DE Oi Pin. Pan, Pon als fotografen ONDERWIJSBELANGEN Voogd JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER BRANDERIGE HUID DÉBRALINE Engelse jongen een vliegtuig stal driemaal DE JOCKEY-CLUB TE PARIJS 's Werelds exclusiefste club Zwier en deftige traditie zijn haar kenmerken Paardensportminnaars richtten haar op DE CLUB waarvan het lidmaatschap tot de meest begeerde voorrech ten behoort en het maatschappelijk aan zien verhoogt, bestaat sinds 1834, toen een twaaftal jonge viveurs bijeenkwa men om over hun lievelingssport te praten. Bescherming en bevordering van oe paardenfokkerij was het elgenlijkt doel van de nieuw opgerichte club. Aai. dezg tijd herinnert nog heden een jan een stoel voorziene weegschaal, staande naast de trap, die naar de eigenlijke clublokalen leidt. In de begintijd van de club moesten alle leden zich hier laten wegen, om te zien of ze nog als ruiter in aanmerking kwamen. Uit de dood herrezen Heer-Hugowaard De R A F. .moet" hem niet meer Het Radioprogramma Fussell verspeelde de sympathie der Engelsen O.L.S. in Zuid feestelijk geopend INGEZONDEN STUKKEN Definitieve beslissing noodzakelijk NBEKENDE DINSDAG 82 MEI 19S1 (Van een correspondent te Parijs) pNVANDE laatste nog overgebleven burchten van zwier en deftige traditie op internationale basis is de Jockey-Club in Parijs. Zij is er een van uiterste ex clusiviteit, want al lijkt de lijst van de 1100 leden met hun klinkende namen ook behoorlijk lang, toch is het voor een gewone meneer Durant even onmogelijk om de ballotage te doorstaan en als lid opgenomen te worden, als voor een Graaf Durand, dat wil zeggen, voor iemand, die zich met een dergelijke twijfelachtige titel zou willen voorstellen. Twijfelachtige personen worden in de Jockey-Club namelijk niet toegelaten. Rust en deftigheid Op de eerste verdieping van het club gebouw bevinden zich de lees- en ge zelschapslokalen en de speelzalen, oe nevens de eetzaal. Vooi^ de bar in het sousterrain interesseert de echte club man zich niet. Daar worden namelijk ook niet-leden en vrouwen toegelaten; hij kan zich daar niet echt thuis voe len. Het leven en lawaai, dat van be neden steeds weer naar boven door dringt, wordt als een onaangename sto ring beschouwd. Want de man van de Jockey-Club wil rustig en in zeer besloten kring leven; als hij van buiten komt, overnacht hij liever in een van de ter beschikking staande slaapka mers op de derde verdieping dan in een luxe hotel. Een staf van 35 man personeelse cretarissen, portiers, kellners, bedien den enz. waakt over gemak en welbeha gen van de clubleden. Tussen zes en acht uur in de namiddag beginnen de clublokalen zich te vullen. Er wordt hoofdzakelijk bridge gespeeld. Er mag nooit over politiek en godsdienst ge sproken worden. Een rijk voorziene en veelzijdige bibliotheek met meer dan 20.000 delen staat ter beschikking van hen, die geen zin hebben om te praten of te spelen. Alle bestaande almanak ken en werken over adelijke families zijn daarin te vinden, want de Jockey- Club waakt met uiterste nauwgezetheid over de echtheid der titels. Hoe men lid wordt Ieder jaar worden er 35 a 40 nieuwe leden aangenomen, die door twee oude re leden geintrodrceerd moeten wor den en geballoteerd worden. Uitzonde ringen worden niet gemaakt, niet eens bij Koninklijke Hoogheden, waarvan de club er verschillende onder haar leden telt. Gedurende de bezettingstijd werd deze exclusiviteit door de Duitsers ge respecteerd. Er is ook een lidmaatschap voor be paalde tijd, dat voora' verleend wordt aan tijdelijk in Parijs geaccrediteerde diplomaten. Gezanten krijgen het de finitieve lidmaatschap. De „groene kaart" van de clubleden, die recht geeft op speciale gunsten en voorrechten, ver leent tevens toegang tot alle renbanen ter wereld, waar de Jockey-Club in hoog aanzien staat. In de zorgeloze tijden van de negen tiende eeuw was de Jockey-Club me nigmaal het toneel van dwaze escapa des, bijvoorbeeld toen enige clubleden op hun pony's de trap opreden en in het zadel een partij biljart speelden. Er werden weddenschappen afgesloten om duizenden francs, o.a. over het aantal getrouwde en ongetrouwde tafelgeno ten bij het clubdiner, of over een roeke loze jonge edelman, die beweerde, dat hij geblinddoekt van zijn huis dwars door Parijs naar de club kon gaan. Dat was een zorgeloze en overmoedige tijd. Overigens is de naam van de Jockey- Club ook aan en groot theaterschan daal verbonden: Richard Wagner dank te het eerste fiasco van zijn „Tann- hauser" aan de leden van de club, die gewend waren op een bepaalde tijd naar de opera te gaan. Ze kwamen meestal bij de tweede acte, waarin steeds een ballet moest voorkomen. Zo eisten ze ook, dat in de nieuwe opera van de Duitse componist, die op per soonlijk bevel van Napoleon 111 op het programma was gezet, een choregra- phische scène zou worden ingelastwat Wagner met begrijpelijke verontwaar diging weigerde. De club, die voltallig verschenen was, wreekte zich voor deze verloochening van haar wensen door een fluitconcert. Uitgerust met een respectabel aantal dreggen en wat dies meer zij, toog de Rotterdamse politie gistermorgen naar de Scheepmakershaven, in de omgeving van een daar liggend binnenschip. De 49-jarige schipper was n.l. sinds Zon dagmorgen tien uur spoorloos verdwe nen. Hij was op dat uur naar de kerk gegaan, maar niemand had hem terug gezien. De geheel overstuur geraakte echtgenote, die de gehele Zondag en ook de nacht tevergeefs had gewacht, kwam gisteren bij de politie aangifte doen van de vermissing. Juist zou gistermorgen de eerste dreg in het water geworpen worden, toen er een man kwam informeren wie er verdronken moest zijn. Het was de schippe- zelf die plotseling was komen opdagen. Hij had, zo vertelde hij, een vriend ontmoet, die zaken voor hem wist in Haarlem. In de Spaarnestad had hij de laatste trein gemist en aan een telegrammetje had hij niet gedacht. 50. Intussen was ook de burgemees ter van Dover gearriveerd. Hij was de man, die voor de winnaar een prijs van f 100.000 had uitgeloofd en daar belofte schuld maakt, had hij de dui ten in een stevige jutezak meteen maar meegenomen. Triomfantelijk kwam hij er mee aandragen. Maar voordat hij de eerste prijs aan winnaar Jimmy Brown zou overhandigen, be klom hij een stoel voor het houden van een redevoering. Hij bezong daar in de heldendaden van de dappere zwemmer, die daar voor hem stond en hij beschreef het moeizame geploeter van de anderen, die nog streden met het geweld der golven. Het werd een eindeloze redevoering, want de bur gemeester toonde wel veel eerbied en enthousiasme voor de unigke prest:»» tie van Jimmy, maar prettiger vontg hij het nog naar zijn eigen woorden to luisteren. Toch was hij blij, .toen er tersluiks iemand naast hem kwam staan die hem iets in het oor fluis terde Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN (Advertentie, Ing. Med.) BRANDWEER BOEKTE GOEDE RESULTATEN Dat onze brandweer actief is, is door de gehele Heerhugowaard bekend. Dat haar leden deskundig zijn, is op een dezer dagen gehouden examen wel weer degelijk bewezen. Het laatstge houden Brandweerexamen, waaraan 20 leden van dit corps deelnamen, bleek voor allen binnen het bereik te liggen. Alle candidaten slaagden. De heer Chr. Burger kreeg bovendien nog de onderscheiding „uitmuntend". Dit is het succes geweest van een winter «<rd studeren. De zomer zal wederom aan de sport worden be steed. WOENSDAG 23 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.10 „Leven in de Schaduw", hoorspel. 