Uitnodiging voor conferentie van Grote Vier in tweede helft van VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Het in Parijs bereikte resultaat zou een voldoende basis bieden De Italiaanse communisten wisten zich te handhaven De opmars in Korea tot stilstand Pokkenepidemie is bedwongen Minister In 't Veld kondigt een spaaractie voor woningbouw aan Maandag dient er een proces in kort geding te Alkmaar Geen hoop meer voor mijnwerkers Kirk in Den Haag Chinees tot drie weken veroordeeld Achterdam 20, Tel. 5541 Donderdag 31 Mei 1951 148e Jaargang No. 126 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Er komt iets nieuws" Oplichters praatten 8 ton bij elkaar Nieuwe aanval van de Vietminh-rebelleri Zware wervelstormen teisterden Pakistan fsfUMP filllll jMMP mm*®*® mmm De bouwstop wordt in September opgeheven Commissie herziening voltooit haar werk BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 1.72 p. mnd., 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. Westerse nota aan de Sov/jetunie? IN' gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs wordt vernomen, dat de drie Wes telijke plaatsvervangers de Sowjet-afgevaardigde Gromyko vandaag een nota rullen overhandigen, waarin de Sowjetrussischc minister van buitenlandse zaken wordt uitgenodigd in de laatste helft van Juli een viermogendheden-bücenkomst bif te wonen. Afschriften van deze nota zullen waarschijnlijk ook via de normale diplomatieke kanalen aan de regering te Moskou worden overhandigd. In dc westelijke nota, aldus verwacht men in de Franse hoofdstad, zal worden gezegd, dat de totnogtoe bereikte overeenstemming in het Palais de Marbre Rose vol doende basis vormt voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken. Robert Schuman Hoewel een officiële bevestiging van het belicht, als zouden de westelijke mogendheden een nota tot het Kremlin richten, niet verkregen kon worden, wijzen ook berichten uit Londen erop, dat de Ver. Staten, Engeland en Franx- rijk inderdaad tot deze stap om uit de impasse in de besprekingen van de plaatsvervangers te Parijs te komen, hebben besloten. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, heeft gisteren na een bijeenkomst van het kabinet aan de pers verklaard, dat er „iets nieuws" zou zijn bij de hedenmiddag te houden ver gadering van de plaatsvervangers, die een agenda voor een ministersconferen tie moeten opstellen. Een rijke, maar goedgelovige dame In Den Haag is het slachtoffer gewor den van een aantal oplichters, dat haar onder het mom van een liefdadig doel ruim tweehonderd en vijftig dui zend gulden lichter maakte. In Rotter dam was het een zakenman, bij wie de heren succes hadden. Zij disten hem mooie verhalen op over lucra tieve zaken, waarin hij veilig zijn geld kon beleggen en zo raakte deze Rot terdammer vijf ton kwijt. Deze oplich- terspractijken strekken zich uit over een reeks van jaren. Een der kopstuk ken, de 41-jarige R. M. G., die naar Spanje was uitgeweken is in Barcelona gearresteerd. Zeven man zitten thans in het Huis van Bewaring te Den Haag. Op de vraag, of de westelijke mo gendheden van plan waren een nota naar Moskou te zenden, antwoordde Schuman: ,„Ik kan daarover niets me dedelen". De Franse minister van voorlichting, Gazier, zeide dat op de komende verga dering van de plaatsvervangers een nieuw „document" ter tafel gebracht zou worden. Zoon van generaal de Lattre de Tassigny gesneuveld Vietminh-rebellen hebben gisteren een krachtige aanval ingezet op het Zuidelijke bruggenhoofd van de Ton kin-delta. Een divisie van meer dan ne gen bataljons en een brigade van drie bataljons nemen naar schatting deel aan deze aanval. Volgens een paar waarnemers is de aanval op het zwakke gedeelte