Stroom van verlangens over het hoofd van Minister Staf Saar-kwestie mag geen wig Duitsland en Frankrijk drijven tussen Uitvinder van snuiver-apparaat wordtbeloond" met f 3000.- Bloemen dekten graven te de Amerikaanse Margraten Adenauer hoopt op begrip bij de Franse regering Afscheid van prof. mr. Kranenburg De heerjïG. Ritmeester oefébt critiek Kwestie Finsterwolde niet op de lange baan Nieuwe Fries-Groningse kanalen werden geopend Wij dienen de jeugd vooroorlog ie behoeden" Spaaractie voor woningbouw Morgen, mannen! In Australië binnenkort volksstemming Met een luidspreker op de muggenjacht De beslissing, ligt bij het vredesverdrag -- Scheepvaartberichten -jOXDEEDAG 31 MEI 1851 Prof. mr. R. Kranenburg, die gisteren als voorzitter van de Eerste Kamer .af- scheid heeft genomen, zeide tijdens zijn laatste rede in de Eerste Kamer, dat hij 't altijd als een groot voorrecht had beschouwd, vrij verkozen vertrouwens man van het Nederlandse volk te mo gen zijn en hij dankte de Koningin en haar raadslieden voor het hem geschon ken vertrouwen. Namens de Eerste Kamer voerde het oudste kamerlid, prof. mr. A. Anema, het word. Deze zeide, dat prof. Kranenburg zijn taak had doen aansluiten bij het karakter van het democratische instituut dezer kamer. Ten slotte werden ook door de minister-president, dr. Drees, woorden van afscheid en dank tot de vertrek kende gesproken. VADAT de Tweede Kamer in haar Woensdag gehouden vergadering enkele wets ontwerpen had aangenomen, waaronder een tot goedkeuring van het op 11 October 1947 in Washington ondertekende verdrag van de Wereld Meteorologische Organisatie en vier ontwerpen tot naturalisatie van in totaal 86 vreemdelingen, zette zü het de vorige avond afgebroken debat over de begroting van Oorlog en Marine voor 1951 voort. Daarbij keerde de fractievoorzitter van de C.H.U., de lieer Tilanus, zich tegen de communisten, namens wie de heer Gortzak beweerd had, dat Amerika op een oorlog aanstuurt en dat Rusland het bij uitstek vrede lievende land is. Met een aantal voorbeelden toonde hij aan, dat de werkelijkheid omgekeerd is. de chef generale staf, de heer ezagsondermi inende de heer Tilanus.- 6en conflict met de re- leiden. Dat het is geëindigd met ontslag van de heer Kruis verwon derde hem geenszins. Ook het rapport van de parlementaire enquête-commis sie bewijst, dat generaal Kruis van een „ontstellende mentaliteit" heeft blijk xjc neer Tilanus hoopte, dat het de minister gelukken zou een einde te maken aan de wrijvingen op ambtelijk niveau tussen de marechaussee en de Rijkspolitie en klaagde, evenals de heer Vorrink had gedaan, over de overorga- nisatie in ons defensieve apparaat. De heer Kikkert (C. H.) pleitte voor een zo sterk mogelijk thuisfront en gaf als zijn mening te kennen, dat tot wer ving overgegaan dient te worden, als de aanmelding voor de Nationale Re serve onvoldoende is. Het snuiver-apparaat. De heer Ritsmcestcr van de V. V. D. herinnerde aan de uitvinding van grote betekenis: het snuiver-apparaat op de duikboten. Het bleek in de oorlog mil- lioenen 'waard te zijn en het is dan ook direct door de Duitsers toegepast. (Van onze pari. redacteur) De poging, die de communistische, heer Van Santen Woensdag in de Eer ste Kamer aanwendde om de verdere behandeling van het wetsontwerp ter voorziening in het bestuur van de ge meente Finsterwolde op de lange baan te schuiven, liep op een volledige mis lukking uit. De heer Van Santen diende een motie De Nederlandse voormalige luitenant ter zee eerste klasse, de heer Wichers, was de uitvinder. Aan de heer Wichers is medegedeeld, dat men zijn ver diensten wil waarderen en dat men hem f 3000 zal uitkeren. Een grote som is niet mogelijk, omdat niet meer on de begroting is uitgetrokken.' De heer Ritmeester vond dit oneer vol. Maar erger nog achtte hij het verzuim van de Nederlandse marine om het snuiver-apparaat toe te