12.00 Piano recital. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire causerie. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Bondsdag van de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de meisjes. 15.15 Kamerorkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Clavecimbel en viool. 17.45 Regeringsuitzen ding: „Een Surinaamse huisvrouw vertelt", door M. Kleine—Van Niel. 18.00 Dameskoor, 18.30 Bariton en orgel. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.15 Discussie voor jonge mensen. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek. 20.15 Herdenking Mr. Guillaume Groen van Prinsterer. 21.30 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 22.20 Reisbeschrijving. 22.30 Vocaa] Ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.13 „Onder ons gezegdr 8.23 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kook- praatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. muziek. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Zo werkt Nederland" 13.22 Banjo-Ensemble. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel voor de jeugd. 15.50 Pianovoordracht. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Vooi de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 V&ra-varia. 18.20 Militaire reportage. 18.30 Lichte muziek. 18.50 „Zo werkt Nederland". 19.00 „De beïnvloeding van de mens", cau serie. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 Brand in „De Jonge Jan", monologen-spel. 22.00 Omroep orkest. 22.40 Sport. 22.45 „De ontdekking van de diepzee", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35-24.00 Gram.muziek. (Van onze correspondent te Londen) TJE 20-jarige Brynley Fussell, die ne genmaal uit een Engels verbete ringsgesticht ontsnapt was, waarvan driemaal met een gestolen vliegtuig, is thans door de rechtbank te Northamp ton tot 21 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zijn moeder viel flauw in de rechtszaal, toen het vonnis werd uitgesproken en de rechter haar zoon beschreef als „een geharde misdadiger". Fussell zelf vertrok geen spier. Tijdens de opsomming had hjj rustig zitten le zen in een dik bock, getiteld „Britse testpiloten". Ditmaal had Fussell terecht gestaan voor het stelen van zijn derde vliegtuig, waarmee hij in November naar Frank rijk ontsnapt was. Ten tijde van die sensationele vlucht had men in Enge land geglimlacht om de roekeloze durf van de jongen, die uit een reeks goed kope handleidingen geleerd had om een vliegtuig te besturen. Of liever, om het de lucht in te krijgen, want hij wist niet hoe hij ermee moest landen. In Frankrijk had hij laag vliegend een „buiklanding" moeten maken. Merkwaardig genoeg was hij er heel huids afgekomen, hoewel het vliegtuig vernield werd. Tijdens het proces in Northampton verdween echter het gevoel van sym pathie, dat de Engelsen aanvankelijk voor de „sportieve" Fussell gekoesterd hadden. Er werd n.l. onthuld, dat hij niet minder dan 77 vorige vonnissen voor diefstal op zijn naam had staan. Zijn criminele loopbaan was reeds op elfjarige leeftijd begonnen met de dief stal van een electrische speelgoedtrein, een fiets en een motorboot. Ondanks zijn misdadige verleden had de directeur van het verbeterings gesticht zijn best gedaan om een plaats in de RAF voor hem te vinden, wan neer hij 21 jaar zou zijn. Het was Fus- sell's