van het bruggenhoofd bedoeld als afleidingsmanoeuvre, om de Fransen van de Noordelijke stellingen weg te lokken en dan van het Noorden uit door te breken en te trachten, Ha noi te bezetten. In een speciaal communiqué is te Saigon bekendgemaakt, dat gisteren bij Ninhbinh, 90 km ten Zuidoosten van Hanoi, luitenant Bernard de Lattre de Tassingny, zoon van de Franse opper bevelhebber, is gesneuveld. Verlies voor de Chr. Democratische Partij Hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, is het duidelijk, dat de commu nisten en nenni-socialisten bij de Ita liaanse verkiezingen in vergelijking met dc algemene verkiezingen in 1948 en de verkiezingen voor dc plaatselijke besturen in 1946 hun stemmeiiaantal hebben gehandhaafd of in geringe mate verbeterd. De christelijk-demo- cratische partij, dc sterkste partij van dc regeringscoalitie, scheen ongeveer een vierde van de door haar in 1948 be haalde stemmen te hebben verloren. Op grond van de uitslagen blijkt, dat de christelijk-democraten en de met hen verbonden partijen de leiding zul len hebben in 1550 gemeenten, terwijl' 610 gemeenten in handen der commu nisten en nenni-socialisten zullen zijn. De communisten en de nauw met hen verbonden socialistische partij van Nenni verloren ongeveer 560 gemeen ten, waaronder Genua en Venetie. Ook gingen vier provinciehoofdsteden voor hen verloren. VN-troepen weer in hun oude stellingen In zes weken reeds tienduizend gevangenen Stromende regens cn de vastbesloten tegenstand der Noordelijken hebben ie opmars van de verbonden troepen gis teren langs vrijwel het gehele Koreaan se front tot stilstand gebracht. Slechts in het Westen en het Westelijke deel van het centrale front worden geringe vorderingen gemaakt. De verbonden legers bevinden zich thans op de stel lingen, die zij vóór het communistische Offensief innamen. Offficieren van de V. N.-strijdmacht zijn van mening, dat de krachtige Noor delijke tegenstand wordt geboden door een slechts kleine dekkingsstrijdmacht en dat de hoofdmacht zich nog steeds in Noordelijke richting terugtrekt. De Zuidkoreaanse troepen langs de Oostkust hebben Kansong veroverd, 43 kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad. In de Westelijke sector zijn geallieerde strijdkrachten op ver schillende punten acht kilometer ge vorderd. Zuidkoreanen, die de Indjin waren overgestoken, hebben de Noor delijke daar teruggeslagen. Bij Jongtsjon hebben de verbondenen zich echter onder zware communisti sche druk moeten terugtrekken. Ook aan het Oostelijk front is de tegen stand der Noordelijken gisteren toege nomen. Ten Westen van Hwatsjon drongen de communistische troepen bij een tegenaanval de Amerikanen heuvel stellingen prijs te geven. Sinds tien April zijn bijna tiendui zend Chinezen gevangen genomen. Uit hun verklaringen is gebleken, dat de sertie in het volksleger een grote om vang heeft aangenomen. Generaal Ridgway heeft gisteren ver klaard, dat de grote nederlaag, die „deze prachtige legermacht der V. N do. tegenstander in zijn twee offensieven van April en Mei heeft toegebracht, zijn weerga in de geschiedenis met heeft. Radio Moskou maakte gisteren .le kend, dat zeven Amerikaanse spionnen, die per parachute in verscheidene de len van Noord-Korea waren neergela ten, zijn gevangen genomen en gedood VierhonderdvijHien slachtoffers Als gevolg van wervelstormen, die van 12 tot 16 Mei verschillende provin cies van Oost-Pakistan hebben geteis terd, zijn 412 personen om het leven gekomen, terwijl 4400 huizen zijn ver woest. Voorts zijn dc te velde staande gewassen ovér grote oppervlakten Ver nietigd. Alle veiligheidsmaatregelen zijn opgeheven De hoofdinspecteur van de Volksge zondheid deelt mede, dat menselijker wijs