Truman wekt op tot onderhandelen Van Leers rollende vatenfabriek HetVietminh-offensief weer hervat Nieuwe stap in Perzische oliekwesiie Persoonlijke boodschappen aan Mossadeq en Clement Attlee Economische steun voor Perzie DE gouverneur-generaal van de Zuid- perzische olie-provincie Khoezistan en bevelhebber van de strijdkrachten in het Zuiden, generaal Sjahbahti, is te ruggeroepen. Amir Alai, minister voor de nationale economie en leider van de delegatie, die toezicht zal houden op het overnemen van de Anglo-Iranian, zal in de provincie de zaken waarne men tot een nieuwe gouverneur-gene raal is benoemd. Gisteren werden even eens elf andere vervangingen van gou verneurs in Khoezistan en Kermansjah bekend gemaakt. Tweede Kamer is ontevreden Inbraak in het huis van Prinses Elizabeth? Oud-hoofd P.O.D. voor het Haagse Hof Parachutist in het Kanaal? Staking op steenfabriek Sowjet-concentratie- kampen veroordeeld Fantastisch initiatief werd werkelijkheid Duizend vaten per dag Sport in 't kort Rebellen vorderen langs de Day Twee jaar voor 80-jarige brandstichter Slijkhuis werd verslagen Bezetting kost Duitsers vijl milliard Mark Duikboten in Cherbourg Drie doodvonnissen in Tsjechoslowakije PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren zowel aan premier Attlee als aan premier Mossadeq een persoonlijke boodschap gezonden, waarin hij aandringt op het beginnen van onderhandelingen. In z|jn boodschap aan de Perzische premier ver klaart Truman, dat er in Perzië op het ogenblik een „explosieve" toestand be staat en htt dringt er op aan, dat de Perzische regering overgaat tot het voeren van besprekingen met een Britse delegatie. Volgens A.F.P. heeft de president het voornemen der Amerikaanse regering kenbaar gemaakt Perzië eventueel directe econnomische steun te verlenen. De Perzische premier zou onmiddellijk na ontvangst van de boodschap het kabinet bijeen hebben geroepen. Een Engels landingsvaartuig voor tanks, de „Messina" van de Middel landse Zee-vloot, is op weg naar de Perzische Golf. De „Messina" bevindt zich op het ogenblik te Abadiay in Egypte. (Vervolg van pagina 1) De verwijten van de heer Zandt noemde de bewindsman onjuist en van zijn motie moest hij niets hebben. Zij was onaanvaardbaar. Ook de motie- Gortzak achtte hij onaannemelijk en wel, omdat hier te landde nu eenmaal gekozen is voor een stelsel, waarin de diensttijd langer dan twaalf maanden bedraagt. Dinsdag stemming. LLEEN tegenover de heer Roosjen bad de minister succes. De andere afgevaardigden handhaafden hun mo ties, die Dinsdag in stemming gebracht zullen worden. Mr. Roosjen verklaarde namelijk, dat zijn motie niet als een on vriendelijkheid bedoeld was. Op de me dedeling van ir. Staf, dat hij werk zal maken van de kwestie der Artillerie- Inrichtingen, trok de antirevolution- naire afgevaardigde zijn motie in. De uiteenzetting van de bewindsman over de positie van generaal Kruis was wel zeer onbevredigend. Van wat de parlementaire enquête-commissie over deze generaal schrijft, had hij alleen uit de kranten kennis genomen. Hij kon In deze zaak niets doen, omdat de heer Kruis op het ogenblik in het buiten land vertoeft en h|j dus niet in de ge legenheid was, om hem in eventuele maatregelen te kennen. Waarom hij al niet eerder is afgetreden, vermeldde de ministers niet en ook kreeg de Ka mer niet te horen, of generaal Kruis, -die „niets doet in het leger" met een opdracht in het buitenland is en dus misschien toch een functie bekleedt. De snuiver-kwestie beschouwde ir. Staf als afgedaan. Er staat een