Chefarine.4 Vasenol Zweden is geen Australië Piin, Para, Pom als fotografen JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER De Noordhollandse journalisten vergaderden De 0 nbekende Voogd Nederlanders aarden er moeilijk n enkel tablef doet wonderen m i, Het Radioprogramma Vrouwen! De schoenfabrieken in Nijmegen sluiten j iii Kota Inten brengt laatste Ambonezen naar ons land Moeder stuurde dochters en schoonzoons uit stelen Een echtpaar pleegde meineed Meisje na aanrijding aan verwonding bezweken WOENSDAG 80 MEI 1851 Levensgewoonten wijken sterk af van de onze (Van onze correspondent in Stockholm) ^ENIGE HOLLANDER beseft eigenlijk niet, hoe goed hij het heeft. Eerst in het buitenland komt hij cr achter, dat dingen, die hij in eigen land als vanzelf sprekend heeft aanvaard, toch eigenlijk niet zo vanzelfsprekend zijn. En te laat komt het berouw al dat heerlijks, wat Nederland biedt, niet met volle teugen te hebben genoten. Omdat nu uit de statistiek blijkt, dat steeds meer Nederlanders naar Zweden komen om een nieuw bestaan te zoeken, mogen wij wel even aan enkele kleinigheden herinneren, die de emigrant met Nederland vaarwel moet zeggen. Daar is, om te beginnen, het klimaat. De Zweed vindt Stockholm vochtig, maar een Nederlander amen. Ook zijn er 's zomers meer mooie heldere dagen, dan aan de kust van de Noordzee. Maarde hier nieuw aangekomen Nederlander ver geet, van deze dagen te genieten. Hij vindt de Zweden zelfs lui, omdat ze zo veel vrij nemen. Eerst na enkele jaren merkt de vreemdeling, dat hij gedu rende de korte zomer de kracht van de zon moet hamsteren om door de lange winter te komen. Nu hebben de Zweden er iets prach tigs op gevonden: een reeks van feest dagen, die met Pasen begint en met Midzomer eindigt. Gedurende Pasen zijn er vier vrije dagen. Dit jaar waren het er zelfs vijf, omdat Maria's ontvan genis, die in dit land met slechts 63.000 katholieken ook gevierd wordt, er aan werd toegevoegd. Ook de eerste Meiweek telde maar half en velen hadden gedurende de hele week het bijltje er bij neer gelegd, omdat zowel op 1 Mei, de feestdag der socialisten, en Hemelvaartsdag het werk stil lag. Zo bleven maar drie werkdagen over, waarvan één 30 April, nog de verjaardag van Lilleprin- sen, de vijf jaar geworden kroonprins, was. Met Pinksteren waren er maar drie vrije dagen en als men op Zaterdag moest werken slechts twee-en-een-half; dan komt echter midzomer in zicht. De bloemetjes worden meteen drie dagen buiten gezet. Als men boft komt er nog een Zaterdag of Zondag vóór, of direct daarna, zodat het weer een kleine vacantieweek wordt. En na midzomer? Dan heeft geen za kenman meer een kans iemand te ont moeten. In Stockholm hoort men slechts vreemde talen spreken, want de Zweed is buiten. Hij geniet. Van volgend jaar af zullen de arbeiders drie weken betaalde vacantie hebben, het kantoorpersoneel heeft nu al een maand. En wie het zich kan veroor loven neemt er nog een week bij. Dat een ieder gedurende de winter de zon heeft gemist, merkt men eerst tegen het voorjaar, wanneer iedereen de eerste wanne stralen opzoekt. Iets anders, wat de Nederlander erg mist, is de groente. Wel komt hij af en toe zelfs op de markt waar uitslui tend eigen producten mogen worden verkocht een kistje uit Poeldijk legen. Dan denkt hij verlangend aan de sla, spinazie, andijvie en noem maar op, welke bladgroente. Maar het zijn ware kostbaarheden die bijna niet e betalen zijn. Of zou U voor Pinrnrreren een kilo tomaten voor fl 12.60 heboen gekocht? Of asperges, per kilo fl 13,20' Desnoods kan er een komkommer af, die „slechts" fl 3,50 kost. De enige vrucht, die goedkoop is, is de sinaas appel. Met bloemen is het al niet anders. Gelukkig is de stad Stockholm in dit opzicht erg royaal en zorgt steeds voor nieuwe plantenbakken, die midden op een