AVONDTOCHT HAAKIN BAZAR Alkmaars Raad behandelde het „geheime" rapport Alkmaars Raad in langdurige besprekingen bijeen DE MAGNEET DE KOMEET Gedupee wor WEK D IN UW LE Agenda zelf in recordtijd afgehandeld Bouwverordening wordt gewijzigd Ingekomen stukken Heden, De kaasmarkt fteil&ut&aux Raadsleden verklaren daarover geen mededelingen te hebben gedaan Scherpe woorden in geprikkelde sfeer LOGOMOTIEF RIJWIELEN Systeem van Gemeenteraa ernstige Het Radiop VRIJDAG 25 MEI 1951 Twee problemen hebben gisteren in het bijzonder de gemoederen in de Alk- maarse gemeenteraad in beroering gebracht. Eerst werd bij de ingekomen stuk ken enkele uren gediscussieerd over de wenselijkheid om het rapport over de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" openbaar tet maken en daarna werd nog lange tijd gesproken over het plotselinge ontslag dat werd verleend aan de schoolschoonmakers van de Tesselschadeschool en het Murmellius Gymnasium. Aan beide besprekingen wijden wij elders in dit blad aparte verslagen. De rest van de agenda werd onder voorzitterschap van wethouder Leesberg, die halver wege de vergadering burgemeester Wytema verving, in recordtijd afgehandeld. Gistermiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van de burge meester. Afwezig waren de raadsleden Holsmuller, Van Slingerland en Van ©ijk. De burgemeester wenste onder in stemming van de raad de heer Lees berg geluk met de hem toegekende hoge Pauselijke onderscheiding. De voorzitter memoreerde de harte lijke ontvangst van de raad bij zijn bezoek aan Leeuwarden, welke men zeer op prijs had gesteld. De heer S i e t s m a was zeer vol daan over de tocht naar zijn geboor teland en wilde laten uitkomen, dat de raad thans nog zeer onder de indruk was van de hartelijke ontvangst. Nu de raadsleden en hoofden van dienst naar Leeuwarden zijn geweest, zou het hem genoegen doen, als ook de raad en de hoofdambtenaren van Leeuwarden hier eens geïnviteerd wer den, zo mogelijk eens op een zomerse Vrijdag als er kaasmarkt is en de stad een druk verkeer heeft. Een desbetreffend voorstel werd door het college overgenomen. De heer De Boer, het nieuwe raads lid, werd door de secretaris binnen geleid en legde in handen van de burgemeester de vereiste eden af. De burgemeester wenste hem geluk en sprak de hoop uit, dat de ver- nieuwe werkzaamheid van de heer De Boer hemzelf en zijn kiezers tot vol- •doening zou zijn. Na vaststelling der notulen werd kennis genomen van de ingekomen stukken. Daartoe behoorde een adres van de heer A. Homan alhier met het ver zoek hem als gewezen schoolschoon- maker in dienst der gemeente te werk te stellen tot hij ander werk heeft gevonden. Besloten werd dit punt bij de inter pellatie-Berkhouwer te behandelen. De interpellatie kan dan strekken tot advies voor B. en W. ten aanzien van dit verzoek. Door het bestuur der Ver. tot be vordering van Christ. Schoolonderwijs werd medegedeeld, dat het zijn aan vraag om financiële medewerking voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de te bouwen derde Christ, school in trekt. In handen van B. en W. om bericht en raad werden gesteld verzoeken om financiële medewerking voor vergro ting van de St. Annaschool (v.g.l.o.) en de St. Josephschool (g.l.o.) met respectievelijk 3 en 1 lokalen en een adres om medewerking voor aanschaf fing van leerboeken voor de St. Adel- bertusschool, de St. Bavoschool, de St. Willibrordusschool en de St. Aloy- siusschool. De Ver. Alkm. Fröbelschool vroeg voor de cursus tot opleiding van leid ster en hoofdleidster bij het kleuter onderwijs een subsidie van f40 per jaar per cursist en van f750 voor het aanschaffen van leermiddelen en het beschikbaar stellen van lokalen. De Afd. Alkmaar der Ver. van on