Moskou weigert conferentie van Grote Vier Kort het geding om een publicatie uit befaamde geheime rapport ER VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Tenzij Atlantisch Pad en Amerikaanse steunpunten op agenda komen dertaai Verbonden troepen blijven nog oprukken in Korea Yalta geen te zware prijs voor Ruslands strijd tegen Japan KoJit BjeAteJk Geen vrede Dinsdag 5 Juni 1951 148e Jaargang No. 130 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN T MATJE ^programma PLAATSVERVANGERS MOETEN BLIJVEN STREVEN NAAR ACCOORD Zes Griekse officieren gearresteerd Condities voor „staakt het vuren" in Korea Vissersboot op Wadden zee getorpedeerd NEDERLANDSE AUTO IN TIROL VERONGELUKT Minister Acheson in Senaatscommissie: Atoombom was pas laat beschikbaar Koning Georg VI moet volledig rust houden ,Van de Wadden tot het IJ" Dir. Dinkelberg achtte zich beledigd Drukwerk geleverd door elf bedrijven Rapport over RTC- accoord overhandigd ceerd". „Dat wil zeg- ibbler, „de goeie jon- emmend verlaten. Hij 3od greep in wanhoop Hij begreep plotseling urd. „Hij is du* het gaan?" vroeg hij. „En ntje?" Iedereen, die n, knikte. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct. p. man Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 1.72 p. mnd„ 5.15 per kwartaal, plus incassokosten. ansvaalse leeuw, Paut begin van deze onza- js was, meende men met het organiseren te zijner ere. Kruger klede jas de balzaal aak eens even aan en ir buiten Toen de igheidsbekleders hem achterna snelden, Puritein: „Ik ben 1* n uw balzaal zijn nog Ik vraag me af, wat zou hebben van de sharminkelige mejuf- die vanochtend weg naar het zonne- ie rechtszaal was af- fhandeling van een jp het stuk van een- g- l in een strandjurk schouderbandener jeggelaten in het pa- en achtergevel, als u cwam er in ieder ge- voor uit, dat ze ruzie 'onia G., de gewezen ertus H., thans troos- erweduwnaarde han- als u me nog volgen 1 geschil geweest me tste vuilnisbak. En aar ongecensureerde evuurd en daarvan ze vanochtend ver- zenuwe geraakt', oaar woorde terugge- at zij zeit, da 'k zei. ge, edelachtbaar, genis kwam afleggen n een toevallige bafc- gde, te zijn uitge- i eze(Waar de nt een onoirbaar be ent is ingeperkt door en dat niet valt onder examen, hoewel het ceren is onder de zelfstandigen). Bertha leidooi. Zij had niet rd, maar „ouwe..,." Iging is, ken u half sluite, zei ze tegen de 21, Want de bak- bk geen watjes in z'n iie persisteerde bij boete. i veroordeling en het >.r ligt soms in één woord. Onze taal Is ven. KARET,. 4G S JUNI 02 m.: 7.00-24.00 KRO. Gram.muziek. 7.45 Mor- :he kalender. 8.00 Nieuws L5 Symphonette-orkest en huisvrouw. 9.30 Water- ken. 10.00 Voor de kleu- ziek. 10.40 Schoolradio. 11.30 Schoolradio. 12.00 •muziek. 12.30 Land- en a. 12.33 Gram.muziek. 3.00 Nieuws en katholzek teiten. 13.25 Amusements- re muziek. 14.53 Gram.- -rec.it,al. 15.30 „Ben ie de zieken. 16.30 Zieken- jeugd. 17.45 Filmmuziek. 18.15 Sport. 19.24 „Dit 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. geboortecijfer in West- uws. 19.15 Actualiteiten. Dpa", Vaudeville-program- verzicht. 20.00 Nieuws, an zegt er 't zijne van. rmonisch Orkest. 21.40 cital. 22.15 Orgelconcert, nijn zoon". 22.45 Avond kalender. 23.00 Nieuws. 98 m.: 7.00 AVRO, 7.50 1VRO. 7.00 Nieuws, iek. 7.30 Gram.muziek. )0 Nieuws. 8.15 Gram.- iel. 9.00 Morgenwijding. 0.00-10.10 Sport.) 10.40 t.45 Gram.muziek. 10.50 .00 R.V.U.: Drs. W. A. n betekenis". 11.30 Voor kestconcert. 12.30 Land- ngen. 12.33 Voor het io en orgel. 