mekken, 2 C. Bijwaard, 3 J. Jorna, 4 M. A. Langras, 5 N. Visser, 6 M. J. Langras Sr., 7 D. Stam, 8 P. de Wijn, 9 G. Bak- kum, 10 W. Ranzijn. No. 21 t/m 26 werden: C. Balder, T. Kom, N. Lengers, D. Klinkhamer. A. Visser en J. C. Witte. HOORN - PURMEREND ALKMAAR - TEL. 2254 Ook per bode voeren wij gaarne Uw beslallmgen uil. Bestellingen vanaf 7.50 franco bij U thuis. WONINGRUIL Aangeb. woning op goede stand Alkmaar. Gevr. wo ning Heiloo. Br. onder no. A 5 bureau van dit blad. Vanaf 26 MEI a.s. elke Zaterdagavond per tou ringcar naar AVIFAUNA (met avondverlichting). Vertrek Alkmaar 6.45 u. Retourprijs 4. S.v.p. tijdige opgave bij MIENT 1. Tel. 3256. Eens per jaar Het gehele jaar kunt u een beroep doen op uw Rode Kruis. Deze keer doet het een beroep op u. In de laat ste week van Mei en de eerste week van Juni wordt uw bijdrage afgehaald. Geef ééns per jaar blijmoedig en gul! „Ex Oriente Lux" Voor de Studiekring Alkmaar van het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" wordt de slotlezing van dit seizoen gehouden door prof. dr. F M. Th. de Liagre Böhl, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met als onderwerp: „Archaeologische illus traties bij bijbelse verhalen". De lezing wordt gehouden op Woens dag 23 Mei a.s. des avonds 8 uur pre cies in de Harmonie. Zij wordt verlucht met een fraaie collectie lichtbeelden. Voor deze interessante avond zijn nog enige introducties verkrijgbaar bij de sercretaris van de studiekring: Mr. G. A. de lange, Breedstraat 16 te Alk maar. Noodverlichting werd nog aangevuld Zoals men weet ontstond er in de late uren van Zaterdagavond een sto ring in het electriciteitsnet. Daardoor werd iedereen getroffen, die tussen middernacht en drie uur nog op was. Op dat ogenblik vierde de buurtver eniging Bloemwijk een feest in ',,t Wa pen van Heemskerk". In het verslag, dat daarvan gisteren werd opgenomen, is geschreven dat men danste bij kaarslicht. Men vestigt er thans echter onze aandacht op, dat de noodverlich ting direct automatisch werd ingescha keld. Deze zeer moderne installatie werkt op accu's. Om de sfeer nog wat feestelijker te maken heeft de directie van ,,'t Wapen van Heemskerk" een aantal kaarsen ontstoken. Het feest, dat ongestoord verder ging, kreeg door een en ander een zeer aparte sfeer. Hoe de duiven vlogen van Alcmaria Victrix Bovengenoemde vereniging organi seerde Zondag 13 Mei een course van uit Vilvoorde (Belgie). Aan deze wed strijd werd deelgenomen door 420 dui ven. De lossing had plaats om 8.15 uur. Er waren 84 prijsduiven. De aankomst der eerste 30 duiven: 1. W. Hartland 10.23.01; 2. G. Way- boer 10.24.20; 3. Th. J. v. d. Berg 10.25.15: 4. G. Vink 10.24.51; 5. J. Koot 10.26.28; 6. Kaper—Termaat 10.26.09; 7 W. Hartland 10.26.29; 8. M. G. Pionk 10.26.42; 9. N. v. d. Kamer 10.29.45; 10. K. Vrasdonk 10.30.24; 11. H. Mooy 10.27.17; 12. Jn. Pronk 10.27.46; 13 N. Wortel 10.28.13; 14. K. Vrasdonk 10.31.20; 15. J. Duinmeyer 10.30.57; 16. C. Rabeling 10.28.49; 17. M. G. Pronk 10.28.36; 18. A. Haring 10.29.05; 19 M. G. Pronk 10.28.56; 20. G. van Nieuwen- huizen 10.29.57; 21. A. de Jager 10.29.06: 22. G. Alders 10.29.30; 23. J. Abbo' 10.30.16; 24. J. Koot 10.30.14; 25. N Pool- 10.29.29; 26. Kaper—Termaat 10.29.29: 27. W. Themmen 10.30.44; 28. J. Koot 10.30.36; 29. L. v. Vuure 10.30.06 30. J M. Schipper 10.29.14. Burgerlijke Stand Geboren: Andreas J. M., zoon van C. N. W. Veer en J. de Bont; Simon G. B„ zoon van G. F. Houtenbos en L. B. Güntert; Helena J. M., dochter