derwijzeressen bij het christ. voorbe reidend onderwijs in Nederland, de bond van onderwijzeressen bij het Katholieke V.L.O. en de Bond van onderwijzeressen bij het voorberei dend onderwijs vroegen ten behoeve van de onderwijzeressen werkzaam bij het gesubsidieerde V.L.O. alhier een pensioenregeling te treffen zoals die- in Den Helder geldt. Deze verzoeken werden in handen van B. en W. ge steld om bericht en raad. De hoofden <?er R.K. kleuterscholen hadden adhae sie aan dit adres betuigd, evenals het bestuur der Chr. Kleuterschool en de schoolopziener van het kleuteronder wijs in Noordholland. Het bestuur der buurtvereniging „Bloemwijk" verzocht verbetering en verfraaiing van de Van der Wouder straat. (In handen van B. en W. ge steld ter afdoening.) De burgemeester beloofde de heer Kirpenstein (PvdA), dat ook de raad hiervan iets zal horen, al zal 't dan ook nog niet in dit jaar kunnen zijn. Ingekomen was nog .een verzoek van de heer C. H. de Lange en mej. M Weber, bioscoopexploitanten te Alk maar, om de belasting voor normale bioscoopvoorstellingen tot 20 proc. van de bruto-opbrengst te verlagen, voor het vertonen van films van bijzondere culturele of artistieke waarde geen be lasting of slechts 1/4 gedeelte van het normale tarief te heffen en de ge waarmerkte toegangsbewijzen gratis aan de bioscoopondernemers te ver strekken. Dit adres werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad evenals een adres van de heer K. Rus, exploitant van 't Wapen van Heemskerk alhier, met het verzoek de vermakelijkheidsbelasting op het dan sen te verlagen. Naar aanleiding van een brief van B. en W. inzake de huisvesting van het personeel van het Centraal Ziekenhuis werden de heer Van der Borden (C. H.) nadere inlichtingen toegezegd iazake het aantal nog thuis wonende verpleegsters. Nog was ingekomen een verzoek van de Ver. Proefschooltuin Westfriesland met verzoek om financiële steun (heeft in 1950 reeds een subsidiepost gekre gen) een verzoek van de R. K. meis jesscholen om een gemeentelijk voor schot (in handen van B. en W.) en een brief van Ged. Staten, die aan secre tarissen en ontvangers van 16 Maartaf een weddetoelage van 5 pet. tot een maximum van f 200 per jaar willen toekennen (Raad had hiertegen geen bezwaar). Overbodig werd geacht een verzoek van de Bond van Ned. Overheidsperso neel inzake vacantietoeslagen, daar dit in 1950 al is geregeld naar de Rijks voorschriften. Mevrouw G. SipmanRezelman ver zocht ter voorkoming van vernielingen in de plantsoenen een verbod uit te vaardigen om honden los te laten lo pen. B. en W. vonden geen aanleiding daartoe. De politie en de plantsoen dienst moeten op de vernielingen let ten. De heer Van der Borden wees op het gevaar dat schapen door loslo pende hon4en kunnen lopen. De voorzitter zeide, dat daar tegen streng zal worden opgetreden, maar dat men daarvan niet alle los lopende pukjes de dupe mag laten wor den. Aan de heer J. C. Keijman werd te gen 1 November op verzoek eervol ont slag verleend als leraar aan het Gym nasium en de Gem. Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs. De heer Van der Borden sprak zijn ongenoegen uit over een schrijven van de directeur van de gasfabriek waarin hij 'n poging zag de raadsleden de mond te snoeren. Mr. Leesberg zeie, dat het slechts de bedoeling was zoveel mogelijk inlichtingen te geven en dat de directeur het op prijs zou stellen als men zich over minder be langrijke zaken spoedheidshalve tot hem zou willen wenden. Spr. gaf toe, dat de motivering niet gelukkig ge weest was en verstrekte desgewenst nog enige inlichtingen over de door de gasfabriek geboden service. Wijziging bouwverordening Opnieuw kwam in behandeling de in de vorige vergadering voorgestelde