12,55 Sport. Mededelingen of gram.- ieel weekoverzicht. 13.30 Voor de vrouw. 14.30 era. 15.35 „Onze Ame- 05 Gram.muziek. 16.30 Kinderkoor. 17.20 Dans- igsuitzending: P. J. Lam- ïoemba". 18.00 Nieuws, 10 Theater-orkest. 19.05 19.10 Discogram. 19.40 acht", causerie. 20.00 teiten. 20.15 Promenade- solisten. 21.15 De Ant- irieerd programma. 21.50 Goede moed", causerie. IN DE DONDERDAG jongstleden gehouden zitting van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben de Westelijke gedelegeerden aan hun Russische collega Gromyko een nota overhandigd. Hierin werd voorgesteld, om op 23 Juli in Washington een conferentie van de ministers te doen aanvangen. Basis hiervoor zou zijn een der drie door de Westelijken voorgestelde agenda's. Het ziet er niet naar uit, dat de Sowjetunie op dit voor stel zal ingaan. Maandagmiddag n.l. heeft Gromyko het antwoord van zijn regering aan de Westelijken aangeboden. Volgens een Westelijke woordvoerder behelsde het een afwijzing van het voorstel om de ministers te laten bijeen komen. De Russische regering voelt n.l. niets voor verdaging van de besprekin gen der plaatsvervangers; deze moeten blijven streven naar een accoord over de opneming van de kwesties van het Atlantische Pact en de Amerikaanse bases overzee op de agenda voor de conferentie. Westelijke nota s verworpen zegt Ernest Davis £JEZE opvatting komt volgens de Brit se gedelegeerde, Ernest Davies, neer op verwerping van de Westelijke no ta's. De plaatsvervangers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben immers bij herhaling verklaard, dat zij plaat sing van het Atlantisch Pact op de agenda voor de conferentie der mi nisters niet kunnen aanvaarden. Davies Een putsch voorbereid Op last van het Griekse opperbevel zijn gisteren zes hoge leger- officieren, t.w. drie brigade-generaals, twee kolo nels en een majoor, gearresteerd en te Kefissia, in de buurt van Athene, gede tineerd. Zij worden beschuldigd van insubordinatie toen veldmaarschalk Alexander Papagos de vorige week Woensdag zijn ontslag indiende. Zij zouden bepoogd hebben een radio-sta tion te bezetten en wachten hebben ge plaatst voor openbare gebouwen en het parlementsgebouw in Athene. Sinds Vrijdag waren de officieren onder huisarrest. De regering is be gonnen met het horen van getuigen. Eerste minister Venizelos heeft ver klaard, dat alle pogingen van de Griek se regering om veldmaarschalk Papa gos te overreden, zijn taak als opper bevelhebben weer op te vatten, schip breuk hebben geleden. Moei Westen concessie doen Het hoofd van de Poolse delegatie bij de Verenigde Naties dr. Julius Katz— Suchy heeft verklaard dat een staken van het vuren in Koiea slechts dan zou kunnen worden bereikt, als de weste lijke mogendheden er r toestemden om tevoren het vraagstuk van Formosa en het toelaten van communistisch China tot de Verenigde Naties te bespreken. Een staken van het vuren op zichzelf iou slechts „de agressors van de V.N. een adempauze verschaffen om nieuwe aanvallen voor te bereiden", aldus de Poolse afgevaardigde. Over de jongste verklaring van Trygve Lie, dat de verbondenen mis schien genoegen zouden nemen met 'n staken van het vuren bij de 38ste breedtegraad, zei dr. Katz-Suchy, dat de Oostelijke landen dit vorig jaar reeds hadden aangeboden. Hij voegde hier aan toe: „ik weet echter niets af van een op handen zijnde regeling". Ongeluk bij oefening Beide opvarenden gered Maandagmiddag is tijdens oefeningen van onderzeeboten op de Waddenzee de TX 2, een vissersvaartuigje van de gebroeders