grootste wens om piloot te wor den. Hij had een hartstocht voor vlieg tuigen. Verleden jaar had de RAF erin toegestemd om hem een kans te geven, zodra hij op 21-jarige leeftijd uit het gesticht ontslagen zou worden. Maar Fussell was te ongeduldig om nog een jaar te wachten. Voor de derde maal stal hij een vliegtuig en ontsnapte naar Frankrijk. Ditmaal heeft hij voor goed zijn kansen bedorven voor zijn toe komstige plaats in de RAF. Vocht en tocht de kenmerken van de apenbare lagere school te Heerhugowaard-Zuid zoals onderwijzer Post het uitdrukte, nu en deze kan het weten, want reeds gedurende vijf- en-dertig jaar heeft hij aldaar les gegeven. \oor hem zal de vreugde ongetwijfeld niet klein zijn met zijn leerlingen een nieuw, licht, ruim en „water-proof" gebouw te kunnen be trekken. Toen burgemeester Sutman Meijer zijn openingsrede hield, hadden talrijke belangstel lenden zich naar de Lindelaan begeven om hier van getuige te kunnen zijn. Onder de aan wezigen ontdekten we o.a. de inspecteur van het onderwijs, de heer Bos, de heer Feringa, voormalig inspecteur, de heer Kroese als ver tegenwoordiger van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting, dr. Puijvelde, dr. Sikkema, de schoolarts, tandarts v. d. Bosch, de gemeente-secretaris, de beide wethouders en de voltallige gemeenteraad. Eveneens waren aanwezig de oudercommissies van Veenhuizen en Heerhugowaard. De heer Bos bracht dank aan het gemeente bestuur en de heren Uitvoerders en in een korte revue liet hij de gang van zaken bij de bouw passeren. Daarna begaf hij zich naar de gang, waar een lint gespannen was en terwijl hij dit doorknipte verklaarde hij dit prachtig'e school gebouw voor geopend. De heer Post, hoofdonderwijzer, gaf een historisch overzicht. De heer Feringa richtte zich speciaal tot de ouders van de in Noord en Veenhuizen wo nende kinderen. Deze kinderen zullen dagelijks met een autobus naar de school 'worden ge bracht. De gemeente-opzichter Besteman bracht woor den van lof aan de aannemers, de fa. Kooij. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. Hierna dankte de burgemeester allen voor hun belangstelling. 9. Pim is er helemaal niet rouwig om, dat Tijs Bok hem gezegd heeft, dat hij nu geen plaats meer kan afstaan voor verdere foto's. En dat is eigenlijk niet aardig van Pim. En een beetje egoïstisch ook. Maar het lijkt wel of Pim zich er niets van aantrekt, dat zijn twee broertjes hem kwaad aankijken. Er zijn nog genoeg kleine jongetjes in het dorp die met grote ogen naar hem opkijken. „Bah, ik zou niet eens in die krant willen staan", zegt Pom. „Wat doen ze met een krant? Ze pakken er vis mee in of groenten. Nogal wat lek kers om om een vis te worden gerold of om een kropje sla. Kom mee Pam, laten we een eindje verderop gaan. Als ik nog langer die opschepperij van Pim moet aanhoren, word ik misselijk!" En het tweetal trekt het dorp in, waar ze al gauw blijven stilstaan voor de win kel van mevrouw Bertha Bigmans. Mevrouw Bigmans heeft een boeken winkel en er is altijd wel wat te zien. (Buiien verantwoordelijkheid van de Redactie „Het Gemeentebestuur van Alkmaar nodigt de ouders en verzorgers van leerlingen van de Jan Ligthartschool uit tot bezichtiging van het gebouw der Jan Ligthartschool aan de Jan Steenstraat (Bergerwegkwartier) op Woensdag 23 Mei 1951, tussen 19.30 en 21.30 uur Zo luidt de officiële uitnodiging van het gemeentebestuur, welke dezer da gen aan de ouders en verzorgers van leerlingen van de tegenwoordige Jan Ligthartschool is uitgereikt. De dag daarop zal het onderwijs een aanvang nemen, terwijl op de Woensdagmiddag de officiële opening zal geschieden. Het is buitengewoon prettig, dat er thans een geheel nieuw gebouw voor het Openbaar Onderwijs ter beschik king komt, dat voldoet aan de hoogste eisen in alle opzichten. Het is echter nog verheugender, dat de bestaande klassen van de bijna 2- jarige Jan Ligthartschool thans bij el kaar in één gebouw gehuisvest worden, wat voor de onderlinge band een enor me vooruitgang zal betekenen. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd, dat deze nieuwe school èn wat inrich ting èn wat doeltreffende onderwijs methoden betreft na korte tijd de toon aangevende openbare lagere school van onze stad zal zijn. Daarvoor staat de leiding van deze school borg. Met le opening van dit nieuwe schoolgebouw wordt door het gemeentebestuur recht gedaan aan dg heer Mol. Immers 2 ja ren geleden benoemd als Hoofd van ae Jan Ligthartschool, juist omdat deze man één der prominente onderwijsfigu- ren was, die eveneens naast zijn gave van onderwijskunde (om dit woord te bezigen) óók op maatschappelijk en sportterrein een toonaangevende figuur is, had het Gemeentebestuur hem fei telijk een school zonder dak verkocht. De zaak der Jan Ligthartschool is in kringen van ouders en verzorgers ech ter een zaak geworden van veel beroe ring. Beroering, die naar buiten nooit is opgetreden, maar een uiting moest zijn onder die ouders en verzorgers, die het goede voor hebben met het be lang van hun kinderen. Want kinderen aan een inrichting voor onderwijs in het algemeen afstaan is een wettelijke plicht, maar een nog groter kwestie van vertrouwen. Hoewel het gemeentebestuur formeel niets heeft nagelaten om de ouders in de gelegenheid te stellen hun bzwaren te uiten, is wel gebleken, dat met die bezwaren uiteindelijk geen rekening kon worden gehouden. Juist is deze houding natuurlijk niet, omdat de school er voor de kinderen is en de kin deren er niet zijn voor de school. Wat vóór enkele jaren niet kon geschieden, geschiedt thans wel; de schoolinrich- ting welke in het centrum van de stad had moeten blijven, wordt naar één der uiterste randen van de stad over gebracht. Voor vele ouders en verzor gers bracht dit consequente moeilijk heden mede op het terrein van een 3- tal bezwaren en wel: de paedagogische, de gezondheidsbezwaren en last but not least de zéér vergrote gevaars- en ver- keersbezwaren. Het Gemeentebestuur heeft deze be- DOOR MARY BURCHELL 7) Juffrouw Parry glimlachte niet en Norma dacht dat ze liften of het woord zelf of het leven in het alge meen afkeurde. „Ik zal u nu uw kamer laten zien zei juffrouw Parry, „en wanneer u zich wat heeft gewassen en opgeknapt, zal mijnheer Yorke u ontvangen". Door de wijze waarop ze dit zei, voelde Norma zich al slordig. Dus volgde ze juffrouw Parry ge dwee naar boven en deed een schiet gebedje dat ze in staat zou zijn zich te gedragen naar de eisen die hier blijk baar werden gesteld. Boven gekomen liep juffrouw Parry de glanzend ge boende gang af die uitkwam op de grote overloop en opende de deur van de kamer aan het einde. In Norma's verrukte ogen was het alsof ze de zonsondergang tegemoet liep, want de fraai-betimmerde kamer met zijn zachte kleuren baadde in het avondlicht. „Wat een beeldige kamer!" riep Nor- ma uit. „Is die werkelijk voor mij be stemd?" „Eh ja, juffrouw Norma". Juffrouw Parry ontdooide zó dat ze haar voor naam gebruikte. „Ik ben blij dat u hem mooi vindt". „Iedereen zou hem mooi vinden! Ik heb nog nooit zo'n beeldige kamer ge zien!" Norma liep rond en raakte een paar dingen in de kamer aan. „Heeft u alles voor me uitgezocht, juffrouw Parry?" „O, neen, juffrouw Norma!". De huis houdster