van N. J. Louter en A. A. F. Janssen; Maria C., dochter van L. Dekker en A. C. Otten- bros. Holl. Maatsch. v. Landbouw ging op reis De onlangs door dr. J. Grashuis, direc teur van „De Schothorst", voor de afde ling Bergen van de Holl. Maatschappij van Landbouw gehouden inleiding over de voeding en steriliteit bij onze land bouwhuisdieren had in zo hoge mate de belangstelling gewekt, dat de leden van de afdeling besloten een bezoek te bren gen aan het grote proefbedrijf in Hoog land (Utrecht). Om het aangename met het nuttige te verbinden werd ook een bezoek gebracht aan Aalsmeer, het centrum voor snijbloe men, dat zich telleenj are in een steeds groeiende belangstelling uit binnen- en buitenland mag verheugen. Voor 15 a 20 millioen gulden wordt er jaarlijks geveild in de twee veilinggebou wen, de „C.A.V." en „Bloemenlust", in 1949 51 millioen rozen, 55 millioen anjers. 9 millioen seringen enz. enz. Van de rozen, anjers en seringen ging het naar de kippen, varkens en koeien een hele reis langs Vinkeveen, de Loos- drechtse plassen, Hilversum en Amers foort eneen hele overgang. Hadden 's morgens Flora's kinderen on verdeeld de bewondering gewekt, hier op „De Schothorst" was het wel even anders En geen wonder. Het is geen modelboer derij, zoals sommigen zich hadden voor gesteld, maar een proef boerderij, waar ♦elkens weer nieuwe combinaties van voe- dermiddelen op hun waarde in de prak tijk worden getoest en toegepast. Op het 47 ha grote bedrijf (30 ha weiland en 17 ha bouwland) houdt men 7 a 800 kippen, 120150 varkens, 125 stuks rundvee en wat schapen en er is een laboratorium voor voederproeyen, melkonderzoek enz. Bij een rondgang door de pluimvee afdeling zag men hoe alles gehuisvest was in hokken van het lessenaarstype met open voorfront op het Z.O., wat gezond» sterke dieren geeft, zoals de heer Blom, die het gezelschap als gids rondleidde, op merkte. Een kruising van Rhode Island Reds en New Hampshire gaf hoogproduc- tieve dieren, die geboren in November in April volop aan de Jeg waren. In de varkensafdeling zag men resul taten van verschillende proeven. Ten slotte passeerde het rundvee de revue. Gewezen werd onder meer op de wenselijkheid van het bijvoeren van pulp bij jong eiwitrijk gras, Waardoor ook de vruchtbaarheid gunstig wordt beïnvloed. Tegen middernacht arriveerde het ge- ze^chap weer in Bergen. Geboren: Maria P. cl. van C. J. Ver meulen en C. C. Zijp. Nicolaas D., z. van P. Rezelman en T. Brander. Annie, d. van C. Kaas en J% Abbenes. Frans, z. van U. Kamimnga en T. Geertsma. - Gijsbertus, z. van C. Gutter en G. Pluister. G e t ro u w d Rudolf Wesche en Cornelia M van Kleef. Sipke Visser en Wilhelmina Hahn. - Jan Roos (won. te St. Pancras) en Hendrika T. de Geus. Reddingsbrigade weer paraat De Egmondzeeër Reddingsbrigade komt weer in actie. De tent voor eerste hulp voorzien van de nodige reddings-, 'middelen "zal dézë' tveek" Weer óp/het strand verschijnen. De plaats zal weer zijn tegenover de vuurtoren. De twee vletten van de brigade zullen ook weer op het strand gestationneerd worden, evenals de bekende kastjes met de reddingslijn. In het Bestuur is de heer E. Zwart vervangén door de heer G. Gravema- ker, die tevens de functie van tent commissaris behoudt. Alvorens definitief tot samenwer king met het Rode Kruis te besluiten, zal eerst een afgevaardigde van het Rode Kruis worden uitgenodigd een en ander nader toe te lichten. Gistermiddag om vier uur staken kinderen een riethoop van de heer P. Verduin