Scherpe critiek op de defensie Vijftig oorlogsgewonden met de MOVEO naar Belgie De beschikbare gelden moeten nuttig besteed worden De positie van Kruis Twee-persoons autootje rijdt 1 op 40 Televisiebesprekingen hebben thans een vlot verloop Z.K.H. Prins Boudewijn De techni-show in Rotterdam ~~7 TT~i Het Staunton schaakiournooi Sport lil I KOFI De Ruifer in de internationale ploeg Ronde van Nederland Denemarken verlengt de dienstplicht Ontscheping Amerikaanse troepen in Bremerhaven Het Koninklijk bezoek aan Luxemburg Pronk won in Utrecht OP HET MATJE Twee tanden WOENSDAG 30 MEI 1951 Tweede Kamer contra minister Staf (Van oüze parlementaire redacteur). ALS in ons parlement bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine gesproken wordt van Pruisische methoden tegenover 3500 soldaten, die hun kamp niet mochten verlaten, omdat er vergrijpen waren voorgekomen; wanneer men zegt, dat men lang niet gerust is op een nuttige besteding van de anderhalf milliard gulden, die Nederland in 1951 aan zijn defensie ten koste legt; als men gewaagt van een onjuiste personeelspolitiek, of wel van een veel te ge ring percentage gevechtsklare vliegtuigen, dan blijkt er aan ons verdedigings apparaat toch nog wel het een en ander te haperen. De Tweede Kamerleden hebben Dinsdagmiddag minister Staf de derde bewindsman, na de heren S< hokking en s'Jacob, die aan de begroting voor 1951 gewerkt heeft, zoals de heer Vorrink van de P.v.d.A. met enige benauwenis opmerkte hun critiek niet gespaard. op de juiste plaats terecht? Ook deze spreker zei, dat het geld op efficiente wijze moet worden besteed. De bevol king moet zien, dat zuinig wordt om gesprongen met de 1% milliard. Er mag op geen enkel terrein sprake van overdaad zijn. Aan de welzijnsverzorging moet grote aandacht worden besteed. Het is z.i. nodig, dat de status der artillerie-inrichtingen duidelijk wordt bepaald. Hij acht de vorm van staats bedrijf het best. Met het wetsontwerp inzake de artillerie-inrichting behoort naar zijn mening spoed te worden ge maakt en hij is van oordeel, dat de Kamer zich daaromtrent bij dit debat moet uitspreken. De heer Weiter (KNP) wenste de oe- windsman kracht en sterkte toe bij zijn plannen en zei hem in beginsel zijn steun toe. Ten aanzien van de finan ciële consequenties wenste hij zich ech ter volle vrijheid voor te behouden. De heer Korthals (WD) sloot zich aan bij hen die betoogd hebben, dat het nodig is de status van de artillerie-in richtingen te bepalen. Hij achtte het teleurstellend dat er thans nog over taak en doelstelling van de Nationale Reserve opvattingen bestaan, die rem- DE anti-revolutionnaire heer Bruins Slot vroeg om een hernieuwd on derzoek naar de gebeurtenissen in het Kamp Wittenberg bij Stroe en liet er geen twijfel aan, dat hij overste Beau mont daar niet de juiste man op de juiste plaats vond. Hij wilde voorts weten, hoeveel gevallen van pokkenen encephalitis zich onder de militairen hebben voorgedaan en hoeveel sterfge vallen aan deze ziekten er zijn geweest. De order van generaal Hasselman aan de soldaten om zich te laten inenten, kwam erop neer, dat zij gedwongen werden om zich in levensgevaar te be geven, zo meende hij. Onjuist achtte hij het, dat de weigeraars werden ge consigneerd. Zijn partijgenoot mr. Roosjen ver klaarde zich tegen het uitoefenen van dwang om „in te gaan" in de Nationale Reserve en bepleitte het belang van parate divisies, onder het motto; beter één divisie in de hand dan vijf in de lucht. Een militaire missie van 2000 man in Indonesië kon zijn goedkeuring niet wegdragen. Wat doet generaal Kruis. DE militaire expert van de K. V. P. deneer Fens, was ervan overtuigd, dat 5en