wij ziging in de bouwverordening (ver plichte betonnen bodemafsluiting tot wering van vocht) welke door de di recteur van Gemeentewerken noodza kelijk werd geacht omdat z.i. het aan brengen van zuiver zand onder de wo ningen minder doeltreffend is en slechts weinig minder zou kosten. Zoals be kend had o.a. de heer Berkhouwer te gen deze opvatting in de vorige raads vergadering scherp stelling genomen en een amendement daarop ingediend, me- Juist ontvangen: een keurcollectie Zwitserse voor blouses en japonnen 20 dessins wit en gekleurd Natuurlijk alleen verkrijgbaar bij: STOFFENHUIS (Advertentie, Ing. Med.) de omdat hij de voorgeschreven maat regelen niet voor alle woningen nood zakelijk achtte. De heer Berkhouwer zeide, dat er eigenlijk niets gebeurd is. De com missie van O. Werken is niet eens ge hoord, alleen de directeur en die hand haaft vanzelfsprekend zijn mening, 't Kan toch voorkomen, dat de bodembe dekking niet nodig is. Laat men in elk geval in de verordening de clausule op nemen „alsmede indien B. en W. ont heffing hebben verleend". Zandstorting is in vele gevallen afdoende en veel goedkoper. De heer H o y t i n k wees er op, dat de directeur dan elk geval weer zal be oordelen en als die het wel nodig vindt wordt 't weer ellende. De heer Couwenhoven (P. v. d. A.) kon zich voorstellen, dat het soms niet nodig is, maar welk bezwaar is er tegen waar 't slechts f4.50 per jaar kost. Alle woningen van Rochdale krijgen een bodemafsluiting. Men kan Alk maar niet vergelijken met Den Helder waar het zand goedkoop is. Hier heeft het ook organische bestanddelen. De heer Van der Borden wees er op, dat er na de heer Knol een directeur met andere inzichten kan ko men. De voorzitter (thans mr. Lees berg) vertrouwde, dat de heer Knol objectief zou oordelen. Het amende ment-Berkhouwer (mogelijkheid tot ontheffing) werd verworpen met de stemmen van mr. Berkhouwer, me vrouw Holzmüller en Van der Borden vóór. Benoeming in raadscommissiën. Ter vervanging van het afgetreden raadslid de heer Goudsblom werd als lid van de commissie van bijstand voor openbare werken en plantsoenen en voor de reiniging alsmede voor het be stuur van Maatschappelijk Hulpbetoon voorgesteld de heer W. de Boer, die te vens de plaats van de heer Goudsblom in de derde afdeling van de Raad kan in nemen. Het voorstel om de heer De Boer in de commissies te benoemen, afkomstig van de heer Venneker, werd over genomen door de heer Sietsma, die evenwel in Maatschappelijk Hulpbetoon de heer Couwenhoven candidaat stel de, waarbij de heer W i e s e (Arb.) op merkte, dat men t.o. van de katholieke leden in M. H. te slecht bedeeld was. Nadat ook de heren Torenvlied en Knuistingh Neven als candidaten waren genoemd, waren er diverse stemmingen en herstemmingen nodig eer de heer Couwenhoven met één stem meer dan de heer De Boer in het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon benoemd werd. Benoeming leden in de commissie tot wering van schoolverzuim. Herbenoemd werden als leden der commissie tot wering van schoolver zuim de heren H. K. M. de Wild en Th. Dijkstra en ingaande op de dag vol gende op die waarin het bedankt heb bende lid de heer S. Marwitz moest af treden de heer J. Gonggrijp. Bouwen van conciërgewoningen. Besloten werd ten behoeve van de te bouwen Handelsschool en Rijksland- bouwwinterschool twee conciërgewo ningen te doen bouwen en daarvoor 'n bedrag van f 31.000 beschikbaar te stel len. Bij een huur van f 35 per maand is er maandelijks voor de woning bij de Handelsschool een tekort van f 27.69 en bij die voor de Rijksland- bouwwinterschool van f 24.10. De heer H o y t i n k werddesge vraagd meegedeeld, dat het bestek dei- scholen nog niet goedgekeurd was, maar dat de woningen