handte kening onder de stukken, zo zeide hij. Als de heer Wichers niet tevreden is, kan hij nog een request aan de Kamer sturen. De vergadering van Dinsdag a.s., waarin de behandeling van de Oorlogs begroting wordt voortgezet, kan nog interessant worden. Telefoniste maakfe alarm Een telefoniste heeft Vrijdagavond Clarence House, het huis van prinses Elizabeth te Londen, in rep en roer gebracht met de mededeling, dat zij door een inbreker was neergeslagen. Prin ses Elizabeth was juist van de Derby in Epsom teruggekeerd toen het alarm werd gegeven. De politie, die uren lang naar sporen van de inbreker zocht kwam tenslotte tot de conclusie, dat uit niets bleek, dat een onbevoeg de zich inderdaad toegang tot Clarence House had verschaft, maar wel moest zij constateren, dat de telefoniste, die sinds enkele weken aan de telefoon centrale van het huis werkt, schram men op haar arm had. De vrouw bleef bij haar verklaring, dat ze door een onbekende was aangevallen. Tumult op school in de hoofdstad Op een school voor moeilijk opvoed bare kinderen te Amsterdam heerste Vrijdag 'n groot tumult, toen de leer lingen op hun manier wilden proteste ren tegen de onverwachte overplaat sing van het hoofd der school. Zij maakten brandbommetjes van mica en papier wierpen die het lokaal van de opvolgster van het schoolhoofd binnen, smeten inktpotten tegen de muur, gooiden bloempotten naar bui ten en zelfs tufte een van de scholie ren met een bromfiets door de gan gen. De helft van de leerlingen was niet op school verschenen. Distillateur houdt drie maan den gevangenisstraf Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis van de Rotter damse rechtbank, waarbij de 46-jarige Schiedamse distillateur W. E. H. M. M. tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. M. zou in 1945 opzettelijk, op een buitengewoon aangiftebiljet dat hem was toegezonden ingevolge het buiten gewoon navorderingsbesluit, zijn inko men over de bezettingsjaren alsmede zijn vermogen over 1945, foutief heb ben ingevuld. Doordat tijdens een veldoefening een handgranaat te vroeg ontplofte, heeft W Walderveen te Almelo zijn rechterhand verloren. „Ik kan je geen opslag geven, maar de eerste boeil, die wij ontdekken, zal naar jou genoemd worden". Groie bedragen verduisterd Het Haagse gerechtshof heeft Vrij dag de zaak behandeld tegen de„ 46- jarige T. E. tijdens de bezetting een bekend illegaal werker en na de be vrijding een tijdlang hoofd van de POD te Rotterdam. In deze functie heeft hij aanzienlijke bedragen aan geld verduisterd. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde hem deswege tot zes maanden gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. Hiervan ging de officier van justitie in hoger beroep. E. bekende de feiten. Hij had na de oorlog een soort afwikkelings bureau opgericht, om mensen, die uit de illegaliteit voortkwamen, te hel pen, hun weg in de maatschappij te rug te vinden. Daarbij was h|j slor dig met de hem toevertrouwde gel den van de LO-LKP omgesprongen. Thans werd zes maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. De verdediger, mr. De Haan uit Rotterdam, wees er op, dat zijn taak aan de POD verd. bo ven het hoofd was gegroeid en drong aan op clementie. Het Engelse schip „Advocate" sein de gisteren ongeveer achttien kilometer ten zuid-oosten van Northforeland in het Kanaal dicht bij zich een voorwerp in zee te hebben zien vallen, dat er uitzag als een ongeopende parachute. Een halve minuut later verscheen een geel voorwerp aan de oppervlakte. Het schip draaide bij en zocht