Eelman op Texel, door een oefentorpedo geraakt en vrijwel on middellijk gezonken. De torpedo werd afgeschoten door de onderzeeër O 21. Een volgboot van de Kon. Marine, die tijdens deze oefeningen altijd in de buurt is, kon nog juist de twee op varenden van het zinkende scheepje halen. De TX 2 bevond zich in een gebied waar vaak oefeningen worden gehouden. Dit was dan ook met boeien en vlaggen afgezet. meende dan ook, dat het voor de plaatsvervangers weinig nut zou heb ben hierover verder te debatteren. Hij maakte deze opmerking in ant woord op een voorstel van Gromyko, om het Atlantische Pact op te nemen onder de agendapunten, waarover door de plaatsvervangers geen overeenstem ming was bereikt. De Russische antwoordnota betuigt, dat Moskou het noodzakelijk en nuttig acht, dat zo spoedig mogelijk een con ferentie van de raad van ministers van buitenlandse zaken der vier grote mo gendheden bijeenkomt, om de belang rijkste kwesties te onderzoeken, die betrekking hebben op de opheffing van de spanning in Europa en het vestigen van vrede. De Russische regering acht echter een openhartige bespreking van het Atlantische Pact en de Amerikaan se bases overzee noodzakelijk. Deze zaken zijn volgens haar wezenlijk oor zaak van de verslechtering der betrek kingen tussen de vier mogendheden. Bespreking ervan zou de sfeer in Eu ropa aanzienlijk verbeteren en het werk van dë ministers verlichten. Rus land zal zijn vertegenwoordiger naar de ministersconferentie zenden, wan neer deze punten op de agenda zijn ge plaatst. Harde strijd op diverse punten van het front De verbonden troepen zijn gisteren in de centrale sector op krachtige tegen stand van de Noordelijken gestuit. De vijand deed hardnekkige pogingen de opmars van de geallieerden tot stand te brengen en wierp daartoe in de Oos telijke en Westelijke sector versterkin gen in de strijd. Veel resultaat had dit overigens niet. Er werd hier en daar hard gevochten, maar de strijd eindigde doorgaans met de verdrijving van de tegenstander uit zijn stellingen. Slechts op een enkel punt aan de Oostelijke sector drongen de Noordelijken in de linies der verbonden troepen door. In de buurt van Jongtsjon in de cen trale sector boekten de troepen der VN gisteren een terreinwinst van een paar kilometer. Iets dergelijks geschiedde bij Hwatsjon, nog steeds een punt, waar hard wordt gevochten. Ook aan de oevers van de Imdjin is felle strijd geleverd. De Chinezen be schoten de hier oprukkende eenheden Vier gewonden, veel schade Bij Innsbruck zijn een Nederlandse auto en een Britse op elkaar gere den. Twee ernstig gewonden, n.l. de gravin Maria von Pallavincini en de graaf Zur Lippe, die beiden een her senschudding opliepen en wonden aan het hoofd, zijn met de derde inzittende van de Nederlandse auto naar het ziekenhuis overgebracht. In de Britse auto werd één persoon licht gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de Nederlandse auto slipte en de Britse auto, die dicht volgde, op de eerder genoemde wagen inreed. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. Gistermorgen arriveerden onge veer 35 Zwitserse officieren aan de grens, die een studiereis door ons land tullen maken. Vrijdagavond zal de Zwitserse Gezant in Den Haag hen ont vangen. Weerbericht Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Droog en vooral in de middag overwegend zonnig weer. maar in de nacht en ochtend vee) bewolking Vannacht in het bin nenland zwakke, overigens matige wind tussen Noord en Noordwest. Weinig verandering in tempera tuur. van de VN met mortieren. De verbon denen beantwoordden dit vuur met een aanval van hun stoottroepen in open boten. Deze staken de rivier over en vielen de Chinezen bij verrassing aan. Voorts hebben zij Chinese eenheden, die samen met burger-arbeiders stellin- lingen opwierpen langs de Noordelijke oever van de Imdjin, met artillerie ge bombardeerd. f De kern van Achesons verklaringen voor de commissie van onderzoek uit de Senaat is gisteren wel geweest een uiteenzetting van de redenen, die Amerika hebben genoopt tot de aanvaarding van de overeenkomst van Yalta in Februari 1945. De Republikeinen hebben steeds beweerd, dat de V.S. hier een zeer zware prijs hebben betaald voor de deelneming van de Sowjetunie aan de oorlog tegen Japan. Acbeson nu heeft uiteengezet, dat deze prijs noodzakelijk moest worden betaald, omdat toen nog niet bekend was, of de VS atoombommen zouden kun nen vervaardigen. In ieder geval echter diende Japan zo spoedig mogelijk op de knieën te worden gedwongen. Dat zou echter een verschrikkelijke, bloedige slag vergen. Het was wel zeker, dat Rusland aan de strijd tegen Japan zou deelnemen De vraag was alleen: wanneer. Het ge vaar bestond, dat dit pas zou gebeu ren, wanneer de oorlog in feite was af gelopen en de verbonden landen men sen en goederen hadden geofferd, am de Japanners in eigen land te verslaan De Russen hadden dan in zeer gunsti ge positie verkeerd om eisen te steil in Er stonden in begin '45 nog 70.000 man Japanse strijdkrachten in Mandsjoerije en bijna een en een kwart millioen in China. De Russen moesten tegen hen de strijd aanbinden, opdat er geen ver sterkingen zouden kunnen worden ge zonden naar het Japanse moederland. Te Yalta is toen overeengekomen, dat de Russen drie maanden na het einde van de strijd in Europa Japan de oor log zouden verklaren. Zij zouden daar voor ontvangen de Zuidelijke helft van Sachalin, de Koerillen en restitutie van hun vroegere belangen in de havens Port Arthur en Dairen en in de beide spoorwegen in Mandsjoerije. Acheson heeft verder uiteengezet dat er geen sprake van is geweest, dat Amerika de nationalistische regering in China in de steek heeft gelaten. De ze heeft in feite nimmer China beheerst. Ei is bij herhaling gestreefd naar een accoord tussen de nationalisten en de communisten in China, teneinde deze in staat te stellen, een centrale rege ring te vormen. De nationalisten neb ben sinds de val van Japan voor twee milliard dollar aan hulp ontvangen. De helft hiervan is voor militaire doelein den besteed. Vijf en zeventig procent van het versterkte oorlogsmateriaal is in handen van de communisten geval len. De ineenstorting van de nationalis ten was het gevolg van de „slechtste militaire leiding ter wereld." De koning van Engeland, George VI heeft alle openbare ontvangsten voor ten minste vier weken afgelast. Hij zal een periode van volledige rust ingaan, zo is te Londen medegedeeld. De rustkuur van de koning houdt verband met een nog niet geheel ge nezen longaandoening, waaraan hij heeft geleden. Zijn algemene toestand is overigens vooruitgegaan. Wanneer koning Haakon van Noor wegen zijn aangekondigd bezoek aan Engeland brengt, zal hij door de her tog van Gloucester worden ontvan gen. De toespraak van koning George aan de officiële maaltijd zal nu door prinses Elisabeth worden voorgelezen. Enkele jaren geleden werd de Nieuwe Langedijker Courant in een kort geding gewikkeld. Dat was, nadat dit blad het een en ander had gepubliceerd, dat niet naar de