efficiënte verdediging van het Westen zonder Duitsland niet denk baar is. Hij vroeg niet alleen de aan dacht van de bewindsman voor goede wapens, goede legering en goede voe ding, maar ook voor de geestelijke be langen van de miltairen. Ook wilde hij weten, wat generaal Kruis op het ogenblik in het leger uitvoert en wat er met hem gebeuren gaat en wat de taak is van de beide Staatssecretarissen De heer Vonk van de V. V. D. vev- langde, dat er met de anderhalf mil liard iets verantwoords opgebouwd zal worden en de heer Vorrink van de P. v. d. A. was niet mals in zijn oor deel over generaal Kruis, die ook van de parlementaire enquête-commissie veel critiek te verduren heeft gekre gen. Evenals de heer Vonk wenste ook hij waarborgen te hebben voor een goede besteding van de beschikbare gelden. Hij waarschuwde tegen een overorganisatie in ons leger en sprak zijn voldoening uit over de benoeming van mr. Kranenburg tat staatssecetaris van Oorlog. Artillerie-inrichting. JN de avondvergadering gepresi deerd door de heer Terpstra heeft de heer Vermeer (Arb.) o.m. te kennen gegeven, dat aandacht moet worden be steed aan het beste materiaal van net leger, de mens. Komen de mensen wel mend werken om haar te doen slagen. Het thuisfront is z.i. buitengewoon grote betekenis. Het was begrijpelijk, dat de heer Gortzak (CPN) niet veel goede woor den over had voor het defensiebeleid. Hij betoogde, dat het leger geen Neder lands, maar een Amerikaans leger is en dat de doelstelling ervan niet Neder lands, maar Amerikaans is. Spreker betwistte de opvatting, dat de eis van f 1500 millioen voor de defensie in het volk leeft. Hij meende dat het Ne derlandse volk meer geld aan woning bouw en sociale voorzieningen besteed wilde zien. Voorts wenste de heer Gortzak terugkeer van de Nederlandse soldaten uit Korea en ontwikkelde be zwaren tegen de verlenging van de diensttijd. Twaalf maanden was z.i. vol doende. De vergadering werd daarop ver daagd tot hedenmiddag één uur. 2e Kamer gaat interpelleren (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer verleende in haar Dinsdagmiddag gehouden openb. verga dering verlof aan de communist Wage naar om de regering te interpelleren over haar politiek ten aanzien van het Verre Oosten. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden ge houden De interpellatie van de heer v. d. Wetering van de C. H. U. over de vor ming en de vaststelling van de huidige broodprijs zal Donderdagavond 31 Mei gehouden worden. ARGENTIJNS DAGBLADEÏGENAAR GEARRESTEERD David Michel Torino, mede-eigenaar van het te Salta gevestigde dagblad „El Intransigente", dat in Januari door de Argentijnse congrescommissie gesloten werd, is Dinsdag gearresteerd wegens „oneerbiedige houding" tegenover de politie. Een „slee" van 130 kilogram Carosserie van aluminium In Jutphaas wordt op het ogenblik eei. kleine auto samengesteld, die een bedrijfsklaar gewicht heeft van in to taal 130 kilogram. Het is het ontwerp van een Duitse firma uit Westfalen, welke aan de N.V. „De kleine auto" tc Jutphaas het recht heeft verleend deze baby-auto uit de door haar gele verde onderdelen samen te stellen. De gehele carrosserie van de auto is vervaardigd van aluminium en licht metaal. De motor is een Jlo of Ardia van 123 cm en de aandrijving ge schiedt op de voorwielen met 3 ver snellingen, zonder achteruit en free wheel. Het aanzetten gebeurt met een handstarter. Het chassis is in rubber bandvering opgehangen, er zijn me chanische remmen op de vier wielen. De totale belasting van het wagentje bedraagt 170 kg, zodat twee volwasse nen kunnen worden vervoerd. Het. benzinegebruik is 1 liter op 40 kilo meter, de maximum snelheid 70 