de omgeving af, doch het voorwerp was weer ver dwenen. Zeventig arbeiders hebben gisteren op de steenfabriek Staartjeswaard te Beuningen bij Nijmegen het werk neer gelegd, waardoor een steenproductie van een kwart millioen per week dreigt verloren te gaan. Het conflict ontstond toen vier steenopzetters het volle loon vroegen op basis van de officiële loonregeling. De directie wei gerde zulks, mdat de gezamenlijke pro ductie van deze vier h.i. niet voldoen de was en ontsloeg hen. De arbeiders toonden zich solidair met de ontslage nen. Op de slotzitting van het door de internationale commissie tegen concen tratiekampen te Brussel gevoerde „schijnproces" heeft de commissie ge concludeerd, dat er in de Sowjet-Unie wel degelijk concentratiekampen be staan, die op dezelfde leest geschoeid zijn als de Duitse. De commissie be stempelde deze concentratiekampen als monsterachtig en als de overleving van een stelsel van slavernij, dat reeüj langs door de geschiedenis is veroor deeld en door niets wordt gerecht vaardigd. Het aantal van deze kampen is volgens de commissie zeer groot en de N.K.V.D. oefent sterke invloed uit op de levensomstandigheden der ge detineerden. Nieuwe Russische methode voor het behandeien van oorlogsinvaliden Volgens de bekendste Russische ortho- paedische chirurg, professor Dmitri Jazykof, en diens collega Nikolai Blots jin, is men thans in de Sow jetunie bezig om oorlogsinvaliden volgens een nieuwe methode te behandelen. Patiënten, die na een amputatie aan een zenuwinzinking lijden, worden 10 tot 12 dagen door verdovende.middelen of door hypnose in 'n kunstmatige slaap gehouden. Hieruit worden zij alleen ge wekt om gevoed te worden. De resulta ten van deze methode waren volgens de beide geneesheren „buitengewoon". Ook op het gebied der plastische chirurgie worden proefnemingen ge daan. Hiervoor zijn veertien ziekenhui zen ingericht. Wat betreft de transplan tatie van gehele organen worden echter slechts langzaam vorderingen gemaakt. Op zoek naar zeeroversschat Een en twintig avonturiers vertrek ken op 4 Juni uit Engeland om met een omgebouwde motortorpedoboot op zoek te gaan naar de verborgen schat ten van de zeerover Captain Kidd. De leider van de expeditie, waarvoor ver schillende deelnemers hun laatste geld hebben besteed, beweert de juiste plaats te weten waar de kaper op een eilandje in de Chinese Zee zijn buit heeft begraven. (Van onze speciale verslaggever). VEEN, een grote voorstelling hadden we ons nu direct niet gemaakt van wat Van Leer's Vatenfabrieken N. V. daar in de Haagse Houtrusthallen de ten toonstellingbezoekers te zien zou kunnen geven. Wij zijn een tikkeltje secptisch die kolossale Houtrusthallen binnengestapt. Beduusd z|jn we er ruim twee-en- een-half uur later- weer uitgestapt. Overrompeld. Laten we zeggen voor de helft overrompeld door wat men de reclame noemt, zoals men die hier op zijn best geboden krijgt tegen een achtergrond van technische en organisatorische prestaties. Maar voor de andere helft onder de indruk van de enorme geest kracht, en creatief vermogen, waarmee men hier in aanraking gebracht wordt, en die blijkt te zijn van één man: de 67-jarige heer Bernard Van Leer, cosmopo- litisch industrieel van Nederlandse stam. En men schouwt naar de maquettes van enkele bedrijven elders in de we reld, die men hyper-modern noemt. En naar de modellen van nog gedachte mogelijkheden, die nog niet vervuld werden, maar te zijner tijd ongetwij feld vervuld zullen worden. Zo bijvoor beeld naast de rijdende fabriek een complete vatenfabriek, die