Driehonderd pop voor 'n kaal hoofd Stad en Omgeving In Alkmaar vergaderden bijna 160 onderwijzers AGENDA Jprmb Duizend gulden boete wegens mani pulaties met Franse francs WAT DE THEATERS BRENGEN I IJsgs) 12'LhSSIMM De klant is te allen tijde koning Centrale Raad zeer gewenst Eerste druiven op Alkmaarse veiling Postduivenwedstrijd van af Pont St. Maxence REX-THEATER Gevleugelde kruisvaarders HARMONIE THEATER: Soldaat Boem Dat is óók reinigen! 8 maar Alcmaria Psychologische afdeling school en beroepskeuze Een portieren mensen in het hoiel Vele wensen VICTORIA THEATER: Cupido op vacantie CINEMA AMERICAIN: Apache Rose De Journals Nieuwe beheersvorm voor Openbaar Onderwijs De leerlingen van de Openbare Scholen in de inspectie Alkmaar hadden gisteren een dagje vrij, doordat hun leerkrachten zich in het Wapen van Heems- kerck hadden verzameld in het kader van de tweede, jaarlijkse onderwijzers dag, die in het teken stond van verbetering van het Onderwijs. Nadat de voor zitter, de heer C. J. Mol Jr. de aanwezigen had verwelkomd, sprak de Alk- maarse wethouder van Onderwijs, de heer R. Bakker. Hij wees er op, dat behoud zucht in onderwijzerskringen dreigt. „De leerkracht werkt niet aan de eeuwig heid, maar aan de harmonische groei van ons volk". Van jaar tot jaar heeft de onderwijzer het voorrecht „nieuw" te kunnen zijn. Het onderwijs-systeem zelf verdient echter verbetering. Spreker zeide het toe te juichen, dat een deskundig persoon de problemen, die samenhangen met de vernieuwing van de beheers vorm voor het onderwijs, zou bespreken. In zijn belangwekkende rede, be sprak de heer Van Gaasbeek eerst de beheersvorm van het onderwijs, vóór in 1917 en 1920 wetten tot stand kwamen, die hiervoor vaste normen aangaven. Er werd destijds hevig ge vochten over de richting van het on derwijs, waarbij de kwaliteit er van bijna niet in het geding kwam. Ook thans is dit nog dikwijls het geval en daarom meende spreker zich te moeten afvragen of men wel tevreden kon zijn over hetgeen er na 1920 bereikt is. Gedurende de oorlog heeft een com missie, onder voorzitterschap van de heer Van Gaasbeek de met het onder wijs samenhangende problemen te uit en ter na bekeken en een plan samen gesteld, aan de hand waarvan verbete ring van het onderwijs mogelijk moet zijn. „Er zijn", aldus spreker, „genoeg voorbeelden aan te wijzen, die aanto nen, dat het Openbaar Onderwijs in ons land ten achter werd gesteld bij het Bijzonder Onderwijs. Artikel 19 van de Onderwijswet kent elke ge meente het recht toe op: „genoegzaam onderwijs in een voldoend aantal scho len per gemeente". De toepassing van dit artikel laat echter vaak wat te wensen over". School in politieke sfeer. Onder bijval betoogde spreker, dat de politiek dikwijls het onderwijs be lemmert. Als een bepaalde gemeente raad overwegend één richting is toe gedaan zal vaak blijken, dat men niet voldoende „groot" is om ook de belan gen van andere groeperingen te die nen. Ook hiervan haalde de heer Van Gaasbeek voorbeelden aan. Daarom bepleitte spreker vurig een overdracht van de overheids-bevoegd- heden naar een „Centrale Onderwijs raad", samengesteld uit belangstellende belanghebbenden. De practische toe passing van de Onderwijswetten was in een dergelijke deskundige raad ver zekerd. Uitvoerig omschreef de oud inspecteur de taak van een dergelijk orgaan en de „districtsraden", die in dezelfde samenstelling, het overkoepe lend orgaan zouden vertegenwoordi gen. De financiën zouden evenwel on der overheidscontrole blijven, terwijl het ook aan te bevelen was, dat de staat het Onderwijs zou financieren, in plaats van de ouders. Het enige, grote doel, is de zo brood nodige verbetering in de beheersvorm voor het onderwijs aan te brengen, waarbij gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs verzekerd is. Er is een wetsvoorstel geconcipieerd, waarin deze gedachten zijn neergelegd. Kinderen spelen toneel. De middag werd geheel in beslag ge nomen door een inleiding en demon stratie door mej. Aafje Top, declama- trice en medewerkster aan de cursus sen van het Paedagogisch Centrum, over het onderwerp Verbale Expressie. Dit wil zeggen het beoefenen van to neelspel, niet als verzet, maar als on misbare opvoedkundige factor voor kinderen. De demonstratie, die na de inleiding met een aantal leerlingen van Alk- maarse lagere scholen werd gegeven sprak voor zichzelf. Het was alles im provisatie. Onder overweldigend ent housiasme van het publiek liet Aafje Top haar groepje medewerkers eerst bepaalde emoties, als blijdschap, boos heid en kou uitbeelden, om ze ten slotte een vrij ingewikkeld sprookje dat van Vrouwke Miserie van Gui- do Gezelle te laten spelen. Volko men spontaan voerden de kinderen het toneelstukje op en de vondsten, die daarbij naar voren kwamen gaven een verrassend juist beeld van het ziele- leven van een kind. Hierin ligt ook de waarde van dit pantomime- en improvisorische spet. Het geeft een juiste kijk op wat het kind denkt en voelt; en ontplooit het voor zichzelf tot een waarlijk „levend" mens, die zijn emoties en aandoeningen herkent. Verder leren ze hun moeder taal beheersen en krijgen een zekere vrijheid van beweging. Door het be denken van eigen toneelstukjes, een hogere graad, ontwikkelt het kind al zijn scheppende fantasie. Een geestdriftig applaus beloonde Aafje Top voor haar duidelijk betoog. Naar aanleiding van een verzoek uit het publiek zegde mej. Top haar me dewerking toe voor het instrueren van onderwijzers op dit 'gebied, want ook van de „leider" van het spontane kin dertoneel hangt zeer veel af. (Ontleenë aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Soldaat Boem (alle leeft.); Rex Thea ter, 2.15, 6.45 en 9.30 uur: Gevleugelde kruisvaarders (14 jr); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Cupido op vacantie (14 jr); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Apache Rose (14 jr). Lutherse kerk (Oudegracht), 7.30 uur: Avondmuziek. Canadaplein, 3 uur: Turndemonstra- tie door plaatselijke gymnastiekvereni gingen; 4 uur: Aankomst van de Ral ly es. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvangstij den 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Rex Theater, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret met Silvain Poons, Jonglisto en Cas Rus. Sportpark, 2.30 uur: Langebaankam- pioenschap van Nederland 500 c.c. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 uur. Rex Theater 2.15 en 7.4$ uur. Wapen van Heemskerk, 730 uur: Aanvang schaakkampioenschap van Alkmaar en omstreken 1951. OPENSTELLING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale ope ningstijden voor spoedgevallen ge opend zijn de apotheek „De Bever", Emmastraat 36 (apotheek P. J. Meurs). ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 3 Juni zullen beschikbaar zijn de huisartsen dr. K. H. Kolk, Geestersingel 47 (telefoon 2017) en J. Lourens, Oudegracht 295 (telefoon 2892). Begin te besparen bij Uw kleding en maak kennis t met de afdeling Vf ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) ECONOMISCHEPOLITIERECHTER Duizend gulden boete of 3 maanden en een voorwaardelijijke hechtenis- straf van één maand met een proef tijd van drie jaar, zo luidde gisteren het vonnis van de economische poli tierechter, mr. J. Markus voor de vertegenwoordiger E. uit Heiloo, die in de jaren 1947 t.e.m. 1950 grote bedragen aan francs aan verschillende ingezete nen van Frankrijk ter hand had gesteld om van hun Nederlandse relatie de te genwaarde in Hollandse guldens te ontvangen. E. beschikte over deze bedragen, die