plein of in de parken worden op gesteld. Ds Nederlander moet ook wennen aan de hoge huren. Het wordt nu steeds moeilijker voor fl. 50,een ge meubileerde kamer te krijgen. Men moet dan bereid zijn het vertrek met een ander te delen. Aan een woning is niet te denken. Wie desondanks zo ge lukkig mocht zijn over een huis te be schikken, betaalt voor twee ongemeu bileerde kamers minstens fl 120 per maand, inclusief gebruik van badka mer, ijskast en electrisch fornuis. Zweden betekent ook afscheid nemen van de „vrije" borrel: de alcohol is ge rantsoeneerd. Het systeem is erg ge compliceerd, maar iedere man boven de 21 mag toch wel op twee liter per maand rekenen. Misschien juist omdat dit artikel gerantsoeneerd is, is de con sumptie er van groter dan in Neder land. Ten slotte moet worden gezegd, dat het voor de buitenlander moeilijk is contact met de Zweed te krijgen. Een Nederlander b.v. maakt zich vaak zor gen vóór de tijd. De Zweed is optimist en plukt de dag op een bewonderens waardige wijze. Hij is vriendelijk te genover de vreemdeling, erg vriende lijk zelfs, maar hij blijft hem beschou wen als een buitenstaander. Derhalve is het erg moeilijk hier te aarden. Daar komt dan bij, dat de Nederlander na drie maanden een verblijfsvergunning nodig heeft en zonder werkvergunning eigenlijk niets mag doen. Een werkver gunning is niet gemakkelijk te krijgen, als het een job betreft, die ook een Zweed wil doen. In de landbouw en als ongeschoolde arbeider kunnen nog mannen worden geplaatst. Aan dienstmeisjes en verple gend personeel is eveneens een grote behoefte. Men denke niet te min over tEGEN PIJNEN EN GRIEP20 TABLETTEN 75 CT. (Advertentie, Ing. Mod.) dit werk. Het wordt behoorlijk be taald. Een ongeschoolde arbeider in de metaalindustrie b.v. verdient vol gens de laatste overeenkomst ge middeld fl 2,50 per uur en kan door stukwerk dit bedrag opvoeren. Een dienstmeisje heeft alles vrij en krijgt een zakcentje van liefst fl. 100—fl. 130 per maand. Men late zich echter niet verblinden door deze bedragen, want even naar de stad (fl 0,35) een damestijdschrift (fl 0,50) en een bios (fl 1,80) en fl 3,zijn al weer weg. Zweden is Australië niet en iedereen heeft er gelegenheid, eerst de kat uit de boom te kijken, voor hij zich defi nitief vestigt. SSH0Ê 57. „Geachte aanwezigen", sprak Jim my Brown. „Als u wilt weten, wie deze Kanaalwedstrijd gewonnen heeft, dan wil ik u dat wel verklappen. Ik heb deze wedstrijd gewonnen, op een eer lijke sportieve wijze". „Hij liegt alsof het gedrukt staat", gromde Pozzio dui delijk hoorbaar. Jimmy sloeg hier geen acht op. Hij ging verder en zei: „Alleen kan ik niet bewijzen, dat ik op een eer lijke manier gewonnen heb. Ik heb na melijk de hele tocht in m'n eentje ge zwommen. Achteraf bezien, is dat dom van mij geweest. Als nu straks de ju ry mij toch als winnaar zou aanwij-. zen„Zou je wel willen", siste Poz zio„dan nog zou ik deze uitspraak niet aanvaarden. Ik heb echter een an der voorstel te doen. Om u het bewijs te leveren, dat ik deze wedstrijd wel heb gewonnen, zal ik thans, op dit eigenste ogenblik, weer het water in gaan en binnen 5 upr en een kwartier, de tijd door meneer Bombassi gemaakt naar Calais zwemmen. Als mij dat ge lukt, dan ben ik er van overtuigd, dat de hele wereld mij als 'overwinnaar zal beschouwen, mij en niemand anders Het was even heel stil, toen Jimmy Brown deze woorden had uit gesproken. Terugblik op belangrijk jaar Onder voorzitterschap van de heer Tj. N. Adema kwam de afdeling Noord- Holland van de Nederlandse Jouralis- ten Kring in het Gulden Vlies te Alk maar bijeen voor het houden van haar jaarvergadering. Uit het door de secretaris, de heer W. Kok, uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het afgelopen verenigingsjaar voor de journalisten weer van grote beteke nis