zin van minister Mansholt was. Deze minister nam dat niet, vervoegde zich bij het redactiebureau en gaf de betrokken redacteur een oorvijg. Veel woorden werden bij dit wel zeer korte geding niet gebruikt; in ieder geval aanzienlijk minder dan bij het kort geding, dat gisteren door de president van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, mr. A. D. van Regteren-Altena werd behandeld. Ditmaal was het de directeur van de tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" die het niet eens was met een publicatie in het genoemde week blad. De heer Dinkelberg trad met mr. Zeiler als raadsman als eiser op, terwijl de heren Kok en Keizer, respectievelijk directeuren van de drukkerij en uitgeverij, als gedaagden waren verschenen. Mr. dr. C. Berkhouwer trad voor ben als raadsman op. dat door een hoofdambtenaar van de gemeente Alkmaar is uitgebracht. Dat een zeer klein deel van dit geheime rapport aan de openbaarheid was prijs gegeven, was op zichzelf niet de oor zaak van dit kort geding. De redacteur had echter één zinsnede uit dit rapport in zijn artikel verwerkt die de heer Dinkelberg beledigend vond. Een redacteur van de Nieuwe Lange dijker Courant schreef enkele weken geleden een artikel, waaruit duidelijk bleek dat deze scribent ^oed ingelicht was over het befaamde geheime rapport, JN ZUID KOREA dragen de mensen ook al geen vleugeltjes. Kortgeleden is de onderminister van defensie al daar, de heer Sjang Koem afgetreden, onder mededeling dat hij in tè veel schan dalen der Zuidkoreaanse regering ver wikkeld was. o In India verwachten de kleine luyden ook niet ai teveel van hun regering. Ongeveer tienduizend ar regering Adenauer naar Londen zou uitwijken, als de Iwannen en Michailo- witsjen West-Duitsland zouden binnen vallen. Adenauer heeft terstond een aanklacht ingediend. De 32-jarige Jo in de Amerikaanse staat Michigan een hannes Marijt uit Voorhout en de 30- congres voor morele herbewapening larige Georgina Brown in Northum- begonnen. De Russenkoorts maakt herland (Engeland) waren niet zo af- ook in Duitsland vele slachtoffers. Een kerig van elkander. Johannes werk- beiders en boeren hielden Zondag een Brunswijkse uitgever en drukker van zaam bij een bloembollenfirma had optocht en boden president Prasad met pamfletten maakte reeds bekend, dat de drie jaar geleden een kaartje met zijn ui:,. naam en adres in een dQ0S bloembollen moedeloze blik een „volkshandvest aan, waarin om prijsverlagingen en ho gere Ionen werd gesmeekt. Ook in Rome kent men sombere mensen-groe pen. Eén daarvan is het „Zwarte Le gioen", een neo-fascistische organisatie waarvan 21 leden onlangs uit de cir culatie werden genomen, Uit Zagreb in Joego Slavië komen nog griezelige] berichten. Daar was een scholieren vereniging bezig met het uitwerken van plannen voor de eliminatie van de hoofdonderwijzer. De man zelf luisterde de besprekingen af. juist iren twee van zijn beminnelijke discipelen een keus ïJden maken tursen arsenicum en hei eenvoudige, ongecompliceerde schot, Theodoor werr'e wel. dat men zich geestelijk zo doeltreffend voorzag. Vlr.ar gelukkig is er nu io Mackinac D'r vallen klappen tussen de Wadden en het IJ. gedeponeerd De ranke Georgina ont ving het. Hun liefde bloeide schoner dan de Voorhoutse bollekes, en 9 Juni treden beiden in het huwelijk. In Salzburg kwam een oude boer even plotseling in vuur en vlam te staan. De bliksem trof hem, doch de man zelf bleef ongedeerd. Slechts waren zijn kleren geschroeid En zijn pijpje, dat hij juist had