tegelijk met de scholen zullen worden gebouwd. Verhoging van crediet voor wonigbouw. Besloten werd aan het crediet van f 791.000 voor de bouw van 84 wo ningen aan de Hooftstraat een bedrag van f 20.664 toe te voegen voor het aanbrengen van warmwaterinstallaties in bedoelde woningen. De huur wordt daardoor met f 0.70 per week verhoogd. Verkoop van grond. Besloten werd tot verkoop aan de Waarschijnlijk heeft het dichte wol. kendek dat hedenmorgen boven ooj land hing, vele vreemdelingen er van weerhouden de tocht naar Alkmaar te aanvaarden, want hoewel het overigen, het heerlijkste voorjaarsweer was dat men zich kon wensen, waren er toch maar betrekkelijk weinig touristen op de kaasmarkt. Toen tegen elven Plu. vius de hemelsluizen op een klein kiertje zette en de eerste spatjes op de elegante zomertoiletten van de dames neervielen, werd het helemaal stil op het plein. De drukte verplaatste zich naar de café's en naar de weegplaats in het Waaggebouw, waar behalve vele amateurfotografen ook een tekenaar zijn indrukken vastlegde. Onder de be langstellenden die hedenmorgen op de markt aanwezig waren, bevonden zich twintig leerlingen van een fabrieks school uit Enschede en een gezelschap van vier-en-twintig Nederlandse en Schotse scheepsbouwers, die vandaag in hotel Victory in vergadering bijeen komen. Deze laatsten werden allen ver rast met een kaasje, dat hun werd aan geboden door twee dames in Westfries costume. Later in de ochtend maakten de scheepsbouwers onder leiding van de V. V. V. een rondgang door oud- Alkmaar. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd dertien stapels fa- briekskaas en drie stapels boerenkaas, totaal zestien stapels, wegende 51.000 kg. De prijzen waren voor fabrieks- kaas f 1.95 en voor boerenkaas f 2. De handel was vlug. In Woerden waren er Woensdag 173 partijen. De prijzen waren le soort f 2.05—f 2.10, 2e soort f 1.98—f 2.02, ex tra f 2.20. De handel was matig. Op de markt in Gouda waren er gis ter 236 partijen, le kw. f 2.07f 2.14, 2e kw. f 1.98f 2.06, extra kwaliteit tot f 2.22 met een goede handel. naar de AMSTERDAM Reiskosten: v. den Helder f 3.25, v. Alkmaar f 2.75 (entree inbegrepen) Vertr. Alkmaar 19.00 u. Den Helder 18.00 u. Voordam-Alkmaai, Tel 4839 Koningstr. 76, Den Helder, Tel. 2676 (Advertentie, Ing. Med.) Bij de ingekomen stukken voor de gister gehouden raadsvergadering te Alkmaar was een brief van de heren W. de Goede en J. Velthuijs, aan nemers te Wormerveer, die de mede werking der gemeente inriepen tot betaling van hun vorderingen wegens leveranties en werkzaamheden ten be hoeve van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", alsmede een adres van de heer Th. Hofman te Zaandijk, die verzocht het rapport van de ge meentelijke accountantsdienst over de tentoonstelling openbaar le maken of hem in de gelegenheid te stellen daarvan kennis te nemen. Mr. dr. Berkhouwer (VVD) vond het wenselijk deze kwestie thans openbaar te behandelen en deed daar toe het verzoek aan de raad. De burgemeester zeide, dat het veranderde huishoudelijke reglement discussie toelaat, waarvoor hij dan ook gelegenheid wilde geven. Mr. Berkhouwer verklaarde nog een neutrale toeschouwer te willen blijven en vroeg of de publieke be kendmaking van dit rapport binnen kort te verwachten is. Hij werd daar bij gesteund door de heer Eriks (PvdA), die er op wees, dat uit het adres blijkt, dat iemand zich in zijn rechtsgev »-l gekrenkt voelt, zodat het niet aangaat het stuk voor kennis geving aan te nemen. Deze man moet gelegenheid krijgen te horen wat er tegen hem ingebracht is. Hem moet recht worden gedaan. De heer H o y t i n k (AR) had de mening, dat dit een vertrouwelijke raadskwestie was. Zaterdagavond heeft hij het