km. de kruissnelheid 50 km per uur. Voor de wegenbelasting wordt dit wagentje Men is in omroepkringen zeer optimistisch over het verloop van de bespre kingen, welke tussen de overheidsorganen en de Federatie van Omroepvereni gingen worden gehouden over het probleem der televisieuitzendingen, dat door de recente verklaringen der regering en de daarop volgende bekendmaking van de federatie, die zich terugtrok, in een impasse was geraakt. Er zou thans wor den aangenomen, dat de omroepverenigingen binnenkort een begin zullen ma ken met de verzorging van televisieprogramma's ondanks zijn geringe gewicht, als een normale auto beschouwd. Er zijn ech ter onderhandelingen gaande, tengevol ge waarvan deze maatregel misschien zal kunnen worden ondervangen. Spe ciale uitvoeringen van het wagentje voor invaliden zijn in voorbereiding Glimlachje XaujII „Mijrc man is toch zo practisch" Kirk bij de plaatsvervangers De vergadering van de plaatsvervan gers te Parijs is gistermiddag gedurende anderhalf uur bijgewoond door admi raal Alan Kirk, de Amerikaanse am bassadeur te Moskou. Kirk was de gast van de Amerikaanse afgevaardigde Jes- sup Er deden zich op deze bijeenkomst geen nieuwe gezichtspunten voor. Prachtig initiatief van jonge organisatie Vrijdag ontvangst door (Van onze speciale verslaggever) nE soldaat G. C. Bossers uit Den Haag, die als lid van de Binnenlandse Strijdkrachten in 1944 zjjn beide benen verloor, de marinier le klasse H. Bou- man uit Amsterdam, die in 1946 in In donesië zwaar gewon'd werd, de ser geant J. J. W. Pooll uit Weert, die in 1943 bij het KNIL diende en in Thai land zijn rechter been kwijtraakte en nog 47 andere ernstige militaire oor logsgewonden troffen elkaar vanmor gen vroeg op het voorplein van de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. j^IET voor een gewone reünie of een herdenking, maar om met elkaar een vierdaagse plezierreis per auto te gaan maken naar Belgie, waren deze Nederlandse oorlogsgewonden uit alle delen van het land naar Breda geko- Droom voor de technicus Nederland komt goed voor de dag (Van onze speciale verslaggever) „Een droom", zei een technicus, die naast ons wandelde door de grote Ahoi- hallen in Rotterdam, waarvan 30 Mei tot 9 Juni de Techni Show wordt ge houden. Techni Show vervult voor iedere vakman een hartewens. Hjj kan er zjjn hart ophalen aan het nieuwste van het nieuwste op machinegebied. Twaalf landen, Belgie, Denemarken, Engeland, Amerika, Duitsland, Zwit serland, Italië, Frankrijk, Hongarije, Tsjechoslowakije, Zweden en Neder land hebben het modernste gestuurd, wat hun machine-industrie kan produ ceren. En dat niet alleen, men kan er de machines in vol bedrijf zien. Nederlandse industriëlen hebben namelijk materiaal en opdrachten ver strekt voor het vervaardigen van eni ge producten. Deze producten zullen gedurende de show worden gemaakt. Zo stonden wij voor de -22.5 ton wegen- De uitslagen van de tweede ronde van het Staunton-schaaktournooi te Cheltenham luiden: UnzickerRosso- limo ViVz\ BogoljubowVan Schel- tinga 14; KleinBroadbent 1 GolombekStahlberg afgebr.; Don- nerTrifunovic 'AMatanovic Wade afgebr.; TartakowerPirc 01; AlexanderGligoric afgebr. De afge broken partij uit de eerste ronde tus sen Wade en Donner eindigde in remise. De stand luidt thans: 1. Pirc. Alexander, Klein, 1 plus een afgebr. partij; 11. Van Scheltinga, Bogolju- ner en Unzicker 1 pnt.; 8. Gligoric Wade, Trifunovic, 14 plus een afgebr party; 11. Van Schelteinga, Bogolju bow en Tartakower lA pnt.; 14. Stahl berg, Golombek en Matanovic 0 plus 2 afgebr. partijen. In de internationale ploeg, die Dinsdag 5 Juni in de Ronde van Ne derland start, en hoofdzakelijk uit Ita lianen bestaat, wordt Wim de Ruiter opgenomen. Het contract is gistermor gen getekend. De Ruiter neemt de plaats in van Camellini, die ziek is en op dokters advies geruime tijd rust zal moeten nemen. Het algemeen klassement van de ronde van Italië na de 10e etappe luidt: 1. Magni (It.) 66.12.21; 2. Astrua (It.) 66.13.08; 3. Kubler (Zwits.) 