willen aansteken, brandde opeens, p En ten slotte uit het steeds maar echtscheidende Amerika (waar men zeker alleen vecht-verenigingen ■luit) het volgende nieuwtje: Patricia Welsley wil scheiden van haar (v) echt vriend, aangezien diens pijp meer be slag op zijn hart legt dan de (bekoor lijke, maar egocentrische) Patricia. „Toeback baert vreugd,.,.". De raadsman van de directeur, mr. F. Zeiler, wees in zijn pleidooi op 't feit, dat het niet de eerste maal was dat de Nieuwe Langedijker Courant in een be- iedigingszaak was betrokken. Mr. Zei ler bracht in herinnering de klap, wel ke minister Mansholt op de kaak van een redacteur van deze courant had ge plaatst, maar spreker betoogde dat hij het toch wenselijker had gevonden de weg van een kort geding voor de recht bank te volgen. De gewraakte zinsnede. De gewraakte zinsnede luidde als volgt: „Wat het drukwerk aangaat schijnt de directeur van de tentoonstel ling een party bevoordeeld te hebben met wie nauwe relaties bestonden. Al le folders, alle reclameplaten, kortom alles wat met een drukkerij te maken heeft, schijnt zijn weg gevonden te heb ben waar de directeur geïnteresseerd was. Deze kwestie schijnt een der hoofdpunten te zijn van het rapport". Mr. Zeiler merkte op dat tal van in sinuaties over dit geheime rapport de ronde deden, dat zelfs sprake was van een lastercampagne. „Het is niet aan mij om te beoordelen of de houding van B. en W. van Alkmaar, ten aanzien van het geheime rapport, juist is. Dat de pers echter het recht heeft om op pu bliciteit aan te dringen lijkt mij vol komen juist. In de publicatie van de Nieuwe Langedijker Courant is in de genoemde zinsnede echter de directeur een onwaar feit aangewreven. Het drukwerk is over een groot aantal druk kerijen verdeeld", zo betoogde mr. Zei ler, waarna hij een beeld gaf van de gelden, welke bij diverse drukkerijen waren besteed. De specificatie van het voor de tentoonstelling gebruikte druk werk omvat elf drukkerijen. „Hieruit blijkt duidelijk", aldus mr. Zeiler, „dat er geen sprake van is, dat de directeur een bepaalde partij heeft bevoordeeld. Daarom ben ik van me ning dat in genoemde zinsnede sprake is van de meest venijnige manier van smaad. Hoewel wat vager, zijn er in het artikel verschillende andere pun ten, die aanvechtbaar zijn. Het rumoer om de tentoonstelling gaat door en daarom acht ik het noodzakelijk dat de Nieuwe Langedijker Courant het ver bod wordt opgelegd in het vervolg deze en soortgelijke passages te publiceren (Zie verder elders in dit blad). Sowjet-Rusland heeft gisteren ieder een in de wereld, die nog flauwe hoop koesterde op een mogelijke beëindiging van de Koude Oorlog, te verstaan ge geven, dat zulk een hoop nog minder dan ijdel is. Moskou heeft het laatste aanbod van Amerika, Engeland en Frankrijk om gezamenlijk aan de con ferentietafel de dreigende spanningen aan een diepgaand onderzoek te onder werpen, van de hand gewezen. Moskou heeft de drie ontwerp-agenda's die het Westelijke blok ter keuze had inge diend, verworpen, omdat daarop het Atlantische Pact en de kwestie der Amerikaanse bases niet voorkomen. Dat wil zeggen: Moskou wenst geen onderhandelingen, zolang het Westen niet van plan is, de domheid van de ezel en de weerloosheid van het schaap tot richtsnoer van zijn politiek te ma ken. En omdat het Westen de laatste jaren waarlijk voldoende besef heeft gekregen van het verschil tussen de woorden der dusgenaamde vredescon gressen en de daden van degenen, die met aggressieve methoden streven naar de