in brand en de rookwolken in de gehele omtrek zichtbaar deden vermoeden, dat er een grote brand woedde. De brandweer arriveerde 'met spoed: de zuiger werd in de sloot gegooid, maar de motor vertikte het na één mi nuut om verder te draaien. „Assie nou een uurtje staat dan doet ie 't wel weer" zei een van de brandweerman nen, maar daar kon men natuurlijk niet op wachten. De heer J. Henstra uit Alkmaar, die met zijn jacht in Akersloot lag, slaagde er met een groep zeeverkenners in het vuur naar binnen te drijven, zodat een op vijf meter af stand gelegen houten gebouwtje geen gevaar liep. Nadat een monteur de mo tor gerepareerd had kon het laatste vuur met een slang op de waterleiding worden bezworen. Herziening van het plan van uitbreiding voorbereid De raad der gemeente Heiloo heeft besloten te bepalen, dat herziening van de thans bestaande plannen van uit breiding voor het gehele grondgebied der gemeente Heiloo, met uitzondering van het gedeelte behorende tot de be bouwde kom en dat gelegen ten boor den van de Zeeweg en ten veesten van het gedeelte van de Westerweg. vanaf de Zeeweg tot aan de Schuine Honds- bosselaan, wordt voorbereid. Jaarlijkse schoolavond Zaterdagavond kwam het schoolverbond bij een in de zaal van de heer Jac. Schuit, welke tot de laatste plaats was bezet. Het hoofd der school, de heer Rijnders. sprak een woord van welkom tot de vele aanwezigen. Door de kinderen van de hoogste klasse werd „De Gouden Kroon", een kinder-toneel- spel met zang, opgevoerd. Na het eerste bedrijf reikte hel hoofd der school de getuigschriften uit aan de kinderen, die na trouw bezoek de school gingen' ver laten. Tot een vijftiental meisjes en jongens richtte de heer Rijnders een hartelijk afscheids toespraak. Hierna volg'den de overige vier bedrijven van de „Gouden Kroon". Alle rollen werden heel aardig gespeeld. De grimmage, verzorgd door B. Loevens uit Alkmaar, was prima, hetgeen aan liet succes van het geheel veel heeft bij gedragen. Ook de toneelaankleding, verzorgd door J. N. Smit, maakte een goede indruk. Het is voor de aamvezig'en een genotv 11e avond geworden. OPBRENGST COLLECTE De Zaterdag gehouden collecte - „Blauwe Week-actie" heeft voor Koedijk, Kanaaldijk, opgebracht i 32,50.- Geboren: Lourencius P. J., zoon van J. L. Konijn en M. A. van Diepen; Arie, z. v. A. Leegwater en M. de Beer. Getrouwd; Bernardus J. Commandeur, 27 jaar, en Maria Timmer, 27 jaar. HOORN. (Gem. Visafslag). Aanvoer in de week van 13/5 t/m 19/5 1951; 2796 pond lijnaal f 1.37f 1.691 pond fuikaal f 1.47f 0.78; 1530 pond nest 7 6V2 cent. Alles per pond. Voor een vakkundige, tevens vlugge bediening MA1SON JOHAN KALKSMA HOOGSTRAAT 6 TELEFOON 4453 Permanent Wave 16. compleet uit de nalatenschap van de bekende Schoorlse Kunst schilderfes) J. P. C. VAN OS en LIEN STRAVER in de kleine zaal van Gebouw „DE UNIE" in de Koor straat. Geopend van 21 t/m. 27 MEI van 25 uur en des avonds van 710 uur. Brochure gratis verkrijgbaar bij Voordam 8, Alkmaar, Tel. 2441 Zij kochten een Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes: Bli Gillette mesje* zijn de scherpste en de voordeligste die ooit zijn Gillette scheerapparaten sijn zorgvuldig vervaardigde precisie instrumenten. Voor slechts één gulden biedt de Gillette 32 U beide voordelen, tegen een prijs die iedereen zich kan veroorloven; 400.000 tevreden gebruiken gingen U voor. Koop er vandaag ook één. Een „goeie morgenbegint met Gillette! k

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3