is geweest. In de eerste plaats door het tot standkomen van een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor dag bladjournalisten, waarvoor onlangs de goedkeuring van Bijksbemiddelaars werd verkregen. Hiermede is weer een belangrijke mijlpaal bereikt, al zal er steeds op moeten worden toegezien een nog betere maatschappelijke positie voor de journalist te verkrijgen. Op journalistiek terrein zijn er ten gevolge van publicaties in de bladen nog al eens botsingen met de overheid geweest, doch aan de andere zijde mag over het algemeen van een prettige samenwerking worden gesproken. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter, de heer Tj. Adema en de vlce-voorzitter, de heer P. Teeling her kozen. Een groot deel van de vergadering werd in beslag genomen door de be spreking van de beschrijvingsbrief van het in Juli te Rotterdam te houden jaarlijkse congres van de N. J. K. In Verband met het feit, dat de voorzitter HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram .muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 0.30 Waterstanden. 9.35 Gram.- muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kerkkoren en orgel. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Koninklijke Militaire Kapel. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelin- gen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek .nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Mezzo-sopraan en piano. 14.00 Promenade' orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Cembalo Gezelschap en tenor. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal En semble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending: Regina Zwart: „De brievenbus gaat open". 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 „Alle klokken luiden", causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 „Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.30 „In dienst van het Vader land", causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Koorvereniging en orkest. 20.30 Fianoduo. 20.50 „Coöperatieeen ver geten hoofdstuk", causerie. 21.10 Gram.muziek 21.25 Strijkorkest en solist. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.30 Idem. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Radioscoop. 11.45 „Is er iets nieuws onder de zon?", causerie. 12.00 Amusements muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Metropole-orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano recital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Amateurs van Walcheren. 16.45 Piano en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor hengelaars. 18.20 Sportproblemen 18.30 Orkestconcert. 19.10 Gesprek met de brandweerman. 19.20 Gram.muziek. 19.50 Wer vingspraatje over de opleiding tot beroepsoffi cier bij de K.M.A. 20.00 Nieuws. 20.05 Actu aliteiten. 10.15 Mededelingen of gram.muziek. 20.20 Radio Philbarmonisch Orkest. 21.35 „Een nachtmerrie", hoorspel. 22.10 Gram.muziek 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 —24.00 Dansmuziek. Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van To gal, de grote pijnverdrijver. T o g a 1 is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. (Advertentie, Ing. Med.) van de N. J. K., mr. M. Rooy, te ken nen heeft gegeven zich niet meer als zodanig herkiesbaar te willen stellen, werd door de afdeling een motie aan genomen, waarin men mede om de gro te verdiensten van deze bestuurder, zijn teleurstelling over dit besluit uitsprak en men alsnog zeide te hopen, dat de heer Rooy op dit besluit zou willen te rugkomen. In een tweede motie dringt de afdeling Noord-Holland-Noord aan op de oprichting van een sectie voor free lances. Voorts werd adhaesie betuigd met een motie Amsterdam, waarin er op wordt aangedrongen nog niet over te gaan tot een voorgestelde