scheen lichtelijk ontdaan over de veronderstelling dat een dergelijke keuze aan haar zou worden overgela ten. „Mijnheer Yorke zei dat het zo moest. Hij zei dat jonge mensen be hoefte hadden aan kleur en licht", voegde ze er zonder uitdrukking bij. „Zei hij dat?" Norma draaide zich om en keek de huishoudster nieuws gierig aan. „Wat aardig van hem!" Juffrouw Parry onthield zich van be vestiging of ontkenning van dit com mentaar op haar meester. Ze zei slechts: „Komt u beneden wanneer u klaar bent? U zult me in zijn kamer aan het eind van de hall vinden". Daarop liet ze Norma aan haar lot over. Er was geen tijd om haar domein aan een meer dan oppervlakkige inspectie te onderwerpen, maar Norma bespeurde alras dat, indien het uiter lijk van het huis dan al in volmaakte Tudor-stijl mocht zijn gehouden, het inwendige aan vrij wat hogere eisen voldeed dan men in de Tudor-stijl stel de. De gebeeldhouwde eikenhouten meubelen en de blauw en crème ge blokte gordijnen waren geheel in stijl, maar een bekwame hand had daaraan alle mogelijke twintigste eeuwse com fort toegevoegd. En wat kennelijk een kleedkamer met de grote kamer ver bonden was geweest, en in latere tijd een kabinet voor het poederen der prui ken, was nu veranderd in een zeer mo derne badkamer. Terwijl ze zich waste, haar donkere krullen borstelde en een wijn-kleurige jurk aantrok, die haar warme, kleurige schoonheid op zijn voordeligst deed uitkomen, keek Norma om zich heen, genoot van iedere nieuwe ontdekking en overdacht intussen de opmerking van haar voogd dat „jonge mensen behoefte hadden aan licht en kleur". Dat klopte helemaal niet met.de beschrijvingen die ze de laatste uren over deze man had gehoord. Het was een aardige, vriendelijke opmerking, zo een als tante Janet in geen honderd jaar zou hebben gemaakt. Hoewel haar hart nu wel onbehoorlijk luid klopte, daalde Norma toch ook met grote nieuwsgierigheid de trap af, toen ze klaar was. De grote hall was leeg, het huis heel stil hoewel van een warme, vrien delijke stilte; Norma bleef onder aan de trap een ogenblik staan. Toen herinner de ze zich de kamer waaruit de huis houdster bij haar komst te voorschijn was getreden, ging er heen en duwde de deur zachtjes open. Maar de kamer was leeg. Eén enkel ogenblik geraakte Norma in paniek bij de gedachte dat ze mis schien heel alleen in huis was. Dit was belachelijk, want het hele ge bouw moest vol zijn van geruisloze, goed getrainde bedienden, anders zou deze hoge graad van comfort om niet te zeggen luxe die haar omgaf, nooit zijn bereikt. Juffrouw Parry wax waarschijnlijk bezig orders te geven aan juist die zelfde geruisloze, goed getrainde be dienden en zou wel dadelijk terug zijn. Norma keerde heel zachtjes vrijwel op haar tenen terug naar het mooi ste gedeelte van de hall en bemerkto dat de fraai-gebeeldhouwde eikenhou- tt deuren op één na, waren gesloten. Die ene stond op een kier. Terwijl haar hart van opwinding plotseling sneller klopte, duwde ze die deur zachtjes verder open en keek e kamer in. (Wordt vervolgd) zwaren ten volle erkend en zal dan ook reden hebben gehad deze voor alle .kinderen die thans naar de Jan Ligt hartschool gaan of moeten gaan, in haar volle omvang te aanvaarden betreffen de de eventuele nadelige gevolgen hier van. De verantwoordelijkheid voor de foutieve verdeling van de dubbele klassen van de Tesselschadeschool, die 2 jaren geleden plaats heeft gevonden, blijft nog ten volle bestaan bij iie ambtenaren en/of onderwijsmensen, die daartoe hun medewerking hebben ver leend. Met meerderen heb ik de over tuiging gekregen, dat toentertijd an dere belangen