in een schip zal zijn ondergebracht, waarmee prac- tisch elk punt van de wereld bereik baar wordt. Het is alles van een gigantische structuur. Van een formaat, waarover we graag lezen, wanneer het vooraan staande buitenlandse industriëlen geldt, Maar waaraan we licht voorbij gaan, wanneer het tot stand gebracht wordt door Nederlanders. Die tentoonstelling en demonstratie in de Haagse Houtrust hallen geeft ons gelegenheid er eens even bij stil te staan. En dat kan in deze tijd zeker geen kwaad. MEN krijgt hier in vogelvlucht inzicht in de ongekende mogelijkheden en moeilijkheden, die aan een vat verbon den zijn, en waarover Diogenes zich in zijn ongecompliceerde tijd stellig niet het hoofd gebroken heeft. Maar er is meer te zien. Men kijke vooreerst naar de collectie „handgre pen" of liever machinegrepen, waar aan tien paar arbeidershanden richting geven bij de vervaardiging van een willekeurig vat in de rijdende vaten fabriek. Het is show. Maar dan toch zo'n goede show, dat het een dagpro ductie oplevert van duizend vaten, kant en klaar waarop zelfs het firmastempel in aluminiumtint staat afgedrukt. Van de week heeft deze rijdende fabriek een demonstratie gegeven op de Sche- veningse Boulevard, waar in Palace het Derde Wereld Petroleumcongres wordt gehouden. Om 19.18 uur reed de mobile fabriek voor het hotel. Twee minuten later gonsden en snorden de Dieselmotoren, waarmee de eigen stroom voor de rijdende fabriek wordt opgewekt. En weer dertien minuten later kon de eerste stalen drum, ge verfd en wel voor het gebruik gereed, aan de president van het organiserende comité van dit derde Wereld Petroleum Congres worden aangeboden. DEN knap stuk werk, denkt men. Maar dan kijkt men weer verder. En men schouwt voorbij deze robotachtige ge compliceerdheid, naar wat hier aan menselijks omheen hangt En dan ont dekt men als behorend tot de mobile fabriek, de verblijven van de man schappen, die het mechanische gedeelte regeren. Men ziet de eigen filmwagen ten dienste van de recreatie de eigen lunchwagen, kantoorwagen, tank wagen, ja deze gehele woon-, leef- en werkgemeenschap-op-wielen, waarin het na gedane arbeid goed toeven moet zijn. En men wordt met bewondering ver vuld voor dit „Amerikanisme", dat toch zo puur Nederlandse geest verraadt. En dan wandelt men verder. Langs de tientallen modellen en formaten van vaten, zoals ze door ruim vijfduizend Van Leer-arbeiders in 27 fabrieken over de gehele wereld gemaakt kunnen worden met ontelbare sluiting-varia tie*. Na de twaalfde etappe van de Ronde van Italië is de stand: 1 Astrua (It.) 73 u. 28 min. 28 sec,; 2 Magni (It.) 73.28.46; 3 Kubler (Zwitserland* 73.29.55; 4 Robet (Fr.) z.t.; 5 Coppi (It.) 73.32.19 De Engelse Schaakbond heeft de KNSB uitgenodigd met Pinksteren 1952 ir. Engeland een landenwedstrijd te spe len. In September a.s. zal Nederland vermoedelijk te Utrecht of Rotterdam een landenwedstrijd spelen tegen Bel gië. De eerste etappe van de Ronde van Luxemburg is gewonnen door de Belg Close in 5 u. 07 m. 19 sec. voor de Fransman Zaaf en de Belg Van Steen- kiste. De Nederlander Vincken werd tiende. Wagtmans en Jansen bezetten ex aequo de 17e plaats. Van der Zande werd 41ste, Theuns 43ste en ex aequo op de 46ste plaats eindigden Schuiteen Peters. Ook voor de wedstrijd Nederland Noorwegen bestaat een enorme be langstelling. De aanvrage van kaarten vormt een veelvoud van het aantal be schikbare plaatsen in het Feijenoord Stadion. Ook aan de aanvrage van de aangesloten verenigingen heeft de KN bij lage na niet kunnen