66.13.30; 4 Bobet (Fr.) 66.13.58; 5. Van Steenber gen (Belg.) 66.14.22; 6. Schaer (Zw 66.15.55; 7. Fausto Coppi (It.) 66.16.39; 8. Koblet (Zwits.) 66.18.03. Tijdens atletiekwedstrijden in Gori werd door de Russiche athlete Nina Dumbadze, Europees kampioene en wereldrecordhoudster discuswer pen, het wereldrecord verbeterd door een worp van 53.37 meter. Het ouc,c werelrecord maakte zij op 8 Augustus 1948, toen zij een afstand van 53.25 meter bereikte. Te Schellebelle bij Gent versche nen 43 professionals aan de start voor een wedstrijd over 170 km. Eerste werd de Belg Antonis in de tijd van 4 uur en 37 minuten, gevolgd door zijn landgenoten De Poorter, Leyssen, Van Staeyen, Verschueren, Jacobs, Mertens en de Nederlander Van As, allen in de tijd van 4 uur 40 min. en 6 sec. Onze landgenoten Vooren, De Hoogh en Braspenninx bezetten respectievelijk de 19e, 22ste en 25ste plaats. Uitzendingen beginnen in Augustus of September Het zal vermoedelijk nog enkele maanden duren, voor en aleer met re gelmatige uitzendingen van program ma's kan worden begonnen. Het zal dan Augustus-September worden, en kele maanden later dan aanvankelijk de bedoeling was. Een achttal medewerkers, twee pei Omroepvereniging, zal naar Engeland worden gezonden om zich daar nader op de hoogte te stellen van de televi- sie-practijk bij de B3C. Het betreft hier medewerkers, die waarschijnlijk zullen worden aangewezen om zich na der met de verzorging der televisie programma's te bemoeien. Zij gaan een speciale opleidingscursus volgen, welke de BBC heeft georganiseerd voor een groep eigen nieuwe krachten. De Ne derlanders kunnen hiervan mee profi teren. Het zijn: Jan van Herpen en Ger Lugtenburg van de AVRO, J. Delfgauw en B. Mettrop van de KRO, P. Koen en D. Simons van de NCRV, B Steggerda en Willy van Hemert van de VARA. Deze cursus zal Maandag 4 Juni begin nen en drie weken duren. Bij het Deense parlement is een wets ontwerp ingediend, dat voorziet in ver lenging van de eerste oefentijd van tien op twaalf maanden en in herha lingsoefeningen van twee maanden. In dien de internationale toestand zulks nodig maakt, zullen deze tijden nog worden verlengd Denemarken wal de beschikking krijgen over een volledig getraind leger van honderdduizend man. Het heeft dan bovendien territo riale troepen tot dezelfde sterkte. Gedurende de laatste dagen zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Europa aangekomen. Overzicht van de Amerikaanse vierde infan terie divisie na ontscheping van ..The General Alexander Patch" in Bremerhaven de carousselbank. bestemd voor de Ne derlandse Spoorwegen, waarmee uit een ronde schijf metaal treinwielen worden gefabriceerd. Deze kolossale machine van Amerikaans maaksel kost niet minder dan 240.000 gulden. De meeste van de tentoongestelde machines zijn overigens reeds verkocht en worden nu voor de aflevering met toestemming van fabrikanten en toe komstige eigenaars tentoongesteld. De Techni Show is dan ook niet in de eerste plaats bedoeld als een ver koopbeurs maar meer als demonstratie beurs, die de afnemers in de gelegen heid stelt kennis te maken met ver schillende fabrikaten van talloze ma chines voor de metaal en houtbewer king. Men kan in de Ahoi-hallen wandelend langs de talrijke stands vele uren door. brengen. De expositie-ruimte bedraagt 10.000 m2 en men