wereldheerschappij, daarom zal de Sowjetunie alleen voor eigen paro chie prediken, als zij in de komende dagen haar ganse propaganda-apparaat op volle toeren laat draaien, om het Westen de schuld te geven van het mislukken van de conferentie der minis ters van buitenlandse zaken. Het was Donderdag 31 Mei, op de vier en zestigste zitting van de plaats vervangers in het Roze Paleis te Parijs duidelijk, dat de Westelijke drie einde lijk en ten leste wilden weten, waar aan zij toe waren. Vier en zestig ver gaderingen lang had Gromyko. met on miskenbaar talent, alle chicanes toege past, waarover hij in zijn rijk arsenaal beschikte. Op de vier en zestigste zit tingsdag werd hem een nota aangebo den die tegelijkertijd in Moskou werd overhandigd waarin de Weste lijken vroegen, nu eindelijk te mogen weten of Moskou wilde beginnen met de vier-mogendhedenconferentie, ja dan neen. Het allervoornaamste bezwaar, dat de Sovjet-unie de laatste twaalf maanden - en met name op de conferentie in het Roze Paleis - naar voren had gescho ven, n.l. de remilitarisatie van Duits land, was vervallen. Van de wederop richting van een Westduitse weermacht, die een onderdeel zou zijn van het At lantisch afweerleger, werd afgezien, ten dele wegens de houding van de Duitsers zelf, deels om het verzet in Frankrijk, maar in overwegende mate om de deur voor Rusland open te la ten. Het heeft niet gebaat. Gisteren heeft Moskou zelf de deur dicht getrapt. Nu het zijn strijd om de voorkoming van de Duitse herbewapening had ge wonnen, greep Moskou plotseling naar veel verder liggende doelen: het At lantische Pact en de Amerikaanse posi ties in het Verre Oosten. Nu wilde Rus land alleen nog confereren, als deze vi tale, voor het Westen van levensbelang zijnde punten het onderwerp van nieuwe debatten en chicanes zouden vormen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het Westen thans duidelijker dan ooit de nutteloosheid van ieder verder debat zal inzien. Er is immers geen re den meer, om aan te nemen, dat ae Sowjetunie zal willen medewerken om de werkelijke oorzaak van de span ning in Europa, n.l. de aggressie van het imperialistische communisme, weg te nemen. De kaarten liggen nu open op tafel. Er zal geen vrede zijn. De spanningen blijven voortduren en zullen - dat moet helaas verondersteld worden - allengs toenemen. Voor het Westen is er uit deze tra gische ontwikkeling slechts één lering te trekken: dat de vrije wereld zich - koste wat het kost - zo snel als maar mogelijk is en met de uiterste krachts inspanning zal hebben te wapenen. Al het andere moet daaraan ondergeschikt zijn. Want al het andere staat op het spel, meer dao ooit te voren. Donderdag uiteenzetting in het parlement Het rapport van de Indonesische staatscommissie ad hoe voor het over wegen van de overeenkomsten tussen Nederland en Indonesië is hedenmiddag tijdens een zitting van het Indonesische kabinet door de voorzitter van deze com missie, prof Supomo, overhandigd. Het rapport bevat adviezen, die o.a. strekken tot annulering van het Unie statuut en het cultureel accoord en tot het oplossen van het vraagstuk-Irian. Het bevat voorts adviezen inzake de na tionalisatie der circulatiebank. Het Uniestatuut moet volgens het rapport worden omgewerkt tot een vriendschapsverdrag, terwijl de ande re overeenkomsten van de RTC inci dentele verdragen dienen te worden. De regering zal Donderdag in het par lement een nadere uiteenzetting over het rapport geven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1