artikel in de Alkmaarsche Courant gelezen, een artikel dat niet alleen in die courant stond, maar in alle bladen van de Ver. Noordholland se Dagbladen. Er werd daarin gespro ken over een raadslid. Hier begrijpt men wel, wie daarmee bedoeld werd, elders waarschijnlijk niet. Toen spre ker het artikel gelezen had, was hij er dankbaar voor, dat er die dag geen raadsvergadering werd gehouden, om dat hij daar dan parlementair ontoe laatbare woorden zou hebben gebruikt. Het begint fatsoenlijk met de mede deling, dat de redacteur, die het stuk in de courant van Broek op Langen- dijk plaatste een zoon is van een al gemeen geacht Alkmaars raadslid. Door de herhaling daarvan wekt het artikel de indruk, dat het spreker zou geweest zijn, die de betrokken redac teur aan informaties had geholpen. I aat men dan ronduit zeggen, dat he* de zoon van de heer Hoytink was. Spreker vond het nodig nadrukke lijk te verklaren, dat hij direct, noch indirect, schriftelijk noch mondeling met iemand over het rapport heeft gespro ken. De inhoud van het rapport was hem ontgaan en hij heeft het thans nog eens doorgelezen. Feitelijk zou men kunnen zeggen: de man, die het courantenstuk schreef, heeft zijn fout hersteld, want Woensdagavond meldde de courant, dat het betrokken raadslid boven alle verdenking staat. Het wordt nu langzamerhand een beetje beangstigend met die courant. De man, die dat schreef, moet in de cou rant royaal zijn excuses aanbieden. Spreker heeft ook enige critiek op het college. Men heeft het vertrouwelijke stuk van het college ook aan het be stuur van de Federatie gegeven en die beren kunnen doen wat ze willen. De voorzitter van de V.V.V. in Zaandam heeft de goede naam van de chef van de accountantsdienst aangetast. Heeft deze een fout gemaakt, dan moet men hem er over onderhouden, zo niet, dan moet men achter hem staan. Spreker had een voorstel van orde willen doen om de geheimhouding op te heffen en de kwestie,in tegenwoordigheid van de heer De Wilde te bespreken. De heer Torenvlied (Com.) was het met de heer Hoytink eens. Als er stukken in de pers komen vindt spre ker dat niet erg want openbaarheid is gewenst. Een advies van B. en W. om zich nogmaals te beraden moet niet geaccepteerd worden. Als men elke dag die grote lappen in de krant leest staat men verbaasd over het geduld van de pen. Is het 't streven de on volkomenheden en de laster door de gemeente te laten dragen? Spreker heeft het raport gelezen en ziet geen enkele reden de geheimhouding te handhaven. Stuur het maar naar de redactiebureaux waar men het toch al kent. Hier zijn drie partijen, het ge meentebestuur, de V.V.V.'s en de aan nemers, die op hun geld wachten. Men moet deze laatste spoedig tevreden stel len en dan later maar uitmaken wie de kosten zal moeten dragen. De heer Sietsma (P.v.d.A.) wilde op het definitieve rapport wachten. Spr. staat met zijn gehele fractie vol komen achter de heer Hoytink en on derschreef wat deze over de betrokken hoofdambtenaar van de accountants dienst heeft gezegd. Een woord van de burgemeester De burgemeester zeide met op zet een welwillende houding te heb ben aangenomen omdat er vele woor den gewijd ^jn aan deze opgeblazen kwesties. De Raad heeft een jaar ge leden een zeker bedrag gegarandeerd en de tentoonstelling had geen sluiten de exploitatierekening, zodat enkele malen wat betaald moest worden. Toen eind 1950 verzocht werd diverse credi teuren te betalen hebben B. en W. ge vraagd of de accountantsdienst een rapport wilde uitbrengen. Op 6 Decem ber kwam er een rapport over de fi nanciële resultaten dat nog geen defi nitief karakter had omdat er een aan tal dubieuze posten was. B. en W. verzochten het Federatiebestuur een li quidatiecommissie in te stellen. Als