beginsel-uit spraak omtrent de vakopleiding voor de journalist. De materie van dit ont werp is nog te weinig besproken om op korte termijn een in zekere mate bin dend besluit te nemen. In het komende verenigingsjaar zul len enkele sprekers worden uitgenodigd nader te bepalen onderwerpen voor le den en introducé's in te leiden. De Swift-schoenfabrick te Nijmegen wordt thans geleidelijk stilgelegd Reeds is op eigen risico een wacht geldregeling ingevoerd. Intussen on derhandelt de Federatie van Schoen fabrikanten met de departementen van Economische en Sociale Zaken over een wachtgeldregeling, waarbij de re gering vijftig procent der kosten draagt. Verwacht wordt, dat deze re geling spoedig zal kunnen worden af gekondigd. De Robinsonfabriek komt Donderdag geheel stil te liggen, de Nimco en de Van Wellen en Co. zullen tot soortgelijke maatregelen overgaan. De vier directies zullen zich beraden over de verdere regeling van de wacht gelden. DOOR MARY BURCHELL Justin Yorke had niets warms of har telijks en toch voelde ze dat hij van plan was zich haar lot aan te trekken. En Norma dacht dat het een opwin dende ervaring zou zijn zich onder de hoede van zo'n boeiende persoonlijk heid te bevinden. Ze was met veel angstige voorge voelens naar Bishopstone gekomen, maar die eerste nacht onder het dak van haar voogd sliep ze als een geluk kig kind, rustig en ongestoord. Toen ze de volgende morgen voor het ontbijt beneden kwam, was ze enigs zins teleurgesteld en ontdaan, dat haar voogd al had ontbeten en was uitge gaan. „Ben ik te laat?" vroeg ze de bedien de, die haar koffie bracht. „O neen, juffrouw". De bediende glimlachte haar vriendelijk toe. want wanneer Norma haar grote ogen zo wijd opende, had men vanzelf de be hoefte haar gerust te stellen.., Er wordt hier gewoonlijk om negen uur ontbe ten. Maar mijnheer Yorke moest te paard naar een van zijn pachters en is al vroeg vertrokken." „Komt hij voor de lunch terug?" Norma was zich niet bewust, dat haar stem het verlangen verried haar voogd weer te zien, maar de bediende wierp haar een verbaasde blik toe voor hij antwoordde: „Dat denk ik wel, juffrouw". Daarop ging hij weg en Norma bleef achter om van haar ontbijt en het pret tige vooruitzicht van een vacantie op Bishopstone te genieten. Na het ontbijt kwam juffrouw Parry vragen of ze lust had het huis eens te bekijken. Eerst klonk het voorstel nogal plech tig en plichtmatig, maar toen Norma opsprong en enthousiast uitriep: „O juf frouw Parry, wat enig!" ontdooide ze en wierp Norma een blik toe, waarin iets van dezelfde toegeeflijke vriende lijkheid doorstraalde als de bediende aan het ontbijt had getoond. „Bent u hier al lang, juffrouw Parry?" vroeg Norma met ongeveins de belangstelling. „O ja, juffrouw Norma Ik ben hier al als jong meisje gekomen, nog vóór mijnheer Yorke's moeder. Dat wil zeg gen in de tijd van de moeder van juf frouw Janet". „Hemeltje-lief. Juffrouw Parry, wat interessant voor u!" Juffrouw Parry scheen enigszins ver baasd over deze kijk op haar taak. „Het is altijd interessant je leven onder deftige mensen in een mooi huis te slijten", zei ze ingetogen. „J-ja. Ik bedoel eigenlijk: wat inte ressant om de verschillende leden van de familie te kennen. Kende u mijn tante Janet goed?" „Ja natuurlijk, juffrouw Norma. Dat wil zeggen: zo goed als juffrouw Janet zich wilde laten kennen". „Het was niet gemakkelijk haar goed te kennen, is het wel?" „Neen". Ze was zeker veel ouder dan mijn heer Yorke?" „Ja natuurlijk, juffrouw Norma. Ze was bijna volwassen toen haar moeder stierf. En helemaal volwassen toen haar vader hertrouwde. Dat was juist de grote moeilijkheid, geloof ik", voeg de de huishoudster er, half tot zich zelf, aan toe. „Bedoelt u dat ze niet goed kon op schieten met haar nieuwe7" Norma vroeg het aarzelend. „Ze kon ook