voldoen. StromAnold (Austr) hebben de leiding in de Zesdaagse te Wembley. LakenmanBoeyen staan op een ronde op de vijfde plaats. Te Cheltenham werd het Staunton schaaktornooi Vrijdag voortgezt met het uitspelen van drie afgebroken par tijen. De uitslagen luiden: Golombek Stahlberg y,y.2BroadbentGolom bek 10, PircÜnzicker 10. De stand na de derde ronde luidt: 1 Alexander 3 punten, 2 Matanovic 2(4 punt, 3 en 4 Pirc en Broadbent, ieder 2 punten, 5. Stahlberg 1punt plus 1 afgeb. partij, 6 en 8 Rossolimo, Trifunovic en Klein, ieder ly2 punt, 9 Dönner 1 punt plus 1 afgebr. partij, 10 tot en met 15 Wade Van Scheltinga, Golombek, Gligorie, Tartakower en Ünzicker, ieder 1 punt, 16 Bogoljubow y„ punt. Dinsdag klinkt het startschot voor de Ronde van Nederland. Een groot aantal wielercracks zal elkaar dan de leiderstrui betwisten. Wij brengen hier een opname van de Nederlandse B-ploeg. Deze is als volgt samen gesteld: v.l.n.r. P. van der Heijden, masseur, H. van der Kamp, Gennep, G. Voorting, Haarlem, W. Metz, ploegleider, H. Faanhof, Roosendaal, G. Loos, Amsterdam, Jac. de Groot, Leiden, F. H. Blankenauw, en Aan de Wiel, mecanicien. De veertigduizend man sterke troe pen van de Vietminh hebben na de in zinking van Donderdag in de reeds vijf dagen woedende strijd Vrijdag hun aanvallen in het zuid-westen van de Tonkin-delta hervat. De opstandelingen zijn de Day over getrokken en hebben het dorp Thoeong Toeong, acht kilometer ten zuid-wes ten van Phoely, bezet. Een andere grote groep heeft Dongphoenho, tien kilo meter ten zuiden van Ninhbinh, omsin geld, aldus een Frans legercommuni qué. In een communiqué van de Viet minh wordt gemeld, dat de strijdkrach ten van de Franse Unie, die Ninhbinh In Haifa is een school geopend voor handweeftapijten, om de honderden vluchtelingen die dagelijks naar Israel vluchten, in de gelegenheid te stel len een vak te leren. Avram, de oprichter en directeur van de school aan het weefgetouw De-80-jarige H. de Haan te Surhuizum stond op 18 Mei voor de Leeuwarder rechtbank terecht, verdacht van brand stichting, met het oogmerk de verzeke ringssom uitbetaald te krijgen. Door de officier van justitie werd toen drie jaar met aftrek geëist. Het vonnis luidde thans twee jaar gevangenisstraf. Indonesische Kamer van Koophandel geopend De Indonesische Kamer van Koop handel voor Europa, kortweg aange duid als MAPIE, Madjelis Perniagaan Indonesia di Europa, heeft Vrijdag haar nieuwe hoofdkantoor te Am sterdam in gebruik genomen. Het is de bedoeling, ook in andere landen kantoren te vestigen. Waarschijnlijk zal reeds spoedig een bureau in Hamburg worden geopend. Ook Bel gië toont belangstelling. Tijdens de internationale atletiek wedstrijden te Compton in Californie is de mijl gewonnen door Mc. Millen in 4 min. 9 sec. Tweede werd de Zweed Homberg en derde onze landgenoot Slijkhuis. Jongetje overreden te Heer Hugowaard Vrijdagmorgen, omstreeks kwart vóór twaalf, vond op de Middenweg te Heerhugowaard een droevig onge val plaats. Het driejarig zoontje van ae gemeentesecretaris, de heer G Specker, stak per autoped de rijweg over en werd gegrepen door de bij wagen van de vrachtauto van de Coö peratieve Zuivelfabriek „Excelsior". Het kreeg een der wielen over zich en werd zwaar gewond. Het overleed ter plaatse. De chauffeur treft geen schuld. De Westduitse minister van financiën Schaffer, heeft gisteren bekend ge maakt, dat hij zich gerechtigd acht voor betaling van de bezettingskosten een bedrag van 5 milliard Deutsche Marken uit te trekken op zijn begroting voor 1951/52. verdedigen, na