die klaar is en de rekening is afgesloten, komt eerst het ogenblik, dat de ge meente de rekening zal beoordelen. Het interim-rapport bevatte critiek op zekere onderdelen van de tentoonstel lingsleiding en het is volkomen logisch dat dit mag worden gerapporteerd. B. en W. hadden met de heer Dinkelberg en het Federatiebestuur een uitvoeri ge bespreking op 27 Februari en de voorzitter der Federatie vroeg toen om de critiek te kunnen weerleggen inzage van het rapport. Ofschoon spr. de gevolgen daarvan betreurt, hij zou ook nu weer het rapport gegeven heb. ben uit referentie tegenover dat be stuur. Onder fatsoenlijke mensen pleegt men dat te doen. De werkzaamheden der liquidatiecommissie waren toen nog niet beëindigd en nu zijn er mede delingen aan de pers gedaan. Het is geen gebruik mededelingen te doen van zaken die nog niet afgehandeld zijn. B. en W. hebben de Raad geheimhou ding gevraagd, maar niet de in de wet genoemde geheimhouding opgelegd, rekenende op de goede verhouding, die inslhit, dat over vertrouwelijke mede delingen niet wordt gesproken. De voorzitter der Federatie heeft spr. verzekerd, dat zijn organisatie de pers geen inlichtingen verstrekt heeft, zodat we hier voor een mysterie staan en toch moeten veronderstellen, dat ie mand uit de school geklapt heeft. Voor wat er thans ruchtbaar is gemaakt kan men om het te qualificeren de keus doen uit geraffineerde misdadigheid of kinderlijke onverantwoordelijkheid. B. en W. zijn nog niet voornemens het rapport aan de openbaarheid prijs te geven. De ambtelijke rapporten van B. en W. worden nooit gepubliceerd. De ambtenaar, die zich niet kan verdedi gen zou prijg gegeven worden aan een openbare discussie. B. en W. staan vol ledig achter hem. Als de heer Hofman zich beklagen wil moet hij zich wenden tot de man, die het oirbaar achtte de zaak in de couranten bekend te maken. Het ver zoek om publicaties te doen inzake het betalen van vorderingen is onmogelijk voor behandeling vatbaar. Alle stukken voor afwikkeling van deze zaken moe ten door de betrokken deskundigen be keken worden en alle sensatie doet daaraan afbreuk. Men dient de zaak niet door persverslagen in sensationele geest, zoals we die reeds eerder tegen gekomen zijn. Spr. weet niet of de be trokken stukken reeds op de redactie bureaux zijn. De wijze waarop deze zaak behandeld is wil spreker liever laten qualificeren door journalistieke instanties, die over journalistiek fat soen moeten oordelen. De journalisten hebben een naam hoog te houden en zijn zich daarvan bewust. Er is onno dig veel wantrouwen gezaaid, maar het College zal zich daardoor niet van de wijs laten brengen. Het heeft met zijn staf recht op vertrouwen en als dat on dermijnd wordt zal de boemerang de gene straffen, die ze uitgeworpen heeft. Spr. schuwt geen openbaarheid maar iedere zaak heeft zijn eigen tijd. Repliek. De heer Hoytink zeide weinig ver trouwen meer te hebben in de Konin gin der Aarde en bang te zijn, dat da zaak op dezelfde voet zal worden voortgezet. Men kan daarom beter wat van de sluier oplichten van het rapport dat nu in bespreking is. Spr. handhaaf de zijn voorstel. De heer Venneker (K. V.) zou niet te veel woorden aan de zaak wil len wijden en het eindrapport willen afwachten. Van een goede gewoonte moet niet worden afgeweken. De heer Berkhouwer wilde geen keuze doen uit de mogelijkheid van di verse discussies. Spr. wilde aannemen, dat geen enkel raadslid het rapport openbaar gemaakt heeft en zeker niet de heer Hoytink. Toch is er wel eens meer iets uitgelekt, b.v. met een ont eigeningskwestie. Maar het college heeft te lichtvaardig vertrouwd op de ge heimhouding van anderen dan raads leden. Een van de partners moet ge praat hebben, maar bewijzen