NSTANTO INSTANTO KOFFIEPROBLEMEN Uitbreidingsplan belet normale woningbouw VAN NELLE'S NIEUWS UIT BERGEN Eigenaar van grond protesieeri ERVOLG STADSNIEUWS Postduivenberichten Egmond aan Zee Boeiende voordracht mej. ds A. Leistra Schoorl Burgerlijke Stand KAPER KAPER EEN MUIS SPLENDID Heer-Hugowaard „Vrije vogels houden Zomertrek Egmond-binnen Warmenhuizen Plannen voor schoolreisjes Zwaluwen-elftal naarZaandam ZFC junioren wonnen van N.H -/uniorenelftal HEILOO DONDERDAG 24 MEI 1951 Door (te heer C. Schoort te Alkmaar is aan de Raad der gemeente Bergen het volgende schrijven gezonden: Er bestaat voor uwe gemeente een uitbrei dingsplan, dat zich uitstrekt tot en met het landelijke en hoofdzakelijk onbebouwde ge deelte van uwe gemeente, dat reikt tot aan de grens der gemeente Alkmaar. In dit uitbreidingsplan is bepaald, dat langs de Bcrgerweg, de verbinding tussen Alkmaar en uwe gemeente, slechts bedrijfswoningen kun nen worden gebouwd, mits een frontbreedte aanwezig is van tenminste 150 meter. Deze bepaling wil dus zeggen, dat alle bouw langs de Bergenveg practisch onmogelijk is. Ik vraag met af, of het in deze tijd van wederopbouw nog wel toelaatbaar moet wor den geacht, het eigendomsrecht zódanig te be perken dat het aan de eigenaren van bouw terreinen langs de Berg'erweg onmogelijk wordt gemaakt hun terreinen voor woningbouw pro ductief te maken. Het komt mij voor, dat uw college de klok •fen halve eeuw heeft teruggezet, door met zo veel conservatisme zódanige bepalingen in het leven te roepen, dat de zo zeer gewenste be bcuwing van een grote verkeersweg, de ver bindingsweg met Alkmaar en als 't ware de hoofdtoegang via Alkmaar tot uwe gemeente, totaal onmogelijk wordt gemaakt. Wanneer men de Bergerweg thans beziet, 1* het een bonte mengeling van hier en daar een boerderij, dan weer open velden en hier en daar een aaneengesloten open bebouwing inet woningen oo een afstand van 50 meter. Het ligt voor de hand, dat uw college een lintbebouwing aan deze Bergerweg niet wil (lulden, doch naar mijn mening moet geen be waar bestaan tegen een aantrekkelijke en af wisselende open bebouwing van woningen met jTi bepaalde minimum weistandsgrens en deze Labouwing zou de Bergerweg in alle opzichten aantrekkelijk maken, getuige bijvoorbeeld de KverbJndingsweg Haarlem—Zandvoort. Juist in deze tijd van wederopbouw van ons STEEDS IN SPANNING De uitslag vanaf Vilvoorde met oude duiven was voor de eerste 30 aankomende vogels: J. v.d. Idsert 1, 6, 18, 29; R. Prins 2; G. Hijmans 3; H. de Jager 4, 7. 14, 16; J. Luitjes 8; W. Pijper 9; D. Kranenburg 10, 13, 17; S. v.d. Meulen 11, 20, 27; W. Pee- ters 12, 25; P. Elzinga 15; B. Teileman 19; J. Kuyper 21, 24; A. Geerlings 22; J. v. Baden 23, 26; M. Tijdeman 28; A. de Rooij 30. De eerste duif bereikte een snelheid van 1322.34 meter per minuut. DE POSTDUIF De uitslag was: R. H. de Beer 1, 9, 18. 26; J. Stafechi 2. 3, 11, 20; C. Janssen 4; J. de Moei 5. 23; H. J. Struys 6, 13, 15; S. Norder 7. 8, 14, 16, 28; N. de Waard 10, 21; W. Butter 12, 22; Chr. Mouwen 17; J. Blee- ker 19, 24,. 29; A. de Block 25; B. v. Ree- nen 27; J. de Nijs 30. De eerste duif be reikte een snelheid van 1341.80 meter per minuut en werd geconstateerd om 10.22.08 *n was tevens de eerste duif die gecon stateerd werd in de Alkmaarse Concours commissie. HEILOO'S LUCHTPOST De uitslag vanaf Vilvoorde met oude duiven van de eerste 30 duiven was: G. Slieker 1, 16. 22; Pater—De Geus 2. 9,10, 21. 24, 29; M. C. v.d. Velden 3. 6, 23, 30; L Peute 4. 20. 27; H. Pel 5; C. Steeman 7. 14; Th. v.d. Vliet 8; R. Middelburg 11, 12. *7. 