passen. Daardoor zijn onderzeeboten en man schappen opgeofferd. De Staatskundig gereformeerde ds. Zandt drong aan op vermijding van alle militaire dienst op Zondag en op het naar huis sturen op de dag des Heren van alle militairen, opdat zij de kerk hunner keuze kunnen bezoeken. Principiële bezwaren voerde hij aan tegen de opneming van vrouwen in het militaire apparaat. Hij had zelfs gehoord, dat het vrouwelijk personeel op het departement van Oorlog en Ma rine zich bezig gehouden heeft met het instuderen van dansen onder dienst tijd Een adelborst, die gewetensbezwaren heeft tegen vaccinatie, zo vervolgde ds. Zandt, wordt niet in de marine opge nomen. Hij verlangde, dat deze bepa ling dan ook zou gelden voor alle dienst plichtigen. Hij knoopte hieraan vast een uitvoerige philippica tegen de vaccina- tiedwang in het leger. Aan het slot van de middag pleitte ds. Fokkema (A. R.) voor de uitbreiding van de vaste kern van geestelijke ver zorgers in het leger, als de militaire diensttijd wordt verlengd. Overigens had hij waardering voor de arbeid, die de veldpredikers en de aalmoezeniers verrichten. Minister Staf, die dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en mededeel de, dat hij in het vervolg alles in het werk zal stellen om de begroting vlug ger bij de Kamer in te dienen, zal Doi- derdagmiddag aan de sprekers ant woord geven. voor, waarin gevraagd werd om de vorming van een commissie uit de Ka mer, die tot taak heeft een diepgaand onderzoek in te stellen naar de be stuurlijke situatie in Finsterwolde en naar de juistheid van een aantal in de Kamerstukken genoemde belastende feiten. Terecht veronderstelde de heer Kropman van de KVP namens de ge hele Kamer te spreken, toen hij mede deelde, dat m?$, niet aan deze poging tot uitstel van de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp wilde medewerken. Met 28 tegen 2 stemmen (die der aanwezige communisten) ver wierp de Kamer de motie. „Zuiderzee wordt land" is verlengd Wegens grote belangstelling voor de tentoonstelling „Zuiderzee wordt land", die in het Waaggebouw te Amsterdam wordt gehouden, en in Verband met de vele aanvragen voor rondleiding van scholieren, is besloten de expositie te verlengen tot 7 Juli. Dr. A. Houwink heeft in een brief aan president Sukarno ontslag verzocht als president-directeur van de Javase Bank. Gistermiddag, Memorial Day, waren duizenden Limburgers naar het Ame rikaanse kerkhof te Margraten geko men ter bijwoning van de dodenher denking ter ere van onze geallieerde bevrijders. De duizenden houten kruis jes op de graven waren gedekt met Nederlandse en Amerikaanse vlagge tjes en naast elk graf stond een Lim burgse jongen of meisje. De herdenking werd aangekondigd met tromgeroffel en geopend met een kort gebed van een veldpredikant, waarna de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin, een toespraak hield. Hij bracht dank namens de Ameri kaanse regering, de familie en de vrienden van de overledenen aan de Limburgse bevolking voor haar liefde rijke verzorging van de Amerikaanse graven en wees op de gezamenlijke strijd der UNO-leden voor het behoud van recht, vrijheid en vrede. „Wij wil len niet", aldus Chapin, „dat Europa opnieuw bij een oorlog betrokken wordt, zodat er hier in Nederland nog meer oorlogsgraven gedolven zouden worden". Hij getuigde met grote waar dering van de tegenwoordigheid der jeugd, hetgeen opnieuw duidelijk voor ogen stelt onze plicht deze jeugd voor nieuwe rampen te behoeden. Maurice Thorez moet nog rust houden Hoewel de gezondheidstoestand van de voorzitter der Franse communisti sche partij, Maurice Thorez, zeer ver beterd is, laat deze hem nog niet toe aan de verkiezingsactie deel te nemen. Wel was Thorez aanwezig bij de ope ning van de verkiezingscampagne in de Parijse voorstad Ivry, waar hij candidaat is. Heeft Egyptische premier communistische contacten? Dr. Hoessein