zijn niet te leveren. Er kan ook een lek in het stadhuis zijn. Als de ruchtbaarheid ont staan is uit de boezem van het Fede ratiebestuur kunnen we dat betreuren. Het is begrijpelijk, dat men de steeds gevolgde gedragslijn met dit rapport niet wil loslaten, maar als men het wel publiceert zal de gehele stofwolk uit eenspatten en nu is er kans, dat de ge ruchten over de betrokken hoofdambte naar doorwoekeren. De heer Eriks zeide, dat er wel veel gesproken is, maar dat men toch niet te weten gekomen .is waar het lek is. Spr. had hoop gehad, dat men de kwestie op een geschikte manier uit de wereld had kunnen helpen. Het rap port is vrij zakelijk en spr. had het mogelijk geacht eens met de betrokke nen te spreken. Spr. wilde zich bij de opvatting van de burgemeester neer leggen, maar dan zijn we de ellende nog lang niet te boven. Laten we de zaak zoals ze is, dan kunnen er nog meer personen worden aangevallen, Men had veel kunnen voorkomen als men de directeur van de Federatie en de heer Hofman eens binnenskamers te woord had gestaan. De heer Hoytink vond het bij na der inzien beter het advies van de bur gemeester te volgen. Men kan wachten tot men de stukken volledig voor zich heeft, maar dan moet er ook recht ge daan worden en de zaak spoedig wor den afgewikkeld. Wat er nu nog kan komen zal binnenskamers moeten blij ven. De voorzitter zeide, dat men wat in het rapport zou staan bij wijze van veronderstelling aangeduid heeft. Publicatie is riu onwenselijk omdat we zouden kunnen worden geprovoceerd de letterlijke tekst te publiceren Als men zich door enige daad van het gemeen tebestuur gegriefd voelde had men zich tot spreker kunnen wenden en nie mand heeft dat gedaan. Na de voltooi ing der liquidatie zegde spreker alle gegevens toe en dan kan men uit het befaamde interim-rapport die gegevens publiceren wélke daaruit kunnen wor den prijsgegeven. Dan zal men ophel dering geven, maar alleen dan als de tijd daarvoor is aangebroken. Bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken van een per ceel grond aan het Kwakelpad ter grootte van 855 m2. voor f 14 per m2. Uitneming van grond uit net grondbedrijf. De Raad besloot een stuk grond ter grootte van 2600 m2. tussen de Ruys- daelkade en de Jan Steenstraat, dat door schoolbouw een definitieve be stemming heeft gekregen, uit het grond bedrijf te nemen en aan dit bedrijf daarvoor een bedrag van f 36.400 uit te keren. Goedkeuring van rekeningen. Goedgekeurd werden de rekeningen van het Burgerweeshuis over 1948 en 1949. Eveneens werden goedgekeurd de re keningen van de Armenraad over 1948 en 1949. Bezoldiging onderwijzend personeel bijzonder voorbereidend L, O. Op voorstel van B. en W. werd be sloten voor het onderwijzend personeel bij het Bijz. V. L. O. alhier toepassing te geven aan het uitkeringsbesluit 1950, het toelagebesluit 1951 en het Kon. Besluit van 5 April j.L nadat dit zal zijn tot stand gekomen en van toepassing is verklaard op het personeel bij het G. L. O. Medewerking aan schoolbesturen. Voorgesteld werd voor de Juliana- school (U. L. O.) medewerking te wei geren voor de aanschaffing van diver se boekjes en toe te staan voor de aan schaffing van andere boeken en school- meubelen. Een verzoek van de heer Wolden- dorp (K. V. P.) om alsnog boekjes voor handelskennis toe te staan werd na enige discussie met 812 stemmen verworpen. Besloten werd medewerking te ver lenen aan de St. Josephschol (g.l.o.) de Mariaschool en de St. Agnesschool voor het aanschaffen van leesboeken in de nieuwe spelling en het weigeren van de medewerking voor het aan schaffen van leerboeken ter vervanging van die in de oude spelling. Besloten werd medewerking te ver lenen aan de St. Josephschool (g l.o.) voor het