varieerden van frs 13.300 tot frs 1.402.070 omdat de Franse afnemers van de kaasfabrieken, die hij ver tegenwoordigde, een meerprijs be taalden boven de door de Franse overheid vastgestelde prijslimiet voor import-kaas. Voor E. was de enige mo gelijkheid om de francs tegen guldens in te wisselen de hierboven geschetste weg. Zonder meerprijs zou de export van Nederlandse kaas niet lonend zijn geweest en omdat de Franse importeurs graag de kaas wilden hebben waren zij met hun leveranciers tot deze overeen komst gekomen. Mr. dr. C. Berkhouwer legde er in zijn pleidooi de nadruk op, dat Ne derland geen enkele schade was be rokkend. Immers ate men op deze wijze de Franse limiet niet had ont doken dan zou er geen kaas-export naar Frankrijk zijn geweest. Hij vroeg zich af hoe zijn cliënt het geld op oirbare manier in Nederland had moeten krijgen. Met vergunning van de Nederlandse Bank? Mag die dan manipuleren met dit niet officieel verkregen geld? De meerprijs, die 14.000 bedroeg was aan de zuivel fabrieken afgedragen. Slechts in hun opdracht had verdachte gehandeld, Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 2 Junij 1851 vinden wij de vol gende annonce: Men vraagt tegen le Augustus aanstaande, in een fatsoenlijk huis gezin, binnen deze stad: Eene knappe zindelijke burger Dienst bode, niet beneden de 25 jaren oud, van de Protestantsehe godsdienst, van goed zedelijk gedrag, als Tweede Meid, zij moet goed met de droogen Wasch kunnen om gaan, moet goed kunnen Naaijen en Stoppen, zij moet ook geschikt zijn om met kleine kinderen te kunnen omgaan; ter nadere in- formatiën verzoeke men zich in persoon of met franco Brieven onder leter I, bij de Stads Couran- tierster in de Achterdam alhier. P. S. Zij, die aan bovengenoemde vereischte niet kunnen voldoen, zullen volstrekt in geen aanmer king komen. Gisteren werd aan de Alkmaarse Ex portveiling de eerste bezending druiven van dit jaar aangevoerd. De partij be droeg 25 trossen, waarvoor een prijs werd gemaakt van f 4.40 per kg. De in zender was de heer Jaap Huibers uit Heerhugowaard. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN ALKMAAR, Ned. Leger des Heils, Sliksteeg 4, 10 uur Heiligingsdienst, 3 uur Zondagsschool, 8 uur Verlos singssamenkomst. Dinsdag 8 uur Ontspanningsavond, Woensdag 8 uur Wijdingsdienst o.l.v. serg. maj. Elzinga. Baptistengemeente (N, Doelen), 10 uur ds. Van Wier. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uur ds. de Zeeuw, 7 uur ds. Quartel van Maassluis. Chr. Geref Kerk, 9.30 en 3 uur ds. Henstra. NIEUWE NIEDORP, 7.30 uur ds. de Zeeuw van Broek op Langedijk. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur ds. Goudsbloem. OUDKARSPEL, 7 uur ds. Wiltink van Heer-Hugowaard. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur de heer Korndörffer. aldus de raadsman, die de rechtbank verzocht de uiterste clementie te be trachten. Terzake overtreding van het ves- tigingsbesluit werden door de eco nomische politierechter, mr. J. Mar kus veroordeeld Willem K. uit Graft, tot een voorwaardelijke straf van 50 of 25 dagen met een proeftijd van een jaar en Freerk B. uit Heer- Hugowaard tot 20 of 10 dagen. Luit J. te Beemster, die te weinig droge stof in zijn brood had gedaan, zal daarvoor 10 aan het Rijk moeten betalen. De Akersloter Johannes S. had schorseneren geteeld zonder daar voor vergunning te hebben. En daar om werd hij gisteren veroordeeld tot 25 of 30 dagen. De Alkmaarse fabrikant van cho colade-strooisel, Cornelis van den M., die een product had afgeleverd, dat „vreemd vet" bevatte, hoorde zich veroordelen tot een boete van veertig gulden. De eerste dertig prijswinnende duiven op de wedvlucht vanaf Pont St. Maxence, dat op een afstand van pl.m. 380 kin ligt, vlogen bijzon der snel. De eerste duif bereikte een snelheid van 1639.86 nieter per minuut. De wind was Zuid. De uitslag luidde: Bouwens (AV) 1, 17, 18, IS; v. d. Elskamp (AV) 2; J. M. Slhipper (AV) 3, 25; J. Zentveld (Castr.) 