Heikal Pasja, leider van de liberale constitutionele partij en voormalig voorzitter van de Egyp tische Senaat en der „interparlemen taire unie", heeft verklaard dat de Egyptische minister-president Nahas Pasja „in verbinding staat met net Sowjetrussische gezantschap te Cairo en ook andere contacten met commu nisten onderhoudt". Heikal Pasja heeft koning Faroek geheime documenten ter hand doen stellen, waarin zijn b»- «chuldiging is toegelicht. Nahas Pasja heeft de procureur- generaal gelast een onderzoek naar de beschuldigingen in te stellen. In de woning van Heikal Pasja is huiszoe king gedaan. Duikboot' „Affray" nog steeds niet- gevonden Een hoge functionaris van het Britse ministerie van marine, Walter Edwars, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat het verdwijnen van de duikboot „Af fray" nog een mysterie is. Het onderzoek strekte zich thans uit over een gebied van 2.500 vierkante kilometer van het Kanaal, maar tot dusver had men nog geen duikboot wrak gevonden, aldus Edwards. (Vervolg van pagina 1). Ten aanzien van de geldende bouw- stop zeide de minister, dat in September de toestand weer vrijwel normaal zal zijn, waaruit volgt, dat dan ongeveer 3500 tot 4000 woningen per maand zul len worden toegewezen. Ten aanzien van de huurpolitiek zei de spr. dat de regering wel van mening is. dat verdere compensatie nodig is, doch dat daarmede gezien de interna tionale verhoudingen, de dan noodza kelijke loonsverhogingen niet wel mo gelijk zijn. Minister In 't Veld is van mening, dat huurverhoging alleen bij verlaging van de kosten van levenson derhoud zou kunnen plaats vinden. Ten aanzien van herbouwregelingen zeide mr. In 't Veld, dat binnenkort de finitieve regelingen kunnen worden verwacht, die zowel buiten als in amb telijke kring de nodige rust zullen brengen. Ook wat de schaderegelingen betreft is men op de goede weg. Ten einde de bouwkosten in het algemeen te drukken zonder schade aan te rich ten in de kwaliteit van de woningen is een wetsontwerp in de maak om bouwvoorschriften te kunnen geven waarvoor gemeentelijke bouwverorde ningen zouden moeten wijken. Mannenbroeders, nu de zorgen, Die ons vaak trachten te worgen, Voor een poosje opgeborgen, Want gij allen wéét het: morgen Is het grote tijdstip daar, Dat wij vrij weer mogen dwalen Langs de vaarten en kanalen, Om de zenuwen te stalen En de vissen op te halen. Want daar gaat 't om, nietwaar? Ja 't seizoen gaat weer beginnen, En wie blijft er dan nog binnen Als een kater zitten spinnen. Waar geen cent mee is te winnen? Buiten, mannen, moet ge zijn. Pakt de hengels, rijgt de snoeren, Gaat vandaag de vis reeds voeren En dan morgen alsmaar loeren, Of zo lekker zitten poeren Met zo'n knoedel aan een lijn. Ha, dan kunnen de fantasten, Hollands hengel-enthousiasten, Hun verhalen weer ontlasten Aan de vrienden en de gasten. Moordverhalen, wonderbaar! Want je klappert met je oren Als je zoiets krijgt te horen: „Man, ik heb een snoek verloren! Nee, een loeder, en 'n brasem Als een vloermat! eerlijk waar!" 'lc Wou dat 's werelds egoisten, En het leger pessimisten. Plus de heren die maar twisten, En maar denken over listen, Toch eens met elkander visten Zo gezellig in een sloot. Want dan denk je aan geen huren En geen buren die verzuren, Niemand legt je in de luren, Maling heb j' aan alle kuren, Doch je kunt alleen maar uren Die vaak veel te kort nog duren Op je dobber zitten turen En je schuit naar huis toe sturen Met de buit, 't zij klein of groot. JABSON rjE Westduitse bondskanselier Adenauer heeft aan de Bondsdag medegedeeld, dat de Saarkwestie in geen geval mag leiden tot mislukking van de pogingen, •m goede betrekkingen te vestigen tussen Duisland en Frankrijk. Er zijn ver schillende vraagstukken gerezen, als gevolg van omstandigheden en personen. Zij vormen overigens geen reden, om van de politiek tot integratie van Europa