hebben voorgezeten dan de belangen van onderwijs, doordat de desbetreffende raadsbesluiten tot ope ning van een Centrale Opleidings school zijn tegengewerkt door juist de mensen van het hier ter stede gelden de opleidingsonderwijs. Die tegenwer king is toen gelukt en de Gemeente raad heeft, waarschijnlijk onkundig van de diepere oorzaken, deze bekrach tigd door uitstel van invoering van het nieuwe systeem van opleidingsonder wijs te beginnen bij het 5e leerjaar, wat uiteindelijk een systeem is, wat verre te prefereren is boven het tegen woordige, wat reeds bij het eerste leerjaar aanvangt. Het is derhalve wenselijk, dat de Raad onzer Gemeente voor het komen de jaar dit systeem zal invoeren en aan de huidige onzekerheid een einde zal maken en dan die onderwijskrach ten, die toen na lang beraad en door het niet-accepteren van de nieuwe functie van Hoofd van de C. O. S. de invoe ring per 1 Aug. 1949 hebben doen mis lukken, onherroepelijk voor benoeming zullen passeren. Ik ben er ten volle van overtuigd, dat vele ouders en verzorgers, en enkele zijn er mij al bekend hun kinderen volgende week mee over la ten gaan naar het nieuwe schoolge bouw. Niet omdat deze ouders niet weten, wat zij moeten doen en laten, maar alleen omdat het van het grootste be lang voor die kinderen is om ze deze laatste weken van een heel leerjaar fe laten uitleven in hun eigen klasje, in hun eigen omgeving en met hun eigen Meneer of Juffrouw. Het is, ik geef het toe, niet juist, dat zo aan het eind van een leerjaar, een zo verantwoorde lijke overplaatsing op grote schaal is bewerkstelligd, maar het is van groter belang, dat thans alle kinderen mee gaan om het profijt van deze laatste weken te kunnen genieten. Dat dit ook de bekroning zal vormen op de waar dering van het werk der onderwijs krachten, is waarschijnlijk, omdat het personeel door de ouders en verzor gers zeer wordt gewaardeerd. Na de grote vacantie is er dan gele genheid om een grotere beslissing voor de kinderen te nemen. Er zijn toch kin deren bij, en niet gering in aantal, die deze onderwijsinrichting, hoe ongaar ne ook, zullen moeten verlaten, omdat dan de bezwaren té groot worden, èn omdat de kinderen tussen de middag niet meer thuis kunnen komen, hetzij dat ze in het slechte jaargetijde ae heele dag half nat, zullen rondlopen, of omdat ze geen fiets ter beschikking hebben. En vooral deze grote bezwaren zullen dingen naar voren brengen, dia waarschijnlijk moeilijkheden zullen geven, omdat voor deze kinderen de Tesselschadeschool niet meer aan vaardbaar zal zijn. wegens de onzui vere schifting van 2 jaar geleden. Het is te hopen, dat onze Gemeente raad thans de definitieve beslissing zal nemen, waarop vele ouders wachten, en die in het belang van hun kinderen is. En laten we dan meteen hopen, 1at dit voorlopig de laatste Jan Ligthart school is, die geopend wordt. Aan u redactie mijn hartelijke dank voor de opname in uw blad. Mei 1951. STAM, Houthavenstraat 15. OPLOSSINGEN HERSENGYMNASTIEK 1. H. A. Lorentz en H. Kamerlingh On nes, respectievelijk in 1902 en 1913 2. Aan de evenaar circa 30 km, van ons land afgerekend circa 10 km en In de Pool streken op circa 7 km noogte. - 3 Bei de: Australië. - 4 Ook in Australië. 5. in de Kathedraal van Reims. - 6 Wan neer er een ruiter op zit, die laarzen draagt! 7. De bacteriën en de vitami nen 8. Opera bestaat alleen uit zang, bij een operette wordt ook gesproken 9 Dat het geheel van goud is. want een karaat goud betekent l/24e deel goud. 10. Die kan helemaal niel zien, want e«fi bacterie is een plant(je).

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5