4; D. Kranenburg (SIS) 5, 30; M. Tydeman (SIS) 6; L. v. Vuure (AV) 7; A. Haring (AV) 8; J. v. d. Idsert (SIS) 9; H. Timmer (AV) 10, 29; M. Pronk (AV) 11; K. Vrasdonk (AV) 12; R. H. de Beer (PA) 13, 28; Pater de Geus (Heiloo) 14; J. Pekel (Heemsk.) 15; Kaper—'Tremaat (AV) 16; D. van Reenen (PA) 20; H. de Jager (SIS) 21; J. Stafechi—Bijlsma (AV) 22; Jac. de Moei (PA) 23; J. Bek (AV) 24; J. Huiberts (AV) 26; C. Rabeling' (AV) 27. Er waren 956 duiven in concours. „Alcmaria Victrix" Van „Alcmaria Victrix" vlog'en 287 duiven mee. De erste duif was ook nr 1 in de Alkm. Concourscommissie. De uitslag van de eerste dertig duiven was: Bouwens 1, 10, 11, 12; J. A. v. d. Elskamp 2; J. M. Schipper 3, 14, 21; L. v. Vuure 4; A. Haring 5, 28; H. Timmer 6, 17; M. Pronk 7; K. Vrasdonk 8, 26; Kaper—Vermaat 9; J. Bek 13; J. Huiberts 15, 23; C. Rabeling 16, 25, P. Beerends 18; G. Vink 19; G. Wayboer 20; W. Themmer 22; G. Goudsblom 24; W. Hartland 27; N. Pool 29, 30 „De Postduif" „De Postduif"' had 105 duiven in concours. De eerste bereikte een snelheid van 1590.38 meter per minuut. De uitslag luidt; R. H. de Beer 1, 5, 6, 18, 19; B. v. Reenen 2, 13; J. Stafechi— Bijlsma 3, 11; Joc. de Moei 4, 20; N. dé Waard 7, 15; W. Butter 8, 9, 10, 12; S. Norder 14, 17, 22; F. Feyen 16; Chr. Mouwen 18, 21. „Steeds in Spanning" „Steeds in Spanning" liet 127 duiven deel nemen. De eerste bereikte een snelheid van 1601.03 meter per minuut. De uitslag luidt; D. Kranenburg 1, 5, 6, 14, 16; M. Tydeman 2, 24; J. v. d. Idsert 3, 30; H. de Jager 4, 6, 7, 8; R. Prins 9; S. v. d. Mculen 10, 18, 26, 27; A. Geerlings 11, 17; J. v. Baden 12, 21; W. Tesselaar 13; J. Kuy- pers 15, 23; W. Peeters 19, 22; C. Streicher 20, 28; J. Luitjes 25; G. Hymans 29. „Heiloo's Luchtpost" De postduivenvereniging „Heiloo's Lucht post" had 148 duiven in concours. De uitslag luidt: Pater de Geus 1, 5, 6, 7, 20, 24; R. Middelburg 2, 10, 22; G. Slieker 3; J. H. Fock 4, 12; N. Groot 8, 21; P. v. d. Velden 9, 17, 27; J. A. Mannes 11, 19; II. Pel 13, 23, 25; J. Peute 14; J. v. d. Eng 15; H. Bakker 16; C. de Graaf 18; W. Groot 26. De eerste duif bereikte een snelheid van 1589.69 meter per minuut. „Castricums Luchtpost" Van „Castricums Luchtpost" namen 122 dui ven deel. De eerste duif bereikte een snelheid van 1601.33 meter per minuut. De uitslag is: J. Zentveld 1, 2, 4, 16; J. Bruno 3, 9, 10, 14, 15; G. Borst 5, 6, 13, 22; P. Konijn 7, 17, 21; J. Lust 8; P. Deen 11; F. Tromp 12; C. Pieterse 18; W. Piepers 19; C. Peperkamp 20. Voor Zondag is ingekorfd voor Orleans, een afstand van pl.m. 560 km. Dit is de eerste fondvlucht, een course waaraan de „raslief hebbers" hun hart verpand hebben. Daar op de vorige vluchten weinig duiven zijn ver speeld is er voor Orleans uitstekend ingekorfd, zodat het morgen belooft te zullen spannen. Evenals na de oorlog 19141918 komen thans de oorlogsfilms los. Daarmee bedoe- len we niet de films, waarin de oorlog een soort décor is. waartegen de daden van de held worden geprojecteerd. Het gaat in deze producten om de oorlog zelf om de wijze, waarop zij, die er het meest mee te maken hadden, de strijd zagen en er op reageerden. De uitbeelding is rea listischer geworden -r- minder propagan- distisch, zou men kunnen zeggen. Het oor logvoeren blijft een onromantische be zigheid, maar op deze erkenning valt niet de nadruk. Zo ziet het ook de maker van de film, die de wat romantische titel Gevleugelde Kruisvaarders draagt. We danken aan de ze visie een uitstekende rolprent, die ons een beeld geeft van het leven op een Amerikaanse vliegbasis in Engeland in dl jaren 