Mossadeq bereid toestand met de Britten te bespreken? Acht-en-zeventig mijnwerkers ingesloten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikaanse piloot Charles Blair vliegt over de Noordpool KoaI ï3-ede(L Het toenemend Noordelijk verzet vertraagt het tegen-offensief Woensdag 3U inei 148e Jaargang No. 125 dagblad voor alkmaar en omstreken Ook Engeland wil concessies doen Nog geen Perzisch ant woord aan Haagse Hof Een affiche-sirijd in Frankrijk Amerikaanse generaal van functie ontheven Weer pseudo-vogelpest Waarschuwing Israel tegen troepen verplaatsingen in de Arabische landen Besprekingen tussen Engeland en Nederland De schade door verkeersongevallen bedraagt 88 millioen gulden per jaar Reeds veertien dodenvoor het leven van de anderen wordt gevreesd Ook lid van reddings ploeg omgekomen DE mogelijkheid is niet uitgesloten dat het aantal bij de ramp betrok ken mijnwerkers de 78 overschrijdt. De kolenraad heeft n.l. bekend gemaakt, dat er moeilijkheden zijn om het aan tal der mannen, dat in de mijn is, te Oud plan in uitvoering zegt regering Regering zette export van sla naar Belgie stop Kwestie van marktordening Beroep werd afgewezen BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, f 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Lichi in het Perzische oliegeschil TE Teheran wordt vernomen, dat premier Mossadeq, hoewel hij nog steeds besloten is de nationalisatie van de Perzische olie-industrie uit te voeren, be reid zou zijn de toestand met de twee door de Britse regering benoemde leden van de twaalf man tellende raad van bestuur van de BritsIraanse olie-maat- «chappü, Lord Alan Broke en Sir Thomas Gardiner, te bespreken, indien zij naar Teheran zouden komen. Mossadeq zou niet van plan zijn, met geweld de maat schappij over te nemen, daar hij van mening is, dat hij met succes economische sancties kan instellen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland bereid was een regeling van de Perzische oliekwestie in overweging te nemen, welke nationalisatie in de een of andere vorm met zich zou meebrengen, mits dit „voor het overige bevredi gend" zou zijn. Vooral deze laatste kwalificatie noemde Morrison belangrijk. Daarom gelooft men in Den Haag, dat de Perzische regering niet de gelegen heid zal laten voorbijgaan om haar bezwaren tegen Engeland in het open baar voor een internationale instantie kenbaar te maken en haar nationalisa tie-besluit te rechtvaardigen. Volgens het persbureau Belga heeft de Perzische gezant te Den Haag een onderhoud gehad met de adjunct griffier van het Internationaal Ge-, INMIDDELS heeft het Internationale Gerechtshof in Den Haag een brief aan de Perzische regering gezonden, waarin Perzie wordt uitgenodigd zijn vertegenwoordigers voor het uiteen zetten van het Perzische standpunt te benoemen. Er is tot dusver nog geen antwoord op dit schrijven in Den Haag binnengekomen. De gestelde termijn is evenwel nog niet verstre ken. In Haagse kringen gelooft men niet. dat Perzie zich aan de arbitrage procedure zal onttrekken. Een derge lijk geval is tot dusver nog niet voor gekomen. Bij een weigering van Perzie zou het Gerechtshof de Britse rege ring ervan in kennis kunnen stellen, dat het verstek laten gaan van Perzie het Hof in de uitoefening van zijn scheidsrechterlijke functie belemmert, of het zou wat niet uitgesloten is een besluit bij. verstek kunnen nemen. De uitspraken en besluiten van het Hof sluiten voor de verliezende partij iedere aanspraak op hoger beroep uit. Ondanks het feit, dat Frankrijk's hoofdstad deze zomer haar twee duizendste verjaardag viert, worai zij op ontelbare plaatsen beplakt met opwindende verkiezingsaan plakbiljetten. Hier en daar is de affiche-strijd voor de verkiezingen zo fel, dat plakkaten over elkaar worden geplakt. Met de nadering van de verkiezingsdag 17 Juni verwacht men verscherping van de verkiezingsstrijd. Een Parijs meisje leest de aanplakbiljetten van de onderscheidene partijen op een zuil in het hartje van Parijs. Luitenant-generaal Partridge, opper bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Korea, heeft bekendge maakt. dat brigade-generaal Sweetser van zijn functie is ontheven. Sweetser was commandant van de 452ste afde ling lichte bommenwerpers en zal in de V.S. een nieuwe functie krijgen. Hij opereerde van uit Okinawa en volgens de verklaring van Partridge had hij liet voldoende bijgedragen tot het sla gen van de luchtoorlog. Naar in Tokio verluidt had Sweetser herhaaldelijk ge waagd om nieuwe uitrusting. Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Droog weer met wei nig bewolking en een matige tot krachtige wind tussen Noord- Oost en Oost. Koude nacht. Mor gen overdag iets hogere tempera turen dan vandaag. Donderdag: Zon op 4.28, onder 20.48: Mnan op 2.21. onder 16.38. rechtshof. Van de zijde van het Hof is verklaard, dat het hier uitsluitend een oriëntatiebezoek geldt. Het Perzische gezantschap ontkende echter tegenover het A.N.P. enig contact met het Ge rechtshof te hebben gehad. De Perzische volksvertegenwoordi ging heeft gisteren besloten de »n™ de provincie Khoezistan geldende staat van beleg met twee maanden te ver lengen. Khoezistan is het voornaamste terrein der werkzaamheden van de Brits-Iraanse oliemaatschappij. De vrouwen en kinderen van de bij na vierduizend Engelsen, die bij de oliemaatschappij werkzaam zijn, kun nen een vrije reis uit Perzie per schip of vliegtuig krijgen, indien zij dit wensen. In Oostzaan is wederom een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd, thans bij het pluimveebedrijf van de heer S. Meyn in de Kattenhoek te Oostzaan. De pluimveestapel is in het destructorbedrijf te Purmerend vernie tigd. Als voorzorgsmaatregel zijn ook de kippen van de heer K. L. Langen- berg, wiens bedrijf grenst aan dat van de heer Meyn, vernietigd. Veertig graden onder nul £APTAIN CHARLES BLAIR, een 41-jarige New Yorker en een van Amerika's bekendste burgerpiloten, is gistermiddag om vier uur met een één-persoons Mustang-jager, de „Excalibur Hl", uit Bardufoss in Noorwegen opgestegen voor een nonstop-solovlucht van 5400 kilometer over de Noordpool naar Fairbanks in Alaska. Charlie Blair, die gezagvoerder is bij de Pan American Airways, legde de afstand af in tien uur en negen en twintig minuten. Blair is de eerste, die met een één-motorig vliegtuig over de Noordpool is gevlogen. In 101h uur van Noorwegen naan Alaska Het lag in zijn bedoeling naar Spits bergen te vliegen op een hoogte van 10.000 voet en vandaar via Point Bar row naar Alaska op een hoogte van 25.000 voet boven het Noordpoolgebied. Er heerst op deze hoogten een tempe ratuur van 40 graden Celsius onder nul. Als lading heeft Blair 3000 envelop pen met speciale stempels meegenomen, De relletjes in Kaapstad Ministerwilde parlement de stokken laten zien Naar aanleiding van de relletjes, wel ke zich Maandag tussen naturellen en de politie te Kaapstad hebben voorge daan en waarbij 15 politiemannen en 33 burgers werden gewond, heeft Harry Lawrence, een gewezen minister uit het oorlogskabinet van premier Smuts, om een regeringsverklaring verzocht. De minister van justiie, Charles Swart zeide niet bereid te zijn „de politie in discrediet te brengen door het instellen van een commissie van onderzoek". De minister deelde voorts mede, dat drie kleurlingen zijn gearresteerd wegens het dragen van „gevaarlijke wapens en het aanvallen van de politie". Op een gegeven ogenblik traden drie leden van de regeringspartij binnen met ieder een arm vol stokken, welke ge leken op de handvatten van fakkels. Er brak tumult uit en de voorzitter gelast te de leden de zaal te verlaten. Er klon ken kreten van „schande" en „schan dalig". Minister Swart zeide zijn ver ontschuldigingen aan te bieden, doch hij had het huis de stokken willen to nen, waarmede de politie Maandag was aangevallen. Het ligt in de bedoeling, te ko men tot uitwisseling van ambassadeurs tussen Nederland en Zuid-Afrika. die in New York bij opbod