niet goed met haar ei gen moeder opschieten", zei juffrouw Parry peinzend. „Maar het moet ook Nederlands Smaldeel op weg naar ,jProgres" Een versterkt smaldeel is Dinsdag morgen uit Nederland vertrokken om onder commando van schout-bij-nacht A. de Booy deel te nemen aan de oefe ning „Progres", die begin Juni onder Frans commando door de gezamenlijke vloten van de landen van het Noord- Atlantisch pact ten Zuiden van Ierland zal worden gehouden. Het smaldeel be staat uit Hr. Ms. liche kruiser Tromp, Hr. Ms. onderzeeërs Tijgerhaai, Zwaardvis en Zeehond en de torpedo jagers Marnix en Kortenaer. De fregat ten Dubois en Van Ewijck, die uit Den Helder zijn vertrokken zullen zich op de Noordzee bij de hoofdmacht voegen. wel moeilijk zijn geweest om de doch ter te zijn van een mooie, spilzieke vrouw als je het temperament hebt van juffrouw Janet. En toen haar vader de tweede keer met precies zo'n vrouw trouwde, toen was dat wel moeilijk voor juffrouw Janet. Maar laten we nu het huis gaan bekijken" „O, wat interessant juffrouw Parry! vertelt u me eerst nog wat meer van de familie-geschiedenis. Het is net een boek!" riep Norma uit, geboeid door de gedachte dat tante Janet toch ook een menselijk wezen en zelfs een meis je was geweest. Juffrouw Parry glimlachte. Mis schien was ze gevleid door het onge wone feit, dat er iemand aan haar lip pen hing. „Als u met me meegaat naar de Zui delijke zitkamer, zal ik u de portret ten laten zien en dan zult u het mis schien beter begrijpen", sprak ze. Norma vergezelde haar zeer bereid willig naar de lange, elegante salon aan de achterzijde van het huis, die blijkens de stoflakens welke er overal lagen niet dikwijls werd gebruikt. „In de dagen van mijnheer Yorke's vader toen er dikwijls gasten waren, werd deze kamer veel gebruikt", legde juffrouw Parry uit. „Maar voor dage lijks gebruik is zij natuurlijk veel te groot. Dat is de moeder van juffrouw Janet", en ze wees naar een portret op ware grootte dat boven de schoorsteen mantel hing. „Dat??" Norma keek ongelovig naar het mooie, vrolijke, wufte schepseltje, dat er op de een of andere wijze in ge slaagd was, tante Janet voort te bren gen. „Er bestond een kleine gelijkenis, toen juffrouw Janet jong was, maar eigenlijk geleek ze toch meer op haar vader. Hij was natuurlijk ook mijnheer Justin's vader." jit Nccftetb&d- TOILETPOEDER y (Advertentie, Ing. Med.) (Wordt vervolgd.) Laaiste contingent K.L. en K.N.I.L. begin Juni huistoe Op 25 Mei is de Kota Inten met 833 Ambonese passagiers uit Indonesië naar Nederland vertrokken, waarmede de afvoer van de Ambonese ex-KNIL- Kulitairen is voltooid. Op 30 Mei en 4 Juni zullen de laat ste contingenten van de K.L. en het voormalige KNIL naar Nederland ver trekken. Daarmede zal ook de repa triëring van K.L.-ledcn en niet-Ambo. nees personeel van het voormalige KNIL voltooid zijn. Britse chauffeursstaking breidt zich uit Dinsdag waren meer dan 15.000 vrachtautobestuurders betrokken bij de staking, die bedoeld is als een protest tegen het nieuwe inspectiesysteem bij het door de Britse regering geëxploi teerde wegvervoer. Deze staking doet reeds geducht haar invloed op in- en uitvoer gelden. De stakers doen pogin gen, ook de Londense havenarbeiders en de werklieden bij de centrale Lon dense groente- en fruitmarkt in hun actie te betrekken. Dinsdagavond laat hebben de auto buschauffeurs van Hampshire en Dorset besloten Donderdag het werk te her vatten. Zij hebben van de minister van arbeid de verzekering gekregen, dat hun klachten zouden worden onder zocht als zij weer aan het werk gingen. Proces wegens spionnage in Belgrado Voor het militaire gerechtshof te Belgrado wordt momenteel een proces gevoerd tegen de Joegoslavische kapi tein ter zee Kovac, diens echtgenote, een ambtenaar van het Tsjechoslo- waakse gezantschap en