1942—1943. De troep is gedemorall- seerd door zware verliezen, maar wordt door een nieuwe commandant, die werkt op het eergevoel van zijn mensen, weet op peil gebracht. Hoe hard het leven is, tonen fragmenen uit Britse en Duitse journaals uit die dagen. Ze dragen met de uitstekende rolbezetting bij tot een zeer suggestieve uitbeelding. Gregory Peck speelt de hoofdrol, maar eigenlijk is dit de film van Dean Jagger. die voor zijn vertolking van majoor Stovall met veel humor gespeeld een filmon derscheiding kreeg. Het geheel is met veel vakmanschap samengesteld. De Zweedse filmkomiek Nils Poppe, di® de hoofdrol vertolkt in de doldwaze film „Soldaat Boem", welke deze week in het Harmonie-Theater draait, doet in zijn gen re niet voor de beste Amerikaanse sterren onder. De film is een toonbeeld van hu mor, waarbij men zijn gezicht onmogelijk in de plooi kan houden. De Zweedse film kunst staat over het algemeen goed aan geschreven en met deze rolprent tonen de Zweden, dat zij ook op het gebied van de humor niet voor hun concurrenten on derdoen. Een aantal uitgelezen actrices en acteurs verlenen hun medewerking aan de film, maar boven allen staat toch de hoofdrolvertolker in de persoon van sol daat Boem en wij zouden hem willen vergelijken met een Danny Kaye. De mi miek van Boem en de manier, waarop hij zijn grappen verkoopt zijn zó goed, dat men inderdaad doorlopend lacht. Aller eerst is Boem uiterst punctueel, wat in de film volkomen uitgebuit wordt en wan neer hij dan ook terwille van de liefde besluit in dienst te gaan, wordt hij al spoedig de model-soldaat van het leger. Hij beleeft vanzelfsprekend de meest dwaze avonturen en ook zijn naam leidt verschillende malen tot komische misver standen. Ook wordt er buiten de humor nog gezorgd voor een flinke dosis span ning en tot slot de overgave van Boem aan de liefde voor zijn tegenspeelster Ag nes, waardoor hij voor de eerste maal de tijd vergeet. Over het geheel een pro gramma 'dat velen een onbezorgde avond zal bezorgen. I (en chemlschjV FABRIEK; V00RMEER 3. ALKMAAR. TEL. 3568 (K 2200). WINKEL: SCH0UTENSTS. 24. ALKMAAR. 8 STATIONSSTRAAT 9.' TELEFOON 2414(K 2208) (Advertentie, Ing. Med.) De Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in Noord-Holland deelt ons mede. dat de psychologische afdeling voor school- en beroepskeuze en be drijfspsychologie thans in staat is op drachten van bedrijfspsyehologische aard uit te voeren. In het korte bestek van een aankondiging als deze is het onmogelijk uitvoerig in te gaan op de mogelijkheden die de bedrijfspsycholo gie biedt. Het zal echter voldoende bekend zijn, dat in problemen als selectie van solli citanten, interne organisatie, personeels- inventarisatie e.d. de psychologie een belangrijke en soms onmisbare bijdrage kan leveren. Dti is ook de reden waar om de Stichting heeft gemeend een be drijfspsyehologische afdeling voor Nrd.- Holland boven het Y in het leven te moeten roepen. Daar ieder bedrijf zijn eigen karakter draagt en zijn speciale wensen heeft is een der psychologen steeds gaarne bereid nadere inlichtin gen te verstrekken. Selectie-onderzoek kan geschieden aan de bureaux te Alk maar, Den Helder, Hoorn, Purmerend en Zaandam en in speciale gevallen ook in het bedrijf zelf. Voor nadere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het Bureau voor Bedrijfspsychologie van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, Oude gracht 182, Alkmaar. AN het einde van de lange gang is een kleine loge en daarin zetelt de hotel portier. Tenminste ais hij niet onderweg is om een gast van het station te halen of de datum noteert, waarop de meneer uit Groningen van plan is te komen logeren. En de portier ais hij iemand van het vak is weet precies, dat die meneer per se kamer 24 met een