heeft hiervan een in tensief gebruik gemaakt. In lange rijen staan de machines dicht aaneen opge steld. Het Nederlandse fabrikaat slaat daar bij een goed figuur. De draaibanken, boormachines enz., doen noch in kwa liteit noch in prijs voor de buitenlandse producten onder, hetgeen gezien de korte tijd, dat men in Nederland zich op de fabricage van deze machines toe legt, een goede prestatie genoemd mag worden. Voor 25 tot 30 millioen gulden aan machines is op de Techni Show te be zichtigen. Dat is meer dan twee maal zo veel als waarop het bestuur van de Stichting Technisch Centrum had dur ven hopen Het officiële program van het be zoek van de Koningin der Nederlan den en prins Bernhard aan Luxemburg van 19 tot 21 Juni is als volgt samen gesteld: Dinsdag 19 Juni te 16 uur: aankomst in de luchthaven van Luxemburg. Ontvangst door de groothertogin en de prins van Luxemburg. Op het pa leis ontvangst van het corps diploma tique. 's Avonds galamaaltijd, gevolgd door receptie. Woenc'ag 20 Juni: bezoek aan de walserij te Dudellange. Lunch aange boden door de Koningin en prins Bernhard in het Nederlandse gezant schapsgebouw. Neerleggen van een krans bij het gedenkteken. Ontvangst op het Nederlandse gezantschap van de Nederlandse kolonie, 's Avonds receptie in het stadhuis. Toneelv >or- stelling door de „Compagnons de la Scene". Donderdag 21 Juni: 's Ochtends be zoek aan het sanatorium te Vianden. 's Namiddags bezoek van de prins aan de hertogin van Parma, moeder van de prins van Luxemburg, op het kasteel van Berg. Te 17.30 uur vertrek van de luchthaven van Luxemburg. Vooren derde, Bakker vierde Tijdens de gisteren gehouden ope ningswedstrijden van het nieuwe sei zoen op de Utrechtse wielerbaan werd Jan Pronk in de wedstrijd achter zware motoren over 40 kilometer eer ste in de tijd van 32 min. 45 sec. Twee de werd Bakker, derde De Best en vierde Van Vooren. Pronk won even eens de wedstrijd over 20 kilometer met motorgangmaking in de tijd van 16 min. 41.4 sec. De Best volgde hem op 50 meter, derde werd Bakker en vierde Vooren. De totaaluitslag der stayers was: 1. Jan Pronk. 2. De Best, 3. Vooren, 4. Bakker, 5. De Ruiter, 6. Bijster. Frank Sinaïra wil scheiden Mevrouw Sinatra heeft verklaard, dat zij van haar man gaat scheiden. Sinds het begin van vorig jaar wonen zij reeds niet meer bij elkaar. De communistische secretaris-ge maal van de Australische bond van venarbeiders, Healy, is voor de rech ter gedaagd wegens zijn optreden bij de stakingen van havenarbeiders in zijn vaderland. door zich men. Zij waren daar gebracht particuliere automobilisten, die op verzoek van de Stichting MOVEO voor dit werk beschikbaar hebben ge steld en die hen vier dagen door het mooie Belgenland zullen voeren. Het was voor de nog jonge Stichting MO VEO (Meer Ontspanning Voor Ernsti ge Oorlogsgewonden) de eerste inter nationale autotocht, die mogelijk werd door een genereuze uitnodiging van het „Oeuvre Royale des Automobiles pour Invalides de Guerre", de Belgi sche organisatie die reeds sinds 1922 haar zegenrijke werk voor de Belgi sche oorlogsinvaliden verricht. Men behoefde daar op dat histori sche Bredase plein slechts de still* vreugde te lezen op hun gezichten, óm te beseffen hoezeer onze oorlogs gewonden, van wie vele al jarenlang aan een stoel of invalidewagen zijn ge kluisterd, het waarderen dat zij nu ook eens als gewone mensen op reis kunnen en om te begrijpen hoe nodig het was dat dit MOVEO-werk in Ne derland ter hand genomen werd. Om ongeveer 9 uur vertrok de stoet van MOVEO-auto's in de richting van de Belgische grens, waar bij 'Yuust* wezel het gezelschap door zijn Belgi sche gastheren van het „O.R.A.I.G." ontvangen