zullen wor den verkocht. De opbrengst van deze eerste Noordpool-luchtpost is bestemd voor het Damon Runyon kankerbestrij- dingsfonds. Voor het vertrek van het Amerikaan se toestel had de Noorse regering reeds een Catalina-vliegboot van Tromsö naar Spitsbergen gezonden. Deze Catalina is in de buurt van Spitsbergen blijven rondkruisen en heeft zo lang mogelijk radiografisch contact met Blair gehou den om hem van dienst te kunnen zijn. indien dit nodig mocht blijken. De piloot van de „Excalibur III" heeft reeds het record voor de vlucht Ame- rika-Europa met een één-motorig vlieg tuig op zijn naam staan. Deze record vlucht van Amerika naar Engeland maakte hij enige tijd geleden met de zelfde omgebouwde Mustang jager. Mr. Jonkman voorzitter van de Eerste Kamer Namens de regering is aan mr J. A. Jonkman mededeling gedaan van zijn benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer Mr. Jan Anne Jonkman, is in 1891 te Utrecht geboren. Te Leiden promo veerde hij in 1918 op een Indonesisch onderwerp. Hij vertrok naar Indonesië, waar hij verschillende functies bij de rechterlijke macht bekleedde. Van 1927 tot 1931 was mr Jonkman lid van de Volksraad, waarvan hij in 1940 tot voorzitter werd benoemd. Op 1 Juli 1946 werd mr. Jonkman benoemd tot minister van overzeese gebiedsdelen in het kabinet-Beel. In die kwaliteit bezocht hij verschillende gebieden in Indonesië. Op 6 Augustus 1948 trad hij af als mimster. Hij werd toen opgevolgd door mr. E. M. J. A. Sassen. Autobus reed togen muur binsdagmorgen is van een autobus, die dagelijks arbeiders van Rheine naar Enschede brengt, in de binnenstad van Gronau de stuurinrichting defect ge raakt. De bus reed tegen een muur en kantelde. Van de zeven en dertig in zittenden brak een een arm, twintig man kregen lichte wonden. De meesten konden na verbonden te zijn naar hun werk gaan. Resolutie van V-raad toegeven aan agressie Dinsdagavond heeft de waarnemend premier van Israel, Mosje Sjaret, in het parlement verklaard, dat Israel „betrokken landen" gewaarschuwd heeft voor het gevaar gelegen in on gewone troepenverplaatsingen in Ara bische landen. Sjaret zei, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 18 Mei „toegeven aan aggressie en een poging tot ver zoening door concessies" is. Deze re solutie beval Israel het droogleggen van de Hoeleh-moerassen te staken en Arabische dorpelingen naar hun hui zen in de gedemilitariseerde zone te laten terugkeren. Volgens Sjaret zal „deze politiek van verzoening door concessies plannen voor nieuwe ag gressie tegen Israel opwekken". Sjaret voegde er aan toe, dat „de dreigingen van de leiders van de Ara bische liga waarschijnlijk een directe invloed op de formulering van Lake Hel Japanse vredesverdrag Gisteren werd te Londen een aan vang gemaakt met een reeks informele besprekingen tussen Engeland en de regeringen van andere landen, die be lang hebben bij het vredesverdrag met Japan. Als eerste van die landen zond Nederland een delegatie onder leiding van baron G. E. van Ittersum, chef van de afdeling Verre Oosten van het Nederlandse departement van buiten landse zaken. Van deze delegatie maken voorts deel uit de heren S. Meyer, van het departement van buitenlandse zaken, mr. A. Rinnooy-Kan van de ju ridische afdeling van het departement van financiën en H. E. Schoch, ver bonden aan de Nederlandse ambassade te Londen. JAARLIJKS bedraagt de schade, veroorzaakt door verkeersongevallen in ons land, 88 milioen gulden, of wel elke twee weken gaat evenveel als de op brengst van de „Haak-in"-actiè circa drie millioen gulden verloren door schuld van weggebruikers. In vergelijking met 1949 is het aantal verkeersonge vallen in 1950 met 22 procent toegenomen. Het aantal motorrijtuigen, met inbe grip van de bromfietsen is met 40 procent gestegen. Op de buitenweg is de ver keersintensiteit vergeleken bij 1938 verdubbeld. De jaarlijkse verkeersweek van het verbond voor Veilig Verkeer zal deze zo mer van 11 tot en met 16 Juni worden