af te wijken. Adenauer hoopte, de kwestie door Frankrijk met hetzelfde begrip sou worden behandeld. Over verbod communistische partij De Australische radio-omroep heeft bekendgemaakt dat in Australië een volksstemming zal worden gehouden over het door de regering voorgestel de verbod der communistische partij. Zoals gemeld, heeft het Australische opperste gerechtshof het door de volksvertegenwoordiging goedgekeur de en dus tot wet verheven wetsont werp der regering, dat in een derge lijk verbod voorzag, in strijd met de wet verklaard. De regering wil nu het volk een volmacht vragen, die haar in staat moet stellen „Australië tegen bet communistische gevaar te be schermen". Een Amerikaanse geleerde, dr. Mor ton C. Kahn, heeft een nieuwe manier ontdekt, om muggen te verdelgen. Het middel hiervoor is een.... radiogra- mofoon. Dr. Kahn heeft n.l. de „lok roep" van een wijfjesmug op een gra mmofoonplaat vastgelegd en deze plaat afgedraaid in een vertrek, waar zich veel muggen bevonden. Prompt vlo gen alle insecten op de luidspreker af. Dr. Kahn heeft vervolgens hetzelfde geluid een milliard maal versterkt laten weerklinken in een moeras op Cuba, waar veel malariamuggen broe den. Om de luidspreker heen was een soort rooster opgesteld, waarop een spanning van tienduizend volt stond. De muggen werden bij duizenden ge dood. Men vraagt zich nu af, of mug gen op de duur ook bestand zullen worden tegen een electrische schok. De zeer versterkte lokroep van een wijfjesmug lijkt op het geluid van een cirkelzaag, die zich door een harde plank heenboort, gecombineerd met het lawaai van enige tientallen lucht alarmsirenes. ^ADRUKKELIJK verklaarde Ade nauer, dat de uiteindelijke beslis sing over het lot van Saarland moet worden genomen bij de opstelling van het vredesverdrag. Er mag thans niets gebeuren, dat op deze beslissing voor uit loopt. Voorts zei de bondskanselier, dat de overeenkomst, waarbij Saarland van de rest van Duitsland werd afgeschei den, door de Franse regering was goed gekeurd, zonder dat het Franse parle ment hierin zeggenschap had gehad. Zeven maanden had de Franse regering gewacht, alvoreijs zij deze overeen komst aan de Nationale Vergadering voor legde. Adenauer, die van oordeel was, dat er in de geest van Europese samen werking een evenwicht tussen de ver schillende belangen in Saai-land te vin den moest zijn, verweet de Saarlandse regering, dat zij zich gedroeg, alsof er een volledige scheiding tussen Duits land en het Saargebied bestaat. Duit sers worden er als vreemdelingen be handeld. De kanselier gaf te kennen dat hieraan een eind moet komen. De vooraanstaande sociaal-democraat professor Carx Schmid verklaarde, dat afscheiding van Saarland van Duitsland een deel van de Franse buitenlandse politiek bleef. Terwijl overal elders in de wereld koloniale methoden verdwe- DUITSE VAKBEWEGING EN DE ZWARE INDUSTRIE Het Duitse vakverenigingsverbond en de industriële vakverenigingen voor metaal en mijnbouw hebben bij Ade nauer en de geallieerde hoge commis sie aangedrongen op versnelde reor ganisatie van de kolen- en ijzerindus trie. Zij hebben daai-bij de inschake ling van de oude maatschappijen met kracht van de hand gewezen. als onaeraeei van ae ppe7i5ien«u/ van de Fries-Groningse kanalen zijn Woensdag de nieuwe sluizen te Harlingen, voor zover gereed, in gebruik genomen. De minister van Verkeer en Waterstaat Z.Exc. H.H. Wemmers heeft overeen komstig een aan de Provinciale Staten van Friesland gedaan voor stel aan dezesluizen de naam van „Tjerck Hiddessluizen" gege ven. Onze foto toont het moment, waarop minister Wemmers in tegenwoordigheid van de commis sarissen der Koningin in de provin cies Friesland en Groningen de naamgeving verricht. Aalsum, R'dam^-Cuba, 1-6 te Palo Alto (Cuba) verwacht Aardijk, Golfhavens—R'- dam, 29-5 van Le Havre Alblasserdijk, 29-5 van R'dam naar Hamburg Alnati, 29-5 van R'dam naar Hamburg Alphacca, New York —Buenos Aires, 29-5 van Rio de Janeiro Amstelland, Buenos Aires—A'dam, 29-5 dwar» Vitoria Arendsdijk, Buenos Aires—New York, 29-5 van Santos naar Vitoria Averdijk, R'dam—New York, pass. 29-5 van Antwerpen Vb'ssingen Bennekom, A'dam—Chili, 30-5 te Antofagasta verwacht Caltes Delft (t), 29-5 van Sidon te R'dam Caltex Pemis (t), Sidon—R'dam, pass. 29-5 n.m. Gibraltar Cal tex Utrecht (t), R'dam—Sidon, pass. 29-5 -Malta Camerónia, 25-5 van Fremantle naar Sidney, verin. 