18; P. Verdonk 13; N. Groot 15; J. v.d. Eng 19; J. H. Fock 25; J. A. Mannes 26; C. de Graaf 28. De eerste duif werd ge constateerd om 10.21.10 en bereikte een snelheid van 1329.18 meter per minuut. land, waarbij reeds zoveel grondgebied wordt bestemd voor industrieën en aaneengesloten aibeiderswoningbouvv, moet het dringend nood zakelijk worden geacht om die gebieden welke zich voor een open bebouwing' lenen, daarvoor te bestemmen en het lijkt mij ontoelaatbaar de vier km lange weg' tussen Alkmaar en Bergen in zijn geheel aan de bebouwing te onttrek ken en de eigenaren van de aangrenzende terreinen in hun eigendomsrecht zonder nood zaak te beperken. Persoonlijk bezit ik aan de Bergerweg een perceel weiland met een frontbreedte van pl.m. 70 meter en het wordt mij thans volkomen belet, op dit stuk bouwterrein voor mijzelve een woning te doen bouwen en daarbij mijn woning in Alkmaar voor anderen beschikbaar te stellen. Het komt mij voor, dat in deze tijd van woningschaarste elke animo tot bouwen, waar dan ook, dient te worden g'eanimeerd in plaats van belemmerd. Ik heb thans de eer uw college te verzoe ken de Bergerweg voor de woningbouw, zij het dan ook voor open bebouwing, met een behoorlijke minimum weistandsgrens, open te stellen en daarvoor de bepaling van het hebben van een frontbreedte van 150 meter in die zin te wijzigen, dat de minimum frontbreedte wordt teruggebracht tot 50 meter en de onder linge afstand van de woning'en eveneens wordt bepaald op 50 meter. Afschrift dezes aan Ged. Staten van Noord- Holland, de Planologische Dienst voor Noord- Holland en de minister van Wederopbouw. Twee Nederlandse „Meteor" straal jagers van de vliegbases Twenthe zijn in de buurt van het Duitse plaatsje Stadtlohn (in West-Duits- land) met elkaar in botsing geko men. Beide toestellen stortten neer en werden volkomen vernield; de beide piloten verloren bij dit on geval hun leven. Een overzicht van de plaats van 't ongeval: over een groot oppervlak is de grond be zaaid met brokstukken. OPENING GEMEENTE MUSEUM Het museum, dat op de bovenverdie ping van het raadhuis voorlopig is in gericht, zal op Vrijdag, 's middags om 4 uur door B, en W. officieel worden geopend. DIEFSTAL VAN BLOEMBOLLEN Geregeld worden de laatste tijd van verschillende landjes in de duinen bloembollen gestolen, hetgeen voor de betrokkenen aanzienlijke schade bete kent. Het is de politie thans gelukt twee dader op heterdaad te betrap pen. ORGEL OÜD-KATH. KERK Het nieuwe orgel in de oud-katho lieke kerk, dat deze week gereed ge komen is, zal Vrijdagavond om 7 uur in een plechtige vesper officieel in ge bruik worden genomen. Het orgel zal bespeeld worden door de bekende organist Alex de Jongh uit Utrecht. De Avida wordt voorbereid De voorbereidingen voor de Avond- Vierdaagse 1951 zijn reeds weer in volle gang. In de routes zullen zoveel mogelijk attracties worden verwerkt. Evenals verleden jaar is er een rit uitgestip peld voor bromfietsers, die ditmaal de beschikking krijgen over een service wagen. Aan het einde van de rit zal een eenvoudige behendigheidswed strijd gehouden worden in afwachting van de grote schare fietsers. De Mid denstandsverenigingen organiseren een etalagewedstrijd. Het is ook mogelijk in clubverband mede te rijden. Jac. van Gemeren 80 jaar Op 2 Juni a.s. wordt de heer Jac. van Gemeren, de voorzitter van de VW, 80 jaar. De heer v. Gemeren. heeft in zijn leven niet bij de pakken neergezeten en heeft tot tal van bouw- en organisatie plannen het initiatief genomen. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter C., z. van D. Groen en C. C. Deen. Ondertrouwd: Pieter Wijker (won. te Veisen) en Sijtje Oud. Overleden: Pieter H. de Vries, 72 jaar, gehuwd met M. A. G. Augustinus. LAAGSTE INSCHRIJVER Te Schagen is door het Bouwbureau voor de Landbouw te Haarlem in opdracht van de fa milie Dekker aanbesteed het bouwen van een boerderij met bijbehorende werken aan de Zij- perdijk habij 't Zand in de gemeente Callants- oog. Er waren vier-en-dertig inschrijvingen. Laagste was de heer D. Langedijk te Heiloo met f 43.780,—. MARKTBERICHTEN ALKMAARSE EXPORTVEILING Woensdag, 23 Mei 1951 aardappelen: hieuwe 4361. oude 8.5010.50, peulen 1.65, asperges 55100, aardbeien 3962. perzik 1532, witlof 1030. bloemkool I A 58—75. I 48—56, II 30—46. Ill 19—28 rode kool 6.507.50, savoyekool 6. spina zie 8 23. sla 210.50. postelein 1527 andijvie 1033, radijs 38 rabarber 612 winterpeen 4.50, bospeen 2752, uien 29, prei 816, soepgroenten 24, peterselie 34. raapstelen 25. NOORDERMARKTBOND, 23 Mei 1951. 2500 kg uien 8.1011,20, grove uien 9,70: 5800 kg witlof 1 B 19—31, 2 27—28, 2 B 15 —26, 3 14—21. afw. 6—17; 1400 kg rode kool 6.60—15.70: 1500 kg prei 8: 31000 kg gele kool 6; 60.000 kg Deense witte kool 5 50—6,20. Doorgedraaid 40.000 kg Deense Ivit'e kool, 30.000 kg gele kool, 15.000 kg pret LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 23 Mei 1951. 2600 kg uien 9,60—10.80. gerove uien 10,90; 4200 kg rabarber 44,10: 2000 kg witlof I 17—30, II 15—22: 100 kg kasaardappelen 63 ct. p. kg; 14 kg kleine aardappelen 50 ct.: 9900 kg witte kool 5,50: 455 kg rode kool 11. Doorgedraail: 9000 kg tfele kool; 6900 kg witte kool, 325 kg rode kool. De Ned. Ver. voor Huisvrouwen, afd. Alk maar en Omstreken, hield Dinsdagmiddag haar laatste samenkomst in dit seizoen in de „Rus tende Jager" te Bergen. De presidente, mevr. Swanenburg de Veye, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de spreekster van deze middag, mej. ds. A. Leistra, Doopsgezind predikante te Middenbeemster. De huishoudelijke zaken waren vlug bered derd. Na een vurig' pleidooi van de presidente ging de vergadering unaniem accoord met een voor stel tot contributie-verhoging van f 3,50 op f 4,-. Ds. Leistra vergastte haar auditorium op een boeiende voordracht over het van na de oorlog daterende werk van Betty, Smith, getiteld: „A tree grows in Brooklyn", in het Nederlands verschenen onder de titel „Er groeit een boom in Brooklyn". De meningen over dit boek, aldus spreekster, lopen nogal uiteen: er zijn er, die het waarde loos geschrijf noemen, er zijn anderen die enthousiast zijn, geboeid door de eenvoud en soberheid, waarmee dit werk is geschreven. De lezer ziet zich verplaatst naar Brooklyn, de armenwijk van New York, waar duizenden een leven leiden, dat ons onmogelijk lijkt. Hoofdpersoon is een opgroeiend meiske van een jaar of elf, waarom andere figuren zijn getekend, haar broertje Neelie, vaden Johnny Nolan een kellner, die zingende door het leven gaat, die al zijn idealen een voor een in rook zag vervliegen en die in sommige ogenblikken gegrepen wordt door een gevoel van bescha ving, dat hij niet beter voor zijn gezin kan zorgen en dan moeder Kathy, een vrolijke vrouw, voor wie schijnbaar niets bestaat dan slaven, sloven, zwoegen. Dat kleine gezin woont ding een oerwoud. De boom geeft haar het gevoel van niet verlaten te zijn. Onder ademloze stilte luistert de zaal naar de beschrijving van de Zaterdag in dit milieu, als de jeugd naar de voddenkoper trekt en daar de verzamelde rommel aan Carney aflevert voor enkele centen. Aandoenlijk is het te horen, wat die enkele centen voor het kind betekenen en hoe er toch gelukkige ogenblikken bestaan in dit troosteloze leven. Prachtig schetste ds. Leistra verder de school jaren van het meisje en hoe het na vaders dood met ijzeren wil en taaie volharding' blijft werken en zich een positie verovert. De presidente dankte de spreekster voor haar boeiende causerie, waarmee de aanwezigen met een hartelijk