twee-persoons bed wil hebben, omdat hij met zijn ruim tweehonderd pond wat extra ruimte nodig heeft. later-als portier. Het is een rijk gescha keerd verhaal als hij zijn ervaringen onthult. Hoe hij begon als vijftienjarige bediende van een banketbakkerij en kokerij en met een paard en kar vol ingrediënten naar een afgelegen boer derij in de wijde Beemster trok om daar de boerenbruiloften te verzorgen. Die duurden soms drie, maar ook wel eens zes dagen en ai die tijd draafde Johan Smit van het fornuis naar de tafels, waar de feestgangers zich zijn culinaire producten goed Heten sma ken. Dat was zijn eerste aanraking met het kellnersvak en daarna begon zijn zwerftocht langs hotels en restaurants in diverse plaatsen. Een leven van laat naar bed gaan en vroeg opstaan, een leven ook, dat vol herinneringen is ge bleven. Aan de dagelijkse klant in de Zaanstreek, die iedere dag drie glazen donker bier en tien glaasjes Cats dronk en tot besluit een balletje gehakt met spiegelei nuttigde en aan de tijd in Driebergen, waar het hotel, waarin de heer Smit werkte vrijwel uitsluitend werd bezocht door de adel. De regel daar was, dat alleen personen van adel door de voordeur mochten binnen komen. En daar zaten ze dan freule zus en zo en de baron, die elke morgen koffie dronk met een glaasje water, dat in werkelijkheid vol pure jenever zat. Voor keliner Johan gold dan de opdracht de baron te waarschuwen als de barones naderde. JEDERE klant heetf zo zijn wensen. Het is de portier in het hotelbedrijf, die hiermede rekening houdt. Het geeft de gast een gevoel van thuis te komen als de man in zijn stemmige uniform hem over de dikke, zachte lo pers brengt naar de kamer op de twee de verdieping, waar hij het jaar daar voor ook heeft gelogeerd omdat dan 's morgens de zon zo lekker in je ge zicht schijnt. Of als je zonder daarom te vragen de iets afgelegen kamer 23 krijgt, waar je 's avonds laat nog rus tig kunt zitten typen zonder dat ande ren daardoor in hun nachtrust worden gestoord. Het is weer de portier, die zich deze wens van vroeger jaren weet te herinneren, zoals hij ook nog haar fijn weet, dat de zakenman uit Gouda, die 01 half acht gewekt wil worden, om kwart voor acht nog eens gepord moet worden en eerst na het laatste alarmsignaal, om acht uur, („Nu is het toch tijd meneer") steunend uit zijn bed kruipt. Hij heeft geen gemakke lijk baantje deze functionaris van het hotelbedrijf. maar zoals de heer Joh. Smit, portier van hotel Victory ver telde: „Als je eenmaal aan dit leven gewend bent, kan je er niet meer bui ten". DIJNA vijf en twintig Jaar werkt hij reeds in een hotel, eerst ais keliner, op ee.i avond toen het gezelschap terugkwam van een vrolijke jacht partij wilde de baron, dat keliner Jo han zich terstond zijn schaarse haren zou laten afknippen, „wedden om vijf en twintig gulden, dat je het niet durft?" drong hij aan. De andere leden vgn het gezelschap, die de trap opkwa men, steunden het plannetje en nadat Johan in het holst van de nacht een kapper uit bed had gehaald werd het vonnis op de bovenste tree van de trap voltrokken. De volgende morgen liep de keliner tot uitbundige vrolijkheid van de heren met een schedel zo kaal als een biljart bal rond, maar in zijn portefeuille za- t. de. wedgelden: driehonderd gulden. En even correct als altijd boog die zelfde, nu kale keliner zich een uurtje later over naar de baron: „Denkt u om uw glas de barones komt naar het terras." Talrijk zal de voorvallen, die de heer Smit weet te vertellen uit zijn bijna vijf en twintig-jarige werkkring in de hotelbranche. Van alle markten is hij thuis: kok, keliner, portier en zelfs speurder naar het in het bad van een vrouwelijke gast weggeschoten stuk zeep. „Altijd maar onverstoorbaar blij ven", lacht onze zegsman. „Je