21-5 van R'dam naar Djakarta Dalerdijk, 29-5 van R'dam naar Vancouver Diemerdijk, Los Angeles—R'dam, 29-5 van Cristrobal Edam, 28-5 van Newport Newa te Albany Gordias, A'dam-Alexandrie, 29-5 van R'dam Groote Beer, A'dam—Sydney, pass. 29-5 St Vincent Halena, A'dam—Chili, 30-5 te Laguaira verwacht Indrapoera, R' dam—Djakarta, pass. 29-5 Minikoy naar Be- lawan Jagersfontein, A'dam—Beira, 30-5 t« Durban verwacht Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta—A'dam, 29-5 975 mijl oost-zuidooit van D/s-Graadskanaal Keilehaven, 29-5 van Libreville naar Freetown Klipfontein, A'dam —Beira, 30-5 te Teneriffe Kota Agoeng, Ma kassar—New York, pass. 29-5 Pulu Bras Kota Inten, Djakarta—R'dam, 29-5 780 mijl oost-zuidoost van lVs-Graadskanaal Kot* Gede, R'dam—Djakarta, 28-5 te Djakarta Laertes, 30-5 te Djakarta Langkoeas, Dja karta—R'dam, pass. 29-5 Minikoy Laurens- kerk, A'dam—W.-Afrika, 29-5 te Baia Farta Limburg, Calcutta—Vancouver, 30-5 van Sin gapore te Manilla Lombok, Perzische Golf— Pac. Kust, 30-5 te Colombo verwacht Lu- cita, 28-5 van R'dam te Heysham Maaskerk, A'dam—W.-Afrika, 30-5 v.m. Van Lagos te Luanda verwacht Meerkerk, Syndey—R'dam, 29-5 n.m. te Port Said Muiderkerk, R'dam— Perzische Golf, 29-5 te Damman Niger- stroom, 30-5 van Lagos te Takoradi venvacht Ootmarsum, 28-5 n.m. van Mobile naar Sa vanna Phrontis, A'dam—Indonesië, 28-5 van Djakarta naar Pladju Prins Frederik Wil lem, R'dam—Chicago, 29-5 bij Anticosti Eilan den Prins Philips Willem, 30-5 van Mon treal te R'dam Radja, A'dam—Indonesië, 27-5 te Djakarta Rotti, 29-5 van Petta naar Makassar Rijnland, Buenos Aires—A'dam, 29-5 115 mijl zuidoost van Madeira Siba- jak, R'dam—Melbourne, 29-5 van Colombo naar Fremantle Singkep, A'dam—Indonesië, 29-5 van Aden naar Colombo Strathaird, Lon den—Sydney, 27-5 te Melbourne Strathnaver, Londen—Sydney, 28-5 te Colombo Tabinta, Djakarta—A'dam, pass. 29-5 Pulu Bras Ta- wali, A'dam—Indonesie, 29-5 van Surabaja naar Djakarta Tiba, Buenos Aires—R'dam, pass. 29-5 Finisterre Volendam, 29-5 van Mon treal naar R'dam. nen, herleefden zij in Saarland. Wette lijk was het een deel van Duitsland. Dxxltse nota. In de nota, die de Westduitse regering Dinsdag aan de drie Westelijke rege ringen heeft gestuurd, wordt onder meer gezegd, dat toen op de conferentie te Moskou in 1947 geen overeenkomst werd bereikt over Saarland, de drie Westelijke mogendheden besloten dat Saarland in de Franse douane- en be talingsunie zou worden opgenomen. Uit dit protocol kan de bondsregering niet opmaken, aldus de nota, dat de poli tieke afscheiding van Duitsland een ge volg zou moeten zijn. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft eveneens te ken nen gegeven, dat de huidige status van Saai-land niet definitief is. De beslis sing zou vallen bij het vredesverdrag, waarbij het volk van Saai-land en an dere aan het verdrag deelnemende lan den het hunne te zeggen zouden moe ten hebben. Groninger op Corsica van rots gestort en omgekomen De 27 jarige Groninger Burman, die sinds enige tijd op Corsica werd ver mist, is van een rots gestort en ver ongelukt. Dinsdag berichtte de Neder landse consul op Corsica, dat een lijk was aangespoeld, dat evenwel nog niét geïdentificeerd was. Gistermiddag heb ben familieleden het stoffelijk overschot als dat van de vermiste herkend.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5