gehouden. In verband met de nieuwe verkeerswetgeving zal ditmaal het accent liggen op de nieuwe regels voor de weggebruikers. Ontzettende mijnramp in Noord-Engeland ^WARTE gaswolken en een driehonderd meter dikke muur van puin beletten gisteravond de reddingploegen de 78 mijnwerkers te bereiken, die door een ontploffing in een kolenmijn te Eastington in Noord-Engeland werden ingeslo ten. De explosie deed zich gistermorgen tijdens het wisselen van de dienst voor in een gebied, dat 270 meter onder de grond ligt en 2400 meter van de schacht is verwijderd. Hedennacht was een man ernstig gewond uit de mijn gebracht, van veertien anderen is bekend, dat zij om het leven kwamen en 63 mannen worden nog vermist. Voorts werd gisteravond bekend gemaakt, dat een lid van de red- dingploeg tijdens de reddingwerkzaambeden is overleden. controleren. Daar de ontploffing plaats vond op het ogenblik, dat de dagploeg afloste, bevonden zich tweemaal zoveel mannen op de plaats van de ramp dan normaal. Er is bijna geen gezin in Eastington, waar niet een familielid wordt vermist. Zwijgend wachten vrouwen en moe ders van de vermisten bij de ingang van de mijn op nieuws. Tragische to- Theodoor sprak laatst over de emanci patie der vrouw. Nu, in Hongarije kunnen zij voorlopig vooruit. Vijftig procent van alle betrekkingen zal allieerde oorlogscorrespondent, die de Koreaanse oorlog is gesneuveld. Er worden nog drie journalisten vermist, van wie vermoed wordt, dat zij om bet leden om het leven gekomen, toen zijn voortaan door vrouwen moeten worden jeep nabij de 38ste breedtegraad op een leven Zljn gekomen- Bovendien geraak- J 1"--*•*ten twee correspondenten in Chinese krijgsgevangenschap. Door een bezet, opdat er voldoende arbeiders ko- mjjn reed. Pearcey is de veertiende ge- men en de levensstandaard en de ont- wikkelingstrap der vrouwen vooruit gaat. In verband hiermede zullen meer kinderbewaarplaatsen worden ge bouwd, die ook 's avonds geopend zul len zijn. q Het is maar goed, dat deze maatregel niet in Guatemala geldt. Daar hebben 150.000 schoolkinderen reeds tien dagen vacantie, daar enige dui- renden onderwijzers in staking zijn. De onderwijzers hebben thans besloten hun staking voort te zetten totdat de rege ring bereid is ook de door de staking verloren gegane salarissen uit te be talen. o Derek Pearcy. correspondent van Reuter en Associated Press aan het Koreaanse front, is enkele dagen ge- K.L.M.: Koop Leen Mij. enorme aardverschuiving is Oostelijk Tirol van de rest van Oostenrijk afge sneden. De telefoon- en telegraafverbin dingen zijn verbroken en bovendien is de St. Gothardpas geblokkeerd. Alsof ze daar aan de lawines nog niet genoeg gehad hebben. Een boerenfamilie in het Italiaanse Treviso werd eveneens door een natuurramp getroffen. Vier le den van het gezin werden letterlijk met stomheid geslagen, toen de bliksem door de schoorsteen hun slaapkamer binnenkwam en het huis door de schoorsteen wederom verliet. Special,, ten werden tot nog toe tevergeefs ge raadpleegd. nelen speelden zich af, toen gisteravond werd medegedeeld, dat er maar weinig hoop is, dat de vermiste mijnwerkers kunnen worden gered. De reddingploe gen werken onder zeer moeilijke om standigheden. De voornaamste toe gangswegen zijn door tonnen puin ver sperd en de gevaarlijke gassen vormen een voortdurend gevaar voor brand. Mijnwerkers, die waren afgedaald om te pogen hun kameraden te redden, noemden de toestand onder de grond „ontzettend". Koning George van Engeland heeft de afdeling Durham van de Nationale Kolenraad een telegram van deelne ming gezonden. Success" hadden gehad. Hij herhaalde de Israëlische aanspraak op de volle dige souvereiniteit over de gedemili tariseerde zone. De werkelijke bedoe ling van Syrië is de grens in westelij ke richting te verschuiven om water bronnen te verkrijgen, aldus Sjaret. De aankopen van de K.L M. Geen nieuw beroep op de overheidskas Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat deelt mede, dat de KLM