een ongenoem de vierde verdachte. Zij worden be schuldigd van spionnage ten behoeve van Tsjechoslowakije. Kovac, die radar-ingenieur is, ver klaarde, aan de Tsjechoslowaakse mi litaire attaché te Belgrado, majoor Gal, en diens assistent, inlichtingen te heb ben verstrekt over het moreel van Joegoslavische officieren, en verder over vliegvelden, troepenbewegingen en radarinstallaties. Drie jaar gevangenisstraf is Dinsdag door de officier van justitie bjj de Arn hemse rechtbank geëist tegen de vrouw M. J. uit Woczik bij Nijmegen, die zowel haar beide dochters als a.s, schoonzoons aanzette tot diefstallen op de markt te Nijmegen. Volgens de officier van justitie zwaaide de verdachte de „terreur- knots" als de kinderen een bepaald artikel, dat zij moesten stelen niet konden bemachtigen. Er heersten in liet gezin zulke ergerlijke toestanden, dat de rechtbank die niet in het open baar wilde behandelen. De man en vaaer was een nietsnut, die geen en. kele gezag kon doen gelden. Tegen hem werd twee maanden voorwaar delijk geëist, tegen de beide dochters zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen de twee a.s. schoonzoons vroeg de officier resp. ne ger. maanden en een jaar gevangenis straf. Onschuldig in gevangenis De negentienjarige monteur Van D. uit Nijmegen heeft zes maanden on schuldig in de gevangenis gezeten doordat het echtpaar P. verleden jaar Augustus een valse getuigenis heeft afgelegd. De man en de vrouw verklaarden, dat een zekere H. onmogelijk een bak- fietsonderstel kon hebben gestolen en darrop werd Van D. ondanks zijn hard nekkig ontkennen tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Eerst voor het gerechtshof werd hij wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Tegen de man en de vrouw werden resp. een jaar en negen maanden en een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. In het ziekenhuis te Deventer is het negentienjarige meisje W., dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de fiets was aangereden door een dron ken autobestuurder, aan haar verwon dingen bezweken. De man was na de aanrijding doorgereden, maar de poli tie heeft hem kunnen achterhalen. De auto is in beslag genomen. Voorzitter van comité voor Duitse volksstemming in arrest De Wcstberljjnse recherche heeft Dinsdag de voorzitter van het „Centrale comité voor de volksstemming tegen de herbewapening", dr. Schmidt, in hechtenis genomen. Zoals men weet, is de volksstemming in de westelijke sec toren verboden. Dr. Schmidt werd aangehouden, toen hü voor het raadhuis van Schönberg met voorbij gangers over de Berlijse grondwet debatteerde, welke naar de mening van de communisten door het verbod geschonden is. fw 16. Diezelfde avond nog gaan de twee broertjes op stap. Pim is toeval lig met Moeder naar Buldogstad, dus niemand let op hen. „Ja, maar denk je, dat we er geen last mee krijgen?' vraagt Pam, toch een beetje angstig „Welnee joch, en wat dan nog? Ieder een zal zich een hoedje lachen. Je zult zien, dat iedereen het meteen dóór heeft en er hartelijk om moet lachen Het is alweer zo'n tijd geleden, sinds we iets uitgehaald hebben. Het is een reuze mop. wat ik je brom. En dan kan Pim meteen eens zien, dat we ook zonder hem wel goede ideeën hebben". De broertjes herben een grote pot plak sel en een bezem meegenomen om de krantenknipsels van Pim over alle aanplakbiljetten te kunnen plakken. In het dorp gekomen houden ze bij de eerste de beste schutting halt. Daar prijkt het biljet van meneer Bokma, die iedereen verse groene blaadjes be looft. Er is niemand te zien Vlug beplakken ze het portret van meneer Bokma met een portret van Pim. „Een prachtig effect", roept Pom gichelend. Als ik niet wist dat ik het zelf gedaan had, zou ik nog geloven dat het echt was!"

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6