applaus instemden. Geboren: Johanna Adriana Pau lina, dochter van Adrianus de Waard en Johanna Antje Druijven; Marga- retha Alfra Johanna, dochter van Petrus Delis en Martha Antonia Roo- zendaal; Anna Adriana, dochter van Cornells Meijer en Anna Adriana Reinders; Laurentius Maria, zoon van Pieter van Assem en Carolina Roozen- daal. Ondertrouwd: Hendrikus Joseph Hollander (wonende te Limmen) en Johanna Groen. Getrouwd: Jacob de Jong en in een kamer van de grote huurkazerne. Op Grietje Nieuwland; Gebines Aleïdus de binnenplaats groeit wonder boven wonder een boom. Omgekapt, komt bij toch steeds weer op. Deze „hemelsboom", zoals Francie, het meisje hem noemt, is voor haar verbeel- Het tweede Blauw-Wit doelpunt in de strijd tegen D.W.S. om het kampioenschap van Nederland. Feijen en Reina Breed. Overleden: Antonia Rozendaal, oud 77 jaar, gehuwd met Jacob Riet veld: Maria Johanna de Leeuw, oud 67 jaar, gehuwd met Cornelia Stoel; Willem Spruit, oud 78 jaar, gehuwd met Antje Bakker. St. Pancras PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Op de maandelijkse bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen trad at» spreker op dokter Van Hesteren uit Warmenhuizen, die een uiterst belang wekkende causerie hield over de kan ker. De dames luisterden vol belang stelling naar de interessante uiteen zettingen en zij betreurden het, dat het onderwerp op deze avond niet vol ledig kon worden behandeld. Daarom zal de spreker in de komende herfst nogmaals naar St. Pancras komen. Vervolgens ging men over tot de huishoudelijke zaken, o.a. de bespre king van een gastdag op de Volkshoge school. De penningmeesteresse, mevr. Honig, werd door de voorzitster, mevr. Schram, dank gebracht voor haar acei. rate beheer. „de kruidenier die goedkoper is." Margarine 250 gram 45 ct. Edammer Kaas le soort 100 gram 23 ct. Heerlijke Biscuits 250 gram 40 ct. Prima Rjjst per kilo 65 ct. De allerbeste Rijst 500 gram 53 ct. Prima Thee 100 gram 63 ct. N. H. Bruine Bonen 500 gram 29 ct. Rumbonen, 100 gram 30 ct. Chocolade Repen vanaf 10 ct. V.S. Pepermunt p. rol 10 ct. Gesorteerde Drups 150 gram 25 ct. Appelmoes v. Goudreinetten groot blik 79 ct. OUDEGRACHT 25. t/o. Gemeentewerken, Alkmaar. Tel. 2878. Vooral uw drukwerk H.V. v.h. Herms. Coster en Zn. Voordam Tal. 3320 Alkmaar kaft raadt oan gavaar zijd voor Uw kottoliffc voodtol. Verdalg dat onfwig daarom grondig moi SPLENDID GIFKORRELS. Enkele korrelt, mat aan lepeltje uit gestrooid, werkan absoluut af- doendo. SPLENDID it onbeperkt werkzaam, zelf» alt het nat geweett b. GIFKORRELS per pakje 25 cent kff Apothekers en Drogisten. Imp.: M. TER HERKEL - Hilversum De Vrije Vogels, een jeugdgroep van de V.C.J.C. uit de kop van Noord- Holland, zal Zaterdag en Zondag een grote bijeenkomst houden te Heerhu- gowaard. Deze bijeenkomst, zomer trek genaamd, zal vele jongelui van 12—15 jaar naar Heerhugowaard doen trekken. De opening zal bij goed weer buiten gehouden worden, bij slecht weer in de zaal van café Rus. Hierna zullen de Vrije Vogels in boerderijen worden ingekwartierd. Zondag begint de dag al vroeg met een dagopening, waarna een maaltijd volgt. In de Ned. Herv. kerk zal een speciale 'dienst worden gehouden voor de Vrije Vogels. Ook zal een kort bij bels spel worden opgevoerd. De middag zal worden gevuld met een groot spel, waarbij een vrolijke stemming zal heersen, mede door de feestmutsen, die iedere deelnemer heeft gemaakt. Om een uur of vijf zul len ze weer uitzwermen naar hun woonsteden. Er worden 300 deelnemers verwacht. Aanbesteding Na de grote uitbreidingen vorig jaar, staat er voor de coöp. zuivel fabriek Excelsior ook dit jaar weder om heel wat op het program: Dezer dagen werd een aanbesteding