aanschaffen van schoolmeube- len en gedeeltelijk voor het aanschaffen van schoolboeken. Besloten werd gedeeltelijke mede werking te verlenen voor de aanschaf fing van de taalmethode „Zon en Le ven" voor de Mariaschool. Besloten werd ten slotte medewer king te verlenen voor het aanschaffen van schoolmeubelen en verduisterings gordijnen voor de St. Agnesschool en tot het weigeren van medewerking voor de aanschaffing van leesboekjes van de taalmethode „Zon en Leven". Goedkeuring van rekeningen. Ten slotte werden door de Raad de rekeningen en verantwoordingen 1949 voor de bijzondere scholen voor voor bereidend lager onderwijs goedgekeurd. J GAZELLEHUIS - ALKMAAR] Ritsevoort 41 - Tel. 28141 Langdurig werd gis pellatie van de heer makers, die respectief weest en die met een vervangen. De raad b verantwoord is gewee: schoonhouden der gel worden gewijzigd. B. prae-advies te zullen De heer Berkhoi deelde in zijn toelich twee schoolschoonmal doelde, de heren Pra de Tesselschadeschool sium waren. Zij kreg briefje, dat zij met ii plaats moesten maken ger. Spreker vroeg wa gingstermiin zo kort meer, omdat beiden den. Inmiddels is er gevallen, dat van de de school in de Bril] Berkhouwer vroeg hel ring over deze aangel Weth Wethouder R. B a k antwoordde dat in reeds bekend was gerr we aanbesteding van werk zou worden ge vraag of van de opv genoemde heren een digheid en geschikthe verwacht, antwoordde bevestigend. De heer het college bij de aar dragslijn had gevolgd aanbevolen door een c stand en die sindsdien was. Het doel van derj dingen van het schoi zo laag mogelijke ins verkrijgen. Het collegi nabije toekomst tot ee komen en daarvan ee brengen. Wethouder Coert dat zijn mening afwe de andere leden van Was van mening, dai ding van het werk on die inschrijven, kunn werkuren niet peilen sen die zo laag inschr vorm van oneerlijke drijven. Deze mensen zichzelf worden besch De heer Hoytink bij de laatste spreker het, dat er de laatste achrijvingen zijn geh de schoonmakers de zij in vaste dienst van ren. Spreker zou het als beide gedupeerde een betrekking geholi den. De heer Toren U zult 's morgens uit bed sprn Elke dag moet uw le\ uw ingewanden doen teert uw voedsel niet, verstopt, wordt humeui de plantaardige CAR1 LETJES om die liter uw spijsvertering en st lijke wijze te regelen. Ei middel, onovertroffen stromen. Eist Carter's (Adv< ZATERDAG HILVERSUM I, 402 7.00 Nieuw*. 7.15 Morgengebed en LiturgL' Nieuws en weerberichten Nederland". 8.23 Gram.rr vrouw. 9.30 Waterstandei 10.00 Voor de kinderen 11.00 Voor de zieken- 11.50 „Als de ziele lui Angelus. 12.03 Grnm.mi Tuinbouwmededelingen. Zonnewijzer. 13.00 Nieuw 13.20 Amusementsmuziek 14.20 Engelse les. 14.40 Kroniek van letteren en vereniging. 15.55 Gram Schoonheid van het Greg de kinderen. 18.00 Jeugd spel. 19.00 Nieuws. 19. ■erie. 19.21 Militaire re] muziek. 19.52 Joum; 20.00 Nieuws. 20.05 De 't zijne van. 20.12 •.Lichtbaken". 20.40 „St< 21.00 Gevarieerd prograr U doen?". 22.00 Amus HILVERSUM II, 298 VPRO, 10.0 VARA, 24.00 VARA. - 7.00 gymnastiek. 7.30 Gram en weerberichten. 8.18 8.23 Orgelspel. 8.45 Gra delijk uitgeschakeld", cai wijding. 10.20 Voor de bedrijven. 11.35 Viool muziek. 12.30 Land- gen. 12.33 Gram.muziek Orkest van Amsterdamse Gram.muziek. 14.00 Hawaiïanmuziek. 14.50 15.15 Orgel en zang. 15 het graf". 16.00 Gram praatje. 16.45 Kamerorke Nederland". 18.00 Nie twintig jaar culturele 18.20 Lichte muziek, ding: „Zoeklicht op do 19.00 Artistieke Stnalkaa tout", causerie. 19.40 in deze tijd", causerie, causerie. 20.00 Nieuws 20.15 Gevarieerd prograr muziek. 21.45 Socialistic Promenade-orkest en pennen", hoorspel. 23. muziek. 23.35—24.00 (Advertentie, Lig. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2