werd. Bij de „Oude Bar rière" te Merxem sloten zich Belgische oorlogsinvaliden bij de stoet aan. Ook Luxemburgse oorlogsgewonden maken de reis mee. zodat een volledige Bene- lux-verbroedering van oud-strijders zal plaatsvinden. Vandaag werd Antwerpen bezocht, waar het gemeentebestuur en de gou verneur der Provincie Antwerpen de Nederlanders een hartelijke ontvangst bereidden en waar een boottocht werd gemaakt op de Schelde. In Brussel, waar in twee van de beste hotels wordt overnacht, staat voor morgen een uitgebreid program ma te wachten, waarvan de ontvangst der Nederlandse oorlogsgewonden door Z.K.H. Prins Boudewijn het hoog tepunt vormt. Vrijdag volgt een rond rit door het mooiste deel van de Ar dennen en Zaterdag is iedereen weer thuis, met vele schone indrukken en herinneringen, die vooral onze oor logsgewonden lang zullen bijblijven De krulharige, dikke jongen trad on beschroomd voor de rechterstoel en lachte al zijn tanden bloot. Er zijn nu eenmaal schuldige zielen, die de mo rele kracht missen om bedroefd en ver slagen te zijn vanwege de slingeringen op hun levenspad. Hun gemoed is als het verenpak van een eend: het water der berispingen en der straffen luopt er sneller af, dan het er op kwam. Pro fessor Waterink zal er wel een geleer de verklaring voor hebben, maar de rechter was vanochtend niet met z'n psychologische been uit bed gestapt en de opgeschoten jongeling kreeg dus. bij wijze van soep-vooraf, een hariige toespraak over het berouw, welks be gin het einde van de toorn is. Ware de jongen geen loodgietershulp doch lit. terator geweest, dan zou hij Borne hebben geciteerd, die in zijn woelige dagen zei, dat over niets berouw heb ben hét begin van alle wijsheid is. Hij kreeg er overigens geen gelegenheid voor, want de Kadi sneed a priori alle theorie de keel af, door de eenvou dige constatering, dat het een schunde moet heten als een jong gezel z'n baas per vuistslag van twee tanden berooft. De geslagene fluisterde e„n bezwa rend getuigenis. Hij was een dier kiel de zelfstandigen, die in deze dagen al leen kunnen rond komen als ze veel kinderbijslag krijgen. Maar hij had slechts één dochter van even dertig jaren en voorts werd zijn leven ver somberd door een steeds groeiende col- lectie aanslagbiljetten en dwangbeve len. „De belasting vreet me helemaal op, zodoende kon ik die jongen niet houwe. Maar toen ik dat zei, werd 'ie kvtaad. Het ene woord haalde 't andere uit en toen ik wou sussen sprong 'ie op me af en sloeg er twee tanden uit'. De rechter wilde weten, of de lood gieter veel pijn had gehad. Nou, dat werd een kliniekpraatje van veel bloed en merakelse scheuten in de onder kaak. Zes nachten wakker en z'n maal gedaan met aspirine. En die knaap stond maar te lachen. Het ging niet om de belasting; de baas rookte iedere dag tien sigaren van dertig centen.... Maar hij wou me an z'n dochter hebbe. Die is acht jaar ouwer en ik heb zelf al 'n m„'ij sje". Daar moest de rechter wel even van op kijken, maar hij ging er niet op in. Ten slotte blijft het ontoelaatbaar, een potentiele schoonvader af te drogen omdat z'n dochter niet knap is. Op die manier zou een kwart van de bevol king worden uitgeroeid; de schoon heidskoninginnen wonen niet om het andere huis. Het werd vijftig gulden boete en een week voorwaardelijk plus betaling van de doktersrekening. De jongen nim het lachend en knikte nadrukkelijk in de richting van de tribune, waar, met een kleur van opwinding, een pril stukje schoonheid zat in een wit, zomers jurkje. Tja. Was het niet de briljante ma dame De Staël, die ons leerde dat alles begrijpen alles vergeven is? KAREL

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5