reeds in November 1950 en in April 1951 een aantal nieuwe vliegtuigen heeft be steld teneinde te voorzien in de ver vanging van vliegtuigen, waarvan het gebruik op de grote lijndiensten op den duur minder economisch moest worden geacht. Reeds in October 1950 is een contract afgesloten voor de levering van zeven Douglas DC6B en van negen Super- Constellations in de loop van de jaren 1952 en 1953. De volledige uitvoering van dit plan werd door de regering afhankelijk gesteld van de bedrijfs resultaten van de KLM. Aangezien thans vaststaat, dat het evenwicht tussen inkomsten en uitga ven bij de KLM is bereikt, heeft de regering de aanschaffing van deze toe stellen goedgekeurd. De machines zul len worden betaald uit vrijgekomen en nog vrij t komen afschrijvingen, zodat éfeen beroep behoeft te worden gedaan op de kasmiddelen van het Rijk. Wraak op Coca Cola Het voorlichtingsbureau van het Saar-gebied heeft een waar schuwing voor de bevolking laten uitgaan niet deel te nemen aan het „plebisciet tegen remilitari- satie en voor een vredesverdrag in 1951", dat de communisten 31 Mei willen houden. Het bureau zegt voorts, dat de communisten maatregelen voorbereiden om alle reclameborden van Coca-Cola te vernielen. Dit zou als weerwraak- maatregel bedoeld zijn, omdat, zoals de communisten verklaar den, de maatschappij van Coca- Cola in de oorlog twee luchtaan vallen op Duitse steden had ge financierd. De export van sla naar Belgie blijkt te zijn gestaakt op initiatief van de Ne derlandse regering. Voor Nederlandse sla was een minimumimportprijs van tien cent per krop gesteld. Niettemin bleek het aanbod de verkoop van Bel gische sla ernstig te hinderen. Daarom is de export van het Nederlandse pro duct gestaakt, totdat de top-aanvoer van Belgische sla voorbij is. Dat zal waar schijnlijk binnen een week het geval zijn. Het betreft hier een kwestie van marktregeling op grond van de groei ende samenwerking in Beneluxverband. De gevangenen van Landsberg De zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers, die in de gevange nis van Landsberg vertoeven, hebben hun beroep bij het districtsgerechtshof te Washington verloren. Beperkte vorderingen De in hevigheid en vastberadenheid toegenomen tegenstand van de commu nisten >n de Oostelijke sector van het centrale front vertraagde gisteren het gehele geallieerde tegenoffensief. Bjj Indje was het Noordelijk verzet het felst. De hier strijdende Chinezen we ken geen stap terug en velen van hen sneuvelden. De verbondenen hebben in deze sector nieuwe stellingen inge nomen. Ten Noord-Oosten van Indje is een afdeling gevechtswagens opge rukt. Deze afdeling meldde, dat de Chinezen overal op de heuvels langs de wegen in dit gebied geweer- en machi- negeweerschutters hadden opgesteld om de oprukkende geallieerde troepen te gen te houden. Niettemin hebben de verbonden strijdkrachten gisteren over het groot ste gedeelte van het Koreaanse front beperkte vorderingen gemaakt. In het Westelijk gedeelte van het centrale front zijn de troepen der V.N. ten Noord-Oosten van Oeidjongboe tien ki lometer opgerukt. Ook hier was de te genstand van de communisten heviger dan de vorige dagen. In het gehele ge bied van Hyonni en langs de Oostkust zijn de verbondenen eveneens een klei ne tien kilometer gevorderd. De onder vonden tegenstand was hier slechts licht. In de Oostelijke frontsector be reikten de verbondenen het bekken van Hwatsjon. De laatste twee dagen zijn weer ongeveer drieduizend Noordelij ken gevangen genomen. Bij Janggoe, waar de communisten snel bewegende reserves in de strijd hebben geworpen, wordt ook nu nog een hevig gevecht geleverd. Nota over de Saarkwestie De Westduitse regering heeft Dins dag de geallieerde Hoge Commissie een nota over de Saarkwestie overhandigd. Zij zegt daarin, dat de politieke maat regelen. die op het ogenblik in het Saargebied worden genomen, vooruit lopen op een toekomstig vredesverdrag.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1