over niets verwonderen en steeds maar doen of al die rare gevallen waarvoor ze je roepen de gewoonste zaken van de we reld zijn". Een wijs woord van een man die op de mensen-in-het-hotel een scherpe kijk heeft en voor wie dit hotelleven geen enkel geheim heeft. Als hoofdnummer ziet men deze week in het Victoria-Theater een vrolijke ro mantische film onder de titel: „Cupido op vacantie". De naam Cupido wijst er al op, dat het hier een „liefdes-affaire be treft" en wel van de jonge weduwe Con nie Ennis, die met haar zoontje Timmy leeft, doch tegen Kerstmis in een heel moeilijke situatie komt, voornamelijk doordat twee mannen hun hart aan ds charmante Connie verliezen, maar ten slotte maar één van hen de tweede vader van Timmy kan worden. Tal van verras sende wendingen, waarbij niet alleen Con nie, maar ook de jeugdige Tim een aller- ardigste rol speelt zijn vlot uitgewerkt. Janet Leigh, die zich al een grote be kendheid heeft verworven, trekt ook als de jonge weduwe de aandacht en voor haar zoontje Tim had men een alleraar digste vertolker gevonden in de jeugdige Cordon Gebert, die onbevangen acteerde, De twee mannelijke concurrenten waren bij de reeds bekende Robert Mitchum (als Steve) en Wendell Corey als Carl in goe de handen. De hoofdfilm werd ingeleid door een paar zeer aantrekkelijke journaals met nieuws uit buiten- en binnenland. Verder zag men nog een muzikale show-film en een tekenfilm. Eigenlijk zijn we de tijd van de cowboy- en Indianenfilms al te boven, maar zo nu en dan duikt er nog wel eens een goede film uit het Wilde Westen op, een ver edelde cowboyfilm, waar we nog wel eens met genoegen naar kunnen kijken. In deze fraaie kleurenfilm wordt nog een ouderwets paard gereden. De man nen, die als cowboys op het filmbeeld komen geven blijk, dat ze meesters in de rijkunst zijn. Nooit lopen de paarden zó hard dan in een film waarin 't leven op een ranch is uitgebeeld en nooit zijn er ruiters, die stoutmoediger staaltjes van rijkunst uithalen. Roy Rogers, de grote figuur in de cowboy-wereld met zijn prachtig paard is natuurlijk ook de held uit deze geschiedenis, die op zich zelf niet zo heel belangrijk is. Ditmaal zijn hel geen veedieven waarop jacht wordt ge maakt, maar een paar als heren verklede schurken, die een ranchbezitter in een speelhol zoveel geld afwinnen en hem schuldbekentenissen laten tekenen, dat hij ze niet meer voldoen kan en gedwongen wordt zijn oliehoudende grond te verko pen. Zover komt het natuurlijk niet. wan' Roy Rogers en zijn mannen treden niet voor niets in deze film op. Er wordt heer lijk ouderwets gevochten, de vuistslagen valen links en rechts en een groot deel van het publiek komt dan ook in extase. In haar genre is dit zeker één der best verzorgde films, die we de laatste jaren 'gezien hebben. In de vier plaatselijke bioscoppen draait deze week een vlot journaal, waarvan wij uit de „Wereld van week tot week" willen noemen de aankomst van de Amerikaanse ver sterkingen in de Bremerhaven, de Nederlandse dank aan de Franse pa rachutisten en voor de sportliefheb bers niet te vergeten de interessante wegwedstrijd BordeauxParijs. Onder Neerlands nieuws willén wil allereerst de aandacht vestigen op de slotavond van „Haak-in"-actie ia het concertgebouw te Amsterdam, waarvoor een ruime plaats is inge ruimd. Voorts kan men de opening van het badseizoen in Scheveningen zien, alsmede de opening van het derde wereld-petroleum congres in de ridderzaal te Den Haag, waarop mi' nister prof. dr. v. d. Brink een niet smetteloze openingsrede in het En gels voorleest. Verder is op de band vastgelegd de tewaterlating van dl super-tankboot „Kirkouk" te Am sterdam en de reis van de winnaar' van een nationale opstellen-wedstrijd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2