gesproken het gevaar voor uitbrei ding der pokkenepidemie geweken is. Sinds ruim twee weken zijn geen nieu we gevallen meer geconstateerd. Alle maatregelen, die genomen zijn en alle adviezen, die gegeven zijn om de pok kenepidemie te bestrijden en uitbrei ding te voorkomen, zijn met ingang van hedenochtend opgeheven. De Griekse opperbevelhebber is afgetreden De opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten, veldmaarschalk Alexan der Papagos, is Woensdagavond om ge zondheidsredenen afgetreden. Dit jaar 50.000 nieuwe woningen Obligaties ter honorering van extra arbeid „Het is niet optimistisch om aan te nemen, dat dit jaar 50.000 woningen gereed komen, of wel 5000 meer, dan het aantal, dat ik drie jaar geleden heb aange kondigd", aldus deelde de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld gisteravond b\j de beantwoording van de sprekers in de Eerste Kamer mede. Het streven is om in de toekomst 40.000 woningen per jaar af te leveren, doch gezien het aantal in aanbouw zijnde woningen zal dit aantal in 1952 reeds tot 45.000 gestegen zijn. Spr. meent, dat door enige uren extra arbeid per week, te honoreren in obli* gaties, alsook uit bijzondere spaarzaamheid een verbetering van de woningvoor raad en de bouw daarvan gestimuleerd zou kunnen worden. Een spaaractie t.a.v. deze obligaties is in voorbereiding. Dit denkbeeld, aldus minister in 't Veld heeft in brede kringen w eerklank gevonden, doch de technische uitwerking is nog niet compleet. Een nota hierover van de minister van financiën kan tegemoet worden gezien. Van de Wadden tot het IJ" jyjr. F. ZEILER te Alkmaar heeft namens de heer J. J. Dinkelberg, directeur van de Federatie der V. V. V.'s en organisator van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", voor een proces in kort gedingdoen dagvaarden de uitgeef ster en de hoofdredacteur van het weekblad Nieuwe Langedijker Courant, wien wordt ten laste gelegd, dat zij in hun blad in een artikel onder meer een zinsnede hebben gepubliceerd, waardoor de heer Dinkelberg zich gevoelt aan gerand in eer en goede naam. Directeur klaagde weekblad aan JN het bedoelde artikel refereerden de gedaagden aan het langzamer hand wel zeer befaamd wordende en als maar geheim blijvende rapport. Daarin zou, zoals de Nieuwe Lange dijker Courant schreef, als een der bezwaren tegen het beleid van de directeur zijn gezegd, dat hij op de een of andere wijze persoonlijk voor deel zpu hebben, getrokken uit de ten toonstelling, met name voorzover 'het Ramp te Easington eist 82 doden De voorzitter van de Britse Nationale Kolenraad, Lord Hyndley, heeft Woens dagavond gezegd, dat hoewel alles gedaan was en nog gedaan werd om de in gesloten mijnwerkers te Easington te bereiken, er geen hoop meer bestond, dat een van de thans nog 62 ingeslotenen nog in leven was. Twintig lijken zijn reeds geborgen. Toen Lord Hyndley Easington verliet, waren reddingploegen, gehin derd door wolken gas en intense hitte nog bezig met het zoeken naar dc lijken van de overige 62 mijnwerkers. SCHOTSE DANK. De algemene vergadering van de kerk van Schotland heeft Woensdag konin gin Juliana haar dank betuigd voor de hartelijkheid en gastvrijheid door het Nederlandse volk betoond aan verwan ten van gesneuvelden uit de tweede wereldoorlog, die in Nederland begra ven zijn. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met een matige tot krach tige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. VRIJDAG: Zon op 4.27, ond. 20.49. Maan op 2.33, onder 17.54. i tiSb» .svvCvX-id Leden van de Shotton reddingbrigade met hun zuurstofapparaten begeven zich. in de mijn te Easington om te trachten de ingeslotenen te redden. ^evenduizend Westduitse vissers bemanningen van vissersschepen hebben het werk neergelegd uit pro test tegen de hoge prijzen van de brandstof. De zoet gevooisde Oostduit - KcPii BjeAeJd toestand van de koe is thans bedenke lijk. Nog droeviger is het geval van de heer Eric Nielsen uit Kopenhagen, die van zijn huisbaas geen hond mocht houden. Hem werd het ultimatum ge- se vogelaar probeert nu de opstandi- wisselde bij vergissing de drankjes, die steld. er uit oj. de hond„ De heer gen in zijn netten te lokken door hun de °kte'' en de veearts hem en ZIjn Nielsen wilde het trouwe dier niet in Oostduits viswater plus afzetgebied te koe hadden voorgeschreven. De boer de steek laten en kocht daarom zelt offreren. Ierse republikeinen, (die Is er weer boven°P gekomen, maar de een hujs_ B„ de verhuizing werd zijn -filw. Al -3i>> iiijy y i. j de film „Old man out" gezien hadden) hebben een eigen gemaakte bom voor het bureau van de Hermandad te Bel fast neergelegd. De helse machine kwam lot hun grote teleurstelling echter niet tot ontploffing. Een vrachtauto, beladen met maar liefst tien ton zink, belandde (7) door een defect aan de stuurinrichting in een sloot bij Weesperkarspel. Twee zware kraanwagens moesten te hulp snellen om het geval weer op de begane vloer te tillen. Het voorval veroorzaakte een verkeerschaos, daar de weg van Am- ,-f /j sthrdam naar Utrecht er een uur lang geheel door was versperd. Een boer in het Schotse dorpje Kirkcaldy ver- Dit jaar 50.000 huizen hond door de verhuiswagen overreden Wat zijn de Amsterdammers toch rustige verdraagzame men sen. Toen 'n Hamburg de tramtarieven onlangs werden verhoogd, hebben 1200 studenten hiertegen geprotesteerd, waardoor een botsing met de politie ontstond. Een aanzienlijk aantal strij ders van beide partijen werd gewond Over Winston Churchill weet men ook .steeds iets nieuws te vertellen Thans heeft een zijner bloedverwan ten verklaard, dat de grote leider der conservatieven voor vijf procent rood huid is. Een voorouder, een zekere kapitein Wilcox, was namelijk met een Indiaanse getrouwd betreft het doen verzorgen van druk werken. De heer Dinkelberg stelt daartegen over, dat deze aantijging in zijn geheeJ onwaar is. Hij vraagt de rechtbank, bedoeld blad een verbod op te leggen om verdere publicaties in dergelijke termen te doen, onder het stellen van een dwangsom van f 10.000. Voorts behoudt eiser zich alle rechten voor om van gedaagden een schadeloosstel ling te vorderen wegens reeds geleden en nog te lijden schade. (Vorige week heeft de heer Dinkel berg 't genoemde blad gesommeerd het gewraakte bericht te herroepen. Hier aan is geen gevolg gegeven, waaruit kan worden afgeleid, dat de redactie bij haar publicatie persisteert). De Nieuwe Langedijker Courant schrijft in haar nummer van 25 Mei: Meerdere raadsleden (van Alkmaar) hebben te kennen gegeven, dat het ge plaatste artikel „een keurig en objec tief gesteld verslag" was, dat volko men waarheidsgetrouw was weerge geven. Aangezien de Alkmaarse raadsleden het geheime rapport kennen en de ge daagden zich ongetwijfeld op deze raadsleden zullen beroepen, is er alle aanleiding om dit proces met grote be langstelling tegemoet te zien. De pre sident van de Alkmaarse rechtbank heeft de behandeling vastgesteld op Maandag 4 Juni om half drie. In afwachting van de uitspraak zul len wij verdere publicaties over de affaire-,,Van de Wadden tot het IJ" tijdelijk opschorten. Niet, omdat wij bevreesd zouden zijn voor nieuwe, on beheerst naar de pers geslingerde scheldwoorden (die ons koud laten) maar om de in Nederland bestaande goede gewoonte te handhaven, dat over kwesties, die sub judice zijn, niet wordt geschreven. Overigens geldt ook hier de goed-Nederlandse zegswijze: Wat in het vat zit, verzuurt