aanvallen, die drie da gen hebben geduurd zijn verslagen. De Franse versterkingen, die van Nam- dinh uit oprukten, worden met zware verliezen teruggeslagen. Op 30 Mei hebben de strijdkrachten van de Viet minh de stad Ninhbinh veroverd en ne gen Franse verdedigingsposten langs de Day vernietigd, aldus het communiqué. De Nederlandse onderzeeboten „Zwaardvis", „Tijgerhaai" en „Zee hond", drie Britse onderzeeërs en twee Deense duikboten zijn Vrijdag de ha ven van Cherbourg binnengelopen. De commandanten dezer oorlogsbodems woonden een conferentie bij, die onder leiding van de Franse schout-bij-nacht Barthes, werd gehouden en waarop zij structies ontvingen in verband met het deel nemen hunner schepen aan de vlootoefening „Progress". Ook de be velhebbers van Franse onderzeeboten, die thans in Frankrijk zelf vertoeven, waren op de conferentie tegenwoordig. Het staatsgerechtshof te Praag heeft Vrijdag uitspraak gedaan in het pro ces tegen zeven Tsjechoslowaken, die er van beschuldigd waren in dienst van de Amerikaanse geheime dienst te hebben gestaan. Drie der beklaag den werden ter dood veroordeeld, twee kregen levenslange dwangarbeid en twee gevangenisstraffen van 18 en 30 jaar. Handelin ongeregistreerde effecten berecht Negen figuren uit de Amsterdamse bankwereld hebben zich kortelings voor de hoofdstedelijke rechtbank moeten verantwoorden wegens een kort na de bevrijding gedreven han del in ongeregistreerde effecten. Deze stukken werden geleverd aan de Oudewaterse Bank, welker directeur tevoren zijn hele effectenportefeuille had verkocht. De hoofdpersoon uit het complot, een oud-bankdirecteur, die voor 350.000 aan effecten had omgezet, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De ande ren kregen voorwaardelijke gevange nisstraffen, uiteenlopende van twee tot zes maanden, merendeels gecom bineerd met geldboeten van 200 tot 5000. Tempo Franse bewapening maakt Bradley ongerust Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, wordt heden te Parijs ver wacht, waar hij zal deelnemen aan Frans-Amerikaanse besprekingen over de bewapening van Frankrijk. De be sprekingen worden gehouden tegen een achtergrond van Amerikaanse on gerustheid over het tempo en de om vang van Frankrijks bewapening. Steekpartij te Amsterdam is opgehelderd Een caféhouder uit Zwolle heeft zich bij dè Amsterdamse politie gemeld. Hij heeft bekend, bij de vechtpartij, die dezer dagen op de Zeedijk is ont staan, de portier van een café met een zakmes in de rug te hebben gestoken. Onder verdenking, dit feit te hebben gepleegd, is een spoorwegarbeider aangehouden. De caféhouder is in ar rest gesteld. SPIONNAGEPROCES TE BELGRADO Het militaire gerechtshof te Belgra do heeft een kapitein-ter-zee van de Joegoslavische vloot veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf en verlies van burgerrecht wegens spionnage voor Tsjechoslowakije. Zijn vrouw kreeg drie jaar gevangenisstraf, twee Tsjecho- slowaakse medeplichtigen resp. dertien en zes jaar. Generaal Hoyt Vandenberg, staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, wordt op 7 Juni voor een bezoek in Par ij* verwacht KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elburg (toezegging) J. Zwijnenburg te Huizen N.-H. Aangeno men naar Vriezenveen W. Pelleboer res. leger pred. te Utrecht. Aangenomen naar Daarle G. J. Jansen cand. te We- zep, die bedankte voor Hoog Blokland, Jaarsveld. Noorden en voor Reeuwijk. Ger. Gemeenten. Bedankt voor Patterson J. W. Ker sten te Genemuiden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 9