gehouden van de uitbreiding van het ketelhuis en het houwen van een. transformatorcel voor rekening van voornoemde fabriek. Hiervoor meldden zich 25 inschrijvers, waarvan de laagste was de fa. Th. H. Hoogewerf uit Ursem met een bedrag van f 50.216 en de hoogste de fa. C. Kooij, alhier met een bedrag van f 60.995. OUD-BURGEMEESTER JUBILEERT Te Maasbree is Woensdagmiddag de heer mr. Ch. W. E. G. Janssens ge huldigd in verband met zijn 30-jarig burgemeestersjubileum. In 1921 werd de heer Janssens, die 1 April 1895 te Limmen werd geboren, benoemd tot burgemeester van Egmond-Binnen, in 1928 volgde zijn benoeming te Oirsjhot en sinds 1938 is hij burgemeester van Maasbree. U kunt aanmerkelijk langer met Uw koffierantsoen uitkomen, door minder koffie in de filter te doen en er 1 a 2 theelepels INSTANTO aan toe le voegen. OpSportdagtegeri N.hollandselftal Het hoogtepunt van de Sportdag, die Zaterdagavond 9 Juni onder auspiciën van de Sectie Sport van de Zaandam*» Gemeenschap op het ZFC-terrein wordt georganiseerd is ongetwijfeld de voetbalwedstrijd tussen het Noordhol lands elftal en een Zwaluwen-elftal. Vóór bovengenoemde wedstrijd speelde het Noordh. Junioren-elftal tegen een ZFC-combinatie, welke par tij door de ZFC-ers met 4—1 werd ge wonnen. Hoewel in het bonds-elftal enkele goede spelers schuilen is het nog lang geen geheel en maakte het geen grootse indruk. Van een selectie als deze mogen we meer verwachten. De Noordhollandse ploeg kwam uit in de volgende opstelling: Poelman (Helder); C. Dekker (Purmersteijn) en W. de Vries (Hollandia); H. J. Halle (KFC), T. Fonteyn (OSV) en W. Zijl- stra (Hollandia); C. Buys (KFC), P. Kat (QSC), J. de Graaf (Zilvermeeu wen), H. van Gelder (KFC), J. Aber- crombie (Alcm. Victrix). TINY JONKER IS WEER IN TRAINING Zij gaat van Den Helder naar Zaandam zwemmen De bekende Zaandamse langeafstand- zwemster Tiny Jonker is weer in trai ning. Naar haar coach Maarten de Ruyter ons vertelde, bestaan er plan nen om deze zomer van Den Helder naar Zaandam te zwemmen. Tiny „trekt" regelmatig haar kilometertjes en is vastbesloten deze afstand te vol brengen. Ook de plannen voor een kanaaltocht bestaan nog steeds. De financiën vor men hier nog de gi ote moeilijkheid. De schoolfeestcommissie heeft dezer dagen de jaarlijkse vergadering gehouden ter bespreking van de schoolreisjes. Nu is het maken van plannen vrij eenvoudig, maar de financiën spelen altijd een alles overheersende rol. Als de begroting niet tegenvalt, zullen de kinderen van de hoogste klasse een driedaags reisje ma ken naar 't Gooi. Zfj gaan dan eerst per motorboot van de heer T. Pa^flberg naar Amsterdam (waar een* tocht door de ha ven wordt gemaakt) of naar Naarden. De fietsen varen mee en er kan worden over dacht in een jeugdherberg. De lagere klassen maken met luxe auto's een reisje naar Schoorl, Bergen en Egmohd. We hebben er al op gezinspeeld: om deze plannen te kunnen verwezenlijken moet er geld zijn. Eén van de commissie leden komt de inwoners eerstdaags be zoeken. Gehoopt wordt, dat naar vermo gen zal worden bijgedragen voor dit feest van de jeugd. WARMENHUIZEN, 23 Mei 1951. 3000 kg rode kool 16,00; 18.400 kg gele kool 6.00; 23.500 kg Deense witte kool 5.505.70; 950 kg witlof 1223; 900 kg prei 6.—. Op het paleis Soestdijk overhan digde de heer C. Brands aan H.M. de Koningin de oorkonde als eindpunt van de estafette, welke georganiseerd werd door de Lan delijke Ruiters. worden opgelost door: het nieuwe product met coffeïne Instanto is een geheel oplosbaar moutproduct, waarmee U in een oogwenk een gezonde en lekkere drank bereidt* Instanto bezit dezelfde opwekkende eigenschappen als koffie.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3