niet! Indien de internationale toestand zich niet verder toespitst, ziet de minister voor de verdere „woningbouw-toe- komst" veel meer licht. In 1951 komen meer woningen ge reed, dan geplanned was. We kunnen dus in de naaste toekomst enige terug gang dragen, hoewel zulks minder ge wenst is. De systeembouw blijft zijn kansen behouden, mits men zorgt, dat men aanvaardbare prijzen zal kunnen stellen. Minister in t' Veld ziet hiertoe mogelijkheden, ook al omdat door ge brek aan geschoolde arbeiders in de naaste toekomst minstens ongeveer 10.000 systeemwonmgen per jaar als aanvulling op de traditionele bouw no dig zullen zijn. (Zie verder elders in dit blad). De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, die op zijn reis door West-Europa gisteren in Nederland is aan gekomen, gaf 's avonds te Den Haag ten huize van de Amerikaanse ambassadeur, Selden Chapin, zijn zwager, de pers gelegen heid tot kennismaking. Hij deelde me de, na zijn bezoek alhier naar Frank fort te zullen gaan, waar hij een onder houd zal hebben met de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy. Einde deze week zal hij via Berlijn naar Moskou terugkeren. De R.T.C -accoorden Prof. Supomo, voorzitter van de In donesische staatscommissie, welke de overeenkomsten- der Ronde-Tafeicon- ferentie opnieuw in beschouwing moet nemen, heeft medegedeeld, dat le commissie thans haar werk wil af sluiten. In het rapport wordt het charter van de souvereiniteits-o ,'er- dracht gehandhaafd. Voorts worden de procedures tot wijziging of annulering van de overeenkomsten aangegeven. Er is geen minderheidsnota ingediend De Indonesische regering moet thans aan het parlement mededelen, wat zij met het rapport zal doen, aldus Su pomo. Eerlijke verliezers Hetis merkwaardig, hoeveel mensen bij tijden plotseling tot de ontdekking komen, dat zij veel geld missen. Daarbij valt het wel het meest op, dat zij voor dien nooit» hebben geweten, dat zij zoveel geld bezaten. De Haag se politie heeft in dit opzicht weer eens een leerzame ervaring opgedaan. Kortelings ontdekte een kellner in de Residentie, dat hij duizend gulden te veel in kas had, waarschijnlijk omdat hij een biljet van f 1000 voor een van f10 had aangezien. De rechtheb bende kwam niet opdagen en dus werd de politie gewaarschuwd. Deze gaf door middel van de bladen ruchtbaarheid aan de zaak en prompt kwamen er twaalf personen opdagen, die allen beweerden dat zij het bit- jet waren kwijtgeraakt. Geen van lien had het echter verloren in het café, waar het was gevonden. Voorts ontving de politie een aantal brieven, waarin werd ver zocht, het biljet zorgvuldig te bewaren, omdat de afzenders nu tot de ontdekking waren geko men, dat zij duizend gulden kwijt waren. Zonder opium kon hij niet leven Bende terroriseert smokkelaar Voor de politierechter te Rotterdam* stond gisteren terecht de Chinees Lim Quang uit Singapore, die betrokken is geweest bij de smokkel van de aan boord van de „Willem Ruys" in beslag genomen opium. Verdachte zou 2 En gelse ponden opium in zijn bezit heb ben gehad. Via zijn tolk legde de man een volledige bekentenis af en vertel de dat hij zonder opium niet kon leven. Hij moest, aldus vertelde hij, wel aan de smokkel meedoen omdat hij, zo zei hij, door een bende geterroriseerd werd. De officier van Justitie eiste drie maanden gevangenisstraf tegen hem. Verdacbtes pleiter mr. S. Ivens achtte deze straf te hoog. Hij merkte op dat zijn cliënt door de opium een moeilijke tijd heeft meegemaakt. Ook kon hij, volgens spr. niet verantwoordelijk wor den gesteld voor deze gehele smokkel- affaire. De politierechter veroordeelde L. Q. tot drie weken gevangenisstraf.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1